kindergeneeskunde krijgt te weinig aandacht jOerde Wereld s populair oor dumpen ran kernafval Platte Zeeuwse oester weer helemaal terug Vakbonden nieuwe-stijl voor jonge, ambiteuze Amerikanen informatie over schedel Mengele \NEKE MEURSING, EERSTE VROUW DIE IN ANESTHESIE PROMOVEERT: reenpeace yg w[\\en meer getuigt tugers spijt WHO eist voldoende informatie over aids SER j ^NENLAND/BUITENLAND £eidóc6otvuuit WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 let sté I ™®efERDAM De *etische en praktische van de anesthe- at alsierdovingsleer) bij het laat in Nederland te en over. De genees- |e besteedt te weinig isfraacht aan het kind. itelt Anneke Meur- die vandaag is gepro- |erd tot doctor in de eskunde aan de Eras- Universiteit in Rot- im. Meursing, hoofd de afdeling kinder- BSU Ai anesthesiologie van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, is daarmee de eerste vrouw in Neder land die in de anesthesie promoveert. In ons land werken 112 vrouwen als anesthesist. Het promotie-onderwerp „Tra chealengte en juiste intubatie- diepte bij het zeer jonge kind", zal wel wat wenkbrauwen doen fronsen. Het komt erop neer, dat Meursing een nauw keuriger en snellere methode heeft ontwikkeld om ademha lingsproblemen van te vroeg geboren kinderen de baas te kunnen. Voor een goede ademhaling van deze baby's is een perfect geplaatste ademha lingsbuis van essentieel be lang. Al honderd jaar wordt de optimale intubatiediepte (intu- batie: inbrengen van een buis je) berekend op basis van de leeftijd van het kind. Deze methode is volgens Meursing voor te vroeg geboren baby's onvoldoende. De anesthesist heeft een ande re, nauwkeuriger berekenings methode ontwikkeld, waarbij het gewicht van het kind een veel belangrijker rol speelt. Op die manier kunnen de adem halingsproblemen van te vroeg geboren kinderen snel ler verholpen worden. „Ik denk dat mijn methode in Ne derland van belang is voor zo'n vijfhonderd baby's per jaar, baby's die te vroeg gebo ren zijn en die geopereerd moeten worden en voor baby's die op de intensive care kunst matige beademing krijgen", al dus de anesthesist. Die overi gens meewerkte aan het medi sche tv-programma „Vinger aan de pols" en zelfs een keer „bestormd" werd met reacties van ouders. Meursing, in '46 in Den Haag geboren, heeft alle weekein den al haar vrije tijd en de meeste van haar vakanties moeten offeren om in vier jaar te kunnen promoveren. Want het Sophia ziekenhuis kon haar maar een beperkte vrij stelling geven. „Het is een goedkope promotie voor het ziekenhuis, maar niet voor mij", lacht ze. Over twee en een halve week gaat Meursing voor zes maan den naar Australië, op uitwis selingsbasis. „Mijn evenpool uit Australië komt hier in het Sophia Kinderziekenhuis wer ken. En ik ga in het beste kin- der anesthesieziekenhuis ter wereld werken", meldt Meur sing monter. Ze verwacht in Australië veel te leren. Dat betekent dat deze buitenlandse trip waardevoller wordt dan haar vorige. Want na haar studie geneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden is zij van 1974 tot 1976 als arts naar Oeganda geweest. „Maar daarvan ben ik cynisch geworden. Wat je daar doet, dat zijn toch maar druppels op een gloeiende plaat". Anneke Meursing wordt door de afdeling voorlichting van de Erasmus Universiteit na drukkelijk gepresenteerd als „de eerste vrouw, die..." Op merkelijk is in dit verband stelling 11 uit het proefschrift, een stelling die overigens wei nig te maken heeft met het „echte" onderwerp. Daarin meldt Meursing