N Cafés op zaterdag hele nacht open STAD OMGEVING 4 VIEUW GEBOUW LWHISVOORAL ACTIECENTRUM Discussie binnen de PvdA over voortzetting meerderheids college Tips over verkrachter DEFINITIEF VOORSTEL BURGEMEESTER GOEKOOP: Gouden speld Neerlandica Van Soest nieuwe voorzitter universiteitsraad WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 ld I 4 |DEN Omroep Rijnland verzorgt zaterdaga- ld om 18.30 uur een anderhalf uur durend tele- leprogramma. De uitzending wordt zondaga- id om 20.00 uur herhaald. In beide gevallen It gebruik gemaakt van het kanaal van BRT het programma komen diverse culturele, ieve en historische onderwerpen aan bod. Zo een reportage van het museum Oud-Noord- k. filmfragmenten gemaakt door de scholenge- inschap Emilie Knappert en een film met his- he beelden van scheepswerf Boot. Voorts is in satirisch filmpje van Else van Laere en een )-clip van de groep Les Zazous. Aandacht It besteed aan de kabelkrant en de radio-uit- lingen van de omroep. Cultuur is er met opna- van volksdansgroepen op het Stadhuisplein tie sport is vertegenwoordigd met een registra- iran de triathlon die afgelopen zondag in Oegst- St werd gehouden. Klappen voor treinconducteur LEIDEN Een 41-jarige Haagse con ducteur van een trein is gistermiddag door een nog onbekende jongeman zo danig in het gezicht geslagen, dat hij moest worden overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis. De conducteur had de man zonder kaartje in het toilet aangetroffen. Aan gekomen bij het station Leiden wilde de man vluchten. De conducteur wilde de man vasthouden, maar moest hem loslaten toen deze de conducteur begon te slaan. Ook omstanders, die de man daarna vast wilden houden moesten uiteindelijk het onderspit delven. Van de man kon een goed signalement ge geven worden. Amnesty Leiden krijgt internationaal bezoek LEIDEN De Leidse werkgroep van Amnesty Internationaal krijgt vandaag bezoek uit verschillende landen zoals Bangladesh, Barbados. Bermuda, India, Israël, Japan, Nieuw Zeeland, Nigeria, Philippij- nen, Siera Leone en Trinidad. De vi site bestaat uit Amnesty-leden die vorige week de Internationale Jaar vergadering van deze organisatie in Finland hebben bijgewoond. Het doel van het bezoek is om te kijken hoe Amnesty Leiden het werk op lo kaal niveau aanpakt. De groep blijft vier dagen in Leiden; vanavond zijn de leden van dit internationale ge zelschap op de schrijfavond van Am nesty in Rijnsburg aanwezig. LEIDEN De Leidse po litie heeft naar aanleiding van de artikelen in de Leidse kranten over de verkrachtingen in de Leidse Hout, vijf tips bin nen gekregen. Vier van deze tips zijn volgens de politie de moeite waard om nagetrokken te wor den. Met dit onderzoek is vandaag een begin ge maakt. emeente doet niets >woner ïlmolengracht )rdt dagelijks wekt door tlaatgassen ÏDEN Een bewoner I een bovenwoning akn Volmolengracht wordt ;elijks gewekt door de Tie van de motor van i vrachtwagen die elke in de garage onder i woning warm staat te laien. De uitlaatgassen 1 de wagen dringen >r in zijn woning en jven daar tenminste uur hangen. garage waar deze onver- ikkelijke gang van zaken ats heeft, is eigendom van gemeente. De gedupeerde kroner heeft de gemeente Ierse malen verzocht een de hieraan te maken ar is tot op heden aan het tie gehouden. Uiteindelijk ift hij het PPR-raadslid R. I Lint te hulp geroepen de zaak bij het college ihangig heeft gemaakt, üder dat dat totjop heden ultaat heeft opgeleverd. garage ligt aan de Volmo- igracht en wordt verhuurd 1 een particulier. Deze rt er iedere ochtend zijn ichtwagen waardoor de voner van de bovenwo- Ig in zijn slaap wordt ge- ord. De vrachtwagen staat trend ien een tijdje warm te iaien waardoor de uitlaat- $sen door het enkelvoudi- houten vloertje de woning tnendringen en daar blij ft hangen. „Het is volstrekt idelijk dat hier sprake is n ernstige overlast, risico's 5r de gezondheid en indgevaar, zo heeft Van nt het college laten weten. weet zich gesteund door brandweer die de ge- lente al eerder verzocht latregelen te treffen, n