sraël dreigt met vergelding A Aardbeving verlicht tijdelijk enorme Mexicaanse schuldenlast ZWARTE ARBEIDERS HOEVEN NIET MEER NAAR THUISLAND Noodleningen voor Mexico PINGOUIN CeidócSoirumt Levenslang voor uithongeren kind ÏA MOORD OP DRIE ISRAËLIËRS OP CYPRUS Premier Fabius: Hernu schuldige in Greenpeace-affaire ^Ambtenaren Jiverpool Jrijgenna erstmis geen eld meer Het nieuwe Pjngoui n winter-breiboek hoeftugeen cent te kosten! PING! IUIN JITENLAND DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 7 '•''^ultz en Sjevardnadze ;ken geen resultaat YORK De Amerikaanse minister buitenlandse zaken George Shultz de ontmoeting met zijn Russische duard Sjevardnadze gisteren geen akkoord bereikt. Dat heeft Shultz na op van de ontmoeting meegedeeld. De je ministers spraken vier uur en 20 mi- £n met elkaar in het kantoor van de &ische missie bij de Verenigde Naties in j York. De ontmoeting was de eerste in Greeks die wordt gezien als essentieel ihet overleg tussen Reagan en Gorbats- 'j.succesvol te kunnen maken. De ge- s|kken waren volgens Shultz echter ze de moeite waard en werden gevoerd in "^gemakkelijke en open atmosfeer. Ook •ardnadze liet zich in gelijke bewoordin- Parlementslid wilgeen lelijke stewardessen NAIROBI Een lid van het parlement van Kenia heeft aan de nationale luchtvaartmaat schappij gevraagd „lelijke stewardessen" te ontslaan en echte Afrikaanse schoonheden" in dienst te nemen. Het woord voerende in het parlement, zei Martin Shikuku ineens: Wat wij nodig hebben zijn mooie meisjes met een goed figuur en geen vrouwen die zwaar van boven en dun onder het middel zijn Het kamerlid drong er bij stewardessen boven dien nog op aan geen pruiken te dragen of lippenrood aan te brengen, omdat dat ze er volgens hem doet uitzien alsof ze bloed zui gen. LONDEN Een 26-jarige man is gisteren in Londen tot levenslang veroordeeld, omdat hij zijn drie-jarige stiefdochter heeft laten ver hongeren. Nicholas Price had zijn stiefdoch ter, Heidi Koseda, in een slaapkamer opgeslo ten in een flat in West-Londen, waar hij met zijn vrouw Rosemary Koseda woonde. De rechter, Thomas Pigot, zei dat Price zeker 15 jaar in de gevangenis moet blijven. De 27-ja- rige moeder van Heidi werd verminderd toe rekeningsvatbaar verklaard en moet zich on der psychiatrische behandeling stellen. Price had toegegeven Heidi uitgehongerd te hebben maar het was niet de bedoeling haar te ver moorden. Internationale hulp redde miljoen Afrikanen het leven NEW YORK De internationale hulpacties voor Afrika, die eind vorig jaar op gang kwamen, hebben zeker één miljoen Afrikanen het leven gered, zo staat in een woensdag gepubliceerd rap port van het VN-bureau dat de hulp aan Afrika coördineert. Op het hoogtepunt van de crisis dreigde voor 35 miljoen mensen de hongerdood. Dankzij de hulpacties er werd onder meer 4,5 miljoen graan gestuurd kwam daar verande ring in. Op het ogenblik verkeren nog 29 miljoen Afrikanen in nood, maar de meesten van hen krijgen inmiddels hulp. Het VN-rapport meldt 'dat ondanks de hulpacties en de regen die in de meeste landen op komst is in sommige delen van Afrika de toestand verslechtert, met name in An gola en Botswana. tNAKA Drie Pales- W '\en hebben woensdag I Je gegijzelde, twee man- F Bi en een vrouw, opva- Biden van een Israëli- zeilboot in de jacht- ^Hven van Larnaka op ^Hprus doodgeschoten. De ^^ne mannen, die de vrij- 'ing eisten van een aan- Palestijnse gevange- in Israël, gaven zich tien uur over en wer- door de Cypriotische li tie weggeleid. In Israël werd de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist door Groep 17, de gehei me dienst van de PLO. Maar het PLO-kantoor in Nicosia ontkende enige betrokkenheid bij de actie van gisteren en keurde deze af als schadelijk voor de betrekkingen tussen Palestijnen en Cyprus. Tot nu toe zijn er weinig aan slagen geweest op Cyprus, dat