dat de over heid de laatste jaren een beleid voert dat gericht is op de be voordeling van de vrouw bij sollicitatieprocedures. „Deze omgekeerde discriminatie van de vrouw, waarbij het geslacht van de kandidaat mogelijk doorslaggevender is dan haar capaciteiten, heeft een negatief effect op de emancipatie' Anneke Meursing licht toe: „Het is tegenwoordig mode om de vrouw bij gelijke capacitei ten de voorkeur te geven. Maar als een vrouw niet goed blijkt wordt het op 't vrouw zijn geschoven. Je moet niet kijken naar geslacht, leeftijd of huidskleur. Het gaat om de kwaliteiten die ie hebt. Nee, het ergert me, elke keer als ik die advertenties van de over heid zie". MARTIN VOORN >4! (IECHT Maleisië, na en Soedan lijken filaire bestemmingen trorden voor de opslag kernafval. De onder- tussen Japan hierover zijn een oor na geveld. De 'hebben al afspraken >aakt met Soedan over begraven van Ameri- kernafval in de Da- oestijn en West- land is in gesprek China om daar het ival kwijt te kun- zegt dr. L. Reijnders van Itichting Natuur én Milieu, reens hem zijn deze ontwik- ngen voor Nederland van t belang, omdat de extra icentrales, waarvoor de Jlichtingsronde in het ka- van de pkb-procedure indag is begonnen, ver- jdelijk door Duitse of Ame- anse ondernemingen ge- ^ivd zullen worden. „En zij zullen bij het uitbrengen van hun offertes natuurlijk verkla ren dat het kwijtraken van het kernafval geen enkel pro bleem is", aldus Reijnders. Hij baseert zich op artikelen in verschillende buitenlandse bladen. Eén daarvan, het in Koeweit uitgegeven Assiyassa, meldde onlangs dat Soedan er mee heeft ingestemd dat kern afval uit de VS begraven wordt in de bergen van de Da- fur-woestijn. Washington be taalt daar vier miljard dollar voor. Vice-president Bush van de VS zou dit tijdens zijn re cente bezoek aan Soedan heb ben besproken met de autori teiten van dat land. Het Westduitse persbureau DPA zou volgens Reijnders hebben gemeld, dat de Bonds republiek tot het jaar 2000 ruim 150 ton kernafval mag opslaan in China in ruil voor de levering van twee West duitse kerncentrales. Zo'n Chi nese optie is ook in Nederland aan de orde geweest, weet Reijnders. Mr. Geertsema, voorzitter van de commissie die zoekt naar een tijdelijke opslag van kernafval in Ne derland en die van de gemeen te Lemsterland een positieve reactie heeft gekregen, zou dit niet hebben ontkend. Er is echter vanaf gezien omdat berging in China ons land te veel geld kost. „De export van kernafval naar de Derde Wereld begint een grote mode te worden", zo concludeert Reijnders. Hij, en met hem de Stichting Natuur en Milieu, zijn bezorgd over deze ontwikkeling. „Dumpen van kernafval in de Derde Wereld verschuift de proble men alleen maar, het lost niets op. Er wordt kennelijk gerede neerd, dat in de woestijn toch geen mens komt en dat dus de opslag van kernafval daar niet gevaarlijk is. Maar kernafval bevat ook elementen die goed te gebruiken zijn bij het ma ken van kernwapens. En om het afval in de Derde Wereld te krijgen, moet het over de oceanen getransporteerd wor den. Met alle risico's vandien". Reijnders noemt in dit ver band de ramp met de Mont Louis „een picknick". KLAAS SNIJDER IJJPENHAGEN De inter- r^^onale milieu-organisatie -jenpeace heeft spijt betuigd ój^Snover de Eskimojagers op Hc^jenland, voor de schade die iampagne tegen de jacht op ■flhonden aan hun bestaan berokkend. De actie van inpeace tegen de commer- jacht op zeehondenbaby's ir hun pels) heeft geleid tot rolledige stopzetting van de inlandse