Omwegen Groei Leiderdorp na 1990 sterk ingeperkt Toch lokalentekort ondanks uitbreiding Milieu Educatief Centrum door Borgman opengesteld Cultuur is een stiefldnd op zolder van Voorschotense Ambachtshuis 3DEN OMGEVING EcidócSouront DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 [onrechter Rigters en kier van justitie Van hortten zich gisteroch- I vol overgave in een i brij parkeerovertre- en. In veel gevallen Ihet om vitale automo len die hun voertuig Jen parkeerplaats voor Biden hadden neerge- fcn bij terugkomst de Bk van hun leven kre- ïjmdat hun wagen ver ten was. Niet gesto- maar verwijderd in lacht van de politie. J bent weggesleept?", Be steevast de vraag Rigters. Rare vraag, roept visioenen op van jnerende automobilis- nie door de politie aan pen en voeten worden :end, hardvochtig J de haven worden ge- jpt om daar in de don- ruimen van een ga- hip te worden gegooid I de opdracht twee jaar roeispaan te hanteren, [dat allemaal voor een >ele parkeerfout. Twee lachten gaven het eni- juiste antwoord op de kwaardige vraag van Iers. „Ik ben niet weg- ibezitters hebben toch neiging om zich te itificeren met hun fbare blikken voertuig, werd van achteren ge it", wordt met een ijk gezicht gezegd neer de auto van ach- in is aangereden. Of lek olie". Een me- die haar auto in de (keerde richting had ge- beweerde gisteren Ier blikken of blozen in kantonrechter Rig- fryi, dat de politie had ge- Ajêd dat haar neus de an- 2$e kant op stond. Toch er aan haar edele reu- k -gaan niets te zien. I puwens, waar bemoeit W ipolitie zich mee? Als ie- ^nd zijn neus de andere Tnt op wil zetten, dan />et hij of zij dat toch zelf ytatje /In opgewekte dame (met stem die sterk leek op van Conny Stuart) had r auto 's nachts om ~~fart over één in Voor- ^Hit op de stoep gepar- ^Krd. Met haar man ging j^nven in de aan de ande- ^^kant van de straat gele snackbar een patatje „Of een frikadelletje, weet ik piet meer", lifde ze dat probleem De vrouw leek in ite instantie helemaal op iemand die wel een snackbar bezoekt. Jiijn bedriegt. „Mijn auto )nd met twee achter- eitjes op de stoep", legde vrolijke mevrouw uit. rest van haar auto be id zich op de oprit van garagebedrijf. „Als ik totaal op de stoep had lan, oké," deed ze niet lilijk. „Je kon een ka- afschieten in Voor- it en niks raken. Nou de patatkraam mis- lien". De verdachte ver- de dat ze de bon pas de 'Ögend ochtend achter de Itenwisser had gevon- Op het verbaaltje id wel het kenteken de auto vermeld, maar de juiste kleur. „Kin- ichtig en ver gezocht", ite de vrouw de zaak achtig samen. Ek wilde weten hoe- ate^g dat PatatJe had ge" !/13|urd. „Dat kroketje? Viif inuten", reageerde de die inderdaad niet meer wist welke irlijke snack zij en haar nu in Voorhout had- genuttigd. Veel in- ik moet die warme hap let op haar hebben ge- „Net als bij tennis je bij parkeren bin- fgfn de lijnen blijven, vond Ek. „Ik ben bang dat jt een duur patatje voor t «Mevrouw wordt". De offi- PsSfT vroeg een geldboete jet&n 35 gulden. De ver en ach te wees daarop nog- aarjaals op de agent die een ar erkeerde kleur op de bon 6d genoteerd. „Ik wil iet zeggen dat die agent is een hazewind naar ^ijn auto is gelopen, maar heeft die bon wel I Buchtig geschreven", eende de dame. „En u 51 eft vluchtig gepar- rpïerd", oordeelde Rigters. e boete werd bepaald op gulden. Het humeur in de dame was niet stuk krijgen. Vrolijk nam ze scheid. „Of Ie ze toen ze de zaal rliet. KEES VAN HERPEN NA TENTOONSTELLINGEN MET403,1238EN 5 BEZOEKERS Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen JffM wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IHHKli - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pietors Al weer