dwingt België tot omweg naar Mexico PSV beschamend zwak RANKRUK ZIET KANSEN SLINKEN Lot brengt „aartsrivalen weer tegenover elkaar Piquet en Senna mogen niet naar Zuid-Afrika België lastig in dubbelslag Kwalificatie WK voetbal 385PAÖRT CeicUeSouocmt DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 PAGINA 9 guson voorlopig ch Schotland ,EN Alex Ferguson, de assistent-coach iet Schotse voetbalelftal, zal voorlopig een maand de verantwoordelijke man zijn de nationale selectie. De trainer van de so «o.aflTjsie club Aberdeen neemt de plaats in so ^74 8o»ock Stein, die dinsdagavond tijdens de 208!3|rjjd WalesSchotland in Cardiff door een oo 349 5of"ival wefd getroffen en later aan de ge- 20 27,'oop daarvan overleed. do 49 80? McFciul 's de nieuwe nianager van de do 76,'8o|sc eerste-divisieclub Newcastle United. 30 i35.40|ui (41) is de opvolger van Jack Charlton, lo niaand ontslag nam. De nieuwe tech- so 344,soc baas was al negentien jaar. de laatste tijd g 23o?o>ach. werkzaam bij de club. Als doelman leo'eolte hij deel uit van het elftal van Noord- w-sofod. Zweden klopt Denemarken KOPENHAGEN Het na tionale voetbalelftal van Zweden, 25 september te genstander van West-Duits- land in de WK-strijd. heeft gisteravond in Kopenhagen een oefenduel tegen Dene marken met 3-0 gewonnen, Voor 42 000 toeschouwers maakte Prytz in de eerste helft 1-0. Daarna brachten Corneliusson en Magnusson de Zweden op 3-0. Dene marken, zonder Lerby en Laudrup. had in 1977 voor het laatst van Zweden ver loren. Ivan Lendl nummer één PARIJS De Tsjechoslowaak Ivan Lendl mag zich de beste tennisser ter wereld noemen. De winnaar van de open Amerikaanse titel op Flushing Meadow verdrong de verslagen John McEnroe van de eerste plaats. De nieuwe we reldranglijst werd gisteren gepubliceerd. Lendl nam een paar weken geleden ook al de topposi tie in. Hij werd echter verdrongen door de Amerikaan, die al vijf jaar de ranglijst aan voert. De grootste stap omlaag maakte Pat Cash. De door een rugblessure tot rust gedwon gen Australiër zakte van de vijftiende naar de 45e plaats. Top-10: 1. Ivan Lendl (Tsj); 2. John McEnroe (VSt); 3. Mats Wilander (Zwe); 4. Jimmy Con nors (VSt); 5. Kevin Curren (VSt); 6. Yannick Noah (Fra); 7. Anders Jarryd (Zwe); 8. Boris Becker (WD1); 9. Joakim Nyström (Zwe); 10. Stefan Edberg (Zwe). Nederlaag Van Boeckel PALERMO Hagenaar Huub van Boeckel heeft in het ten nistoernooi van Palermo om de Open Siciliaanse titel de eerste ronde niet overleefd. Tegen de Italiaan Massimo Zampieri schreef Van Boeckel nog wel de eerste set op zijn naam met 7-5, maar verloor de tweede en derde met 4-6, 2-6. In New York had Van Boec kel op de cementbanen van Flushing Meadow voor de eer ste keer in zijn carrière de top honderd op de wereldranglijst bereikt door zijn verrassende overwinning op de Australiër Fitzgerald. BRASILIA Nelson Piquet en Ayrton Senna zullen op 19 oktober niet deelnemen aan de formule 1 race op het circuit van Kyalami om de Grote Prijs van Zuid-Afrika, de voorlaat ste wedstrijd voor het wereldkampioenschap. De Braziliaanse regering heeft beide coureurs een startverbod opgelegd. Het ministerie volgt daarmee het voorbeeld van Zweden, dat eer der Stefan Johansson verbood in Zuid-Afrika aan de start te verschijnen. De Franse minister voor sport en