^Misschien blijkt Leiden «Vel een „trendsetter" te zijn" Sjaardema met Van der Broek terug naar tafeltennistop BLITZ IN PROBLEMEN EeidócSou/umt £»|RT KRAGTWUK OVER SPONSORLOZE BASKETBALTOEKOMST: ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 in,ir IN In ieder geval nog lizoen lang zal Leiden je BS Leiden (na tien reer) vertegenwoordigd - op het hoogste niveau, lie basketbal in de Vijf bleef mogelijk dankzij jftal goedwillende spe- lagens, Hans Heij- John Emanuels, Toon 0 ricp^teren en ®ert Kragt- 2. J^at voor een onkosten- ding wilden komen spe- inkzij een coach (Ruud ■■■wijn), die eveneens van wil was en dankzij een shirt-sponsors (Etonic, ^™1s-Spaarbank en Merca- ^Jb zorgdroegen voor de Vw*al noodzakelijke gelde- averfsis Uniek in Leiden is Mgedwongen ontbreken hige Amerikaanse in- 'die jarenlang de basis akkcrf voor het Leidse suc- |aar waardoor wel de rij werd gemaakt voor ;d. Bert Kragtwijk (27) ran de restanten van de arde. Hij bleef graag in om daar te redden wat edden viel. Kragtwijk, voor zijn ploeggeno- een eenling in de bas- vereld. maar hij houdt in ook het liefst afzijdig, astige, begaafde en bo- beschaafde speler met I* irk relativerende kijk op >k injelletje". isie verwoordt hij als „Ik denk dat het te ma- ïeft met een stukje per- kheid. met mijn instel- ls ik van een afstand te- V.rijt. basketbal aankijk, is '»or mij eigenlijk alleen >en spelletje, dat toeval- fQr& een heel groot deel van riofVen uitmaakt. Die rela- ide houding probeer ik eigenlijk expres op te om er gewoon niet te- mbi meegezogen te worden. "dan blijft het nog wel en dan wil je i en ook bij de beste loren". En hij vervolgt: id dat er over sport te- jrdt gesproken, dat het ingrijk wordt gevonden, mezelf ook helemaal een topsporter. Ik voel een sporter, die binnen "ederland tot een iste spelers behoort, ns mij stelt het Ne- basketbal nog niet zo- ir, dus vind ik dat je k mrel mag spreken van klopsporf Jien is het daarom, dat ycoach Ruud Harrewijn ^_toe zijn kritiek spuwt ^rCragtwijk's vermeende Blante instelling. „Ruud dat ik me niet voor 100 it geef. Hij ziet in mij be dingen, waarvan hij jgd is, dat ik ze nog be- tt. Hij is dat van mening ^bestrijd dat, omdat ik ining ben dat ik er wel voor doe". ettemin is Bert Kragt- ch er terdege van be at hij door zijn stelling een eenling is in de bas- (vereld. Kragtwijk: „Ja, een eenling. Ik ben in trovert Dat kan ik alleen maar volmondig beamen. Ik ben toch nog veel te bewust bezig met mijn spel. Na de wedstrijd kan ik die veertig minuten overspelen. Ik weet dan precies mijn rebounds, mijn punten, balverlies, schot percentage. Dat hou ik alle maal in mijn hoofd bij. Niet normaal, hoor". Beschaafd veld is exact gelijk aan de Bert Kragtwijk binnen de lijnen: een rustig en beschaafd mens. Van kwaad worden schijnt hij nog nooit gehoord te hebben. Zelden valt hij uit zijn rol. En zo dat al mocht gebeuren, dan heeft dat in de meeste geval len een positieve invloed op zijn spel. Zoals tijdens de afge lopen play offs, toen Haaks bergen-Amerikaan André Gaddy een tand uit de mond van Kragtwijk sloeg. Inmid dels heeft een keurige restau ratie plaatsgevonden, waarbij de tand netjes aan zijn twee buren is vastgeplakt. Kragt wijk: „Dat is opvallend, de ke ren dat ik kwaad ben. zul ie mij waarschijnlijk een hele goeie wedstrijd zien spelen. Gea, mijn vrouw (een telg uit het in Leiden beroemde bas ketbalgeslacht Reekers), pro beert me altijd op een of ande re manier kwaad te krijgen, maar dat lukt 'r niet zo goed. Kwaad worden vanuit mezelf is me tot op heden nooit ge lukt. Je mag ook niet meer verwachten dat dat nog gaat komen". Toch kent ook Kragtwijk de situaties die een uitzondering