Paltlie KATOEN >£idóe Sou/tont 'eters wil haast laken met afsluiting reestraat op zaterdag STAD OMGEVING j^eer zwangerschapsverlof "por gemeenteambtenaren ïIEUW VCP NIET AFWACHTEN" Tweede sporthal al in maart open kunt uw Doie katoen iter door Palthe ten doen. I PALTHE „Stedebouwkundigen zien wel huizen staan maar er geen mensen in zitten Krakers willen pand Brill zelf kopen Rijnland Radio Sportcafé DINSDAG 24 SEPTEMBER 198S PAGINA 9 Aannemer gedupeerd LEIDEN Onbe- kenden hebben in het weekeinde een aannemer uit Papen- drecht, die actief is aan de Stevenshof- dreef, voor vele dui zenden guldens scha de berokkend. Er werden gereedschap en bouwkabels gesto len en 30 meter lood van dakkapellen af gerukt en meegeno men. Tevens werden vernielingen aange richt. Diefstal vlaggen LEIDEN Onbe- kenden hebben opnieuw vlaggen van de Groe- noordhallen gesto len. In de nacht van vrijdag op za terdag verdwenen drie fanatasievlag- gen van 1.50 bij 1 meter vanaf de Hallenweg. Tij dens de Leidato werden elf vlag gen gestolen. Politie neemt radio en tv in beslag LEIDEN De politie is gis termiddag een woning aan de Ververstraat binnengedrongen om een einde te maken aan grote geluidsoverlast. De tele visie en radio van de 60-jarige bewoner produceerden zoveel kabaal dat er bij de politie di verse klachten binnen kwa men. Om half vijf weigerde de man de politie binnen te laten. In plaats daarvan zette hij zijn deurbel af. De politie heeft de apparatuur in beslag genomen. Ir. Driessenplein moet 2 oktober leeg LEIDEN Het Ir. Driessenplein moet woensdagavond na zes geheel vrij zijn van geparkeerde auto's. Vanaf dat tijdstip wordt op het plein de Taptoe geformeerd, die 's avonds door de stad trekt. Auto's die na dat tijdstip nog wel op het plein gepar keerd staan, zullen worden weggesleept. Het is voor het eerst dat de Taptoe vanaf dit plein vertrekt. Tot nu toe was de start altijd vanaf de Kaasmarkt, maar door werkzaamheden aan het wegdek is dat nu niet mogfe lijk. Vanwege het opstellen van de optocht is het tevens op 3 oktober van 's morgens acht tot 's middags twee uur verboden te parkeren op de beide rijbanen van de Burggravenlaan vanaf Hoge Rijndijk tot Laat de Kan terstraat/Moddermanstraat en op beide rijbanen van de Fruinlaan, vanaf Zoeterwoudse Singel tot Burggraven- laan. Subsidie voor honkbalvereniging LEIDEN De in Leiderdorp spelende honkbalvereniging De Scorpions heeft van het Leids ge meentebestuur een subsidie van 22.000 gulden toegezegd gekregen. De Scorpions is een vereniging van Leidse afkomst die in Leiden door het tekort aan sportvelden geen geschikt onderkomen kon vinden. Daar honkbal beschouwd wordt als een regionale sport, leek het geen bezwaar de vereniging op de Leiderdorpse Bloemerd on der te brengen. De gemeente Lei derdorp wilde daar aan meewer ken indien de gemeente Leiden de subsidiëring voor haar reke ning wilde nemen. Fietser heeft geluk LEIDEN Een 67-jarige Leide- naar heeft gisteren een aanrij ding met een vrachtwagen won der boven wonder overleefd. De man fietste op de Sumatrastraat toen hij werd gepasseerd door een vrachtwagen, bestuurd door een 31-jarige man uit Roosen daal. Op de Sumatrabrug ging de fietser rechtdoor terwijl de vrachtwagen rechtsaf sloeg, in de richting van de Spanjaards- brug. De fiets van de Leidenaar raakte onder de achterwielen van de vrachtauto, de man viel de goede kant op. ■DEN Wethouder J. ^^srs (ruimtelijke ordening Ierkeer) wil haast ma- met de afsluiting van Ireestraat op zaterdag het autoverkeer. De ouder zal de raadscom- e ruimtelijke ordening i morgenavond om in vragen voor zijn plan. >r de Breestraat op zater- alleen voor het open- r vervoer open te stel- verwacht Peters dat het iTïpïtal busritten van de verminderd kan wor- daar de bussen de Bree- I nat sneller dan nu het ge- arlr is, zullen kunnen passe- aiKcl óp deze wijze hoopt hij >.