lobaho koopt grond voor roef tuin „Buitenhof" Nieuwbouw bejaardenhuis De Schutse ruim van opzet ^3EN OMGEVING CMdrtOowuvnt k-Tikm an bij L-jongeren Mogelijk -EEN TOEGANKELIJK VOOR VAKLIEDEN meer subsidie restauratie kerkdaken Wassenaar VVD wekt toorn PvdA- wethouder Greep Mestoverschot dreigt ook in Zuid-Holland iondtoerisme kan rblijfstoerisme L den duur schaden Provincie ontziet boeren bij landschapbescherming DINSDAG 17 SEPTEMBER 198S PAGINA 21 bwiJKERHOUT a#ter L.C. Brinkman lineTc 's woensda8 9 cht te gast bij de re- I.! jongerenafdeling ?DA, kern Bol- sticHK- Ge'et °P c'e eenw veI"kiezingen, zal nd ejl'indsman spreken "tuele politieke za- het kabinetsbeleid UflriStgelopen periode - ^nkomst, die om begint wordt ge- a „De Schelft" in jijkerhout. VISSER EN SPEELMAN NIET MEER BESCHIKBAAR WASSENAAR De Wassenaarse raadsleden mevrouw C. Visser- Luiting en J. Speelman van het CDA zijn niet meer beschikbaar voor een volgende raadsperiode. CDA-fractieleider V.J.W. Wens- veen heeft dit laten weten. Mevrouw Visser-Luiting heeft de beslissing genomen vanwege haar gevorderde leeftijd. Ze is 64 jaar, al had ze volgens Wensveen daarom nog niet hoeven stoppen. Het CDA-raadslid behandelt mo menteel vooral welzijnszaken. Raadslid J. Speelman is al enige tijd secretaris van de directie van een grote oliemaatschappij en heeft het derhalve in de toekomst te druk voor raadswerk. Hij is op dit moment de financieel specialist van de Wassenaarse CDA-fractie. Voor de komende raadsperiode blijven voor het Wassenaarse CDA in ieder geval fractieleider Wensveen en de raadsleden mevr. mr. A. Graafland Haitsma, drs. W. Olyslagers en mr. L.H.I.M. Hooge- weegen beschikbaar. In oktober zal waarschijnlijk bekend worden wie de CDA-fractie het volgend jaar zullen versterken. KATWIJK Het voor stel om als gemeente niet meer dan tien procent te betalen van de restauratie van de daken van de Oude en Nieuwe Kerk is gistermiddag door wet houder J. van der Plas (SGP) teruggenomen. In de raadscommissie voor fi nanciën zei hij de argumenten van de kerkvoogdij en enkele RPF- en SGP-raadsleden die pleitten voor het verhogen van het gemeentelijk aandeel, nog eens op een rijtje te willen zetten. Eerder stelde de raads commissie voor ruimtelijke or dening grondbedrijf en open bare werken vast dat het niet mogelijk was om de kerkvoog dij op dit punt tegemoet te ko men. Het waren gistermiddag met name de raadsleden L.K. van Rijn (RPF) en K. van der Meij (SGP) die er bij de wethouder op aandrongen het nemen van een beslissing nog een maand op te schorten. De heer Van Rijn wees in dit verband op het feit dat de gemeente in de afgelopen jaren maar betrek kelijk weinig geld aan de plaatselijke monumenten heeft uitgegeven en noemde het verdedigbaar om een andere verdeelsleutel vast te stellen. „Als je ziet hoeveel de rijks overheid in het verleden voor dit beleidsterrein heeft uitge trokken en ook in de toekomst nog van plan is te doen, dan mag van de plaatselijke over heid ook wel een grotere in breng worden verwacht". Daartegenover stonden de me ningen van J.H. Haasnoot en H. van Mierlo (respectievelijk PvdA en D'66) die stelden dat een bijdrage van 10 procent in de kosten (die 4 ton bedragen) al een genereus gebaar was. Van Mierlo: „Wanneer we dit percentage vaststellen kunnen we in de toekomst nog voor verrassingen komen te staan. Bijvoorbeeld wanneer de tota le renovatiekosten van deze