ai ijDA hekelt economisch PvdA/VVD-coalitie Qowuwi STAD OMGEVING Ki jkhuis wil subsidie ALLERLEKDS) c!r iu$r Jubilerend MSG maakte geen onderscheid tussen arm of rijk, techniek of kunst FEESTELIJKHEDEN ROND 200-JARIG BESTAAN MSG Ledenraad Eendracht wijst fusie af Nieuw raadslid DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 PAGINA 17 oi oniaie reclameborden ijderd MIE De gemeente heeft gisteren 97 illegale 'lort ojthnj-jen ujt <je sjatj verwijderd. Volgens een irdvoerder was het aantal zonder toestem- daatste borden zo massaal, dat moest jhelds|rePen ^r zou sPra^e zUn van wildgroei. ioden:| 97 borden waren er 33 geplaatst door de geh«}, 30 borden prezen diverse vlooienmarkten een antiekmarkt, 10 een jaarmarkt in de lofbuurt, 2 de Leidato en 6 een beatnacht. '.000^1 werd een aanhangwagen met reclameop- voor het LAK-Theater van de vlucht- ran het Kort Rapenburg verwijderd. Wan- en eigenaars van de borden kunnen worden 'ERIN^ald. zullen zij een proces verbaal krijgen, eke von^ plaats in nauw overleg met de Direc- ViNKEfcschoon. Ongelukkig LEIDEN Een 36-jarige Leiderdorper fietste vanoch tend om half zeven op het fietspad van de Roomburger- weg tegen een paaltje aan en kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat in het AZL een wond aan zijn geslachtsdeel moest worden gehecht. Meisjes misdragen zich op Haarlemmerstraat LEIDEN Drie Leidse meisjes, twee van 16 en een van 17 jaar oud, zijn gistermid dag rond half vijf op de Apothekersdijk aangehouden omdat zij op de Haarlem merstraat voorbijgangers hadden mishan deld. De drie maakten deel uit van een groepje van 5 meisjes dat op de Haarlem merstraat mensen lastig viel. De meisjes liepen tegen voorbijgangers op, vroegen om excuses en deelden dan klappen uit. Twee Leidse meisjes van 18 en 19 jaar oud hebben aangifte van mishandeling ge daan. De politie verwacht de andere twee daders vandaag aan te houden. Volgens een politiewoordvoerder handelden de vijf uit balorigheid. Brit beroofd LEIDEN Een 22-jarige Brit is gisterochtend om kwart over acht op het centraal station beroofd van een koffertje met duizend gul den en 7 Engelse ponden. De man stond aan de in lichtingenbalie en het koffertje stond naast hem op de grond. LEIDEN De ledenraad van de woning bouwvereniging de Eendracht heeft de voorgenomen fusie met de LWS en de wo ningbouwvereniging Werkmanswoningen in een besloten vergadering afgewezen. De ledenraad een afvaardiging van de leden vergadering was met twintig tegen twee stemmen van mening dat de Eendracht zelf standig moet blijven. Alleen de voorzitter en de secretaris van de woningbouwvereniging stonden achter de fusieplannen. Zij zouden ook worden" opge nomen in het bestuur van de nieuwe vere niging, die als gevolg van de fusie zou ont staan. De tegenstemmers in de ledenraad bleken van mening dat de nieuwe vereni ging te grootschalig zou worden en dat met name het onderhoud van de huizen daaron der zou kunnen leiden. Bovendien zou de nieuwe grote organisatie de leden nog min der kans geven het doen en laten van het bestuur nauwkeurig te volgen en te beïn vloeden. Ook het behouden van de oor spronkelijk socialistische indentiteit van de Eendracht speelde bij tegenstemmers een (rol. De ledenvergadering het hoogste orgaan binnen de Eendracht moet zich nog uit spreken over het oordeel van de ledenraad en dat zal binnen enkele weken gebeuren. Binnen de Eendracht wordt verwacht dat de leden zich zullen aansluiten bij het oor deel van hun afvaardiging. Secretaris H. Nieuwenhoven van de Eendracht wil geen enkel commentaar geven op het besluit van de ledenraad. kjNDANKS TOENEMEN AANTAL BEDRIJVEN WERKLOOSHEID GESTEGEN 'EN Hoewel het Haalnomische beleid van rei. 07jt PvdA-VVD college e heeft geleid dat aantal bedrijven in Fiiden is toegenomen, ^jeft dit niet tot gevolg Hiad dat de werkgele- ^ïheid is toegenomen. *ze gang van zaken ?rd gisteravond bij de handeling van het onomisch beleidsplan de gemeenteraad lor het CDA-raadslid