ïelft minima bezuinigt lp gezonde voeding SPAREN IN ECU'S! PvdA geschokt over conclusies W alrus-rapport Onveiligheid neemt toe door meer vrije tijd Leraar afgetuigd: twee jaar cel NDERZOEK TOONT AAN: inderbescherming gi jgt menselijk ■zicht maar Kamer Hmdt zijn twijfels Commissie zoekt weg naar eenvoudiger belastingheffing KONINKLIJK HUIS Jsitionale Ombudsman: Braks schoot kort bij invoering van superheffing Actievoerders reisbureau voorwaardelijk gestraft HANENLAND CcuiaeSomant DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 ^||ngrens ioogd 'ELVEEN mmissie ver- len van de jfondsraad 3-staa voorgesteld voor zie- Ja- verhogen jaren|500 gulden. ne, dqet ogenblik om djwerknemers p 7irH«n jaarsala- L Jan minder ?rs' 18.100 gulden (cht verze- bij het zie- A]ge^ds' sheldf- DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 18-jarige H E. uit Den Bosch overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De Bosschenaar mishandelde in maart van dit jaar samen met een 16-jarige plaatsgenoot een 22-jarige leraar uit Eindhoven. De 16-jarige jongen was bang dat hij wegens zijn slechte Kerst rapport van de scholengemeenschap in Eindhoven zou worden gestuurd. Hij koesterde haatgevoelens ten opzichte van de leraar, die hij daarvan de schuld gaf. De leraar werd bedwelmd met chloroform en zwaar toegetakeld met een mes, een priem en een ijzerzaagje. Prins Friso jarig Prins Johan Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is morgen jarig. Hij wordt zeventien. Prijzen voor Vrienten en De Gooijer op Filmdagen UTRECHT De prijs voor de beste filmmuziek bij een Neder landse film, die wordt uitgereikt tijdens de Nederlandse Filmdagen in Utrecht, gaat dit jaar naar Hen- ny Vrienten voor zijn muziek bij de film „De Prooi" van Vivian Pieters. Eerder ging de zilveren lessenaar, zoals de door de Buma uitgereikte prijs heet, naar Loek Dikker en Willem Breuker. De speciale prijs van de stad Utrecht gaat naar Rijk de Gooijer, die als geboren en getogen Utrechter al dertig jaar meespeelt in een groot aantal Nederlandse films. Tijdens de filmdagen wordt aan De Gooij er een retrospectief gewijd. Oud-hoogleraar Keuning overleden HAREN In zijn woon plaats Haren is op 81-ja- rige leeftijd prof. dr. H.J. Keuning overleden. Keu- nig was van 1950 tot 1974 hoogleraar in de econo mische en sociale aard rijkskunde en de landbe schrijving aan de rijksu niversiteit Groningen. Professor Keuning stichtte bij zijn benoe ming de studierichting sociale geografie aan deze universiteit en hij was er de eerste hoogle raar-directeur van het geografisch instituut. Groeistichting stapt over op DNA-hormoon AMSTELVEEN De Neder landse Groeistichting heeft be sloten patiënten met groeistoor nissen voorlopig te gaan behan delen met biosynthetisch groei hormoon dat is gefabriceerd via de recombinant-DNA techniek. De stichting is op 1 mei gestopt met de behandeling van te klei ne kinderen nadat bekend was geworden, dat het groeihormoon dat van menselijke hypofysen wordt gemaakt, HGH, wellicht besmet was met het virus Creutzfeldt-Jakob, dat een her-, senziekte veroorzaakt. Chauffeur zwaar beboet wegens video-smokkel ENSCHEDE De rechtbank in het Tsjechische Tachov heeft giste ren een 43-jarige buschauffeur van Arke-Reizen een boete van 14.000 Tsjechische Kronen (1.260 gulden) opgelegd wegens smokkel van een videorecorder. De uit Harlingen afkomstige chauffeur had eind au gustus tijdens een reis in West- -Duitsland privé een video-recor der gekocht en gaf deze bij het passeren van de grens met Tje- cho-Slowakije niet aan bij de doua ne. In afwachting van de rechts zaak werd