Zwartwerite^vwdienen jaarlijks 25 miljard Minder raketten als VS stoppen met Star Wars l Mijnwerkers in Z-Afrika geven staking op Vogels BON: natuur Bouw van zes kern- milieu: centrales in studie GORBATSJOV: Wfedden dat üw ziektekostenverzekeraar niet opneemt, als u 's nachts om 3 uur vanuit Tokio belt? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze KruisPolis. Of pak de pen. n Vrouwenkwaaltjes vaak psychisch Spectaculaire inslag bolbliksem CcidóC Souxarit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar 1 250,86. Woensdag 4 september 1985, 76e jaargang no. 23288 Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excï f 0.61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. In „Aktua" op Ned. I om 22.00 uur Ned. ballonvaarders in de Atlantische Oceaan. Op Ned. II om 19.50 uur van uit Utrechtse Buurkerk Hol land Festival Oude Muziek. Op Duitsland 2 om 22.45 uur tv-film „Der goldene Okto ber". HET WEER Veel bewolking en geruime tijd regen. Later op de dag een enkele opklaring. Minimum temperatuur ongeveer 14 gra den, middagtemperatuur om streeks 17 graden. Wind: van zuid draaiend naar noordwest,- vrij krachtig tot hard. Zon op; 06.59, onder 20.18; hoog water Schev.: 07.03 en 19.22; laag wa ter: 03.11 en 15.13. [inder mussen en I ireeuwen in de stad {N HAAG Veel voorkomende vogels als issen en spreeuwen hebben steeds minder in stad te zoeken. Dit constateren de biologen nk Moller Pilot en Dick Jonkers in het jong- maandblad van de stichting Natuur en Mi lt. Nadat er jarenlang geen aandacht is be- ed aan deze algemene „stadsvogels" heeft i onderzoek in Tilburg aangetoond wat vo- I [liefhebbers al lang vermoedden: merels, ismussen, roodborstjes, vinken en spreeuwen en zich minder in de stad zien. Over de pre- ze oorzaak is weinig bekend. De biologen emen onder meer de afgenomen welvaart, ders denken over de voedselverstrekking en >gelijk een andere bemesting van de gazons, pleiten voor een meer gericht onderzoek om controleren of dit incidentele gevallen zijn öf t er signalen zijn dat er meer aan de hand is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de Wet Openbaarheid van Bestuur in de hand wil de Stichting Na tuur en Milieu een studie in openbaarheid zien te krijgen die het Centraal Planbureau (CPB)' zou verrichten naar de bouw van zes nieuwe kerncentrales, vier meer dan waaro ver thans in het parlement wordt gesproken. De studie wordt verricht in opdracht van het ministerie van economische zaken, waar men vreest dat Nederland zonder vier extra kern centrales in het jaar 2010 in problemen zal ko men met zijn stroomvoorziening. Al enige tijd is het CPB bezig de gevolgen voor de electriciteitsvoorziening van drie sce nario's door te rekenen. Een daarvan gaat uit van een gelijkblijven van de electriciteitsbe- hoefte, een tweede van een groei van het stroomverbruik, maar zonder kernenergie en een derde heeft een stijgende behoefte met de ontwikkeling van meer kerncentrales als on derwerp. Het gaat de Stichting Natuur en Mi lieu met name om het laatste scenario. Een woordvoerder van het ministerie van econo mische zaken noemt de berichten van Natuur en Milieu „overtrokken" en „voorbarig". Pag. 3: Van Aardenne: „Ik heb niets stiekem gedaan". Na geinlijn nu poëtofoon ROERMOND De zich stadsschrijver en -dichter noemende Roermonder Hans Danker (29) heeft gisteren de eerste poëto foon in ons land geïntroduceerd. Wie het speciale nummer 04750-28080 draait krijgt een gedicht te horen. Meestal van Hans Danker zelf, of van door hem geselecteerde dichters onder wie de reeds overleden Limburger Pierre Kemp en Si mon Vinkenoog. Met deze laatste schrij ver gaat Hans Danker binnenkort een boek op de markt brengen. Danker schreef reeds een roman en meerdere ge dichtenbundels. De poëtofoon blijft zeker vijf jaar bestaan, zo deelde hij mee. Voor die periode hebben enkele bedrijven uit Midden-Limburg twee antwoordappara ten beschikbaar