Deelneming aan onderzoek Star-Wars niet uitgesloten Justitiebeleid in teken van plannen misdaadbestrijding Voorrang voor Randstadbossen CcidócSouocmt Nauwere samenwerking tussen politiekorpsen BVD kost 55 miljoen Minister Schoo zonder stuwmeer MARINE MOET FORS INKRIMPEN 1,35 Miljoen voor Willem-Alexander Beroepsmilitair: „Waar doe ik het voor?" Win een dagj politiek Den Haat DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 PAGtl! DEN HAAG Vanaf volgend jaar gaan de korpsen van rijkspolitie en gemeentepolitie nau wer samenwerken, met name op regionaal niveau. Ook de ministeries van waar uit deze twee soorten politie worden bestuurd, namelijk Justitie (rijkspolitie) en Bin nenlandse Zaken (gemeente politie), gaan op het, gebied van het politiebeleid hun werkzaamheden integreren. Voor het eerst in de geschiede nis hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en Justi tie gezamenlijk het begrotings onderdeel over de politie ge schreven. De samenwerkingsplannen voor gemeente- en rijkspolitie zijn in de plaats gekomen van het ingetrokken wetsontwerp om de beide politiesoorten ge heel in elkaar te laten opgaan en provinciale politiekorpsen in het leven te roepen. Dit plan bleek in de Tweede Ka mer op te veel verzet te stui ten. De nu tot stand te bren gen regionale samenwerking van gemeente- en rijkspolitie zal binnenkort ook tot uiting komen in de invoering van één standaard-uniform voor alle Nederlandse politiefunc tionarissen. Volgend jaar zul len Rietkerk en Korthals Altes gezamenlijk een politiebeleids- plan voor de toekomst publice ren. Minister Rietkerk stelt in de toelichting op zijn begroting vast dat er veel meer vrouwen bij politie en brandweer moe ten komen werken. Ook zou den meer vrouwen in leiding gevende ambtelijke functies moeten worden aangesteld. aantrekkelijker te maken zal de overheid meer mogelijkhe den scheppen voor deeltijdar beid, flexibele werktijden, ou derschapsverlof en kinderop vang. Ook de in ons land wo nende buitenlanders zullen meer mogelijkheden krijgen om in overheidsfuncties werk zaam te zijn. In het kader van het minder hedenbeleid zal volgend jaar wat meer aandacht worden ge schonken aan het welzijn van de hier verblijvende Chinezen. DEN HAAG Op de Rijksbe groting worden tientallen mil joenen guldens uitgetrokken voor de verschillende inlich tingendiensten in ons land. Het grootste gedeelte van het bedrag gaat naar de BVD (de Binnenlandse Veiligheids dienst): ruim 55 miljoen gul- zal den. Daarvan gaat hdee miljoen op aan personpmr ten en acht miljoen aaQS rieel. Daarnaast wordtjen, drag van 2,2 miljoener geraamd voor „geheimng ven". De Inlichting# Buitenland kost het RP7 zienlijk minder: ruirm^ neenhalf miljoen guld4| DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat Nederland, ondanks het verzet van de kamermeerderheid, toch deelneemt aan het Ameri kaanse onderzoek naar een verdedigingsstelsel in de ruimte, beter bekend als SDI of „Star Wars". Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) schrijft dit in de toelich ting op zijn begroting. De houding van de regering wordt met name ingege ven door de mogelijkheid dat ook het Nederlandse bedrijfsleven (met name Philips) bij het onderzoek wordt betrokken. Nederland heeft het liefst dat de Europese NAVO-bondgeno- ten gezamenlijk reageren op de betreffende uitnodiging van de Verenigde Staten. „De Eu ropese stem zal in de transat lantische dialoog meer gehoor vinden naarmate hij meer een sgezind is." aldus Van den Broek. In de VVesteuropese NAVO-landen is inmiddels de