de man de afgelopen vier weken vastgehouden. Vrouw burgemeester Faber vrijgelaten LEEUWARDEN Na een reconstruc tie van de moordaanslag op de Hooge- veense burgemeester Faber is zaterdag diens vrouw weer op vrije voeten ge steld. Mevrouw Faber wordt ervan ver dacht vorig weekeinde een aanslag op haar man ter hebben gepleegd. Volgens de officier van justitie mr. A. Bosch was het voor het onderzoek niet langer nodig mevrouw Faber in voorlo pige hechtenis te houden. Hij gaat er nu van uit dat de burgemeestersvrouw op eigen initiatief heeft gehandeld en niet in opdracht van een onbekende derde, zoals ze zelf steeds beweerd heeft. Dr. Faber hoopt deze week in Hoogeveen zijn werk weer op te vatten. lie ki s poli' de n n? 2<TERDAM Er moet Qftft61] onderzoek komen °!de gevolgen voor de irmeljdheid van de voe- °nt3gewoonten van men- ,.niïe een minimum-in- realisjn hebben. Die aan- W(Ting doen de onder- »rs prof. dr. W.F. van van de Erasmus eidinfcrsiteit in Rotterdam 3 of cji.A. Schortingshuis- rbij vegers, een expert op Walriferrein van de toege- trokk huishoudweten- ierigipen. rijn al Rek| ïrtrel was De onderzoekers hebben vast gesteld dat de helft van de honderd onderzochte huishou dens die moeten rondkomen van een minimum-inkomen dagelijks minder aan voeding uitgeeft dan de dagbedragen die door het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding als mi nimum zijn gesteld. Het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding noemt als dagbedrag 5,50 gulden per persoon (uitgaande van een twee-persoons-huis- houden). Uit het onderzoek kwamen dagbedragen van twee a drie gulden per dag naar voren. Een opmerkelijke conclusie vinden zij zelf dat in de gezin nen die te weinig aan voeding uitgeven eveneens vrijwel geen geld is voor vakantie, ontspanning, op bezoek gaan, cadeaus geven en dergelijke. Er zou hier van sociale armoe de kunnen worden gesproken, menen de onderzoekers. Het onderzoek was bedoeld te achterhalen of er armoede is in Nederland. Op die vraag is kunnen de onderzoekers geen afdoende antwoord geven. Wat hun in sommige gevallen trof als armoede, werd door de betrokken ondervraagden niet als zodanig ervaren, en omge keerd gold hetzelfde. Als typische knelpunten voor de minima noemen de onder zoekers: te hoge woonlasten, te hoge bijzondere lasten, zij pro fiteren onvoldoende van voor zieningen waarop men recht heeft (bij voorbeeld huursubsi die, aanvullende bijstandsuit kering; dit geldt vooral voor etnische minderheden), voor lichting en hulpverlening heb ben te hoge drempels of zijn te weinig zichtbaar en bereik baar, het ^budgetbeheer laat nog al eens de wensen over, men is onvoldoende vinding rijk om oplossingen voor de fi nanciële problemen te vinden. In veel gevallen gaat het om mensen die domweg „pech hadden", aldus de onderzoe kers. Dit onderzoek bevestigde ver der wat in ook in buitenlandse onderzoeken naar voren is ge komen, namelijk dat mensen die van een uitkering moeten leven nauwelijks toekomen aan „zwart" bijverdienen, al dus de onderzoekers. Onderzoek naar zwendel bij Navo DEN HAAG Het Openbaar Ministerie stelt in samenwer king met de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) een onderzoek in naar mogelijke zwemlel met belas tingvrije artikelen bij het Na- vo-hoofdkwartier in Bruns- sum. Volgens een woordvoer der van het ministerie van de fensie richt het onderzoek zich op vijf Nederlandse onderoffi cieren, afkomstig uit verschil lende krijgsmachtonderdelen. Zij zouden misbruik hebben gemaakt van de mogelijkheid belastingvrij drank te kopen. Produktiewerkers sneller in wao AMSTERDAM