VS testen met succes anti-satellietwapen finale Trein in 1986 niet duurder Pinguin 'iiidafrikaanse kenlieden jsitief na ïsprek met ANC Jï BON: iket 3ft nepboot jlit Iraniërs niet terug Krottenwijk Calcutta: De Stad der Vreugde Wie mist stukje Boeing Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoK Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aul.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl Qowuvnt Zaterdag 14 september 1985, 76e jaargang no. 23297 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TT0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Zaterdag: knock Out Show op Ned. I om 19.27 uur. Om 21.07 uur begin serie „Liefde op het land". Op Ned. II om 23.10 uur nachtfilm „The Jericho Mile". Zondag: op Ned. I om 21.00 uur Bergmanfilm „Fanny en Alexander". Om 22.15 uur Adriaan van Dis. Op Ned, II om 12.00 uur Capitool over boycot Zuid-Afrika. Perioden met zon, maar in de middag van het westen uit toe nemende bewolking. Middag- temperatuur 19 graden. Matige zuidwestenwind, aan de kust later krachtig. Zon op 07.14, onder 19.55. Schev. hoog water 3.56 en 16.26. Laag water 12.16 en 0.39. „Chauffeur, hik, wat is er op tv?" Echt uitgaan hoeft al lang niet meer. Zelfs mensen die toch niet thuis willen blijven voor hun drankje, charmant gezelschap en ander vertier, hoeven niet spe ciaal een bioscoop of een bar op te zoeken. Ook de Westduitse fir ma Schultz heeft dat goed begre pen. Zij presenteert op de auto show in Frankfurt een „extra compleet" uitgeruste Mercedes Benz. Het basismodel is de 500 SEL. Deze limousine is met zijn 7.40 meter de langste van de show en weegt dank zij een inge bouwde bar en televisie- en ste reoset bijna net zoveel als hij kost: ruim drie ton. Etna staat op uitbarsten CATANIA Toeris- ten mogen niet meer de twee kraters van de vulkaan de Etna op Si cilië bekijken, omdat het gevaar bestaat dat de vulkaan ieder mo ment kan uitbarsten. Op verschillende plaat sen in de krater zijn la- vaproppen ontdekt en op ander plaatsen komt gas naar buiten en ver toont de kraterwand scheuren. De laatste keer dat de Etna uit barstte was in maart 1983. Chianti met zwavelzuur MUNCHEN De autoriteiten van de Westduitse deelstaat Beieren hebben een openbare waarschuwing uitgege ven, nadat in twee flessen Italiaanse Chianti-wijn gevaarlijke hoeveelheden zwavelzuur waren aangetroffen. Het zwavelzuur is ontdekt in twee ander halve literflessen met het etiket „Mon dial Chianti D.O.C. confezionato da GFA-SNC-Borgo San Lorenzo". Een koper bracht een van de flessen naar het officiële Beierse laboratorium, om dat hij vond dat de wijn een merkwaar dige smaak had. De hoeveelheid zwa velzuur varieerde van 4,7 milligram per liter tot 6,5 milligram, een concen tratie die gevaarlijk is voor de gezond heid. I 1zei O feRDAM Militaire ligen hebben in de Per- - ^«golf een sleepboot van ^^%derlandse bedrijf Smit ^^jrtionale aangevallen en raket in de machine- getroffen. De aanval is fedelijk uitgevoerd door jakse luchtmacht. Nie- 30 raakte gewond. y ïhip. de Smit-Matsas 1, in brand, maar kon ge- OQ/worden. De aanval ge- OwH om twee uur Neder- j tijd. De bemanning ver- ^^it schip, maar keerde la- ^^^jg om de brand te blus te Smit-Matsas lag zo'n lometer ten noorden van manfn IV WASHINGTON De Amerikaanse luchtmcht heeft gisteren voor het eerst en met succes een proef genomen met een wapen tegen satellieten in de ruimte (Asat). Deze gebeurtenis vindt plaats vlak voor de wa penbesprekingen tussen VS en de Sovjet-Unie Genève. de 1 Een op zeer grote hoogte vliegend F-15-gevechtsvlieg- tuig lanceerde boven de Stil le Oceaan een dertig centi meter lang anti-satellietwa pen, dat was gemonteerd op een 5,6 meter lange draagra- ket. Het wapen trof een af gedankte kunstmaan die zich in een baan om de aar de bevond. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft geen ver dere gegevens verstrekt over deze eerste test met het Asat-wapen. President Reagan gaf opdracht tot de proef, tot groot ongenoegen van de Sovjet-Unie. Het Kremlin is van mening dat de test het begin betekent van de wapenwedloop in de ruimte. Onlangs hebben de VS ook een proef genomen met een (toekomstig) ruimtewapen, dat een plaats zou moeten krijgen in het Amerikaanse <strategische-defensie initia tief (SDI), het project voor een ruimteschild tegen vij andelijke raketten. Op een oefenterrein in Nieuw-Mexico is met een krachtige chemische laser voor het eerst een oefendoel vernietigd. De directeur van SDI, generaal Abrahamson, legde uit dat de laserstraal de eerste trap van de raket „verpulverde". De ruimtewapens zijn een