TAFEL Reserves Solidaridad teerden in Synode stelt beslissing over Amersfoortse predikant uit Amerikaanse kerken bevechten tv-geweld ficidócSom^ni üTïïTl IKVOS hekelt NCO- plannen van Schoo kerk en wereld Jezuïeten in Vietnam gearresteerd PERSONALIA weer ACHTERGROND CeidaeQowmit DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PA| iRÊ Tsjechoslowaakse partij valt kerk aan Een hoge partijfunctionaris in Tsjechoslowakije heeft de roomskatholieke kerk ervan beschuldigd het socialisme te wil len ondermijnen en "hatelijke aanvallen" te doen op Tsjechos lowakije. Vasil Bejda, van de afdeling propaganda van de com munistische partij, schreef in het Marxistisch Wereldtijdschrift dat dat 80 procent van de 15 miljoen Tsjechoslowaken geen heil ziet in godsdienstonderwijs voor hun kinderen. Dat deel van de bevolking vindt dat "de invloed van gezin, school en de hele maatschappij de geest moet ademen van de socialistische moraal". Het artikel was de jongste van een serie aanvallen op de kerk. Daarbij is de paus ervan beschuldigd rechtse krachten in het geweer te brengen tegen communistische landen. Castro laat 75 politieke gevangenen vrij President Fidel Castro van Cuba zal binnenkort 75 politieke gevangenen vrijlaten, zo hebben drie Cubaanse bisschoppen la ten weten tijdens een tegenbezoek bij de Amerikaanse bis schoppen. Het besluit van Castro zou het gevolg zijn van het gesprek, dat hij in januari heeft gehad met een delegatie van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, die hem een lijst met de namen van 450 politieke gevangenen hadden overlegd. De Amerikaanse bisschoppen hadden Castro begin dit jaar ver teld dat zij de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de vestiging van alle politieke gevangenen die Cuba wil vrijlaten. De subsidieregeling 1986-1990, die minister Schoo heeft voor gesteld voor de Nationale Commissie Ontwikkelingssa menwerking (NCO), zal lei den tot verschraling van de meningsvorming in de Neder landse bevolking. De regeling is bepaald geen bijdrage aan de regeringsdoelstelling om het maatschappelijk draag vlak voor ontwikkelingssa menwerking te versterken. Dit schrijft de stichting IK VOS (Interkerkelijk vor mingswerk inzake ontwikke lingssamenwerking) in een open brief aan de Vaste Ka mercommissie voor ontwikke- nisterie zelf zal worden over- lingsamen werking. genomen In IKVOS werken o.a. samen de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland, de Evange- lisch-Lutherse Kerk en de Doopsgezinde Broederschap. IKVOS vraagt zich af of de minister in feite niet van plan is het bewustwordings- en voorlichtingswerk in Neder land af te schaffen. Mevrouw Schoo wil voorlichting grotere nadruk geven ten koste van bewustwording. IKVOS vreest dat op den duur voor lichting geheel door het mi- Verder maakt IKVOS be zwaar tegen de opmerking van de minister dat aktivitei- ten die in strijd zijn met het buitenlands- of ontwikke lingsbeleid niet voor subsidie in aanmerking komen. De re gering wenst zichzelf hiermee buiten elke vorm van kritiek te stellen. Bovendien zal de kwaliteit van de ontwikke lingssamenwerking verslech teren onder druk van over wegingen van eigenbelang op buitenlandse politiek of op militair, economisch of soci aal-cultureel terrein. De interkerkelijke ad- ventsactie voor Latijns-A- merika Solidaridad heeft in 1984 een bedrag van 4.249.000 gulden besteed aan 197 projecten in La tijns-Amerika. In verge lijking met 1983 was dat een toeneming van 9,5 procent. Voorts werd ruim 841.000 gulden uit gegeven aan bureaukos ten en aan wervingsacties in Nederland. De organisatie ontving in 1984 bijna vier miljoen gulden, zo dat ruim een miljoen gulden op de reserves werd inge teerd. Volgens Solidaridad was dat noodzakelijk om op een redelijke manier en in voldoende omvang de projec ten te kunnen financieren. Door de economische crisis en de hoge schuldenlast van de Latijnsamerikaanse landen wordt de organisatie gecon fronteerd met een groeiende stroom aanvragen. Solidaridad zoekt al enige tijd een vorm van besluitvorming over de te besteden gelden die de Latijnsamerikanen zoveel mogelijk zeggenschap geeft. In 1984 zijn met