Nederlandse mannen die produktiewerk doen hebben een vier tot zes maal grotere kans om in de wao te komen wegens ziekten aan armen, benen en rug dan hun collega's op kantoor. Pro duktiewerkers raken ook tweemaal zo vaak wegens psy chische problemen arbeidson geschikt. DEN HAAG De PvdA- -fractie heeft vandaag in de Tweede Kamer een de bat aangevraagd over het rapport van de Algemene Rekenkamer over het Walrusproject. De partij is „geschokt" over de con clusie in het rapport dat de Admiraliteitsraad ge gevens over het sterk uit de hand lopen van de bouwkosten van twee on derzeeërs heeft achterge houden. Ook de verantwoordelijke be windslieden hebben onvol doende alert gereageerd, zo menen de socialisten. Woord voerder Van den Bergh: „Het zou het meest zuiver zijn als Van Eekelen alsnog conse- 3uenties verbindt aan het feit at hij de Kamer destijds fout heeft ingelicht". Van Eekelen was van 1977 tot 1981 als staatssecretaris van defensie voor materieelzaken direct be trokken bij de bouw van de nieuwe onderzeeboten. Pas vorig jaar september kwam aan het licht dat de bouwkosten van de twee Wal rus-onderzeeërs ruim verdub beld waren tot 900 miljoen gulden. Volgens de PvdA kon den de kosten ongemerkt uit de hand lopen omdat Defensie tijdens het eerste kabinet-Van Agt tal van deelbeslissingen nam zonder zich te vergewis sen van de gang van zaken in zijn geheel. 'la HAAG De Tweede Kamer gaat met vele kant- eratjhngen en twijfels akkoord met het nieuwe, men- tone gezicht dat de Raden voor de Kinderbscherming OPn krijgen. Dat bleek gisteren tijdens overleg van in8e ömercommissie voor het jeugdwelzijnsbeleid met [•ezovrecretaris Korte-Van Hemel van justitie. 3aar fe aangekondigde verbeteringen blijken overigens tot te- dat dplling van de Kamer minder in te houden dan werd ver en Dat geldt het „inzagerecht" van het kind, het „correctie- :duurf op de rapporten die de Kinderbescherming uitbrengt en mtra-expertise", ofwel de mogelijkheid'dat een onafhanke- liten ieskundige bij geschillen een eigen rapport opstelt voor de landrechter. en vê zal vanaf het twaalfde jaar mogelijk zijn, njaar niet auto- i en worden verleend. Het hangt af van de mate waarin het droc at kan verwerken. Het correctierecht geldt uitsluitend on- zonrte *e'ten 'n ^et raPP°rt van de maatschappelijk werker, 'meestal zal het neerkomen op een aan het rapport toege- 'Ie kanttekening van ouder of kind, dat zij het met de lezing lens zijn. Het recht op contra-expertise zal niet in de wet ïn vastgelegd uit vrees voor een stormvloed van dergelijke noo?'ses tweede ingrijpende nieuwe taak voor de Kinderbescher- is de bemoeienis met de „vroeghulp". Een jongere die in sen komt met de politie of direct wordt ingesloten op ver- !ng van een strafbaar feit, zal met de maatschappelijk wer- nn de Kinderbescherming zo snel mogelijk een vragenlijst id-Werken om te bezien of sociaal-maatschappelijke dan wel jen" ische hulp voor de hand ligt. De Kamer heeft daartegen Midd'Pïe*e en Praktische bezwaren onder meer vanwege de ■aden maatschappelijk werker die taak aan kan. De twijfel de deskundigheid van de maatschappelijk werker bij de ering van psychische en opvoedingsproblemen werden mevrouw Korte-Van Hemel erkend. Zo wordt bij voor- Igevraagd naar de relatie tussen het kind met zijn vader en radeifr ^at wer"k moet gedaan worden door mensen die daarin .