Milieubeleid aan pakt vijf boosdoeners Hoefijzer rond Den Haag krijgt vorir Winst PTT onder druk Meer aandacht voor alternatieve genezing en gezonder leven £eicbc6ou4CMtt BEGROTING ONDERWIJS ZONDER GATEN OESO gaat wetenschap doorlichten Te weinig groei in leerlingenwezen Fosfaten in '87 uit wasmiddelen est-Nederland: proef met magneetkaart Van der Reijden wil terug, mits.. foóred£n milieu-keurmerk Vaarbewijs verplicht DEN HAAG Rond Den Haag en Leiden zal in 1986 voor 29 miljoen gulden ver timmerd worden aan het we gennet. Het bedrag is bestemd voor vier projecten: rijksweg 4 tussen de Diepen horstlaan en de Prinses Beat- rixlaan in Rijswijk (vier mil joen gulden), rijksweg 4 tussen de Prinses Beatrixlaan en het Harnasch- knooppunt (drie miljoen gul den), Utrechtsebaan in Voorburg (veertien miljoen gulden), Geluidsschermen bij Delft, Leidschendam DEN HAAG Minis- ter Winsemius van Mi lieu laat in zijn begro ting weten dat er 1987 en 1988 geluidscher- men langs rijksweg 13 bij Delft worden ge plaatst. Hetzelfde ge beurt in 1987 en 1988 te Leidschendam langs rijksweg 4. -» rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen aan de Rijn (acht miljoen gulden). Minister Smit-Kroes laat we ten dat de werken aan rijks weg 4 tussen de Rijswijkse Diepenhorstlaan en de Prinses Beatrixlaan in 1987 klaar moe ten zijn. In dat jaar zal er nog eens vier miljoen gulden aan dit wegvak worden uitgege ven. De verbinding tussen het verkeersplein Ypenburg en de Diepenhorstlaan zal nog voor 1 augustus 1986 worden open gesteld. Het werk aan de Utrechtse- baan in Voorburg moet even eens in 1987 klaar zijn. Er zal in 1987 27 miljoen gulden voor worden uitgetrokken. Het weggedeelte te Voorburg zal dan totaal 222 miljoen gulden hebben gekost. De minister zegt dat er bij de investeringen in rijkswegen prioriteit zal worden gegeven aan het opheffen van knel punten in de Randstad. In dit verband kondigt zij aan dat er tussen 1987 en 1990 begonnen zal worden met de aanleg van rijksweg 12 tussen Alphen aan de Rijn en Bodegraven als au toweg met twee rijstroken. In dezelfde periode zal gepro beerd worden om rijksweg 4 vanaf de Prinses Beatrixlaan in Rijswijk door te trekken als autosnelweg met twee tot vier rijstroken naar Delft. Op het ministerie wordt beke ken of rijksweg 4 tussen Lei den en Leidschendam ver breed kan worden van twee naar drie rijstroken. Ook over weegt men de aanleg van een verlengde Landscheidingsweg DEN HAAG De PTT zal volgend jaar naar verwach ting 16,7 miljoen gulden min der winst maken dan dit jaar. De oorzaken hiervan zijn oplopende verliezen bij de posterijen en bij de Post cheque- en Girodienst (PCGD). Zonder tariefsver hogingen zou de Post een verlies boeken van 162,5 mil joen gulden. Door tarief maatregelen, die ingaan op 1 juli. kan dit beperkt worden tot ongeveer de helft. Bij de PCGD worden geen maatre gelen tegen de verliezen ge nomen. De sector telecommunicatie laat een omgekeerd beeld zien. Daar zal de winst met veertien miljoen toenemen tot bijna een miljard gulden. Indien geen tariefsverlagin gen zouden worden doorge voerd, zou het resultaat nog 33 miljoen gulden hoger zijn. die de verbinding zal vormen tussen de rijkswegen 44 bij Wassenaar en 4 bij Leidschen dam. Inmiddels is met het mi nisterie van ruimtelijke orde ning, de provincie Zuid-Hól land en de gemeente Voorburg afgesproken dat de vaststelling van het wegtracé tegelijk zal gebeuren met de nodige wijzi ging van het bestemmingsplan Voorburg. Als onderdeel van het zuidelijk dele van het hoefijzer rond Den Haag wordt gestudeerd op de aanleg van een autoweg tussen Rijs wijk en Wateringen. De PTT zal volgend jaar cir ca 1585 miljoen gulden afdra gen aan de schatkist. De PTT investeert volgend jaar in het expeditieknoop punt te Den Haag en voor- sorteercentra in Alphen aan de Rijn. Katwijk, Voorscho ten en Wassenaar. Er zal in 1986 ook begonnen