gesteld en zich garant ge steld voor de kosten van de speciale tele foon verbinding. DEN HAAG Het aantal zwartwerkers in Neder land bedraagt 300.000 a 400.000. Bij elkaar verdie nen zij per jaar zo'n 25 miljard gulden. De over heid loopt hierdoor circa 13 miljard gulden aan be lastingen en sociale pre mies mis. Dat staat in een interne notitie van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV). Volgens de auteur van de noti tie, drs L.B.E. Vonk, blijven de verkiezingsprogramma's van de grote partijen te veel steken in intentieverklaringen om het zwartwerken te bestrijden. Met de notitie wil zijn organi satie bij de politiek gehoor vinden voor de wens van het midden- en kleinbedrijf con crete maatregelen te nemen. Het KNOV is tot zijn raming gekomen op grond van een in ventarisatie in de verschillen de sectoren. Daaruit blijkt dat het zwartwerken het meest voorkomt in sectoren waar de loonkosten een groot deel uit maken van de prijs van het produkt. In dit verband wor den onder meer kappers, gara ges, bouwvakkers, schoonma kers, hoveniers, horeca, lood gieters schilders en schadever zekeraars genoemd. Om het zwartwerken tegen te gaan zou daarom volgens Vonk de afstand tussen bruto en netto lonen moeten worden verkleind door belastingen en premies met tien procent terug te dringen. Ook zou de btw op diensten moeten worden ver laagd van 19 tot 5 procent. Dat laatste zou de schatkist circa 900 miljoen gulden minder in komsten bezorgen. Maar voor een deel zou dit worden ge compenseerd door hogere in komsten als gevolg van de vermindering van het zwart werken, waardoor immers meer mensen belasting en so ciale premies gaan betalen. 'ientallen luto's met ifbijtmiddel iewerkt Volkswagen-dealer sen in de Haagse wijk 'iahoeve is afgelopen acht de dupe geworden an een actie van het zo- eheten „Steve Biko Kom- lando". Achtenveertig op en afgesloten buitenter- Sin staande auto's (occa- jons) werden met een af- lijtmiddel bewerkt. Vol lens directeur Jansen be- tapt de schade in de tien- luizenden guldens. Op de )to wijst de heer R.J. de eeuw, verkoper bij het edrijf, de beschadigde laatsen op een auto aan. wandaad werd ge leegd als protest tegen e investeringen van 'olkswagen in het door et apartheidsregiem gere- eerde Zuid-Afrika. (ADVERTENTIE) Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte voor uw KruisPolis ziektekostenverzekering. Naam: Adres: o Postcode: i Geboortedatum man: Geboortedata kinderen: I Waar bent u nu verzekerd: Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord-1 nummer 1, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. y ZilverenKruisVGCN verzekeringen Italiaanse onderscheiding voor Jorens Ivens AMSTERDAM Nederlands oudste filmregisseur Joris Ivens (86) zal morgen in zijn woonplaats Parijs de 'onder scheiding van grootofficier in de orde van verdiensten van de Republiek Italië ontvangen. De cineast krijgt de onder scheiding als hommage aan zijn totale oeuvre va vijftig films. Ivens werd in de jaren dertig internationaal bekend door zijn film „Spaanse aarde" over de Spaanse burgeroorlog. Tijdens de Tweede Wereldoorlog volgde hij de strijd van de geal lieerden en na de oorlog legde hij zijn reizen naar onder an dere Oost-Europa, Australië, China en Chili ten tijde van Al- lende op film vast. De 86-jarige cineast is nu bezig met „de Wind", opnieuw een film over China. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Veel vrouwenkwaaltjes hebben geen aanwijsba re oorzaak. Bij 70 procent van de vrouwen die met bekken- of buikpijnklachten bij de gynaecoloog komen, wordt geen medische verklaring voor de kwaal gevonden. Vermoedelijk hangen de klachten meer samen met psychologische en psy- cho-sociale factoren, zoals stress. Dat concludeert Costijn van der Does in zijn proefschrift „Beleving van gynaecologische klachten", waarop hij van daag aan de Leidse Universiteit is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Voor zijn onderzoek heeft hij een groot aantal patiëntes uit Leiden en omgeving ondervraagd, die met gynaecologische klachten naar het Leids diakonessen- huis waren verwezen. Bij vrouwen met te hevige en te langdurige menstruatie was in 40 procent van de gevallen geen medische verklaring te vinden, zo bleek uit het onderzoek. Bij onregelmatig men struerende vrouwen lag dat percentage lager, 17 procent. Bij de overige vrouwen kon het euvel toegeschreven worden aan de overgang. Van der Does heeft de vrouwen niet alleen ondervraagd over hun klachten, maar ook over hun biografische omstan digheden (werkomstandigheden, stress-bestendigheid, rolbe- leving, steun uit de omgeving). Daarbij kwam aan het licht dat vooral vrouwen met bekken- en buikpijnklachten in dit opzicht ongunstig scoren: die groep bleek sterk gebukt te gaan onder geringe ontplooiingskansen, slechte woonom standigheden en dergelijke. HANDGRANATEN TUSSEN TOERISTEN Zwarte September dreigt: meer aanslagen in Athene GLYFADA De Palestijnse terreurorganisatie Zwarte Sep tember heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aanslag op een hotel in de Atheense voorstad Glyfada, waarbij gisteren negentien Britse toeristen gewond raak ten. Een man wierp twee handgranaten tussen de rond het zwembad verzamelde Brit ten, onder wie ook enkele ge handicapten. Er zullen volgens de terreurgroep meer aansla gen volgen, als de Griekse re gering geen gehoor geeft aan de eis een vorige week aange houden Palestijh vrij te laten. omdat hii va"pUn™uezange- Griekse artsen verwijderen in een ziekenhuis in Athe- w™«t dl Jo Jatn» amtoiT- metaalscherven bij een Britse vrouw die gewond d^urinAtheneteT vermoor- raakte door een bomaanslag van de terreurgroep den Zwarte September. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse zwarte mijnwerkersvakbond NUM heeft de staking van zijn leden in de belangrij ke goud- en kolenmijnen gisteravond beëindigd. In een verklaring riep de bond al zijn leden op te rug te keren naar het werk. De staking begon zondagavond. De mijnwerkersvakbond heeft een beroep gedaan op het Zuidafrikaanse industrië le gerechtshof de stakende arbeiders te beschermen te gen de bedreiging van ont slag en uitzetting uit de on derkomens van de mijnen. Gisteren keerden veel sta kers in de mijnen terug naar het werk. Volgens de bond waren gisteren nog rond 10.000 zwarte mijnwerkers in staking van de in totaal ruim een half miljoen arbeiders in deze industrie. Een aantal mijnen begon gisteren sta kers te ontslaan en de NUM, de machtigste zwarte vak bond, beschuldigde hen van intimidatie. De secretaris-ge neraal van de vakbond, Cyril Ramaphosa, verklaarde: „Wij zijn niet teleurgesteld. Onze leden stonden tegenover een enorme overmacht en heb ben grote moed getoond". Vijfenveertig blanke dienst plichtigen van het Zuidafri kaanse leger zijn gisteren ge deserteerd uit het Zuidafri kaanse leger. De vijfenveer tig behoorden tot een batal jon parachutisten, een elite eenheid in Bloemfontein. Het aantal jongeren dat zich niet voor hun dienstplicht meldt, is aanzienlijk toegeno men sinds het leger is inge schakeld bij het onderdruk ken van de onlusten. Pagina 5: Van den Broek wil dialoog met blanken voorzetten. VINGERAFDRUK ALS PASFOTO STOCKHOLM Een Zweed die om godsdienstige redenen geen foto in zijn paspoort wilde hebben, heeft een paspoort ge kregen met vingerafdrukken. „Dit soort gevallen doet zich zel den voor, maar we moeten uitzonderingen kunnen maken", al dus de woordvoerder van Justitie. De geldigheid van het pas poort vervalt bovendien al op 31 december 1986, in plaats van over vijf jaar. WARMOND In Warmond werd de bevolking gisteravond omstreeks half tien geconfron teerd met een spectaculaire ui ting van natuurgeweld. Om streeks half tien sloeg een zo genaamde bolbliksem in via het pijpje van een boiler bij een woning aan de Klooster wei. De bliksem richtte