^sehoold en die een zekere rijpheid hebben. Zo zullen geen Ttjes beneden de 25 jaar met de vragenlijst op de jongere sn afgestuurd, aldus de staatssecretaris. Pony terug De pony is te rug. De Neder landse afdeling van het Syndi- cat de la Haute Coiffure Fran chise presen teerde gister middag de nieu we haarmode- lijn met pony voor deze herfst en winter. Van links naar rechts: een kort en een lang kapsel zonder permanent en een kort kapsel met permanent. DEN HAAG Minister Ruding (financiën) en zijn staatssecretaris Koning hebben gisteren de com missie tot vereenvoudi ging van loon- en inkom stenbelasting geïnstal leerd. De negen leden tel lende commissie, onder leiding van dr. C.J. Oort, lid van de Raad van Be stuur van de ABN, moet uiterlijk 1 januari 1987 met voorstellen komen en vóór 15 mei 1986 moet zij tussentijds verslag uit brengen. De commissie moet vooral aandacht schenken aan de po sitie die de loonbelasting in een nieuwe structuur moet in nemen. Het samenvoegen van premieheffing en belasting en de voortgaande automatisering van de belastingheffing zullen eveneens worden bekeken. Ook zal de samenhang met an dere regelingen (waaronder huursubsidies en studietoela gen) worden onderzocht. Voor alle voorstellen zal de commissie aangeven wat de gevolgen voor de inkomens zijn. De voorstellen mogen de overheid niets kosten. Wan neer dat niet mogelijk is, moe ten dekkingsmogelijkheden worden aangegeven. Koninklijke agenda 25 september Prins Claus woont In de Ridder zaal in Den Haag de openings bijeenkomst bij van de vierde conferentie van het World Envi ronment Center. De conferentie duurt tot en met 27 september. Prins Bernhard opent in de aula van de Technische Hogeschool in Delft met een toespraak het symposium van de Vliegtuig- bouwkundige Studievereniging „Leonardo da Vinei". kans HAAG De Natio- PJjJJJJ Ombudsman is van 1 1 Bel dat minister ugal£ van landbouw en iur vrij in zeker zin tekort ïschoten wat betreft Drgvuldigheid bij het ^^tellen van de tekst 2 gr de Beschikking Su- ïr. effing. derzoek dat hij uit eigen bewe ging heeft ingesteld naar de uitvoering van de Beschikking Superheffing (de EG-regeling om de överproduktie van melk in de Gemeenschap in te dammen). Rang heeft alleen de uitvoering onderzocht, met het beleid mag hij zich niet be moeien. Rang verklaarde „de indruk te hebben dat het niet is uitgeslo ten dat melkveehouders op hogere kosten zijn gekomen dan beleidsmatig is bedoeld" als gevolg van de onduidelijk heid rond de superheffing, die vorig jaar april is ingevoerd. Braks had volgens Rang vorig ationaïe Ombudsman, dr. jaar de keuze uit „twee kwa- tang stelt dit in zijn giste- den". Of een goed voorbereide gepresenteerde rapport verordening met terugwer- aanleiding van het on- kende kracht invoeren óf een Max elfde geldt voor het tijdig tempti van voorlichting hier- 20 en het tijdig beschikbaar 20 n van formulieren voor 20 indienen van verzoeken ia izwaarschriften. zo snel mogelijke feitelijke uit voering. Rang vindt het juist dat de bewindsman voor het laatste koos om de ongeveer 55.000 melkveehouders zo snel mogelijk duidelijkheid te ver schaffen. Gebleken is volgens hem dat zich daarbij veel fou ten hebben voorgedaan. De bewindsman heeft volgens hem niet behoorlijk gehan deld. „De geboden spoed kan de gemaakte fouten niet recht vaardigen." In een reactie erkent het mi nisterie van landbouw dat een aantal zaken met meer voort- varenheid aangepakt hadden kunnen worden, maar tekent daarbij tevens aan dat het ging om een operatie die zijn weer ga niet kent. UTRECHT Doordat de gemiddelde burger steeds meer vrije tijd krijgt, neemt ook de onveiligheid toe. „Mensen hebben meer vrije tijd en sommigen gebrui ken die tijd om dingen te doen die niet door de beugel kunnen, zoals bijvoorbeeld brandstichting". Deze me ning ventileerde A. Borremans van de hoofdafdeling