jeugdzaken, Alain Calmat, heeft in Parijs gepleit voor een Franse boycot van de Grote Prijs van Zuid-Afrika voor formule 1-wagens. In een open brief vraagt Calmat de constructeurs van de Franse formule 1-wagens en hun rijders, af te zien van deelneming aan de race die op 19 oktober op het circuit van Kyalami wordt ge houden. Vanderaerden wint in Oudenbosch OUDENBOSCH Eric Vandc- raerden heeft gisteravond een cri terium in Oudenbosch gewonnen. De Belgische renner uit de ploeg van Peter Post zegevierde voor Peter Heeren, die op tien seconden als tweede eindigde en Theo Ap peldoorn, die de streep als derde passeerde. Voor de 100 kilometer had Vanderaerden een tijd van 2 uur 18 minuten en 20 seconden no dig. VanderAerden en Heeren ont snapten twee kilometer voor het einde. Wereldkampioen Joop Zoe temelk eindigde in het peloton, dat op 25 seconden van de winnaar fi nishte. Er waren in Oudenbosch 8000 toeschouwers. 30,00 8l3fl SS "$RZOW Het ge- 'fineerde tripje naar jftenland en Albanië lajvoor de laatste kerst - A is het Belgisch lelftal duur komen in. De drie verlies- in die de formatie uy Thijs in de Bal leed, veroordelen tot twee extra duels aartsrivaal Neder- 47J om uit te maken wie volgend jaar bij het 'an Mexico mag mel- Thijs gisteravond, lamper bekomen van hem teleurstellen- 0 tegen Polen: „We n drie van de vier lijke punten gepakt 1 Polen. Maar dat 6 wel naar Mexico. Het e bewijs dat we het te- Griekenland en Alba- 'hebben laten liggen. de wedstrijd van van- nasenbetreft, kan ik mijn irs niets verwijten. Ze ben betrokkenheid en c s*t getoond en al het 00 aojelijke geprobeerd om 00 287,'kinst te komen". 60 30,j 30 Iwjaatste mag met een flinke 50 30.t> zout worden genomen, so 2e|e presenteerde zich in het so s.Ji-stadion van Chorzow "fHald niet als een ploeg, die )0 688.st winnen. Al kon als ver- j® a9%ende omstandigheid wor- wfaangevoerd, dat eerst op i33s[(ag van de wedstrijd bleek, innlFrank Vercauteren toch spelen, omdat hij te 1hinder ondervond van de Irblessure in zijn achter- h. Door de absentie van de froerder van Anderlecht, l linkermiddenvelder bin- factor in de Belgische moest Thijs ineens drif- jchuiven binnen zijn elftal, ^rge Grun maakte toch zijn 'achting in de ploeg op de r hem niet bekende plaats voorstopper, Michel Ren- 8"nê a*s linksback spelen Gerard Plessers verhuisde zeer tegen zijn zin („Ik denk dat ik het met mijn kwalitei ten langzamerhand verdien om één plaats voor vast te krijgen") naar de normaal door Vercauteren beklede po sitie. Dat had allemaal nog best een positief resultaat kun nen opleveren, als België zich van meet af aan wat moediger zou hebben opgesteld. De stra tegie was er echter in eerste instantie op gericht het eigen doel schoon te houden. Polen vond het allang best, want het voelde uiteraard geen enkele drang de Belgen in de kaart te spelen met een riskant aanval lend spelpatroon. Dat bleek trouwens al direct vanaf de af trap. De gastheren hadden in Wlodzimierz Smolarek hun enige permanente spits, die bij toerbeurt werd bijgestaan door de niet in vorm zijnde Zbig- niew Boniek of Dariusz Dzie- kanowski. Twee oplevingen van Boniek hadden Polen des ondanks al voor rust zeker heid kunnen verschaffen. Eerst bood hij de ook al niet overtuigende Smolarek een bijna niet te missen kans en uit de