pelsexport naar pa en de Verenigde Sta- Daarmee is de jagers op nland letterlijk het brood e mond had gestoten, om- Ie Eskimo's het vlees van ieren eten en het skelet iken, terwijl de zeehon- ;lsen eigenlijk een bijpro- zijn. Greenpeace zal het open van Groenlands zee- lenbond gaan steunen, om oberen het economisch lot de Eskimobevolking te chten. SAO PAULO Op verzoek van de Amerikaanse auto riteiten voeren Braziliaanse deskundigen nog meer proeven uit op de schedel van de oorlogsmisdadiger Jo sef Mengele. Dit heeft een woordvoerder van de Brazi liaanse politie gezegd. Dat er meer proeven worden ge nomen betekent niet dat de Brazilianen of de Ameri kanen er aan twijfelen-, dat het om de schedel van Mengele gaat. Daaraan twijfelen we allerminst, aldus de woordvoerder. Het Amerikaanse ministerie van justitie wil weten of een klein gaatje in de schedel er al zat voor de dood van Mengele, zes jaar geleden, of dat het daarna is ontstaan. Het lijk van Mengele werd in juni in Sao Paulo opgegraven en een groep deskundigen stelde na onderzoek vast dat het inderdaad om het lijk ging van de man die verantwoordelijk was voor de dood van honderdui zenden joden en die gruwelijke medische experimenten uitvoer de in Auschwitz. Ir. J.D. Holstein, van de directie van de visserijen van het ministerie van landbouw en visserij (met zonnebril) en het CDA-Ka- merlid drs. H. Eversdijk, tevens voorzitter van de vaste kamercommissie van de visserij, proeven de eerste platte Zeeuwse oesters van dit jaar. YERSEKE Vanuit het Zeeuwse vissersdorpje Yerseke, van oudsher het centrum van de oes- terhandel, vertrok vorige week een gezelschap van culinair deskundigen en deskundigen op het ge bied van de visserij om de allereerste „schep" oesters van dit jaar uit de Oosterschelde bij te wo nen. De platte Zeeuwse oester is tot ver over de grenzen beroemd om zijn stevigheid en volle smaak. Het verfijnde zeegerecht werd dan ook feestelijk onthaald, waar bij een mooie Billicart Salmon Blanc de Blanc champagne rijkelijk vloeide. Na afloop wer den de culinaire moge lijkheden van de oesters nog eens benadrukt tij dens een diner in het voortreffelijke restaurant Inter Scaldes in Kruinin- gen. Een dergelijke ontvangst verdient de platte Zeeuwse oester ook wel, want na kom mervolle tijden is ze weer he lemaal terug. Door de strenge winter van 1963, de Delta werken waardoor veel oes terpercelen verloren gingen en een geïmporteerde oester ziekte, leek het erop dat de platte Zeeuwse oester voor goed was uitgeroeid. Een geïmporteerde Japanse oes ter, die wel bestand bleek te gen de ziekte en de koude, was geruime tijd de enige oestersoort die n<jg in Neder land te krijgen was. De smaak was echter niet te ver gelijken met die van de origi nele platte Zeeuwse. Maar als door een wonder kwam halverwege de jaren zeventig de echte Zeeuwse oester weer tevoorschijn, toen in de Grevelingen naar een drenkeling werd ge dregd. De „Zeeuwse" bleek in het schone en voedselrijke water van de Grevelingen alle narigheid te hebben doorstaan. Sinds 1980 worden daar elk jaar enkele miljoe nen platte Zeeuwse oesters voor consumptie opgevist. De uiteindelijke beslissing om de Oosterschelde toch open te houden, bracht de nog resterende oesterbedrij- ven ertoe de cultuur ook hier nieuw leven in te blazen. Ook het overheidsbeleid richtte zich erop de oestercul tuur in de Oosterschelde te rug te brengen. Begonnen werd met het winnen van „broed" van de Zeeuwse oes ters, die *in het Grevelingen- meer waren achtergebleven. Dit „broed" kon in 1984 in de Oosterschelde worden uitge zet, omdat toen pas de oester ziekte Bonamia ostrea, af komstig van geïmporteerde oesters, was overwonnen. De verwachting is nu dat de oesterbanken in de Ooster schelde op korte termijn weer volledig voor de oester cultuur kunnen worden opengesteld. De omvang daarvan van vóór 1963, zo'n 25 miljoen oesters per jaar, zal voorlopig echter nog niet haalbaar zijn. Door de Delta werken en door verzanding van de Yerseke-bank gingen veel oorspronkelijke oester- banken verloren. Verwacht wordt echter dat over enkele jaren toch wel een produktie van tien- tot twintig miljoen Zeeuwse oesters te realiseren moet zijn. Van deze delicates se verdwijnt overigens zo'n tachtig procent naar België. Een klein deel blijft in Ne derland, de rest van dit be roemde Hollandse produkt reist nagenoeg de wereld af. GENEVE Zolang er nog geen middel is gevonden tegen de ziekte aids, moet er door voorlichting voor worden ge zorgd dat de ziekte zich niet uitbreidt. Dat schrijft de We- reldgezondheidsorgan isatie van de Verenigde Naties (WHO) in het jongste nummer van haar kwartaalblad „WHO Chronicle". Van belang is vol gens de WHO ook een menta liteitsverandering bij de mede werkers in het gezondheids wezen, die zich veelal vijandig gedr-gen tegenover patiënten met langs seksuele weg over gedragen ziekten. Later in september zullen deskundigen in Genève een speciale bijeen komst van twee dagen over aids houden. Mortieraanval op Noordierse politiebasis BELFAST Een opleidings basis voor politiemannen in Noord-Ierland is vanmorgen met mortieren bestookt. Daar bij raakten 24 mensen licht ge wond. De materiele schade aan het complex is aanzienlijk. De beschieting droeg alle kernmerken van een IR A-ac tie. De granaten werden afge schoten vanaf een vrachtwa gen, die aan de andere kant van een rivier stond. In febru ari vielen bij een soortgelijke actie tegen een politiekazerne in Newry negen doden. Nieuw geweld door militante sikhs NEW DELHI Extremist)- sche sikhs hebben in de India se hoofdstad New Delhi een vooraanstaand lid van de rege rende Congres Partij ver moord en gisteravond in de ei gen deelstaat Punjab een serie aanslagen uitgevoerd, waarbij zes doden vielen en 15 ande ren verwondingen opliepen. De aanslagen kwamen aan de vooravond van het officiële begin van de campagne voor de verkiezingen in Punjab op 25 september. „Wij verwach ten meer aanslagen met het naderbij komen van de ver kiezingen zo zei een hoge politiefunctionaris. De extre mistische sikhs streven naar vplledige onafhankelijkheid van Punjab. WASHINGTON Vak bonden in Amerika heb ben hun aanhang in de af gelopen decennia drama tisch zien teruglopen. Al is de VS nooit een land van massaal georganiseerde werknemers geweest, in de jaren vijftig wist toch 33 procent van de werkers zich door een bond verte genwoordigd. Tien jaar geleden was dat nog maar 29 procent en vandaag is niet meer dan achttien procent van de Ameri kaanse werknemers geor ganiseerd. Er zijn echter tekenen, die erop wijzen dat dit het diepte punt is en dat in de komende tijd zich met name jongeren weer zullen willen aansluiten bij een bond. De vakbeweging is zich eindelijk gaan verdie pen in wat de jeugdige werk nemer van de jaren tachtig be weegt. Het vakbondswezen in de VS is slachtoffer geworden van de reusachtige veranderingen die zich in korte tijd hebben vol trokken in zowel de aard van arbeid, als de samenstelling van de arbeidsbevolking en de mentaliteit van de werkne mer. Met name jongeren, on