dreigt met staking e China's laatste eunuch slijt dagen in tempel Levenslang voor Argentijnse ex-presidenten Dit fumdige koffertje m(T £eidae (Bou/to/nt Snland" jNCESSIE BOTHA GUNSTIG ONTVANGEN ^ikte Mandela nieuw no^bleem voor Pretoria Pochet onbuigzaam op Menking staatsgreep ti Portugezen rouwen drie dagen na treinramp Satelliet onbeschadigd door staart van komeet £eid<tt(3ou4CMit DONDERDAG 12 SEPTEMBER 198S PAGINA 5 einfi' Sacharov mogelijk enen uit huis in Gorki aar GTON De Amerikaanse ambas- )AM oskou doet haar best duidelijkheid vaigen over het lot van de Russische leid Andreï Sacharov en diens vrouw ven nner, zo heeft het State Department za aten weten. De stiefzoon van de ged dissident, Semjonov, die een hon- t larf! houdt bij de Sovjet-ambassade in kt, nPn- had vorige week gezegd te gelo- uit zijn huis in Gorki is In kringen van Russische dissi- a4d hij vernomen dat de Sacharovs al niet meer in Gorki waren gezien, i bed maakt een verlaten indruk en de het pjke bewaking is weg, zo vertelde laats* Sacharov werd in 1980 naar Gorki Vijf jaar cel DDR-spion KOBLENZ De 36-jarige Franz Arthur Roski, een ex-topfunctionaris van de West- duitse grenspolitie, is veroordeeld tot ruim vijf jaar gevangenisstraf wegens spionage voor de DDR. Hij bekende vertrouwelijke stukken over de grenspolitie en haar banden met de geheime dienst te hebben doorge speeld. Roski werd in juli 1984 aangehouden toen zijn vrouw hem uit religeiuze overwe gingen bij de autoriteiten aangaf. Het echt paar omhelsde elkaar na afloop van het pro ces en liep gearmd de rechtszaal uit. Roski vertelde dat hij in 1971 door de Oostduitsers was gestrikt toen hij een bezoek bracht aan zijn grootouders in de DDR. Hij heeft onder meer namen doorgegeven van collega's die in geldnood zaten en daardoor mogelijk be reid waren tot spionage voor de DDR. Duitse gevangene hield zich 40 jaar verborgen NEW YORK Een Duitse soldaat die nog gediend heeft onder veldmaar schalk Rommels Afrika Korps en veer tig jaar geleden vluchtte uit een Ameri kaans krijsgevangenenkamp, heeft zich aangegeven bij de Amerikaanse immi gratiedienst. De man, de inmiddels 64-jarige Georg Gartner, heeft jaren lang onder een valse naam in de VS ge woond. Tijdens de persconferentie waar Görtner zijn ware identiteit be kend maakte, presenteerde hij gelijk een boek over zijn leven. De FBI, die kort na de oórlog een opsporingsbevel tegen Gartner uitvaardigde, heeft „geen belangstelling meervoor de Duitser. PROCES-BARBIE PAS IN 1986 LYON Het proces tegen het voormalige hoofd van de Gestapo in Lyon, Klaus Barbie, zal in de loop van het volgend iaar worden gehouden. Aanvankelijk zou het proces dit najaar beginnen. Sinds zijn uitle vering door Bolivia in fe bruari 1983 zit Barbie in de gevangenis van Lyon. Het openbaar ministerie heeft opdracht gegeven het onderzoek uit te brei den en Barbie opnieuw te verhoren op basis van „zeer belangrijke details". Dineren voor bedreigde dieren DENVER In gezel- schap van prins Bern- hard hebben gisteravond tweehonderd rijke Ame rikanen gedineerd met als doel geld te vergaren voor het Natuurhisto risch Museum van Den ver en het World Wildli fe Fund (WWF). De en tree voor het diner be droeg 100 dollar. Voor een extra bedrag van 500 dollar konden de deelne mers het hoofd van het WWF, prins Bernhard, ontmoeten tijdens een privéreceptie. MARITZBURG arte anglicaanse Desmond Tutu iet het uitroepen in blijf-thuis-sta- een week van idafrikaanse zwar- er geen. einde an het voortduren- reld van leger en tegen zwarte beto- p een congres van a (V{stelijken in Pieter- pie^urg zei Tutu dat linna genoeg van heeft ivarten als vliegen h gedood". Als de lg niet op korte 1 de noodtoestand en het leger terug- lit de zwarte woon- en, zal hij begin »r oproepen tot ac- lk van een geweldloze 'aarbij hij de bevolking iepen tevoren voldoen- ipen te doen en daarna ek thuis te blijven en nderen van school te o buiten Zuid-Afrika is t algemeen gematigd gereageerd op de aan- ,ng van de Zuidafri- president Botha, giste- Gesprek t alle zwarte inwoners fetsburgerschap van