worden met de inrichting van een di gitale telefooncèntrale in Den Haag. Weerbericht wordt meer klantgericht DEN HAAG Het KNMI zal meer klantgericht gaan werken. In 1986 wordt be gonnen met het maken van regionale weerberich ten. Daarnaast zal de PTT weerberichten verspreiden via Viditel, betaaltelefoon en andere middelen van massacommunicatie. De klanten zullen wel voor die diensten moeten gaan betalen. Te weinig geld voor sportbeleid DEN HAAG Door be- zuinigingen bij de rijks overheid en geringere op brengsten van toto en lot to, is het niet mogelijk jaarlijks de benodigde drie miljoen gulden vrij te ma ken voor gericht beleid ten bate van jeugd, min derheden of 35-plussers. Daarom wil de bewinds man toto en lotto meer ruimte geven. Voorts wil hij bezien of sponsors ook in de „lagere" sport geïn teresseerd zijn. In 1986 is er vijftien miljoen gulden minder voor de bouw van sportaccommodaties. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 DEN HAAG - Voor het eerst sinds vele jaren zitten er geen gaten in de begroting van Onderwijs en Wetenschappen. Vorig jaar nog zag minister Deetman zich gedwongen een bezuiniging van 150 miljoen gulden in te vullen door opnieuw het door de Kamer afgewezen plan voor te stellen tot invoering van school geld voor leerplichtigen in het voortgezet onderwijs. In zijn toelichting op de begroting voor '86 liet Deetman door schemeren dat hij ditmaal het snoeimes van minister Ruding met succes heeft kunnen afweren. Voorzover er wordt bezui nigd, zijn dit reeds in gang gezette maatregelen, zoals de fusie- operaties in het voortgezet, wetenschappelijk en het hoger be roepsonderwijs. Het totaal aan ombuigingen bedraagt 162 mil joen. Bijna 400 miljoen is beschikbaar voor onderwijs aan leerlingen in achterstandssituaties. De totale begroting bedraagt ruim 26,5 miljard gulden. DEN HAAG De Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling in Pa rijs is gevraagd het Nederland se wetenschaps- en technolo giebeleid door te lichten. Zo'n onderzoek is voor het laatst vijftien jaar geleden gehouden. In het meeriarenplan voor de wetenschapsbeoefening wordt geconstateerd dat het Neder landse onderzoek er op zich zelf niet slecht voor staat: ons land neemt ongeveer één pro cent van al het wetenschappe lijk onderzoek op de wereld voor zijn rekening. Wel wordt het noodzakelijk geacht dat er intensieve samenwerking met andere Europese landen wordt gezocht. Een dergelijke krach tenbundeling is nodig om de concurrentie met de VS en Ja pan en de nieuw geïndustriali seerde landen aan te kunnen. Bij het wetenschappelijk on derzoek, dat jaarlijks zo'n ne gen miljard gulden omvat, ligt de nadruk op de informatica, arbeid en gezondheidszorg. DEN HAAG De groei van het aantal bedrijfsopleidingen in het kader van het leerlin genwezen blijft ver achter bij de verwachtingen. Rekende minister Deetman op een ver dubbeling van het aantal op leidingsplaatsen, in werkelijk heid bedraagt de stijging slechts twintig procent. De omgekeerde situatie doet zich voor in het voorgezet bui tengewoon onderwijs, waar volgens de bewindsman spra ke is van een „gigantische" groei. Ook bij de lerarenoplei dingen (NLO's) zal volgens de bewindsman het een en ander moeten veranderen. Voor be paalde vakken is de capaciteit veel te groot (bv. tekenen en handvaardigheid), terwijl er een tekort is aan opleidingen in de technische vakken. Er zit te weinig vaart, vindt Deet man, in de inkrimping van het aantal studierichtingen bij de universiteiten (de zogeheten TVC-operatie). - ^iinet buigt over lS-nota ïni AAG Een dezer we- pmt in het kabinet een Ier het AIDS-probleem t''orde. De nota zal waar lik niet leiden tot een H kabinetsstandpunt; han vreest dat dit te nrust zal zaaien. „Gene kt zich nauwelijks den- let is niet niks als een n volf dat zegt aldus Brink* e<jnota komt naar voren lagensituatie ook in ons land zal: ernstig