Proef met arbeidservaring SOB geslaagd ca Noordwijk overweegt uit muziekschool te treden Chef Overheeke neemt na 40 jaar afscheid van Tante Post SaidóaQowuxmt bezwaar egen bouw flats aan Jwarsstraat Ongewoon transport door Lisse voor slotmanifestatie Sail Sassenheim kritiseert beleid muziekschool Warmond: Uittreding Noordwijk voorkomen VAN LOKETBEDIENDE TOT CHEF EXPLOIT A TIE Extra geld voor mediacentrum van school begeleidingsdienst PAG! „EIDEN OMGEVING DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 19 iterrn )etbal' feest W( oktol Zoeter Is waai laaswijklaan doorgetrokken en. Vavei er in i zijn tzij - dan men al (tel ie mei enk ?t buui SJZ di 15 okl Opge EGSTGEEST De rkzaamheden tot et doortrekken van Haaswijklaan zijn iteren van start ge- Begonnen wordt de zijde van de ljaarlemmerstraatweg. Haaswijklaan komt >ars door Haaswijk lopen en krijgt een insluiting op de Ken- t edylaan. Wanneer de aangelegd is zal 'gstgeestse Dorps traat van veel auto- •rkeer verlost zijn. l'ir st aa nan Bn Wiel schiet los: één gewonde SASSENHEIM Een 29-jari- ge inwoner van Sassenheim is gisteren gewond geraakt toen hij een autowiel tegen zich aan kreeg. Het wiel was afkomstig van de auto van een 38-jarige plaatsgenoot die richting Lei den reed op de Hoofdstraat. Door een nog onbekende oor zaak sprong het wiel plotseling van de auto, stuiterde tegen een langs de weg geparkeerde auto en vloog onmiddellijk naar de overkant van de weg waar twee fietsers reden. Een van de twee moest worden op genomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. 65-jarige studeert af OEGSTGEEST De 65-jarige me vrouw M. Baart-Gregrory studeert morgen af in de sociologie aan de rijks universiteit in Leiden. Haar doctoraal scriptie is getiteld „Moeders tussen jong en oud". De scriptie geeft een samen vatting van een groot aantal interviews met vrouwen tussen 55 en 65 jaar. De derde leeftijd en de vraag „wat doe je met het laatste deel van je leven" staan centraal. Om aan stof te komen voor haar scriptie plaatste mevrouw Baart-Gregory een oproep in een van de grote damesbladen. De respons was onverwacht groot. Morgenmiddag is er vanaf vijf uur een "receptie in het „In ternational House" aan het Rapenburg te Leiden. Olieplas op wegdek NOORDWIJK De kruising van de Zwarteweg en de He renweg in Noordwijk bleek gisteravond kort voor acht uur in olieveldje veranderd te zijn. De politie trof op het wegdek een olieplas van 200 vierkante meter aan. De brandweer werd gewaarschuwd, die met behulp van chemische midde len het spiegelgladde wegdek weer berijdbaar maakte. De politie kwam de boosdoener dezelfde avond op het spoor. Het bleek de auto van een ma chineverhuurbedrijf uit Lisse te zijn. Het bedrijf krijgt de re kening van de schoonmaak- werkzaamheden gepresen teerd. Sociaal rechercheur in Duin- en Bollenstreek KATWIJK Het Samenwerkings Orgaan Bollen streek (SOB) na de officiële wettelijke indeling in sa- menwerkinsggebieden: Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek geheten heeft gisteravond besloten een sociaal rechercheur aan te stellen. Die functie komt op de schouders van de regionaal deurwaarder, die aan alle kwalificaties als opsporingservaring en politiediplo- ma voldoet. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Voorhout en Noordwijk staan positief tegenover de aanstelling van een dergelijke functionaris. Voorlopig is daarom besloten voor een voorzichtige start daarmee en omdat de regionale deurwaarder nog over zes in te vul len uren per week beschikt, is besloten hem voor zes uur in de week te benoemen tot sociaal rechercheur, degene die misbruik van sociale uitkeringen moet op sporen. De sociaal rechercheur wordt voorlopig voor een jaar aangesteld. Steeds meer alcohol in verkeer SASSENHEIM Ook in Sas- senheim is, net als de landelij ke trend, het aantal gevallen van doorrijden na een ongeluk in 1984 gestegen. Het aantal ongelukken is gelijk gebleven aan 1983. Dat staat te lezen in een nota van de Sassenheimse politie