vormen op de regel. Kragt wijk: „Ik werk bij de NMB, za kelijke krediet-verlening. En dat gaat wel eens hard tegen hard. Dat vind ik niet erg, maar als mensen niet be schaafd worden, dan kan ik wel eens kwaad worden. Maar dan val ik nog niet uit mijn rol, hoor". Dat gedragspatroon is voor een belangrijk deel terug te voeren op zijn opvoeding. Bert Kragt wijk (geboren in Amsterdam, maar getogen in Amstelveen): „Ik denk dat 't iets is, dat ik van mijn moeder heb meege kregen. Die is ook zo. Ik ben heel beschaafd opgevoed. Streng katholiek. En te allen tijde netjes blijven, hè. Nooit heb ik geleerd om mezelf te uiten. Je moest je altijd maar beheersen. Ik voel dat vaak als een remming. Ik ben be schaafd, maar ik zou best wel eens willen, dat ik anders zou zijn. Maar ja, dat zit in je en dat krijg je er ook niet meer uit. Ik had wel graag gewild, dat mijn ouders dat in iets mindere mate hadden gedaan, met name mijn moeder". Kwaliteiten Al met al schetst hij van zich zelf een vrij kwetsbaar beeld, dat de vraag oproept hoe ie mand met de aard van Kragt wijk zich in dat milieu staande weet te houden. Kragtwijk: „Ik denk dat het een kwestie Bert Kragtwijk, hier in duel met oud-ploeggenoot Jerry Beck: „Een win-percentage van zo'n vijftig procent. Dan wil ik best op deze manier verder". is van Kwaliteiten. Als je kwa litatief toch nog steeds aan de top meedraait, hoef je je niet zo bang te maken over het verwijderd worden uit die we reld. En dat is iets wat ik me best realiseer, en dan kun je zeggen in het land der blinden is éénoog koning, maar ik ben nog steeds een van de beste Nederlandse centers. Mis schien wel de beste. En dan hoef je niet direct bang te zijn, dat je gepasseerd zult worden". Wel erg kwetsbaar bleek aan het eind van het afgelopen sei zoen de financiële positie van de Leidse basketbalploeg. Sponsor Elmex zwaaide na drie jaar af en een nieuwe gro te sponsor bleek onvindbaar, alle pogingen van de Leidse stuurgroep onder leiding van Pim Perquin ten spijt. Toch hoefde Leiden niet terug naar de eerste divisie of zelfs naar het rayon, want de kern van de Nederlandse spelers liet weten voor slechts een onkos tenvergoeding er best nog een jaartje aan vast te willen kno pen. Kragtwijk daarover: „Toen we met z'n allen in de problemen zaten, is er toch een modus gevonden om door te gaan. Die modus kan er ei genlijk alleen maar zijn door het feit dat je met elkaar wilt doorgaan, want alle andere as pecten die waren er toen ge woon niet meer. Daardoor was de situatie natuurlijk erg mini maal. Of ik al mijn onkosten eruit haal, is nog maar de vraag. Maar op een of andere manier heb ik altijd de neiging gehad om, als er iets in elkaar dreigt te storten, dan juist dat gene te doen dat er voor zorgt dat de zaak overeind kan blij ven". Product Als man uit het bankwezen heeft Kragtwijk een fraaie verklaring voor de financiële en sportieve neergang bij het basketbal. Kragtwijk: „Kijk, sport is net een product: kent een tijd van opgang, van stabi lisatie en van neergang. Ik denk dat het zo ook is met bas ketbal. Wij zitten momenteel in die laatste fase. In Neder land is er geen ruimte meer is voor sponsors van twee ton of meer. Je gaat naar een situa tie, waarin je gaat spelen met maximaal één Amerikaan en voor de rest Nederlanders. Stel je nou voor, dat Leiden nu nog een sponsor zou vinden. Dan zou je bij jezelf te rade kunnen gaan of je het volgend jaar in plaats van die ene Amerikaan, niet beter vier Nederlandse spelers kunt nemen. Want is het rendement van een Ame rikaan wel net zo hoog als dat van vier Nederlandse spelers? Als je gewoon de kosten tegen elkaar gaat afzetten, dan zijn vier Nederlanders