discussie begonnen over de vraag of en zo ja hoe men aan het SDI-onderzoek zou kun nen deelnemen. De regering hoopt dat die discussie snel zal zijn afgerond. Eventuele deelneming aan SDI-onderzoek wil overigens niet zeggen dat ons land het eens is met de daadwerkelijke oprichting van een ruimte schild tegen vijandelijke raket ten. Minister Van den Broek wijst erop dat de Amerikanen daaraan zelf ook voorwaarden hebben gesteld. Een SDI-sys- teem moet niet alleen een ef fectieve afweer vormen, het moet ook betaalbaar blijven als de Russen tegenmaatregelen nemen en het moet „voldoen de overlevingskansen" heb ben. Wat de Nederlandse rege ring betreft zullen er ook an dere criteria worden aange legd, bijvoorbeeld of zo'n sys teem past in het voorkómen van oorlog en of de politieke en strategische eenheid van het bondgenootschap er niet door wordt aangetast. Energiebesparing blijft nodig De inspanningen op het terrein van de energiebesparing moe ten worden voortgezet. Om dat proces onder druk te zetten zal de gasprijs afgestemd blijven op de internationale markt waarde. Het tot nu toe gevoer de besparingsbeleid mag suc cesvol genoemd worden. In vergelijking met 1973 is het energieverbruik met 21 pro cent gedaald. In het jaar 2000 moet dat 40 procent zijn, aldus minister Van Aardenne. Hij voorspelt een stijging van de olieprijzen in de negentiger ja ren. Extra trekking Staatsloterij DEN HAAG De Staatslote rij gaat voortaan in de maand juli twee trekkingen verrich ten in plaats van één. Staatsse cretaris Koning (Financiën) acht dit noodzakelijk, omdat de verkoop van staatsloten de laatste tijd sterk is teruggelo pen. Ook wordt het aantal verkooppunten uitgebreid. DEN HAAG Minister Braks wil een hoge priori teit geven aan de aanleg van bossen en parken in de Randstad, overeen komstig het plan Rand stad-groenstructuur. Er wordt nu gewerkt aan een schema voor de uitvoering van de plannen. Daar naast wordt overlegd over de nodige grondaankopen en de medefinanciering daarvan door provincie en gemeenten. Uit de begroting van Land bouw blijkt dat er bij de recon structie van Midden-Delfland nu veel aandacht wordt be steed aan de ontwikkeling van de plannen Lickebaert, Gaag en Abtswoude. Het landbouwbeleid staat ove rigens op een keerpunt. De markt is voor veel produkten verzadigd, terwijl milieu en natuur ook steeds meer gren zen stellen aan de produktie, aldus minister Braks. Hij meent dat het beleid zich meer op de marktomstandigheden moet richten. Waar dit te veel pijn doet voor de betrokkenen, is een aanvullend sociaal be leid nodig. Ook de Europese Gemeenschap zal voor deze koers moeten kiezen. Braks wil dat zelf bevorderen wan neer hij in de eerste helft van 1986 voorzitter is van de EG- landbouwraad, het comité van ministers. Bracks acht een be perkte inkomensstijging voor boeren en tuinders mogelijk. Kwaliteitszorg, vernieuwing en kostenverlaging kunnen bijdragen tot een inkomens- groei. DEN HAAG Voor ontwikkelingssamenwerking is in 1986 ruim vijf miljard gulden uitgetrokken. Ten op zichte van dit jaar is de begroting met ƒ500 miljoen verhoogd. Met voldoening stelt minister Schoo vast dat het kabinet ondanks de bezuinigingen op velerlei ter rein toch vasthoudt aan de doelstelling om jaarlijks 1,5 procent van het Netto Nationaal Inkomen aan ontwik kelingshulp te besteden. De reservepot van Ontwikkelingssamenwerking, het zogeheten „stuwmeer", is dit jaar geheel verdwenen. Die reserves, bestemd voor ontwikkelingsprojecten die om allerlei redenen nog niet uitgevoerd of nog niet voltooid