drie films dingen mee ïaar het Gouden Kalf n Renault verkoopt \fersailles. Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/213341. Strengere regels moeten herhaling conflict over P.C. Hooftprijs voorkomen *ervola „De Droom en Flesh and Blood" 0 i EE Ml u Mirjam Nastasi boeit op Zingende Zolder 'RENAULT 18 VERSAILLES' Politiedossier dood Marilyn Monroe houdt controverse overeind JNST EetcUcSouxont DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 21 CONCERT CLIFF RICHARD a][)ET GEBOYCOT WORDEN" fTERDAM Anti-apartheidsbewegingen hebben opge- en tot een boycot van het concert dat de Engelse zanger •Richard op 7 oktober in de Rotterdamse Ahoy' geeft, friitiatiefnemers zijn de AABN, de Rotterdamse werk- p tegen Apartheid en de Nederlandse sectie van Com- te on South African War Resistance. Zij hebben een estbrief gestuurd naar het Rotterdamse gemeentebe- r en de organisatoren. Hierin schrijven ze: „Cliff Ri- d minacht de zwarten in Zuid-Afrika. Hij treedt daar jtdurend op voor raciaal gescheiden publiek. Wij zullen, iet concert toch doorgaat, bij de Ahoy' hal gaan demon- ien". Het is niet de eerste keer dat de Anti-Apartheidbe- Ingen een optreden van Cliff Richard proberen te boy- ii. Onlangs nog probeerden ze een concertreeks in En id te voorkomen. In Denemarken hebben anti-apar- jbewegingen aangekondigd tijdens het concert dat Ri- 1 daar op 21 oktober geeft te zullen demonstreren. Televisieconcert voor slachtoffers aardbeving Mexico LOS ANGELES Zondag wordt in Los Angeles een door de televisie uit te zenden concert gegeven waarvan de baten zijn bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Mexico. Tot de sterren die gratis hun medewerking ge ven, behoren Julio Iglesias, Herb Al- pert, Placido Domingo, Stevie Wonder en James Brown. Het concert wordt rechtstreeks uitgezonden door 340 tele visiestations in de Verenigde Staten en de organisatoren hopen op een op brengst van minstens 1 miljoen dollar. De besteding zal aan het Rode Kruis worden overgelaten. Nederlandse toeristen vinden ingepakte Pont-Neuf,, wel leuk PARIJS Nederlandse toerisen in Parijs vinden de door kunste naar Christo ingepakte Pont-Neuf „wel leuk", zo blijkt uit de woorden van Pauline Rammeloo (20) uit Tilburg, die samen met zes andere studenten van de Tilburgse opleiding Tekenen, Hand werken en Textiele werkvormen toeristen bij het proiect voorziet van informatie. De studenten hoorden begin september van het project. „We hebben toen meteen gebeld, dat we aan het project wilden meewerken. Dat leidde ertoe dat wij als enige buitenlan ders hier een week mogen werken". De zeven moeten twee keer per dag tussen zes uur 's morgens en twee uur 's nachts op de brug zijn voor iets minder dan een tientje per uur. „De meeste Nederlandse vinden het over het algemeen wel leuk. De Fransen lopen nog wel eens te schelden, omdat het project zoveel geld kost". Regelmatig vragen Nederlanders of het project van Christo kunst is. „Ik weet het niet", zegt Pauline Rammeloo. „Ik vind het wel artistiek. Wat ik daarmee bedoel Nou, ik vind het gewoon Filmprijs Amsterdams Fonds voor de Kunst voor Kees Hin AMSTERDAM De L.J. Jordaanprijs voor documentai re film. uitgereikt door het Amsterdamse Fonds voor de Kunst, is dit jaar toegekend aan Kees Hin. De jury heeft de prijs van 10.000 toegekend voor het gehele oeuvre van Hin. In zijn twintigjarige loopbaan als zelfstandig filmma ker heeft Hin een zeer omvangrijk en veelzijdig docu mentair oeuvre opgebouwd dat vooral wordt gekenmerkt door grote orginaliteit en eigenzinnigheid in de keuze van onderwerpen en de vormgeving daarvan, aldus de jury. Daarmee heeft hij de documentaire in Nederland als gen re nieuwe impulsen gegeven en een belangrijke rol ge speeld in de ontwikkeling van de documentaire vorm. Hij heeft vroegtijdig oog gehad voor de rol die de Nederland se televisie kon