Informatietechniek van Siemens Nederland NV, giste ren op een bijeenkomst ter gelegenheid van de beurs „Security '85" in Utrecht. Volgens Siemens-directeur R. Strato is er vanwege de arbeids tijdverkorting bij het bedrijfsleven een groeiende belangstelling voor toegangscontrolesystemen, die ook de werktijd kunnen re gistreren. Daarnaast zijn bedrijven en woningen als gevolg van door arbeidstijdverkorting ontstane vrije dagen vaker verlaten, zodat ook op dit gebied meer beveiliging gewenst is, aldus Stra to. In het algemeen zal de behoefte aan beveiliging in Nederland blijven toenemen, niet alleen door de gestegen criminaliteit, maar ook door het langer zelfstandig willen wonen van ouderen, strengere eisen van de verzekeringsmaatschappijen en vervan ging van oude installaties. De Siemens-directeur zei te verwachten dat in de professionele markt de komende anderhalf tot drie jaar zo'n 400 miljoen gul den aan beveiliging exclusief bouwkundige voorzieningen en mankracht wordt uitgegeven: 250 miljoen voor brandbeveili ging en de rest voor inbraakbeveiliging. Van particuliere zijde verwacht Strato de komende iaren een besteding van 70 miljoen gulden, voornamelijk aan inbraakbeveiliging. Momenteel heb ben 45.000 particulieren inbraakbeveiliging, van wie 20.000 zijn aangesloten op een alarmcentrale. (ADVERTENTIE) Nieuwe interessante spaarmogelijkheden European Currency Unit De ECU is als beleggings- en spaarvaluta in opkomst Credit Lyonnais Bank Nederland haakt er op in met een groot aantal nieuwe en interes sante spaarvormen: spaar- en depotrekening, spaar- en termijndeposito's, kas- en spaar- certificaten en obligaties. Kom 'ns langs of bel op om te horen wat wij voor u in ECU'S kunnen doen! Credit lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010 - 694303/694399 Lelden, Kort Rapenburg 20,071-126244 <seK <J6Ndbj ££N ik MÉ pKHbHexam&WM "ZMieJ&ieuïecHTUBNy "ï^srwwwv, UTRECHT Vijf actie voerders tegen de apart heid, die op 9 maart van dit jaar meewerkten aan vernielingen in het kan toor van het Mijdrechtse reisbureau A-reizen, zijn gisteren in Utrecht ver oordeeld tot twee maan den voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Politierechter mr. H. van Doorn achtte de vijf me de-schuldig aan de ver nielingen tot 80.000 gul den, maar sprak hen vrij van hetgeen de officier van justitie in eerste in stantie ten laste had ge legd: openbare geweldple ging. Het kantoor van A-reizen, een organisatie die gespecialiseerd is in toeristische trips naar Zuid-Afrika, is geen openbare ruimte. Niet iedereen kan er zo maar in: het kantoor ligt op de eerste verdieping en is al leen toegankelijk na een druk op de knop van binnenuit. Van openbaar geweld was dus geen sprake, aldus mr. Van Doorn. Daarmee vervalt de beschuldiging waarvoor de vijf tien dagen in voorarrest heb ben gezeten. Zij kunnen daar voor schadevergoeding vra gen, maar weten nog niet of zij dat doen. De verdachten hulden zich ge durende de rechtzitting, net als na hun aanhouding, in stil zwijgen. Zij maakten gebruik van hun zwijgrecht en weiger den in te gaan op vragen over het gebeurde. Wel lazen zij een korte verklaring voor waarin zij het apartheidssys teem veroordeelden en be schuldigden Nederland van een nauwe betrokkenheid bij dat systeem. Dat de officier van justitie, mr. T. van Dijk, toch bewezen achtte dat de vijf aan de ver nielingen hadden meegedaan, baseerde hij op verklaringen van getuigen die hen na de ac tie hadden zien vluchten en op het feit dat de verdachten bij hun aanhouding bivakmutsen bij zich hadden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3