de Vries (PvdA) ireest komend debat ""ver raketverdrag niet Verschil in salaris tussen man en vrouw bij banken erg groot Zojuist verschenen: Boekenpas! Een nieuwe,gratis inspiratiebron voor elke nieuwsgierige lezer. QeidocQournvnt •ENKBAAR DAT CDA EN WD DE GRONDWET ZULLEN KNOEIEN" Manifestatie CDA'ers tegen kruis raketten 12 oktober ïtslagaanvraag agrariërs ït voldoende onderbouwd Inspectie verbiedt zondagblad EKENPAS VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG. ARGUMENT: VROUWEN HEBBEN GEEN AMBITIE ENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 jTfia voorc* HAAG „Loopt als rein, hé, de grond- iscussie... Heel inte- it". Mr. Klaas de -j(42), defensiespecia- de PvdA-fractie, van voldoening, etje begrijpelijk is el, want het is een van zijn hand, dat heeft tot een in- »ls nationale discus- rer het belangrijkste Iwettelijke aspect jaatsing van kruisra- (i in ons land. Mogen jng en een enkelvou- meerderheid in het inent de soevereini- >ver wapens in ons overdragen aan een nd staatshoofd? kibunaal voor de Vrede ptterdam beantwoordde raag afgelopen zaterdag ren volmondig „neen", indere deskundigen zijn iet de problematiek gaan houden. Heeft De Vries nig idee waarom dat nu n deze mate gebeurt, mensen dachten tot voor jdat er uiteindelijk toch ®ssssfj;eplaatst zou worden en nus de problematiek die - jhee samenhangt nooit ac- „intf zou worden. Maar nu de vrees toe dat die ra- 1 er wel degelijk komen js wordt ook de belang- •Oi is.ig groter voor zaken XJer(»mheen". 5t deianier- waaroP de plaat- geregeld moet worden, 9'^-is het kabinet zelf nog De ministers De Rui en Defensie) en Van den in w» (Buitenlandse Zaken) In lijnrecht tegenover el- staan. Heeft de PvdA dus Ik al medestanders in het De Vries „Nee, ik geloof van niet. Uit de kranten maak ik op dat de één een beetje zus wil en de ander een beetje zó. Ikzelf denk echter dat het niet een beetje zus of een beetje zo opgelost kan worden. Naar mijn smaak moet er een prin cipiële keus gemaakt worden. De regering heeft aan de Raad van State voorgelegd hoe ze de plaatsing van kruisraketten wil regelen. Ze wil een ver drag sluiten met de VS en daarin vastlegen dat de Ame rikaanse president degene is die beslist of die raketten wor den ingezet of niet. De Raad van State heeft gezegd dat zo iets waarschijnlijk niet strijdig is met de grondwet. Ik heb dat advies grondig, maandenlang bestudeerd en ik vind dat er wel strijdigheid is met de grondwet". Onzichtbare inkt Wat voor argumenten heeft de Raad en waarom deugen die volgens u niet? „De Raad constateert aller eerst dat de regering afstand wil doen van bestuurlijke be voegdheden, bijvoorbeeld de bevoegdheid om te beletten dat die kruisraketten worden afgeschoten. Dan merkt de Raad op dat de grondwet dit ook mogelijk maakt. In de wetstekst, artikel 92, staat na melijk dat overdracht aan vol kenrechtelijke organisaties ge oorloofd is. Na de Tweede We reldoorlog kwam er logischer wijze veel belangstelling voor het oprichten van volkenrech telijke, supranationale orga nen. Zo is dus ook in 1953 dat artikel in de grondwet geko men". „Volgens de Raad betekent dat artikel echter niet dat be voegdheden niet evenzeer aan staten kunnen worden overge dragen. Dat vind ik heel vreemd. Er was in 1953 nie mand in ons land die nationale bevoegdheden wilde overdra gen aan een ander land. We hadden net de Duitse bezetting achter de rug. Als iemand zo iets destijds geopperd had, zou hij wèggehoond zijn. Maar de Raad van State doet dat nu wel. Die leest in dat artikel een toevoeging, die als het ware met onzichtbare inkt is geschreven: „overdragen aan andere landen mag ook". Nee, zeg ik, niet op basis van dat artikel. Want dan zou alles op losse schroeven komen. Je zou kunnen zeggen: de kroon in Nederland is opgedragen aan de erfopvolgers van Willem I, maar dat kan ook best aan een ander..." Volgens u is het dus absoluut verboden dat de regering zo'n