leidóeSowwunt* Verversbrug sputtert tegen STAD OMGEVING Aandacht voor natuur in eigen stedelijke omgeving belangrijk" J Stadspost geeft eigen zegels uit ALLER LEI(DS) Jen belangstelling or overname Vinke Bordewijk: stadsverwarming niet duurder MO iderzoek naar rouwproces j nabestaanden weldslachtoffers stel dat er geen krant was TEMB DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 |g van voorpagina) EN /ALPHEN A/D De dienstenbond cht niet, dat er be- plling is voor over- van de failliete ke- finke-winkels. Wel r belangstelling zijn Ie overname van en- winkelpanden. De wil proberen met gegadigde, waarvan am nog onbekend is, Dgelijkheden te be- ?n van overname je panden met het izige personeel. Veel iemers van Vinke 1 zeer lange tijd in bij het bedrijf. Ike-modehuizen hebben jke historie. Begonnen iiliebedrijf mikte Vinke op de niet meer zo jon- juw uit de wat hogere fcdsklasse. In de jaren e het bergafwaarts met I filialen en kwam het trname door Zeeman, reranderde de bedrijfs- i en het aantal filialen sterk uitgebreid. Thans j de aanpassingen niet a zijn aangeslagen I Zeemangroep behoren e Vinke verder Zee- Gazan en Brons. Het hoofd kantor is gevestigd in Alphen aan den Rijn. De Zee manzaken zouden van de ver schillende bedrijfsonderdelen financieel de beste resultaten behalen. Vinke leed al meer dan een jaar verliezen. Gazan zou momenteel ook enig ver lies lijden, maar de directie, zo stelt de dienstenbond, ver wacht dat dit zich nog wel zal herstellen. De directie van Vinke in Al phen was vandaag niet voor commentaar bereikbaar het EBR aan te passen", voegt hij er aan toe. Bordewijk bevestigt de opmer kingen van EBR-adjunct-direc- teur G. de Boer van gisteren dat de bewoners wel dubbel betalen LEIDEN - Wethouder P. woningbouwverenigingen ming^ Dat zou een gevolg zijn °^h0°0urd Tanzoh™, '"n" Bordewijk van energie (en zouden daar zelf verant- het EBR-tarief als in de huur tevens lid van het college woordelijk voor zijn. °e tarieven.berekent .DeNatio een opgenomen. „Maar dat van beheer van het EBR) aldus ^Federatie betreft maar een stukje van zes- ontkent dat de bewoners Bordewijk zegt een en ander in honderd gulden en dat is vrij j ctm;oricuAf rtlli een reactie op een open brief, simpel op te lossen aldus de an ae ötevensnoi OUU gul- die e Federatie van Woning- Volgens Bordewijk blijkt echter wethouder. „De woningbouw- den per jaar teveel betalen bouwverenigingen gisteren aan uit berekeningen van zowel de verenigingen dienen de huur te voor de stadsverwarming, de gemeenteraad stuurde. Vol- gemeente, het ministerie van verlagen net zoals het Philips Bordewijk erkent dat de be- gens de Federatie betalen enkele economische zaken als de Con- Pensioensfonds dat voor zijn wo- woners meer betalen dan honderden huurders van de Ste- sumentenbond („toch een onver- ningen in de Stevenshof heeft nnHia ie maar h^t 7nn maar venshof 600 gulden per jaar dachte bron", aldus de wethou- gedaan. Ze zeggen dat ze dat for- j meer voor hun energie dan het der) dat de tarieven van het meel niet mogen doen, maar ij11 oeaeeite v^n geval zou zijn geweest bij een EBR terecht zijn. „Er is dus geen waarop ze dat baseren is mij niet die 600 gulden gaan en de conventionele centrale verwar- enkele reden de tarieven van duidelijk". Vrouw lastig gevallen LEIDEN Een 34-jarige vrouw uit Valkenburg is dinsdagavond rond zes uur op de Rijndijk lastig geval len door een man van onge veer 20 jaar oud. De vrouw, die op haar fiets reed, werd klem gereden door de brommer van de man. Hij uitte daarbij schunnige taal. Toen de vrouw doorfietste werd zij nog even gevolgd door de man, maar daarna liet hij haar met rust. 181 koopwoningen in Stevenshof LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft gistermiddag