zich neutraal opstelt in het Arabisch-Israëlische conflict. De Israëlische regering heeft gisteren gezegd dat het de re gering van Cyprus verant woordelijk acht voor alles wat op zijn grondgebied plaats vindt en verwacht dat de Cy prische autoriteiten dienover eenkomstig handelen. Ook liet de Israëlische regering weten dat „de moordenaars en dege nen die hen gezonden hebben, hun straf niet zullen ontlo pen". Bij een bushalte voor het Ha- dassah-ziekenhuis in Jeruza lem zijn vanochtend twee mensen licht gewond geraakt toen een bom ontplofte. De Is raëlische radio maakte bekend dat de politie vijf mensen aan hield voor verhoor. Een 16-jarige Palestijnse jon gen heeft gisteren een bom aanslag gepleegd op een kan toor van British Airways in Rome. Daarbij raakten veer tien mensen gewond, van wie vier ernstig. De jongen, die di rect na de aanslag werd opge pakt, verklaarde de actie te hebben uitgevoerd namens de „Revolutionaire Organisatie van Socialistische Moslims". Deze groepering heeft zich ook verantwoordelijk gesteld voor de aanslag vorige week op Café de Paris in Rome, waar- De drie Palestijnen, die gisteren na de gijzeling en moord op drie bij 38 mensen gewond werden. Israëliërs, zich overgaven aan de Cypriotische politie. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De inmiddels uit hun functies ontheven DGSE-chef admiraal La- coste en defensie-minister Hernu zijn verantwoorde lijk voor de aanslag op de Rainbow Warrior. Dat heeft de Franse premier Fabius gisteravond gezegd op de Franse televisie in het programma „Parions France". De politieke verantwoordelijk heid ,voor „het slechte plan, dat bovendien ongelukkig is uitgevoerd", berust volgens de Eremier volledig en uitsluitend ij minister Hernu. Dat was hem gebleken na gesprekken die hij gistermiddag met de be trokkene had gevoerd. Fabius zei dat de ex-minister van de fensie de waarheid over de aanslag op het Green Peace- -schip verborgen had gehou den voor hem en ook voor president Mitterrand. Pas af gelopen zaterdag is hij over de werkelijke toedracht geïnfor meerd door Hernu's opvolger, Paul Quilés. Dat het zolang heeft geduurd, voordat de waarheid boven water kon ko men, lag volgens Fabius aan een reeks oorzaken. Hij noem de daarvoor onder meer dat de actie tegen Greenpeace volko men verkeerd was, ongelukkig Smartegeld voor nabestaanden Nederlandse fotograaf NEW YORK Frankrijk is bereid smartegeld te be talen aan de nabestaanden van de tot Nederlander ge naturaliseerde Portugese Greenpeace-fotograaf Fer nando Pereira, die bij de aanslag op de Rainbow Warrior in de haven van Auckland (Nieuw-Zee- land) op ÏO juli om het le ven is gekomen. De Fran se minister Dumas heeft dit gisteren in New York gezegd tegen minister Van den Broek. Een woord voerder van het ministerie in Den Haag liet weten dat nog „gestudeerd wordt op de consequenties", nu Pa rijs de verantwoordelijk heid heeft genomen voor de aanslag. i(Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN Het gemeen- •lijke personeel van Li- erpool, 31.500 man sterk, eeft gisteren te horen ge regen dat het na Kerst lis niet meer zal worden getaald. Tegen die tijd is het geld van Liverpool Het socialistische adsbestuur heeft echter sloten niemand te ont- an. bond van stedelijke em- Joyees had namelijk al te ver laan gegeven, dat zijn leden :en ontslagbrieven zouden hrijven of opsturen. Er reigden ook juridische pro lemen voor het stadsbestuur. j algemene mededeling, dat na Kerstmis geen geld meer zijn, leek evenwel onge- iarlijk. Mochten de financië- problemen van Liverpool tijdig opgelost worden, kan immers iedereen jreer onmiddellijk aan de slag. ïa de ineenstorting van het lan om een algemene staking fan onbepaalde tijd te begin- len, werd gisteren in Liver iool door duizenden leden van let stedelijke personeel voor ien dag actie gevoerd. Vele jcholen bleven