kerken aan de orde komen en je dus meteen praat over mil joenen. Een gemeentelijke bij drage loopt dan automatisch in de honderdduizenden guldens, en daar is in geen enkele be groting rekening mee gehou den". Ook mevrouw D. van der Pias-Van der Plas vond dat b en w wel heel goede ar gumenten moeten hebben om van de 10-procent regeling af te wijken. Het opknappen van de daken van de Oude en Nieuwe Kerk is een karwei dat uit het totale renovatiepakket is gehaald. De daken zijn zo slecht dat men nog voor de winter maatrege len wil hebben genomen. Het project wordt uitgevoerd in het kader van de zogenaamde „terugploegregeling" waarbij het rijk 40 procent van de kos ten voor zijn rekening neemt. De kerkvoogdij wil dat de res terende zestig procent door de eigenaar van de gebouwen en de gemeente worden gedra gen. Wethouder Blom slaat eerste paal Wethouder T.L. Blom-De Koek van Leeuwen van Oegstgeest sloeg gistermiddag de eerste paal voor acht nieuwe lokalen bij de Duinzigt-scholenge- meenschap aan de Wijtten- bachweg. Zij werd daarbij ge holpen door derde klas-leerling Marcel de Grauw, die door het lot was uitverkoren voor die functie. De zogenaamde semi- premanente lokalen komen in de plaats van enkele vijftien jaar oude lokalen die niet lan ger geschikt waren om les te geven. De rooms-katholieke Duinzigt-scholengemeenschap is met 970 leerlingen de groot ste MAVO-school van Neder land. De school is enige tien tallen jaren geleden ontstaan uit het Oegstgeester klooster Duinzigt. WASSENAAR Terwijl al lang was gebleken dat de hele Wassenaarse raad achter de aansluiting bij het nieuwe ge west 's-Gravenhage staat, joeg de WD-fractie bij besprekin gen daarover wethouder J.C.M. Greep (PvdA) gister avond tegen zich in het har nas. Reden voor de minder aardige bewoordingen over en weer hadden niet hun oorzaak in de aansluiting bij „samen werkingsgebied 6", maar het bestaan van een vestiging van de streekmuziekschool in Was senaar. Die muziekschool is nu juist een van de acht samen werkingsverbanden, die blij ven ondanks een toenadering in de richting van Den Haag. WD-fractieleider Ch. B. Apt- root en raadslid H. F. Dijkstal, tevens Tweede Kamerlid, her innerden de wethouder eraan dat deze in het verleden twee keer heeft beloofd dat er een notitie komt over dat openbaar muziekonderwijs. En die rap portage is er nog steeds niet. Dat was voor Aptroot en Dijk stal reden zich te beklagen, en er aan toe te voegen dat naar de financiën van de streekmu ziekschool nog eens goed moet worden gekeken. Intussen had burgemeester drs. P.H. Schoute de „brand" in de raadszaal van het huis „de Paauw" al proberen te blussen, door te zeggen dat an dere gemeenten aan de bezui nigingen op die muziekschool een voorbeeld kunnen nemen. Is het immers niet zo dat de kosten lager zijn, terwijl de contributie dat nu ook is, vroeg de burgervader zich af. Ook CDA-fractieleider V.J.W. Wensveen mengde zich in de strijd, hij zei: „Die kwestie van de muziekschool valt volledig buiten het onderwerp dat op de agenda staat". En dat was ook zo, bleek wethouder Greep van mening. Greep over de financiën van de streekmuziekschool: „Ik kan niet begrijpen wat er nu in eens niet goed is aan die streekmuziekschool. Elk jaar worden de financiën daarvan door een commissie van de raad geëvalueerd. En als raadsleden van de VVD dan blijkbaar hun werk niet goed doen, kan ik dat ook niet hel pen". Dat de