SeicUc (BomcuitB Waarschii nlii k duizenden doden door ramp Mexico Sr Bezem door ambtenarencorps Compromis over beheer raketten BON: Mitterrand eist hervorming Franse geheime dienst Blootblad eist niljoenen van \nder blootblad Zeker 500 vakbondsmensen in Bolivia opgepakt VN O -VOORZITTER VAN LEDE: Meisje zwaar mishandeld Spreektijd 4§*£eidóe Soutuut TEMB1 Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: U.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aul.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excr5% BTW) 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Vrijdag 20 september 1985, 76e jaargang *rlc. Portret van uitkeringstrekker en gesprekken met de Tilburg- se econoom prof. Schouten en CNV-voorzitter Harm v.d. Meulen n.a.v. miljoenennota, alsmede zwerfkinderen en mogelijk Mexico in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 23.35 uur nachtfilm „Een vlinder op de schouder". Veel bewolking en regen. Vannacht omstreeks 14, mor gen ongeveer 18 graden. Mati ge, aan de kust enige tijd krachtige zuidwestenwind. Zon op: 07.24; onder: 19.42 uur. Schev. hoog water: 8.00 en 20.27; laag water: 3.41 en 16.00 de Brigade dreigt t pausaanslag E De Italiaanse organisatie Brigade heeft met een aanslag eus Johannes Paulus II ge- d tijdens zijn bezoek aan Ge- dit weekeinde. De Brigadisten louwen het bezoek als een pro- |ie van de christendemocrati- partij, aldus een brief die bij Jrant in Genua is bezorgd. Bij rief is een stuk uit 1977 ge- J, waarin de Rode Brigade haar jgie tegen de christendemocra- t partij uiteenzette. De politie kzoekt thans of de brief inder- van de Rode Brigade afkom- Ontucht bij marine DEN HAAG De Zeekrijgsraad zal binnenkort een geval van on tucht bij de marine moeten behan delen. Zes voormalige matrozen van het fregat Van Galen komen dat voor de Raad wegens het ple gen van ontucht bij twee medebe manningsleden tijdens een uit de hand gelopen ontgroeningsfeestje, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie bekend ge maakt. Het voorgevallene wordt zeer hoog opgenomen. De zes ma trozen zijn in voorlopige hechtenis genomen, tevens is het toezicht op het gedrag van jonge matrozen op marineschepen inmiddels ver scherpt. DEN HAAG Premier Lubbers meent een compromis gevonden te hebben in het conflict tussen de ministers De Ruiter (de fensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) over het beheer van de eventueel in Woensdrecht te stationeren Ameri kaanse kruisraketten. Volgens Lubbers kan er in het met Washington te sluiten raketverdrag een passage worden opgeno men, waarin uitdrukkelijk verwezen wordt naar de consultatieprocedures in de NAVO. Volgens het uit 1949 daterende NAVO- verdrag zijn de Amerikanen verplicht de andere lidstaten te raadplegen, wanneer zij dingen willen doen die het belang van één of meer bondgenoten raken. Dat geldt zeker, aldus Lubbers, in het geval zij zou den overwegen vanuit Nederland kruisra ketten te lanceren. Op die manier kan de Nederlandse regering ervan verzekerd zijn dat er niet over haar hoofd heen be slist wordt. Natuurlijk vervalt die verplichting tot raadvragen voor de Amerikanen als er geen tijd is, maar dat geldt voor elke af spraak op dat punt, met uitzondering van een vetorecht, zoals bijvoorbeeld Groot- Brittannië heeft met betrekking tot de daar geplaatste kruisraketten. Maar een vetorecht wil ook minister De Ruiter niet. Hij is het met Van den Broek eens dat zo iets de afschrikkende werking van de wa pens zou verminderen. De Sovjet-Unie zou dan immmers weten dat er meer tijd nodig is eer de raketten gelanceerd kun nen worden. Maar De Ruiter vond het wel wenselijk in het verdrag zelf een consultatieprocedure vast te leggen. Daarmee kwam hij in con flict met Van den Broek, die meent dat ook dan de indruk gewekt zou worden dat Nederland te allen tijde de Amerikanen de voet dwars zou kunnen zetten. Ook Washington is die mening toegedaan. Volgens PvdA-leider Den Uyl heeft het kabinet zich met deze zaak „lelijk in de nesten gewerkt." Hij meent dat het over dragen van de souvereiniteit over in Ne derland gestationeerde wapens aan de Amerikaanse president strijdig is met de grondwet en dus alleen kan gebeuren als het parlement zo'n besluit met tweederde meerderheid goedkeurt. Amsterdam wil eerherstel in '55 ontslagen stakers AMSTERDAM Burgemeester en wethou ders van Amsterdam zullen de gemeenteraad voorstellen eerherstel te verlenen aan de 61 gemeenteambtenaren die in 1955 werden ont slagen, omdat zij hadden deelgenomen aan een staking. De 38 nog levende stakers en 19 weduwen zouden, volgens het voorstel van B en W, een financiële vergoeding van 5000 gulden netto moeten krijgen wegens gederfde gratificaties. Ook