de ek kunnen behouden ïgkrijgen. Een woord- •fer van de hulporganisa- pr zwarten „Black sash" te Sjerp), die bekend )m haar kritische hou- 'jegens de regering, e uitvoering van Bot ha's aankondiging „de eerste echte stap van de regering op weg naar de afschaffing van de apartheid". De aankondiging van Botha, die sprak op een vergadering van ziin Nasionale Partij in Bloemfontein, betekent een belangrijke afwijking van het apartheidsbeleid dat sinds 1948 overheidsbeleid is. In eerste instantie komen vol gens Botha de 13 miljoen zwarten in aanmerking, die buiten de thuislanden wonen. Hij liet verder doorschemeren dat hij denkt aan een dubbele nationaliteit voor de ongeveer tien miljoen zwarte Zuidafri kanen die in de thuislanden Ciskei. Venda, Transkei en Bophutatswana wonen. Zoals bekend worden de thuislan den internationaal niet er kend. De meeste zwarten en de critici van de apartheid spolitiek zien de thuislanden als „dumpplaatsen" waar de zwarten net zo lang moeten leven totdat hun arbeids kracht gevraagd wordt in het blanke deel van Zuid-Afrika. De thuislanden hebben nau welijks enige economische waarde. De Zuidafrikaanse regering is overigens niet van plan de thuislanden-politiek op te geven. Vooraanstaande Zuidafri kaanse zakenlieden zullen morgen in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka overleg voeren met functionarissen van de anti-apartheidsbewe ging het Afrikaans Nationale Congres (ANC). Om Welke za kenlieden het,gaat is niet be- Tijdens de rellen in de buurt van Kaapstad werd gisteren deze zwarte man (midden) zwaarge wond afgevoerd, nadat hij door een agent in de borst was geschoten. De agent, een kleurling, zou even later uit wraak worden doodgeslagen. kend. De regering-Botha heeft de komende ontmoeting veroordeeld, maar de rooms- katholieke aartsbisschop van Kaapstad, mgr. Naidoo, heeft de ontmoeting toegejuicht. De aartsbisschop riep verder op tot een onafhankelijk on derzoek naar het door de poli tie begane geweld. Gisteren werd ook een rapport bekend van de universiteit van Kaap stad, waarin staat dat politie ke gevangenen in Zuid-Afri- evt vee(iNNESBURG Het nieuws dat de zwarte Zuidafrikaan- hejer Nelson Mandela ziek is en geopereerd moet worden, >osiüe blanke minderheidsregering opnieuw voor de vraag, met» belichaming van het verzet tegen de apartheid nog tan 's dflhter de tralies te houden. ïla's dochter Zenani zei dat haar vader onaangedaan op ?heipuws van z'Jn ziekte had gereageerd en dat hij eerst door pnkelijke artsen wil worden onderzocht, voor nij zich laat Mandela heeft een gezwollen prostaat en cysten op ie {en nieren. Het is onbekend of de gezwellen goed- of nisjaardig zijn. ela s vrouw Winnie en hun dochters Zinzi en Zenani kre gel Steren speciale toestemming van de gevangenisautoritei- een bezoek van een uur en 20 minuten. Zenani vertel- afloop dat haar vader er goed uitzag en blij was zijn er W en dochters te zien. Mevrouw Winnie Mandela met haar twee dochters Zinzi (links) en Zenny (rechts) na het bezoek aan Nelson Mandela. ka vaak worden gemarteld. Veel gebruikte straffen zijn slagen en elektrische schok ken en zwarte gevangenen worden veelal wreder behan- .deld dan blanke. Politieke gevangenen worden in Zuid-Afrika aangehouden op grond van de strenge bin nenlandse veiligheidswetge ving. Die wetgeving is giste ren echter een slag toege bracht door een vonnis van het Hooggerechtshof, dat op dracht gaf een man die zon der proces gevangen zat direct vrij te laten. De man, kerke lijk medewerker Paddy Kear ney, werd twee weken gele den door de politie aangehou den op grond van sectie 29 van de binnenlandse veilig heidswetten, die detentie voor onbepaalde tijd zonder aan kondiging van een proces toe staat. Op dezelfde grond werd de Nederlander Klaas de Jon ge aangehouden evenals de leider van het Verenigd De mocratisch Front (UDF), do minee Alan Boesak. Niet be kend is hoeveel mensen in to taal krachtens sectie 29 wor den vastgehouden. Meisje gedood Ook gisteren is de politie weer nard opgetreden tegen demonstranten. Tijdens de achtervolging van