hoekschop die dat ople verde kogelde hij steenhard tegen de binnenkant van de paal. Maar daar bleef het bij wat Boniek betreft, die in de slotfase nog de „schande" over zich heen moest laten gaan om gewisseld te worden voor Andrzej Buncol. De Belgen deden het aan de andere kant trouwens niet veel beter dan Boniek. Eddy „Tintin" Voordeckers raakte zichtbaar geritimideerd door het sloperswerk van Cazimierz Przybys, die voor zijn vierde overtreding op de witharige Belg in Franse dienst (Rennes) terecht de gele kaart zag van de voortreffelijk leidende Schot Robert Valentine. Zoals dat later ook gold voor Jan Urban. De niet-fitte Erwin Vanderbergh kwam in het stuk evenmin voor en aange zien op het middenveld Jan Ceulemans en in wat mindere mate Enzo Scifo er verloren bij liepen, had België zeker voor de pauze nooit uitzicht op een treffer. Na de hervatting traden de bezoekers weliswaar schoorvoetend wat meer uit hun schulp, maar opnieuw na men ze te weinig risico om Po len serieus te kunnen bedrei gen. WILLEM PFEIFFER Polen-België 0-0. Scheidsrechter: Va lentine (Sch). Toeschouwers: 70.000. Gele kaart: Przybys (Polen). Urban (Pol). Polen: Mlynarczyk. Pawlak. Przybys. Wojeicki, Ostrowski. Matysik. Ko- mornicki, Boniek (Buncol). Urban. Dziekanowski en Smolafek (Palasz) België Pfaff. Gerets, Frank Vande- relst. Renquin. Plessers; Scifo, Van- dereijcken, Grün (Degrijse), Ceule mans; Voordeckers, Vandenbergh (Clijsters). Aardig beeld uit het kwalificatieduel Polen-I met v.l.n.r. Vanderelst, Komornicki, Ostrowski en Scifo. CHORZOW Het lot doet Nederland en België elkaar blijkbaar verplicht ontmoe ten. De bloedeloze 0-0 van de zuiderburen in het Slaski-sta- dion van Chorzow tegen de Polen, leverde -de gastheren zekerheid op over deelneming aan het WK voetbal van Mexico rti 1986. België moet op 16 oktober en 20 november data die inmiddels door de bonden van beide landen zijn vastgelegd met Nederland in de slag over wie Polen mag vergezellen. Voor de laatste drie mondiale titeltoernooien is het al niet anders geweest. Voor het WK van 1974 in West-Duitsland, waar Oranje uiteindelijk het zilver greep, liepen twee kei harde botsingen uit op 180 mi nuten voetbal zonder treffers. Nederland triomfeerde in de aanloop naar Agentinië '78 (weer tweede) wel tweemaal over de Belgen, die ook toen al onder leiding stonden van Guy Thijs, inmiddels al aan zijn vierde Nederlandse colle ga toe. Want voor Leo Been hakker had hij ook al te ma ken met George Knobel. Jan Zwartkruis en Kees Rijvers. Thijs debuteerde tegen Neder land in de kwalificatie voor het EK van 1976, met een ne derlaag van 2-1 in Brussel, nadat eerder onder zijn voor ganger Ramon Goethals uit met 5-0 kansloos had verlo ren. Het eerste succes voor Guy Thijs contra Oranje volg de pas op 19 november 1980, toen de Belgen dank zij een benutte strafschop Oranje achteruit wierpen in de race om twee plaatsen bij het WK in Spanje van 1982, toen Bel gië rnet de Fransen Nederland tot toekijken dwong. Het is de enige overwinning, die de zui derburen met Thijs boekten op Nederland op een totaal van zeven interlands, waarbij voorts eenmaal tot een gelijk spel werd besloten. Dat was het geval tijdens de laatste (dertiende) derby der lage landen, september 1983 (vriendschappelijk) in het Heizelstadion, toen met 1-1 