Duurder of goedkoper W erkgelegenheid gaat maar „tergend lang zaam vooruit Wellicht verplichte omscholing werklozen Geen prikkel om te gaan werken Koopkracht voofó middeninkomeni stijgt het meest Meer aandacht seksueel geweld £eidóeSomant Pensioen rechten bij scheiding delen Ambtenaren- trendvolgers op nullijn F DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 PAGIk— Water: door de vervuiling van het grondwater zal de prijs van drinkwater in bepaalde regio's tien tot honderd procent duurder worden. Gas: op 1 januari gaat de gasprijs met twee cent (exclusief btw) omhoog. Op 1 juli wordt een verdere prijsverhoging met een cent voorzien. Huren: de huren gaan op 1 juli met twee pro cent omhoog. Vervoer: bus, tram en metro worden op 1 april vier procent duurder. Ziekenfonds: de ziekenfondspremie gaat met enkele tienden van procenten omhoog. Gemeenten: provincies en gemeenten mogen niet-kostendekkende tarieven met maximaal tien procent verhogen. Voor nog hogere stijgin gen heeft men toestemming van Economische Zaken nodig. Brieven: het verzenden van een brief wordt met ingang van 1 juli vijf cent (of een veelvoud daarvan als de brief meer weegt dan 20 gram) duurder. Deze verhoging geldt ook voor bin nenlandse postbladen, briefkaarten en druk werken. Aangetekende en expressestukken worden 50 cent duurder. Brieven naar het bui tenland worden tien cent of een veelvoud daar van in prijs opgetrokken. Luchtpostbladen, briefkaarten en drukwerk naar het buitenland gaan een dubbeltje meer kosten. Voor de ver zending van pakjes en postpaketten moet per 1 juli ook meer worden betaald: voor pakjes 25 tot 50 cent en voor postpaketten 50 tot 75 cent. Telex, telefoon: Het maandabonnement van een semafoon kost vanaf 1 juli 25 gulden minder. Telexverkeer met het buitenland wordt op 1 juli 30 tot 60 cent per minuut goedkoper. Telefoonverkeer met het buitenland daalt op 1 juli 20 tot 55 cent per minuut in prijs. BENEDEN 18 JAAR GEEN MINIMUMLOÖ DEN HAAG Het minimumloon voorl ren onder de achttien jaar wordt afgei Volgens het kabinet is dit noodzakelijk n| oog op de hoge werkloosheid onder jonl Op dit moment verdienen ongeveer twin! zend jongeren beneden 18 jaar het wettel! nimumjeugdloon. Het kabinet wil voorf het wettelijk minimumloon niet in zijn tol afschaffen. Volgens minister De KoninJ een wettelijk minimumloon noodzakeliiT name in een tijd waarin door economisch) teruitgang de positie van de laagstbetaa( lager opgeleide mensen onder druk staa! kabinet is wel van mening dat een hoog mumloon ongunstig kan uitwerken o werkgelegenheid, maar wil aan deze coi) ring nog geen gevolgen verbinden. Banenzoekers krijgen volgend jaar meer kans bij het bedrijfsle ven en de overheid. Voor een betere aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt is meer geld uitgetrokken. DEN HAAG Ook volgend jaar blijft Ne derland in Europa één van de landen met de hoogste werk loosheid. Zestien pro cent van de beroeps bevolking zal ook dan nog geen baan heb ben. „De werkgele genheid verbetert iets, maar het gaat tergend langzaam", aldus minister De Ko ning bij de presentatie van zijn begroting. Hij verwacht dat dit jaar zal worden afgesloten met 765.000 werklo zen, een daling van 57.000 in vergelijking met vorig jaar. In 1986 komen er ongeveer 70.000 mensen bij op de ar beidsmarkt. In theorie zouden er dus evenveel banen gescha pen moeten worden om het aantal werklozen niet te doen groeien. Maar door het stijgen de gebruik van de vut-regelin- gen, het groeiend aantal deel tijdwerkers en het ontmoedi gingseffect dat van de hoge werkloosheid uitgaat (veel vrouwen melden zich niet eens bij het arbeidsbureau) zijn er slechts 25.000 extra arbeids plaatsen nodig om de groei op te vangen. Minister De Koning verwacht dat dé werkgelegen heid inderdaad met ongeveer dat aantal zal toenemen, wat op zich een belangrijke kente ring zou betekenen. Overigens zijn de werkloos heidscijfers, die Sociale Zaken hanteert, ietwat geflatteerd. Circa dertigduizend werklozen van 57,5 jaar en ouder worden niet meer meegerekend in de statistieken. Daarnaast is het aantal mensen dat zich op de arbeidsmarkt meldt, dit jaar per saldo niet verder toegeno men en is het aantal banen als gevolg van de