„Ze zeggen dat ik bijzonder ben" in naam Henk van der Luit heeft lauweren behaald in 40 jaar De Beukenhof embEIDEN OMGEVING foidacGotnani DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 PAGINA 19 l Iet haasje )t u fnneer 's ^et gebruik h een laad- en losplaats ™®Sborloofd, of beter, hoe 6 par moet het te laden of ian: Jossen voorwerp zijn om bruik van een dergelijke rkeerplaats te recht- ardigen7 Met dit pro- jeni hield kantonrechter ftrshuis zich gisteroch- üd uitgebreid bezig. Het bagstuk werd aange- brt door een dame die, )dat zij zich met behulp tkrykken voortbe- g, mocht blijven zitten tn de rechter het woord haar richtte. De vrouw haar auto op 16 no- ber 1984 in de School- tat in Voorschoten op laad- en losplaats ge- Toen zij een kwartier- later bij haar auto te- ;kwam, zat er een bon n de voorruit en een de ruitenwissers, had een haas en een int gekregen", vertelde vrouw aan Morshuis. iie bracht ik naar de ;lier om ze te laten loonmaken. Volgens mij dat lossen. En het was joekel van een fazant ir", voegde de wildlief- bster er aan toe. Dat itste werd gezegd alsof t een fazant van het for mat struisvogel betrof. De tnetingen van de haas krden niet besproken; it zal dan wel een hraal beestje zijn ge- test. De dame legde uit t ze even had moeten ichten bij de poelier om- t er drie klanten voor iar aan de beurt waren, wp^ficier van justitie Van vl-Xt was niet zo onder de >X\\pruk van het verhaal yXvjls het nou een beer vljlvis". zei hij „Een fazant vXvj een haas kun je zo on- ie arm nemen", meen- xjxjj Van Ek. die gemaks- X-Xlve voorbij ging aan het •x'vjt dat hij ongetwijfeld •v.vfer meer spierkracht be- :;*:':':hikt dan de verdachte ::'::::;isschien kan Van Ek •xjxjfs een beer tillen De of- vX-toer vroeg een boete van gulden. „Maar het is vX-Ssen", zei de vrouw nog •y.l'-ïpar een keer. zijn al veel discussies dit onderwerp ge- I". mengde Morshuis in het gesprek. „Zo n er mensen die een f gingen posten en dat houwden als lossen r is de grens? Ik ben mening dat u op die ,s balanceerde en om dat voldoende twijfel levert, spreek ik u vrij", mniste Morshuis. „Van |n leven ga ik daar niet Ier staan", zei de vrouw de grond van haar rt. Op mijn omwegen door stad en land kjjm ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk verteliep wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik" ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pijlers Ster erbij Twee „sterren" in een dorp als Oegstgeest. Henk van der Luit heeft er van genoten. Dat was nog in een tijd, dat je afspraken moest maken voor diners en party's. „Er werd subliem en luxueus gedekt door vaklui, we serveerden met witte handschoenen aan. We waren „outstanding", ook voor buitenlandse begrippen. Vorsten konden zich bij ons thuisvoelen. In die omstandig heden ben ik een „oude vak man" geworden, van ober- kellner tot restaurant-mana ger, een echte horecaman. Het is me niet gauw goed genoeg. Leerlingen van me werden later vaak top-restaurateurs", getuigt deze gelouterde in de wereld van „zip and soda", van de kostelijke drankjes en uitgekiende cocktails. Hijzelf mijdt de bar en drinkt hooguit een glas wijn, dikwerf twee. „Ach, weet u, er zijn in ons vak heel wat huwelijken naar de knoppen gegaan doordat de man dronk. Het is een ge vaarlijk beroep, meneer, waarin je je vrouw kwijt kunt raken. En daar pas ik mooi voor": Henk van der Luit zal met Kerstmis '85 voor het eerst thuis zijn. Onbegrijpelijk. Om dat hij zo bekwaam in het voorsnijden was heeft hij de voorgaande kerstmissen en plein public moeten vieren. Perfectionist