Hulpverlening veel te laat op gang gekomen LETOP! iet niet op intenties, maar op daden Sandinisten' ■Genland RTURO CRUZ JR.: Tienduizenden zwarten moeten wijken voor blanken' Tricot: ik ben voor de gek gehouden Nog maar enkele dagen... EeidaeSoiytcwt DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 HJInderscheppen """menwerpers SU RAGE F-15-gevechtsvliegtuigen «Amerikaanse luchtmacht hebben ind bij vier incidenten acht Sovjet- pverpers onderschept die richting toersten. De Russische vliegtuigen ^it het Amerikaanse luchtruim ver- '.oo J een van de incidenten konden vi- 'oo &n worden gemaakt van de Russi- ioo« 3«r H-bommenwerper. De Bear H jsraketten vervoeren, maar de on- Iso Se toestellen leken niet bewapend, •so *VS. Dit jaar hebben zich nog 15 an- 40 1^hen voorgedaan waarbij Russische .20 <en werden onderschept. De vier in- vonden echter plaats binnen acht oo ten ongewone mate van activiteit", 1Jde Amerikaanse luchtmacht. Israël maakt front tegen rabbijn Kahane TEL AVIV In Israël hebben ze ventien politieke organisaties een an- ti-racisme-front gevormd met het doel de Kach-partij van rabbijn Meir Ka hane te bestrijden. Dit lid van de Knesset wil dat alle Arabieren uit Israël verdwijnen. In het anti-racisme-front zitten leden van de Arbeiderspartij, van het Li- koedblok, van de kibboetsbeweging, van de Ratz (de lijst voor de burger rechten) en van de beweging Vrede Nu. „Voortaan zullen we niet alleen reageren op de initiatieven van Kaha ne". De organisatie heeft er bij de mi nister van politie op aangedrongen manifestaties van Kahane te verbie den. Elf doden bij ,wild west' KUALA LUMPUR In Maleisië zijn gisteren elf mensen gedood en een groot aantal anderen gewond ge raakt bij een massaal vuurgevecht tussen de politie en 15 rovers. Deze rovers overvielen een bankgebouw en een kantoor van de Maleisische luchtvaartmaatschappij MAS en ont snapten in twee snelle motorboten. De overvallen vonden plaats in het stadje Lahad Datu in Sabah in het oosten van Maleisië. Onder de doden bevonden zich een agent, twee be wakers van de bank, twee bankem ployés, twee overvallers en vier om standers. De buit werd geschat op 60.000 ringgit (ruim 80.000 gulden). Westduitse arts vlucht naar DDR BONN Een Westduitse arts, die wordt ver dacht van spionage voor de DDR, is overgelo pen naar dat land. Er is inmiddels een onder zoek geopend naar de activiteiten van de arts. De 35-jarige medicus is begin deze maand met zijn 13-jarige dochter gevlucht. De arts werkte in het farmacologisch laboratorium van het universiteitsziekenhuis van Mainz. Het is niet duidelijk of er verband bestaat met de andere recente spionagegevallen in de Bondsrepubliek. Volgens het weekblad Quick heeft Herbert Willner, die vorige week sa men met zijn vrouw naar de DDR vluchtte, waarschijnlijk al sinds 1973 gespioneerd. Het blad stelt dat de Britse inlichtendienst de Duitse autoriteiten 12 jaar geleden al heeft gewaarschuwd dat Willner verdacht was. MAFFIA VERMOORDT JOURNALIST NAPELS In Napels is gisteren de journa list Giancarlo Siani (27) vermoord. De politie gaat ervan uit dat de moord het werk is van de Napolitaanse onderwereld. Siani werkte als misdaadverslaggever voor Napels' belang rijkste krant II Mattino. Siani werd neerge schoten toen hij met zijn auto de straat waar hij woonde inreed. Hij werd getroffen door zeker twee kogels en stierf ter plekke. Een oogetuige zag na de aanslag twee jongeman nen weghollen. Siani versloeg ook het proces in Napels tegen 630 vermeende Camorra-le- den, een ongekend grote zaak in Italië. Siani is overigens niet de enige misdaadjournalist die zijn werk met de dood moet bekopen. In 1984 werd Giuseppe Fava vermoord, die hoofdredacteur van een blad was dat actie voerde tegen de georganiseerde misdaad. Shultz: Russen reageren niet op voorstellen NEW YORK De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties de Russen gevraagd in Genève serieus te gaan praten over het verminderen van de meningsverschillen. De Amerikaanse regering is er veel aan gelegen dat de