ezwaren tegen arkeerterrein a>p sportveld in SLeidse Hout STAD OMGEVING ALLER LEADS) Kunstzinnige predikant hing Lutherse Kerk vol schilderijen Wijkzuster nu ook's avonds inzetbaar Vrede is ons sterkste wapen Sky Channel mogelijk in plaats van Anglia op kabeltelevisie v' pen huis bilerende ^ukkerij sussen op het programma staan: „Communicatietrai ning", „Rondleiding door de 20e eeuwse muziek" en „In leiding tot de filosofie". Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij K&O: tel. 141141. Kunstschaatsen Retorische principes De Kunstschaats-vereniging Rijnland geeft zaterdag gratis lessen kunstschaatsen in de ijshal aan de Vondellaan 41. De lessen worden gegeven door ex-Nederlands kampi oene Sophie Verlaan en du ren van 9 tot 10.30 uur en van 17 tot 19 uur. Inlichtin gen via tel. nr. 071-172650. Heempark De directie groen van de ge meente houdt zondag 29 sep tember vanaf twee uur een rondleiding in het Heem- park. De wandeling staat on der leiding van natuurgidsen van het Instituut van Na tuurbeschermingseducatie en duurt anderhalf uur. Comm unica tie K&O heeft drie nieuwe cur- De Vereniging voor Onder wijs. Kunst en Wetenschap, afdeling Leiden en de Stich ting Oude Muziek en Theater houden in de periode van 21 oktober tot 28 november een serie lezingen en concerten in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg 28. Het thema van deze bijeenkomsten is „De Kunst als overtuigende redevoe ring". De reeks wordt 21 ok tober geopend door dr. M. Spies die een inleidende voordracht houdt over de re torische principes in de kun sten. Voorts zijn er lezingen op 28 oktober en 4, 18 en 25 november. Op 30 oktober en 13 en 28 november worden de concerten gegeven. Be langstellenden kunnen zich op deze reeks abonneren bij de Vereniging OKW aan de Haarlemmerstraat 281, 2312 DT Leiden. prijs voor professor De Koninklijke/Shell 50.000 gulden is toegekend J.H. Boom, hoogleraar organi- aan de Leidse universiteit, kreeg de prijs voor zijn gehele Het is dit jaar voor de 26e maal prijs is toegekend. ijs is een erkenning voor verricht dl ischappehjk onderzoek op het ge- /an de exacte, de maatschappij- of venswetenschappen. Boom heeft ïame aandacht besteed aan com- scheikundige stoffen, die normaal i door levende organinismen wor- •bruikt. Wethouder praat met winkeliers Breestraat LEIDEN Wethouder J Peters (ver keer) zal binnenkort met de winkeliers aan de Breestraat gaan praten over een mogelijke afsluiting van de straat op zaterdag. Het gesprek zal een informa tief karakter hebben. Aanvankelijk was het de bedoeling van Peters om de raadscommissie ruimtelij ke ordening gisteravond om advies te vragen over zijn plan de Breestraat op zaterdag voor autoverkeer af te sluiten. Daarvoor bleek gisteravond echter geen tijd te zijn. Omdat Peters haast wil zetten achter de sluiting, vindt het ge sprek plaats vooruitlopend op de dis cussie in de raadscommissie die op een volgende vergadering zal plaatshebben. Rapenburg 33 verhuurd LEIDEN Het pand Rapenburg 33, dat begin dit jaar nog door krakers werd bezet, zal binnenkort huisvesting gaan bieden aan de Stichting Samen werking Rechtswetenschappen Neder land Indonesië, het Bureau Buitenland en het Nederlands Onderzoekscentrum voor het Recht in Zuidoost-Azië. Be kend was reeds dat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting naar het pand zou verhuizen. De instellingen trekken er hoogst waarschijnlijk eind dit jaar of begin volgend jaar in. De verbouwing in het pand zal half de cember gereed zijn. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 17 LEIDEN De wijkzuster wordt per 1 oktober ook 's avonds inzetbaar. Er wordt drie uur zeven avonden in de week ge werkt. De werktijden ko men tussen zeven en elf uur 's avonds te liggen. De gevolgen van het eerder uit het ziekenhuis ontslaan van patiënten vanwege bezui nigingen zijn in de wijkverple ging duidelijk voelbaar. De pa tiënten hebben nu thuis langer hulp nodig. De regering is de kruisverenigingen een beetje tegemoet gekomen door een beperkte personeelsuitbreiding toe te staan. Hierdoor kan de dienstverlening van de kruis verenigingen weer een beetje verbeterd worden. Om een grote personeelsuit breiding gaat het echter niet en het spreekt vanzelf dat de wijkverpleging moet kiezen voor de echt noodzakelijke hulp, die ook 's avonds moet doorgaan. Dus alleen ernstig zieken of personen, die een in tensieve wondverzorging no dig hebben komen voor de avondzorg in aanmerking. Mensen die voor de avondzorg in aanmerking willen komen kunnen zich aanmelden bij de plaatselijke kruisvereniging. Ook kan men met de wijkver pleegkundige die de mensen overdag verzorgt, bespreken of avondzorg nodig is. Voor mensen, die daar niet voor in aanmerking komen is wellicht een andere oplossing te vin den. Telefonisch zijn de kruisvere nigingen vanaf 1 oktober nu ook 24 uur per dag bereikbaar. In noodsituaties is een wijk verpleegkundige oproepbaar. Man beroofd LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is vannacht in een flat in de Meren- wijk van zijn portfeuille met 75 gul den en enkele persoonlijke papieren beroofd. De homosexuele man verliet tegen twee uur vannacht een café in de binnenstad. Bij het Bevrijdingsmonu ment bij Molen de Valk zocht hij con tact met twee mannen die daar ston den. Het drietal besloot met een taxi naar de flat van één van de drie aan de Kraaienhorst te gaan. In het trap penhuis greep één van de twee de 28- jarige Leidenaar plosteling vast en de ander haalde met geweld de porte feuille te voorschijn. Het tweetal ver dween lopend. [EERDERHEID RAAD VERMOEDELIJK TEGEN tGRULM M (SUNlj JH- IIDEN Niet alleen woners van de Raads- lerenbuurt maar ook n aantal fracties in de [emeenteraad blijken waar te hebben tegen Ie aanleg van een par keerterrein op een sport held in de Leidse Hout. issEROe woordvoerders van Ï^JqIe partijen gaven gister- ivond in de commissie •"■^Ruimtelijke ordening te tennen het voorstel van aet college nog nader in "-^Nkun fractie te willen be- \fcrpkpn De verwachting ~.^.LT~t dat dit onderdeel van het bestemmingsplan geen meerderheid zal be halen. Het college is ge vraagd te bekijken op welke andere manieren de overlast van auto's in de wijk tegen gegaan kan worden. De Raadsherenbuurt en met name de Ant. Duyklaan wordt tijdens sportevene menten gekweld door een grote hoeveelheid auto's. Volgens een aantal wijkbe woners levert dit „levensge vaarlijks" situaties op en daarom wil het college een deel van een sportveld als parkeerplaats inrichten. Dit stuit, zo bleek gister avond, op bezwaren van een andere groep wijkbewoners die de overlast hoogstens als hinderlijk ervaart en er geen grasveld voor op wil offeren. De Softballvereniging 'De volle Bak' die van het veld gebruikt maakt, ziet door het verlies ervan de groeimoge lijkheden dalen. In de directe omgeving van de buurt zijn voldoende par- keermogelijkheden voorhan den. Dit eist van de sporters echter een paar minuten lo pen hetgeen door de meeste automobilisten zo blijkt uit de praktijk als nogal hin derlijk wordt ervaren. Het college is gevraagd te onder zoeken welke maatregelen genomen kunnen worden (bijvoorbeeld paaltjes) om het parkeren in de buurt tegen te gaan en de sporters te dwin gen hun auto iets verder weg maar wel aanvaardbaar te parkeren. De scholenge meenschap Visser 't Hooft wil hiervoor haar eigen par keerterrein aan de Kager- straat ter beschikking stellen, zo