konden worden, waren in de af gelopen jaren opgelopen tot 2,3 miljard gulden. Na een onder zoek van de Algemene Rekenkamer bleek dat het stuwmeer al leen nog maar op papier bestond. Op de begroting is 100 miljoen opgenomen voor hulp aan Suri name Hiermee wil het kabinet de bereidheid aangeven om de samenwerking met Suriname te hervatten zodra de democratie daar duidelijk gestalte krijgt. DEN HAAG De Justi tiebegroting staat voor het grootste deel in het licht van de criminaliteitsbe strijding. Veel geld is no dig om uitvoering te ge ven aan de twee omvang rijke plannen die dit voor jaar zijn gepubliceerd: het beleidsplan „Samenleving en Criminaliteit" en het plan tot uitbreiding van de gevangeniscapaciteit. De politiekorpsen en de rechterlijke organisatie worden uitgebreid en te vens komt er meer gevan genispersoneel. Volgend jaar wordt een begin ge maakt met de bouw van de strafinrichtingen. De criminaliteit stijgt nog voortdurend. In 1984 regi streerden de korpsen van rijks- en gemeentepolitie in to taal ruim een miljoen misdrij ven. Dat was 95.000 méér dan in het jaar daarvoor. Het aan tal inbraken en diefstallen (met name winkeldiefstallen) nam het meest toe. Ook geven de statistieken een flinke stij ging te zien van het aantal agressieve misdrijven, zoals moord, doodslag, mishande ling, verkrachting en vernie- Eeuwfeest Wetboek van Strafrecht DEN HAAG Op 1 septem ber 1986 zal het honderd jaar geleden zijn dat Nederland een eigen Wetboek van Strafrecht kreeg. In de periode vóór 1886 maakten wij nog gebruik van het Franse strafwetboek, de Code Pénal. Het kabinet heeft besloten, het honderdjarig be staan van het Wetboek van Strafrecht een feestelijk tintje te geven. Er zal een speciale postzegel worden uitgegeven en er wordt een tentoonstel ling georganiseerd over het gevangeniswezen in de afgelo pen honderd jaar. ling. De diefstal van fietsen, bromfietsen en motoren neemt iets af. Minister Korthals Altes somt in zijn begroting een serie in voorbereiding zijnde wetsont werpen op. Volgend jaar zal het langverwachte wetsont werp tot beperking van de duur van alimentaties bij de Tweede Kamer worden inge diend. Er wordt nog gestu deerd op een methode om de hoogte van alimentaties te be rekenen. Verder zijn onder meer in voorbereiding een wet voor de adoptie van buiten landse kinderen en een wet waarin de controle op de brief wisseling van gevangenen wordt geregeld. In het kader van de misdaadbestrijding wordt bezien of er strengere straffen moeten worden inge voerd voor heling. DEN HAAG Kroonprins Willem-Alexander krijgt volgend jaar voor het eerst het volle aan hem door re gering en parlement toegekende salaris: 1,35 miljoen gulden. Dit jaar was dat aanzienlijk minder (ruim ne gen ton), omdat de prins toen slechts tweederde van zijn salaris ontving, aangezien hij pas op 27 april de 'leeftijd van achttien jaar bereikte en daarmee de ver moedelijke troonopvolger werd. Gezien zijn jeugdige leeftijd heeft de prins al het hem toekomen de geld nog niet nodig. Wat er overblijft wordt echter gereser veerd voor de toekomst. De regering houdt er rekening mee dat hij in latere jaren meer geld nodig heeft (bijvoorbeeld voor een huwelijk) dan hij van de staat ontvangt. Het Koninklijk Huis kost de schatkist volgend jaar ruim 31 mil joen gulden. Naast de uitkeringen aan koningin (5.7 miljoen), prins Claus (1,1), prins Willem-Alexander (1,3), prinses Juliana (1,5) en prins Bernhard (0,9) betaalt de staat ook andere zaken. Het gaat dan met name om kosten van koningin Beatrix en prinses Juliana. Deze