Staatschuld Zuid-Afrika niet rampzalig m Moskou gaat met J anti-satellietwapen ook proeven nemen Stille getuigen ondergang Titanic „Mensenrechten geen zaak van bankerf" ECONOMIE KOMT WEL STEEDS MEER ONDER DRUK TE STAAN Russen vallen guerrilla's aan bij Pakistaanse grens BUITENLAND £eidóC<2ouxant DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1985 PAG! Israël zal laatste Libanezen vrijlaten TEL AVIV Israël is van plan over tien dagen de laatste groep van de oorspornkelijke 700 Libane se gevangenen vrij te laten. Dat heeft Radio Israël bericht Sinds de kaping van een Ameri kaans passagiersvfiegtuig op 14 juni, waarbij de vrijlating werd ge- eist van sii'iten die in Israël gevan gen werden gehouden, zijn bijna 600 van de 700 gedetineerden uit de Atlit-gevangenis vrijgelaten. De meeste gevangenen waren opge pakt tijdens zoekacties in Zuid-Li- banon in de laatste maanden van de Israëlische bezetting. Eigen wijs stuk grond in China PEKING In het noordoosten van China ligt een strook grond, waar het in de zomer vriest. In de win ter. wanneer de temoeratuur van de omgeving min 30 graden bedraagt, heeft de grond een warmte van 17 graden. Dat meldt het Chinese Volksdagblad. De bizarre strook is 1.000 meter lang en 15 meter breed. Zij loopt van de helling van een heuvel naar een ri vier in het district Huanre, dat in de provincie Liao- ning ligt Wanneer het 's zomers regent verandert het water dat op deze grond valt onmiddellijk in ijs. De bodem is tot een meter diepte bevroren. In de wintermaanden is de bodem warmer dan de omge ving. De mensen uit deze streek kennen het ver schijnsel al meer dan een eeuw. Zij maken er ge bruik van door er 's winters groenten te telen. We tenschapper zijn nu begonnen het raadselachtige verschijnsel te onderzoeken. Protest tegen doodstraffen voor mindeijarigen in VS DEN HAAG In Amerikaanse ge vangenissen wachten minstens 33 ver oordeelden op de doodstraf wegens misdaden die zij hebben begaan toen zijn nog minderjarig waren. Dat heeft de mensenrechtenorganisatie Amnes ty International gemeld. Volgens Am nesty is het executeren van personen, die zijn veroordeeld wegens delicten begaan voordat zij de leeftijd van achttien jaar hadden bereikt, in strijd met internationale verdragen. De or ganisatie is overigens in alle gevallen tegen de doodstraf en vindt dat dood vonnissen moeten worden omgezet in andere straffen. Tachtig gewonden door chloorwolk MANCHESTER In zieken huizen in Manchester (Noord- west-Engeland) zijn gisteren 80 werkneemsters van een kledingfabriek behandeld, na dat er een chloorwolk was ont snapt. Geen van hen is er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde in een fabriek in Middleton, ten noorden van Manchester, toen een werkneemster schoon maakmiddelen met elkaar mengde, waarbij giftige dam pen ontsnapten. Aangehouden spionne had toegang tot militaire geheimen BONN De eerder deze maand op verdenking van spionage aangehouden secretaresse van het bureau van de Westduitse president, heeft bekend Tot dusver had de 49-jarige Margarete Hoke vol gehouden, dat zij onschuldig was. Volgens bron nen in Bonn zou zij echter weigeren te vertellen wie haar opdrachtgevers zijn. Volgens veiligheids deskundigen in Bonn was de vrouw officieel ge machtigd om kennis te nemen van de inhoud van zeer vertrouwelijke rapporten Zij heeft haar Oosteuropese opdrachtgevers gedurende 17 jaar onder meer voorzien van notulen van vergaderin gen van de ministerraad en van de Nationale Vei ligheidsraad. Hoe groot de schade is die de spionne heeft aangericht, is nog niet precies bekend. Ex-president weiger-n pensioen met kuur "1 SINGAPORE Ex-president Devan van Singapore heeft een regeringspen geweigerd, omdat daar de voorwaard» on; was verbonden dat hij zich moet laten bJN delen wegens alcoholisme. Devan Nair trad eind maart af als presua« In een brief schijft de 61-jarige ex-presi „Het was duidelijk niet te accepteren dat,, vrouw en ik onze levensavond zouden Us: ten doorbrengen onder een bedekte Krui dus kan ik onder geen enkele omstaide verbonden". De voormalige vakbondsf!