over 1984. Bij de aanrij dingen waren veel jeugdigen betrokken. Vaker was er ook alcohol in het spel. Grote ver anderingen zijn na de voltooi ing van het VCP (Verkeers Circulatie Plan) niet te ver wachten, volgens de nota. Scojesa doet mee aan JOTA SASSENHEIM De scoutinggroep Scojesa uit Sassenheim doet dit jaar mee aan de Jamboree on the Air, de zogenaamde JOTA. Bij de JOTA, die komend weekeinde voor de 28ste keer wordt gehouden, leggen scouts uit de hele wereld contact met elkaar via radioverbindingen. Ze worden daarbij geholpen door zend-amateurs, die hun zendapparatuur daarvoor be schikbaar stellen. Er doen enkele honderduizenden scouts aan mee uit ongeveer 120 landen. In Nederland doen zo'n 200 groepen mee. in j aar onnike t werk liet en een t< ven. t om enot jame PWafEN HAAG/KATWIJK vnjdab „We krijgen een ge- huis' Jrek aan zonlicht. In de Hunter nog geen twee uur k,a^Pn"- Mevrouw J. van mals djuijvcnbode-Koelewijn id papjgde gisterochtend in het e/idiefjrovinciehuis de commis- maafe AROB uit, dat de bouw ijetijdsfan een £lat aan de arssstraat haar woon- inot danig zou beperken. ten met drie buren d ze bezwaar aangete- sen mfd tegen de bouw van ?n zate flat tegenover haar meJinauis. Noordfolgens haar zou de Dwars- van ^raat en de daarop uitkomen- )t. zaè Zuidstraat ook te smal wor- twaaJfpn bij de uitvoering van de u'ordouwplannen. Er moeten win- Reek enk bevoorraad worden en er ordwij^ veel verkeer naar het nabij- elegen postkantoor. Die ver- eersdrukte zou alleen maar rger worden door de parkeer- prage, die onder de flat komt. tok verwees mevrouw Van /e uijvenbode naar flatwonin- veen In aan de Tatedam, die al rjijksénge tijd leeg staan. ■lgoedLmens de gemeente Katwijk •n ka(aakte ambtenaar Haasnoot dag vajjidelijk dat het bouwplan ri) de fechts dertig centimeter van 1ntet bestemmingsplan afwijkt. e goothoogte zou drie deci- ■j eter boven de vastgestelde Dogte komen. Voor Gedepu- ing ïeroe Staten was dat al eerder veen een reden geweest om goed er uu/€ur'n8 aan het bouwplan te #rkrrn nthouden. De terugwijkende ïatiepferde woonlaag zou de bezon- doorgbê weer ten goede komen. g vanf heer D. van der Plas van gehor gelijknamige bouwbedrijf ?erde «P^de flat laat verrijzen, legde jyoegejOeibehulp van tekeningen uit nnen ™t huizen aan de Dwars- ssen 4Ïraa- er 9ua zonlicht zelfs be- igstelleT Vin a* kwamen dan wan- Iden (Per de toegestane maten in 600. I61 bestemmingsplan waren angefouden. 'olgem Haasnoot wil de ge- ieente Katwijk bewust de traat smal houden. Het is juist bedoeling dat het auto's J^Aöeilijk gemaakt wordt om zo rk bij e drukte in het centrum te rum afperken tjet argument dat 'n et onzin is om flats te bou- jsh-ween ais elders flats leeg staan i negert volgens de gemeente niet igen. Dg flats aan de Dwars- tot v(ty-aat, waarvan de bouw al be- ^jmnen is, worden veel goed- ___pper en ziin mede daardoor 1 Intrekkelijker. DO uur- 122241 Vogelexcursies Houtkamp :engr IIDERDORP De Vo- lwerkgroep Koude- erk/Hazerswoudè en igeving organiseert het mende seizoen weer di- 'rse vogelexcursies in t Leiderdorpse park De [outkamp en in het ge- t?d rondom de Ruigeka- C1 oktober is er echter al- i leerst een informatie- lavid in het pas geopende Meu Educatief Centrum, nSj de kinderboerderij in pa; De Houtkamp. Aan- vaj acht uur, met informa- fl tie over landschapsonder- hot, weidevogelbeheer, nesasten en parkvogels. Op oktober wordt de nazo- merxeursie van 8.00 tot -10.0 uur in De Houtkamp geheden, op 23 november de erfst-excursie in de Houtamp van 8.30 tot 10.30 uur, p 1 februari 1985 de winteexcursie in de Hout- kampan 8.30 tot 10.30 uur, op 12»aart de voorjaars-ex- cursiean 7.30 tot 9.30 uur in De Hctkamp, op 3 mei de weideigelexcursie per fiets rond dRuigekade van 8.00 tot ll.Ouur en op 7 juni vol gend ja- de voorzomer-ex cursie iiDe Houtkamp, van 4.30 tot 00 uur. Informatie en aannlden bij W.B. van Eijk, tel.)71-893006 en me vrouw I Kosto, tel. 071- 895745. Geen krant ntvangen? Bel tussen 18.00 en 19.' uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.