aan aantal partners waarmee Solidaridad al jaren een goede relatie heeft, afspraken gemaakt over een door hen te beheren fonds dat door Solidaridad ter beschikking wordt gesteld. De Latijnsamerikaanse partner neemt dan de verplichting op zich achteraf de besteding van de gelden te verantwoorden. Niet alleen krijgen Latijnsa merikanen meer zeggenschap over de besteding van de gel den, ook worden tijdrovende procedures omzeild en kan sneller en efficiënter op no den worden gereageerd, aldus Solidaridad. Meer zeggenschap over besteding van gelden De afgelopen maanden zijn in Vietnam vier leden van de orde der Jezuïeten gearres teerd. Voorts zijn twee vesti gingen van de orde gesloten. Dat is in kerkelijke kringen in Hongkong meegedeeld. In Hongkong werd verder meegedeeld dat vele katho lieke priesters en theologies tudenten naar een werk kamp zijn overgebracht. On der hen zou zich de voorma lige provinciaal van de Jezuï eten in Vietnam, pater Nguy en Cong Doan, bevinden. Aan twee andere priesters die sinds 1983 huisarrest heb ben, is het niet toegestaan hun functie uit te oefenen. Volgens de kerkelijke krin gen in Hongkong beschikt de orde der Jezuïeten in Viet nam nog maar over twee ves tigingen. een in Tam Ha met een priester, twee lekebroe- ders en drie studenten en een in Ho Tsji Minhstad met een priester en twee studenten. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN: De particuliere (regiona le) synode van het oosten van de christelijke gere formeerde kerken heeft woensdag in Utrecht nog geen beslissing genomen over het abortusstand punt van de Amersfoortse predikanten ds. T. Har der en dr. J. J. Rebel. De synode wil eerst het rap port van een nieuw te benoe men commissie afwachten over de hermeneutische en confessioneel-ethische aspec ten rond de abortus provoca- tus. De hermeneutiek schrijft voor volgens welke regels de bijbel moet worden uitgelegd. In de nieuwe commissie wor den naast leden van de parti culiere synode ook deskundi gen van buiten de synode be noemd. Wanneer de commis sie moet rapporteren, staat .nog niet vast. Met dit besluit neemt de particuliere synode de beslissing van de classis Amersfoort van 10 april 1985 om de beide predikanten ..schorsingswaardig" te ver klaren, niet bij voorbaat over. maar keurt het ook niet bij voorbaat af. Ds. Harder en dr. Rebel heb ben hun te ruim geachte visie op de abortus provocatus neergelegd in een nota voor het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort, waaraan zij beide respectievelijk als be stuurslid en als pastor zijn verbonden. De classis oordeel de op 10 april dat de beide predikanten „schorsingswaar dig zijn op grond van het feit dat het door hen verdedigde abortusstandpunt in strijd komt met het woord van God om niet te doden". Tegen dit classisbesluit tekenden de kerkraden van Amersfoort en van Veenendaal bezwaar aan. In een eerste reactie noemde ds. Harder het „positief dat men nu probeert door te sto ten naar de achtergronden van deze zaak. Ik hoop dat het tot een goede analyse komt en dat het niet meer di rect om personen maar om dé zaak zelf gaat. Als er inder daad in alle eerlijkheid en openheid over de hermeneuti sche en confessioneel-ethische zaken gepraat gaat worden, dan zit men naar mijn oordeel op goed spoor", aldus de Amersfoortse predikant. Een blinde niet zien, da t is pas blindheid Secretaresse Bhagwan op Duitse Wadden De voormalige secreta resse en vertrouwensper soon van Bhagwan Shree Rajneesh, Ma Anand Sheela, heeft in gezel schap van 20 vrienden haar intrek genomen in een hotel op het Duitse Waddeneiland Juist. Sheela en haar metgezel len zijn onlangs uit de commune van de sekte leider in de Amerikaanse staat Oregon naar Euro pa vertrokken. Het weekblad Stern meldde woensdag dat het een exclu sief interview met Sheela had gevoerd, nadat zij met de 20 anderen in hun "schuil plaats" was ontdekt. Volgens Stern ontkent Sheela Bhag- wans beschuldiging dat zij door fraude 55 miljoen dollar heeft zoekgemaakt en dat een deel van het geld door haar is overgemaakt op een Zwitserse bankrekening. Volgens Sheela zou de com mune een schuld van 55 mil joen dollar (ruim 165 