schade aan dak en raamkozijn aan, maar ook werd de centrale verwarmingsketel vernield. Het natuurgeweld zorgde er verder voor dat de lampen in de woning geheel uiteen spat ten. Ook ontplofte de meter kast, waardoor alle stoppen door de gang heen vlogen. Verder gingen alle elektrische apparaten kapot. Niet alleen de woning die door de bliksem getroffen werd, liep schade op. In de hele wijk gingen er elektrische appara ten kapot en viel de straatver lichting uit. Omstanders heb ben in de tuin van de woning aan de Kloosterwei de bolblik sem, die volgens hen een dia meter van zo'n 40 centimeter had, zien rondtollen. Tenslotte zouden door heel Warmond elektrische trillingen voelbaar zijn geweest. Nederland neemt veertig Iraanse vluchtelingen op DEN HAAG Veertig Iraniërs die als vluchte ling in Turkije verblijven, mogen naar Nederland komen. Op verzoek van het hoge com missariaat voor de vluchtelin gen van de VN zal een Neder landse ambtelijke delegatie in Turkije de asielzoekende Ira niërs uitkiezen. Daarbij wordt vooral gelet worden op even tuele gezinshereniging, zo heeft het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren be vestigd. In tegenstelling tot de groep Iraanse asielzoekers die eerder naar Turkije werd terugge stuurd is de groep van veertig door het hoge commissariaat als vluchteling erkend. Sinds in 1984 het zogenaamde quo- tumbeleid werd ingevoerd zijn eerder op deze manier politie ke vluchtelingen naar Neder land gehaald onder wie ook Iraniërs en Vietnamese boot vluchtelingen. Pag 3: Advocaat wil schade vergoeding MOSKOU Sovjet-leider Gorbatsjov zal „verre gaande" voorstellen op ta fel leggen voor verminde ring van de strategische en middellange-afstands- raketten als de Verenigde Staten bereid zijn te spre ken over het voorkomen van een militarisering van de ruimte. Dit verklaarde gisteren de Amerikaanse senator Robert Byrd. Sa men met zeven andere se natoren werd Byrd door Sovjet-leider Gorbatsjov ontvangen. Byrd zegt nu met meer optimisme aan te kijken tegen de topont moeting tussen Gorbatsjov en Reagan in november. Volgens Byrd maakte Gorbats jov duidelijk dat hij zijn voor stellen voor een drastische vermindering direct op tafel zal leggen wanneer men het eens geworden is over het Amerikaanse „Strategische Defensie Initiatief" (SDI), ook wel Starwars geheten, op tafel zal leggen. Moskou heeft al eens eerder een drastische vermindering van zijn nucle aire wapens aangeboden als Washington een eind maakt aan het Starwars-project. Dat laatste weigert de Amerikaan se regering, omdat ze meent dat een verbod op onderzoek niet valt te controleren. Gor batsjov gaf toe dat „fundamen tele research niet kan worden gecontroleerd en dus ook niet verboden". Volgens senator Nunn blijft er overigens een diepe kloof bestaan tussen de standpunten van de Sovjet- Unie en Washington over het ruimteonderzoek. Byrd om schreef Gorbatsjov als een „be kwame" gesprekspartner die graag wil dat de dialoog van de grond komt. President Reagan heeft positief gerea geerd op de verklaringen van Gorbatsjov via het weekblad Time. Hij is eveneens bereid tot „serieuze voorstellen". Pagina 2: Religieuze opmer king Gorbatsjov zaait ver warring (ADVERTENTIE) audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Maar hoe het ook zingt het zal zich weinig aantrekken van de Vogelwet, die nu opnieuw bij de Tweede Kamer is ingediend. Het gaat om een wet, die al van kracht vanaf 1936 nodig aan vervanging toe was. Maar mee af zijn dan met de oudé. Wellicht wordt nog te veel van het aloude principe uitgegaan: beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Iedereen is trouwens zo vrij als een vogeltje om dit spreekwoord ook zó uit te leggen: beter de Leidse Courant dagelijks in uw bus gekregen, dan hem tien keer los gekocht. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar: 2500 VD Den Haag. f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1