als gastheer, die z'n gasten begeleidt van komst tot vertrek. Van der Luit: „Het gastheerschap is veelzijdig. Je moet niet op dringerig zijn, maar je gasten de eigen keus laten. Of ik me weieens geërgerd heb? Na tuurlijk wel. Een jaar of 25 geleden hadden de Amerika nen de slechte gewoonte bij hun gerecht een kuiltje te ma ken waarin een grote hoe veelheid zou{ werd gedumpt, en elke hap werd eerst in die kuil gedoopt. Die tijd is god dank afgelopen". Tijdperken zijn aan Van der Luit voorbij gegaan: het impe rium van Dikker en Thijs met het interregnum van de eens grote Eimert Teekens, de Na poleon van het slagersdom, die inmiddels van zijn „Elba" teruggekeerd schijnt te zijn. Vandaag is De Beukenhof on derdeel van de Bilderberg- groep, staat onder directoraat van de heer Helder en wordt „gevoed" door de kostelijke inventies van allround chef kok Koos van Fulpen. Hail to the ch(i)ef. De vertrekkende jubilaris van De Beukenhof zal zich blijven roeren als een muisje dat een staartje heeft. Hij zal^leerliry gen van de Middelbare Hotel Vakscholen blijven examine ren als leermeester bij de Stichting Vakonderwijs Hore ca. Gastheer zal Henk trekt de pantalon nog eens in de plooi altoos blijven, hoe dan ook. Hij was „iemand", en gewaardeerd. Henk be diende „groten dezer aarde", drukte gereserveerd hun han den en vroeg (soms) niet al te nadrukkelijk om een handte kening („Voor mijn doch ters"). Met Callas en Mansfield Van der Luit kan de ontmoe tingen dromen: met veld maarschalk Bernard Montgo mery in Leiden is naar hem de „Montgomerijstraat" vernoemd en de niet na te bootsen sopraan Maria Callas, die bij Henk net zo thuis was als in de Scala van Milaan. Van der Luit benaderde eveneens, met witte hand schoenen en lepelend van een zilveren blad, Richard Burton en diens toenmalige echtgeno te Liz Taylor, stond oog in oog met Eleonore Roosevelt, de geschrompelde weduwe van de voormalige US-president, en drukte de hand van de „movie star" Jane Mansfield. Alles wat bij De Beukenhof kwam binnenwippen, pas seerde Van der Luit, die dan z'n gezicht in de plooi legde, toekeek en bediende. Zo schepte hij ook op voor ex- keizerin Soraya van Perzië en lepelde gewetensvol de jus op de verwarmde borden van prins Rainier van Monaco en consort Freddie Heineken. Al die lieden wisten de weg naar De Beukenhof of werden er naar gewezen. Prins Bern- hard is een oude habitué: „Hij houdt van ijs, maar op een keer wilde hij een appel. Er waren toen geen appels in huis en ik rende daarom naar Dofferhof, hier in Oegstgeest, om een appel te halen. De prins stelde mijn inspanning op prijs". Henk beschouwt zijn gasten nimmer als zijns gelijken. Daar is hij te veel gastheer voor. Ook vandaag beweegt hij zich nog regulerend op re geringsparty's, knikt met dis tantie naar verantwoordelij ken onder de Kroon, zoals daar zijn hare excellenties Ginjaar en Neelie Smit-Kroes, en trouwens zowat alle beë digde ministers en staatssecre tarissen op een houtvlot wer den door hém gevoed en ge laafd. Heel wat zomers gele den liepen Henk (in zwem broek) en Truus (in complet) keuvelend over het strand van Scheveningen. Zeer ten verdriete van Henk, die hele maal niet van het strand houdt. En daar werd Henk eensklaps gegroet door een niet geheel aangeklede heer met baardje. Een minzame hoofdbuiging, over en weer. „Wie was dat?", wilde Truus, na het passeren, dolgraag we ten. „Nou kind", antwoordde haar Henk, „dat was de am bassadeur van Spanje. Een echte Don". „Ik ga van alles doen1' „Ik kan terug kijken op een bevredigende werkkring. Het rusten zal