van Duyn bekriti- prd. Van Duyn zei dat •t college meer aan- icht zou moeten schenken aan het terug dringen van de werk loosheid. Van Duyn had onderzocht dat het aantal bedrijven in Leiden de afgelopen vijf jaar met negen procent is gestegen tot 3600. Het gaat hierbij vooral om kleinere bedrijfjes. De groei deed zich vooral voor in de sector dienstverlenende bedrijven. In de industriële- en groot handelsector heeft zich een daling voorgedaan terwijl hier juist een derde van de werkgelegenheid in af speelt. Het totale aantal ar beidsplaatsen is de afgelo pen vijf jaar gedaald van 18.600 tot 16.700. Van Duyn concludeerde hieruit dat het streven naar kleinschalig heid negatief heeft uitge pakt. Van Duyn had bovendien nagetrokken dat er de afge lopen jaren nauwelijks be drijven van buiten Leiden naar de stad zijn verhuisd. De toename van de bedrij vigheid moest volgens van Duyn toegeschreven wor den aan nieuwe bedrijfjes. Het streven van het college naar meer bedrijvigheid is ontoereikend, zo zei Van Duyn, omdat het particulie re bedrijfsleven niet tot doel heeft meer werkgelegen heid te scheppen. Van Duyn riep op om als gemeente het voortouw te nemen bij het organiseren van onderwijs- achtige activiteiten voor werklozen. In dit kader deed hij eerder al het voor stel een bromfietswerk plaats voor werklozen in 'Noord' op te zetten. Van Duyn pleitte er bovendien voor in samenwerking met de regiogemeenten bedrijfs terreinen te realiseren. Hiervoor zou een regionale ontwikkelingsmaatschappij moeten worden opgezet. Woordvoerders van VVD en PvdA wezen de kritiek van het CDA-raadslid van de hand. L. Geradts (PvdA) wees op de smalle marges waarin de gemeente kan werken. Volgens VVD-col- Geradts pleitte ervoor vraag en aanbod op de arbeids markt beter op elkaar af te stemmen door de inhoud van het onderwijs in sa menspraak met het bedrijf sleven te laten bepalen. De PvdA-er diende een motie in waarin hij invloed van de gemeenteraad op het on derwijs van niet-openbare scholen bepleitte. Deze motie zal in ieder ge val geen steun krijgen van de VVD. VVD-fractievoor- zitter Bakker zei geen nieu we schoolstrijd te willen ontketenen. LEIDEN Het Kijkhuis heeft de gemeente ge vraagd subsidie te ver strekken. Als dat niet ge beurt, zal het Kijkhuis in het nieuwe onderkomen in De Camp maar één van de twee zalen in gebruik kunnen riemen. Het Kijkhuis schrijft een en ander aan de gemeenteraad. Het nieuwe Kijkhuis het oude Kijkhuis wordt gesloopt om ruimte te maken voor de nieuwbouw van C&A gaat dit najaar open, maar men zegt niet te beschikken over vol doende financiële middelen om een 35 mm projector en een daarbij behorende geluids installatie aan te schaffen. Het Kijkhuis meent recht op subsi die te hebben omdat men werkzaam is in het alternatie ve circuit. Het Kijkhuis heeft inmiddels instellingen als het Anjerfonds en het Comité Zomerzegels ook om een eenmalige bijdrage gevraagd. In de brief aan de raad wordt erop gewezen, dat het Kijkhuis in 1984 30.000 be zoekers telde en dat in het nieuwe onderkomen er 40.000 per jaar worden verwacht. „Het Kijkhuis heeft zich een vooraanstaande plaats in het Leidse culturele leven vero verd", aldus het bestuur van Het Kijkhuis. Donderdag heeft het Kijkhuis een gesprek met wethouder Kuijers over het subsidieverzoek. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De heer M. Laken. LEIDEN De heer M. Laken (55) is gisteravond benoemd tot gemeenteraadslid voor de VVD. Hij volgt de heer M. Zon- nevylle op die burgemeester van Ameland is geworden. La ken zal zich voor zijn partij vooral bezig houden met de portefeuilles economische za ken en maatschappelijke aan- De komst van Laken ging bin nen de liberale partij met enige discussie gepaard. Laken heeft zich in het verleden fel tegen stander getoond van samen werking tussen VVD en PvdA. Deze samenstelling heeft er toe geleid dat het welzijn van de stad ondergeschikt is ge maakt aan de „politieke dog ma's", vindt