zouden de pensioenen van hen in de toekomst moeten worden aange vuld met een bedrag gelijk aan de achter stand die door het ontslag indertijd is veroor zaakt. In totaal zal hiermee voor de gemeente een bedrag van ongeveer 2,5 miljoen gulden gemoeid zijn. MEXICO-STAD Eén van de zwaarste aard schokken in de geschiede nis heeft gisteren in Mexi co waarschijnlijk aan dui zenden mensen het leven gekost. Het was vanmor gen nog onduidelijk hoe veel slachtoffers de aard beving precies heeft ge ëist, omdat grote gebieden door de ramp van de bui tenwereld zijn afgesloten. IAlle verbindingen waren verbroken. De schattingen van het aantal doden lo pen tot ruim 3000. Het centrum van Mexico-stad werd voor een groot deel ver woest. Zwaar getroffen gebie den zijn ook de staten Michoa- can, Guerrero ten westen en 'zuidwesten van de hoofdstad. Berichten over aanzienlijke schade komen ook uit Jalisco, ten noordwesten van Mexico- -stad. Volgens officiële mededelin gen waren vanmorgen 250 do den geborgen. Mexicaanse kranten maakten melding van minstens 3000 doden. Burger meester Ramon Aquitte ver klaarde dat zo'n 5000 mensen zijn gewond en dat nog eens 1000 mensen vastzitten in de puinhopen van ingestorte ge bouwen. Bij de aardbeving zijn voor zover bekend geen Ne derlanders om het leven geko- In de wijken Reforma en In- surgentes van Mexico-stad, dat in totaal 18 miljoen inwoners telt, waren de verwoestingen het ernstigst. Minstens 150 ge bouwen werdén totaal met de grond gelijkgemaakt en 100 andere panden zwaar bescha digd. De aardschok deed zich voor om 07.22 uur in de morgen (14.22 uur Nederlandse tijd gis termiddag) en had op de schaal van Richter een kracht van 7,8, waarmee deze aardbe ving in de „zwaarste klasse" valt, zoals dr. A. Ritsema van het KNMI vanmorgen meldde. De beving hield zo'n 50 secon den aan. De allerzwaarste aardbevingen van na de oorlog hadden een kracht van 9 op die schaal. Stofwolken hingen rond ineengestorte gebouwen. Overal lag gebroken glas en stukken puin en beton. Men sen stonden in groepjes in de straten, velen hevig geëmotio neerd. Rond gebouwen en ho tels hing een gaslucht. Het ge meentebestuur waarschuwde de bewoners van de dicht be volkte wijk Roma, in het cen trum, per radio om zelfs geen lucifer aan te steken. Reddingswerkers groeven in het puin en in paniek geraakte burgers zochten naar vrienden en familieleden in de straten. De metro kwam plotseling tot stilstand. Het duurde twee uur voor er weer beweging kwam in de wagons. Veel passagiers zochten te voet hun weg door donkere tunnels om boven de grond te komen. In veel delen van de stad was geen elektrici teit meer. Het Balbuena Zie kenhuis liet omroepen dat er Hulpverleners in Mexico-stad proberen wanhopig slachtof fers onder de puinhopen van daan te halen. Pag 4: Mexico Stad veran derd in gigantisch graf van beton. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS In een onverwach te brief aan premier Fabius heeft de Franse president Mit terrand gisteravond een" on middellijke herstructurering geëist aan de top van de bij de aanslag op het Greenpeace- -schip Rainbow Warrior be trokken Franse geheime dienst, DSGE. Daar over de mogelijke betrokkenheid van die dienst bij de aanslag de laatste dagen in de Franse pers steeds nieuwe onthullingen werden gedaan is volgens het staatshoofd een situatie ont staan „die niet langer kan voortduren". Tegen de verant woordelijke personen dienen daarom terstond maatregelen te worden genomen, zo meent Mitterrand. Dit zou onder meer betekenen dat de DGSE- -chef, generaal Lacoste van daag nog uit zijn functie zal worden ontheven. De brief van president Mitter rand kwam nadat in twee Franse kranten en vandaag in het weekblad L'Express met zekerheid wordt gesteld dat het opblazen van het Greenpe- ace-schip het werk is van een tot nu toe onbekend „derde commando" Franse gevechts zwemmers. Het zou gaan om twee officieren van de dui- kersschool van de Franse ma rine op Corsica. Pag 4: Lange: Mogelijk twin tig Franse agenten actief fISTERDAM Het Nederlandse blootblad Playboy eist n het weekblad Aktueel een schadevergoeding van een- ljoen gulden, omdat dit blad naaktfoto's heeft gepubli- trd van de popster Madonna, die eerder verschenen in Amerikaanse editie van Playboy. Het kort geding dat lyboy tegen uitgever De Vrijbuiter van Aktueel heeft ngespannen dient op dinsdag 24 september voor de presi- nt van de rechtbank in Breda. Volgens de Amerikaanse pever van Playboy en de hoofdredactie van de Neder ig Idse editie van dit blad zijn enorme investeringen ge- 1^, tin om de foto's van Madonna te bemachtigen en is het E ^aanvaardbaar dat een ander blad de foto's gewoonweg Jt". Playboy Nederland, dat de