enkele jaren ge leden werd aan Voor- schotens schilderachtigste „rijbaan", de grillig be bouwde Voorstraat heerlijk domein voor mensen, paarden, fietsen en auto's het prachtig gerestaureerde Am bachtshuis met z'n rijke historie aan goegemeen- telijk en publiekelijk ge bruik teruggegeven. Er kwam een stel in, het echtpaar Stikvoort, dat er culinaire hoogstandjes ging uithalen in een glan zend interieur om van te watertanden; de gemeen telijke overheid stelde ruimte beschikbaar voor koppels die er een bur gerlijk huwelijk wensten te sluiten. En dan was er altijd nog een royale zolder waar exposities en andere stille manifestaties hoog en droog onder de pan nen konden zijn. Iedereen kon en mocht naar boven, want er was genoeg te zien. Niemand hoefde beneden te blijven, want er was ook een Het Ambachtshuis in Voorschoten. lift geïnstalleerd waarvan be langstellende minder validen zich konden bedienen. Ge woon cultuur op zolder waar van iedereen mocht profite ren. Vreemd genoeg, echter, Attractief Maar het is nu eenmaal een feit, dat die ruim bemeten zol der van het stijlvolle Am bachtshuis er is. Het gemeen tebestuur, dat besefte dat ook Voorschotenaren niet alleen van brood leven, liet de zol der inrichten als tentoonstel lingsruimte. De sectie Cultuur zorgt nog steeds voor een at tractief programma waarbij voorop staat dat de expositie geen doublure mag zijn, on danks de lichte handicap dat de kosten van al dat aantrek kelijks binnen de krappe be groting moeten blijven. Maar over het algemeen is het wachten op de bezoekers; de stroom blijft uit. Activiteiten genoeg, op die Ambachtszolder. Dit jaar, bij voorbeeld, organiseerde de gemeente er al zes tentoon stellingen en twee exposities werden door de Voorschoten se Kunstkring verzorgd. Nu is vanwege die Kunstkring ver zuimd het aantal bezoekers aan haar prijzenswaardige in spanningen te registreren, zo dat bezoekcijfers met betrek king tot die Kunstkringten toonstellingen niet bekend zijn. Wel kunnen we precies weten hoeveel mensen er naar de exposities die door de sectie Cultuur werden geënta meerd zijn komen kijken. Dat aantal is vrij bedroevend; de sectie noemt de publieke inte resse „slecht tot redelijk goed". tentoonstelling „Romeinen langs de Rijn die de topper van het seizoen werd met in totaal 403 bezoekers. Een goe de tweede in de reeks werd „Kijk, een plastic tas", welke uitstalling slechts zeven per sonen minder trok (396). Ron duit een dieptepunt werd „Kunst" uit Voorschotens zus- tergemeente, het qua inwo nertal tweemaal zo grote Schoten in de Antwerpse ag glomeratie: Schoten kon op deze manier slechts 96 Voor schotenaren tot een kijkje lokken. Huilende architecten Niet veel beter deed „Pop Art Grafiek" het, met 123 bezoe kers, maar regelrecht om te huilen was de belangstelling voor de expositie „Door archi tecten getekend" (de architec ten zullen zich waarlijk „gete kend" hebben gevoeld) die 8 mensen over de zoldervloer kreeg, en „Werk van klein schaligheid" dat z'n naam twijfelachtige eer aandeed met 5 nieuwsgierigen. Het meest teleurstellend werd ge acht, dat men niet warm liep voor de „luchtkastelen" van de tekenende architecten. Die hadden er volop hun best op gedaan en ze waren al ver drietig omdat hun tekeningen „het allemaal net niet hadden gehaald, omdat gemeentebe sturen in den lande aan een ander ontwerp hun voorkeur hadden gegeven". Een dubbe le harde pil dus. De sectie Cultuur maakte nog een paar behartenswaardige kanttekeningen: historische tentoonstellingen doen het in dit dorp nog steeds bijzonder goed, hetgeen het „succes" van de Romeinen langs de Rijn bevestigt. De expositie „Kijk, een plastic tas" to nend de evolutie van „een nuttige