Laken. Het nieuwe raadslid is uitgesproken voor stander van een afspiegelings college om de politieke angel uit het college te halen. Laken heeft inmiddels enige tijd meegedraaid in de liberale fractie. „Ik had verwacht vij andschap te ontmoeten", zegt hij: „Maar dat is niet waar ge bleken". Hij gaat zijn politieke toekomst met vertrouwen te gemoet: „Ik kom niet binnen als een splijtzwam. Ik kom bin nen om problemen op te los sen en niet om ze te veroorza ken. Maar ik zal de strijd niet uit de weg gaan". derzoek naar juridische ;tand wil niet vlotten Het gemeentelijk onderzoek naar mogelijkheden tot ^krijgen van juridische bijstand in Leiden, wil niet erg Het onderzoek had de rechtshulp zoals die wordt ver por de Rechtswinkel, Bureau voor Rechtshulp en het In- Burger Raadslieden in kaart moeten brengen. Afhanke- fde resultaten zou de gemeenteraad kunnen bepalen in .financiële hulp geboden was. ferzoek zou op initiatief van de gemeenteraad gedaan L Al gauw bleek echter dat de gegevens van de drie d'rga- Iniet met elkaar in verband te brengen waren. De raads- pie maatschappelijke aangelegenheden kreeg gisteravond onderzoek aangekondigd waarbij bekeken zou wor- i burger voldoende juridisceh bijstand in Leiden kan Dit onderzoek zou binnen een maand voltooid moeten nissie had er echter weinig vertrouwen in dat binnen istek een volwaardig onderzoek gehouden zou kunnen Daarom werd wethouder F. Kuijers geadviseerd maar i onderzoek af te zien zodat zijn ambtenaren zich met f zaken bezig zouden kunnen gaan houden. e vrouwen s v juurthuis 't Spoortje gaat eind september een praat- p voor dikke vrouwen van start. Deze groep is niet be- llOC om te !'inen< maar om te praten over de problemen ^ïet dik zijn met zich mee brengen. Ook leert men rea- op opmerkingen van mensen over het dik zijn. In- ingen zijn verkrijgbaar bij Magda Römgens, telefoon Ilecte CO. mm? tllecte voor de kankerbestrijding heeft in Leiden '77,- opgebracht. idiecursussen begint drie studiecursussen. Vrijdag 20 september de eerste les plaats van de cursus communicatie-trai- en op 23 september begint 'stem en communicatie' en iekgeschiedenis en stijlbegrip'. Voor nadere informa- "&0, tel. 141141. Lus de Groot tprmatie Trigger the Thrillkings, die vrijdagavond 20 mber optreedt in het LVC aan de Breestraat 66, heeft bijna volledig Amerikaanse bezetting, maar bassiste- eeres Truus de Groot geeft een Nederlands tintje aan i groep. De band speelt ironisch countrypunk. De be- Engelse reggaegroep Reality treedt de volgende i op. Reality bestaat uit: Robert Green (zang/gitaar), jon Morris (drums), Gibson John (bas), Sammy Morgan en) en Luke Shongler (sax). De zaal gaat in beide ge- ®n om negen uur open. tien juurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 9 kan men dagavond 21 september terecht voor een sjoel- en kla- avond. De zaal gaat om half acht open, een toegangs- kost drie gulden en een kwartje. ^aSmin Foundation houdt zaterdag 21 september haar <te Tarot-expositie. Tarot is een instructieset, een bouw- met uitbeeldingen en beschrijvingen van de werking Hde natuurwetten en hun invloeden op de mens. Deze Bsbe met schilderijen, fotografie, inleidingen over de Byt, dia show's en de bijzondere Tarot-kaartlezingen, van ene tot zeven uur gehouden in het pand Cobet- at la. Verder kan men kennis maken met de cursussen t Tarot, Astrologie en Healing. De toegang bedraagt Ben gulden. LOESPEEPERKORN- VAN DONSELAAR SCHRIJFT GEDENKBOEK LEIDEN/VOORSCHO TEN De middelbare technische school aan de Dieperpoellaan, het Ko ninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", in de volks mond gewoon MSG ge naamd, bestaat dit jaar 200 jaar. Reden voor veel feestelijkheden, een re ceptie in de Pieterskerk waar staatssecretaris me vrouw Ginjaar-Maas zal spreken, een tentoonstel ling over MSG in de La kenhal (tot 3 november) en uiteraard een reünie, die op 11 oktober in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Maar vooral ook reden voor