het officië le startsein gegeven voor de bouw van 181 nieuwe wonin gen in de Stevenshof. De wet houder deed dat door het slaan van de eerste paal. Het gaat dit keer om koopwoningen. De huizen worden gebouwd door projectontwikkelaar Wilma Bouwonderneming West B.V. De eerste huizen worden eind volgend jaar opgeleverd. Overleden: A E. de Roo. f3-1917 vrl. echtg van J W E. M Boekestein. geb 17-1- 1 echtg. van J. W van Zijl. H. geb 13-8-1913 vrl. geh. gew F. Philippo. C. van der Niet, 17-1914 vrl. echtg. van C. Pas- A Deurloo, geb 10-6-1906 I. M Roozendaal, geb. 25-6- tan H. Nieuwint. geb. 25-4- I. H. C Bemelman. geb 12-2- tan S H. G. I Walenkamp. 1-1946 man. G. van Muiswin- l. 20-7-1902 vrl. geh. gew met .eeuwen, R. Verdegaal, geb. 2- man C. J. M. van der Klaauw, 1-1908 vrl. geh. gew. met I. de I. L. len Broeke, geb. 10-1- I. geh. gew. met A. Coerman. olwijk. geb 25-1-1911 man. C. __geb 30-7-1918 man. P van geb 5-9-1913 man. P G. A. U/o, geb 9-11-1913 man. A. van w*1j. geb 4-7-1921 man. P E. relt, geb. 9-3-1902 vrl. J. P geb 14-7-1910 man. A. A nteren, geb. 17-10-1932 vrl. ran H Kamphuis T. S. Buijze, 3-3-1959 vrl. J Houps. geb 912 man. J. F J Guldemond, -3-1894 man. G. Sevenster. y.U-1895 man W J. Richshol- 13-4-1899 vrl. geh. gew. met mAsperen. M. E. R. Timans. •9-1907 vrl. echtg. van W. J. kKINd1* M R- Boudet, geb. 5-11- nan. J Bakker, geb. 11-11- an. T. F. M. de Man. geb. 27- man. A. van der Aar, geb. 12- vrl. echtg. van A. van der rord«.' V' nr.». J. i 3 °P w T. Rombaut en S. Chen. Verboom en W. C. G. van van Weeren en B. J. G. H. onck. R. J. den Hertog en J. C. r Hoogt. W. Eradus en Y. Dub- ran P. H. Hoogenboom en A. ran Kins. P. H. Kok en A. Sjar- J. Couvèe en J. L. Kooyker. E. F. G. Kreeft IWOUDE Geboren: Patri- Josina van Reisen; van Leiden; Jordi van Noort; Jornelia Maria van Leeuwen. IjA: Robert Alexander Wismeijer ^■pelique Henderika Klap; Leo- HT Voorhout en Johanna Klein- ^Eald. Overleden Paulus Jurri- ^D'tonius Overdijk; Cornelia Jo- de Jong-Van Benten. Me» een daverende knal werd gistermiddag een pijler van de Verversbrug opgeblazen. LEIDEN Met een da verende knal, die enige tientallen vissen het le ven kostte, is gistermid dag één van de pijlers van de Verversbrug op geblazen. De operatie maakte deel uit van de sloop van de brug die de Langegracht met de Oude Herengracht ver bindt. De brug moet plaats maken voor een nieuwe veel bredere brug. Met de sloop van de brug is al enkele weken geleden begonnen. Het wegdek werd terwijl het verkeer gebruik maakt van een tij delijke brug verwijderd en deze week was men aan de twee gemetselde, deci meters dikke, pijlers toe De beide pijlers zijn tientallen jaren oud en steken diep in het water. Tot het aanbren gen van springstof werd be sloten. omdat een „norma le" sloop te veel tijd en geld zou kosten. Daarvoor zijn de pijlers te kolossaal. Als eerste was gisteren de pijler aan de kant van de Langegracht aan de beurt. Voor het opblazen van het bouwwerk werd net zoveel springstof gebruikt dat de pijlers zou splijten. Het was was ter plekke om het toe gestroomde publiek op af stand te houden. Commen taar van een argeloze fiets- ter, die naar de Herensingel wilde fietsen; „Kunnen ze dat geen kwartiertje later doen". Een paar minuten nadat de agenten er met wat moeite in waren ge slaagd iedereen op enige tientallen meters afstand te zetten, draaiden één van de deskundigen een knop om juist niet de bedoeling dat en vlogen de matten bijna de pijler zou versplinteren, een meter de lucht in. De omdat dat het opruimen al leen maar zou bemoeilijken. De operatie verliep gister middag vlekkeloos. Met bo ren was een aantal gaten gemaakt om de springstof in aan te brengen en een flinke hoeveelheid rubbe ren matten bedekten even