werd geëindigd. Eric Gerets, ondanks een af wezigheid van bijna twee jaar gisteravond met laatste man Frank vander Eist uitblinker bij de Belgen, zal de komende weken het meest met de her nieuwde confrontaties tussen België en Nederland betrok ken raken. Als speler van PSV ontmoet hij op 16 okto ber in Brussel en vijf weken later in Rotterdam immers di verse clubgenoten. „Daar kan ik dan niet mee zitten", aldus Gerets. „Als Willy van de Kerkhof alleen dreigt door te gaan zal hij onderuit moeten, er zit niks anders op. Neder land heeft een ploeg met goe de voetballers, zal technisch wat sterker zij dan wij. Maar ik denk dat wij tactisch wat meer te bieden hebben en ook een betere mentaliteit bezit- WILLEM PFEIFFER ten CHORZOW Bondscoach Leo Beenhakker en bonds- manager Rinus Michels heb ben de afloop van Polen-Bel gië gelaten op zich laten in werken. Hoewel Beenhakker „slechts gevoelsmatig, want ik kan niet verklaren waarom" een lichte voorkeur had voor Po len als tegenstander in de barrage voor Mexico, kwam België natuurlijk niet als een verrassing. Zoals het al even min een surprise was, dat het duo vaststelde dat België een zeer lastig te overwinnen op ponent zal zijn, in een dub belslag tussen twee elftallen die elkaar van haver tot gort kennen. Leo Beenhakker: „België speelt al jaren het zelfde concept. Heeft een moeilijk open te breken ver dediging en kiest niet graag zelf de aanval. Nadeel voor ons is dat de Belgen sinds 1980 steeds op het hoogste ni veau vertegenwoordigd zijn geweest en wij die ervaring missen. In tegenstelling tot België hebben wij een nog erg wispelturige ploeg". Rinus Michels daarop: „Onze speelstijl is zeker niet de meest vaste en wij zijn zeker ook geen counterploeg. Daar mee moeten we natuurlijk vreselijk oppassen tegen de Belgen. We zullen moeten vermijden dat we in een val trappen. Ze spelen altijd het zelfde spelletje en hopen dan maar dat het genoeg is. Ze. pakken ook de spelers naar dat speltype. Daardoor heb ben ze ook geen buitenspe lers en moest tegen Polen Eric Gerets het op rechts nog voor ze doen op zijn manier. Maar nogmaals, het is wel uitkijken geblazen. Het gaat alleen nog maar om het doel en dat is een plaats bij het WK in Mexico". Thoresen bezorgt PSV met een harde kopbal een voorsprong van 1-0 tegen Avenir Beggen. BEGGEN Ook in het zevende jaar dat Avenir Beggen aan een Europees voetbaltoernooi deel neemt, zal het optreden van de ploeg uit het groot hertogdom zich wel be perken tot één enkele ronde. Dat staat ondanks de op zich beschamende zege van PSV van 2-0 in het miniscule stadionnetje in het Luxemburgse voor stadje wel vast. Zeker is ook dat PSV nog ruim be loond werd in het treffen met de niet tot overgave te dwingen tegenstander. Gezien de kansen die in de eerste helft ontstonden was de voorsprong van 1-0 waarmee PSV ging rusten allerminst verdiend. In de zeven keer dat Avenir zich plaatste voor een Europees voetbaltoernooi kwam de ploeg nimmer tot winst of zelfs maar tot een ge lijkspel. De schande van een gelijkspel in een Europa-cup- wedstrijd tegen een team uit het kleine Luxemburg, zoals AZ '67 tegen Differdange en Ajax tegen Red Boys eerder overkwam, werd PSV be spaard. Met het vaststellen van die conclusie is eigenlijk al veel gezegd over de kwaliteiten van het spel van