- len met de busmaat- apPÜ de door het rijk op- f |?gde bezuinigingen aan NZH, op pijnloze wijze ;|(0p|te vangen. Als gevolg r i deze bezuinigingen d et de NZH namelijk en- e ritten afstoten. Peters hoopt van de raads commissie steun te krijgen voor zijn plan zodat hij op korte termijn met de win keliers van de Breestraat kan gaan onderhandelen. B en W hebben zich nog niet uitgesproken over de voor nemens van de wethouder. Aanvankelijk was het de bedoeling dat een mogelijke afsluiting van de Breestraat betrokken zou worden bij de herziening van het Ver- keers Circulatie Plan (VCP) dit najaar. Dat zou echter te, lang duren om het plannetje van Peters enige kans van slagen te geven. De ver keersafwikkeling op de Breestraat staat niet op de agenda van de raadscom missie. Wel komt aan de orde een brief van de win keliers aan de Breestraat waarin zij wethouder om een gesprek verzoeken. Aan de afsluiting van de Breestraat kleven de nodige haken en ogen. „Zo zal er door de politie uitgebreid gecontroleerd moeten wor den op de naleving van het rijverbod", aldus de wet houder gisteravond op een ledenvergadering van zijn partij: „De Breestraat be schikt nu eenmaal over een groot aantal zijstraten die ontduiking mogelijk ma ken". Afhankelijk van het resultaat van het experi ment, wil Peters bekijken of een dergelijke afsluiting ook op donderdagavond mogelijk is. Zijn ambtenaren hebben de wethouder inmiddels het advies gegeven in de Bree straat permanent éénrich- tingverkeer in te stellen in de noord-zuid richting. Pro bleem daarbij is echter hoe de afwikkeling van het openbaar vervoer in tegen gestelde richting moet ge schieden. Met zijn plan in het achter hoofd stemde Peters gister avond tegen een voorstel vanuit zijn achterban om de marktenroute vanaf het Gangetje tot aan de Waag- brug voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Dit initiatief, dat met name wordt gesteund door Peters' partijgenoot L. Geradts, beoogt van dit deel van de marktenroute een aantrek kelijke winkelpromenade te maken. Qp deze manier moet het door het toekom stige vertrek van C&A ge troffen winkelbestand aan de Botermarkt, versterkt worden. De afsluiting van de Breestraat en een afslui ting van de marktenroute acht Peters echter een te gecompliceerde operatie waarop hij gisteravond geen voorschot wilde nemen. LEIDEN De twee de sporthal van Lei den gaat, als de weersomstandighe den in de winter dat toelaten, al in maart 1986 open. Gister middag sloeg wet houder D. Tesselaar (van onder meer sportzaken) de eerste paal voor dit nieuwe gebouw aan de Sma ragdlaan, dat vooral onderdak moet gaan bieden aan de beoe fenaars van de kleine zaalsporten. Zo krij gen de badminton ners eindelijk een ei gen onderkomen op sportcomplex Morsch II Voetbalvereniging Leiden heeft voor deze nieuwe hal een gedeelte van een veld moeten inleveren, maar krijgt daar bin nenkort een ander veld voor terug. De afmetingen van deze zogenaamde Pelli- kaan-hal zijn 37 bij 44 meter, op de mul tifunctionele vloer kunnen diverse sporten worden be oefend. Tevens ko men er vier squash- banen en 185 vier- Wethouder D. Tesselaar slaat de eerste paal. kante meter kantoor ruimte voor de Direc tie Sport en Recrea tie van de gemeente Leiden. De kosten bedragen 2,8 miljoen gulden, maar daarbij zijn de aanleg van een oefenveld en het omleggen van fiets paden inbegrepen. Wethouder Tesselaar prees de aanwezige raadsleden P. Bieg- straaten (CDA) en L. Driessen (VVD). Dit tweetal heeft de sporthal in hun frac ties „gepromoot". „Helaas zijn er maar weinig raadsleden geïnteresseerd in sport", merkte de wethouder op. Tesse laar kondigde aan dat nieuwbouw