later de pijler. Dit om de omgeving tegen mogelijk rondvliegende brokstukken te beschermen. De politie pijler was niet meer. Met de tweede pijler had de voor de sloop verantwoor delijke firma Van Eijk gis termiddag meer moeite. De boren begaven het en men moest het opblazen uitstel len tot vandaag, omdat een andere boren zo gauw niet voorhanden bleken. Vol gens de plannen zou de tweede pijler vanmiddag om half één alsnog worden opgeblazen. De bouw van een nieuwe Verversbrug is noodzakelijk om een betere verkeersaf wikkeling van en naar de Langegracht mogelijk te maken. Volgens al uit de ja ren zeventig daterende plannen wordt de Lange gracht via een nieuwe bre dere weg, de Verversburg en de Herenpoortsbrug met de Herensingel verbonden. Op die manier ontstaat een nieuwe toegangsweg naar de binnenstad en wordt het sluipverkeer via de Haven onmogelijk gemaakt. Voor het zover is, zal echter ook de de Herenpoortsbrug ver nieuwd worden. Of in dat geval ook explosieven ge bruikt worden om de pijlers klein te krijgen, is nog niet bekend. Dit zal afhangen van de staat waarin de pij lers verkeren. LEIDEN De Stadspost Lei den heeft sinds enige dagen een eigen zegel. De zegel moet de betaling voor het gebruik van de stadspost vergemakke lijken. Bij grote partijen, waar bij de aantrekkelijkheid van de enveloppe geen rol speelt, wordt nog steeds gebruik ge maakt van een stempel. Er zijn drie postzegels van 40, 45 en 90 cent. De zegels zijn vervaar digd naar de onderwaterfoto's van Willem Kol voort uit Hat- tem. Eigenaar en initiatiefnemer van de Stadspost, de heer J.R. Ferwerda: „De zegels zijn vooral handig bij gebruik van trouw- en geboortekaartjes. De mensen kunnen de kaartjes al 'van te voren klaar maken en zo inleveren. Ook ziet een ze gel op een kaartje er natuur lijk beter uit dan alleen een stempel. Het gezicht wil ook wat. Daarbij hebben de zegels natuurlijk een filatelistische waarde' De zegels zijn voorlopig alleen op het hoofdkantoor aan de Nieuwe Rijn 61 te koop. Er wordt wel rekening mee ge houden dat de zegels in de toe komst ook in bijvoorbeeld si garenwinkels te koop zullen zijn. Ferwerda, gelooft niet dat de zegels verwarring zullen opleveren met de „gewone" postzegels van de PTT. „De ze gels kunnen uiteraard alleen voor de Stadspost gebruikt worden. Omdat de zegels voorlopig ook alleen bij ons verkrijgbaar zijn, zullen er geen problemen ontstaan. Ver der wordt duidelijk aangege ven dat de zegels alleen voor Stadspost gebruikt kunnen worden. Doet iemand het dan toch op een andere eveloppe dan zal de PTT die brief er di rect uitpikken. Maar ik heb er wel vertrouwen in dat het zal lukken. In Leeuwarden en ook in andere plaatsen in het land bestaat de Stadspost en het gebruik van eigen zegels al zo'n tien jaar en dat loopt ook goed", aldus Ferwerda. Een woordvoerder van de PTT zegt in een reactie dat het staatsbedrijf niets tegen de uit gifte van zegels door particu lieren heeft. „Zolang ze maar niet lijken op onze zegels". De Stadspost Leiden heeft in middels een flinke eigen klan- De zegels van de Stads post Leiden. tenkring opgebouwd. Eigen brievenbussen in de stad heeft de Stadspost niet, maar wel beschikt de Stadspost over een aantal inle veradressen. Be langrijkste adres is het hoofd kantoor op de Nieuwe Rijn 61a. In het bedrijf werken drie professionele full-time krach ten en een groot aantal part time krachten, die zich vooral met de bezorging bezighouden. Cursus Het Centrum voor Jeugd werk in Zuid-Holland houdt onder meer in Leiden, Kat wijk en Hillegom creatieve cursussen voor vrijwilligers in het kinder- en tienerwerk. De cursussen starten in de week van 21 oktober en be staan uit zes bijeenkomsten. Nadere informatie is ver krijgbaar bij het Centrum: Jan van