Militante Scargill speelt Thatcher weer in de kaart Zimmerman mag blijven Ui 3 o Israëlische lijfwachten gewild export-artikel af Japanse bedrijven gul voor politici 3REUK DREIGT IN BRITSE VAKBEWEGING s Socialisten 1 en liberalen 1 woedend over ^kamerontbinding Rellen In Guatemala Poolse regering weigert dialoog met Walesa Grote belangstelling voor Grote Prijs voor popgroepen Kagels Bach op Berliner Festwochen nBUITENLAND1 EeidócSouocmt WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 PAGINA 7 itanic staat recht ivereind op zeebodem IEW YORK De Titanic, 's werelds be- mdste scheepswrak, staat recht over- ind en vrijwel in één stuk op de bodem fan de oceaan. Dit berichtten de ontdek- ters van het wrak. vanaf hun research- schip voor de kust van Newfoundland. j)e preciese ligging van het wrak blijft (chter geheim, uit vrees dat er een inter- lationale jacht op het wrak ontstaat. De inderwaterrobot die de Titanic vond, jeeft videobeelden gemaakt van het chip. Wanneer die openbaar worden, is [iet bekend. Overigens was het niet de ipzet van de onderzoekers de Titanic te linden. Eerste doel van de missie, zo ver- llaarden zij, was het uittesten van de rrans-Amerikaanse onderwaterrobot Eeuw getrouwd MOSKOU In Iantsjak, een afgelegen bergdorp in de Sovjetrepubliek Azerbeidzjan in de Kaukasus, hebben een man van 119 en zijn vrouw van 115 jaar zondag hun 100-jarig huwelijksfeest ge vierd. Volgens het persagent schap TASS kregen Ilias en Chatin Djafarov het voor deze contreien traditiegetrou we tapijt ten geschenke. In Azerbeidzjan wonen volgens officiële opgaven, meer dan 1.500 honderd- en 15.000 ne gentigjarigen. Op 1 januari vierde de oudste Russin, Gi- oeliandam Allachjarova, in haar dorp in de Kaukasus haar 151e verjaardag. Auto van Hitier onverkoopbaar AUBURN Een auto die aan Adolf Hitler heeft toebe hoord, is op een veiling van klassieke wagens in Auburn in de Amerikaanse staat In diana onverkoopbaar geble ken. Het hoogste bod, 50.000 dollar, raakte niet aan de vraagprijs van de eigenaar. De kogelvrije Merce- des-770K uit 1934 met zeven zitplaatsen was het pronk stuk onder de ruim 1.500 aangeboden auto's. Ook een Düsenberg die aan de sekte leider Father Devine heeft toebehoord, bleef onver kocht. Koelikov nog steeds commandant Warschaupact MOSKOU Blijkens een artikel in het Armeense dagblad Kommunist is maarschalk Viktor Koelikov nog steeds opperbevelhebber van de troepen van het Warschau-pact. Volgens onbevestigde berichten zou hij enige tijd geleden zijn vervangen door maarschalk Nikolai Ogarkov. Koelikov is lid van de Opperste Sovjet (het parle ment) voor Armenië en in het artikel werd gesproken over zijn ontmoeting met kiezers in het district. Bij zijn naam stond zijn titel van opperbevel hebber van de strijdkrachten. De Was hington Post had op 18 juli uit goed in gelichte kringen gemeld dat Koelikov was vervangen door Ogarkov. Routine-onderzoek president Reagan WASHINGTON In de ko- mende dagen vindt een röntge- nologisch onderzoek plaats van president Ronald Reagan, als vervolg op zijn operatie voor kanker aan de dikke darm. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, zei dat het een „post-operatoire routine-on derzoek" betreft, dat om de paar maanden moet worden ge houden. President Reagan, die begin deze week van vakantie in Washington terugkeerde, zag er bij aankomst in het Witte Huis fit uit, maar niet gebruind, want hij moet uit de zon blijven. TOKIO De Japanse premier Nakasone gaf vorig jaar november in een ho tel bij Tokio feesten voor zijn fractie binnen de regerende Liberaal-Democra tische Partij. De nota's van welgeteld 6.405.198 yen (ruim 850.000 gulden kwamen voor rekening van de partij, die daarvoor grote sommen ontvangt van het bedrijfsleven. De bedragen kon iedere Japanner gisteren lezen in het jaarlijkse rapport van het ministerie van binnenlandse zaken over de finan ciën van de politieke partijen. Het zegt meer over de politiek in Japan dan vele wetenschappelijke analyses of commentaren. Nakasone beschikt kenne lijk over een schier onuitputtelijke kas voor representatieve verplichtingen. De verklaring daarvoor is dat in september en oktober Nakasone de grond slag legde voor zijn herverkiezing als partijvoorzitter (en premier) terwijl hij in november probeerde de harmonie in zijn partij na zijn herverkiezingen te herstellen. Politici afzonderlijk krijgen ook geld binnen. Minister van finan ciën Noburu Takeshita „ving" met 890 miljoen yen (circa 12 miljoen gulden het meeste. Prompt beschouwde de Japanse pers hem als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van Nakasone. (Van onze correspondent toger Simons) ,ONDEN Demagoog trthur Scargill, leider van Ie Britse mijnwerkers, leeft premier Margaret Thatcher op een presen- eerblaadje een derde gro- e verkiezingsoverwinning langeboden. Op het con- jres van de Britse vakcen- rale TUC in Blackpool leeft Scargill een meer- lerheid gekregen voor lijn standpunt, dat „een oekomstige socialistische •egering" alle ontslagen mijnwerkers weer in lienst moet nemen en de door het gerecht aan de mijnwerkersvakbond op gelegde boetes terug dient te betalen. Het bestuur van de TUC en de Labourpartij waren tegenstan ders van Scargills motie. Maar de vurige vakbondsbaas uit Yorkshire, niet gebroken door de mislukte mijnstaking eer der dit jaar, slaagde er in een meerderheid van de congres gangers voor zijn zaak te win nen. De leiders van de Britse centrale van vakverenigingen waren een dag eerder al tot de conclusie gekomen, dat Scar- f;ills eisenpakket erg gevaar- ijk is voor de Labourpartij, TUC moet nu campagne voe ren voor een verloren zaak, die een nieuwe Labourrege- ring alleen maar het leven zuur kan maken. Maar vol gens Scargill wordt „slechts om gerechtigheid gevraagd". Tot zover onze correspondent. Behalve over de mijnwerkers, is binnen de TUC ook een ern stige crisis ontstaan over de vraag of overheidssteun ge bruikt mag worden bij het or ganiseren van stemmingen on der vakbondsleden. Vijf jaar geleden werd op voorstel van de Conservatieve regering een wet aangenomen, die zegt dat vakbonden een geheime stemming moeten houden voor zij bijvoorbeeld die in de opiniepeilingen juist een staking uitroepen. Voor de goede resultaten behaalt. De financiering van die stemmin gen is overheidsgeld beschik baar. De leiding van de TUC is tegen de nieuwe vakbondswet geving en vindt dat de aange sloten bonden het geld niet mogen aanvaarden. De bond van technici (AUEW) heeft echter een bedrag van 1,2 mil joen ontvangen van de rege ring en weigert een richtlijn te aanvaarden, die de aanname van geld expliciet verbiedt. Verwacht wordt dat de TUC het lidmaatschap van de AEUW zal opschorten of op zeggen. De AUEW is de op één na grootste bij de TUC aange sloten bond. Als aan de AUEW het lidmaatschap wordt opge zegd, zullen naar verwachting ook andere benden uit de TUC stappen. «j MARTENS REGEERT NU ZONDER PARLEMENTAIRE CONTROLE o.io 3.00 Ho i 7.50 «.so 3.00 sw- (Van onze correspondent ,3"9 Aad Jongbloed) 2.K) BRUSSEL Vrijwel alle iS Belgische politieke partij- »n, met uitzondering van 2.70 je christen-democraten, tiebben gisteren met grote /erontwaardiging gerea- i!a> geerd op het feit dat het IS parlement ontbonden is en er geen sprake zal zijn o!oo van verdere federalisering SS van het onderwijs. 