topontmoeting tussen Reagan en Gor- batsjov, in november, resultaten ople vert en de Amerikaans-Russische dia loog een nieuwe impuls geeft. „De VS zullen niet achterblijven als de Sovjet- Unie blijk geeft van goede wil en be reidheid om tot eerlijke overeenkom sten te komen", aldus Shultz, die stelde dat de VS toch „vergaande" voorstellen hadden gedaan. MEXICO-STAD Ruim vijf dagen na de eerste vernietigende aardbeving ontbreken in Mexico-Stad nog altijd de verbindingen en de coördinatie die on ontbeerlijk zijn voor een optimale hulpverlening. Nu is het te laat. De auto riteiten stonden gisteren op het punt het zoeken naar overlevenden in de puinhopen af te gelasten. Het gevaar voor epide mieën is accuut geworden. Een sterke lijklucht hangt rond de puinhopen, waar nog ontelbare slachtoffers begraven liggen. Onver moeibare reddingswer kers zagen gisteren vanaf de ruïnes de bulldozers en gaswagens naderen, die voor ontsmetting en op ruiming van het puin zul len worden ingezet. Nu pas dringt door hoe dode lijk traag de specialistische hulp uit het buitenland is ge arriveerd. Pas zondag, de der de dag na de aardbeving, zoch ten voor het eerst de speciaal afgerichte honden uit West- -Duitsland en Zwitserland tus sen de bergen staal en beton naar mogelijke overlevenden. Ook zondag pas waren de ge voelige luisterapparatuur en de mini-camera's, die via slan gen in bedolven spelonken kunnen rondkijken, uit de Verenigde Staten aangeko men. „Mijn hemel, wat is er veel tijd verspild", roept een Ameri kaanse vrijwilliger uit. „Als dit een paar honderd kilometer noordelijker in de VS was ge beurd, waren binnen enkele uren alle noodzakelijke spul len ter plaatse geweest, de be langrijkste verbindingen her steld en was de hele operatie centraal gecoördineerd. Arme Mexicanen. Zij hebben zo spontaan en zo hard gewerkt om nog mensen te redden, maar met Middeleeuwse mid delen. Hele dagen zijn er ver loren gegaan". Schandelijk Regine Valbon, een Franse verpleegster die zondagoch tend is gearriveerd, vertelt: „Het is schandelijk zolang als de Mexicaanse regering heeft gewacht met het vragen van concrete benodigheden uit het buitenland". Hulpverleners uit andere landen ervaren onmid dellijk na hun aankomst in Mexico-Stad het totale gebrek aan communicatie aan den lij ve. Regine, die in vliegtuig vol medische apparatuur is meege- vlogen, werd op de plaats van bestemming door niemand op gevangen en heeft maar een taxi genomen naar zomaar een ingestort gebouw in het stads centrum. Daar was ze getuige van een van de laatste mira kels die de aardbeving nog in petto had: een bejaarde vrouw werd zondagavond levend uit het puin vandaan gehaald. Hoop op wonderen heeft de reddingswerker en de overle vende in het centrum van Mexico-Stad etmalen lang op de been gehouden. Maar hoop kan ook de bittere waarheid vervalsen. Zaterdagavond was een levende baby gevonden tussen de resten van het gy- naecologie-gebouw in het cen trale ziekenhuis. De medede ling dat het naamloze kindje 55 uren in het puin had over leefd, veranderde in het hard nekkige verhaal in de stad dat 55 babies levend waren-gevon den. Wie wel een echt wonder heeft meegemaakt is Maria Sa lines. Zij probeerde donder dagochtend vergeefs nog haar heftig schuddende apparte ment in de wijk Colona Roma te ontvluchten, toen het hele flatgebouw in elkaar zakte. Maria kwam zwaar gewond in een duistere holte diep in het puin terecht. Ze is zondag ge red en vertelt nu vanaf naar ziekenhuisbed, met haar doch tertje Marlena aan haar zijde: „Ik ben voortdurend bewuste loos geraakt en weer bijgeko men. Bij de tweede beving van vrijdagavond werd mijn nis nog kleiner en vielen er ste nen op me. Ik bloedde heel erg. Toen zag ik een helder licht. Het was de maagd Maria. Ik vroeg haar of ik zou blijven leven en mijn dochtertje zou terugvinden. De maagd glim lachte". Twee dagen later kwam er opnieuw licht in Ma ria Salines' spelonk. Nu waren het de reddingswerkers die verschenen. Diep religieuze gevoelens on der de Mexicaanse bevolking maken het