Verlegenheid maar aangeleerd Japan als slachtoffer is vervalsing geschiedenis Jelmuth Kohl houdt mordicus vast aan zijn ministers Politici kunnen door vraatzucht niet goed regeren kjjoorlopig geen breuk in Britse vakbeweging PSYCHOLOOG BIJ PROMOTIE: ÏASSEUR NA TIONAAL BALLET WIL POLITIEKE PARTIJ OPRICHTEN Levenslang geëist voor doodslag INENLAND/BUITENLAND Seidóc Qowuvnt DONDERDAG 5 SEPTEMBER 198S PAGINA 5 Hpvan. Devan ingspen rwaardt onze correspondent Gerard Kessels) laten bfN Wat kan een minister in tondsrepubliek zich veroorloven ^.pjdat hij op moet stappen? Heel ■ren dal kennelijk. Het meest recente jouden Ijs: de spionagezaak-Tiedge. Nu lekte kruitdamp begint op te trekken, b omstaide politiek verantwoordelijke iaraan minister Friedrich Zimmer- <bondsr? van Binnenlandse Zaken, nog resideifjn stoe* a^so^ er niets gebeurd de 69-j felicr Helmuth Kohl, die meer waar- echt aan trouw en persoonlijke toe- .ng dan aan deskundigheid en kwali- laat geen minister vallen. Elke aange- n minister wordt door de kanselier nadrukkelijk aan zijn zetel vastgekit. Toen Kohl in 1982 aan de macht kwam, kondigde de christen-democraat aan dat zijn regering na dertien jaar socialistische heerschappij een „geestelijk-morele ver nieuwing' door zou voeren. Van die doel stelling, wat die ook in moge houden, is nog niet veel terecht gekomen. In elk ge val is van een „geestelijk-morele vernieu wing" van de politieke zeden geen sprake. Op dat terrein wordt de klok eerder te ruggedraaid. De verantwoordelijke amb tenaar in, de zaak-Tiedge, Heribert Hel- lenbroich, wordt de laan uitgestuurd, maar de minister blijft zitten. In de drie jaar dat hij regeert wordt Kohls kabinet geteisterd door het ene schandaal na het andere. Begin vorig jaar stuurde minister Manfred Wörner van defensie, de op een na hoogste militair van het land, Günter Kiessling, naar huis. De ge neraal zou door zijn homosexualiteit en zijn bezoek aan twijfelachtige bars in de Keulse binnenstad een veiligheidsrisico zijn geworden. Van de aantijgingen bleek geen steek te kloppen. Wörner wrong zich in alle bochten om zijn huid te redden. De chef van de militaire Inlichtingendienst werd met pensioen gestuurd en Wörner liet Kohl weten dat nij bereid was af te treden. Tot verbazing van vriend en vij and handhaafde Kohl de bewindsman. Wörner heeft zich nog steeds niet van de klap hersteld. Binnen het kabinet heeft zijn woord nauwelijks nog gewicht Leber De zaak van Zimmermann vertoont op merkelijke overeenkomsten met die van Georg Leber. Deze socialistische minister van Defensie trad op 16 februari 1978 af. Leber nam de politieke verantwoordelijk heid op zich voor illegale afluisterpraktij ken van de militaire inlichtingendienst. Net zomin als Zimmermann iets afwist van de drankzucht en schulden, die Tied- ge tot een veiligheidsrisico maakten, wist Leber iets van de escapades van de Inlich tingendienst. Maar in tegenstelling tot Zimmermann ontweek Leber de politieke verantwoordelijkheid niet. Leber was de enige niet. Vroeger werd het met de poli tieke moraal in Bonn nauwer genomen dan nu. In 1977 trad de liberale minister van Binnenlandse Zaken Werner Maiho- fer af na, al weer, een illegale afluister- zaak. Slechts één minister heeft Kohl niet in de regering kunnen houden. Otto Graf Lambsdorff, de minister van Economische Zaken, moest vorig jaar opstappen onder druk van het Flick-Bonn omkoopschan daal. Maar de even koele als strijdlustige Graf bleef zo lang als het maar enigszins mogelijk was. Toen hij door de Officier van Justitie officieel in staat van beschul diging was gesteld wegens omkoping, bleef hij rustig zitten. Hij liet zijn advoca ten de aanklacht aanvechten. Pas toen de rechtbank in Bonn na een half jaar de aanklacht ontvankelijk verklaarde en de datum voor het begin van het proces vast stelde, was er voor Lambsdorff en Kohl werkelijk geen houden meer aan. Zes maanden lang heeft de regering