^ Nair werd in oktober 1981 tot presideiftn noemd. Hij werd opgevolgd door de 69-j Wee Kim Wee. _jelic Elke dag doen zich op td, plaatsen in Zuld-Afrika bf gen voor tussen demorfl rende zwarten en de polil Athlone, een zwarte wool bij Kaapstad, staken betl wegversperringen in branl de politie tegen te houdel DEN HAAG Balan ceert Zuid-Afrika werke lijk op de rand van de af grond nu het niet meer aan zijn betalingsverplich tingen tegenover buiten landse banken kan vol doen, zoals hier en daar wordt gesuggereerd? Dit is nog maar de vraag. De kredietwaardigheid van een land wordt op de eer ste plaats bepaald door nuchtere economische cij fers. Voor een land als Zuid-Afrika, dat vorig jaar een nationaal inkomen had van bijna 130 miljard rand en over een econo mie beschikt die in princi pe nog kansen genoeg heeft om verder te groei en, wordt door de econo men een staatsschuld van dertien miljard rand be paald niet als rampzalig beschouwd. Zuid-Afrika is met de aanwe zigheid van een goed opgeleide bevolking en vele, vaak strate gische mineralen in principe een rijk land. Voor het in de afgelopen twee jaar ook zijn deel kreeg van de droogte die geheel Afrika trof, exporteer de het bovendien graan. De af gelopen twee jaar moest het dit echter importeren. Dat kostte Zuid-Afrika de afgelo pen twee jaar drie miljard rand. Ernstiger is dat het land al ja ren gebukt gaat onder een zeei forse inflatie, gevolg van het feit dat er meer uitgegeven wordt dan er wordt verdiend. De koers van de rand die in zijn beste tijd meer dan een dollar waard was, maar nu al zelfs geen halve meer, was overigens al enige jaren ge staag aan het dalen, voorna melijk als gevolg van de in bakkende prijs van het goud, het voornaamste exportpro- dukt Dit verergerde de infla tie. Tegenover de in waarde ver minderende munt staat het feit dat de begroting van Zuid- Afrika de afgelopen vijf jaar bijna is verdubbeld tot bijna 28 miljard rand. Aan het oplopen van dit bedrag zijn niet in de laatste plaatsde kosten van het politieke bestel debet Het in stand houden van de apart heid met zijn gescheiden rege lingen en voorzieningen voor blank en zwart kost immers zeer veel geld. Men denke ook aan het leger- en politie-appa- raat dat sinds de onlusten in Soweto in 1976 zeer sterk werd uitgebreid. De tekorten hebben er voor gezorgd dat Zuid-Afrika voortdurend grote bedragen in het buitenland moet lenen om op deze grote voet te kunnen blijven leven. Tot voor kort le verde het aangaan van lenin gen nauwelijks problemen op. Exportkredieten De al maar uitzichtlozer wor dende rassentegenstellingen die de economische bedrijvig heid zeer onzeker maken, zijn echter naast de al genoemde inflatie de voornaamste oor zaak van de dramatische waardevermindering van de rand. Steeds minder banken en on dernemingen zijn nog langer bereid te investeren. Voor Ne derlandse banken geldt dat zij al zeker tien jaar geen lenin gen meer hebben afgesloten met de Zuidafrikaanse staat of met ondernemingen daar. Wel wordt er door Nederlandse be drijven nog volop geëxpor teerd. Voor de financiering van die leveranties sluiten de bedrijven verzekeringen af. Directeur Groen van de Ne derlandse Credietverzeke- ringsmaatschappij schat de waarde van de lopende leve ranties op enkele tientallen miljoenen guldens. De risico's van deze instelling worden weer gedekt door de Neder landse staat Zuid-Afrika heeft laten weten dat deze leveran ties gewoon zullen worden be taald en dus niet vallen onder de afgelopen zondag aange kondigde opschorting van de betalingen aan het buitenland. De opschorting heeft uitslui tend betrekking op de staats schuld. Niettemin wordt, aldus Groen, binnenkort opnieuw advies uitgebracht aan minis ter Ruding over de voortzet ting van de kredietgaranties. Ondenkbaar is het allerminst dat daar een eind aan wordt gemaakt gezien de risico's. Dalende rand De al maar dalende rand had als