de Eindhove- naren. Daarbij komt dat Ave nir een groot excuus kan aan voeren. De ploeg miste door een blessure zijn sterkste spe ler. De van Borussia Mönchen- gladbach afkomstige Thomas Wolf moest zich vlak voor de Europese bekerouverture af melden, ook de ervaren Ro land Krecke was wegens een verwonding niet beschikbaar. Avenir speelde het knap. In het centrum van de verdedi ging speelden de ervaren in ternationals Dresch en Meu nier zeer sterk. Zo sterk zelfs, dat McDonald in het geheel niet gevaarlijk is geweest. Van der Gijp kwam pas ver in de tweede helft wat los. Zelfs de schietgrage maar niet bijster gelukkige Thoresen kon niet voorkomen, dat er amper ge vaar van de Eindhovense aan val uitging. De Nederlanders kregen vrijwel geen ruimte. Voor een laatste verdedigings linie van vier man opereerden vier sterk verdedigende mid denvelders. En als het gevaar te groot dreigde te worden, vielen ook de spitsen Malgret en Krings tijdig terug. Laatste verdediger Ruud Gul- lit poogde met offensieve ac ties de Luxemburgers te ver rassen. Evenals zijn mede-spe lers liep de international zich telkens weer vast in de hechte defensie. Daarbij kwam dat de jeugdige nieuwe doelman Koch een zeer sterk sluitstuk van de Luxemburgse ploeg bleek. In de tweede helft waagde Gullit zich overigens aanzienlijk minder naar de voorlinie. Bij uitvallen ging er zowaar enige dreiging uit van Avenir. Het team was zelfs zeer ge vaarlijk in de counter. Van Aerle moest na ruim een kwartier toen doelman Van Breukelen al geslagen was op de lijn redding brengen. Eén van de weinige goede Neder landse acties voor rust leverde de openingstreffer op. Na een voorzet van Lokhoff was Tho resen met zijn kopbal net te snel voor doelman Koch. Na de hervatting kwam er amper wijziging in het spel. De Luxemburgse verdediging sloot steeds weer op tijd. Tho resen kwam drie keer tot een gericht schot. Eén keer stond de paal succes in de weg. Een fout van Koch was ten slotte de oorzaak dat PSV toch nog op 2-0 kwam. Een voorzet van Thoresen werd niet naar beho ren verwerkt. De toegelopen Thoresen voltrok zelf van dichtbij het vonnis. Hij depo neerde de van de doelman te rugspringende bal voor 2-0 in het Luxemburgse doel. Avenir Beggen - PSV 0-2 (0-1). 30 Thoresen 0-1. 82. Lokhoff 0-2. Scheidsrechter: Van den Wijngaert (Bel). Toeschouwers: 12.000. Avenir Beggen: Koch; Rolf Rentgen. Meunier, Dresch, Thiry (Schinker); Girren, Serge Rentgen, Langers, Ca- tani (Stratigejis); Malget, Krings. PSV: Van Breukelen; Van Aerle, Gullit, Stevens, Heintze; Van de Kerkhof, Lqkhoff, Valke; Van der Gijp, McDonald, Thoresen. 10 lear^IG Na een voortva- a 2,'opde start in kwalificatie- 5 54*7^eP 4 voor ^et were^kampi- 0 ijhschap van 1986 in Mexico a 3!5de mogelijkheid dat Frank- k volgend jaar inderdaad in L Middenamerikaanse land lief is gisteravond sterk ver- jnderd. Tegen de opvallend 127 Wk en goed spelende Oost- 8i/2tse nationale elf verloor de ^f^Janse ploeg verdiend met 2- 74 7/«i Alleen als Europa's beste "9 l/Spg van 1984 cle twee fbuis- tdstrijden, tegen Luxemburg 44 1/4 J°eg°slavië, wint, is er nog sa 7/8»ns op deelneming aan de 34 5/8ndronde. 