foto's deze maand publi- Jrt, eist naast de schadevergoeding een dwangsom van n miljoen gulden, voor elke keer dat Aktueel zich in de it Nati0f'k°mSt van Playb°y-materiaal bedient. ia is: 1CEBUC LA PAZ De Bpliviaanse re gering van president Estensso- ro heeft gisteren na de instel ling van de noodtoestand ten minste 520 vakbondsmensen opgepakt. De regering heeft naar de noodtoestand gegre pen om een einde te maken aan de al 16 dagen durende al gemene staking tegen de volle dige loonstop, die is afgekon digd in het kader van een ac tieplan om de enorme inflatie tot aanvaardbare proporties te rug te brengen. President Es- tenssoro liet de stakers weten dat zij onherroepelijk zullen worden ontslagen als ze niet snel aan het werk zouden gaan. De meesten van hen ga ven daar geen gehoor aan en zetten hun staking voort. Direct na het afkondigen van de noodtoestand stuurde de Bolivi aanse president Estenssoro tanks naar de hoofdstad La Paz om eventuele ongeregeldheden de kop in te kunnen drukken. Dominee Boesak op borgtocht vrij KAAPSTAD De Zuidafrikaanse anti-apartheidsleider domi nee Allan Boesak komt vandaag op borgtocht vrij. Hij zal eerst voor een rechtbank in Malmesbury, bij Kaapstad, verschijnen en vervolgens in vrijheid worden gesteld. De borgsom die Boesak moet storten bedraagt ruim 25.000 gulden. Dit heeft zijn advo caat meegedeeld. Boesak werd op 27 augustus gearresteerd en zat sindsdien gevangen zonder dat een officiële aanklacht tegen hem was ingediend. (ADVERTENTIE) tap POPPENHUIS Jot BUIMTUWJU gratis parkeren bij I0UTRUST DEN HAAG (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEftS 'erhuur van luxe- en bestelauto's IFDSTRAAT104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. (Van onze sociaal- economi sche redactie) ALMERE „Het is een fabel te veronderstellen dat er op de overheidsuit gaven niet verder kan worden bezuinigd. Er moet gewoon meer bezui nigd worden. Het is pijn lijk, maar dan zullen de ambtenaren er aan moe ten geloven". Dat zei voorzitter mr. C. van Lede van de werkgeversor ganisatie VNO, gisteravond op een VNO-bijeenkomst in Almere. Volgens Van Lede zal de ergste pijn kunnen worden weggenomen door het ambtenarencorps uit te dunnen via natuurlijk ver loop en deeltijdbanen. „Bo vendien heb ik de stellige in druk dat enige uitdunning van de overheidsgriffies de kwaliteit van de dienstverle ning ten goede zal komen", aldus Van Lede. Volgens hem is het niet de taak van een werkgeversor ganisatie om aan te geven waar er precies op de depar tementen moet worden be zuinigd. „Wat we wel zien is dat het kabinet een goede ombuigingsoperatie heeft verricht, maar dat de depar tementen tot nu toe te veel buiten schot zijn gebleven. Sterker: bij de ministeries is er nog steeds sprake van een stijging van de uitgaven". Bij de departementen zouden volgens de VNO-voorzitter de bezuinigingen net zo aan gepakt moeten worden als in het bedrijfsleven. „Als be drijven met hun rug tegen de muur staan dan wordt er ge saneerd. Welnu: ditzelfde uitgangspunt dient bij de rijksoverheid te gelden". Van Lede vroeg zich in dit verband af of het niet tijd wordt dat Rijkswaterstaat de consequentie gaat trekken dat de deltawerken spoedig afgerond zijn. BENTHUIZEN Een 20-jari- ge inwoonster van Benthuizen is gisteravond zwaar mishan deld op de omleidingsweg in deze gemeente. Zij liep daar omstreeks 20.15 uur te wande len toen zij onverwacht werd aangevallen door een man. Het slachtoffer werd enkele malen met een hard voorwerp op het hoofd en in het gezicht geslagen. De vrouw werd ge wond aan het hoofd en liep een gebroken neus op. Ook raakte zij een tand kwijt. Zij wist op eigen kracht haar wo ning te bereiken, waarop zij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Van de dader ontbreekt elk spoor. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 01714-3554. (ADVERTENTIE) Er wordt heel wat algesproken in de Tweede Kamer. Zeker als het over de behandeling van de begroting gaat. Als het aan sommige Kamerleden zou liggen, zouden ze net zo lang praten tot een ander de lust tot spreken was ontnomen. Daarom heeft voorzitter Dolman aan de spreektijd paal en perkgesteld. Zeshonderd minuten voor de PvdA, vijfhonderdvijftig minuten voor het CDA, vijfhonderd minuten voor de WD, honderdtachtig minuten voor D'66, honderd minuten voor de eenmansfracties en vijfenveertig voor de eenlingen. En de lezer van de Leidse Courant houdt een zee van tijd over om te zien wat van dat alles is overgebleven. Al na veertien dagen proefabonnement hebt u het door: die krant weet in minder dan geen tijd het i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend lurant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1