in Bonn zich in binnen- en buitenland laten verte genwoordigen door een minister, die was aangeklaagd wegens omkoping. Het is duidelijk, de kanselier laat niet gauw iemand vallen. Daarbij komt dat Kohl ziin aangeslagen ministers vooral als slachtoffers van „riooljournalistiek" ziet. Daarbij doelt hij niet op het boulevardblad Bild, maar op serieuzere weekbladen als Der Spiegel en Stern. De Flick-onder- zoekscommissie van het deelstaatparle ment van Rheinland-Pfalz verweet hij on langs zich „te zeer te laten leiden door ge drukte producten die op maandag en op donderdag verschijnenOp maandag komt Der Spiegel op de markt, op donder dag Stern. De kanselier raadt zijn minis ters aan net te doen als hij zelf: dergelijke bladen gewoon niet lezen. Het lijkt soms wel dat hoe heftiger Spiegel en Stern een bewindsman aanvallen, hoe sterker Kohls overtuiging wordt dat de man moet blij ven. nen 0|lldozers onder het Concertgebouw werkzaamheden in de gewelven van het Concertgebouw zijn, ongemerkt voor de buitenwereld, HOVlfyie gang. Met kleine bulldozers en verrijdbare boormachines wordt langzaam de oude funde- onder de Amsterdamse muziektempel verwijderd. Dirigent Bernard Haitink van het Concertge- workest heeft de repetities met het orkest verscheidene keren moeten onderbreken om de klieden te vragen met boren te stoppen. Het lawaai maakte de repetities vaak onmogelijk. n bad^an onze correspondent politik R°Ser Simons) ,nk u,NDEN Het bestuur ?n boj de Britse vakcentrale £uid-/C is gisteravond terug- de rtrabbeld en heeft zijn ma4nitieve beslissing over Stiel uitstoten van de „op- ldige" bond van meca- dreigtens nog een poosje uit- egen jteld. Daarmee werd "j da\ onmiddellijke scheu ring in de vakbeweging tijdelijk vermeden. Velen achten het nu trouwens onwaarschijnlijk, dat het nog tot een schisma zal komen. Ie dereen is blij met de bereikte uitkomst, want als het TUC de bond van mecaniciens met zijn meer dan een miljoen leden aan de deur zet en hierna nog honderdduizenden meelopers van de „opstandelingen" hun lidmaatschap opzeggen, dan verliest deze centrale van Brit se vakverenigingen niet alleen veel aanhang, maar ook een grote brok van haar vaste in- komen. He( ver. wacht nu, dat de mecaniciens zich toch zullen neerleggen bij de officiële politiek van de vakbonden, die regeringssteun voor het houden van geheime stemmingen verbiedt. DEN HAAG Bij de hulp aan mensen die van hun verlegenheid af wil len, kun je het beste spreken van onderwijs, in plaats van psychothe rapie. Volgens psycho loog Van der Molen wordt de cursist daar door minder snel „zielig" gevonden en voelt hij zich meer verantwoorde lijk voor het eindresul taat. „Verlegen gedrag is ooit aangeleerd en kan dus ook worden afge leerd" Psycholoog H. van der Molen is vandaag gepromoveerd aan de universiteit van Gro ningen op een onderzoek naar verlegenheid en de bes te manier om er vanaf te ko men. Blozen, transpireren en trillen, hinderlijke eigen schappen waar iedereen wel eens mee te kampen heeft, worden pas echt een handi cap wanneer ze heel veel voorkomen en langdurig aanhouden. Men leert zich een gedrag aan waarbij men „moeilijke" situaties ver mijdt. Van der Molen: „Men weet zich niet te gedragen in ge zelschap. Een verlegen per soon durft bijvoorbeeld moei lijk een alledaags gesprek aan te knopen. Verjaardagen en recepties worden daarom ontlopen. Men leert verve lende situaties te ontwijken. Het gevolg is een isolement waar men niet makkelijk uit komt. De verlegen persoon komt in een vicieuze cirkel terecht, want door dat isole ment heeft men steeds min der gelegenheid zich te oefe nen in het omgaan met ande ren. Als die toestand eenmaal bereikt is, kijkt men huizen hoog op tegen situaties waar men niet omheen kan". Gedachten Van der Molen: „Een ander aspect wordt gevormd door de negatieve gedachten die een verlegen mens over zioh- zelf koestert. Irrationele ge dachten vaak die