liet een woordvoerder we- De discussie zal worden vol tooid in een volgende ge meenteraadsvergadering waarbij het college de moge lijke alternatieven op tafel zal leggen. Leerlingen van de Noorderwiek bogen zich gisteren in het kader van de Vredesweek over het volkspetitionne ment. Zo hoorden zij van pater Kees van Vliet waarom hij tegen de plaatsing van kruisraketten is en vertelde de Leidse jurist Karei Stolker waarom hij het petitionne ment niet heeft ondertekend. Vervolgens werd er over dit onderwerp gepraat en stelden de leeringen in geza- meiijk overleg een leuze op. „Vrede is ons sterkste wa pen", zo menen de leerlingen van de Noorderwiek, die deze opvatting bepaald niet onder stoelen of banken hebben gestoken. BEDENKINGEN TEGEN VOORSTEL LEIDEN/RIJNSBURG Er zijn weerstanden tegen het voorstel om op de kabeltelevisie de satellietzender Sky Channel tijdelijk de plaats in te laten nemen van de Engelse commerciële zender ITV, ook wel Anglia TV genoemd. Zo heeft de Stichting Kabelnet Meren- wijk zich al een fel tegenstander getoond, terwijl ook Voorschoten zijn bedenkingen heeft. Het voorstel is ge daan door het dagelijks bestuur van de Gemeenschap pelijke Regeling, de organisatie die de ontvangstmast voor kabeltelevisie in Oegstgeest onder haar hoede heeft. De SKM, dat los van de gemeente Leiden het kabelnet in de Merenwijk beheert, uitte de bezwaren gistermiddag tijdens een informatieve bijeenkomst van de Gemeenschappelijke Regeling in Rijnsburg. In de Gemeenschappelijke Regeling zijn alle ge meenten vertegenwoordigd, die op de kabel zijn aangesloten. Het bestuur heeft het voorstel gedaan, omdat er binnenkort twee zenders in het kabelpakket bijkomen. Dat zijn de satelliet zenders Sky Channel en Europe TV, dat tot voor kort nog Olympus TV heette. Die uitbreiding is een gevolg van de plaat sing van een satellietschotel aan de Kwaaklaan in Oegstgeest die op de mast in Oegstgeest wordt aangesloten. Over ongeveer drie weken kan het satellietsignaal worden ontvangen. De uitbrei ding vereist wel dat de Gemeenschappelijke Regeling zich over een tijdelijk ander pakket moet buigen. Het aantal aangeboden zenders is straks groter dan het aantal kanalen, dat de meeste gemeenten beschikbaar hebben. De meesten kunnen maximaal 12 TV-programma's doorgeven. Het is de bedoeling dat de gemeenten in de toekomst zelf gaan kiezen welke programma's ze willen hebben. De Gemeenschap pelijke Regeling zal, als die keuzemogelijkheid er is, een nieuw pakket gaan samenstellen. Ze is bij die herschikking echter af hankelijk van wat de Tweede Kamer gaat beslissen over het al dan niet verplicht doorgeven van Nederlandstalige program ma's. Er zal vermoedelijk een verplichting komen tot het door geven van die programma's. De Gemeenschappelijke Regeling stelt dan een minimumpakket met Nederlandstalige zenders vast. Daarnaast komt er een keuzepakket met alle buitenlandse zenders, waar iedere gemeente uit kan pikken wat hij wil. De Gemeenschappelijke Regeling moet met herschikking echter wachten tot daarover een beslissing is gevallen. Tot die tijd moet de Gemeenschappelijke Regeling noodgedwongen zelf de keuze maken welke van de zenders op de beschikbare kanalen komen. Het bestuur is nu met het voorstel gekomen om ITV (Anglia) tot de definitieve herschikking te vervangen door Sky Channel. Dat alles onder het mom dat zo een slecnt te ontvangen Engels talige zender vervangen wordt door een Engelstalige zender van goede kwaliteit. ITV is pas halverwege volgend jaar goed te ont vangen. Ook speelt mee dat er geen auteursrechten voor het ITV-programma worden betaald, terwijl dat eigenlijk wel zou moeten. Een forse heffing hangt de Gemeenschappelijke Rege ling boven het