voor tafeltennisvereniging Scylla het volgende programmapunt is. lieflaPSTEL. PSP EN PPR rd 37, PSP en PPR vin- 71-122 het zwangerschapsver- i ibr gemeentepersoneel fTm**orden uitgebreid van ■T^ot zestien weken. Te- WkQjnoet het kraamverlof I e partner van de moe- twee naar zestien da- rden vergroot en moet vee maanden betaald Kunnen krijgen bij de an een pleeg- of adop- LVoor dit laatste zijn dagen betaald verlof ne linkse partijen heb- s-jas. te voorstellen neerge- y. Met een concept-initiatief- ster/k£ met betrekking tot traciettgelingen van gemeen- 36. ieel. PPR en PSP wil len ook dat *het ouderschaps verlof beter wordt geregeld. Momenteel kunnen vrouwelij ke ambtenaren na de geboorte van hun kind één jaar onbe taald verlof opnemen. Sociale premies (30 procent van het salaris) moeten wel worden opgebracht. De twee partijen stellen voor dat ook de partner van de moeder dit verlof kan opnemen en dat de gemeente de premies voorschiet. Ook moet de gemeente de moge lijkheden van betaald ouder schapsverlof bekijken en moet worden onderzocht of deeltijd- verlof een haalbare kaart is. De regelingen op het gebied van het verzorgingsverlof (in verband met het verzorgen van zieke kinderen, partner en dergelijke) moeten worden versoepeld, menen PPR en PSP. In Leiden kan de ambte naar drie dagen verzorgings verlof krijgen om aan noodsi tuaties het hoofd te bieden. De twee partijen willen dat de ATV-dag (arbeidstijd verkor- tinsdag) als verzorgingsverlof kan worden opgenomen en dat het eenvoudiger wordt om on betaald verlof (met een maxi mum van vijf dagen per jaar) op te nemen. Volgens PSP en PPR hebben deze voorstellen nauwelijks organisatorische problemen tot gevolg, zijn er geen personele consequenties en is er over de financiële aspecten weinig te zeggen. Maar de kosten lijken mee te vallen, zo wordt ge steld. (ADVERTENTIE) groot deel van de katoenwas u.zelf doen. Maar sommige .oral mooie - katoenen kleding- iken vragen een speciale pak. Voor een veiliger wasbe- eling en een fraaier uiterlijk. mooie katoenen kleding kunt u r door PALTHE laten doen. HE neemt nu voor een laag Jrog deze zorg van u over. Een |we service: DE PALTHE KATOEN THE zorgt nu professioneel voor jnooie katoenen kleding: wassen J en vlekken eruit), drogen, op- Men en desgewenst met de hand Jrelcen. Een fris =n verzorgd Pltaat voor weinig geld. wassen/ desgewenst draag- nand- klaar gestreken toeslag 'ïk f 1,95 1 1.95 12,45 1 1,95 1 3,45 1 1,95 v katoenmengingen vallen onder '>ALTHE KATOEN WAS. kx?l IAT stomerij het Palthe filiaal: Breestraat 128, Leiden. Toon de Groot neemt 27 sep tember afscheid in het ge bouw van de Stichting Wel zijn aan de Breestraat 117. De Groot, in zijn vrije tijd voor zitter van de woningbouw vereniging Voorhout en PPR-raadslid in die plaats, heeft dan veertig jaar in dienst van de overheid ge werkt Belangstellenden, kunnen van vier tot zes uur afscheid van hem nemen. SOCIAAL RAADSMAN TOON DE GROOT NA 14 JAAR DE VUT IN LEIDEN „Ik hoor om me heen dat Leiden door de stadsvernieuwing aanzienlijk mooier is geworden. Maar is daarmee ook het leefgenot van de bewoners verbe terd?... ik zou daar geen ant woord op durven geven". Toon de Groot kan het we ten. Hij maakte van zeer na bij de stadsvernieuwing in Leiden mee. Veertien jaar geleden, toen stadsvernieu wing nog stadssanering heet te, kwam hij als sociaal raadsman naar Leiden om bewoners met raad en daad terzijde te staan. Deze week verlaat hij zijn kantoortje in de bejaarden woning in de Waldeck Pyrmontstraat om met de VUT te gaan. Waar het proces van stads vernieuwing tegenwoordig nauwlettend gevolgd wordt door wijkcomités en buurtor ganisaties, stonden de bewo ners er veertien jaar geleden vaak alleen voor. De komst van de onafhankelijke