moeilijk voor de autoriteiten om massa-begrafe nissen te gelasten zonder de gebruikelijke ceremonies. „Ze stelen de lijken van onze dier baren. We mogen niet eens meer afscheid nemen", klaagt een vrouw die dakloos bij drie plastic zakken, met haar hele bezit erin, neerzit. Geruchten Er gaan verontwaardigde ge ruchten dat het gemeentebe stuur intussen met verbran dingen is begonnen van niet- -geïdentificeerde lijken. Een woordvoerder op het stadhuis ontkent het ten stelligste. Maar bij een van de zeldzame crematoria in de stad, zegt di- Met een blik waaruit grote uitputting en diepe angst uitstraalt kijkt de zojuist onder het puin gehaalde arts Juan Hernandez Cruz zijn redders aan. De internist was tijdens de aardbeving van vorige week donderdag bedolven onder de Instortende muren van het ziekenhuis in Mexico-Stad. recteur Raul Fragoso: „Ik heb eerlijk gezegd geen idee hoe veel stoffelijke resten we al hebben verbrand". „Het is ons verboden te zeggen hoeveel lijken we hebben ont vangen", zegt Jose Manuel Villagarda, diensthoofd voor alle 211 gemeentelijke begraaf plaatsen. Al zou hij het wel mogen zeggen, hij kan het on mogelijk weten. Want zelfs aan de poort van het San Lo- renzo-kerkhof, op 16 kilome ter van het getroffen stadscen trum, lopen de schattingen uit een over hoeveel lijken alleen daar al zijn afgeleverd. Ook gisteren waren vliegvel den in en rond Mexico nog de belangrijkste communicatie- -centra met de buitenwereld. Amerikaanse pogingen om via satellieten electronische ver bindingen tot stand te bren gen, waren nog niet met suc ces bekroond. Alleen onbe trouwbare telex-verbindingen met Mexico-Stad maakten af en toe contact mogelijk. MARC DE KONINCK "■""HAAG - „De vraag ioi,root de aanhang is van ^■Jdinisten of hoe groot de i02iais voor het verzet blijft mate open. Het hangt 'van de voorkeur die iwéelf op nahoudt. Je hebt ]j£-$oop linkse liberalen in ioi!rfesten die zeggen: dit is «K-Jrevolutie ondersteund ioo|e massa's. Wij als Vere- "Nicaraguaans Oppositie- Ü;^eggen: dit is een revo- ooiïdie niet de belangen ^•jvan de boeren en niet 99.S arbeiders. Dat de San- ®®-|n in de afgelopen jaren ^geslaagd zijn het land te is alleen maar moge- ^jyordat ze de middelen 97tfi de bevolking onder §Mle te houden. Een daar- 954 het veiligheidsapparaat, Hoffelijk georganiseerd 95>ehulp van Oostduitsers sigaren. De voedseldistri- ^fwordt gebruikt als mid- 9741 toezicht te houden op ^■jcaraguaanse bevolking. 94>s de verkiezingen van |2.«jaar was er een grote agagne voor de Sandinis- 'ïaar als je niet voor hen emmen werd je door de htipe Sandinistische buurtcomités gedreigd met de inhouding van voedselbon nen. Dat is ook in praktijk ge bracht". Van westerse intellectuelen die naar Nicaragua gaan om te zien hoe het revolutionaire proces reilt en zeilt heeft Cruz geen hoge pet op. „Ze willen de realiteit niet onder ogen zien, want dat is niet in hun belang. Ze willen rustig sla pen als ze terug komen. Ze geven niet werkelijk om de boeren en de arbeiders. Ze kunnen hun behoefte aan mo raliteit op ons volk projecte ren, maar wij zijn geen super mensen. Wij willen gewoon suiker of zout tegen een nor male prijs kunnen kopen. Maar dat deert hen niet. Ze houden vast aan een ideolo gisch idee, daar gaat hun zorg naar uit". Toch zult u niet willen ont kennen dat de Nicaraguanen het onder de Sandinisten be ter hebben dan onder Somoza. „Ik wou dat het waar was, maar het klopt niet. Dit zijn de feiten: Nicaragua had voor de revolutie niemand nodig Naar aanleiding van het proces voor het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag tegen de Amerikaanse in menging in Nica ragua geeft de in de VS wonende Arturo Cruz (36), ooit Sandinistisch diplomaat, zijn vi sie op de Sandinis tische revolutie. Zijn vader, een ge matigde politicus van de oppositie, mocht vorig jaar ondanks bemidde ling van de Socia listische Interna tionale niet deel nemen aan de ver kiezingen. voor zijn voedselproduktie. Nicaragua kon niet alleen zichzelf bedruipen, we expor teerden ook