vreemd zijn, maar ik voel me nog 18. Ik zal er niet als een Vut-je bij gaan lo pen. Als het straks nog mooi weer is, pak ik de caravan en trek erop uit. Ik ga de tuin dóen, de schuur opruimen, het huis schilderen, de afwas' doen, al het vuile werk op knappen, veel fietsen, veel meer aan de ruitersport doen, de honden verzorgen en de katten in toom houden. En af en toe m'n vrouw knuffelen, want die is in veertig jaar veel te kort gekomen". Economisch wel en wee Slagerij J. Link, Haarlemmer weg 41. is gewijzigd in Haar lemmerweg 41A. Schoonmaakbedr.-Glazenwas- serij C. Boere, Morssingel 149, is gewijzigd in „Prebo", gla- zenwassersbedr. en schoon- maakbedr J. Faas, Kleinhandel in bloe men en planten, Franchimont- laan 17, is voortgezet door „A. E. C. Sira". De exp. en grooth. wordt niet meer uitgeoefend. Aan de J. Lie venstraat 22 is gevestigd „Unie K bedrijfs- org. adviesbureau alsmede het geven van opl. op het gebied v.d. bedrijfsorg. Aan de Adm. Banckertweg 11 is gevestigd een banketbakke rij. filiaal van Hema Bakkerij en BV. Aan de Kanaalstraat 2a is ge vestigd Fa. Wed. Jac. den Hol der en Zn., imp. van en grooth. in sportvisserij-art. als mede grooth. in dierenbeno- digdh. Aan de Turkooislaan 90 is ge vestigd „Wamelink", install, v. zwakstroominstall. Vishandel P. B. van Leeuwen, Borneostraat 58, is verplaatst naar A. Crijnssenstraat 15. Koopcentrum „Wik" BV, Mid delstegracht 89, is verplaatst naar Karei Doormanweg la. Kaashandel Zwetsloot BV, v.d. Werfstr. 26 is verplaatst naar Huizen N.H. Sportcentrum Wim van Put ten, Utr. Jaagpad 1, is voortge zet door Sauna-Sport Leiden. Juridisch Adviesbur. mr. H. J. Dirks BV, Drontermeerlaan 37, is opgeheven. Mw. S. Volwater-v.d. Groep, pedicure, Havikshorst 59, is opgeheven. Aan Stokroos 1 is gevestigd Beheer- en Beleggingsmij Fie- remet BV. Aan Hommeiveld 48 is geves tigd L. van Stralen, communi catie adviseur, adviseur in reklame, public-relations et. Aan Breestraat 51 is gevestigd Vopen BV, Beheer van onr. goed. Mw. C. Plugge-Schroef, Ire- nestr. 32a, pedicure, is ver plaatst naar Uiterstegracht 56. Aan de Hoge Rijndijk 348 is gevestigd Bouw- en Aan- n.bedr. J. Bekooy BV, opslag ruimte en werkplaatsen. Aan de Zoeterwoudseweg 25c is gevestigd Citroën en Re nault Service Creyghton, rep. van auto's. „DE AMERIKANEN DOOPTEN ELKE HAP EERST IN EEN KUIL VOL ZOUT, MAAR DAT IS HELEMAAL VOORBIJ" YVONNE RUNEVEEN EERSTE VROUWELUKE MEESTER INSTRUMENTMAKER f^ommótor in jongeman werd ervan jchuldigd dat hij op 11 ■^Kustus 1984 op de Rem- ^^^indtweg in Noordwijk Izijn motor had gereden, ■rwijl de persoon die hij pterop zijn bromfiets rvoerde geen helm Deg. Zo ongeveer was -ze beschuldiging in de I Igvaarding opgetekend. ^Ifen beetje krom", vond ■■rshuis. Inderdaad: reed ■■jongen nu op een brom- 'ts of op een motor? Zelf h hij dat niet vertellen, int hij was er niet. .Zijn volgéendelijk lachende moe de bf echter wel, zodat het dagédsel gelukkig werd op lost. Haar zoon reed op Jitl elfde augustus op een )Y Vor. „Ik sta hier niet om -» ^i lief schatje te verdedi- begon zij haar ver- ♦All De vrouw legde uit f/lT haar zoon en een ka- ïraad (dit was de per- pt Jn die zonder helm ach- /Xv>p had gezeten) na «wiode van werkloosheid de slag waren geraakt de bloemen en dat ze rom niet naar het kan- Igerecht konden komen, "jn zoon reed op zijn or en kwam zijn :nd tegen. En waar ïtten ze over? Over (toren. De jongen ging ïn maar even achterop n, ze hebben helemaal gereden. Er kwam er agent langs en die zei ze wel hadden gere- i. Die vriend van mijn in had een bloesje aan |het was