herverdeling van arbeid gestegen. Binnen het werkloosheidsbe stand doen zich belangrijke verschuivingen voor. Zo wer den in 1984 786.000 mensen door de arbeidsbureaus als werkzoekend ingeschreven en 833.000 uitgeschreven. Daaruit blijkt dat velen slechts gedu rende korte tijd werkloos zijn. Het aantal zeer langdurig werklozen zal dit jaar overi gens wel toenemen, met 30.000 tot een totaal van 250.000. De jeugdwerkloosheid (onder de 23 jaar) daalt ten opzichte van 1984 met 24.000. Toch blijft de werkloosheid onder jongeren relatief hoog. Volgens minister De Koning hebben de inspanningen van kabinet en bedrijfsleven als mede het herstel van de eco nomische groei de afgelopen jaren geleid tot een aanzienlijk verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt. Door deel tijdarbeid, arbeidstijdverkor ting en vut zijn de afgelopen twee jaar 120.000 mensen aan een baan geholpen. Alleen door atv zijn er in het particu liere bedrijfsleven vanaf eind 1982 ongeveer 25.000 banen behouden of ontstaan. Door atv bij de overheid zullen dit jaar en in 1986 in totaal 26.000 arbeidsplaatsen ontstaan. Minister De Koning ziet geen reden om te komen met wette lijke maatregelen voor een verplichte arbeidstijdverkor ting. De primaire verantwoor delijkheid hiervoor ligt bij werkgevers en werknemers. Loonmatiging blijft volgens de minister noodzakelijk. Hij vindt het van belang dat de ruimte die hierdoor ontstaat weer wordt aangewend voor herverdeling van werk en rendementsherstel. DEN HAAG De middeninkomens hebben volf jaar het meeste profijt van het doorzettende eou misch herstel. Terwijl voor de minima en de lageijsit komens de koopkrachtverbetering minimaal zal ei stijgt de koopkracht van de groepen rond twee' modaal (80.000 gulden bruto per jaar) met maxi|r 2,5 procent. De sociale uitkeringen, de salarissen^ ambtenaren en trendvolgers en de minimum» worden bevroren. Desondanks blijft de koopki° voor meeste mensen minstens op p verlaging van de sociale premies. Dit betekent een koopkrachtverbetering van maximaal ee(P procent voor de minima, anderhalf a twee procent voor di DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf wil het delen van de pensioen rechten bij echtscheiding wettelijk regelen. Hij stelt voor om een deel van het ouderdomspensioen van een deelnemer in een pensioenregeling aan diens ex-partner uit te be talen. Volgens een uitspraak van de Hoge Raad moet bij echtschei ding de waarde van de pensi oenrechten bij de verdeling van de boedel worden verre kend. In de praktijk levert dit de nodige problemen op. Door een wettelijke regeling wil het kabinet de gevolgen van de uitspraak van de Hoge Raad stroomlijnen. Partijen krijgen overigens wel de mogelijkheid om een afwij kende regeling te treffen. De Graaf zal binnenkort over deze voorstellen advies vra gen. DEN HAAG Van ambtena ren en werkers in de gesubsi dieerde en gepremieerde sec tor (trendvolgers) wordt het salaris in 1986 bevroren. Dank zij de ook voor hen geldende premieverlagingen gaan ze er toóh in koopkracht op vooruit, zij het in mindere mate dan de werknemers in het bedrijfsle ven. In totaal leveren de werknemers in de collectieve sector een aandeel in de bezui nigingen van twee miljard gul den. Met de salarisbevriezing is 1,4 miljard gemoeid. Door de vut-regeling aan een termijn te binden kan verder een half miljard gulden uit het ABP worden teruggehaald. Een vermindering van het perso neelsbestand met twee procent (exclusief herbezetting door atv) levert nog eens 150 mil joen gulden op. DEN HAAG Scholing moet voorkomen dat het herstel van de werkgele genheid voorbijgaat aan de langdurig werklozen, onder wie veel jongeren. Minister De Koning denkt er daarom zelfs aan (om- )scholing voor bepaalde groepen op de arbeids markt verplicht te stellen. Op korte termijn zal de bewindsman dit aan de orde stellen in de Stich ting van de Arbeid, het overlegorgaan van werk gevers en vakbeweging. dale werknemer (40.000 gulden bruto) in de bedrijven ei stijging van 2,5 procent voor twee keer modaal. DaarpA neemt de stijging van de koopkracht weer af tot anderlop twee procent voor vier keer modaal. De modale ambtenaalro een koopkrachtstijging van een half procent verwachten. Oan 1986 zal het