verpakking tot een re clame-object" binnen twintig jaar had het ongewtijfeld beter gedaan als de tentoon stelling ook tijdens de Paar denmarkt open was geweest. Het plastic gebeuren leed evenwel een echec door „for ce majeur", immers de bevei ligingsmensen, zonder dewel ke een expositie onmogelijk is, waren toevallig net ziek toert Voorschoten in de ban van het paard leefde. Maar de hoop van de plaatselijke Cul tuur blijft onverminderd op de zolder van het Ambachts huis gericht. EERSTE PAAL RIO LEIDERDORP— Als de uit breiding van het Rijnlands In stituut voor Ondernemerson derwijs (RIO), waarvoor gis termiddag aan de Leidsedreef in Leiderdorp de eerste paal werd geslagen, vandaag af zou zijn zou de school toch nog zes lokalen tekort hebben. Als straks in augustus het gebouw, dat naast het huidige hoofdge bouw zal verrijzen inderdaad gereed is ligt het tekort alweer op 10 tot 12 lokalen. Voor wat betreft het onder brengen van de leerlingen van deze zeer populaire vorm van onderwijs is het derhalve dweilen met de kraan open. De school heeft naast het hoofdgebouw aan de Leidse dreef dependances aan de Zijl- dijk (de voormalige touwfa- briek) in Leiderdorp, de As serstraat en de Sumatrastraat in Leiden (voormalige Karei Doormanschool). Hoewel het nieuwe gebouw 26 lokalen zal omvatten zal het de dependan ces voorlopig niet overbodig maken. Het gebouw staat op het voormalige parkeerterrein van de LaboratoriumschooL Rijnland, die via een brug over het water langs de Riet schans een andere ingang heeft gekregen. Tussen RIO en Laboratoriumschool heeft een grondruil plaatsgevonden. Het oude en het nieuwe ge bouw zullen voorlopig van el kaar gescheiden zijn. Het is wel de bedoeling om in de na bije toekomst, als er geld voor beschikbaar is, een verbinding te maken zodat weer één ge bouw ontstaat. Burgemeester Bruggeman slaat de eerste paal. Burgemeester A.J.A.L. Brug geman, die gisteren zijn aller eerste (en zeer soepele) eerste paal voor „RIO II" de grond indreef stelde in zijn toespraak dat het eigenlijk, gezien de lo- kalennood, al weer hoog tijd is voor „RIO III". „Op de be hoeften van een zo snel groei ende school, die 1400 leerlin gen moet onderbrengen en met 115 arbeidsplaatsen één van de grotere „bedrijven" is in Leiderdorp zou sneller moe ten worden ingespeeld", ver klaarde hij. Het huidige hoofd gebouw van het RIO werd nog maar acht jaar geleden, bij de oprichting van de School neer gezet. Vanaf dat moment werd al gestreefd naar uitbreiding, waaroor twee jaar geleden pas toestemming werd gekregen. Het nieuwe gebouw, een ont werp van Th. C. Stuivenberg, Leiderdorps architect en ge meenteraadslid, heeft 4.500.000 gulden gekost. Aanvankelijk stonden drie bouwlagen ge pland, maar dat werden er vier om het RIO aan nog eens negen lokalen extra te helpen. Er komen vooral vaklokalen in het nieuwe gebouw, alsme de een gymnastiekzaal, die in de avonduren wordt verhuurd aan de Leiderdorpse sportver enigingen. LEIDERDORP Gedepu teerde drs. J. Borgman opent vanmiddag het Milieu Educa tief Centrum in het Leider- dorpse park De Houtkamp. Na de officiële opening gaat een openingsweek van start waar in veel natuur-opvoedkundige milieuvriendelijke activiteiten staan gepland. Het centrum, een houten gebouwtje met een rieten dak, ligt bij de kinder boerderij en de heemtuin in het park, aan de kant van de Van Diepeningenlaan. Het gebouwtje heeft 80.000 gulden gekost. De gemeente heeft daarvan bijna de helft betaald, de rest werd bijgedra gen door instellingen zoals het Wereldnatuurfonds. In feite heeft de Stichting Milieu Edu catief Centrum niet genoeg ge had aan die 80.000 gulden, want het centrum is nog niet geheel afgewerkt. Exploitatie