is. Voorlopig tweete voorlichting beperkt max|jrisico-groepen. ka" noet voorkomen dat met "jrende berichten paniek numl( gezaaid, vindt Brink- oopki V3 DEN HAAG In het voor jaar krijgt de Tweede Kamer een rapport over alternatieve geneeswijzen. Er wordt al ge werkt aan de oprichting van een landelijk informatie- en documentatiecentrum voor al ternatieve geneeswijzen. Veel aandacht zal volgend jaar worden besteed aan publieks voorlichting over gezonde leef- en eetgewoonten en aan de gevaren van alcoholmis bruik en roken. Een notitie over de voorkoming van hart en vaatziekten wordt volgend jaar aan het parlement gepre senteerd. Verder zal meer worden gedaan aan voorlich ting over de hygiëne in de ho reca en in grote instellingen, zoals ziekenhuizen, verpleeg huizen en bejaardentehuizen. Ter bevordering van de veilig heid in de privésfeer zijn strengere veiligheidseisen te verwachten voor onder meer speelgoed, vuurwerk, kinder bedjes en -boxen en contact lensvloeistoffen. Ook bestaan plannen om bepaalde soorten kledingtextiel brandveiliger te maken. De begroting van Welzijn Volksgezondheid en Cultuur, bijna 11,4 miljard gulden, is nagenoeg gelijk aan die van '85. Alleen in de gezinsverzor ging wordt 80 miljoen gekort door het later uitkeren van voorschotten aan de betreffen de instellingen. De aanvanke lijk voorgestelde bezuiniging van 145 miljoen gulden op de gezinszorg gaat niet door. In plaats daarvan zal er een ge ringe stijging van de zieken fondspremie worden doorge voerd, die na enkele jaren weer ongedaan kan worden gemaakt. Ook is afgezien van de korting van 22 miljoen op het maatschappelijk werk. Volgend jaar zullen minister Brinkman en staatssecretaris Van der Reijden een nota pu bliceren waarin het gezond heidsbeleid voor de toekomst wordt geschetst. De nota kriigt de naam „Gezondheid 2000". Ook wordt een begin gemaakt met de al eerder aangekondig de vermindering van 2000 pa tiëntenplaatsen in psychiatri sche inrichtingen. Daarvoor in de plaats zal meer aan deeltijd behandeling worden gedaan en worden er meer bescherm de woonvormen voor patiën ten ingericht. DEN HAAG Met ingang van 1987 moeten de fosfaten uit wasmiddelen verdwijnen. Minister Winsemius wil over zijn plannen overleg voeren met de fabrikanten van wasmiddelen om de vervuiling door fosfaten van het oppervlaktewater verder terug te dringen. id jaar wordt een begin gemaakt met de proef met een magneetkaart die de strippenkaart jervangen. nl HAAG Op de bus van West-Nederland Jhet voorjaar van 1986 ief wordt genomen met Magneetkaart. De kaart a de plaats van de strip- t. verlenging van de I tramlijn 3 naar Loos- wordt gestudeerd op de ijkheid van verlenging p 3 naar Voorburg, van f naar Leidschendam 't i van lijn 12 naar Rijs- n[teenvoorde. In de loop van 1986 valt een besluit over de verdubbeling van de spoorbaan tussen Lei den en Den Haag-Mariahoeve alsmede de verhoging van de Vinkbrug over de Oude Rijn. Het project moet dan in 1993 klaar zijn. Aan de Zoetermeerlijn zal in 1986 nog drie miljoen gulden worden besteed. De lijn heeft dan totaal 150 miljoen gulden gekost. De baanverhoging en nieuwbouw van het station Voorburg zullen in 1987 klaar zijn. Er zal vóór 1990 geen be sluit meer vallen over de aan sluiting van de Hofpleinspoor baan op Rotterdam CS. Minister Smit-Kroes verwacht dat het aantal reizigers bij het streekvervoer niet meer zal toenemen. In het stadsvervoer en bij de NS is wel een toena me voorzien. Het autoverkeer zal tot 1990 met zeven procent groeien en het gebruik van de fiets daalt met twee procent. DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden heeft geen zin in een nieuwe ambtsperiode als opnieuw fors gesnoeid moet worden in de volksgezondheid. „Zo'n bezuiniging van drie mil jard, dat gaat niet meer. Dan laat ik de beker aan mij voorbij gaan", zo liet Van der Reijden zich ontvallen bij de presentatie van de