koopkrachtverlies van de (meeijarige) echte mject worden gecompenseerd door een eenmalige uitkering. j' z Vele tienduizenden minima zien hun koopkracht niet of ni lijks verbeteren. Het gaat om die uitkeringsgerechtigden di"- profiteren van de premieverlaging, zoals de weduwen en l die een uitkering ontvangen krachtens de AWW, en ongelyS gepensioneerden bij de overheid. Ook de groep aow'ers di> de zogenaamde vereveningsbijdrage (in plaats van specialDl mie) betaalt, merkt niets van een premieverlaging. De extra toeslag die dit jaar voor meerjarige minima is I trokken ter compensatie van de hoge stookkosten in de a^oi pen winter wordt vooralsnog niet herhaald, hetgeen oo&li koopkrachtverlies betekent in vergelijking met dit jaar. Oaej het in mei volgend jaar in te voeren nieuwe stelsel van Jvei zekerheid leiden tot koopkrachtverliezen. Het betreft dan ted mensen die na 1 mei werkloos worden en arbeidsongescfen jonger dan dertig jaar. De gevolgen van de stelselwijziging sj de inkomens van de verschillende groepen uitkeringsgereta den zullen sterk verschillen en voor bepaalde groepen tav daling van de koopkracht leiden. In Het totaal aan werknemerspremies daalt in 1986 met andfei procent. De verlaging van deze premies is mogelijk doojjer minder sterke stijging van het aantal uitkeringsgerechtigder door de voor 1986 voorgestelde bezuinigingen op het gebiefyi de sociale zekerheid. Daarnaast zal worden ingeteerd op ddrr me reserves van met name het werkloosheidsfonds. jb< Het grootste deel van de bezuinigingen in de sociale uitj p komt voort uit de bevriezing van het minimumloon, de kiirie bijslag en de sociale uitkeringen. Dit leidt tot een besparinj u één miljard gulden. In totaal bedraagt de bezuiniging vakh departement van sociale zaken volgend jaar 1,75 miljard gijen Een besparing wordt ook bereikt door een verdere verljst van het uitkeringspercentage krachtens de Ziektewet, vfir naar 70 procent, en door de invoering van een minimij ii gloonregeling in de Ziektewet. Met de beide maatregelen j i 600 miljoen gulden bezuinigd. Meer controle op misbruivi fraude in de sociale zekerheid zal in 1986 een besparing oah. ren van 100 miljoen. fie lai Koopkracht twaalf huishoudens besteedbaar koopkracht- koopkfi inkomen '85 verandering ontwikl Uitkeringsgerechtigden zullen volgend jaar niet profiteren van de koopkrachtstijging die met name in het bedrijfsleven ontstaat. DEN HAAG De belangstelling voor het onderwerp seksueel geweld is het afgelopen jaar toegenomen. Op verschillende terreinen in de samenleving zijn discus sies op gang gekomen over de aanpak van seksueel ge weld. Dat concludeert staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatie) in een voortgangsrapport over bestrijding van seksueel geweld tegen vrouwen en meisjes. Het rapport is tegelijk met de begroting voor Sociale Zaken aan de Kamer aangeboden. Volgens de staatssecretaris worden de problemen duidelijker zichtbaar en meer serieus genomen door personen die beroeps matig betrokken zijn bij gevallen van seksueel geweld. Dat was ook een van de doelstellingen die vorig jaar in een kabinetsnota zijn neergelegd. De nota sprak daarnaast over vergroting van de mogelijkheden tot verzet van vrouwen. In het nu verschenen voortgangsrapport wordt daaraan nauwelijks aandacht besteed. Wel zijn er een groot aantal initiatieven ontwikkeld en uitge voerd voor de opvang van slachtoffers van seksueel geweld. Dit gebeurt vooral door brochures en voorlichtingsprojecten bij poli tie, gezondheidszorg en hulpverlenende instanties. De staatssecretaris gaat in haar voortgangsrapport niet in op seksueel geweld tegen (homoseksuele) mannen. Desgevraagd verklaarde mevrouw Kappeyne van de Coppello dat dat niet haar zaak is. Het emancipatiebeleid moet volgens haar gericht zijn op verbetering van de positie van vrouwen in de samenle ving. In het voortgangsrapport somt ze wel een aantal maatrege len op tegen seksueel misbruik van kinderen. Overeenkomstig de stappen die in het bedrijfsleven zijn genomen om meer jongeren aan te stellen, zal de instroom van jongeren bij de overheid dit jaar en in 1986 worden ver hoogd van 30.000 naar 45.000. Voor een betere aansluiting tussen onderwijs en arbeids markt is 283 miljoen