bevoegdheid overdraagt aan een ander land? „Nee dat is niet uitgesloten, want onze grondwet is heel soepel. Er staan geen artikelen in. die ntfoit gewijzigd kunnen worden. En zelfs in verdragen kan afgeweken worden van de grondwet. Maar... dan heb je wel een tweederde meerder heid nodig. Als de regering dus een bevoegdheid die ons toekomt, wil afstaan aan de president van een andere mo gendheid, moet zij zo'n meer derheid vinden in het parle ment. Een andere mogelijk heid is uiteraard dat zij de ra ketten wel toelaat, maar de be voegdheid over inzet aan zich zelf houdt en niet overdraagt aan de VS. Een vetorecht dus". Maar dat veto bestaat toch nu al? De regering kan het lance ren van raketten altijd verhin deren, door fysiek in te grij pen. „Dat is een gedachte die inder daad, vooral in rechtse kring geopperd wordt. Zo van: dan sturen we de commando's erop af en daarmee is het afgelo pen. Ik moet daarbij glimla chen. Datzelfde verhaal kreeg ik te horen in Italië, in het mi nisterie van Defensie. Daar zei men: er is helemaal geen pro bleem, wij bewaken die raket- basis en als we niet willen dat er gelanceerd wordt dan... Maar met alle respect voor onze Italiaanse bondgenoten, zo plegen wij in Nederland grondwettelijke problemen niet op te lossen. Nee, we heb ben nu de tijd om een zodani ge afspraak met de VS te ma ken dat er geen probleem komt". In NAVO-verband? Het kabinet vindt dat kenne lijk ook. Want dat zoekt nu de oplossing in een manier om het verdrag met de VS loep zuiveraan te laten sluiten bij het NAVO-verdrag. Zou Ne derland de bevoegdheid over de raketten kunnen overdra gen aan de NA VO? „In beginsel zou dat kunnen. Maar ik zou niet weten hoe dat zou moeten, omdat nu juist het kenmerk van de NAVO is, dat de lidstaten géén soeverei niteit afstaan. Nu zou je die Stelregel als regering kunnen doorbreken door wel een be voegdheid over te dragen. Maar dat zou wel iets geheel nieuws zijn en ik geloof ook niet dat de regering dat wil. Ik geloof eerder dat zij in het verdrag wil verwijzen naar de NAVO-procedüres. In die pro cedures is opgenomen de plicht voor Amerika om zijn bondgenoten te raadplegen. De regering wil die procedures, die bestaan tegen de achter grond van een blijvende, gega- randèèrde soevereiniteit, nu echter opnemen in een ver drag waarbij één soevereine bevoegdheid aan de president van de VS wordt gegeven en wel definitief. Heb je dan nog de zeggenschap, die je in de NAVO hebt? Kun je dan nog zeggen: alles goed en wel vrienden, maar dit maken wij niet mee? Nee, ik denk dat dat niet meer kan". Maar in de NA VO kan Neder land bepaalde zaken toch ook niet meer tegenhouden. Denk aan de F-16's met een atoom- taak die rechtstreeks onder NA VO-commando geplaatst zijn. „De regering zegt daar zelf iets over in de adviesaanvraag aan de Raad van State. Zij wijst erop dat zo'n F-16 aan de grond gehouden kan worden door in het uiterste geval de Koninklijke Luchtmacht aan de NAVO te onttrekken. Het kan dus, ook volgens de regering zelf". En hoe zit het met de F-15's (vliegtuigen) op de Ameri kaanse basis in Soesterberg. Hoe moet Nederland die even tueel tegenhouden? „Nu wordt het heel interes sant. Ook daarover staat iets in de adviesaanvraag. Volgens de regering is dan „beëindiging van de onderliggende statione- ringsovereenkomst" met de VS het middel om zo'n F-15 tegen te houden. En daaraan voegt de regering toe: Dit laat ste zou ook opgaan voor de kruisvluchtwapens. Kennelijk ging men ten tijde van de aan vraag, ruim een jaar geleden, nog uit van het behoud van een zekere zeggenschap. Maar nu doet men dat niet meer. Nu wil men de zeggenschap over de kruisraketten geheel over dragen aan de Amerikaanse president". ,Dat maakt een enorm ver schil met de F-15's. Want waarom kunnen die wel aan de grond gehouden worden? Omdat Nederland zich wat Soesterberg betreft altijd zijn nationale rechten heeft voor behouden en dus altijd kan zeggen: wij