sociaal raadsman „met die onaf hankelijkheid had de ge meente toen nogal wat moei te" betekende een steuntje in de rug voor hen die zich bedreigd voelden door de na derende slopershamer. „De aanpak van de stadssa nering stond nog in de kin derschoenen. Alle betrokke nen moesten nog veel leren. Zo werden in het begin meer mensen hun woning uitge praat dan dat ze begeleid werden. Dat heeft toen veel ellende veroorzaakt", vertelt De Groot. De herinnering aan een bejaard echtpaar dat rond de kerstdagen niet kon stoken, omdat het naburige huis en de benodigde leidin gen onverhoopt gesloopt wa ren, schiet hem te binnen. „De sloop van dat huis, had officieel niet gemogen, maar was toch gebeurd. De brand weer had het echtpaar een stookverbod opgelegd. Ik heb stad en land af gesjouwd om twee oliekachels voor die mensen te regelen. Je kwam in die tijd zulke ingrijpende problemen tegen dat ik bang was dat ik thuis er 's nachts van wakker zou blijven lig gen". Leed „Veel mensen moesten tegen Toon de Groot: „Je moet in je eigen huisje lekker kunnen rommelen". hun zin hun huisje, dat al vele tientallen jaren hun ei gendom was, verlaten nadat ze daartoe een dringend ver zoek van de gemeente had den gekregen. Mensen wisten niet waar ze terecht zouden komen en of ze ooit wel te rug zouden kunnen keren. En of de sfeer in zo'n buurtje na de stadsvernieuwing er nog wel zou zijn". „Het was aan mij om dat leed te verzachten en om de angst weg te nemen. Om er op toe te zien dat mensen zoveel mogelijk in overeenstemming met hun wensen geherhuis vest werden. Vooral bij de bejaarden leefde veel angst. De bejaardencentra hielden bij hun opnamebeleid geen rekening met de stadsver nieuwing waardoor het kon gebeuren dat bejaarden na twee verhuizingen in hun buurt konden terugkeren waarna zij kort daarop be richt kregen dat de langver- „Ach, alle betrokkenen heb ben naar beste weten gepro beerd zoveel mogelijk schade voor de bewoners te voorko men. Maar ik dacht wel eens: die stedebouwkundigen zien wel de huizen staan, maar zien er geen mensen in zit ten". De ernstigste slachtoffers van de stadsvernieuwing zijn vol gens De Groot de zogenaam de spijtoptanten, de bewoners die voor de bulldozers uit, in overleg met de gemeente, uit hun wijk zijn vertrokken maar naderhand heimwee kregen. De kansen om terug te keren zijn over het alge meen gering. De Groot: „Het is ongeschreven beleid van de gemeente dat wensen van spijtoptanten alleen gehono reerd worden wanneer zij ouder dan 65 jaar zijn en ten minste 15 jaar in «hun wijk hebben gewoond. De ge meente zou hierbij veel soe peler op moeten treden en de spijtoptanten de hoogste ur gentie moeten geven. Deze mensen worden vaak ziek van heimwee". De Groot heeft over het alge meen toch al geen hoge pet op van de regelgeving van de directie Volkshuisvesting waarin enige soepelheid naar zijn mening ontbreekt wat een doelmatig beleid eerder in de weg staat dan bevor dert. Er is in de loop van al die ja ren veel verbeterd. De bewo ners worden beter op de hoogte gehouden van wat er is gebeurd en nog staat te ge beuren en het vertrouwen in stadsvernieuwing is, nu de resultaten ervan zichtbaar zijn, gegroeid. Toch, vindt de Groot, is er nog steeds te wei nig aandacht voor de belan gen van de bewoners. „Het geldt vandaag de dag nog steeds dat de technische belangen prevaleren boven de individuele belangen", vindt De Groot. Hij wijst op het bestaan van allerlei rege lingen, termijnen en voor schriften die een goede be langenafweging vaak onmo gelijk maken. Vooral de con- tigentering de jaarlijkse hoeveelheid te bouwen wo ningen waarvoor het rijk subsidie verstrekt wordt vaak gebruikt om een beslis sing af te dwingen danwel door te drukken. „Wanneer je de medezeggenschap