jongste gevolg dat de staat- saflossingen van geleende dol lars in gevaar dreigden te ko men. Nog niet zo lang geleden was minder dan een rand no dig om een dollar terug te be talen, vlak voor de betalings opschorting bijna drie randen en het eind was nog niet in zicht. De Amerikaanse Chase Manhattan vertrouwde het niet langer en eiste als eerste zijn geld op waarna andere banken volgden. De westerse, voornamelijk Amerikaanse en Engelse banken, wilden hun kort lopende leningen, teza men dertien miljard dollar be dragend, meteen terug hebben. Dit werd vorige week zondag door Zuid-Afrika geweigerd. Aflossing van de dertien mil jard dollar schulden zou een geweldige aanslag betekenen op de financiële overschotten die daarvoor niet toereikend zijn. Men heeft nu een uitstel periode bedongen van vier maanden om de problemen op te lossen. Zuid-Afrika zal, zo verwacht men zeker op de iets langere termijn, heel wel in staat zijn z'n schuld te voldoen. Aflossing van die buitenlandse schuld betekent volgens de deskundigen evenwel dat Zuid-Afrika ziin geld expor teert naar het buitenland, ter wijl het dat geld zo brood no dig heeft voor investeringen in eigen land, onder meer om de groeiende werkloosheid te be strijden. Vandaar dat de Zuid afrikaanse centrale bank nu alles in het werk stelt tot een herschikking van die schulden te komen. De Engelse noch de Amerikaanse schuldeisers lij ken daar oren naar te hebben. Officieel zijn er geen cijfers over de werkloosheid bekend, maar men schat die bij de zwarten nu al op twintig pro cent. Het was dan ook geen wonder dat de zwarte mijn werkers uiteindelijk weinig animo hadden voor een sta king die het risico inhield dat zij als zovele zwarten werkloos op straat zouden komen te staan. Alleen nieuwe investe ringen kunnen de werkloos heid terugdringen. In de adempauze die de Zuida frikaanse overheid zich nu gunt is de hoop gericht op koersstijging van de rand, maar die hoop lijkt gezien de laatste stand van de Zuidafri kaanse munt bijzonder ijdel. De rand is opnieuw aan het kelderen. Minister van finan ciën Du Plessis gaf deze week dan ook toe dat alleen politie ke hervormingen het vertrou wen in de munt kunnen her stellen. Het Zuidafrikaanse bedrijfsle ven heeft zich parallel aan de pijlsnelle waardevermindering van de rand opgeworpen als de voornaamste pleitbezorger van die politieke veranderin gen. Een aantal zakenlieden praat binnenkort met leiders van het Afrikaans Nationaal congres, het ANC. De politieke ongeloofwaardigheid van Zuid-Afrika kost de bedrijven handen vol geld en verlies van exportmogelijheden. Buiten landse leveranties moeten uit zonderlijk duur betaald wor den. Nieuwe activiteiten kun nen niet of nauwelijks worden ondernomen omdat het geld opgaat aan bestaande verplich tingen. Er is sprake van een oplopend aantal faillissemen ten. Een oplossing lijkt voorlo pig niet in zicht. De regering koestert de hoop haar eigen problemen in vier maanden de periode waarover de aflos sing van de staatsschuld is op geschort te kunr sen. jm-i, PAUL VAN VELTHOVEblle AMRO TOPMAN. AMERSFOORT „Men senrechten zijn op zichzelf bij het verlenen van kre dieten geen criterium voor banken. Banken kij ken naar de politieke sta biliteit van een land, en daarbij worden zaken als mensenrechten wel mee gewogen, maar meer niet. We hebben daar geen maatschappelijke verant woordelijkheid". Dit verklaarde Amro-topman drs. Th. Meys gisteren op en bijeenkomst in Amserfoort, die onder meer ging over de rol van banken in Zuid-Afrika. „Het is ook uit puur bedrijfse conomische overwegingen dat internationale banken nu hun belangen in Zuid-Afrika ver minderen. Ze zijn gewoon bang dat ze door de ontwikke lingen daar hun geld kwijtra ken. Bovendien, hoe verderfe lijk is verderfelijk? Als we bij voorbeeld de lijst van Amnes ty International nemen, dan kan het internationale bank wezen de deuren wel sluiten". De Nederlandse bankwereld zal volgens Meys overigens „als eerste" gehoor geven als de regering tot een