dan wel zomer, ir toch te koud om zo de motor mee te rij- luidde het uitvoerige haal van de moeder. Ze gde er aan toe dat haar „zeer verbolgen Morshuis had haar uldig aangehoord, ar hij ging niet in op t betoog. t was immers niet dui- lijk of het nu een brom- ir of motor was. De offi- ir zag daarvan af en kon prom niets anders doen h vrijspraak vragen. Irshuis ging daarmee koord. KEES VAN HERPEN De eerste keer dat Hen drik zoiets als roeping bij zich meende te bespeuren was in de oorlogsjaren. Toen wilde hij politiea gent worden. Doch de be zetter jaagde op jonge mannen en de 19-jarige Henk van der Luit moest (samen met z'n broers Aam en Piet) onderdui ken om niet op de trein naar de Heimat gezet te worden. Het onderduika dres was de onaanzienlij ke Taveerne de Beuken hof aan de Terweeweg in Oegstgeest. Daar kwam de jonge Henk, als een Augustinus, tot inkeer, nadat de eigenaar van het toen nog eenvoudige eta blissement, meneer B. Brik Janszoon, hem had gevraagd bij hem in dienst te komen. Aarze lend stemde de knaap Luit toe, maar allengs zag hij een schone toekomst voor zich en hij voelde binnen in zich die defini tieve roeping: gastheer te zijn... Hij hoefde geen wijding te ontvangen, maar jaren later trad Henk toch toe tot een soort congregatie, het Gilde der Gastheren geheten. De gildebroeder stapte daar weer uit toen hij het met zijn werk te druk gekregen had, maar als hij met VUT is gegaan wil hij in het bestuur van het Gil de terugkeren. Eenmaal gast heer, altijd gastheer. Veertig jaar is Henk van der Luit op De Beukenhof gastheer ge weest en als restaurant-mana ger verlaat hij nu de rijen der voorkomende gedienstigen. Hij wil zelf weieens gast zijn, eens ervaren hoe dat voelt. „Maar het is wel mooi ge weest, dat leven van mij aan de Terweeweg. Fijn om op te rug te zien". Een episode uit het bestaan van een zorgzaam man. Als Henk van der Luit (60, wordt in december 61) soms diep in de nacht van zijn be sognes huiswaarts keert is daar alles in ruste. Maar ui terlijk kwart over 9 in de och tend is er steevast een grote hond die hem wakker likt omdat-ie het de hoogste tijd vindt dat z'n baas uit de veren komt. Het huis is dan inmid dels tot léven gekomen, me vrouw Truus Van der Luit loopt rond, er zijn twee hon den en vier katten (waaron der een flatkat en een auto- kat), een invalide parkiet plus valide collega, en epn drukke schildpad die al 36 jaar huis genoot is en soms twee meter per dag aflegt. In de Luitse Tuin van Eden vliegen dui ven af en aan en het zoemt er als in de Arke Noachs. Het is duidelijk: Van der Luit leidt een dubbelleven. Hij arbeidt op de onzaligste tijden om gasten in de watten te leggen en wat er privé aan ruimte overblijft wordt besteed aan dieren. Jawel, het echtpaar heeft zich in dienst gesteld van de dierenbescherming; Huize Van der Luit is een op vangcentrum. „Wat u hier zit lopen, vliegen of kruipen is allemaal breng-werk. Bijvoor beeld die autokat je hebt namelijk katten die gek op auto s zijn is eens in een auto gekropen en stapte bij ons voor de deur uit. De flat kat heeft z'n jeugd op een flat doorgebracht en durfde hier een hele tijd niet naar bgiten, ai zette je het raam wagen wijd open". Afstoffen Bij gelegenheid van dit inter view waren de twee honden uitbesteed, „want dat geblaf tegen vreemden wordt niet door iedereen geapprecieerd", weet Henk van der Luit, ge bruind en gedistingeerd, ge kleed in een herfstblauw kos tuum waaronder bruine kwa liteitsschoenen met veel En gels stiksel steken. Een gast heer die gezien mag worden Zoiets hoef je niet te