en onderhoud zal gedeeltelijk door de gemeente worden be taald. Verder is de Stichting geheel afhankelijk van bijdra gen van donateurs, met name waar het de financiering van de activiteiten betreft. Van daar dat onlangs een brief is gestuurd naar Leiderdorpse bedrijven en instellingen met net verzoek een geldelijke bij drage te leveren aan het cen trum. De Stichting denkt jaar lijks 5000 gulden nodig te heb ben om te kunnen draaien. Biologie De Stichting Milieu Educatief Centrum is ontstaan uit de Biologie Werkgroep Leider dorp, die in 1975 werd opge richt. Deze werkgroep, die in middels 17 mensen omvat, ontwikkelt natuur- en milieu projecten. In de werkgroep hebben onder andere de wet houder van onderwijs, leer krachten van de basisscholen en vertegenwoordigers van de plantsoenendienst zitting. De projecten spelen zich af rond om de school, in park De Houtkamp, de heemtuin en de kinderboerderij. Er zijn inmid dels al aardig wat boekjes en folders uitgebracht, die bij voorbeeld een wandeling door de Leiderdorpse heemtuin be schrijven met alles wat daar te zien is. Veel activiteiten zijn voor de schoolkinderen be doeld, maar de werkgroep richt zich wel degelijk ook op de volwassenen. Dankzij de inzet van veel vrij willigers en de steun van de gemeente verlopen de projec ten naar wens. Wat tot nu toe ontbrak was een centraal punt. Dat is er nu gekomen met' de komst van het Milieu Educa tief Centrum, dat tevens een ontmoetingsplaats moet wor den voor jong en oud. Daartoe zou het centrum, dat is uitge rust met toiletten eigenlijk da gelijks vrij toegankelijk moe ten zijn. Hoe die openingstij den precies zullen uitvallen is op dit moment nog niet be kend, omdat men afhankelijk is van de inzet van vrijwilli gers. Na de opening vanmiddag om vier uur door gedeputeerde Borgman volgt om kwart voor vijf de prijsuitreiking van het project Bloemen en Insekten, waaraan de zevende en achtste klassen van de basisscholen in Leiderdorp hebben gewerkt. Om vijf uur kan het centrum worden bezichtigd en is er een receptie. Morgen wordt er van twee tot vier uur een dierenkeuring ge houden van kleine huisdieren door dierenarts Roest. Van twee tot vijf uur is de tentoon stelling te zien van materialen van de biologiewerkgroep, de heemtuin en de kinderboerde rij, alsmede de produkten van het project Bloemen en Insek ten. Donderdag 26 september wordt van acht tot tien uur een informatie-avond over groenbeheer in Leiderdorp ge houden. Vrijdag 27 september staat van half elf tot twaalf uur en van half vijf tot zes uur een excur sie door heemtuin en park op het programma, gewijd aan bloemen en insekten. De Bij envereniging geeft informatie over bijen. Zaterdag 28 september kunnen volwassenen en kinderen van drie tot vijf uur een groenrou- te lopen door heemtuin en Houtkamp. Routes zijn bij het centrum verkrijgbaar. Dat kan ook zondag, maar dan van twaalf tot vijf uur. Dinsdag 1 oktober tenslotte wordt vanaf acht uur een in formatiebijeenkomst gehouden door de Vogelwerkgroep. Zaterdag 5 oktober staat van acht tot tien uur 's morgens een excursie van de vogel werkgroep op het programma. Informatie bij A. Rijntalder, tel. 071-413308. LEIDERDORP De ge- meente Leiderdorp zal na 1990 nauwelijks meer mo gen groeien. Tot 1990 zul len er nog omstreeks 1200 woningen worden ge bouwd. Het provinciaal bestuur stelt echter dat na die datum het planolo gisch contingent voor Lei derdorp drastisch zal wor den verlaagd. De gemeen te zal bij de provincie pro testeren tegen deze verla ging. Dat blijkt uit de be leidsvoornemens van het college van burgemeester en wethouders voor 1986. Uit onderzoek is gebleken dat de behoefte aan wo ningen ook na 1990 