spelen bij de produktie en de versprei ding van de documentaire en heeft als cineast daar een voorbeeldig gebruik van gemaakt, luidt het oordeel van de jury. De prijs zal worden uitgereikt op 15 november in Paradiso in Amsterdam. behi Ie riei Mein< aeter 1 mdskftECHT De strijd ishoP»het Gouden Kalf van zettenNederlandse Filmda- en ga voor de beste Neder- en hjse lange film gaat dit is vei tussen „Pervola" van 1 "ie*bw Seunke, „De °*om" van Pieter Ver- :f en „Flesh and pd" van Paul Verhoe- ïrasshj, zo is gisteren door de en vii van het filmfestival nders tie bi p me F t kan elijk van i dooi iof, ijn ti i te i „pi1 laarn^ ndseo»— ruik end gemaakt. Van drie nominaties is al- „Flesh and Blood" izins een verrassing, it er geruchten waren producent Gijs Ver- na de slechte kritie- en de tegenvallende 'kersresultaten de film zou terug trekken. De strijd om het Gouden Kalf, die komende vrijdag wordt uitgereikt tijdens een speciaal filmgala, zou voornamelijk gaan tussen „Pervola" en „De Droom". De prijs voor de beste regie draait eveneens om deze drie films. Zowel Orlov Seunke, Pieter Verhoeff als Paul Ver hoeven zijn voor deze prijs voorgedragen. Mocht dat niet tot een eensluidende mening binnen de jury leiden, dan is er altijd nog de niet minder gewaardeerde speciale jury prijs voor de verliezende regis seur en, eventueel de Per sprijs. Zowel „Pervola" als „De DAGEN Droom" dingen ook mee naar de prijs voor de beste acteur sprestatie. Voor deze prijs zijn genomineerd Peter Tuinman voor zijn hoofdrol in „De Droom", Bram van der Vlugt voor „Pervola" en Gerard Thoolen voor „Pervola" en „De IJssalon". Het Gouden Kalf voor de beste actrice gaat óf naar Lineke Rijxman voor haar rol in „Gebroken Spie gels", óf naar Liz Snoyink voor „Paul Chevrolet en de Ultieme Hallucinatie" of naar Reriée Soutendijk, voor „De IJssalon". In de sector van de documen taires gaat de strijd tussen „Getekende Mensen" van Harry Geelen, een door Toon der Studio geproduceerde film over junky-verdriet, „Stranger at Home", van Rudolf van der Berg en „Sjanghai, the Peo ple's City" van Peter Fleury, die gezien de enthousiaste re acties op zijn gefilmde reis door China een goede kans maakt. De Cannon-Cityprijs voor de beste filmacademie-film werd deze week al overhandigd aan Paolo Pistolesi voor zijn eind examenproduct „Weladam", met in de hoofdrol Esgo Heil. In de inleiding bij de prijsuit reiking nam Cannon Neder land-directeur Jan Bruin- stroop de gelegenheid te baat Gerard Thoolen, eenzaam in de sneeuw in „Pervola". Zowel de film (beste speelfilm) als Thoolen (beste acteur) dingen mee naar een Gouden Kalf. zijn ongenoegen te uiten over de kritiek, dat Cannon zich bij de productie van films teveel bezig houdt met de inhoud er van. Bruinstroop wees op de financiële injecties van Can non in een groot aantal Neder landse filmprodukties en op de rol die Cannon speelt bij ver nieuwing en renovatie van bioscopen. De Cannon-direc- teur vertelde daarnaast nog even dat zonder de 50.000 gul den die zijn concern aan de filmdagen heeft geschonken, het festival nooit kon worden gehouden. Zijn kritiek richtte zich met name op een publica tie in een festivalfolder, waar in de rol van Cannon wordt bekritiseerd. Bruinstroop dreigt dan ook volgend jaar geen cent meer te geven aan de Filmdagen. Opcningaconcart van het Zingende Zolder-Mizoen door de fluitiste Mir jam Nastaai en pianist Gérard van Blerk. Theater Perpijn, Den Haag. Luisteren naar de fluitiste Mirjam Nastasi is, als weerslag van haar ontspannen wijze van musiceren, een al even ontspannen bezigheid. Tech nisch beheerst deze hoofdvak docente aan de conservatoria van Den Haag en Rotterdam haar instrument (uiteraard) uitstekend en muzikaal weet zij op de juiste wijze waarmee zij bezig is. Niet iedere musicus met deze op zich niet geringe kwalitei ten is bovendien in staat om