van de gespreksonderwer pen tijdens de wapenbespre kingen tussen de VS en de Sovjet-Unie, die volgende week in Genève worden hervat. President Reagan heeft de Sovjet-Unie ge vraagd met concrete voor stellen te komen, maar vol gens het Sovjet-persbureau Tass zijn de VS niet bereid tot serieuze onderhandelin gen, met name niet over de militarisering van de ruimte. aue r vi )asi H r >0 "1 IKA De Zuidafri- 5e zakenlieden die ;en in Zambia een ting hebben gehad leiders van de ver- verzetsbeweging hebben zich na af- an de besprekingen iistisch getoond over voortzetting van het eg. ,,Ik geloof dat er nde punten van nstemming waren rder overleg tame- aardevol te laten aldus een van de mers. ANC-leider )o verklaarde: „Wij Jen dat dit een zeer begin was. Mis- dat wij bij toekom- ontmoetingen tot fenstemming kunnen jn over wat er precies zou moeten wor- De besprekingen werden ge houden in een buitenhuis van de Zambiaanse president Kaunda en duurden meer dan zes uur. ANC-leider Oliver Tambo verklaarde dat hij zijn blanke gesprekspartners had gezegd, dat hun bedrijven ge nationaliseerd zullen worden als de zwarten in Zuid-Afrika de macht krijgen. „Wij kun nen de grote bedrijven niet op de huidige voet voort laten gaan. Zij vertegenwoordigen een enorme rijkdom temidden van enorme armoede. Iets zal er gedaan moeten worden om deze kloof te overbruggen en de rijkdom billijker te verde len". Het ANC heeft de zaken lieden verder verzocht om steun bij de pogingen Nelson Mandela vrij te krijgen. Op hun beurt hebben de zakenlie den het ANC gevraagd alles te doen om het geweld in Zuid- -Afrika te verminderen. Pagina 5: Tutu: hervormin gen zijn kruimeltjes Door de onstabiele tudprijs hebben wij enige ïren met een code onze rtikelen moeten prijzen, u de goudprijs zich heeft estabiliseerd zijn al onze )uden artikelen weer met1 m een gulden bedrag geprijsd. arlemmerstraat 181, Leiden Exclusieve collectie, pientere prijzen S. op 150 mtr. van onze lak is op de Kaasmarkt altijd plaats om te parkeren. itr krant ontvangen? Bel ID 18.00 en 19.00 uur, za- n-«t^s tussen 14.00 en 15.00, onnummer 071-122248 krant wordt nog dezelf- nabezorgd. Sovjet-Unie was in 1984 grootste wapenhandelaar WASHINGTON De Sovje- t-Unie heeft in 1984 weer de eerste plaats ingenomen in de lijst van 's werelds grootste wapenhandelaren. Maar voor het eerst zakte het gezamenlij ke aandeel van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten op de internationale wapenmarkt onder de 50 procent. Andere grote wapenhandelaren zijn Frankrijk, de Oostbloklanden Groot-Brittannie, Italië, Israël, Japan, Oostenrijk en Brazilië. De landen die procentueel het meeste aan defensie uitgeven liggen vooral in het Midden- Oosten: Irak, Israel, Oman, Li bië en Saoedi-Arabie. Iraanse asielzoekers op Schiphol verbergen hier hun gezicht bij het zien van fotografen. Evenals de Nederlands pers waren deze nog steeds aanwezige Iraniërs benieuwd of uit Nederland uitge wezen landgenoten weer op Schiphol zouden zijn teruggekeerd. Dat bleek niet het geval te zijn. Turkse familie mag nog blijven AMERSFOORT De Turkse familie Celik uit Amersfoort, die per 1 september ons land dreigde te worden uitgezet, mag voorlopig blijven. Dit heeft staatssecretaris Korte- -van Hemel besloten na over leg met de kamerleden Kra- jenbrink (CDA) en Jabaaij (PvdA). Er wordt nu een on derzoek ingesteld naar de con sequenties die uitzetting voor de familie met zich mee zal brengen. Zolang dat onderzoek gaande is, en dat zal tenminste tot 1 januari 1986 duren, wordt de uitzetting opgeschort. De opschudding die is ontstaan rond de verwijdering van de Celiks is volgens justitie door slaggevend geweest. ADVERTENTIE Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Vandaag (detweede landelijke ophaaldag)wordt in veel steden en dorpen het Volkspetitionnement opgehaald. Vrijwilligers bellen bij u aan en vragen de door u ingevulde en onder tekende kaart terug. Bijdrage storten? Help de organisatie uit de (hoge) kosten. Bij elke Volkspetitionnement-kaart vindt u ook een machti gingskaart om geld te storten op postgiro 77555. Geef steun aan de strijd tegen plaatsing van kruisraketten. ADVERTENTIE audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. Verstekelingen uit trein gehaald AMSTERDAM De spoor wegpolitie in Amsterdam heeft gisteren twee verstekelingen uit een ruimte in het plafond van het toilet van een interna tionale trein „geplukt". Het tweetal een 22-jarige en een 20-jarige Pakistaan reisde vanuit Denemarken via Ham burg naar Nederland. De man nen hadden echter slechts een kaartje tot