een eigen leven gaan leiden. Daarbij wordt onderscheid gemaakt naar gedachten die men heeft voordat men zich in ge zelschap van vreemden be geeft en gedachten die men heeft als de situatie voorbij is. Kenmerkend is dat een ver legen persoon een bepaalde situatie negatief en met wei nig zelfvertrouwen tegemoet treedt. Het resultaat is dan ook niet zelden een weinig succesvol optreden, dat door de betrokkene ook nog eens extra negatief wordt beoor deeld. Daar komt de overtui ging bij dat ook anderen hem negatief beoordelen. Het ge volg is dat men ook hier in Verlegenheid uit zich onder meer hierin dat men in gezelschap geen raad weet, geen contacten legt en door gebrek aan zelfver trouwen als „muurbloempje" aan de kant blijft. een vicieuze cirkel raakt. Het ontstaan van verlegen heid is een gecompliceerd proces, niet terug te voeren tot één factor of één gebeur tenis. De belangrijkste oor zaak moet worden gezocht in een tekort aan vaardigheden om in contact met anderen adequaat te reageren. Men weet zich geen raad. Van der Molen: „Verlegen heid komt het meest voor in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. Dat is de periode dat men zich een heel scala aan vaar digheden efgen moet maken. Natuurlijk blijven zich op la tere leeftijd altijd situaties voordoen waarin men zich verlegen voelt, maar dat is geen probleem zolang dat om incidenten gaat. Wanneer het heel veel voorkomt, dan is het raadzaam er iets aan te doen". Cursussen In zijn onderzoek beschrijft Van der Molen twee typen cursussen voor mensen die last hebben van verlegen heid. Bij cursus A (49 deelne mers) wordt er vanuit gegaan dat verlegen gedrag (s aange leerd, dus ook kan worden afgeleerd. Vergroting van kennis (en daardoor minder negatieve gedachten) en ont wikkeling van vaardigheden moet tot verbetering van de situatie leiden. Men leert luisteren en krijgt oefeningen in praatvaardigheid. Cursis ten krijgen daarbij bijvoor beeld de opdracht iets te wei geren, kritiek te leveren of op kritiek te reageren. Ook huiswerk ontbreekt niet. Cursus B (38 deelnemers) is gebaseerd op de gedachte dat verdieping van algemeen zel finzicht, door bijvoorbeeld bewustzijnsoefeningen en groepsgesprekken, zal leiden tot „vrijmaking" van het ge blokkeerde gedrag. Deze cur sus is minder gestructureerd. Cursus A leverde het beste resultaat op: 72 procent had na korte tijd aanzienlijk min der last van verlegenheid. Dit percentage liep na drie maanden op tot 80 procent. Het resultaat bij cursus B was aanzienlijk minder: uiteinde lijk voelde 44 procent van de deelnemers zich bevrijd van overmatige verlegenheid. Van der Molen: „Het gaat er bij de cursussen om de vi cieuze cirkel te doorbreken. Wanneer de cursisten een maal postieve ervaringen op doen en meer zelfvertrouwen krijgen is men op het goede pad. Cursisten die „hun le ven lang" gehinderd werden door verlegenheid, blijken door „hulp als onderwijs' het sociale verkeer weer aan te kunnen". De handelseditie van het on derzoek ligt binnenkort on der de titel „Hulp als onder wijs" in de boekwinkel. (ÏSTERDAM Yo- -oefeningen bij het be- i van elke vergadering n de Tweede Kamer iden de politiek in ons ld goed doen. Met krui- I pthee tijdens de debat- 1 gaat het zo mogelijk g beter en als Ruud met bbers en Joop den Uyl ide sjjaf en toe eens aan een lliet tplofl >gie >1 zijn de ideeén van Fred een\l Beek (55), yoga- en ont- n d(nningsdocent en bovenal "spelfcseur van het Nationale ïien. Het. Van Beek plaatste eni- Initiéèijd geleden een advertentie derzdeen aantal dagbladen en twerjeg heel wat reacties op zijn wapoep een nieuwe politieke en kjtij te beginnen. „Welke ft-volgegeten, geen bio-vlee- ende en niet aan suiker ver- ^^afde wakkere politici (in tec. worden onderworpen, ande^nen de landsproble- gen. (n helemaal met onge- >eeld pde extra energie en lanceiativiteit worden aange- spé), kiezers en groeperingen voelen zich geroepen een