het publiek bij dit musiceren te betrekken, maar Mirjam Nastasi kent deze kunst. Voeg daarbij dat deze fluitiste niet alleen het oor maar ook het oog kan bekoren, dan zijn dat de smaakvolle ingrediënten voor de opening van een feest- seizoen van het kunstcentrum „De Zingende Zolder". Want het bereiken van de 400e ma nifestatie (op 27 november) mag toch zeker gepaard gaan met een feestelijk accent. Op gericht in 1952 zette deze Zol der de deuren open voor 332 concerten aangevuld met le zingen, voordrachten met mu ziek en literaire avonden met 587 musici en 82 ensembles. Bij de 146 Nederlandse compo nisten die in deze periode aan bod kwamen behoren ook Escher en Martin, de keuze van Mirjam Nastasi. Ook mu ziek uit de oude doos met Elé gie van Theobald Böhm, cu rieijs omdat hij de verbetering en uitbreiding van het klep- pensysteem op zijn naam bracht. Een soort huldebetoon en dan maar niet al te veel ge let op de kwaliteit van zijn werkje. Nieuws uit Frankrijk: ;rkt c en lal richtfl tor vl be roe 0 te ls vo een enigi erwel Zelf 1 lopei is hl rwezl -o n* 1 op Stoffen bekleding Rubber stootüjsten met chroomstrip opzij. Richtingaanwijzer op voorspatbord 3U 3-3 3-3 2-2 3-2 3-2 2-0 3-0 9D 2^5; 3e Ha- 5; THB 3-0 3-5 3-4 3-4 3-3 3-3 3-2 3-2 3-2 3-2 3-2 3-1 Zoals Louis Quatorze zich des- tijds even buiten Parijs een aardig optrekje liet aanmeten, eft Renault haar dix-huit (18) •kleed. En als u zich de geschiedenis- i nog kunt herinneren dan weet dat inhoudt Pure luxe. Hoe vor- dat uitpakt ziet u hierbovea Vele plussen op een auto die ii al bijzonder plezierig is -ust Een ruime wagen met hele rijeigenschappea Comfort Zuinigheid. En veiüg- Ziedaar, de Renault 18 Versailles, 'n prijs die doet vermoeden dat het 'n 'basis' auto betreft Bovendien krijgen nü 500 kopers van een Renault 18 GTL Sedan Versailles daar nog eens bovenop 'n zonnedak en een radio-cassettespeler. Gratis! Waarmee de zogenaamde 'snelle beslisser' maar liefst f 1.350,- extra verdient Mocht u wat meer in de lengte denken, dan is er ook voor u 'n heus paleis op wielen Renaultl8 Versailles Stationcar. Van hetzelfde laken 'n pak. Met als extra-extra...'n wiswasinstallatie op deachterruit! (GTL/GTD Stationcar) Renault zou vanzelfsprekend Renault niet zijn wanneer zij geen re kening houdt met de dieselgroep. Welnu, wilt u graag dieselen maar ook heel graag zo'n Versailles, dan hoeft u niet te dubben Voor u staat de Renault 18 Versailles Diesel in de showroom te pronken Al met al genoeg redenen om vandaag morgen vinden wij ook goed, even langs te komen Want, zoals Louis Quatorze al zei: 'Laat u nadrukkelijk zien wan neer u zich verplaatst'. Beter uitgerust va f24.975,-. Ind. BTW. A(leveringskosten f 405.-. Wijzigingen voorbehouden mm LOS ANGELES Om een einde te maken aan 23 jaar speculatie over de dood van de filmactrice Ma rilyn Monroe - zij zou zijn vermoord en de omstan digheden waaronder dat gebeurde zouden in de doofpot zijn gestopt heeft de politie van Los An geles haar dossier over de zaak gepubliceerd, maar de controverse blijft overeind. Volgens hoofdcommissaris Daryl Gates bevestigt het dossier de officiële lezing dat Monroe in 1962 zelfmoord pleegde door het inslikken van tientallen slaappillen. Een woord voerder van de politie verklaarde dat het dossier werd ge publiceerd om een einde te maken aan de „speculaties, toe spelingen en doodgewoon leugens", dat Monroe werd ver moord en politie en lijkschouwers de waarheid verdoezelden om de reputatie van de minister van justitie, Robert Kenne dy, te beschermen. De minister zou Monroe uit de weg heb ben laten ruimen omdat hij de verhouding die hij met haar zou hebben, wilde verbreken en zij zou hebben gedreigd met onthullingen op een persconferentie. Uit het dossier zijn telefoonnummers uit Monroe's laatste ge specificeerde telefoonrekening en doodsbedfoto's verwijderd om, zo