9.60 Voorzitter Van Miert van de Vlaamse socialisten voorspelde 6en permanente crisissituatie voor de komende jaren. „Het Is een groot schandaal", vond bij, „dat de meerderheid in het parlement het recht wordt Ontzegd zich uit te spreken ln- ven van de regering ongrond wettelijk. „Het resultaat is dat de Vlamingen door mogen blijven gaan duizenden miljoe nen francs te blijven betalen voor Wallonië, terwijl zij in feite monddood zijn gemaakt." Van de regeringspartijen zei de Vlaamse liberale voorman (PVV) Guy Verhofstadt dat met deze gang van zaken "een ruzie tussen de Vlaamse en Waalse christen-democra ten" een domper is gezet op het gevoerde beleid van het kabinet-Martens. De kamerontbinding leidde overigens tot twee incidenten. Sympathisanten van de Volk sunie bezetten enige tijd uit protest symbolisch de verga- woord igers. Kamervoorzitter Defraigne, die bekend staat als t,ver het overhevelen van het dereaal van de^volksvertegen- onderwijs naar de gewesten yunnr nmorunnm doordat zij geblokkeerd wordt door een kleine partij als de PSC (Waalse christen-demo- craten). Dit zal zijn weerslag d<- hand was "1" voorzittersze- kriigen na de verkiezingen «1 om een eommisstevergade- 13 oktober. Een volgende v°or te zitten. Pas toen hij regering zal van korte duur Zijn." Staatsblad in handen kreeg, waarin de Kameront- Het kabinet-Martens blijft nu binding verwoord was, was hij tot de verkiezingsdatum over }>"eid de vergadering af te ge- uitgebreide bevoegdheden be- lasten- I schikken, zodat het in crisissi- „We zijn uiteengevallen als I tuaties de nodige maatregelen een klontje suiker", aldus de ank. kan nemen. liberaal. .y** Veldslag Staalarbeiders van een fabriek in de omgeving van het Franse Metz probeerden gisteren uit protest tegen de aangekondigde ontslagen in het bedrijf de spoorlijn Metz-Nancy te blokkeren. De actie liep uit op een veldslag met de politie, waarbij de politie onder meer werd bekogeld met stenen (foto). In Guatemala wordt sinds en kele dagen heftig gedemon streerd tegen de forse stijging van de kosten van levenson derhoud en de enorme prijs stijgingen van het openbaar vervoer. Zowel in Guatemala- Stad als in andere steden kwam het tot botsingen tussen betogers en de politie, waarbij zeker twee doden zijn gevallen. Tot de prijsverhogingen is be sloten in het kader van de be strijding van de inflatie, die zo'n 60 procent per jaar be draagt. Geen krant ontvangen7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR a?/» 10741 ,,,k heb diep roedelijd'n Je, Ver- 71/2 hool'n," zei Eelco Eelkema, en hij legde een troostende hand op de schouders van de ge- ij knakte smid. „En het hele dorp heeft medelijd'n 93/4 roet je," vervolgde hij. „We weet'n allemaal, dat 81/8 jij lijd'nde bent an die vreselijke mens'nziekte 41/2 van Alva. Boer Knolle heeft het ons verteld met 31/2 alle bijzonderheed'n erbij. Jij bent zwaar over- 53/8 werkt en je hebt last van die zenuwstreng'n 71/8 boov'n in de kop. Daarom ken jij bijna niemand 1/4 meer In het dorp, en daar heeft die stadse pro- 15/8 vo mooi misbruuk van gemaakt. Hij speelde J'J teeg'nover jou de rol van Kareltje