dicht, het huis- ruil werd niet opgehaald en {een enkele, straat schoonge- reegd. Praktisch alle openbare {ebouwen hielden hun deuren jesloten. De stakers demon- Itreerden in het stadscentrum. Premier Thatcher en haar ilieuwe politiek inzake ge meentelijke financieën werden icherp op de korrel genomen. De algemene staking van on bepaalde duur, gepland door militante afgevaardigden van elf bonden van het gemeente lijke personeel, gaat niet door, omdat niet alle vakbondsleden iroor actie stemden. Als zij dat ivel gedaan hadden dan zou Liverpool, dat praktisch bank roet is, gisteren vrijwel volle dig platgelegen hebben. Maar de 9.000 stedelijke employees, aangesloten bij Nalgo, een zeer invloedrijke vakvereniging, ftemden overwegend tegen aking. (ADVERTENTIE) Het nieuwe Pingouin winter-breiboek verdient u altijd terug. Het bedrag van ƒ6,95 krijgt u direkt van Pingouin terug bij aankoop van de totale benodigde hoeveelheid Pingouin breigarens voor het maken van één van de 44 modellen uit dit breiboek. Lever bij aankoop van Pingouin wol de in het breiboek staande waardecheque van £6,95 bij een van de onderstaande Pingouin speciaalzaken in, dan kost dit breiboek u geen cent. OVERAL VERKRIJGBAAR WINBERIWODE 44MOOQUEN EN ACfiESSOiRES BREIMODE OPZ'N BEST Alphen aid Rijn Pingouin, Passage Ridderhof 24 Bodegraven Rieken, Brugstraat 13 Delft Pingouin, Jac. Gerritstraat 15 Den Haag Chantal, Dierenselaan 104 Den Haag Loosduinen Pingouin, Loosduinse hoofdstraat 587 Gouda Rieken, St. Anthoniestraat 10 Leiden De Bij, Breestraat87 Leidschendam 2 Averecht, W.C. Maassluis Pingouin van Mook, Markt 21 Naaldwijk Twee Averecht, Rembrandtstraat 31 Nieuwerkerk/IJssel Pondus, W.C. Reigershof (Zuidplaspolder) Oegstgeest Wol en Handwerken Lydia, Lange Voortplein 12 Rijswijk Tricot '67, In de Bogaard J. 50 Schoonhoven Rieken, Haven 28 Voorschoten Willeke, Bakkersteeg 2 Woerden Rieken, Voorstraat 4 Zoetermeer Pingouin, Stadscentrum, Hogerop 10 1093) Veldwachter Eelkema had niet veel tijd nodig om de afschuwelijke stand van zaken te ontdekken. De deur stond wagenwijd open de kerker was leegSjeems Pond was weg...! „Nee... dat kan niet, dat mèg niet waar zijn," jammerde de geplaagde koddebeier. „Zal nou alles tenslotte nog foutgeloop'n zijn? Door mijn stomme schuld is Sjeems Pond in de gevange nis beland, en nou is-ie d'r uut! De voog'l is ge- vloog'n.... Maar zo waar als ik hier sta, dat heeft iets te maak'n met die geheimzinnige filmerderij hier op de Kerkbrink. Dat mo'k daad'lijk an de burgemeester gaan rapporteer'n!" Gejaagd begaf hij zich op weg naar het oude raadhuis, en even later rende hij daar al binnen, gealar meerd roepend om burgemeester van Muize nis... Maar dat Nicolagonische gespuis was ook niet gek. Eerst hadden ze smidje Verholen bij de smidse afgezet. „Alles gereed maken voor ver trek, Pjotr...," had doctor Polnyck gezegd. „Ons werk is hier afgelopen. Vandaag nog reizen we af..." -- Vervolgens had Kille Klansky de filmau to weggereden naar een geheime garage. En doctor Polnyck zelf reed nu in de vallende sche mering naar het oude roofslot van Wolfaert de Roodbaerd toe. Hij maakte daarbij gebruik van de Pegsof '63..., dezelfde wagen waarmee smid- je Verholen destijds was ontvoerd. En hij maak te gebruik van dezelfde weg over de troostelo ze, eenzame Vale Kale, waar geen bomen groei en en waar niemand woont JOHANNESBURG Zwarte trekarbeiders, die staatsburger zijn van een van de vier „on afhankelijke thuislanden" hoeven niet meer elk jaar naar huis te reizen voor hernieu wing van hun arbeidscontract. De Zuidafrikaanse ondermi nister voor land en ontwikke ling, Wilkens, heeft dat giste ren bekendgemaakt. Hij zei ook dat de regering heeft be sloten tot uitstel van plannen om 125.000 zwarten te ver plaatsen naar thuislanden. Eerder deze week werden voorstellen gepubliceerd voor de hervestiging van 42.000 