komen ten laste van de ministeries van Binnenlandse Zaken (personeel), Volkshuisvesting (paleizen) en Verkeer en Waterstaat (koetsen, paarden, auto's, vliegtuigen). DEN HAAG Door fi nanciële zorgen bij Defen sie moet met name de ma rine de komende jaren aanzienlijk inkrimpen. De plannen van land- en luchtmacht zijn slechts weinig bijgesteld. Moge lijk worden deze beide krijgsmachtdelen in vol gende jaren onder het mes genomen. De marine wordt hard getrof fen, omdat zij interne proble men moest oplossen: de Wal rus-affaire (onderzeeërs die twee keer zo duur uitvielen) en het debacle van het RSV- concern, waardoor enkele schepen vervroegd besteld en afgenomen moesten worden. Het gevolg van een en ander is dat de komende jaren er steeds twee fregatten, vijf mijnenja- gers en twee Orion-vliegtuigen „in reserve" zullen zijn. Voorts worden er twee oudere fregat ten, uit de Van Speijkklasse, verkocht, zodat het totaal aan tal operationele fregatten tot twintig wordt teruggebracht. De aanschaf van acht voor maritieme doeleinden geschik te helikopters is twee jaar uit gesteld. Op deze wijze willen minister De Ruiter en zijn staatssecreta rissen Van Houwelingen (ma terieel) en Hoekzema (perso neel) voorkomen dat er de ko mende acht jaar bij Defensie een tekort ontstaat van circa 1,2 miljard gulden. De stijging van de begroting met jaarlijks twee procent is niet voldoende om het steeds hoger worden van de kosten te compenseren. Volgens minister De Ruiter is het daarom „bitter noodzake lijk" dat de Defensiebegroting de komende kabinetsperiode weer met drie procent per jaar gaat groeien. De bewindsman vindt dit zó belangrijk, dat hij een terugkeer op Defensie in belangrijke mate afhankelijk zal stellen van de hoeveelheid geld, die het volgende kabinet voor dit departement beschik baar wil stellen. De kruisraketten, die even tueel in Woensdrecht worden geplaatst, zijn ook deels ver- DEN HAAG De ook bij De fensie doorgevoerde bezuini gingen, die leiden tot minder salaris en meer werk voor het personeel, dreigen het moreel onder de beroepsmilitairen aan te tasten. Dit schrijft in specteur-generaal T.J. de Geus in zijn jaarverslag, dat gevoegd is bij de Defensiebegroting. „Het personeel is nog steeds bereid zich dag en nacht in te zetten. Wanneer het echter onvoldoende waardering on dervindt, komt er een moment waarop men zich af gaat vra gen: Waar doe ik het voor?", aldus de inspecteur-rcrcrcc! antwoordelijk voor de finan ciële problemen bij Defensie. De wapens zelf evenals de ba sis in Woensdrecht worden weliswaar door de Verenigde Staten en de NAVO betaald, maar Nederland moet zorgen voor het „buitengebeuren". Dit bestaat vooral uit het be veiligen van het Amerikaanse kampement. Voor de periode 1986-1993 zijn deze kosten be groot op tweehonderd miljoen gulden. Of dit bedrag voldoen de is, zal in sterke mate afhan gen van de houding van de te genstanders van kruisraketten en dus van de hoeveelheid be wakingspersoneel, dat beno digd is. Andere tegenvallers voor De fensie worden veroorzaakt door een nieuwe bezoldigings structuur voor het personeel, door versterking van de Euro pese samenwerking op het ge bied van defensiematerieel, door extra onderzoekskosten en door de stijging van de Amerikaanse dollar. Defensie zal volgend jaar 13,7 miljard gulden uitgeven, een stijging met ruim 340 miljoen ten op- 0«/em Een dagje politiek Den Haag, dat is de prijs die de inzenders van een goede oplossing van onderstaande puzzel kunnen winnen. Vul op de antwoordbon achter de nummers van de vragen