hoofd. Het bestuur vindt dat het niet verant woord is om zo'n financieel risico te lopen. Ook stelt het bestuur voor om Europe TV, dat 5 oktober gaat uitzenden, op het zelfde kanaal te zetten als BBC 2. Die zouden elkaar dan afwisselen, een zelfde constructie als bij Music Box en de Franse TV 5. De j Engelse zender BBC 2 zou de minst goede programma's uitzen- den. De SKM toonde zich gistermiddag bij monde van J.D. van Gel der zeer verontwaardigd over het voorstel. „Eerder gingen we uit van het supermarkt-idee: de Gemeenschappelijke Regeling biedt alles aan en de gemeenten maken hun keuze. Maar nu be grijp ik dat de Gemeenschappelijke Regeling zelf gaat bepalen wat ze wil doorgeven". Voorzitter van de Gemeenschappelijke Regeling, de Leidse wethouder mevrouw J.G. Fase-Dubbelboer ontkende dat van het supermarkt-idee was afgestapt. De Ge meenschappelijke Regeling moet nu eenmaal wachten op de be slissing over de Nederlandstalige programma's. De deelnemende gemeentebesturen in de Gemeenschappelijke Regeling gaan zich nu over het voorstel beraden. De SKM zal dan waarschijnlijk niet de enige zijn die tegen het voorstel is. Wethouder J. van Leeuwen van Voorschoten liet al doorsche meren dat hij problemen in zijn gemeente verwachtte: „We heb ben veel Engelsen in ons dorp wonen en die kijken graag naar ITV en de BBC". In november komen de vertegenwoordigers van de gemeenten weer bijeen om een besluit te nemen. EN Geboren: Vincent, z.v. L. de Jonge en A. Bruins; Geer- inneke, a.v. J. van Vliet en van den Anker; Martijn, z.v. Eradus en J. A. G. M. van Oos- it; Adrianus Cornelis Martijn, i. A. W. Zweistra en C. J. van Patrick, z.v. P M. J Oomen den Oude; Maria Hendrika Imina, d.v J B. de Swijger en A. Breedeveld; Johannes Pe- t.v J. van den Berg en W. I. ver; Peter Zachary, z.v. D. D. i en R. S. Popowich; Lara Leno- I. J. J. van der Luijt en L. T. M. Frk; Anita, d.v. G. P. van Dijk S. E. Ie Febre; Yvonne Anne- d.v. J. Henzen en E. M. Kupe- 1 im. C. B. Gijbeis en M. L. en; Clazina Sophia, d.v. C. en en A. H. C. van Klave- i Cecilia Mechteld, d.v. Jansen en A. M. M. van der i; Arwin Daniël, z.v. T. K. Guijt in Duijn; Johanna Jacomina, Kuijt en J. J. Blankert; Ge- ik Coenraad, z.v. H. van Vliet D. C. Pardon; Rajan. z.v. v en V S. Baidjnath; Zaïra ine Zarabeth, d.v. S. F. Henri- B. Rauch; Karei Cornelis Jo- z.v. K.C. van Huis en Caspers. Overleden: J. C. i, geb. 17-11-1941, vrl. echt- H. A. Duivenvoorde; M. D. geb. 17-4-1946, man; J. van tb. 19-8-1947. man; J. van der ;eb. 10-11-1914, man; S. Pelt. i-1897, vrl. geh. gew. met S. tn Burg; I. Seijn, geb. 11-8-1910, ih. gew. met F. W. Briars; M. geb. 6-9-1937, man; A.C.J. pn Bosch. geb. 31-10-1920, man; M. Steger, geb. 9-5-1956, man; orra, geb. 9-1-1941, man; I. Z. I geb. 7-7-1940, vrl. echtgen. J. Dobronyi. 'ERWOUDE Geboren Ma- Duise Bowles; Johannes Abram ibogaard. Wouter Theodorus latascha Fairuza Boekkooi; Nicolette Hiemstra; Charlene Maria de Jong; Michel Malou Maat; Roelof Adri- thard Wondergem; Kim Hel- Viert maandag 30 septem- -tiet 25-jarig bestaan met „open huis". Van tien tot in van negen tot tien uur onds wordt de mogelijk- ^eboden een kijkje achter chermen te nemen. Op 1 Der 1960 startte P.C. Beu- Jijk een kopieerinrichting klein slaapkamertje van vierkamerflat en binnen Ijaar moest de eerste offs- fcrs worden aangeschaft, ledrijf is nu gevestigd aan jooigracht 69, 75 en 77. Gerard Beugelsdijk t de firma op 30 septem- Vfficieel over. LEIDEN De Lutherse predikant Rudolphus Heggerus, van 1622 tot 1665 in Leiden actief, heeft ongetwijfeld op pas toraal gebied zijn best ge daan, maar dat is niet de reden waarom hij onlangs aan de vergetelheid is ontrukt. Aan Heggerus js in het Leids Jaarboekje 