nieu we partij op te richten voor het algemeen welzijn? Adhe- sies schriftelijk aan Fred van Beek, Vijverlaan 3, Groenekan (U)". Wie bedenkt zoiets? Dit kan toch nooit serieus bedoeld zijn? „Natuurlijk wel! Hoeveel vol gegeten politici lopen er niet op het Binnenhof rond? Die politici kunnen door hun vraatzucht onmogelijk goed regeren", zegt Fred in zijn be handelkamer in de Amster damse Stadsschouwburg. Dan sers van het ballet lopen af en aan om hun pijnlijke spieren weer soepel te laten maken. Al knedend en kloppend zendt Van Beek het programma van de nog naamloze partij de we reld in. De partij-ideologie heeft ver-, dacht veel weg van „een ge zonde gest in een gezond li chaam". De staat waarin de politici hun beslissingen ne men baart Van Beek grote zor gen. „Ze tafelen te zwaar. Ze zijn Kun balans kwijt, eten vlees, drinken alcohol en zien er pafferig uit.. En vooral: ze zijn verslaafd aan suiker en daar wordt je heel Ying van. Deze mensen vormen zo een bedreiging voor de vrede. Hoe is het mogelijk dat zulke men sen verantwoorde beslissingen nemen?", vindt Fred. Niet geflipt „Ik ben helemaal niet geflipt". Als de rust zelve verdedigt de toekomstige oprichter van de jongste politieke partij zich te gen al te veel cynisme. „Dit is niet zomaar filosofie. Er zijn verenigingen genoeg die zich daarmee al in selecte kringe tjes bezig houden. Nee, dit is iets dat iedereen aangaat". Als Van Beek met zijn partij succes heeft, is één van zijn eerste acties het tot een mini mum terugdringen van de vergadertijd in de Tweede Ka mer. „Een jaar geleden had ik een topmanager op de massa- gebank. Tijdens het gesprek dat ontstond, bleek dat hij een grote hekel had aan langduri ge vergaderingen in rokerige ruimtes, waarbij bovendien veel alcohol wordt gedronken. Toen heb ik hem overgehaald om' met zijn gesprekspartners in mijn yoga-studio in Groene kan te vergaderen. Daar heb ben we met twaalf vergade raars en hun secretaresses wat ontspanningsoefeningen ge daan en wat yoga. Toen zijn ze aan het vergaderen geslagen, waarbij ik heilzame kruiden thee serveerde. Het resultaat was verbluffend en de topma nager was stomverbaasd. Nog nooit was de vergadering zo vlot verlopen. Nooit hadden de deelnemers een groter oor voor elkaar gehad en nog nooit waren creatievere ideeën naar voren gebracht. Dat wil den ze vaker doen. Zo zou het in de Tweede Kamer ook kun nen gaan, maar daar staat men er niet voor operi. Politici zijn bijna zonder uitzondering te rationeel ingesteld", aldus Van Beek. Vleeseters-idee De masseur en yogaleraar is dus opgestaan om de rege ringsverantwoordelijkheid op zich te nemen. Hij heeft naar zijn zeggen al heel wat reacties gehad, maar er hebben zich nog geen serieuze gegadigden gemeld om het partijprogram in de politieke praktijk te brengen. Wat zou hij doen als hij nu in de regering zou komen? „Al lereerst zou ik de bouw van de extra gevangenissen niet door laten gaan. Dat is typisch een idee van vleeseters. Ik heb niets tegen straffen voor zware misdadigers, maar kleine mis dadigers zoals dieven hebben meer aan een genezing binnen de maatschappij". Met yoga zeker? „Uiteraard met yoga. Ik denk echt niet dat ik Utopia bereik, maar weet zeker dat er heel veel mensen zijn die een heel eind met me mee willen gaan". Fred heeft als tweede pro grammapunt „het oprollen van de suikermaffia", om zo de overstelpende hoeveelheid suiker in voedings- en genot middelen te beperken. Verder wil hij enorme subsidies geven aan cultuuruitingen. „Creativi teit, daar moeten we het van hebben. Dat is het enige dat de wereld kan helpen en moet daarom ook een kans krijgen", vindt de masseur. Verder wil hij een beroepsleger in het le ven roepen, want een even wicht tussen de supermachten moet er zijn. „We moeten oog houden voor de realiteit. Wa pens zijn er nu eenmaal, die schaf je niet zomaar af". Wie wordt er lijsttrekker van de nieuwe partij? Lubbers? Jos