Lint was voor de zomer gezegd dat de situatie op- ost was. Met de eigenaar u de vrachtwagen zou zijn jesproken dat hij een slang i de uitlaat zou bevestigen i de dampen af te voeren, ze afspraak wordt echter uwelijks nagekomen. it kan onmogelijk nog lan- doorgaan", concludeert n Lint. Hij heeft het colle- schriftelijk gevraagd het 5ruik van de garage als tostalling zo spoedig moge- t in ieder geval voor 10 itember te doen stop- n. Hy wil bovendien dat eigenaar van de vracht- gen een andere garage igeboden wordt. Bn krant ontvangen? Bel tussen 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 00 en 15.00, telefoonnummer 071- !248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. LEIDEN De verplich te sluitingstijd van de ca fés in de nacht van zater dag op zondag wordt af geschaft. De cafés mogen voortaan zelf bepalen hoe laat ze zaterdagnacht dicht gaan. Dit geldt voor alle cafés en disco theken in Leiden op een enkele uitzondering die erg veel overlast ver oorzaakt na die nu toestemming hebben om de hele week tot één uur en op vrijdag en zaterdag tot twee uur open te blij ven. Ook de cafés die nu op zaterdag bij wijze van proef tot drie uur 's nachts open mogen blijven, vallen dus onder deze nieuwe regeling. Dit voorstel heeft burge meester C. Goekoop aan de gemeenteraad gedaan. Goekoop hoopt met dit voor stel een einde te maken aan een al jaren slepende discus sie over de sluitingstijden. Die eindeloos discussie in een zeer verdeelde gemeenteraad de grootste collegepartij, de PvdA, heeft zich altijd verzet tegen het lang open houden Van de cafés maar Goekoop slaagde er in het verleden met behulp van de oppositie in de sluitingstijden enigszins te verruimen leidde de afgelopen jaren tot verschillende regelingen. Vaak regelingen die bij de horeca-ondernemers verzet opriepen, omdat ze een on eerlijke concurrentie tot ge volg zouden hebben. Het tot dusver laatste politiek com promis dat de gemeenteraad bij wijze van proef vastgestel de, loopt nog steeds en geeft negentien cafés in de binnen stad toestemming om op za terdagnacht tot drie uur open te blijven. Volgens burgemeester Goe koop is deze proef goed ver lopen. Dat zou onder meer blijken uit het feit dat omwo nenden in geen enkel geval een bezwaarschrift hebben ingediend tegen de sluitings tijd van de negentien cafés. Ook uit het aantal klachten bij de politie is volgens Goe koop niet gebleken, dat de overlast door de sluitingstijd van drie uur is toegenomen. De huidige proef in een defi nitieve regeling omzetten, wijst de burgemeester af. In de praktijk zou een dergelij ke regeling teveel problemen met zich meebrengen. Dat brengt de burgemeester tot het voorstel de cafés op zaterdagnacht vrij te laten. Een dergelijke regeling zou tot gevolg hebben dat de overlast vermindert, omdat de cafésbezoekers minder massaal de straat op trekken dan bij een door de gemeente opgelegde sluitingstijd het ge val is. Goekoop wijst op soortgelijke ervaringen iri Kampen. Sluitingsuren elke dag van de week afschaffen en de burgemeester de be voegdheid geven op te treden in geval van te veel overlast, zoals de gemeente Kampen heeft gedaan, gaat Goekoop te ver: „Dat zou een te grote belasting voor de bewoners van de binnenstad beteke nen", aldus Goekoop. In de plannen van Goekoop zou een enkel café geen toe stemming krijgen op zaterdag onbeperkt open te blijven. Als criterium noemt hij „de vrees dat ontoelaatbare over last" voor de omgeving ont staat. Op welke cafés of dis cotheken dat zou kunnen slaan, wil Goekoop niet kwijt maar op het Stadhuis wordt in elk geval aan Club 70 aan de Stationsweg gedacht. Goekoop zegt te zullen optre den tegen cafés dat na ingang van de nieuwe regeling te veel overlast voor de omwo nenden veroorzaken. Aan de hand van klachten van om wonenden wil hij een en an der vaststellen. Cafés worden na veel klachten geconfron teerd met een onderzoek door de politie. Blijken de klachten in de ogen van de politie terecht dan volgt een waarschuwing dat bij herha ling van de overlast de toe