WVC-begroting. De uitspraak van voorzitter Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid „Er kan nog flink gesneden worden in het volksgezondheidsbudget" noemde de staatssecretaris „bijzonder onverstandig". Dr. P. Winsemius Volgend jaar wordt begon nen met een nieuwe cate gorie premie woningen: de premie D-wo- ningen, waar voor een een malige premie van 20.000 gulden wordt gegeven. ven e» DaarHAAp Er komt geen door de overheid goedgekeurd anderlPP milieuvriendelijke produkten, waarop de Kamer heeft jtenajjrongen. De invoering ervan kost te veel. Het geld kan iten. Oan andere milieuzaken uitgegeven worden. Bovendien zal hte miect van het merk gering zijn. Voordat het merk is „aange- ig. zal er vijf tot tien jaar verlopen zijn. t of n« engels in subsidie ers di- i isolatie KWALITEITSPLAN VOOR NOORDZEE DEN HAAG In 1986 zal een begin worden gemaakt met een waterkwaliteitsplan voor de Noordzee. In het plan zal voor een groot aantal stoffen worden aangegeven in welke mate zij het zeewater nog mogen vervuilen. Er zullen ook maatregelen in staan om de vervuiling terug te dringen door onder meer cadmi um, kwik, PCB's. In 1987 zal op soortgelijke wijze de Waddenzee onder de loep worden genomen. den. De schade door milieu vervuiling is ongeveer 3,7 mil jard gulden per jaar. Tot nu toe zijn deze financiële lasten redelijk opgevangen, maar dat kan niet tot in lengte van ja ren doorgaan, stelt Winsemius vast. Op de volgende vijf boosdoe ners moet het milieubeleid zich in de komende jaren vooral richten: verzuring, ver mesting, milieugevaarlijke stoffen, verwijdering van af valstoffen en verstoring van het milieu (geluid- en stank- hinder, veiligheid op bedrij ven). Ómdat niet alle veroor- zakers van vervuiling tegelijk kunnen worden aangepakt zijn vier doelgroepen gekozen: raffinaderijen, elektriciteits centrales, de landbouwsector en het verkeer. De landbouw wordt het hardst aangepakt. De hoeveelheid ammoniak die door mest vrij komt zal met 27 procent om laag moeten. Dat kan door ge sloten mestopslag en het ge bruik van andere stallen. De verzuring van het milieu wordt op die manier beperkt. Het injecteren van mest in de bodem helpt ook. DEN HAAG Met ingang van 1987 wordt een vaarbewijs voor de binnenvaart verplicht. Op basis van een overgangsregling die in 1983 afliep zijn er 130.000 vaarbewijzen aange vraagd. Daarvan zijn er al 85.000 afgegeven. De rest is nog in behandeling. Het besef van de eigen verantwoordelijkheid voor de veiligheid op het water is groeiende, zegt minister Smit-Kroes in haar begroting. is HAAG De subsi- de aboor woningisolatie is ooblijk de enige post op Ooegroting van Volks van svesting waarin flink is dan leden: zestig miljoen ïgescfen per jaar minder, zigipj systeem van indivi- ;sgereb> huursubidie wordt jen tl verder aangetast, al In de uitgaven, dank t andwrder genomen maat- k dooBen, bijna vierhonderd •htigdfcen gulden lager uit- gebietn dan in 1985. De I op ddmatige huurverho- bedraagt volgend jaar le uité procent (in 1985 was de kijrier procent). uitgaven voor de vakhuisvesting zullen de gijende jaren verder blij- verstijgen: van 14,2 mil- viin '86 naar 15,6 mil- inimu in 1990. Het niveau j de uitgaven voor lisbrujvernieüwing blijft ge- ing ojihaafd: volgend jaar ]ien 10.000 woningen een kostengemidael- ran 60.000 gulden per fng) worden verbe- oopkr, ïtwikl DEN HAAG De milieuzorg dreigt onbetaalbaar te worden, schrijft minister Winsemius in zijn begroting. Er moet bezui nigd worden, maar daarmee zijn we er niet. Ook aan het menselijk handelen moet wat veranderen. Producenten en consumenten zullen zich er meer van bewust moeten wor den dat zij onze samenleving in goede staat aan de volgende generaties moeten overdragen. De uitgaven voor het milieu, inclusief afvalinzameling, zul len tussen nu en 1990 stijgen van 5,3 naar 6,6 miljard gul-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13