Brink? Fred zelf? De vraag wordt beantwoord door een van de dansers van het ballet, die kreunt onder het heilzame geweld van de grote masseurs- handen: „We willen z'n gou den handen niet missen". Van Beek zelf: „Ik blijf bij m'n leest, er zou zich een professio nal moeten aanmelden om het werk op te knappen". Er is volgens Van Beek geen partij in Nederland die zich se rieus bezighoudt met wat hij noemt „het persoonlijk wel zijn". „En dat terwijl de maat schappij die die partijen willen veranderen in feite een weer spiegeling is van de mens. Als we ons allemaal lekker voelen in ons lijf, ziet alles er beter uit en gaat alles makkelijker. Dat is het begin van de oplossing van de problemen van de mens, waardoor op den duur ook de maatschappijproblemen als sneeuw voor de zon zullen oplossen", vindt Fred, die nog maals benadrukt: „Ik bén geen „Politici zijn verslaafd aan suiker en worden daar heel Ying van", zweverig type". Fred van Beek, hier bezig met het soepel maken van de spieren van een danser van het Nationaal Ballet, wil een politieke partij ARJEN VAN DER SAR oprichten voor het algemeen welzijn. USKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" ARCHIVARIS RIJKSINSTITUUT OORLOGSDOCUMENTATIE: OVERLOON Archiva ris J. Zwaan, verbonden aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, heeft gisteren felle kritiek geleverd op de manier waarop de afgelopen maand de atoomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki zijn herdacht. De archivaris was verbijsterd te zien hoe de Verenigde Sta ten in de beklaagdenbank werden gezet en de Japanners plotseling de rol van slachtof fer kregen. Die rolverwisseling, een ver valsing van de geschiedenis, is volgens hem „duidelijk een ge volg van de communistische propaganda waardoor de link se media zich laten leiden". „Een bitterder pil had men de mensen die de oorlog in de Pa cific meebeleefden niet te slik ken kunnen geven". Archivaris Zwaan uitte zijn kritiek in Overloon tijdens de opening van de eerste grote herdenkingsexpositie over de Tweede Wereldoorlog in Ne- derlands-Indië. De tentoon stelling zal onder de naam Djojobojo verwijzing naar een Javaanse legende het komende half jaar te zien zijn in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. Naast de vele honderden exposities met als onderwerp Nederland 1940- 1945, ziin in ons land tot dus verre slechts drie kleine ten toonstellingen over Neder- lands-Indië in oorlogsjaren ge houden. „De mensen die na de oorlog uit Indië terugkwamen, werden vergeten in Neder land, dat eigen wonden likte", zei Zwaan. „De mensen wer den gestigmatiseerd als reac tionairen, kolonialen en oor logsmisdadigers". Voorzitter Van der Harten van het Oorlogs- en Verzets museum sprak de hoop uit dat de expositie begrip zal kweken tussen de verschillende cultu ren. Hij zei gelukkig te zijn dat de Tweede Wereldoorlog veer tig jaar na dato opnieuw in de belangstelling staat. „Gelukkig is in de pers aandacht besteed aan de vragen die we ons na al die jaren moeten stellen". Tij dens de opening van de expo sitie Djojobojo werd het boek Nederlands-Indië 1940-1946 gepresenteerd. Auteur is ar chivaris Zwaan. BREDA Voor doodslag op een bedrijfsleider van het Al- bert Heijn-filiaal in Hilvaren- beek en voor vier gewapende overvallen in West-Brabant heeft officier van justitie, mr. J. van Woensel, bij de recht bank in Breda gisteren tegen de 28-jarige F.J. uit Bladel le venslang geëist. De verdachte gaf toe dat hij in de avond van 30 november 1984 de fatale schoten op bedrijfsleider C. Kloppenberg heeft afgevuurd. Ook bekende hij zijn rol in de gewapende overvallen of po gingen daartoe in november van het vorig jaar in Bergen op Zoom, Etten-Leur, Breda en Made. De man was in sep tember vorig jaar niet van een proefverlof naar de Scheve- ningse gevangenis terugge keerd. De uitspraak is op 18 september.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5