miljoen gulden) hebben opgelopen door Bhagwans honger naar juwelen en Rolls-Royces. Sheela die door de Ameri kaanse justitie wordt gezocht, ontkende tegenover Stern verder dat zij Rajneesh en zijn artsen heeft willen ver moorden, afluisterapparatuur in de woning van Rajneesh heeft laten installeren en heeft geprobeerd de commu ne te veranderen in een fa- cistoïde organisatie. "Absolu te onzin," aldus Sheela vol gens Stern. Bhagwan zou naar West- -Duitsland willen gaan om daar een nieuwe commune te vestigen, zodra hij een per manente verblijfsvergunning voor de VS zou hebben ge kregen. Deze is hem totdus- verre van rechtswege door de Amerikaanse autoriteiten geweigerd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Harlingen, A. J. de Bue te Nijverdal; te Spijk (Z-H), J. van den Born te Nieuwe Tonge. Beroep baarstelling: W. Wursten, Park Arenberg 22, 3731 ES De Bilt. Bedankt voor Capel- le ad IJsel, A. W.van der Plas te Bergambacht. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Nieuwegein- Zuid (samen op weg) drs. M. C. Mook te Rheden- De Steeg; te Duisburg-Ruh- rort (BRD), drs. J. Dorst te Suawoude (hervormd-gere formeerd) die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Steenwijk, G. Gunnink te Mussel. De Nederlander Frans Lenssen is door het generaal kapittel van de missiecongre gatie van Marianhill gekozen tot bestuurslid van deze con gregatie. Het kapittel is op dit moment in Rome bijeen. Lenssen (54) heeft gestudeerd aan de universiteit te Würz- burg en, na zijn priesterwij- werkt hij als missionaris in Papua Nieuw-Guinea. De congregatie van Marian hill is genoemd naar een ge lijknamige Trappisten-abdij bij Durban in Zuid-Afrika. Deze abdij, die in 1882 werd gesticht, richtte zich vooral op missie- en ontwikkelings werk onder de zwarte bevol king van Zuid-Afrika. Aan gezien deze activiteit niet langer te verenigen was met het beschouwende leven dat Trappisten leiden, werd de abdij door paus Pius X ver anderd in een missiecongre gatie. Bij de congregatie zijn ongeveer 450 religieuzen aangesloten, onder wie 31 uit Nederland. „Alleen een ernstige dreiging van censuur vooraf schijnt makers en producenten van televisieprogramma's er toe kunnen brengen een eind te maken aan een overmaat aan geweld in het algemeen en seksueel geweld in het bijzon der in hun produkten". Dat is de mening van de voor zitter van de studiecommissie van de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Sta ten (NCC), James M. Wall uit Chicago, hoofdredacteur van het tijdschrift „Christian Cen tury". Hij sprak die uit bij de aanbie ding van een 48 pagina's om vattend rapport van zijn com missie, „Geweld en seksueel geweld in film, op tv, kabel en video". De tien commissie leden zijn twee jaar lang aan het studeren geweest met het doel, wegen te vinden om kinderen te vrijwaren van al te veel (seksueel) geweld op het scherm thuis. De kerkelijke commissie zoekt haar heil niet in een roep om censuur, maar stelt wel praktische maatregelen voor om de jeugd te bescher men nu vaststaat, dat het pro bleem niet bij de bron kan worden bestreden. De com missie meent dat commercia lisering van tv-produkties uit sluit dat hoge maatstaven kunnen worden aangelegd voor de inhoud van de pro dukten zelf. Die zijn immers gericht op het maken van winst en het trekken van zo veel mogelijk kijkers. Het zou daarom goed zijn als ouders zouden kunnen worden uitge rust met een apparaatje, waardoor wordt voorkomen dat kinderen tv-kanalen kun nen inschakelen die drijven op (seksueel) geweld. Ook zou dat soort produkties naar van normale tv-kanalen afge schermde kanalen moeten worden overgeheveld, vindt de commissie. Naar de commissie meent zou de Mediacommissie van de rijksoverheid naar wegen en middelen moeten zoeken om producenten van tv-program- ma's, video's en wat dies meer zij, op hun verantwoordelijk heid voor het geestelijk wel zijn van de gebruikers te wij zen. De commissie ziet dat als een eerste „sociale verplich ting" van die makers, die zich zouden moeten afvragen in wier handen hun door geweld getekende produkten uitein delijk terechtkomen. De commissie heeft geconsta teerd dat gewelddadige