nog vrij groot zal zijn. Verder komen de nieuwbouw- plannen in Buitenhof Midden/West in gevaar als de provincie voet bij stuk houdt. De provincie kan zich vereni gen met de plannen tot 1990 voor 1200 woningen, maar een overschrijding van dat aantal zal met argusogen worden be keken. Reden voor het college om op te merken dat voorzich tig zal worden gereageerd op nieuwe bouwplannen in de komende jaren. Voorop staat dat de plannen voor Buitenhof Midden/West, waar ongeveer 600 woningen tot 1990 staan gepland, doorgang zullen vin den. Andere bouwplannen zul len daaraan ondergeschikt worden gemaakt. Werkloosheid Het aantal werklozen in Lei derdorp is redelijk stabiel ge worden, na de forse toename van de afgelopen jaren. Met name de schoolverlaters ko men momenteel vrij snel aan werk. De gemeente is van plan men sen met grote financiële pro blemen te gaan helpen, voor zover de overheid dat toelaat. Hulpverlening bij schuldverle ning, garantiestelling voor le ningen bij de Kredietbank en een eventueel in te stellen hulpfonds worden als moge lijkheden genoemd. Stichting de Werkwijzer, die activiteiten voor werklozen organiseert wil meer ruimte hebben en heeft het oog laten vallen op de leegstaande Ma- f een verhuizing wenselijk is. De activiteiten van het Dorps huis zullen mogelijk worden overgeheveld naar cultureel centrum De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat. De Hol landsche Tuyn kan niet draai en zonder gemeentelijke subsi die. Het onderhoud van het Dorpshuis kost zoveel geld dat het verplaatsen van de activi teiten een aanzienlijke bespa ring kan opleveren. De toe komst van het Dorpshuis, dat in dat geval leeg zou komen te staan, is nog niet duidelijk. Verplaatsingen staan ook op het programma ten aanzien van de weekmarkt, die even wichtiger verdeeld zal gaan worden over Eikenlaan en Hoofdstaat. Standplaatshou ders zullen moeten verhuizen van de kop van de Hoofdstraat naar de Eikenlaan bij de krui sing met de Kastanjelaan. De betrokkenen "hebben daar pro blemen mee, maar het college stelt dat het belang van de markt zwaarder weegt. Ramp De gemeente gaat door met het aanschaffen van zaken ten behoeve van de eventuele rampenbestrijding, zoals een noodstroomaggregaat, terrein- verlichting en EHBO-materi- aal. Verder zal een oude brandweerwagen tot rampen wagen worden verbouwd. In totaal wordt aan rampenbe strijding 26.000 gulden uitgege ven in 1986. De noodslachtplaats in Leider dorp zal hoe dan ook verdwij nen. Momenteel wordt onder zocht of er een regionale noodslachtplaats met kadaver- hok kan worden ingesteld, geëxploiteerd door een parti culier. De enige gemeentelijk taak is momenteel nog het in standhouden van een kadaver- hok. Als de regionale noods lachtplaats er niet komt zal Leiderdorpse noodslachtplaats per 1 mei worden gesloten. De gemeente gaat bij het ver lenen van gemeentegaranties voor hypotheken van wonin gen voortaan voorzichtiger te werk. Twijfelachtige gevallen zullen op een minder soepele behandeling moeten rekenen. De laatste twee jaar werd acht maal een beroep gedaan op de gemeentelijke borgstelling, hetgeen de gemeente ongeveer 250.000 gulden heeft gekost, omdat het Rijk slechts de helft vergoed. Bovendien is de over heid zo traag met de vergoe ding dat daar nog eens 40.000 gulden renteverlies bijkomt. De gemeente heeft vergeefs geprobeerd dat renteverlies op het Rijk te verhalen. Belasting De gemeentelijke belastingen tenslotte zullen in 1986 niet worden verhoogd. De Leider dorpers betalen geen cent meer, omdat zelfs de inflatie niet verrekend zal worden. Overigens werden de belastin gen vorig jaar al nauwelijks verhoogd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11