verklaarde hoofdcommissaris Gates, „het privéleven van bepaalde personen te beschermen". Anthony Summers, een voormalig verslaggever van de BBC wiens boek over Monroe deze week verschijnt, vertelde vanuit New York dat hij hetzelfde materiaal eerder dit jaar in handen had gekregen. Hij noemde het „oppervlakkig. In geen enkel opzicht is het voldoende substantieel om verder onderzoek naar het waarom van de dood van Marilyn op te geven", zei hij. „Ik beweer niet dat zij werd vermoord, maar de vraag blijft. Ik geloof niet dat zij zelfmoord pleegde. Zij stierf óf per ongeluk óf zij werd om het leven gebracht". Marilyn Monroe Raad voor de kunst wil meer en hogere staatsprijzen DEN HAAG Er moeten strengere juridische spel regels worden opgesteld voor het toekennen van staatsprijzen als de P.C. Hooftprijs. Het is daarbij „ongewenst en in de Nederlandse traditie bijkans onbestaand" dat een minister zich inlaat met de artistieke mérites van een prijswinnaar. Dit schrijft de Raad voor de Kunst in een advies aan mi nister Brinkman. De raad be pleit daarin voorts een uitbrei ding van het aantal staatsprij zen, waaraan een hogere geld som (50.000 gulden belasting vrij) moet worden verbonden. In totaal acht prijzen, die bij roulatie elke vier jaar moeten worden toegekend. Minister Brinkman heeft de raad om advies gevraagd naar aanlei ding van de perikelen rond het niet toekennen van de P.C. Hooftprijs aan Hugo Brandt Corstius. Raadsvoorzitter Viersen liet bij de presentatie van het ad vies weten dat er in de raad heel lang gesproken is over de vraag of de ministeriële ver antwoordelijkheid (en daar mee het voortbestaan van de staatsprijs) moest blijven of niet. „We hebben uiteindelijk gekozen voor voortzetting van die ministeriële verantwoorde lijkheid, maar dan wèl duide lijk afgebakend". Door in het advies een strak kere procedure voor te stellen bij de toekenning van de staat sprijs wil de raad voorkomen dat zich een situatie als met de P.C Hooftprijs zal herhalen. „De minister zal met die nieu we procedure zeer zware argu menten moeten hebben om het advies van de jury niet te volgen. Bovendien zullen we eerder kunnen signaleren als de zaak dreigt mis te gaan", al dus Viersen. In het voorstel van de Raad voor de Kunst kan de minister het jury-ad vies alleen naast zich neerleg gen indien daarmee het belang van de Staat of het algemeen belang zou zijn gediend. Een dergelijk geval zou zich (in theorie) kunnen voordoen bij een schrijver of kunstenaar, die blijkt fout te zijn geweest in de oorlog. In eerste instan tie moet de minister de raad om eén nader oordeel vragen, indien hij meent het jury-ad vies niet te kunnen opvolgen. Komt ook de raad tot de con clusie dat het jury-rapport on voldoende is, en die jury wei gert het aan te passen, dan mag de minister een nieuwe jury aanwijzen. Overigens heeft de raad de twee jury's, die naar aanlei ding van de verwikkelingen rond de P.C. Hooftprijs hebben bedankt, niet geraadpleegd bij de opstelling van het advies. De raad constateert dat in de loop der jaren vele staatsprij zen niet meer zijn toegekend, zoals de prof. Van der Leeuw- prijs en de Sweelinckprijs. De raad bepleit nu de instelling van staatsprijzen voor archi tectuur, beeldende kunsten, dans, film, letteren, muziek, theater en voor eat daar nog buiten valt, zoals bijvoorbeeld de media. Deze prijzen ten bedrage van ieder 50.000 gulden zouden elke vier jaar moeten worden toegekend. Die verhoging (nu bedraagt de staatsprijs 10.000 gulden) is volgens voorzitter Viersen nodig om ze te verhef fen boven de vele andere prij zen, die bijvoorbeeld door ge meenten worden uitgereikt. In zijn advies wijst de raad er met nadruk op dat enkel het gehe le oeuvre van „uitsluitend eminente kunstenaars" voor een staatsprijs in aanmerkin gen kan komen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21