met stenen gooiende kinderen in een zwarte woonstad bij Pretoria werd een meisje van vier jaar gedood. Zij is waarschijnlijk geraakt door een rubber ko gel. Naar het voorval wordt een onderzoek ingesteld. Op een aantal andere plaatsen in Zuid-Afrika gebruikte de po litie traangas, hagel en rubber kogels tegen groepen beto gers, die volgens de politie aanzienlijke schade aanricht ten. In de buurt van Kaapstad is gisteren een Zuidafrikaanse politieman door een woeden de menigte doodgeslagen, na dat hij het vuur had geopend op mensen die op weg waren naar een begrafenis. De agent, een kleurling, schoot iemand uit de menigte in de maag, waarop de omstanders zich op hem wierpen en hem dood sloegen. De begrafenis werd later voortgezet. Sancties Het Europees Parlement heeft gisteren in Straatsburg, na een debat dat de hele dag duurde, geen uitspraak ge daan over Zuid-Afrika. In fei te hadden de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-lidstaten dinsdag in Luxemburg het parlement al het gras voor de voeten weg gemaaid. Met uitzondering van Groot-Brittannië besloten de Tien tot een verscherping van het huidige anti-apart- heidsbeleid. Ian Smith, de vroegere pre mier van Rhodesië wiens be wind van 1966 tot 1979 door een economische boycot werd getroffen, heeft voorspeld dat sancties tegen Zuid-Afrika als een pepmiddel zullen werken. „Sancties waren de beste op pepper die ons land ooit heeft gehad", aldus de 66-jarige Smith, die in Rhodesië inder tijd een speciaal bureau op richtte om de sancties te om zeilen. Volgens officiële gege vens beleefde de Rhodesische economie tot aan de machtso verdracht in 1979 een onge kende bloeiperiode. va^GO De Chileense Pinochet heeft de ioei£ verjaardag van zijn \e bewind aangegrepen (felle aanval te doen op leertsitie in zijn land. Hij Vrrf eens ondubbelzinnig ngsjat hij in ieder geval tot H de macht wil blijven. Gisteren kwam het in Santia go tot botsingen tussen aan hangers van de in 1973 ver moorde president Allende en de politie. Eén van de leiders van de militaire staatsgreep, Gustavo Leigh, heeft zich aan gesloten bij de oppositie. Ex- -juntalid Leigh ondertekende dinsdag openlijk het „nationa le akkoord" dat elf oppositie partijen variërend van ge matigd socialistisch tot conser vatief vorige maand aan vaardden. In Amsterdam is gisteravond een grote demon stratie gehouden tegen de dic tatuur in Chili. Op de politieke bijeenkomst in Paradiso, die volgde op de demopnstratie, sprak onder andere Maria Ma- luenda uit Chili, ex-parle mentslid en moeder van een van de oppositieleiders die eind maart in Chili vermoord werden. )JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1 ojHou me vast, burgemeester, of Ik doe de zait!" knarsetandde kolonel Plimmp. „Ezel B begrijpt er nog steeds niets van!" - vrij mag zijn eev'n op te merk'n. in m is EELCO. niet EEZ'L," zei de veld- tanir. - „Tja. een pijnlijke zaak," zei bur iter van Muizenis. „Ik ken Eelco al jaren eei betrouwbaar en bekwaam politieman, ninjeft hij dan eigenlijk verkeerd gedaan?" - taaertelde hij ons toch zélf!" riep de kolonel orwesteert Sjeems Pond en gooit hem in de d ekDan mot-ie maar niet knokk'n," zei Eel- 20erstoorbaar. „Ik zie nog precies voor me n. I gebeurd is. Zulke provo-streek'n kunn'n in, r in Rijkhuyz'n niet aksepteer'n." - „Ik en at Sjeems Pond een bijzonder goede re- ;emld om aan het knokken te slaan," merkte de kolonel venijnig op. „Heb je naar die reden gevréégd, veldwachter?" - „Natuurlijk niet," antwoordde Eelco schamper. „Er mag niet ge knokt word'n. „Afgeloop'n. Er moet orde heers'n in Rijkhuyz'n." - „Prachtig!" riep kolo nel Plimmp uit. „En omwille van die zogenaam de orde liep jij rap naar meneer Verholen, hè, om alles te verklappen!" - „Verhool'n is een keurignette man," vond Eelco. - „De échte, ja!" zei de kolonel. „Maar deze hier is smidje Verho len niet. De echte smidje Verholen staat onder bescherming van de B.G.D. en logeert op een geheim adres ergens in het land. Je bent in de val gelopen, veldwachter!" - „Grote grutjes!" riep burgemeester van Muizenis ontdaan