Ieren, Henk van der Luit, op De Beukenhof ten voeten uit... dat is aangeboren. Wat je wel moet leren is het zorgvuldig en verrassend aansnijden van een ananas volgens een suc cesformule. Van der Luit heeft daar eens in „het Hil ton" een geslaagde demon stratie van gegeven die zelfs de (vak)pers haalde. Maar dat is heel wat anders. Henk van der Luit is in veer tig jaar door de mangel ge haald, nadat hij bij de oude Brik was blijven hangen. „Ik begon met afstoffen, vloeren vegen en ramen zemen, als commis de rang. Zeg maar rustig rang boem. Dat was- lang voordat ik vak-erken ning kreeg als zijnde „be kwaam in het voorsnijden en in alle handelingen aan tafel". Ach, het was de veelzijdigheid die ons vak maakte; vooral in de tijd dat we op De Beuken hof nog klassiek kookten. De spanning van te zorgen dat de gasten tevreden waren, heeft me altijd getrokken. Het is een beroep waarin je je kan uitleven, ja een roeping. Wel een hard beroep ook: je moet je eigen ik kunnen uitschake len. Ik heb nooit tijd gehad voor mezelf of voor m'n ge zin, althans zelden. Daar komt nu verandering in na tuurlijk". De man die ooit agent had willen worden leerde een res taurateursvak vanaf de on derste sport van de ladder. De Beukenhof kreeg na de oorlog op het hoogtepunt van z'n be staan twee Michelin-sterren. Dat is voor boven de Belgi sche grens al heel wat en res taurantdirecties doen er een halve moord voor om die astrale erkenning binnen te halen. „Het was daarom een flinke klap, toen we onder de directie van Hans Martens een ster kwijtraakten. U mag het geloven of niet, maar we waren ër even goed kapot van. Dat mankement ligt ui teraard niet aan de manage ment, maar aan toevallige omstandigheden, de vork kan een keer verkeerd op tafel ge legen hebben, er kan een klein gaatje in het dinerlaken gezeten hebben. Dat zijn din gen die kunnen gebeuren. Maar zo'n man van de Guide zal het maar in de gaten krij gen en dan ben je weg, ook al is de keuken nog zo goed en ververs je de asbakjes om de twee sigarettenpeuken", ver telt Henk van der Luit, ont spannen achterover zittend op zijn lederen bank, terwijl een witte poes met vlooienband verkennend rondsluipt en de twee parkieten kwetterend een ruiie uitvechten dat het een aard heeft. LEIDEN Ze had altijd al een grote interesse in technische aangelegenhe den, maar wilde iets bij zonders. Dus koos ze na de LTS voor de Leidse Instrumentmakersschool, gevestigd in het Kamer- lingh Onneslaboratorium aan de Nieuwsteeg in Leiden. Vooral het prak tische in deze unieke op leiding trok haar erg aan. Toen ze op de school kwam was het 1974. Vier jaar later verliet ze de opleiding met haar diploma's Leerling- en Gezel-instru mentmaker en het MTS di ploma, afdeling fijnmechani- sche techniek. Ze was toen het eerste meisje dat met deze serie diploma's huiswaarts keerde. Enkele dagen later kreeg ze een baan aangebo den als ontwikkeltechnica op de instrumentmakerij van het Gorleuslaboratorium. Afgelo pen vrijdagmiddag nam zij in de kantine van het Kamer- lingh Onneslaboratorium haar diploma Meester-instrument- maker in ontvangst. Het was voor het eerst dat dit diploma vergezeld ging van een bos bloemen. Het was ook voor het eerst dat een vrouw dit diploma behaalde. De vrouw, die dit allemaal presteerde, is de 27-jarige* Yvonne Rijneveen. Ze is in Rotterdam geboren, woonde enige tijd in Leiden en woont nu samen met haar vriend, die ook instrumentmaker is, in Oegstgeest. Ze is beschei den, tenger en praat zacht. Ook praat ze niet echt graag. Achter een grote draaibank verdwijnt ze bijna. Ze is op het