Nassaustraat 7 Den Haag, tel. 070-244736. Literop Het twaalfde nummer van het tijdschrift Literop, een uitgave van LAK Literair, ligt sinds kort in de boekhan del. Literop bevat allerlei soorten poëzie, verhalen (een van de Pool Mrozek), een es say over Klaus Mann en twee vertalingen van gedich ten van Hölderin. Het tijd schrift kost drie gulden vijf tig Lezing september op de zesde etage van gebouw 5 van het AZL aan de Wassenaarseweg 6 wordt gehouden. Dr. W. Oostdijk. bij het AZL werk zaam als kinderarts, zal na der op het onderwerp suiker ziekte bij kinderen ingaan. Ook zal hij vragen beant woorden. De bijeenkomst be gint om half acht. De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde verzorgt woensdagavond 18 september in het Rijksherba rium aan de Schelpenkade 6 een lezing over „Niet alle daagse bolgewassen". De le zing begint om acht uur. Diabetes „Diabetes Mellitus bij kinde ren" is het thema van een bijeenkomst van de Diabetes Vereniging Nederland, afde ling Leiden die woensdag 18 Ons Buiten Voorzitter H. Stouten van de Leidse Bond van Amateur Tuinders opent vrijdag 20 september de jaarlijkse ten toonstelling van de volk stuinvereniging Ons Buiten. De expositie in het vereni gingsgebouw in Leiden Noord (te bereiken via Mar- nixstraat en Pieter Both- straat) is te bezoeken vrijdag van 20 tot 22 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag van 10 tot 16 uur. IIEN De vakgroep Klinische Psychologie van de Leidse irsiteit houdt een onderzoek naar de rouwverwerking en rerlening bij nabestaanden van slachtoffers van een ge- pisdrijf In dit zogenaamde „nabestaandenprojeet" wordt pocht of de wijze van overlijden van iemand van invloed is J rouwproces van de nabestaanden. Een beter inzicht in de Jmatiek van het rouwproces kan gebruikt worden voor letere opvang en begeleiding van deze nabestaanden. e het feit dat deze mensen plotseling geconfronteerd wor- ïet een verlies, hebben zij het extra moeilijk door allerlei die het misdrijf met zich mee brengt, zoals het onderzoek :ht door de politie en het gerechtelijk onderzoek dat emo- 1 vaak zeer belastend kan zijn. Daarbij komt nog eens de iteit in de kranten, dat soms als sensationeel wordt erva- meestal gericht is op de dader, itste tijd is er meer aandacht gekomen voor slachtoffers in geweldsmisdrijf, maar voor de opvang en begeleiding iabestaanden van slachtoffers is tot op heden echter nog 'eregeld. Door vast te stellen wat mensen allemaal hebben ■n doormaken en misschien nog steeds meemaken nadat zij id door een geweldsmisdrijf hebben verloren, is men bij de •oep Klinische Psychologie dit onderzoek begonnen. Doel is et deze gegevens de hulpverlening voor de nabestaanden "beteren. dit onderzoek is men bij de vakgroep afhankelijk van de werking van mensen die iemand hebben verloren door een id of doodslag. Dit kunnen partners of verwanten zijn, maar ideren die voor het overlijden regelmatig contact met het •ffer hadden. De onderzoekers stellen zich er terdege van t te zijn dat het een zeer gevoelig onderwerp is en dat het •zoek daarom zeer zorgvuldig zal worden uitgevoerd. Ano- •it en bescherming van de privacy worden gewaarborgd, n die aan het onderzoek willen meewerken kunnen con- ipnemen met Annelies Duym tel. 02523-2846. e\\y dan wist U niet wat de achtergronden van die kaping waren TENTOONSTELLING IN BIBLIOTHEEK GEOPEND Drs. Pieters overhan digt het projectenboek „De natuur je buur" aan drs. Morsink. LEIDEN „Aandacht voor natuur in de woon omgeving mag geen voor bijgaand verschijnsel zijn, maar moet een blijvend element worden. Vanuit verschillende overheden moet hiertoe gezamenlijke een beleidslijn worden uitgezet". Dit zei drs. J.B. Pieters, plaatsvervangend directeur-generaal Lande lijke Gebieden en Kwali