uit. „Ma.maar wie is dan die dubbelganger hier in het dorp?" Het was duidelijk, dat de burge meester zich het gebeurde erg aantrok. PEKING Sun Yaoting is de laatste der eunuchen van het keizerlijke China, de enige nog levende van de duizen den gecastreerde mannen, die de hofhouding van de keizer en daardoor indirect heel China bestierden. Sun is 84 en hij loopt krom van de reumatiek, maar zijn geest is nog helder en hij herinnert zich de dag waarop zijn vader naar het mes greep en hem verkiesbaar maakte voor dienst in de Verboden Stad, tehuis van de keizerlijke fami lie. sHet eunuchensysteem werd zeer vroeg in de Chinese ge schiedenis ingevoerd door keizers, die er zeker van wilden zijn dat hun bijzitten niet werden beroerd door derden. Maar in de loop der eeuwen vergrootten de eunuchen hun macht. Zij begonnen het hofleven en de keizers te over heersen. Velen vergaarden puissante rijkdom. Sun zou ook voor grote dingen bestemd geweest zijn, als niet plotseling de revolutie tussenbeide gekomen was die in 1911 een ein de maakte aan het keizerrijk. De keizer en zijn hof moch ten in het paleizencomplex blijven wonen tot 1924, toen ..opperste krijgsheer" Feng Yuxiang hen er uit zette. Er waren in die jaren ongeveer 1.200 eunuchen aan het pa leis verbonden. Sun steeg geleidelijk in rang. De laatste paar jaar was hij kamerheer van de laatste keizerin, Wang Rong. „De keizer was zeer wispelturig, maar Wang Rong was erg aardig voor ons", herinnert Sun zich. „Ik droeg zijden gewaden, leefde zeer comfortabel en had elke dag maaltijden van vier gangen en soep". In 1924 ging Sun naar huis, maar vertrok weer snel omdat de dorpelingen slechts minachting voor hem hadden. Hij verhuisde naar een tempel in Peking waar eunuchen woonden die of geen geld hadden of te oud waren of niet in staat om op eigen kracht een nieuw bestaan op te bou wen. Hij heeft er sindsdien bijna onafgebroken gewoond. DEN HAAG Het proces tegen negen Argentijnse voormalige militaire jun ta-leden, die van 1976 tot 1983 het land regeerden, is vandaag hervat. De ne gen militairen staan te recht wegens grove schen dingen van de mensen rechten. Hun wordt met name ontvoering, marte ling en moord ten laste gelegd. Enkele van hen, onder wie de ex-presiden ten Videla en Viola, staan veroordeling tot levens lang te wachten. Openba re aanklager Julio Stras sera liet onlangs weten de „maximumstraf", ofte wel 25 jaar gevangenisstraf, tegen de beklaagden te zullen eisen. Argentinië kent geen doodstraf. Een maand geleden werd de eerste fase van het proces af gesloten, na 16 weken hoorzit tingen waarbij een van de pijnlijkste episoden van de Ar gentijnse geschiedenis in de schijnwerpers werd gezet. Met het horen van zowel slachtof fers als voormalige regerings functionarissen en diplomaten heeft Strassera willen aanto nen dat de negen direct ver antwoordelijk waren voor de verdwijning van zeker 9000 mensen tijdens de „vuile oor log" die het bewind tussen 1976 en 1983 tegen zijn oppo nenten voerde. Na de afsluiting van het eerste gedeelte van het proces, waar bij sinds 22 april 847 getuigen aan het woord zijn gekomen, verklaarde hij „zeer tevreden" te zijn. Volgens de aanklager is bewezen dat alle strijdkracht- onderdelen tijdens de militaire dictatuur op wrede en schan delijke wijze de mensenrech ten met voeten hebben getre den. Tegen vier beklaagden zal Strassera de maximumstraf vragen: de ex-presidenten Jor ge Videla en Roberto Viola en de admiraals Emilio Massera en Armando LambruschinL Tegen de vijf anderen ex- -president Leopoldo Galtieri, admiraal Jorge Anaya en de generaals Orlando Agosti, Omar Graffigna en Basilio Lami Dozo zal minder wor den geëist, zo verluidt in juri dische kringen in Buenos Ai res. Toen Raul Alfonsin in decem ber 1983, kort na zijn verkie zing als president, bevel gaf tot onderzoek naar de methoden die tijdens de „vuile oorlog" werden gebezigd, verklaarde hij dat de toenmalige militaire leiders hun strijd tegen ver meende linkse opponenten op illegale wijze hadden gevoerd. Hij gelastte een proces tegen de negen voormalige