doen niet mee en de wapens die in ons land staan, doen ook niet mee. Maar wat de kruisraketten be treft ligt de zaak geheel an ders. Waarom? Omdat de rege ring deze stationeringsove- reenkomst niet te allen tijde maar pas over vijf jaar of zo opzegbaar wil maken. Daar mee vervalt dus ook die moge lijkheid om een kruisraket aan de grond te houden. De rege ring wil dus totaal afstand doen van die eigen bevoegd heid. En dat vind ik onver draaglijk in het licht van onze constitutie.". Kern van de zaak Maar hoe kan de Raad van State dan toch zeggen dat er géén strijdigheid is met de grondwet? „Ik weet het niet. Het kan zijn dat de Raad over sommige dingen wat heen heeft gele- Gelooft u dat nu werkelijk? Dit is toch de kern van de zaak.' „Ik weet het echt niet. Maar hoe vind je dit alles nu? Het is zó interessant hè om die stuk ken echt goed te lezen... Dat is zo goed". Het klinkt heel logisch wat u allemaal zegt. Maar wat nu als de regering en CDA en V VD zeggen: daar hebben we alle maal niks mee te maken, we drukken gewoon door. „Zo zou het inderdaad kunnen gaan. Maar ik geloof dat niet. Minister De Ruiter heeft ge zegd: er zijn twee discussies. Ten eerste: moeten we wel plaatsen of niet? Ten tweede: hoe regel je een eventuele plaatsing? Volgens De Ruiter is dat een discussie die door ie dereen .gevoerd moet worden. Hij vindt het kennelijk absurd te veronderstellen, en ik ben dat helemaal met hem eens, dat voorstanders van plaatsing ook voorstander zijn van schending van de Nederlandse rechtsorde of van de grond wet. Dus in de publieke dis cussie en in de Kamer zal de waarheid geboren moeten worden. Als men met mij tot de conclusie komt dat er spra ke is van strijdigheid met de grondwet en men wil geen ve torecht, dan kan men dat al leen repareren door erover te laten stemmen met tweederde meerderheid". In CDA- en VVD-kring peinst men daar niet over, omdat de PvdA daarmee de raketten zou kunnen tegenhouden. „Dat komt er dus op neer dat men om politieke redenen de grondwet geweld aan wil doen. Dat zou werkelijk ramp zalig zijn voor het gezag van de parlementaire democratie. Maar nogmaals: ik geloof niet dat Bert de Vries en Ed Nijpels dat zullen laten gebeuren. Het is hiet gemakkelijker voor hen, wat vaak gedacht wordt, dat zij met hun fracties zelf uitmaken of iets grondwette lijk in orde is of niet, nee, het is juist moeilijker. Als kamer lid hebben zij trouw gezworen aan de grondwet en een ieder ziet toe of ze die eed gestand doen of dat zij ermee knoei en". RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Het Comi té „CDA'ers tegen plaat sing van kruisraketten" organiseert op 12 oktober in Den Haag een manifes tatie, waar een oproep zal worden gedaan aan CDA- kamerleden om niet in te stemmen met een plaat- singsbesluit van het kabi net. De bijeenkomst wordt gehouden in de Klooster kerk. Een delegatie van het comité, dat zegt 35 procent van de CDA-kiezers te vertegenwoor digen, heeft gisteren een ge sprek gevoerd met fractielei der De Vries. Men heeft ge tracht hem duidelijk te maken dat het CDA de komst van de kruisraketten niet als onver mijdelijk moet zien. Een woordvoerder van het comité: „We moeten niet bij de pak ken neerzitten nu blijkt dat de Sovjet-Unie niet heeft gerea geerd op het Nederlandse 1-ju- nibesluit van vorig jaar. Het is nog geen tijd voor een defini tief ja tegen de raketten. Mis schien blijkt al binnen enkele maanden dat de aanbesteding van de basis in Woensdrecht kostbare nonsens is". Volgens het comité moet Nederland de Amerikaans-Russische onder handelingen in Genève nog een kans geven. Tijdens de> manifestatie van het comité zullen als sprekers onder meer optreden het CDA-kamerlid Beinema, de Amsterdamse emeritus-hoog leraar theologie dr. Verkuyl en ds. Roos, de voormalige praeses van de Hervormde sy node. Student ontwierp beeldmerk Pb 51 ENSCHEDE Een wedstrijd onder studenten van de school voor grafische