teitszorg gistermiddag bij de opening van de ten toonstelling „De natuur is je buur" in de Leidse openbare bibliotheek. De tentoonstelling is de afslui ting van een project waarbij de aandacht voor de natuur in de stedelijke omgeving centraal stond. Aan dit project, waarbij zowel het ministerie van land- was, hebben verder duizenden vrijwilligers in het land mee gewerkt. In plaats van minister L.C. Brinkman, die in eerste in stantie had aangekondigd de bibliotheek te openen, kwam de plaatsvervangend directeur generaal welzijn, drs. H.J.A. Morsink. De minister moest naar Parijs om bij de huldiging van de Nederlandse cineast Joris Yvens te zijn. De heer Morsink noemde de uitgevoer de initiatieven voor een betere groenvoorziening in de eigen buurt een „uniek project". Hij stelde verder dat de tentoon stelling, die nu naar aanleiding van die projecten is samenge steld, in een bibliotheek het best op zijn plaats is. „Een bi bliotheek is vooral een infor matievoorziening, die voor ie dereen bereikbaar is en geen hoge financiële drempel heeft. Verder draagt zij bij aan de mondigheid van mensen. Deze tentoonstelling is een bewijs van goede samenwerking tus sen bibliotheek en maatschap pelijke instellingen". Loco-burgemeester F. Kuijers, overhandigde het aantal spre kers tenslotte nog een boekje „De natuur als buur", waarin verhaalt wordt hoe de groen voorziening in de Sleutelstad wordt aangepakt. „Het toont aan dat je als gemeente ook zonder allerlei project-com missies veel kan doen", aldus de wethouder. „De Werve" De tentoonstelling „De natuur je buur" is tot en met 25 sep tember in de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat en in nog ruim 300 andere biblio theken in het land ingericht. De tentoonstelling is een ge volg van een project dat bijna vijf jaar geleden startte vanuit de Commissie Natuurbescher mingseducatie onder beleids verantwoordelijkheid van het toenmalige ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. Dit project had als doel de verbetering van de leefbaarheid in eigen straat of buurt door meer aan dacht te besteden aan groen voorzieningen. Nadat de com missie natuurbeschermingse ducatie vier jaar geleden met een rapport kwam met beleid saanbevelingen ten aanzien van het stedelijk groen werd tenslotte aan 150 groenprojec- zich echter bijna 400 aange meld. Van de 150 uitgevoerde initiatieven is het projecten- boek „Natuur je buur", dat gis termiddag ten doop werd ge houden, samengesteld. In Leiden kregen twee reeds bestaande initiatieven finan ciële steun. Dat was het buurt- groenproject in de woonbuurt de Werve in de Merenwijk en het tuinproject voor jongeren van het Vormingscentrum. Bij het buurtgroenproject „De Werve" hebben de bewoners hun invloed aangewend bij de keuze van bomen en werd het speelplein op hun initiatief aangelegd als een avontuurlijk plein met een natuurlijk ka rakter. Verdér werden schoonmaak- en plantdagen gehouden. Verschillende be woners gaven zich op om een stukje groen te adopteren, toen het onderhoudsniveau van de gemeentelijke afdeling Plant soenen door de bezuinigen daalde. Op de tentoonstelling wordt aan de hand van foto's, teksten en een dia-klankbeeld een idee gegeven van deze twee Leidse projecten. Verder is er de film „Natuur je buur" te zien en kan men een keuze lijst krijgen met literatuur over dit onderwerp. Er is een documentatiemap en voor de jeugd een knipselkrant. Ter gelegenheid van de projecten en de tentoonstellingen in h§t land is er door de Stichting Milieu-educatie een brochure samengesteld, getiteld „Groen in de Buurt". Deze brochure sluit weer aan bij de diaserie „Natuur: franje of noodzaak", die-wëneens op de tentoon stelling te zien is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13