economi sche boycot van Zuid-Afrika zou besluiten. „De wenselijk- Op de vraag of de bank uin gen beweging tot een bo] de van activiteiten in Zuid-TC ii ka zou besluiten als de réj-at ninghouders de bank ma»..:* de rug zouden toekeren, woordde Meys bevestig! U1' Jdif „Als je iemand bedreig4ens hem een pistool tegen ;tej( hoofd zet, wat doet hij daij Q1 ISLAMABAD Honder den gewonde Afghaanse verzetsstrijders zijn de laatste twee weken vanuit de Afghaanse provincie Paktia, waar het Russi sche leger afgelopen maand een groot offensief tegen hen heeft ingezet, de grens naar Pakistan overgestoken. Dit hebben functionarissen van het Rode Kruis gisteren in Is lamabad bekendgemaakt. De gewonden worden onder gebracht in ziekenhuizen in Peshawar, de hoofdstad van de Pakistaanse noordwestelij ke grensprovincie. De meeste gewonde verzetsstrijders kun nen Pakistan echter niet be reiken omdat de Russische en Afghaanse troepen hun routes afsnijden. Artsenploegen uit Denemar ken, Nieuw Zeeland en Noor wegen naar Pakistan zijn vol gens het Rode Kruis onderweg om de behandeling en verple ging van de gewonde Afgha- nen op zich te nemen. Volgens de guerrillastrijders zijn de Russische troepen doorgedron gen tot minder dan twee kilo meter van de Pakistaanse grens en wordt hier en daar tot op Pakistaans gebied ge vochten. De Pakistaanse pre mier. Mohammed Khan June- jo, werd gisteren op de hoogte gesteld door de legerleiding die maatregelen heeft geno men met het oog op de be scherming van de Pakistaanse veiligheid en onschendbaar heid. Volgens de Pakistaanse minister van buitenlandse za ken, Sahabzada Yacub Chan, wordt zijn land echter niet be dreigd. Het offensief in Paktia is volgens hem waarschijnlijk gericht op het opruimen van haarden van verzet. Zinloos geweld In de Oostlibanese, christelijke stad Zahle is .gisteren bij de groentemarkt een au tobom ontploft. Daar bij kwamen veertien mensen om het leven en raakten 46 anderen gewond. De explosie zette een nabijgelegen benzine-opslagtank in lichterlaaie en ver scheidene gebouwen, winkels en voertuigen werden verwoest. Zah le. een stad van ruim honderdduizend inwo ners, is de grootste christelijke enclave in Oost-Libanon. De ont ploffing in Zahle volgt op een reeks autobo maanslagen in Beiroet, waarbij de afgelopen maand ruim 60 men sen het leven verloren. In Beiroet duren de gevechten tussen christenen, islamiti sche strijdgroepen en Palestijnen nog steeds voort. Daarbij komen elke dag mensen om het leven. Door de ge vechten is in het isla mitische westen van de stad een groot te kort ontstaan aan brood en bezine. NA AMERIKAANSE AANKONDIGING IA idei ld g nth WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft giste ren officieel bekendge maakt dat nog deze maand de al eerder aan gekondigde proef met een anti-satellietwapen (Asat) zal worden uitgevoerd. De preciese datum wordt ge heim gehouden. Bij de proef zal voor eerst een raket worden afgevuurd op een doel in de ruimte. De bekendmaking kwam eni ge uren nadat de Sovjet-Unie aankondigde dat zij een stop op het plaatsen van anti-satel- lietwapens in de ruimte zal op heffen als de Amerikaanse proef doorgaat. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie hebben „de Sovjets reeds sinds 1977 een operatio neel, op land gestationeerd Asat-systeem hebben". „Voor zover het Pentagon betreft is er geen verschil tussen opera tioneel en geplaatst. De Sovjets hebben meer dan eens met hun Asat-systeem satellieten in de ruimte vernietigd", aldus de verklaring. Op gezag van het Kremlin meldde Tass dat de Sovjet- Unie de eenzijdige bevriezing van het plaatsen van anti-sa tellietwapens in de ruimte on gedaan zal maken. Moskou kondigde zijn Asat- -stop twee jaar geleden af. Asat en SDI. het Strategisch Defensie Initiatief of Star Wars genaamd, zijn niet bb{ zelfde. Wel maken beide sjaf men gebruik van wapens ilgn' ruimte. ASAT, een afkorf' van Anti-Satellietsysteem, een wapen dat een vijandeP11* satelliet kan vernietigen, jn 1 ASAT