mensen van het Ndebelevolk in het thuisland Kwazulu in Natal. Daarop ontstak een storm van protest. Groeperin- fen voor burgerrechten meen- en dat in feite een veel groter aantal mensen getroffen zou worden door deze hervesti gingsplannen. Wilkens zei dat de Ndebele- -gezinnen alleen op basis van vrijwilligheid verhuisd zouden worden. Groeperingen voor burgerrechten stonden in het verleden vaak lijnrecht tegen over elkaar in hun uitleg van een „vrijwillige verhuizing". Bij gevechten tussen groepen mijnwerkers zijn gisteren bij de mijn Stilfontijn vijf zwarte mijnwerkers doodgeslagen. Er vielen 29 gewonden. Dit heeft het dagblad „The Sowetan" gerteld. De politie deelde gis teren mee één zwarte te heb ben gedood en een andere te hebben verwond bij ongere geldheden in Noupoort in de Kaapprovincie. De Britse regering heelt aan gekondigd haar twee militaire attachés uit Zuid-Afrika terug te trekken en de restrictieve maatregelen van de overige EG-landen van de tegen het regime in Pretoria overneemt. uitgevoerd, vervolgens omge ven door leugens en („en dat is niet onbelangrijk") was uitge voerd door een geheime dienst. De premier was van mening dat de DGSE-officie- ren, die vertrouwelijke infor matie aan de Franse pers heb ben doorgespeeld en die nu zijn gearresteerd, terecht vast zitten. „Los van het zinken van de Rainbow Warrior is er wat dat betreft zeker een tweede affaire, die niet met de eerste verward dient te wor den", aldus Fabius. Van groot belang zal de komende dagen zijn hoe Charles Hernu op Fa bius' woorden gaat reageren. Tot gisteren verklaarde de oud-defensie-minister perti- nfent geen opdracht te hebben gegeven om de Rainbow War rior tot zinken te brengen. Inmiddels is de oppebevelheb- ber van de landmacht, gene raal René Imbot, gisteren door de Franse ministerraad be noemd tot nieuwe chef van de geheime dienst DGSE. Imbot staat bekend als een man van orde en gezag. WASHINGTON De Wereldbank zal op zeer korte termijn een delegatie naar Mexico sturen voor onder handelingen over een lening voor het herstel van de schade die de aardbevingen hebben aangericht. Dit is in Washington vernomen. De lening zou nog voor het eind van het jaar door de Wereldbank goedgekeurd kunnen worden. Het gaat om een bedrag van enkele honderden miljoenen dollars. In kringen van het Internationale Monetaire Fonds is verno men dat Mexico in aanmerking komt voor een noodkrediet van 600 miljoen dollar. Het is ook mogelijk dat de uitbetaling van de lening van 900 miljoen dollar opnieuw in overweging genomen zal worden. Even voordat Mexico door de aarbeving getroffen werd, was de verhouding tussen Mexico en het IMF slecht. Omdat Mexico weigerde de door het IMF geëiste econo mische hervormingen te aanvaarden, werd de lening van 900 miljoen dollar opgeschort. De aardbeving heeft het contact tus sen Mexico en het IMF echter weer verbeterd. Volgens functionarissen van de Interamerikaanse Ontwikke lingsbank (IADB) hebben ook de Verenigde Staten hebben zich bereid verklaard om Mexico noodleningen te verstrekken. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft toegezegd een lening van 600 miljoen dollar voor de aanschaf van landbouw- produkten in de VS te garanderen. Daar zou nog eens 400 mil joen dollar aan kredieten bij kunnen komen. Ook de Interame rikaanse Ontwikkelingsbank zelf heeft financiële hulp toege zegd. Terwijl de financiële hulpverlening op gang komt, wordt in Mexico-Stad nog altijd naarstig naar overlevenden gezocht. Het Mexicaanse ministerie van gezondheid heeft gisteren laten we ten dat het dodental niet boven de 5.000 zal stijgen. Een katholiek priester spreekt In Mexico-stad de zegen uit boven de ruïnes van een ingestort ziekenhuis waar naar schatting vijftienhonderd mensen de dood vonden. Het zoeken naar overle venden gaat inmiddels nog steeds door. Officieel is bevestigd dat het