voedsel. In tegen stelling tot Guatemala of San Salvador heeft de overgrote meerderheid van de Nicara guaanse boeren zelf land, maar de rigide prijspolitiek van de Sandinisten is fnui kend voor de boeren. Vanaf 1980 de revolutie was toen anderhalf jaar oud wordt .voedsel geimporteerd. Dank zij de massale hulp van het Westen, ook van de Verenig de Staten, konden de Sandi nisten elders voedsel kopen. Toen de hulp geleidelijk min der werd, bleken de gevolgen van de Sandinistische politiek pas goed. De voedselproduktie is nu helemaal ingestort. Ten tweede: de salarissen gin gen in de periode van 1979 tot 1982 met 45 procent achteruit volgens de progressieve Eco nomische Commissie voor La tijns Amerika. Ten derde: de werkloosheid liep sterk op door verkeerd management. Dit alles gebeurde lang voor dat er van blokkades of boy cots sprake was". Cruz beschuldigt de Sandinis ten er nu van kost wat kost vast te willen houden aan de macht. „Macht corrumpeert. Misschien hadden ze in het begin wel goede bedoelingen, maar daar gaat het niet om. Het gaat om het soort politiek systeem dat we in Nicaragua kunnen hebben. Als je in een Westeuropese democratie wel goede bedoelingen heb, maar ze niet waar maakt, word je bij verkiezingen teruggeflo ten. Waarom kan hetzelfde niet in Nicaragua?" Het' is de vraag of de situatie van een Derde Wereld-land als Nicaragua goed vergelijk baar is met die van West-Eu ropa. „Meer dan U denkt. Een door de burgeroorlog verwoest land, dat snakte naar demo cratie en sociale rechtvaardig heid, dingen die je niet los van elkaar kunt zien. U moet niet vergeten dat de opstand tegen Somoza in de eerste plaats politiek was. Er waren geen boeren die de wapens oppakten of arbeiders die fa brieken bezetten in 1978. Het was de bourgeoisie, de kerk, de middenklasse samen met de Sandinistische jeugd die Somoza kwijt wilde. Het was een typische liberale revolu tie. De zakenlieden waren ook tegen Somoza. Anders had de omwenteling niet zo snel zijn beslag kunnen krij gen. In de eerste twee iaar ontving Nicaragua 1.6 miljard dollar, waaronder 300 miljoen van de regering-Carter, een geweldi ge hoop geld voor ?en klein land. Na de oorlog was bij jul lie ook alles verwoest, maar dank zij de Marshall-hulp kwamen jullie er weer boven op. Dat had ook voor Nicara gua gekund. We kregen uit alle delen van de wereld een geweldige economische hulp, in het begin zelfs uit landen met uiterst rechtse regimes als Taiwan en Guatemala én die hulp hebben we verspild op een bijna pathetische manier". Volgens Cruz had Nicaragua in ruil voor die hulp moeten bewijzen dat een revolutie in zijn land kon leven met het Westen. „Maar wat gebeurt er? We pakken de hulp aan van het Westen en geven het aan de Sovjets. Wij onderte kenen verdragen met de Sov jets, keuren al hun daden goed, bouwen een strategische relatie op met de Sovjet-Unie, terwijl onze band met het Westen zuiver tactisch is". Hoe kunt U bouwen aan een democratie als U de Sandinis ten van nu af aan met geweld bestrijdt? „Daar schuilt een serieus ge vaar. Maar bedenk wel, vroe ger werden alle tegenstanders van Somoza afgeschilderd als communisten, nu worden alle tegenstanders van de Sandi nisten afgeschilderd als aan hangers van Somoza, terwijl de Sandinisten momenteel meer aanhangers van Somoza op belangrijke posten hebben dan de oppositie, bijvoorbeeld de huidige minister van bui tenlandse zaken D'Escoto. Waar het oppositiefront naar streeft is een tolerante bur gerlijke samenleving waarin communisten, maoisten of welke ideologische richting ook mag zeggen wat ze wil len. We hoopten dat de Sandi nisten alsnog bereid zouden zijn voort te gaan op de weg naar democratie, maar ze stu ren in feite af op het Cubaan se model. Dat is treurig. De mocratie is de eerste voor waarde voor sociale recht vaardigheid, maar groot blijkt de liefde voor democratie in het Westen helaas niet te zijn. Links houdt er een koloniale mentaliteit op na als ze ons willen voorschrijven hoe wij onze samenleving moeten or denen. Dat willen we zelf re