Hamburg, zodat zij zich de rest van de reis ver borgen. In Amsterdam werden ze echter ontdekt. Omdat ze niet over de benodigde ver- blijfspapieren beschikten, zijn ze aan de vreemdelingenpoli tie in de hoofdstad overgedra gen. DEN HAAG De trein wordt in 1986 niet duur der. De prijs van de kaar tjes gaat zelfs niet omhoog met het inflatie-percenta ge- In feite wordt het rijden met de trein dus goedkoper. Minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft hierover gis teren overeenstemming be reikt met de NS. Door het besluit moeten de spoorwegen een sterkere con currentiepositie krijgen ten opzichte van de auto. Boven dien worden de verschillen tussen de NS-tarieven en de tarieven bij stads- en streek vervoer kleiner. De NS zal de kosten van het gisteren genomen besluit zelf dragen. In de maarjarenra- mingen was voorzien dat de NS-tarieven in 1986 met drie procent plus de inflatie (ge schat op twee procent) omhoog zouden gaan. De tarieven voor bus en tram gaan overigens wel omhoog en wel met vier procent. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Meer dan zeventigduizend mensen wonen op een ruimte die nauwelijks groter is dan drie voetbalvelden. Anand Na- gar, Stad der Vreugde, heet deze krottenwijk van Calcutta. In de tijd van de moesson is het er een poel van stinkende zwarte modder. Het hele jaar door een poel van armoede en ziekte. Toch is het een stad der vreugde, zegt Domini que Lapierre, de Franse schrijver van bestsellers als „Brandt Parijs?". Hij verbleef twee jaar op deze vuilnisbelt van de mensheid. „Hier, in het hart van de onderwereld tref ik meer heldendom, meer liefde meer wil tot samen delen, meer vreugde en uiteindelijk meer geluk aan dan in de meeste steden van onze westerse wereld", zegt hij in zijn boek „Cité de la joie", dat onder de titel „De Stad der Vreugde" op de Nederlandse markt verschijnt. Verslagge ver Bert Jansma sprak met de schrijver die zijn hart heeft verpand aan India en Anand Nagar; een verslag van dat gesprek op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: Filmregisseur Verhoe ven voelt zich tien jaar lang „gepest" door de kritiek. Bejaarden stellen vaar digheden gratis ter beschikking. Vrouwen in het Belgische leger. Kroniek van de 20ste eeuw: fraaie catalogus zonder diepgang. Oorlog in confectieland. heeft een wandelaar een stuk metaal van een bij drie meter ge vonden, dat verloren moet zijn door een Boeing-747. Het Britse ministerie van verkeer zei dat het een stuk van een rem flap is, maar dat de verliezer zich nooit heeft gemeld. Een vliegtuig kan ook zonder dit onderdeel aan de vleugels in de lucht blijven, maar de piloot moet toch iets gemerkt hebben, aldus het minis terie. Protest tegen „dwerg-gooien" STRAATSBURG Een Itali aanse communistische euro parlementariër heeft het Euro pees Parlement gevraagd een veroordeling uit te spreken over een nieuwe „sport" die in Australië populair begint te worden: dwerg-gooien. Daarbij gaat het erom, dat grote krachtpatsers dwergen en lilli putters zo ver mogelijk weg gooien. Volgens de parlemen tariër proberen Australische agenten in Europa dwergen en lilliputters te contracteren voor een komend internatio naal kampioenschap dwerg- -gooien. In een resolutie wordt het parlement gevraagd alles eraan te doen, om aan dit „vermaak" een einde te ma ken. Spermadonors droegen aids over LONDEN Het orgaan van het Britse Genootschap voor Ge neeskunst, „The Lancet", heeft gisteren bericht dat in Australië vier vrouwen met aids zijn besmet, door middel van kunstmati ge bevruchting met sperma van een met aids geïnfecteerde do nor. Volgens The Lancet hebben acht vrouwen het sperma ge kregen. Vier van hen zijn besmet. Bij één doen zich aids-ver- schijnselen voor. Australische artsen bevelen nu aan, dat alle spermadonors op gezette tijden op aids-virussen worden onder zocht. Vijftig jaar geleden werd in Londen iemand naar de dierentuin gestuurd om een pinguin na te tekenen. Dat was het begin van een multinationaal bedrijf. Ontstaan uit de gedachte dat het mogelijk moest zijn boeken tegen de prijs van een pakje sigaretten te verkopen. De beroemde Penguin-boekjes hebben sindsdien de wereld veroverd. Het idee van een jonge Britse uitgever om boeken die al eerder in de handel waren gebracht nog eens, maar dan in zakformaat uit te geven sloeg aan. De Leidse Courant is zesentwintig jaar eerder opgericht. Een exemplaar is altijd nog veel goedkoper gebleven dan een pakje sigaretten. En als het in zakformaat zou verschijnen had je een aardig boekje....! De Leid* Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1