dodental waarschijnlijk niet boven de vijfduizend zal stijgen. WASHINGTON De aardbeving van vorige week in Mexico kan op den duur voor dat straat arme land ook iets posi tiefs blijken te hebben opgeleverd. Financiële kringen in de VS lijken geneigd de buitenlandse schuldenlast van Mexico als gevolg van de trage die tijdelijk te verlichten. En de Amerikaanse rege- ring-Reagan zou genegen zijn om in strijd met haar ontwikkelingsbeleid en „onder het mom van aardbevingshulp" goed koop kapitaal naar haar zuiderbuur te sluizen ter versterking van de eco nomie aldaar. Bovendien, zo stellen waarne mers in de Amerikaanse hoofdstad vast, heeft Mexico door de aardbeving zijn inter nationale aanzien weten te verhogen. „We zijn onder de indruk van de wijze waarop de Mexicanen op de ramp hebben gereageerd. Er is gro te solidariteit onder de bevol king en men wilde de hulp verlening het liefst op eigen kracht voltooien. Mexico heeft bewezen een probleem aan te kunnen pakken. Het is terecht een trots volk. Dit moet toèkomstige investeer ders vertrouwen geven", al dus een Latijnsamerika-ex- pert van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken. Een woordvoerder van de Mexicaanse Centrale Bank verzekerde gisteren dat zijn land „inzake zijn financiële verplichtingen geen misbruik zal maken van de aardbe vingsramp". En president Mi guel de la Madrid liet weten dat „slechts een tiende deel van een procent van de ge bouwen in Mexico-Stad zijn verwoest". Met die algemene houding van „het valt allemaal wel mee" en „alles is onder con trole" beoogt de Mexicaanse regering diverse doelen te dienen: de politieke rust in het land te handhaven, het toerisme zo snel mogelijk weer op gang te brengen en een voortzetting c.q. vergro ting van het buitenlands kre diet te krijgen. Voorwaarden Het valt buitenlanders in Mexico-Stad op hoe afwezig ook een week na de aardbe ving elke opstandigheid onder de bitter arme bevolking is. Ook verwachte verschijnselen als grootscheepse plundering van verlaten gebouwen, zijn uitgebleven. De communisti sche noch de in opmars zijnde conservatieve oppositiepartij PAN, lijkt vooralsnog te pro fiteren van de situatie. De kalmte en het Mexicaanse chauvinisme, waarmee De la Madrid op de tragedie rea geerde, zijn de beste troost ge bleken voor het getroffen volk en dus de beste houding voor de president om met zijn „Institutioneel Revolutionaire Partij" (PRI) de aardbeving politiek te overleven. Toerisme is voor Mexico na olie de tweede inkomsten bron. Vorig jaar verdiende het land 2,2 miljard dollar aan de buitenlandse vakantiegan gers. Na de beving van vorige week is 50 procent van de re serveringen voor Mexico bij Amerikaanse reisbureaus af gezegd. Geen wonder dat de Mexicaanse minister voor Toerisme, Antonio Savignac, zich deze week naar New York spoedde om te verkla ren dat „maar 750 van de 25.000 hotelkamers in Mexico- Stad zijn vernield" en dat „bijna alle voor toeristen be langrijke diensten weer nor maal functioneren". Mexico heeft thans een schuld bij buitenlandse particuliere banken en overheden van 96 miljard dollar. De wederop bouw van het centrum van Mexico-Stad, waar 250 gebou wen totaal en 7000 gedeelte lijk zijn vernield, zal nog meer krediet noodzakelijk maken. De Amerikaanse re gering en de internationale fi nanciële wereld hebben groot belang bij een politiek stabiel en financieel betrouwbaar Mexico. De aardbeving lijkt daarvoor zowel binnen als buiten het getroffen land de kaarten in een gunstiger volg orde te hebben geschud. Mexico kent dit jaar een eco nomische groei met waar schijnlijk 5 procent, ondanks de ver teruggevallen olieop brengst. Maar ware stabiliteit in het land mag pas worden verwacht als de kloof rijk- arm wordt overbrugd en het traditionele patroon van cor- i ruptie wordt doorbroken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7