gelen." PAUL VAN VELTHOVEN eld r~3JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 12® laar terwijl de aandacht van de toekij- 4 33 iorpelingen helemaal toegespitst was op Sierlijke provo-happening, maakten zich a 109 toren twee schimmige schaduwen los 4 28 ringelende, vette rook. „Heb je de kne- 8 47 gitjes bij je, Pjotrsiste de een. 42 3erantwoordde deze. „Ik zal daar ®2 jjekelsleutels niet bij me hebben. Let a 321 in een wipje heb ik de kerkerdeur 43 5" En wéér deed die knekelsleutel, 2 35 3nisbare hulpmiddeltje voor spionnen, 2 nofcijn werk. Wéér kraakte het eventjes in 8 |q l en wéér zwaaide er een deur geruisloos 31 ille Klansky was de eerste, die de kerker Strong en een gevoel van opluchting 8 49 zich van hem meester, toen hij zag hoe Ie gevreesde Sjeems 009 Pond in de ag. „Hihiik lach me een aap," grin- „En dit zou Heintje de Wit uit Vierak- kershoek voorstellen! Dat probeerde die olie domme veldwachter ons tenminste wijs te ma ken. Niks hoorik herken hem wel! Weet jij wie het is, Pjotr?" „Het is Sjeems Pond," antwoordde Pjotr Nogrottr. „Jammer dat ik dat niet eerder geweten heb. Dan had ik hem welje wéét wel„Dat gaat dan nü wel gebeuren," hernam Klansky. „Ik heb hier een leuk waterpistooltje, maar in plaats van wa ter zit er een verdovende vloeistof in. Da's voor het gemak, meneer 009. Daar ga je op de gezondheid van doctor Polnyck." En flêts daar schoot de Kille al een fikse straal midden in het gezicht van Sjeems Pond. Toen was de rest ook gauw gebeurd, want nog geen minuut later droegen de twee schurken ai een zware gonjezak met menselijke inhoud naar de laad bak toe van KLANPOL's filmauto ZUIDAFRIKAANSE REGERINGSCOMMISSIE: JOHANNESBURG Een Zuidafrikaanse regeringscom missie heeft voorgesteld 42.000 zwarten van hun eigen grond over te brengen naar het voor Zoeloes bestemde thuisland Kwazoeloe om plaats te maken voor blanken. Chief Gatsha Bouthelezi, voorman van de zes miljoen Zoeloes en politiek leider van het thuisland Kwa zoeloe, noemde de voorgestel de verhuizing „een recept voor rampspoed". De Zuidafrikaanse regerings commissie kwam na vijf jaar studeren met het voorstel. De vierenveertig aparte gebiedjes waaruit dit thuisland nu be staat zouden door het ruilen van „blank" land tegen „zwart" land moeten worden samengesmeed tot vijftien „zwarte gebieden". De land- ruil zou uitbreiding van het thuisland inhouden, maar heeft ook tot gevolg dat grond die traditioneel in handen is van zwarten overgaat naar blanken. De gevangen zittende zwarte Zuidafrikaanse oppositieleider Nelson Mandela zal medisch onderzocht worden door een arts van de familie, zo heeft zijn dochter Zenani gisteren meegedeeld. Mandela zou vol gens een gevangenisarts lijden aan onder meer een gezwollen prostaat. Hem is geadviseerd zich te laten opereren. Bij on geregeldheden in Soweto en omgeving zijn twee zwarten om het leven gekomen, onder" wie een zwarte politie-agent. v SS s. WLA* ag» 'M?- m (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei dat mi nister Roland Dumas contact zal opnemen met de familie van Fernando Pereira, de ne- derlandse fotograaf van Portu gese afkomst die bij de aanslag op de Rainbow Warrior om het leven kwam. Bernard Tricot, de regerings onderzoeker die de Franse ge heime dienst vrijpleitte van elke betrokkenheid bij de aan slag, verklaarde gisteren „met diepe triestheid te hebben ge leerd voor de gek te zijn ge houden". De Zweedse ethnoloog Beng Danielson die op Tahiti woont, heeft gezegd dat de Franse ge heime dienst van plan was de hele Greenpeace-top uit de weg te ruimen. Op de dag van de aanslag 10 juli besloot de Greenpeace-top op het al lerlaatste moment niet op het schip maar elders te vergade ren. Hii zei de agente Christi ne Gabon, alias Frederique Bonlieu die infiltreerde in Greenpeace, ontmoet te heb ben. (ADVERTENTIE) Inschrijven voor Het Nationale Beursspel kan nog tot 1 oktober a.s. Dus, microcomputerbezitters, ga nü naar V&D, Dixons of de Rabobank. Sm Rabobank Q Ui

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5