rapporten over de muziekschool wel waren beloofd, maar niet geleverd, ontkende Greep overigens niet. DEN HAAG Het be- stuur van Zuid-Holland vreest dat binnen enkele jaren de provincie Zuid- Holland te kampen krijgt met grote mestoverschot ten. Het huidige even wicht in de hoeveelheid mest dreigt te worden verstoord doordat steeds meer mest uit met name Noord-Brabant en Lim burg naar Zuid-Holland wordt overgebracht. Over dit probleem vergaderde gisteren de provinciale commissie voor agrarische zaken. Een nota over de mestproble matiek in Zuid-Holland toont aan dat de balans nu nog nage noeg in evenwicht is. De plaat selijke overschotten in het veenweidegebied worden vol gens de nota gecompenseerd door tekorten in de akker bouwgebieden. De aanvoer van mest uit de zogeheten overschotprovincies wordt in de hand gewerkt door het rijksbeleid. Dat richt zich in eerste instantie op de giganti sche problemen in juist deze provincies. De provincie vreest dat boeren in Zuid-Hol land in de toekomst ook moei te krijgen om de mest van de eigen bedrijven kwijt te raken. De afvoer naar akkerbouwge bieden is dan niet meer moge lijk, aangezien deze gebieden momenteel worden gebruikt als opslagplaatsen voor de mest uit Noord-Brabant en Limburg. De provincie wil een onder zoek doen naar de mogelijk heid om een regionale mest bank op te richten. Een derge lijke bank zou de mest over de verschillende bedrijven beter kunnen verdelen. Ook wil de provincie boeren financieel steunen met het vergroten van opslagmogelijkheden van overtollige mest. Gedeputeerde Staten vrezen overigens vrij weinig tegen het naderend onheil te kunnen doen; hun invloed op het rijks beleid is marginaal. Zij hebben slechts bevoegdheden als zoge naamde bodem- en grondwa terbeschermingsgebieden in gevaar komen. huis] emeo ergaj i Leii door_ chtii at ijk ra Hobaho (Hol- realiseerd, die de naam „Bui len - Bloembollenhuis «"hof heeft gekregen. Op cnhi~ u a* deze tuin zal flink de ruimte den b W*Van d* worden gegeven aan opplan- eiilT e.en grond tingen die vanuit het bloem- vierkante meter bollen vak worden aangedra- l mehoek van de Weste- gen en die zowel uit het assor- indweg/Achterweg timent voorjaarsbloeiers (bij- voorbeeld tulpen, hyacinthen, narcissen en bijgoed) zullen komen, alsook uit het zomer- i Het college van B «stelt de gemeente- »nkz< «xials0 cemi' °kt°ber voor met bloeiende sortiment waarbij te rerkoop akkoord te denken valt aan onder andere dahlia's, lelies en gladiolen. Een complete staalkaart dus van hetgeen het bloembollen- 1 'S j eife"ares van ?et vak aan produkten brengt en elzende bollenland. In- jat ^an jn een enorme varia de nieuwe aankoop is tie rrein ongeveer 16.000 jte meter groot. Op de De Buitenhof is in de eerste ilijke hoek zal door Ho- plaats een proeftuin voor het In proeftuin worden ge- bloembollen vak, hetgeen dus inhoudt dat hetgeen geplant is nauwkeurig bekeken kan worden door vaklieden. Het wordt dus geen toeristische trekpleister, al zal het best moeilijk worden om met name tijdens het Keukenhofseizoen alle hoogst geïnteresseerde toeristen van het perceel te weren. Desalniettemin is er vanaf een afstandje ook volop van die kleurenpracht te genieten en ongetwijfeld zal van die gele genheid ook druk gebruik worden gemaakt. Men kan dan tevens vaststellen dat de Buitenhof puik onderhouden zal zijn, iets dat voor de reke ning van de leerlingen van de Rijksmiddelbare