telkens de letter in van het antwoord dat volgens u juist is. Stuur de bon op naar. Begrotingspuzzel Redactie Leidse Courant Postbus 11, 2300 AA Leiden. Let op: alleen oplossingen op de bon worden in behandeling geno men. Schoolklassen in het vervolgon derwijs mogen per klas een bon in zenden. Vermeld duidelijk de naam van de school en om welke klas het gaat. De bon dient te zijn voorzien van het schoolstempel. Oplossingen moeten uiterlijk dins dag 1 oktober a.s. in ons bezit zijn. De oplossing wordt gepubliceerd in de krant van woensdag 2 oktober. De prijswinnaars worden een week later bekendgemaakt. Over de uitslag kan niet worden gecor respondeerd. Twintig vragen Vraag 1: Wie is de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer? A Wim Kok B Joop den Uyl C Wim Meijer Vraag 2: Wie is de fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer? A Ed Nijpels B Jan Kamminga C G. Zoutendijk Vraag 3: Aan welke staat grenst het Koninkrijk der Nederlanden op Sint Maarten? A de Dominicaanse Republiek B het Verenigd Koninkrijk C de Republiek Frankrijk Vraag 4: Welke bewindsman heeft de energiezaken in zijn portefeuille? A minister Van Aardenne B staatssecretaris Van Eekelen C minister Winsemius Vraag 5: Wie zijn staatssecretarissen van onderwijs en wetenschappen? A Ginjaar-Maas en Van Leijenhorst B Korte-van Hemel en Leijenhorst C Hoekzema en Ginjaar-Maas Vraag 6: Wie is voorzitter van de Raad van State? A mr. W. Scholten B koningin Beatrix C kroonprins Willem-Alexander Vraag 7: In welk jaar kregen de vrouwen in Nederland kiesrecht? A 1848 B 1917 C 1922 Vraag 8: In welk jaar werd de kinderarbeid voor kinderen tot 12 jaar afgeschaft? (Kinderwetje Van Houten) A 1874 B 1889 C 1919 Vraag 9: Wie was de eerste li ker van het CDA? A Van Agt B Lubbers C Steenkamp Vraag 10: Dit is dr. W. v A staatssecretaris van defensif B staatssecretaris van buite»J zaken C VVD-kamerlid RSl Vraag 11: Wat is de betekenislam derde dinsdag in september? ivee A begin nieuw parlementair jti ai B einde van het kamerreces [ger C herdenking oprichting Konllie der Nederlanden ma Vraag 12: Uit welke plaats kof gemeester Havermans vair Haag' 1 A Doesburg rde B Doetinchem 1 C Gorinchem f Stal Vraag 13: Deregulering betek,e A het terugdringen van re^rd door de overheid en B het afstoten van overheidsz 26 C ontwrichting van de sameilt Vraag 14: Privatisering betekJ A grotere bescherming v cy B afstoten van overheidstaken C ambtenaren moeten voort eigen aow betalen Vraag 15: Lubbers is behalve p ook: A minister van algemene zak(# B voorzitter van het CDA ov C vice-premier van de Nedejork Antillen RO Vraag 16: Wat is de superheld#* A milieuheffing op superbenzi B belastingheffing voor mens de hoogste inkomens our C heffing op een te grote mi duktie Jiai tik a Vraag 17: Hoe heet de premi de Nederlandse Antillen? I#tu A Don Martina d B Liberia Peters C Betico Croes rlai Vraag 18: Per 1 januari beMÜ*® Noordoostpolder: rarT1 A tot de provincie Friesland B definitief tot de provincie 0#ur C tot de nieuwe polderproviw Vraag 19: Het Openbaar IA Rijnmond I 5 A behoort tot de provincie Zile,ij land ha 1 B is een zelfstandige provinci#®^ C behoort tot de provincie Zéb™ en Vraag 20: Wie stelt de rijksbed op? 1' A de minister van financiën B het kabinet C president Duisenberg van P'm derlandsche Bank Begrotingspuzzel Redactie Leidse Courant Postbus 11, 2300 AA Leiden. Let op voldoende frankering. Naam: Adres: Postcode: SCHOOLKLASSEN: school: Klas: Adres: Postcode: Plaats:

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14