een gedenkboek. Tenslotte is 200 jaar een hele tijd. De his torica drs. Loes Peeperkorn- van Donselaar kreeg de op dracht dit gedenkboek te schrijven. Zij verzamelde te vens de illustraties en bepaal de mede de lay-out. In augus tus rolde het boekje van de persen van drukkerij Albédon Klop uit Katwijk. Het is voor 14,50 gulden bij de boekhan del De Kier en Zandvliet te koop. Ook is het boekje bij de Lakenhal te krijgen. „Dat ik me nog eens zou ver diepen in de geschiedenis van een technische school had ik nooit gedacht, maar ik vond het bijzonder leerzaam en boeiend", aldus Peeperkorn, die haar boekje zowel zeer leesbaar populair, als weten schappelijk verantwoord heeft samengesteld. „Toen ik aan die opdracht begon bleek plotseling iedereen wel iets met MSG te maken gehad te hebben. Mijn man bijvoor beeld had er les gehad en zijn broer. Ook kennissen bleken op MSG gezeten te hebben. Iets wat ik daarvoor helemaal niet wist. Het was trouwens wel makkelijk, iemand bij de hand te hebben, die wat over het reilen en zeilen op school kon vertellen. Daardoor werd het allemaal niet te acade misch, kon ik wat meer sfeer in het verhaal brengen". De 36-jarige drs. Peeperkorn begon haar studie geschiede nis toen ze 27 jaar oud was. Daarvóór woonde ze een flin ke tijd in Ghana waar haar belangstelling vopr geschiede nis werd gewekt. Ze zag daar welke sporen een verleden kan achter laten. In dit geval koloniale sporen. Éénmaal in Leiden koos ze dan ook als studierichting „Europese ex pansie geschiedenis" en stu deerde tenslotte af op een Drs. Loes Peeperkorn-van Donselaar. Achtergrond „Geschiedenis schijnt niet erg populair te zijn bij veel kinde ren op school", zegt drs. Loes Peeperkorn enigszins teleur gesteld. „Dat is jammer, want wat ik zo belangrijk van ge schiedenis vind, is dat het mensen een eigen achter grond geeft. Een stuk algeme ne vorming. Je weet waarom iets zo is" Wie het boekje van Peeper korn open slaat, wordt al snel geboeid door de geschiedenis van MSG. Duidelijk wordt dat Mathesis Sciëntiarum Geni trix, oftewel wiskunde is de moeder der wetenschappen, door de jaren heen een school was met veel idealen. De op richters van de school zullen ongetwijfeld onder invloed gestaan hebben van de uit Frankrijk overgewaaide idee- en van vrijheid, gelijkheid en broederschap. Want de deu ren van de school stonden vanaf de oprichting steeds opert voor kinderen van arme ouders of weeskinderen en verder voor kinderen van alle gezindten, zonder onderscheid naar afkomst en bezit. „...Kin deren van alle standen uit alle Godshuizen en van alle Gods diensten zoo wel de Jood als de Christen, zoo wel Catholy- ken ais Protestanten worden onderweezen....", blijkt uit de notulen van één van de eerste vergaderingen van het be stuur. Ook werd geen onder scheid gemaakt tussen leerlin gen die gratis de lessen volg den en die ervoor betaalden. Iets dat in de standbewuste maatschappij waarin Mathesis ontstond een grote uitzonde ring was. Ook blijkt dat de kinderen het niet makkelijk hadden, want overdag moes ten ze een ambacht leren bij een baas en 's avonds de les sen volgen bij MSG. Maar het boekje brengt nog meer aan het licht. Kunst „Wat ik erg intrigerend vond was bijvoorbeeld te ontdek ken, dat vroeger kunst en techniek met elkaar verwe ven waren en dus ook beiden bij MSG werden onderwezen. Zo werd er aan beeldhouwen gedaan en aan ornamentteke nen en was er een samenwer king met Ars Aemula Natu rae. Pas later, toen de archi tectuur allemaal veel zakelij ker werd, ontstond er een scheiding tussen techniek en kunst", aldus Loes Peeper korn. Door de ontdekking dat kunst en techniek vroeger sa men gingen (tot het einde van de 19e eeuw) hebben inmid dels ook studenten kunstge schiedenis gereageerd. „Ja, het bleek dat er een onder zoek gaande was naar het ont staan van kunstacademies. Nu was dat al wel voor een deel in het buitenland bekeken, maar in Nederland scheen daar erg weinig informatie over te bestaan. Toen