vormgeving in Enschede heeft het nieuwe beeldmerk van het televisies potje Postbus 51 (een informa tiedienst van de overheid) op geleverd. Uiteindelijk toverde de 23-jarige Bob van den Berg het meest aansprekende ont werp uit zijn computer: een rood-blauw vierkant met daar in een circel, driehoek en vier hoek. Dit maakte de docent grafische vormgeving G. Leu- velink gisteren bekend. Het betrof hier een vrije opdracht, aldus Leuvelink, maar de staatsdrukkerij bleek zeer ge ïnteresseerd in de resultaten. Er werd al langer vruchteloos gezocht naar een nieuw beeld merk voor Postbus 51. i 'UWARDEN Alleen het noemen van het woord superhef- in de ontslagaanvraag is voor sommige GAB-directeuren al \oende om hun handtekening te zetten zonder ook maar de ngste financiële onderbouwing van de werkgevers te vra- zo zei voorzitter Greetje Lubbi van de Voedingsbond FNV iren in Leeuwarden op een congres over de werkgelegen- in de agrarische sector. De superheffing is een boete op het luduceren van te veel melk. Volgens de voedingsbond blijkt eraf dat bij bijna de helft van de ontslagen helemaal geen i ke was van financiële perikelen. Ze zei dat het Landbouw- p al in januari aan het ministerie van sociale zaken heeft i 'aagd de arbeidsbureaus te waarschuwen maar dat dat geen Jtaat heeft gehad. Kit geding over omstreden pamfletten STERDAM Zes organisaties van etnische minderheden in ningen hebben een kort geding aangespannen tegen de Ne- indse Volksunie (NVU) en de wat wordt genoemd Stichting teun en toezicht op de NVU. Aanleiding is de recente ver ding van pamfletten uit naam van de NVU in onder meer hingen, Eindhoven en Den Haag. De Groningse advocate S. Ji deelde dit gisteren mee. De pamfletten zetten volgens haar Itot discriminatie. Het geding dient op 8 oktober in Amster- *1, waar het secretariaat van de NVU is gevestigd. Secretaris i/olsink van de NVU ontkent dat de pamfletten van zijn or- Isatie afkomstig zijn. De mij opgestuurde exemplaren zijn in keval niet van ons, aldus Wolsink. Hij denkt dat anderen de i van zijn groepering hebben misbruikt. HAARLEM Het weekblad „Zondag laatste nieuws" mag van de arbeidsinspectie niet meer uitkomen. De arbeidsin spectie baseert zich op een wet uit 1919 die zegt dat er een vergunning nodig is om op zondag te mogen werken. Dit maakte een woordvoerder van het blad gisteren bekend. De uitgever van het blad beraadt zich nu over eventueel te ne men stappen. De gevolgen voor de werknemers van het blad zijn minimaal, aldus de woordvoerder. Aan de redac tionele kant waren voorname lijk free-lancers aan het werk. De drukkers missen alleen de inkomsten van een aantal overuren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. JSKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" ADVERTENTIE Snel naar de boekwinkel voor het nieuwtjes, columns en korte verhalen. Reve op de Frankfurter Buchmesse. Een nieuw verhaal van Maarten t Har; An Rutgers van der Loeff over 'haar" turnen Honderd (aar Rijksmuseum eerste nummer van Boekenpas.1 Een kleurrijk, In Boekenpas 1 o.a.Louis Paul Boon volwaardig magazine van 40 pagina's, boorde- als kookboekschrijver, eerste publicatie vol informatie over duizend-en-één boeken. van kort verhaal van Maarten 't Hart, Van literatuur en thrillers tot computer- de Kinderboekenweek, alles over 'Wonen en jeugdboeken. Met interviews, cartoons, in de Ruimte' en hoe verkoop je Gerard Boekenpas is verplichte lectuur voor elke lezer. En nog gratis ook. Bovendien biedt elk nummer voordeel- bonnen voor interessante kortingen. Naar de boekwinkel dus! T?nrnn?nAM Vnnral resse. typiste en telefoniste zijn ROTILKDAM Vooral doorgaans het hoogst bereik- bij een bank kan worden bare. Voor haar promotie ge- gesteld dat vrouwen on- bruikte De Jong gegevens uit dervertegenwoordigd zijn een onderzoek dat zij deed van in de afdelingen waar het *8° tot ,'82 beleid wordt bepaald en oververtegenwoordigd in saiarjs van mannelijke