junta-lei ders, maar kon niet aan de eis van de mensenrechtenorgani saties tegemoet komen de ge dragingen van het leger als ge heel aan de kaak te stellen. Alfonsin heeft zich genood zaakt gevoeld te laveren tus sen de eisen van de mensen rechtenorganisaties, die de veroordeling en bestraffing van alle schuldigen op alle ni veaus eisen, en de geïrriteerde militairen. De militairen gaven onlangs weer uiting aan hun ongenoe gen met de verklaring dat het leger er door sommige getui genverklaringen „is gaan uit zien als een stel schizofrenen en sadisten, waardoor de kloof tussen militairen en burgers nog dieper is geworden". (Vervolg van voorpagina) LISSABON Premier Soares van Portugal heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd na de treinramp van gisteren, waarbij minstens 35 doden zijn gevallen. Het Portugese persbureau ANOP deelde mee dat volgens ano nieme spoorwegfunctionarissen de internationale trein zeven wagons telde. De expres zou van Oporto, aan de Atlantische kust, naar Henday, Frankrijk, rijden. De expres lag achter op zijn schema en wachtte niet totdat de lokale trein met bestem ming Coimbra een zijspoor had bereikt. Er is onduidelijkheid over hoeveel passagiers zich in de treinen bevonden. Brandweerlieden en ooggetuigen verklaarden dat de wagons waren gekanteld en in vlammen waren opgegaan. Het vuur leidde tot een grote brand in een aangrenzend bos. Het hoofd van het medische reddingsteam zei dat van 35 men sen vaststaat dat zij de ramp niet hebben overleefd. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat het dodencijfer hoger zou komen te lig gen dan 50. Er is een groot aantal gewonden. Ziekenhuizen in Viseu, 300 kilometer ten noord-oosten van Lis sabon, plaatsten oproepen voor bloeddonors. Het ministerie van defensie bracht legereenheden in staat van paraatheid om even tueel in te springen. Op de plaats van het ongeluk waren 500 brandweerlieden, 100 ambulances, luchtmachthelikopters, paramilitaire politiefunctio narissen en Rode Kruisfunctionarissen. De treinramp is de 13e dit jaar in Portugal. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. geschikt als modieuze schoudertas is voor u wan neer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De afme tingen zijn 19x11x8 cm. De nieuwe abonnee wacht ook een hartelijk welkom: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 1 Naam: Adres Postcode/plaats:_ Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J I Daama wordt het abonnement betaald per: IO maand (per automatische betaling) I kwartaal per acceptgiro I Stuur als dank het koffertje aan: I Naam:I Adres:I I Postcode/plaats:J Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Couranl, Antwoordnummer 998, 1^500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). WASHINGTON Een Amerikaanse ruimtecap sule heeft gisteren op 71 miljoen kilometer van de aarde een komeet onder schept en is onbeschadigd door haar 22.500 kilome ter dikke staart van gas gevlogen. Het was de eer ste ontmoe.ting tussen een ruimtevoertuig en een ko meet. Met een snelheid van 74.000 kilometer per uur schoot de V/s meter lange, tot Internatio nal Cometary Explorer (ICE) omgedoopte robot om 12.53 uur de uit gassen en stofdeel tjes bestaande lichtgevende staart van de komeet van Gia- cobini-Zinner binnen om er precies 18 minuten later aan de andere kant onbeschadigd uit tevoorschijn te komen. NASA, het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart, was daar juichend enthousiast over, want juist over eventuele schade aan de zeven jaar gele den in Florida gelanceerde ruimterobot was men daar zeer bezorgd geweest. Dat die vrees ongegrond was bleek overigens al binnen vier minuten nadat het toestel de staart was binnengevlogen en een van de boordinstrumenten rapporteerde dat het alleen elektrisch geladen gasdeeltjes waarnam en geen gesteénte, dat voor schade had kunnen zorgen. Uit de duur van de sig nalen is berekend dat de dikte van de staart 22.500 kilometer bedroeg, driemaal zoveel als men_had verwacht.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5