kan bijvoorbeeld nde ruimte in worden gelancefotr een vijandelijke satelliet L* sporen en tot dichtbij nader om vervolgens tot ontplof te komen. De technologie v zij ASAT is betrekkelijk eenvi B< dig, omdat satellieten dgmii gaaans in een voorspelteseu baan om de aarde draaien, [let. Strategisch Defensie Initiaijd is een omvangrijk onderzejeen sproject voor het ontwen en ontwikkelen van wap die vijandelijke raketten nen uitschakelen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1075) Pjotr Nogrottr voelde zich ellendig, hele maal ziek en totaal afgeknapt. Met wankele schreden bereikte hij zijn telefoon om Kille Klansky te bellen. ,,Je moet onmiddellijk naar de smidse komen. Klansky," bracht hij er met moeite uit. „We hadden een mooi potje op het vuur staan, maar ik geloof dat het bezig is goed aan te branden...." - Dat was genoeg voor Kille Klansky om in een ijltempo te Rijkhuyzen te ver schijnen en gejaagd bij de smid binnen te stor men. „Wat is er aan de hand, Pjotr?" vroeg hij. - „Ezels! Runderen! Uilskuikens zijn we!" smeet Pjotr er nerveus uit. „Die leerjongen van me die provoknul met zijn lange harendat is Kareltje Knetter niet! Hij deed alleen maar alsof. De echte Kareltje Knetter is al lang onder dienst bij de Marine!" - „Dan moeten we dat jonk on middellijk vragen wie hij wèl is," siste Kille Klan sky. „Desnoods met geweld!" - „Vergeet het maar," gromde Pjotr. „We kunnen er niet meer bij, want hij zit in de bak wegens knokken! De veldwachter is zelf hier geweest om alles te ver tellen. Gelukkig is die kerel zelf zó oliedom, dat- ie niks merkt van wat zich hier allemaal afspeelt. Hij is van plan dat provo-knulletje een mooi tijd je in de bajes te laten zitten. Maardat ventje is helemaal geen provoknulletje! Zijn lange haar was een valse pruik, en hij heeft aan de veld wachter verteld, dat-ie Sjeems Pond van de Ge heime Dienst was! Denk daar maar 'es goed over na, Klansky! Als dat waar is, dan zijn de poppen aan het dansen. Dan laten ze hem na tuurlijk zo los en dan kunnen we elk ogenblik de komst van agent 009 verwachten!" ,,Sj...sjeems Pondagent 009...," bibberde Klansky en hij trok nerveus zijn revolver, zich geschrokken vastklemmend aan de niet minder angstige Pjotr.... WOODS HOLE Onderwa tercamera's bij het wrak van de Titanic hebben stille ge tuigen gevonden van het dra ma uit 1912, toen de onzink- baar geachte oceaanreus in nauwelijks twee uur tijd in de golven verdween. De oce aanbodem ter plaatse wemelt van goed-geconserveerde flessen wijn. bagage en ledi kanten. Maar er zijn nog geen sporen gevonden van resten van de meer dan 1.500 mensen, die verdronken toen de Titanic ten onder ging. Dr Robert Ballard, leider van het team dat de Titanic vond. is een van de mensen die vinden dat men het wrak maar moet laten liggen waar het ligt „als maritiem ge denkteken De internationale verzeke ringsmaatschappij die eige naar is van het wrak van de Titanic, wil echter met ber gers overleggen of het moge lijk is het scheepswrak te lichten. De bergers die on langs in Nieuw-Zeeland de Rainbow Warrior lichtten, hebben al laten weten het scheepswrak naar boven te willen brengen. De 80-jarige Eva Hart, één van 21 nog in leven zijnde mensen die destijds konden worden gered, ziet liever dat het scheepswrak blijft liggen waar het ligt. De vrouw, die ten tijde van de ramp zeven jaar oud was, maakte de oversteek van Southampton naar New York met haar fa milie. Haar vader verdronk die nacht en wat haar betreft is de Titanic zijn graf. Het wrak zou daarom met rust moeten worden gelaten. De nu 80-jarige Britse Eva Hart (rechts) is een van de 21 nog in leven zijnde overlevenden van de ramp met de Titanic. Zij is een fel tegenstander van eventuele pogingen het schip te lich ten. De foto boven werd gemaakt kort voor het vertrek van de familie Hart naar Amerika. De toen 7-jarige Eva staat tussen haar vader, die verdronk, en moeder, die de ramp eveneens overleefde.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4