Gorleus waar ze werkt, de enige Meester-instrumentma- ker. Naar aanleiding hiervan heeft de directie van het labo ratorium haar vandaag een receptie aangeboden. „Het Yvonne Rijneveen achter1 hoort er bij" zegt ze, maar ei genlijk houdt ze van al dat „gedoe" niet zo. Ook het „ge doe" rond het in ontvangst nemeir van haar diploma af gelopen vrijdag had ze liever overgeslagen. Uiteraard is ze heel blij met haar nieuwe „meesters"-titel en familie en vrienden zijn behoorlijk trots op haar, maar ze blijft be scheiden en laat een mening over haar prestatie liever aan anderen over. „Ze zeggen dat ik bijzonder ben" is haar sum miere commentaar. en draaibank. Bijzonder Uit de archieven van de Leid se Instrumentmakersschool, die in 1901 door professor Ka- merlingh Onnes is opgericht, omdat hij het van belang achtte voor het wetenschap pelijk onderzoek dat er goede instrumentmakers zouden ko men om de apparaten voor al lerlei onderzoeken te ver vaardigen, blijkt wel hoe bij zonder Yvonne Rijneveen is. De eerste Meester-instru- mentmaker fijnmechanische techniek diende zich in Ne derland in 1923 aan. Sinds 1950 slaagden achtentwintig mensen in ons land voor dit examen. Yvonne werd dit jaar nummer negenentwintig op de lijst. Bij de afdeling glasinstrumentmaken kunnen sinds 1950 elf mensen zich Meester noemen en bij de af deling optiek zijn dit er slechts drie. De jongste instru mentmaker die het Meester- diploma behaalde, was 24 jaar, de oudste 41 jaar. „Ik wil niet achter een bureau terecht komen", zegt Yvonne stellig op de vraag wat ze met haar nieuw verworven status wil aanvangen. „Het maken van dingen vind ik' het be langrijkste. Dat je samen met een wetenschapper een appa raat ontwikkelt is aardig, maar het daarna vervaardi gen ervan vind ik toch het leukste. Het gaat om die spe cifieke handvaardigheid. Daar ben je instrumentmaker voor. Als ik achter een bureau had willen zitten, dan was ik wel naar de T H. gegaan". Van 26 augustus tot 5 septem ber verruilde Yvonne haar werkplaats in het Gorleus voor één van de Leidse In strumentmakersschool. Daar werd het Meester-examen af genomen. Aan de hand van een tekening moest zij een zo genaamde micromanipulator maken. Het apparaat moest vervaardigd worden uit mes sing, roestvrij staal en kunst stof. Het moest in alle richtin gen kunnen bewegen en zo perfect gemaakt zijn dat het de jury die het „ding" moest beoordelen, zou doen water tanden. Ook moest het precies op maat# zijn en dat was op een twee' honderdste van een millimeter nauwkeurig. Dit alles moest in 66 uur geklaard worden. Mis Ondanks het feit dat er nog iets' mis ging: Yvonne gooide bij het opruimen van haar werkbank per ongeluk een onderdeel van haar werkstuk in de prullenbak, maar geluk kig was het niet te ernstig be schadigd, klaarde ze het exa- ^men. „Je werkt onder super hoogspanning. Je kunt je niet veroorloven iets fout te doen, want tijd om het over te ma-* ken heb je niet. Daarom moet je van te voren heel goed be kijken hoe je het gaat maken. Ik stond soms op twee draai banken tegelijk te werken. Ook 's nachts ging het alle maal nog in je droom verder", aldus Yvonne Rijneveen. Zoals iedere echte instru mentmaker, die letterlijk alles kan vervaardigen wat hij of zij maar bedenkt, heeft ook Yvonne een niet alledaagse hobby. Zij maakt klokken. Niet slechts repareren ofzo. Nee, ze maakt alle onderdèlen van het uurwerk en de kast erom heen zelf. Op die ma nier heeft ze een „originele" Friese staartklok gemaakt. Hij loopt op de minuut gelijk. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19