pro gramma's, die meer en meer op de kabel doordringen, de overige televisie-programma's meetrekken de afgrond in. De programmamakers beseffen dat de abonnee-televisie slechts een kiesschijf is ver wijderd van henzelf. De commissie is niet over één nacht ijs gegaan. Er zijn open bare hoorzittingen gehouden te Washington, Los Angeles en New York, waarbij alle be trokkenen gelegenheid kre gen hun zegje te doen. De NCC-studie heeft duidelijk de samenhang aangetoond tussen geweld in de media en agres sief gedrag van kijkers, aldus het rapport. Naar dr. William F. Fore, hoofd van de Mediacommissie van de NCC bij de presentatie opmerkte, worden de media niet bevolkt door lieden'„die wel eens eventjes de jeugd moreel zullen vergiftigen". Maar zij zijn naar het oordeel van Fore de ;vangenen van het systeem, pmdat onderne mingen nu ee .maal dividend voor aandeeirCmders moeten kweken. Daarom zouden de -kerken zich fhoeten inspan nen het systeem zodanig te wijzigen, dat de tv-industrie gelegenheid krijgt het goede te doen. Zolang de kijkcijfers bepalend zijn voor het succes van pro gramma's zal er naar het oor deel van dr. Fore weinig ver anderen :„in die economische realiteit ligt de wortel van het kwaad". Het nieuwe ver schijnsel van de video-clip be schouwt hij als een onder schat gevaar. Een onderzoek ster, dr. Patricia Greenfield, heeft vastgesteld dat overma tig kijken naar dat soort pro dukties in staat is het geweld in de samenleving merkbaar te vergroten, „omdat er een nauw verband wordt gelegd tussen erotische relaties en geweld dat niet door boos wichten, maar door afgoden van tieners teweeg wordt ge bracht". De video-clips duren maar kort en worden steeds weer herhaald, waardoor een bui tengewoon sterke werking wordt bereikt, aldus dr. Greenfield. „Er wordt een dusdanig aantrekkelijke com binatie van muziek, dans en exotische en creatieve achter gronden gepresenteerd dat ze tot een machtig propaganda middel voor geweld uitgroei en", aldus het rapport. Het dringt aan op een klassifi- cering van tv- en videopro- dukties analoog aan wat voor films geldt om aan te duiden, welke portie geweld de kijker bij zijn keuze te wachten staat. VT 'ciiB IS I el of Rusteloos blijven ijveren jj *hild li ET is droevig, maar de kruisraket is door de ke) gult resultaat dat kabinet en kamermeerderheid met het)^er van 1 juni vorig jaar over de eventuele plaatsing vai^g^g raketten hebben nagestreefd, zal niet worden behaala jn de conclusie uit het gesprek, dat minister van buiteo gul< zaken Van den Broek in New York heeft geyoerd rtfigspi Russische collega Sjevardnadze. Het Nederlandse it en heeft de Russen er niet toe kunnen bewegen te stopjf de plaatsing van SS-20 raketten. burea NEDERLAND deed l juni vorig jaar de Russen het Krui' niet de 48 Amerikaanse kruisraketten op Woensdxtuchti plaatsen, indien de Sovjet-Unie gedurende de daarop v- de anderhalf jaar het aantal SS-20 raketten toen niet zou uitbreiden. Inmiddels staan er volgens ir NAVO-tellingen meer Russische raketten in de Sovjt opgesteld. Alleen al uit dat gegeven en het l-junibesUf^ vorig jaar volgt voor ons kabinet onvermijdelijk de no tot plaatsing. DAAR is nu nog een nieuw element bijgekomen. V<1 eerst heeft de Russische regering officieel laten wettl het Nederlandse initiatief bij haar geen enkele kans ;l De Sovjet-Unie zal alleen met de NAVO als geheel handelen over kernwapenbeheersing over en weer binnen dat brede kader ook tot vermindering kon heeft Sjevardnadze Van den Broek verzekerd. DAARMEE is het Nederlandse initiatief nutteloos gel/AS! Spijtig, maar het was het proberen meer dan waarfkki klein land dat niet vindingrijk is, maakt op het ingewiRoo) internationale politieke toneel al bij voorbaat geen (ude kans op succes. En wie dat initiatief nu kleineert als iaat tend een poging van ons kabinet in juni vorig jaar de órec overeind te houden, doet onrecht aan het oprechte vatie streven van velen. (oer T T 'ver UIT het officiële standpunt van de Sovjet-Unie volgtan matisch. dat binnenkort ook aan de afwijkende ops^k van ons land binnen de NAVO een einde komt. Van hjet derlandse voorbehoud, gemaakt bij het NAVO-dubbetyan uit 1979, zal na 1 november geen sprake meer zijn. 0<jen is een logisch uitvloeisel van het 1-junibesluit. |eze Het betekent echter niet dat ons land bij zijn pogingr* heersing en vermindering van de bewapening te bewei iigen, nu verder maar werkeloos aan de kant zal il° gaan staan. Er is nog ruimte voor nieuwe initiatievef verklaring van de minister van buitenlandse zaken vjf1^ Sovjet-Unie geeft al het eerste houvast. Sjevardnadze'.