( telefoonnummer 071- 122248 en uwant wordt nog dezelf de avond nafcorgd. KATWIJK Het proef project arbeidservarings plaatsen in de Duin- en Bollenstreek is geslaagd: tien van de vijftien deel nemers hebben na afloop een betaalde baan gevon den. Dat was de conclusie die het algemeen bestuur van het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) gisteren trok na be spreking van de evaluatie nota over het proefproject. In november komt het da gelijks bestuur van het SOB met een voorstel voor voortzetting van het project. Over hoe de begeleiding ge regeld moet worden, moet nog met het arbeidsbureau worden overlegd. Dat wil na melijk zelf in 1985 en 1986 110 arbeidservaringsplaatsen scheppen en daar drie bege leiders via een rijkssubsidie voor aantrekken. Mogelijk dat die begeleiders ook de SOB-plaatsen gaan begelei den. Hoewel het aantal deelne mers aan de proef te klein is om daaruit verantwoorde conclusies te trekken, meent het SOB namelijk dat ar beidservaringsplaatsen een goede vervanging kunnen zijn van de Werkverruimen- de Maatregel (WVM) van de rijksoverheid die nauwelijks meer mogelijkheden biedt. Het doel van de proef was (langdurig) werklozen ar beidservaring op te laten doen en zo hun kansen op een baan in de maatschappij te vergroten. De eerste ar- beidservarings-leerling ging op 1 september 1984 van start en later volgden er nog veertien van de in totaal 22 geschikt bevonden kandida ten. Een opmerkelijk feit daarbij is dat elf van die vijf tien langer dan een jaar werkloos waren. Een ongewoon transport trok gistermiddag de aandacht in het ook oog hebben voor allerlei andere zaken, al neemt het varen feestende Lisse. Een ongeveer twintig ton wegende Dordtse en met name het zeilen, een eerste plaats in tijdens de conversa- Poon „De Dicke Dijcker" werd vanuit de Ringvaart naar hotel De tie. Er zal een video van de zeilmarjifestatie worden vertoond. Te- Nachtegaal vervoerd, om daar als grote blikvanger te fungeren vens is er een en ander tentoongesteld. Na het hele gebeuren tijdens de slotmanifestatie van Sail '85 dinsdag 1 oktober in De gaat „De Dicke Dijcker" weer in de takels en op de vrachtauto Nachtegaal. Het schip uit 1896 behoort toe aan de eigenaars van terug naar de Ringvaart. Het oude Dijckhuys. In De Nachtegaal zal men dinsdag overigens NOORDWIJK De ge meenteraad van Noord wijk kijkt het tot novem ber aan of de bollen streekgemeenten het eens kunnen worden over de verdeling van de kosten van de Muziekschool Bol lenstreek. Lukt dit niet, dan treedt Noordwijk uit. Over; het al dan niet mee blijven doen van de ge meente moet vóór 1 janua ri 1986 worden beslist. Na die datum zit men weer voor een aantal jaren aan de gemeenschappelijke re geling vast. Uittreding is, ook financieel, bepaald geen kleinigheid. Bur gemeester en wethouders heb ben de gemeenteraad voorge rekend dat het Noordwijk ruim zeven ton gaat kosten, te weten drie maal de bijdrage "over 1986. Van de andere kant gaat het niet aan om te blijven bijdragen op basis van het in wonertal, waardoor Noordwijk SASSENHEIM De raadscommissies finan ciën, sociale zorg en welzijnszaken waren gis teravond slecht te spreken over het financië le beleid van de muziekschool Bloembollen streek. Ter sprake kwamen de drie varianten ter berekening van de gemeentelijke bijdrage waaruit de deelnemende gemeenten moeten kiezen. In Sassenheim kwam het gisteravond niet tot een keuze De begroting worde naar de muziekschool teruggestuurd. De heer J. C. J. M. Karremans (CDA) vond dat de begroting niet volgens de bezuinigings richtlijnen was opgesteld. De heer Th. G. van der Plas (CDA) zette grote vraagtekens bij eventuele kosten voor de AM V-consulente en vond dat er veel meer bezuinigd moest en kon worden. Wethouder mevrouw Maris toonde aan dat er wel degelijk bezuinigd was. Bovendien, be toogde zij, het schooljaar is inmiddels begon nen, nog meer bezuinigen op het lopende sei zoen is niet reëel. als grootste gemeente met een betrekkelijk klein aantal leer lingen, zeer onvoordelig uit de bus komt. In feite subsidieert men op die manier het muziekonderwijs in andere gemeenten. Volgens de begroting 1986 van de mu ziekschool zouden voor Noord wijk de kosten per leerling op 1144.