der wie meer vrouwen dan ooit, zijn in groten getale naar technologische bedrijven en de dienstensector gestroomd en hebben andere verwachtingen van hun werkzame leven dan arbeiders in de traditionele in dustrieën. „Bij de jeugd is sprake van een sympathie voor de business- -wereld. De meeste jongeren begrijpen dat veel Amerikaan se bedrijven voortdurend in levensgevaar zijn en dat al die sluitingen van een paar jaar geleden niet uit vijandigheid tegen de werknemers werden doorgevoerd", zegt Audrey Freedman, arbeidsanalyst van AFL-CIO, de grootste Ameri kaanse vakbond. Uit alle opiniepeilingen in de VS blijkt ook, dat jonge men sen zich veel sterker dan voor heen aangetrokken voelen tot het avontuur van het zelf on dernemen. Daardoor be schouwt de Amerikaanse jon gere zijn werkkring vooral als een springplank naar dat ei gen risico of althans naar de hoogst mogelijke manage mentfunctie in dit of een con currerend bedrijf. Zo hoog mogelijke lonen, het ouderwetse collectivistische streven van de vakbeweging, is voor de jonge, individuele, ambitieuze Amerikaanse werknemer geen ogenblikke lijke prioriteit meer. Veel meer zijn zij uit op persoonlij ke ervaring en nieuwe vaar digheden, die nodig zijn voor de volgende stap omhoog. Ze verwachten dat hun werkge ver begrip voor die prive-am- bitie toont en er de middelen toe aanreikt. Overal in het land slaan bon- den-nieuwe-stijl intussen die weg in. Bij cao-onderhandelin gen gaat het thans minder over het percentage salarisstij ging dan over de eis dat be langstellende werknemers de kans moeten krijgen om een paar uur per week aan de be- drijfscomputers te zitten. Bij A.T.and T. bij voorbeeld, Amerika's grootste telefoon maatschappij, hebben de vak bonden onlangs een fonds van 36 miljoen dollar losgekregen voor herscholing binnen het bedrijf van duizenden werk nemers tot high-tech perso neel. Een ander kenmerk van de nieuwe arbeidsgeneratie is zijn reusachtige mobiliteit. Men springt snel over naar een an der bedrijf met meer carrière- -mogelijkheden, ook al moet daarvoor naar een verre uit hoek van het reusachtige land worden verhuisd. Amerikaan se werknemers onder de 35 jaar veranderen gemiddeld elke 2,5 jaar van baan (terwijl wie ouder is dan 45 jaar ge middeld twaalf jaar bij dezelf de baas blijft). In hun pogingen om jongeren te trekken, maken de bonden in de VS daarom thans een ab solute prioriteit van regelingen om bij voorbeeld een opge bouwd pensioen mee te kun nen nemen naar een nieuwe baan. Ook in een nieuwe stijl van samenwerking met werk gevers, met name wanneer het voortbestaan van bedrijven op het spel staat, weerspiegelen de Amerikaanse vakbonden de meer ondernemingsvrien- delijke houding van de zoge naamd „neo-conservatieve" jeugd. En tegelijk tonen ook de ondernemers grotere vinding rijkheid in het aanbieden van oplossingen. De lijst met coö peratieve afspraken tussen bonden en bedrijven wordt met de dag langer, stakingen zijn zeldzame gebeurtenissen geworden en steeds minder jongeren krijgen bij het woord vakbond de associatie onrust. Historisch blijft Amerika ech ter geen vruchtbare bodem voor het vakbondswerk. De dag van de arbeid valt hier op de eerste maandag van sep tember, teneinde niet op 1 mei tesamen met socialistische en communuistische landen feest te hoeven vieren. De Ameri kaan wordt nog altijd geboren met de droom dat hij op eigen kracht rijk kan worden en die droom wordt overal om hem heen nog dagelijks bewaar heid.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5