Knetter, maar 31/2 roag Ik je d'r dan eev'n an herinneren, dat de #5/8 echte Kareltje Knetter al een hele tijd onder dienst is bie de matrooz'n!" - Nu zeeg Pjotr No- Tflrottr bijna helemaal in elkaar. „Ikik ben ziek..., veldwachterkreunde hij. „Ik ga naar b..bed... Ma..maar wie is' dan die pr..provo hier...?" T.Dat zal ik wel 'es eev'n rustig voor je uutzoek'n, Verhool'n," antwoordde Eeïco. „Ga jij maar rustig slaap'n en laat alles maar over an de pliesie." En bij de deur draaide Eelco zich nog éénmaal om om zijn laatste slimme vuurpijl af te steken. „Ik heb dat vervelende kereltje al gedeeltelijk ontmaskerd, Verhool'n," grinnikte hij. „Die lange haar'n van hemhaha! Dat was een valse pruuk! En hij wou me wijsmaak'n, dat- ie Sjeems Pond van de Geheimzinnige Dienst was!" - En met die woorden verdween Eelkema van het toneel, Pjotr Nogrottr achterlatend ten prooi aan een vreselijke wanhoop. „Sj... sjeems P..pond.„ agent 009..., 009..." spookte het door zijn hoofd. „Stel je eens voor, dat het wéér is!" Heftig spionage-debat in Bondsdag WARSCHAU De Poolse re gering heeft gisteren een nieuw actieplan voor het over winnen van de crisis dat door de verboden vrije vakbond So lidariteit was opgesteld, als „smaad" van de hand gewe zen. Het plan was gelanceerd bij het vijfjarig bestaan van Solidariteit en voorzag onder meer in een dialoog met de re gering. „De tekst van het plan veroordeelt alles in Polen en alles dat wordt gedaan om de crisis te overwinnen", aldus regeringswoordvoerder Jerzy Urban. In het plan wordt in derdaad een somber beeld ge schetst, maar dat is volgens ^Solidariteit juist bedoeld om de ^autoriteiten wakker te schrik ken en hen er toe te brengen de breder wordende kloof tus sen Polen en de geïndustriali seerde landen te overbruggen. Urban laakte de VS wegens een gunstige verklaring voor Solidariteit als een inmeniging in de Poolse zaken. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse mi nister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmer- mann, in het nauw ge bracht door de spionage- -affaire Tiedge, blijft op zijn post. Dank zij de steun van de regeringspartijen maakte een motie van wantrouwen van de socia listen en Groenen tegen de minister geen kans. In een heftig debat in de Bondsdag verweet de socialis tische oppositie-leider Hans- -Jochen Vogel de christen-de mocratische minister volledig gefaald te hebben. Hij zei dat het de minister netjes zou staan als hij de politieke ver antwoordelijkheid voor het overlopen van de spionnenja- ger op zich zou nemen en zou vertrekken. Vogel: „U roept steeds luidkeels om meer vei ligheid. Over vreedzame de monstranten wordt steeds meer informatie-materiaal verzameld door de Binnen landse Veiligheidsdienst, maar U bent niet in staat de werke lijke geheimen in dit land te bewaren". Als voorbeeld wees de oppositie-leider op het ge vechtsvliegtuig Tornado, waarvan belangrijke construc- tie-gegevens aan het Oostblok verraden zijn. De spionage- -zaak Tiedge kon volgens Vo gel niet afgedaan zijn met het ontslag van Heribert Hellen- broich, de directeur van de Binnenlandse Veiligheids dienst. „Bij elk schandaal wor den de ambtenaren de woes tijn ingestuurd, maar blijft de minister zitten". Zimmermann zei zich van geen kwaad bewust te zijn, omdat Hellenbroich hem niet over Tiedge's problemen had geïnformeerd. Hij noemde het overlopen van de spionnenja- ger „een zware terugslag". Maar, zo voegde hij er aan toe, 7,al de benodigde maatregelen om de kennis van