- komen, terwijl bijvoor beeld Lisse slechts ƒ711.- voor een leerling behoeft neer te tellen, en een gemeente als Voorhout niet meer dan 373.- Een werkgroep van gemeente secretarissen heeft zich in deze kwestie verdiept. Om een wat redelijker verdeling van de kosten te verkrijgen, heeft deze werkgroep enkele va rianten bedacht, waarbij zowel het inwonertal als het aantal leerlingen in aanmerking wordt genomen. Het Noord- wijkse college, dat aanvanke lijk voor de variant B gepor teerd was, blijkt te zijn overge stapt naar het model A, omdat dit de meeste kans bood om alle gemeenten op één lijn te krijgen. Het verdwijnen van de mu ziekschool zou een blamage voor de streek zijn, vond Ver- wey (PPR/PSP). De zaak zat volgens hem vast op het alge meen vormend muziekonder wijs. „Maar als door deze vorm van onderwijs de belangstel ling ontwaakt, is de muziek school weg", waarschuwde hij. Ook wat de werkgelegenheid aangaat, zou de vertegenwoor diger van de (PPR/PSP) het verdwijnen van de muziek school betreuren. Zijn fractie gaf de voorkeur aan de vari-, ant B uit het rapport van ge meentesecretarissen. Van Rijnberk (D'66) sprak zich uit voor uittreding. De mu ziekschool blijkt een dure voorziening, betoogde de woordvoerder van de demo craten. Hij zag meer in het uit bouwen van het algemeen vormend muziekonderwijs en het instellen van een studie fonds voor leerlingen, die het onderricht niet konden beta len. Voor mevrouw Voorham (PvdA) was de keuze niet' moeilijk. Zij gaf de voorkeur aan muziekonderwijs aan 2000 Noordwijkse kinderen in plaats van aan 180. WARMOND De leden van de commissie financiën spra ken gisteren duidelijk uit zeer te hechten aan het voortzet ten van de gemeenschappelijke regeling Muziekschool Bol lenstreek. De kosten voor het muziekonderwijs mogen uiter aard niet veel meer stijgen maar aan de andere kant wordt de waarde daarvan in Warmond wel zo zwaar gewogen dat er met kracht naar gestreefd moet worden bijvoorbeeld Noordwijk binnen de regeling te houden. Het uittreden van Noordwijk zou kunnen betekenen dat de gemeenschappelij ke regeling een te smalle basis krijgt om voort te bestaan. Dat moet voorkomen worden vinden de leden van de raads commissie financiën. Volgens de heer Bonnet (CDA) zou voor Warmond, met veel leerlingen aan de muziekschool, een leerlingenstop moeten worden doorgevoerd terwijl Noordwijk de kans zou moeten krijgen om het leerlingenaantal flink op te vijzelen. Dhr. Vielvoye (VVD) vindt dat de verdeelsleutel voor de kosten zo soepel behandeld zou moeten worden dat Noordwijk fi nancieel wat tegemoet zou moeten worden gekomen en daardoor zou besluiten deelname aan de regeling voort te zetten. De andere leden van de commissie willen zover ech ter niet gaan. Die pleiten voor handhaving van de kosten op het huidige niveau met een wat krapper voorzieningenpak ket. Wel vroeg iedereen om wat meer aandacht voor de al gemene muzikale vorming en daar had de heer Duijnhoven (PW) wel 12.000,- voor over. 99 LISSE A(rie) Over- beeke, chef exploitatie van het postkantoor te Lisse, neemt morgen af scheid van zijn werk kring bij de PTT. Colle ga's, vrienden en beken den kunnen hem tijdens een receptie in het post kantoor de hand druk ken. De heer Overbeeke gaat met de VUT. De heer Overbeeke startte zijn loopbaan bij „Tante Post" in 1945 toen hij bij zijn vader, kantoorhouder op het hulp postkantoor te Goedereede, in de leer ging. Op voorspraak van zijn superieuren ging Arie Overbeeke naar Den Haag om diverse cursussen te volgen. Hij behaalde diverse diploma's als loketambtenaar en uit Waddinxveen, Brielle en Lisse koos hij de laatste als standplaats. „Een keuze waar ik nooit spijt van heb gehad. Het is in Lisse prima werken, wonen en leven", aldus