van bewoners serieus neemt, moet dat systeem veranderd worden", meent De Groot. De Groot pleit er bovendien voor het stedebouwkundige aanzicht van een wijk onder geschikt te maken aan het woongenot van zijn inwo ners. „Als de veiligheid van je buurman niet in het ge ding is, waarom zou je dan geen dakkapel op je huis mo gen zetten. Wanneer wij op vakantie gaan naar Tirol kij ken we onze ogen uit naar al die leuke gekleurde huisjes, maar zodra we weer in Ne derland zijn moet alles weer keurig hetzelfde kleurtje hebben. In je eigen huisje moet je toch lekker kunnen rommelen". GERT VISSER LEIDEN/DEN HAAG De krakers willen het voormalige pand van pand Brill aan de Oude Rijn 33-35 zelf kopen. Ze Willen er kleinschalige bedrijfjes in vestigen en het bestemmen voor cul turele doeleinden. Ook willen zij er bij de ge meente op aandringen het pand te kopen om het daarna aan de krakers on der te verhuren. Dit bleek vanochtend bij het kort geding dat de Universiteit, als eigenaar van het pand, tegen de krakers had aan gespannen. Volgens de universiteit moe ten de krakers (verenigd in De Spiraal) het pand snel verlaten omdat er thans een te gemak kelijke verbinding bestaat met het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie. De Uni versiteit is verplicht het pand te verkopen vanwege bezuinir gingen. Het zou echter pas te verkopen zijn als het museum en de rest van het gebouw ge scheiden zijn door een muur. Vanwege de bouw van die muur moeten de krakers er uit. De raadsman van de krakers, mr. A.P. Visser, stelde echter dat van een spoedeisend ka rakter geen sprake is omdat er tot nog toe geen bouwplannen voor de muur zijn ontwikkeld en de gemeente nog geen bouwvergunning heeft afgege ven. Volgens de Technisch Be woners Adviseurs is verbou wing van het pand tot klein schalige bedrijfjes goed moge lijk. Visser wilde dat het ge bouw snel op gas en licht wordt aangesloten. Uitspraak over een week. LEIDEN Omroep Rijnland verzorgt vanavond de eerste uitzending van het programma Rijnland Radio Sportcafé. Het programma, dat eens in de vier weken op de kabel te be luisteren is, wordt telkens „op locatie" uitgezonden. De Hut van Ome Henne aan de Leidse St. Aagtenstraat is het eerste café dat de sportredactie van Rijnland Radio onderdak biedt. Op het programma van het Sportcafé staan interviews met onder meer BS Leiden-basket- baller Emill Hagens, voetbal ler Alphons Groenendijk van FC Den Haag en de Leidse schaker John van der Wiel. Ook is er een forum met sport journalisten die zich buigen over de vraag of er in de me dia teveel aandacht aan voet bal wordt besteed. De uitzen ding begint om half negen en duurt tot elf uur. Rijnland Ra dio is te beluisteren via de 88.1 FM van het Leidse kabelnet. De Hut van Ome Henne is vanavond voor iedereen toe gankelijk. Drie jaar en tbr wegens moord op echtgenote ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jari- ge Alphenaar wegens moord veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. De officier van justitie had de zelfde straf geëist. De man heeft op 2 april zijn 27-jarige vrouw met een vlees mes doodgestoken. Volgens zijn raadsman handelde hij als het ware onder dwang van zijn overleden voorouders, om dat zijn vrouw herhaaldelijk de strenge Molukse tradities, de adat, had geschonden. De officier noemde het moord in koelen bloede. Opdracht van bijna f 35 miljoen voor IBB-Kondor LEIDEN De bouwonderne ming IBB-Kondor heeft van het Gemeentelijk Woningbe drijf Oost te Amsterdam op dracht ontvangen voor de ver nieuwing van ruim 400 wonin gen in Betondorp-Water graafsmeer voor een bedrag van f 34,9 miljoen. De bouw tijd bedraagt circa drie jaar. Dit heeft IBB-Kondor vandaag bekendgemaakt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9