Tuinbouw school in Lisse zal komen, die in deze tuin een prima praktij kobject voorhanden hebben, waarvan beslist dankbaar ge bruik gemaakt zal worden. De Buitenhof is overigens niet het enige initiatief dat door Hobaho op „show- en proefter- rein" wordt ondernomen. In de hoofdhal van het bedrijf aan de Haven (Hal 1) wordt namelijk gewerkt aan de reali satie van een „Binnenhof" van ongeveer 150 vierkante meter oppervlakte. Het vak zal in deze Binnenhof in de gelegen heid worden gesteld om de produkten (zowel nieuwe als oudere) onder de aandacht van de geïnteresseerden te bren gen. Deze Binnenhof is een permanent gebeuren en nu al heeft een aantal inzenders zich als deelnemer ingeschreven. DWIJK Het avond- moet worden gemaakt dat ook jhttoerisme in Noord- maar 14 procent zelf weieens gericht op bars en dan- de politie gewaarschuwd of te - is een eigen leven hulp geroepen heeft. Drie- tiden en kan op den kwart van de ondervraagden vinden dan ook dat de ge meente de belangen van be woners en die van het toeris me niet goed tegen elkaar worden afgewogen. De conclu sie van de groep is dan ook dat het verblijfstoerisme wel, maar het avond- en nachttoe- risme zeker niet gestimuleerd moet worden. Daarnaast zou idelige effecten hebben dag- en verblijfstoeris- rendien is het nodig dat iregelen worden getrof- de leefsituatie van de rs van Noordwijk aan rich: verbeteren. Dat zijn «ndan de conclusies van conderzoek dat de Raad ïpalerken Noordwijk heeft depnder de inwoners van 72 procent van de ondervraag- vöanscentrum in Noord- den voorstander zijn van een s In Zee. De Raad heeft parkeergarage en het autovrij sjerzoek gedaan als aan- maken van enkele straten om dt op het onderzoek dat de parkeer- en geluidsoverlast béente heeft gedaan on- te beperken. or toeristen die Noordwijk een en onder de plaatse- schdernemers. DSie on- (en zijn gedaan in het jveran het toeristische be- jjat p dat de gemeente wil gsel bu le rid van Kerken Noord- Ie peft huis-aan-huis in het ;eka bedreigde gebied" 600 wet Sociologisch Instituut i aaLeidse Universiteit op- vast enquêteformulieren en. ld en kreeg er 375 in spon weer terug. Daaruit rulat 71 procent van de utaagden ernstige over spoot van het avond- en eeiferisme. In totaal zei 90 evef last te hebben gehad meand. Ook uitte 70,5 pro- en achten over ondervon- hndalisme, 74 procent 'orèparkeerde auto's, 51 port I van bevuiling van de mel6,5 procent van vecht- als„ 11,6 procent van he rgeven en 85 procent van enfjngen van zaken als nt hpalen, parkeermeters me&mbakken. Als gevolg die overlast heeft 44 e tr van de ondervraagden van het uit- meintrum zijn het dan ook ngens met de regelmatig zijifcnde mening dat de nifttijden van de horeca weten moeten worden. Rfeent 69 procent dat de te weinig doet zij het arbij de kanttekening Marcel Piket in „De Oude Tol" De Sassenheimse Oranjefees ten gingen gisteravond van start met een schaaksimultaan met schaker Marcel Piket. In ,,De Oude Tol" namen 42 schakers het op tegen Piket, waarvan de 14-jarige Kees Barnhoorn en E. Hoekstra winst in de wacht sleepten. G. Zwetsloot kwam remise over een. Daarna was het de beurt aan dammer Evert Bronstring, die in het strijdperk trad met 26 opponenten. Alleen Lisse- naar T. van Hal bleef Bron string de baas, vijf anderen re miseerden met Bronstring. Voor het klaverjassen hadden zich 108 deelnemers inge schreven, waarvan F. Kroon met 5688 punten zich de sterk ste toonde. Vandaag worden de Oranjefeesten voortgezet met onder meer voorstellingen van het Leids Poppentheater en wedstrijden broekhangen. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland is van plan boeren die worden getroffen door maatregelen van landschapbescher ming te ontzien. De provincie wil soepel optreden en in sommi ge gevallen een vergoeding uitkeren aan landbouwers die door een verbod op uitbreiding worden gedupeerd. Het in het komen de jaar uit te stippelen beleid moet volgens de provincie zoveel mogelijk in handen komen van de gemeente, met de provincie als controlerend en adviserend orgaan op de achtergrond. On derlinge overeenkomsten tussen boeren en landschapbescher mers ter plaatse moeten zoveel mogelijk worden gestimuleerd. Over het vraagstuk vergaderde gisteren in Den Haag de provin ciale commissie voor agrarische zaken. Het plan van de provincie voorziet in het aanwijzen van speciale gebieden die uit het oogpunt van natuur behouden moeten blij ven. Het Rijk stelt gelden beschikbaar om de gronden van boe ren aan te kopen ot om een schadevergoeding uit te keren aan de boer die op een bepaald stuk land niet meer mag werken. Cruciaal punt in het plan vormt de vraag, wat men aanmoet met gronden die niet als de zogeheten Relatienotagebieden worden aangemerkt maar die eveneens beschermd moeten worden. In dat geval komen veel boeren niet in aanmerking voor een scha deloosstelling. Toch worden ze dan gedupeerd omdat hen wordt verboden om bijvoorbeeld een weg aan te leggen door een ge bied met broed vogels. Voor zulke gevallen zou eventueel een zo geheten saldo-regeling moeten worden toegepast: de betreffende boer krijgt geleden schade gecompenseerd voor gebieden op zijn bedrijf die wél waardevol zijn. Over een dergelijke maatregel is men het op het provinciehuis overigens nog niet eens. De provincie wil de onderlinge afstemming van bouwgrond en natuurschoon zo veel mogelijk overlaten aan de betrokken boe ren en landschapbeschermers zelf. Als voorbeeld kan gelden het initiatief van een streekcommissie in de Ade, een weidegebied rond de Kagerplassen. Daar lijken de betrokkenen zonder pro vinciale of gemeentelijke inmenging tot overeenstemming te ko men over de natuurgebieden. SASSENHEIM De nieuwbouwplannen voor het bejaardentehuis „De Schutse" zijn eindelijk rond. Sinds begin 1980 is er gewerkt aan de plan nen voor een nieuw Pro testants Christelijk Bejaar den Centrum in Sassen- heim. Het huidige gebouw aan de Sassenheimse Parklaan is weliswaar pas 15 jaar oud, maar de 78 kamers voldoen niet meer aan huidige eisen. Ze heb ben een oppervlakte van slechts 12 vierkante me ter. In de nieuwe opzet zijn ze ruim 20 vierkante meter. „Het huidige pand aan de Parklaan zou gerenoveerd moeten worden. Dat hield on der meer in dat van twee ka mers er een gemaakt zou moe ten worden. Grotere kamers betekenen minder ruimte. Daarbij bleek na onderzoek en berekeningen dat de renovatie van het huidige pand even duur was als nieuwbouw. Bo vendien bleek de ruimte aan de Parklaan te beperkt te zijn. In die periode kwam de loka- tie aan de Sassenheimse Tey- lingerlaan ter sprake. Dat bleek uiteindelijk na de nodige oriëntatie een zeer geschikte plaats te zijn voor de realisatie van nieuwbouw". Aan het woord zijn ir. E.J.M. van Rei zen en ir. J.A. Verbeek, ont werpers van de plannen voor de nieuwe „De Schutse", bei den verbonden aan