Over beeke. De jonge loketbediende uit het Zeeuwse begon in het oude postkantoor dat stond op de plaats waar nu de Ber khoutlaan is. Daarna betrok hij met zijn collega's een noodgebouw aan de Prins Hendrikstraat en toen het er op ging lijken dat het noodge bouw permanent werd (het stond er al zo'n dertien jaar) werd er een nieuw postkan toor gebouwd op de plaats van het noodgebouw. Overbeeke gaf inmiddels blijk van talenten op organisato risch vlak en bracht het daar door tot zijn huidige functie. Hij beheerde niet alleen de organisatie van het hoofdpost kantoor van Lisse, maar ook van de postagentschappen in de Poelpolder, de Lisserbroek en De Zilk. Terugkijkend op veertig jaar overheidsdienst, en zo'n der tig jaren Lisse, stelt de heer Overbeeke vast een heel fijne tijd te hebben gehad. „Ik heb altijd met prima (vaak ook jonge) collega's gewerkt en ik heb het reuze naar m'n zin gehad. Natuurlijk is in die ja ren alles anders geworden en staan er tegenwoordig bijna constant veranderingen voor de deur. Neem nu op het ge bied van de informatica. Vroeger moet je hele kaarten bakken met plaatsnamen uit je hoofd leren en moest je voor je examen precies aan kunnen geven welke plaatsen op een bepaalde treinroute la gen. De tijd is niet ver meer dat zoiets met een druk op de knop voorhanden komt en dan moet je eigenlijk alleen nog maar (goed) weten waar de betreffende informatie kunt halen. Die snelle veran deringen hebben echter geenszins een stempel op de werksfeer gedrukt. In Lisse en de aanliggende vestigingen was die stemming steeds op perbest en in een prima sfeer heb ik mijn werk kunnen verrichten. Nu de vrije tijd in aantocht is en de drie zoons eigenlijk nauwelijks meer omkijken behoeven, kan vader Over beeke nog meer aandacht gaan besteden aan zijn ver richtingen op de home-trainer de vorige verdween na 35.000 kilometer op de schroothoop en zingen bij de Oratoriumvereniging Looft den Heer. Daarnaast is Overbeeke houdt hij tijd over voor FC Lisse, de voetbalver eniging die hij al dertig jaar op de voet volgt. KATWIJK De Onder wijs Begeleidings Dienst Duin- en Bollenstreek (OBD) krijgt er 14.000 gul den extra bij om een on- derwijsmediacentrum uit te bouwen. Dat heeft het algemeen bestuur van het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) gister avond besloten. Overigens zetten de meeste deelnemende gemeenten nog steeds vraagtekens bij het fi nanciële beleid van de OBD, maar desondanks wil men dit project niet tegenwerken. Besloten is dat de bespreking van onderwijskundige en fi nanciële aspecten van de OBD voortaan in verschil lende, ter zake kundige, commissies moet gebeuren. Dit om te voorkomen dat zoals nu steeds gebeurt het SOB pas kan praten over het gevoerde beleid wanneer de OBD meer geld komt vra gen. Het dagelijks bestuur noemt het normaal dat gemeentebe sturen hun vragen, opmer kingen en kritiek uiten via het SOB en dan met name bij de OBD-begrotingen en wijzigingen daarop. „Er komt dan onveranderlijk een golf van commentaar los", zo mérkt het algemeen bestuur op, erop wijzend dat daar door de onderwijskundige as pecten van een voorstel wel eens door de financiële kun nen worden onderge sneeuwd. Het is de bedoeling dat vanaf heden een soort commissie wordt gevormd, bestaande uit mensen die bij het onderwijs betrokken zijn op een of andere manier. Die commissie moet dan tevoren zaken als bijvoorbeeld een onderwijsmediacentrum be spreken en haar advies en conclusies aan het SOB-be- stuur sturen zodat verant woorde beslissingen kunnen worden genomen en er niet steeds aan de noodrem hoeft te worden getrokken door het algemeen bestuur. Daarnaast zal de sinds 1980 functionerende OBD worden geëvalueerd en wordt op een rijtje gezet wat nu een „sobe re dienstverlening" inhoudt. Uit die onderzoekingen zal het dagelijks bestuur van het SOB een voorstel opstellen over het te voeren beleid op lange termijn van de onder wijsbegeleiding in de streek.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19