1985 een hoofdstuk gewijd omdat deze predikant er naar alle waarschijnlijk heid verantwoordelijk voor was, dat er nu in de Lutherse kerk schilderijen hangen. Zeker in Neder land is dat heel bijzonder. In katholieke kerken is de aanwezigheid van een schilde rij heel gewoon, men zou zelfs vreemd opkijken wanneer er geen afbeeldingen aan de mu ren hingen. Maar in de tijd van Heggerus was het onge hoord om in gereformeerde kerkgebouwen dergelijke de coraties aan te brengen en in Lutherse kerken kwam het maar zeer zelden voor, schrijft C. Willemijn Fock in het Leids Jaarboekje. De uit Osnabrtlck afkomstige Rudolphus Heggerus was 30 jaar oud toen hij in 1622 predi kant werd in Leiden. De Lu therse gemeente was nog jong, in 1618 werd een kerkgebouw opgericht, maar omdat drie predikanten snel achter elkaar stierven, zat men lang zonder dominee. Heggerus was, voor hij naar Leiden kwam, actief in Borne, Zwolle, Kampen en Dordrecht. In 1622 trouwde hij met de in Klundert geboren Isabeau Michalult. Het echt paar kreeg in de periode 1623- 1633 zeven kinderen, maar geen van hén was nog in leven toen Heggerus in 1655 de laat ste adem uitblies. Heggerus was een rechtlijnig predikant, vooral bekend door de gedrevenheid van zijn godssdienstvisie. In 1650 wilde men hem zelfs afzetten omdat de heftige inhoud van zijn pre ken strijdig zou zijn met de kerkelijke voorschriften en in 1659 wilde Heggerus de kerke lijke tucht op de lakenarbeider Johan Musch uitoefenen. In beide gevallen werd de zaak opgelost na tussenkomst van de Leidse en Utrechtse theolo gische faculteiten en de syno dale vergadering in Amster dam. De predikant, die aan de Hooglandsekerkgracht woon de, was een vermogend man. Zo bezat hij huizen aan de Koepoortsgracht, de Nieuwe Herenstraat en het Steen- schuur, een speeltuin buiten de Koepoort, landerijen, een boomgaard en een hofstede. Ook had Heggerus veel lenin gen uitstaan, onder meer aan ouderlingen van de Lutherse Kerk. Omdat de beschrijving- van de inboedel van zijn wo ning bewaard is gebleven, is verzamelaar is overigens niets bewaard gebleven. Het kan dan ook bijna niet an ders of Heggerus heeft een be langrijke rol gespeeld bij de decoratie van de Lutherse Kerk. In 1639-1640 en 1660 werden daar twee reeksen schilderijen in aangebracht. Vier van de negen panelen voor de ballustrade aan de westzijde werden in 1639 ge schilderd door de Leidenaar Joris van Schoten. In de col lectie van Heggerus kwamen geen werken van deze Van Schoten voor, terwijl bij dood van de dominee vaststond dat hij een schuld van duizend gulden had aan de weduwe van Van Schoten. Het was ook bekend dat Heggerus niet al leen zijn woning met eigen geld liet opknappen, maar dat hij ook de lserk met diverse le ningen ondersteunde. Barent Fabritius maakte in 1660 vijf schilderijen voor de uitbreiding van de kerk aan de oostzijde. Drie van deze af beeldingen bevinden zich mo menteel in het Rijksmuseum van Amsterdam. Hoewel de Lutherse Kerk deze vijf schil derijen zelf heeft betaald, kan het niet anders of kunstlief hebber Heggerus moet ook in dit geval een flinke vinger in de pap hebben gehad. Rudolphus Heggerus. door J.Suyderhoef naarl.de Vos, 1656. bekend dat het huis van Heg gerus luxueus was ingericht. Opvallend was het grote schil- derijenbezit van de pastor, die de muren van zijn huis met precies 78 schilderijen had be kleed. Zelfs in de keuken hing een groot aantal. Heggerus be zat onder meer een „tronie" van Rembrandt en een land schap van Jan van Goyen. De 78 afbeeldingen waren zeer af wisselend, maar de religieuze schilderijen waren toch duide lijk in de meerderheid. Van de collectie van deze dominee-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17