gulden uitgetrokken ten bate van het leerlingwezen. Via het Jeugd-ontplooiingsba- nenplan JOB van de overheid worden, via een eenvoudige procedure en een loonkosten subsidie, 16.000 langdurig werkloze jongeren in het be drijfsleven geplaatst. Voor JOB is 100 miljoen beschik baar. Ook het terugploegprogramma (deels gefinancierd met uitke- ringsgelden) wordt voortgezet. Hiervoor is 325 miljoen gulden uitgetrokken. Het terugploe gen startte in 1983 als experi ment. In de bouw worden aan vullende werkgelegenheid sprojecten uitgevoerd, die zon der subsidie niet zouden zijn gerealiseerd. Tot nu toe heb ben 5.750 werkloze bouwvak kers een baan op een van de projecten gevonden. Als opvolger van de EAJ-rege- ling (Experimentele Arbeids projecten Jeugdige werklozen) gaat volgend jaar de WJW-re- geling (Werkgelegenheidspro jecten voor Jeugdige werklo zen, gericht op Toonvormende bedrijfjes) van start. Hiervoor is 35 miljoen gulden beschik baar. In samenwerking met Econo mische Zaken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de banken, gaat Sociale Za ken de mogelijkheden bekij ken om het verschil tussen uit keringstrekkers en niet-uitke- ringstrekkers bij de start van een eigen bedrijf te laten val len. Zoals bekend kunnen werklozen die een bedrijf wil len beginnen een subsidie krij gen van 25.000 gulden. Eén inkomen Aow, gehuwd, zonder eenmalige uitkering Aow, alleenstaande zonder eenm.uitk. Bijstand, eenouder gezin, met kinderen zonder eenm. uitk. Werknemer, gehuwd, kinderen, modaal Ambtenaar, gehuwd, kinderen, modaal Werknemer, gehuwd, kinderen, 2x modaal Ambtenaar, gehuwd kinderen, 2x modaal Werknemer, modaal alleenstaande Twee verdien ers Werknemers, kinderen, modaal 1/4 min.loon Werknemers, kinderen, modaal min.loon Werknemers, kinderen, 2x mod +1/4 min.loon Werknemers, kinderen, 2x modaal min.loon 18.600 13.000 19.800 28.450 28.450 44.200 44.200 23.100 32.500 43.900 49.200 60.000 0,5 0,5 0 0,5 1,5 2 0,5 2,5 0,5 2 2 a 2,5 2 DEN HAAG Iemand met een minimum-uitke ring, die recht heeft op een eenmalige uitkering en huursubsidie, zal bij het aanvaarden van een baan minstens een modaal inkomen (40.000 gulden bruto) moeten gaan ver dienen, wil er voor hem sprake zijn van een daad werkelijke financiële vooruitgang. „Je zou een dief van je eigen porte monnee zijn als je met een baan onder het modale ni veau genoegen zou ne men", aldus minister De Koning in een toelichting op zijn begroting. Ook maakt de bewindsman zich zorgen over het nog steeds zeer grote verschil tus sen bruto- en nettoloon. Daar door leidt een verhoging van het bruto-inkomen vaak nog maar nauwelijks tot verhoging van het besteedbaar inkomen. Door de druk van belastingen en premies houdt iemand met een minimuminkomen van elke extra verdiende gulden maar vijftig cent over. Voor mensen met een modaal inko men is dat nog minder. De verhoudingen worden nog schever getrokken als men in dividuele huursubsidie, een malige uitkering en studietoe lagen in de beschouwing be trekt. Zodra mensen méér ver dienen, worden die inkomen stoeslagen minder. Soms kan dit leiden tot de situatie dat een stijging van het bruto-in komen een vermindering van het vrij besteedbare inkomen inhoudt. Deze omstandigheden hebben volgens De Koning ook gevol gen voor de werkgelegenheid. Het verschil tussen het netto loon van een werknemer en de loonkosten voor een bedrijf is al gauw zo'n vijftig procent. Daarom zal een ondernemer geneigd zijn investeringen in arbeidsbesparende technologie te doen, waardoor „uitstoot" van banen plaatsvindt. Het verschil tussen de loonkosten voor de werkgever en het net toloon dat de werknemer ont vangt, moet derhalve kleiner worden, concludeert minister De Koning hieruit. Hoewel de financiële prikkel uiteraard niet de enige over weging is voor ïemanr werk te aanvaarden, spen gegeven volgens de be% man toch voor velen van betekenis. De kondigt overigens nogL maatregelen om de gei teerde euvelen te verhi Wel heeft hij een ambf commissie opdracht get voorstellen te formifc Volgens De Koning moi alleen de druk van preiï belastingen verminS maar zullen ook de inko| afhankelijke regelingenjtê name de huursubsidie, helling moeten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12