Tiedge te neutraliseren zijn genomen". Ook bondskanselier Helmut Kohl zei, dat Zimmermann in de spionage-zaak niets verwe ten kon worden. Vogels' SPD was het er volgens de kanse lier alleen maar om te doen een minister ten val te bren- fen. Bij de stemming bleek dat 14 parlementariërs zich uit spraken voor het vertrek van Zimmermann en 275 tegen. Het ontslagen hoofd van de Westduitse inlichtingendienst, Hellenbroich, heeft in een vraaggesprek laten doorsche meren dat mogelijk (nog?) een Oostduitse „mol" werkt in de Westduitse contra-spionage. Al eerder was in de Westduitse pers geopperd dat zich lang ge leden een Oostduitse agent in de gelederen van de contra-s pionage heeft genesteld. TEL AVIV Ze staan niet in de Beroepengids en ze delen geen visitekaartjes uit, maar hun activiteiten strekken zich uit over vier continenten. Ze zijn te vinden in de paleizen van dictators in de Derde Wereld en in de limousines van Europese industriëlen. Ze zijn tussen de 20 en de 30 jaar en hebben doorgaans veel oorlogservaring, opgedaan bij eli te-eenheden van het Israëlische leger. Jonge Israëlische offi cieren maken hun kennis en ervaring in het buitenland te gelde als lijfwacht en wapeninstructeur. De meeste Israëlische huurlingen weigeren openlijk te spre ken over hun bezigheden, bang als ze zijn dat hun identiteit bekend wordt en dat ze zo hun cliënten in verlegenheid brengen. Uit gesprekken onder vier ogen en berichten in de media kan echter het volgende beeld worden samengesteld. Er zijn ongeveer 100 Israëliërs in het buitenland werkzaam als persoonlijke lijfwacht. De werving geschiedt meestal via persoonlijke contacten tussen veteranen uit Israëlische eli te-eenheden, en meestal bestaat de arbeidsovereenkomst slechts uit een handdruk, aldus een reserve-kapitein uit het leger, die slechts Aryeh genoemd wil worden. Aryeh is on derdirecteur van een bekende beveiligingsdienst in Tel Aviv. Een vrij recente klantenkring wordt wordt volgens hem ge vormd door de luchtvaartmaatschapppijen. Na de kaping van het TWA-toestel op 14 juni, liet een bekende Westerse luchtvaartmaatschappij weten dat ze 20 veiligheidsfunctio narissen zocht om mee te vliegen op de buitenlandse vluch ten. Volgens Aryeh zijn de Israëliërs zo gewild, omdat ze de naam hebben trouw te zijn. Dit is ze geleerd in het leger, en in de branche van de veiligheidsagenten is dit een uiterst waardevole eigenschap. De kwaliteiten van de Israëlische agenten staan in het buitenland zo hoog aangeschreven, dat talenkennis niet gevraagd wordt. Aryeh noemt als voor beeld dat hij zelf onlangs werd opgebeld door een rijke op drachtgever uit Londen, die voor een korte opdracht twee mannen nodig had. Ze behoefden geen Engels te spreken. Ze moesten er alleen maar zijn, zo had de man gezegd. Aryeh Egozi is journalist bij het dagblad Yediot Ahronot, en hij heeft een studie gemaakt van het verschijnsel van de huurlingen. Volgens hem strekt het los georganiseerde net werk van veiligheidsagenten zich uit tot aan de Filippijnen. Daar maakt een aantal Israëliërs deel uit van het privé-le- gertje van president Ferdinand Marcos. Volgens Egozi doen Israëliërs ook dienst als lijfwacht van rijke grootgrondbezitters in de Filippijnen, zakenlieden uit Mexico en industriëlen uit Italië en West-Duitsland, die be ducht zijn voor ontvoeringen. Een andere Israëliër, die zichzelf omschrijft als veiligheids deskundige maar niet bij name genoemd wil worden, zegt dat Israëliërs ook dienst doen als