het archi tectenbureau Roosendaal, Van Reizen, Verbeek uit Leiden. Inmiddels is er het nodige aan het veranderen op het gebied van bejaardenhuisvesting. Een architect ontwerpt niet zo maar een gebouw, maar gaat eerst kijken naar de functie en doelstelling. Ervaringen opge daan met veel van dergelijke projecten zoals de nieuwe school in het Leidse „Stevens hof" daarin zijn gevestigd een protestantse school, een katholieke school en een open bare school met een gemeen schappelijke ruimte heeft de nodige ervaringen opgele verd. De nieuwbouw van de Schutse gaf aanvankelijk de nodige problemen. „Aan de Teylin- gerlaan vonden we een fraaie ruime lokatie. We ontwikkel den een plan in nauw overleg met het stichtingsbestuur en Het slechts vijftien jaar oude gebouw van ,,De Schutse". de inspraakcommissie van de huidige Schutse. Daaruit ont stond een fraai plan. Aan de grondslag lag eigenlijk het idee van de vroegere hofjes. Zelfstandigheid, en een zekere intimiteit moesten gewaar borgd zijn in het nieuwe plan. Uiteindelijk heeft dit alles ge resulteerd in een opzet van vier clusters in twee woonla gen. Alle woonunits zijn zo veel mogelijk op de zonzijde. De in totaal 60 woonunits zijn gesitueerd rond het centrum waarin gemeenschappelijke en verzorgende elementen zijn ondergebracht. De woonunits zijn ruim van opzet 20 vier kante meter en met een woon/slaapvertrek, een keu ken en badkamer", aldus de beide architecten. „Die opzet is ruim, omdat we bewust gekozen hebben voor bezuinigingen in de grootte van gangen, magazijnen en dergelijke. In principe is elke unit geschikt voor rolstoelge- bruik. Echter in de opzet zijn een aantal woonunits daar ook daadwerkelijk voor ingericht", aldus Van Reizen en Verbeek. Mooie plannen dus. Maar dat niet alles zonder meer door de verschillende instanties geac cepteerd werd, bleek uit het vervolg. „Alle plannen moeten worden goedgekeurd door de verantwoordelijke ambtena ren. Nu is het algemeen be kend dat op het departement, dat deze plannen moet goed keuren een uiterst moeilijke ambtenaar zit. Toen hij onze tek mingen en plannen zag Een teke ning van de nieuwbouw van bovenaf gezien. •gar vroeg hij zich af: „Is dit een hotel?'.' Nu zou je kwaad kun nen worden over een dergelij ke opmerking", aldus de ar chitecten. „Wij beschouwden het echter als een compli ment". Ook kwam er een brief van minister Brinkman binnen. Daarin werd gesteld dat er drastisch bezuinigd moest wor den op de bouw van bejaar denhuisvesting. Wederom lag de boel plat. Maar nu gaat er op 7 oktober toch de eerste paal de grond in voor het pro ject. Totale stichtingskosten bedragen 6 miljoen, de bouw kost globaal de helft. „On danks alle bezuinigingen ongeveer 10% op de aanvanke lijke bouwsom, wat toch neer komt op zes a zeven ton is de Schutse een uniek project", aldus beide architecten. De bedoeling is dat het project voor december 1986 is opgele verd. Direkt aanvullend daar op worden nog eens 16 tot 18 „aanleunwoningen" in twee woonlagen gebouwd. Samen met de nieuwbouw aan de Hoofdstraat en de aanleg van zo'n 100 parkeerplaatsen (ook bestemd zijn voor het winke lend publiek) en de nodige groenvoorzieningen is het bouwplan, „over Teylingen" voor een gedeelte op een fraaie manier ingevuld. Wat er met de huidige bebouwing van de Schutse aan de Parklaan gaat gebeuren is nog niet be kend. JAN VERMEY

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21