en een Weer tien ploegen De eredivisie competitie bij de basketballende heren telt weer tien ploegen. Alle acht teams van het afgelopen seizoen wis ten zich te handhaven, al had den Leiden, Amsterdam en Urk daar de nodige problemen mee. Het Amsterdamse Cana dians begint zelfs volledig sponsorloos aan de competitie. In Urk bleek men in staat zich door middel van een loterij voor drie jaar van de nodige financiën te verzekeren. In ter- bril Greyhounds Enschede en BC Markt Utrecht zijn de twee nieuwkomers. Voornaamste titelkandidaat is op papier wederom de ploeg van coach van het jaar Jan Dekker, regerend landskampi oen Nashua Den Bosch. Daar onder zal zich vermoedelijk een spannende strijd afwikke len met als inzet de drie overi ge play off-plaatsen. Perma- lens Haaksbergen en Doppel Douche Den Helder, met zijn nieuwe coach Ton Boot, moe ten in dat gevecht hoog inge schat worden. Topsportliga voorzitter Jan Loorbach voor spelde in ieder geval een ener verende competitie, „omdat de clubs zich dit seizoen niet meer kunnen wentelen in de geruststellende gedachte, dat degraderen tot de onmogelijk heden behoort." Continuering De BS Leiden heeft nog steeds niet de hoop verloren op de eventuele komst van een nieu we naamsponsor. Die komst is een voorwaarde voor de conti nuering van het eredivisie basketbal in Leiden, omdat de vrees leeft dat men het op de huidige basis slechts één sei zoen kan uithouden. „Als er nu een sponsor komt, die persé twee Amerikanen wil en persé kampioen wil worden, dan denk ik dat een aantal spelers zullen zeggen: Hohoho, is dit allemaal wel de wijze waarop we dit in mei jongstleden heb ben afgesproken? Er zal dan in ieder geval met de Nederland se jongens gesproken moeten worden. Of wij onze hand op zullen houden? Ach, als er een sponsor komt, dan kan het nooit veel zijn, want anders had je hem wel eerder gevon den. Er zal dus ook niet zoveel overblijven voor de Neder landse spelers". Vandaag begint in Amsterdam de competitie voor de BS Lei den. Kragtwijk: „BS Leiden kan zeker een „trendsetter" zijn, mits de prestaties goed blijven of goed worden. Dan zullen de andere ploegen zich echt wel achter hun oren gaan krabben en zich afvragen: zijn wij wel goed bezig? Maar als je tien keer achter elkaar op je bek krijgt, dan is het niet leuk meer. Als wij een win-percen- tage hebben van zo'n vijftig procent, dan zou ik zo best verder willen. Ik wel. Maar ik denk dat er een aantal zijn binnen mijn team, die daar wat moeite mee hebben en dat is heel begrijpelijk. We zijn sport aan het bedrijven en daarin telt alleen maar de vol le winst en kampioen worden. En dan zal ik dus ook wel weer een eenling zijn". JACOB BERGSMA LEIDEN Nadat eerder al de hoogste divisie begon, is het dit weekeinde de beurt van de lagere regionen van het lande lijke tafeltennis om na zo'n slordige vijf maanden de com petitiedraad weer op te pak ken. Sjaardema, dat vorig seizoen degradeerde moet geen enkel problemen hebben weer bij de elite te komen. Met Herman van der Broek (terug van 1 jaar Scylla) naast Friso Reits- ma en Mark Sang Ajang zou dit team zelfs in de gecombi neerde ere/eerste divisie geen gek figuur slaan. De Oegst- geesters weten zich overigens in de breedte gesteund door een recordaantal landelijke teams; zelfs het vijfde speelt landelijk. Voor reserves zal ge put moeten worden uit team 2 (derde divisie). Ook dit team, met de getalenteerde Ron Schipaanboord, zou wel eens hoog kunnen eindigen. Jaap Polak en Douglas Jansen heb ben ondertussen zoveel routi ne opgedaan in deze divisie dat geen enkele tegenstander nog geheimen voor hen heeft. Hadden vorig jaar zowel Do- cos als De Treffers nog een team