32 3/8 45 Dor 78.000 toeschouwers, het ,0! i/«pi°n *n Leipzig was tot de 21 i/2?tste plaats uitverkocht, 29 3/4l *en Oostduitsers voor 38 3/4,n laatste kans. De jonge 38 i/aoeg, bondscoach Bernd Stan- 401/2! had een elftal het veld op- Btuurd met een gemiddelde ■n«kftijd van 23 jaar, speelde snel en gevarieerd. Vooral dat laatste verraste de gasten, die eigenlijk geen moment in hun spel konden komen. In de tweede helft hield de druk van de gastheren aan. Na ne gen minuteri viel het eerste doelpunt. Een voorzet van Thom werd door Ernst van dichtbij hard ingeschoten. De beslissing in het duel viel acht minuten voor tijd, toen Bats kansloos was op een schot van zestien meter van verdediger Kreer. Engeland heeft gisteravond niet alleen een punt, maar zelfs een unieke kans laten liggen. In het vertrouwde maar alcoholvrije Wembley zouden de Engelsen zich tegen Roemenie bij winst hebben verzekerd van een plaats in de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal. De Roe menen, die ook nog naar Mexico kunnen, hielden Enge land echter op 1-1. De eiland bewoners bleven daardoor wel leider van groep 3, waarin me de-kanshebber Noord-Ierland in Izmir 0-0 speelde tegen Tur kije, dat in zijn vijfde kwalifi catieduel het eerste punt be haalde. Voor de drie kandida ten, van wie er twee zich zul len plaatsen, is 16 oktober een belangrijke datum. Roemenië ontvangt dan de Noordieren en Engeland krijgt de Turken op bezoek. Een maand later mag Engeland het weer thuis proberen tegen Noord-Ierland. Voor Denemarken zijn de kansen op deelneming aan de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal geste gen. In Bern scoorden Zwit serland en Ierland niet. Door het gelijkspel hebben in groep 6 alle landen in theorie nog een kans op kwalificatie. De Scandinaviërs hebben met zes punten uit vier duels de beste uitgangspositie. Dure primeur CARDIFF Keith Bevan is de eerste be strafte als ge volg van het door de Britse regering inge stelde alcohol verbod in en om voetbalsta dions. De 35-jarige supporter van Wales werd dinsdagavond betrapt bij het duel van zijn favoriete ploeg tegen Schotland (1-1). De rechter vonniste een boete van honderd pond (450 gulden). Een dure pri meur. Groep 1: Polen-België 0-0 2. België 3. Albanië 4. Griekenland 5 1 1 3 3 Polen rechtstreeks geplaatst voor Mexico 1986. België speelt op 16 oktober (thuis) en 20 november (in Rotterdam) extra kwalificatieduels tegen Nederland. Groep 3: Turkije - Noord-Ierland 0-0. Scheidsrechter: Vaütrot (Fra). Toeschouwers: 27.000. Engeland-Roemenië 1-1 (1-0). 25. Hoddle 1-0, 60. Camataru 1-1. Gele kaart: Coras en Ste- fanescu (beiden Roemenië). Scheidsrechter: Trischler (WD1). Toeschouwers: 60.000. Stand: 2. Roemenië 3. N.-Ierland 4. Finland 5. Turkije Groep 4: Oost-Duitsland - Frankrijk 2-0 (0-0). 54. Ernst 1-0, 82. Kreer 2-0. Scheidsrechter: D'Elia (Ita). Toeschouwers: 78.000. Gele kaarten: Stübner en Thorn (OD1), Le Roux (Fra). 5 4 119(9-2) 3 2 1 8 6-4) 3. Frankrijk 6 3 1 2 7 7-4) 4. Oost-Duitsland 6 3 0 3 6 (12-7) 5. Luxemburg 6 0 0 6 0 (1-18) Groep 6: Zwitserland-Ierland 0-0. Scheidsrechter: Aladren (Spa). Toeschouwers: 24.000. Gele kaarten: Brigger (Zwik Hugh- ton en Beglin (Ier). 6 3 3 0 9 (16-2) 6 2 3 1 7 9-5) 6 3 1 2 7 7-5) 7 2 2 3 6 (6-12) 5 0 1 4 1 (1-15) Stand: 1. Denemarken 4 3 2. Ierland 6 2 3. Zwitserland 6 2 4. Sovjet-Unie S 1 2 2 6 4-4) 2 2 6 4-9) 2 2 4 9-8) 2 2 4 2-3)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9