de oude bibliotheek van MSG onlangs aan het Prentenkabinet werd overgedragen, stond men echt te juichen. Er was zoveel be waard gebleven". „Verder vond ik de wissel werking tussen de school en allerlei instellingen erg inte ressant. Want MSG onder hield bijvoorbeeld contacten met de universiteit, het Phi- sisch laboratorium, later het „Dees kinderprent leert kort en goed, wat nut de werktuigkunde doet". Kamerlingh Onnes laborato rium, vele bedrijven, de ge meente en later ook de over heid. Wat mij ook erg boeide was de vraag, wat voor in vloed heeft de school op het leven van de leerlingen gehad en dan bedoel ik vooral in de beginperiode van de school, toen veel kansarme kinderen in staat werden gesteld te le ren. Ze werden daar opgeleid voor de zee- en krijgsdienst, maar tevens streefde de school ernaar om „de treurige toestand waarin het gewone volk zich bevond te verbete ren". De leerlingen uit die arme gezinnen of die wees kinderen, konden door die school sociaal opklimmen. Er Anecdotes was helaas niet zoveel over dit onderwerp terug te vin den, dus zeker weten doe ik het niet, maar ik denk toch dat dit aspect ook later altijd een rol heeft gespeeld en dat MSG haar populariteit mede daaraan heeft te danken", al dus Loes Peeperkorn. LEIDEN In verband met het 200-jarig bestaan van de middelbare technische school Mathesis Scientarium Geni trix wordt in de week van 7 tot en met 12 oktober een feestweek gehouden. Hoogte punt van de festiviteiten is de herdenking op 8 oktober in de Leidse Pieterskerk, waar staatssecretaris mevrouw drs. N.J. Ginjaar-Maas een rede zal houden over het onder werp Waar gaat het middel baar technisch onderwijs naar toe Bij die gelegenheid zal ook de voorzitter van de vereniging van middelbare scholen en andere scholen in het middel baar beroepsonderwijs, de heer R.E. Romme, spreken. Ander hoogtepunt is uiteraard de reünie die vrijdag 11 okto ber wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal en toeganke lijk is voor allen die ooit op de avond- of dagschool van Ma thesis de lessen hebben bijge woond. Voor opgave of infor matie kan men bellen 071- 177513 of 071-173471. Verder wordt in het Avro-radiopro- gramma „Hollands Glorie", dat maandag 7 oktober recht streeks vanuit het Leids Vrij- etijds Centrum aan de Bree straat wordt uitgezonden, ook aandacht aan het jubileum van MSG besteed. Het pro gramma is van 12.00 tot 14.00 uur op Hilversum 3 te beluis teren. Voor de leerlingen is er 11 oktober een voetbaltoer nooi en op 12 oktober wordt een halve marathon georgani seerd, waaraan iedereeen, dus ook van buiten de school, aan deel kan nemen. Tenslotte is er nog tot en met 3 november een tentoonstel ling over „200 jaar MSG". Deze expositie in de Lakenhal aan de Oude Singel laat be halve de geschiedenis van de school ook een blik vooruit zien. Zo zullen leerlingen uit de tweede en derde klas hun praktijklessen op een compu ter gestuurde draaibank in de Lakenhal uitvoeren. In het boekje is het allemaal terug te vinden. Behalve het wetenschappelijk verantwoor de en van voetnoten voorzie ne overzicht van de geschie denis van Mathesis, is het boekje gelardeerd met aardige anecdotes en afdrukken van bijvoorbeeld de oudste notu len van een bestuursvergade ring in 1785, een lesrooster uit 1793, een diploma theoreti sche leerling-monteur uit 1913, de onderkomens van de school, schilderijen van leer meesters en pagina's uit oude lesboeken: „Dees kinderprent leert kort en goed, wat nu de werktuigkunde doet" (onder wijsmateriaal uit 1857) en zo nu een dan wat gezwollen woorden van vroeger over het belang van wiskunde: „De wiskunde....is die voorteffely- ke Hemeltelg, van goddelyke afkomst, geteeld uit Waarheid en Weldaadigheid, gezoogd aan de borsten der menschen- liefde, onderweezen in de schoole der onvermoeide standvastigheid, opgevoed in het oorlogsveld van Mars en verkeerende in de Raadzaal der Goden". SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17