in de derde divisie, dit jaar beginnen beide verenigin gen een stap lager. Zeker voor de Veners wordt het moeilijk het verloren terrein goed te maken, want de sterkste spe ler, Rico van Veen, heeft bij Scylla een nieuw onderkomen gevonden. Voor Docos echter, dat Marco van der Reyden uit de hoofdmacht haalde en daar Kish Prashad voor in de plaats zette, mag het geen al te zware opgave zijn om te promoveren,. Sjaak den Elzen en Walter En- gelbert zijn eigenlijk geen vierde divisiespelers. Het tweede team van Scylla is drastisch gewijzigd ten ge volge van de leegloop aan de top. Sjoerd Meijer en Peter Paul de Vrind zijn naar het eerste gegaan. Maar kijk, de vereniging met goede jeugdbe- geleiding vult de gaten op met Marin van Rhijn (16 jaar) en Rico van Veen (ex-De Tref fers). Met Marco Riethoven (17 jaar) als derde man is dit team wellicht nog net te jong om zich in de tweede divisie staande te houden; maar in de toekomst zal het nog wel van zich doen spreken. Bij de dames zijn er maar drie verenigingen uit de regio die teams leveren, doch het aantal teams schijnt daar niet onder te lijden. Avanti, Docos en Scylla (ieder 3) zitten goed in de damesteams. Vooral Ha- zerswoude, met twee teams in de hoogste, en met team 3 en 4 in respectievelijk de tweede en derde divisie heeft een flore rende damestak. Maar ook Do cos doet het zeer goed. Het eerste, met onder anderen oud eredivisie speelster Karin de Haas, heeft in de tweede divi sie zelfs uitzichten op een hoge positie, terwijl team twee en drie beiden één divisie lager spelen. De Scylla reserevés Heieen Kusters, Moniek Azier en Corine de Jong mogen blij zijn als zij hun tweede-divisie schap weten te prolongeren. VOORSCHOTEN Vandaag begint voor het Voor- schotense Blitz het avontuur in de topsportliga. Op het programma de vuurdoop in de eerste divisie B tegen het Haagse Argus. Tijdens de voorbereidingsperiode marcheerden de Voorschotense basketballers uitste kend, met als hoogtepunt de eindoverwinning het afgelopen weekeinde op het internationale toernooi van Aken. Maar nu zijn de problemen legio. Die problemen betreffen dan voor namelijk blessures. Coach Henk Crauwel bijvoorbeeld is door een hersenvliesontsteking in ieder geval voor onbepaalde tijd uitgeschakeld. Zijn taak wordt overgenomen door teamcaptain en voorzitter Ton Kallenberg. Hij moet binnenkort een meniscusoperatie ondergaan en kan dit jaar niet meer in actie komen. Datzelfde wordt gevreesd voor Wim van Niekerk, die waarschijnlijk een middenvoetsbeentje gebroken heeft. Maar niet alleen door blessures werd de selectie van Blitz uitge dund. Rolf van Oort verliet de ploeg afgelopen week, na interne strubbelingen en Ronald van der Geest verruilde Voorschoten voor Leiden en komt nu voor BS Leiden 2 (Trotters) uit. Ook René Prins maakt niet langer deel uit van de ploeg. Peter Goos- sen (ex-MSV) en Erik Paul van Weeren (ex-Trotters) zorgden echter door hun komst voor de broodnodige versterkingen. Op papier bleef daardoor voor dit seizoen toch een ploeg over die, mits blessure-vrij, hoge ogen zou kunnen gooien en die met AMVJ (Rotterdam) zeker titelaspiraties zou mogen koesteren. Dat laatste lijkt nu echter aanzienlijk bemoeilijkt te worden en ook precies datgene te zijn wat het bestuur, blijkens de nieuw geformuleerde doelstelling van de vereniging, beslist niet wil. En dat laatste is voor een ambitieuze vereniging als Blitz een opmerkelijke zaak. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter Roulette Sport/Sponsoring: zo luidt de titel van het nog niet zo lang geleden op de markt versche nen boek van Lucas Goos- sens en Frank Pauli, een handleiding voor bedrijven en sportorganisaties. De au teurs trappen tal van open deuren in, maar het boek be vat ook wel wat nuttige tips en aardige dingen. Verreweg het aardigst zijn de zoge naamde „cases", waarin be drijven hun overwegingen om tot sportsponsoring over te gaan uit de doeken doen en hun ervaringen beschrij- ven. Eén van de bedrijven is Gaba bv, onder de naam Elmex sponsor van de plaatselijke basketbalvereniging. Het lijkt erop dat de firma uit Almere bepaald spijt heeft van de tonnenverslindende sponso ring. Wij citeren: „Men moet nooit een succesvol, goed be kend staand en vaak kapi taalintensief sponsoringspro- ject overnemen. Bestaande projecten en met name succesvolle hebben de nei ging tot verzadiging in zich, zowel bij de organisatie als bij het publiek en de media. Men gaat onwillekeurig ver gelijken, men eist minstens dezelfde investering, min stens dezelfde sportieve pres taties. De Parker-filoso- fie, gedurende vijf jaar een garantie voor succes, bleef onaangetast. Desondanks zijn de prestaties over het gehele front gedaald. Veel toppers bleken nog geen winner te vormen Voor kandidaatsponsors van de Leidse basketbalploeg be hoeven deze ervaringen ove rigens geen sta-in-de-weg te zijn. Van een succesvolle sponsoring kan immers de afgelopen drie jaar nauwe lijks gesproken worden. Roulette (2) De volgende kanttekeningen van Gaba zullen in sponso ring geïnteresseerde bedrij ven echter wel een keertje extra doen nadenken om met een sportclub in zee te gaan hoewel Wij van Hutspo(r)t de genoemde percentages hartelijk lachend fors in twij fel trekken: „Sportsponsoring vertoont een grote overeen komst met roulette; bij recla me-uitingen ben je zeker van publiciteit en het rendement daarop, sportsponsoring geeft veel minder zekerheid. Ruw weg gezegd krijgt 25 procent van de gesponsorde clubs een redelijke hoeveelheid publi citeit, 25 procent moet zich tevreden stellen met heel weinig (onvoldoende) publi citeit en vijftig procent van de sponsors moet constateren dat men vrijwel niets terug krijgt voor de sportinveste- ring". Roulette (3) Openlijk spijt van de onge veer een miljoen vergende investering betuigt Gaba, wanneer zij stelt: „Voor de consument is Elmex een me dicinaal produkt, sportspon soring heeft een te beperkt synergie-effect (geen identifi catie van basketbal met het produkt en omgedraaid) te weeg gebracht. In de eerste twee iaren van de sponsoring van het basketbal in Leiden heeft de televisie nationaal ongeveer twee uur aandacht aan Elmex besteed, de radio vele uren, de kranten vele tientallen meters ruimte. De merkenbekendheid is echter slechts in zeer geringe mate gestegen Roulette (4) Een niet in genoemd boek te vinden péèsje: BS Leiden heeft geen nieuwe „naam"- sponsor kunnen vinden. Wel waren drie bedrijven bereid als shirt-sponsor op te treden. Drie bedrijven? Zie toch zeer recente foto bij het ook op deze pagina vertoevende ver haal Bert Kragtwijk. Die bedrijven? Toch benieuwd of de mer kenbekendheid van deze drie shirtsponsors wèl zal stijgen. Hulde Wij van Hutspo(r)t waren bang dat het gebaar van Piet de Ripse koster in het geweld van de maandagse huldi gingspagina verloren zou gaan. Vandaar dat we een paar dagen hebben gewacht. En hét doek alsnog brengen: „Hulde uit de toren, Joop gaat nooit verloren Roulette (5) Overigens (en om deze bas ket baluitgave van deze ru briek passend af te sluiten): niet alleen met de naamsbe kendheid is het slecht gesteld op de tot vorige week nog door de Leidse basketbalher en gebruikte shirts: ook op het vlak der nummers (zie bij deze rubriek geplaatste Kragtwijk-foto) kan dit sei zoen nog veel worden verbe terd...

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13