^ immers ook gezegd dat de Sovjet-Unie zal trachten nf1 NAVO als geheel tot afspraken te komen. j^. ZlCH scharend achter het NAVO-dubbelbesluit (ral^n plaatsen, maar tegelijkertijd onderhandelen over wapeen mindering) zal ons land al het mogelijke moeten blijven?0*1' om dat overleg te doen slagen. Nederland kan zich niefctf oorloven bij de pakken te gaan neerzitten. Weliswaar PMJ*' goede kans voorbijgegaan, maar ons land behoort rustel! blijven ijveren voor beheersing en vermindering van <f— wapening in de wereld. Rustig herfstweer DE BILT (KNMI) Het rusti ge herfstweer weet nog van geen wijken. In de nacht en ochtend vormt zich plaatselijk Lekkerbekje met bieten, aardappelen en gembersaus yoghurt met banaan Nodig voor twee personen: 2 kant en klare lekker bek jes; 500 g bieten, zout, 1 appel, kummel, stukje prei (ge bruik de rest zaterdag in een omelet), ketjap, suiker, azijn; Vt tot 1 kg aardappelen; 1 lepel krenten, ui, 15 g margarine, 15 g bloem, 2,5 dl water, 1 bouillonblokje, 3 bolletjes gember, djahé, peper, ketjap; 1 kleine banaan, 2 lepels jam, 4 dl yoghurt (basterd suiker). Warm de lekkerbekjes lang zaam op in een vettige koe- kepan. Reken ongeveer een kwartier voor het warm worden, keer de stukken vis halverwege om. Schil of ontvel de bieten en rasp ze. Kook rauwe bieten vijfentwintig minuten in weinig water. Voeg (dat geldt ook voor voorgekookte bieten) zout, geraspte appel, kummel en zo nodig weinig water toe en stoof de groente tien minuten. Maak de biet jes op smaak met zeer fijn gesneden prei, ketjap, suiker en azijn. Was de krenten, kook ze tien minuten in weinig water en laat ze uitlekken. Fruit kleingesneden ui lichtbruin in de margarine, roer er de bloem door en verdun het mengsel onder voortdurend roeren en door laten koken met het water. Doe het bouil lonblokje bij de saus. Laat dit sausje vijf minuten trekken en maak haar af met stukjes gember, djahé, peper en ket jap. Voeg de krenten toe. Meng dunne plakjes banaan met jam. Schep de yoghurt, met eventueel basterdsuiker, door het banaanmengsel. Garneer het toetje met jam. JEANNE mist, die in de loop van weer verdwijnt. Dan kor perioden met zon, waai temperatuur vrijdagmidtl ongeveer 19 graden oj Er is weinig wind, hooft; lijk uit oostelijke richtinj Het rustige weer hangt met een hogedrukgebi" ven West-Europa. Het r nog in betekenis toe, zodi zijn greep op het weer verstevigen. In het weetó komt de kern ervan bovi Britse Eilanden te liggen stelt zich een zwakke stro in uit noord tot noorl waarmee koelere lucht I aanzetten. De tempen valt in het weekeinde dai terug tot ongeveer 17 gil Na het weekeinde gaal temperatuur weer omhooj Vooruitzichten voor dil Europese landen, medegeL door het KNMI, geldig w zaterdag en zondag: J Zuid-Scandinavie: Perioden mf en vrijwel overal droog. Midd^S 1 peratuur van 11 tot 16 graden. d Britse Eilanden: Droog en peinn met zon. Middagtemperatuur w H graden in noord-Schotland tot 2{ den in zuidoost-Engeland. Duitsland: Droog en perioden zon. Middagtemperatuur van llAJ den in het noorden tot 23 graa het zuiden. België, Luxemburg: Droog en P den met zon. Middagtemperatuu ge veer 21 graden. Alpengebied: Droog en periode!) zon. Middagtemperatuur 21 aa noordzijde, 26 graden aan de zilp de n Frankrijk: Droog en perioden|ni zon. Middagtemperatuur van 21p. den in Normandië en Bretagne iei graden in het zuiden. K)J Spanje en Portugal: Zonnig. MifL temperatuur ongeveer 27 gradeiRj 06 Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Berlijn Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Min F temp <rl li w.bew. 16 11 ».bew. 17 11 wbew 16 10 inbew. 28 15 v.bew. 23 12 Beiroet Tel-Aviv

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2