bewakers van de casino's in Sun City (Zuid-Afrika). In Afrika, Azië en Latijns Ameri ka bevinden zich Israëlische militaire adviseurs, die dienst doen als instructeur of als lijfwacht van de regeringsleiders. Een ervaren lijfwacht kan 50 dollar per uur verdienen, al dus David Dor, de eigenaar van een beveiligingsbureau in Tel Aviv. Hoewel de meeste huurlingen wapenexperts zijn, is het ze in het buitenland veelal verboden wapens te dra gen. Sommigen behelpen zich met vervangingsmiddelen als spuitbussen met chemicaliën, anderen nemen het risico en dragen toch een revolver, aldus Dor. Dit soort banen heeft onze jonge mannen veel te bieden, al dus een veiligheidsdeskundige. Het is opwindend, het is een manier om veel van de wereld te zien en het verdient uitste kend. Hij wil niet zeggen of het ministerie van buitenlandse zaken formeel of informeel betrokken is bij deze vorm van dienstverlening, en ook op het ministerie zelf weigert men commentaar te geven. RUTH SINAI AMSTERDAM Er is dit jaar een grote belangstelling voor de Grote Prijs van Nederland, het muziekconcours voor pop groepen. Niet minder dan zes honderd groepen (vijftig pro cent meer dan vorig jaar) heb ben zich voor dit evenement opgegeven en intussen zijn daaruit 154 popgroepen gese lecteerd. Dit heeft de Stichting Grote Prijs Nederland, waarin de VARA, organisatieburo Lo- chem 7000 en Stichting Pop muziek Nederland samenwer ken gisteren meegedeeld. Vrijdag zal de eerste van in to- negentien voorrondes voortkomen die als de beste zullen deelnemen aan de twee halve finales en de finale op 14 december in Paradiso in Amsterdam. Op die avond zal worden uitgemaakt welke popgroep de 90 centimeter hoge Grote-Prijs-trofee mee naar huis mag nemen. Voor de drie beste groepen zijn er dan ook nog geldbedragen van 5.000, 3.000 en 2.000 gulden. Doel van de organisatoren is om naar verhouding onbeken de maar kwalitatief interes sante groepen onder de aan dacht van een breed publiek te brengen. Voorrondes en finale plaats vinden in de Vrije Vloer zijn dan ook voor publiek toe- te Utrecht. De voorrondes gankelijk. worden in alle delen van het Ook dit jaar komen weer tal land gehouden. Uit die rondes van stijlen aan bod: van hard- zullen uiteindelijk de groepen rock tot funk en van elektro- pop tot gitaarrock. Tijdens elke voorronde zullen acht tot negen groepen elk vijftien mi nuten optreden. Volgens de organiserende stichting zal een deskundige staf van redactie- medewerkers van VAR A's Popkrant en OOR tijdens de voorrondes als jury optreden. In halve finales en de finale zal een breed samengestelde jury, waarin vertegenwoordi gers van alle „professionele disciplines" van de Nederland se popmuziek zijn vertegen woordigd, de prestaties beoor delen. De Grote Prijs wordt mogelijk gemaakt door bijdragen van onder meer het ministerie van WVC, enkele provincies, de gemeente Amsterdam, VARA en OOR. WEST-BERLIJN Met een voordracht door de schrijfster Luise Rinser én de eerste uit voering van een compositie van de Westberlijnse musicus Peter Ruzicka op gedichten van Paul Celan, zijn gisteren „Sankt-Bach-Passion". In het in West-Berlijn de 35e Berli- programmaboekje geeft hij de ner Festwochen geopend. Tot stoot tot een Bach-stichting ten de premières die de Festwo- bate van jonge componisten, chen van dit jaar kenmerken behoort naar aanleiding van Het festival van West-Berlijn het Bachjaar Mauricio Kagels duurt tot 1 oktober.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7