en de afdelingen waarin het vrouwelijke médewerkers uit beleid wordt uitgevoerd, om vergelijkingen met andere Dit verschil in positie sectoren mogelijk te maken, wordt volgens drs. A. de mannen verdienden ten tn- Tnna-Van Hpr Pnol Huide- de van het onderzoek (1980) d.?.ng j! amr® gemiddeld 37.900, de vrou- lijk geïllustreerd door het wen ƒ22.400. Vergeleken met feit dat gemiddeld geno- andere sectoren noemt de pro- men het salaris van vrou- movenda, welijke medewerkers werkzaam die momenteel bij de Werkgroep slechts 59% bedraagt vaa Arbeidsvraagstukken en Wel- j K,,_ zijn bij de RU in Leiden, het dat van hun mannelijke verscbü erg groot. De uitkom collega s. In haar onderzoek i sitie van vrouwen bij sten van het onderzoek bij de niet nader genoemde bank, r de po- gelden volgens De Jong ook i grote voor andere grote banken. bank, waarop de sociologe In het onderzoek wordt nage- vandaag in Rotterdam is ge- gaan welke factoren van in- promoveerd, toont zij aan dat vloed zijn op het verschil in de carrièremogelijkheden van positie tussen mannen en een vrouw bij een bank verre vrouwen. Opleiding, werker- van rooskleur-ig zijn. De func- varing en mobiliteit blijken ties van reisadviseuse, secreta- niet doorslaggevend. Een één duidige verklaring voor de on gelijkheid valt niet te geven. De Jong: „Het gaat om een complex geheel van factoren. Op het verwijt dat er sprake is van discriminatie zeggen de banken dat de vrouwen geen ambitie hebben, niet bereid zijn cursussen te volgen, stop pen met werken wanneer zij trouwen etc. Aan de andere kant stellen vrouwen dat het geen zin heeft een cursus te volgen, wanneer een bepaalde positie toch niet haalbaar is. Verder blijken sommige chefs voor leidinggevende en bank- vaktechnische functies zonder meer de voorkeur te geven aan een man". Om na te kunnen gaan in hoe verre het verschil in positie een gevolg is van het gedrag of houding van de medewer ker enerzijds en van behande ling en organisatorische facto ren anderzijds, werden inter views gehouden met 82 man nelijke en 82 vrouwelijke me dewerkers, die paarsgewijs vergelijkbaar waren wat be treft opleiding, leeftijd en duur van dienstverband. Er bleken geen opvallende verschillen te zijn bij indienst treding. Wel waren de aan- vangsfuncties van mannen duidelijker omschreven dan die van vrouwen, hetgeen on der meer inhield dat er voor de mannen meer interne cur sussen en meer loopbaanmoge lijkheden waren. Het verschil in positie binnen de paren blijkt vooral na vijf ëar dienstverband. Volgens e Jong kan voor een deel het verschil in positie worden ver klaard uit een andere behan deling door de leiding van de bank. Vrouwen worden min der aangemoedigd cn begeleid en hun functies bieden minder gelegenheid om ervaring op te doen die voor een verdere loopbaan van belang is. Beleidsplan Op basis van de onaerzoekre- sultaten werd in '82 bij de bank waar het onderzoek werd verricht, een beleidsplan opgesteld. De Raad van Be stuur liet een intentieverkla ring uitgaan waarin onder meer de volgende doelstellin gen werden genoemd: een dui delijke stijging van het aantal vrouwelijke loopbaankandida ten en een toename van het aantal vrouwelijke medewer kers in die functies waarin zij ondervertegenwoordigd zijn. Hoewel De Jong overtuigd is van de goede bedoelingen van de bank ziet zij geen snelle verbetering van de positie van de vrouw. „Veranderingen worden bemoeilijkt door een vast personeelsbestand. Daar komt bij dat er ook in de banksector nauwelijke sprake is van groei In haar onderzoeksrapport constateerde de sociologe al: „Het onderscheid dat de bank maakte tussen mannen en vrouwen in het wervingsbe leid kwam vroeger tot uiting in de tekst van de personeel sadvertenties. In '78 werd op initiatief van de onderne mingsraad aan alle adverten ties m/v toegevoegd, maar het wervingsbeleid was daarmee niet gewijzigd".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5