stemming de hele nacht open te blijven voor een periode van drie maanden zal wor den ingetrokken. Wordt bin nen een jaar na een opgeleg de periode van drie maanden en tweede keer besloten tot een „straf" van drie maan den, dan wordt de toestem ming de hele nacht open te blijven definitief ingetrok ken. Overtreding van het verplichte sluitingsuur tij dens zo'n periode van drie maanden, heeft hetzelfde ge volg. Mocht een meerderheid van de gemeenteraad niets zien in dit voorstel van Goekoop dan legt hij een alternatief voor: alle cafés die in boven staande regeling op zaterdag de hele nacht open zouden mogen blijven, moeten de deuren om drie uur sluiten. Feitelijke komt dit voorstel er dus op neer dat het aantal cafés dat langer open mag blijven wordt uitgebreid. De raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegen heden neemt maandag een beslissing over het voorstel van burgemeester Goekoop. De heer D. van der Voort heeft gistermiddag af scheid genomen van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en kreeg bij die ge legenheid de gouden speld van de gemeente Leiden. Mevrouw J. Fase, de voorzitter van het col lege van beheer van het EBR, speldde hem de versierselen op. Van der Voort kreeg de onder scheiding omdat hij veer tig jaar in overheids dienst is. Bij het EBR heeft hij zich met name Ingezet voor de perso neelsvereniging. Tevens schreef hij een aantal ge denkboeken voor het nutsbedrijf. LEIDEN De Neerlandica drs. F. van Soest is tot de nieuwe voorzitter van de Leidse universiteitsraad gekozen. Slechts zes van de 35 aanwezige raads leden onthielden zich gisteravond van stemming. Er was overigens geen te genkandidaat die de voormalige voor zitter van de emancipatiecommissie van het voorzitterschap had kunnen af houden. Op het laatste moment besloot de fractie van de Progressieve Partij haar aanvankelijk voorgedragen kandi daat drs. K. Buikstra terug te trekken. Dit gebeurde omdat de fractie Buikstra niet unaniem zou steunen. Met Van Soest is een voorzitter gekozen die geen lid was van de raad en dus geen politie ke stroming vertegenwoordigt. Wel licht om te voorkomen dat men haar daarom verdacht van het ontbreken van een visie op het universitaire be stuur begon Van Soest haar voorzitter schap gisteravond met een korte toe- Drs. F.Van Soest: „Ik kan het college aanbevelen kritisch naar zichzelf te kijken", spraak. Daarin hekelde zij allereerst de houding van het college van bestuur. Collegelid Jansen zou hebben gezegd dat de raad het college teveel voor de voeten liep. Dit deed Van Soest denken aan haar kat, die diezelfde gewoonte heeft: „Dan denk ik, ik verwaarloos hem, of hij heeft aandacht nodig. Voor het universitaire bestuur geldt dat er meer ruimte moet komen. We moeten werkafspraken maken die voor college en raad te accepteren zijn. De raad heeft onlangs beloofd kritisch naar zichzelf te zullen kijken. Ik kan het college aanbevelen datzelfde te doen". Met deze kritiek doelde Van Soest op de slepende discussies van het afgelo pen jaar tussen raad en college over de bevoegdheden van de beide organen. Volgens het college zou de raad ver scheidene keren buiten haar bevoegd heden zijn getreden, waarop de vorige voorzitter van de raad enkele gestrande pogingen heeft gedaan om tot overeen stemming te komen. SIDEN Wat begon als een eine groep studenten, die in huiskamer bij elkaar vam, is uitgegroeid tot een ilwassen organisatie met een ^ai eigen onderkomen. Het is ^fhiddels zeventien jaar later, et het in gebruik nemen van it voornamelijk in fel blauw beige uitgevoerde gebouw n de" Langegracht 65, heeft r Leidse Werkgroep Homo- c xualiteit (LWH) een nieuwe ijlpaal bereikt. De wethou- ir voor financiën, P. Borde- ijk, komt het gebouw mor inmiddag om vier uur offi- £el openen. Daarna is er feest. Zondagmiddag 8 ptember houdt de LWH van ree tot vier uur open huis. oor het opknappen van het ind heeft de gemeente bijna ubbetee ton uitgegeven. Het Ko- ngin Julianafonds stelde nog )ns enkele tienduizenden 44 ildens beschikbaar voor het iterieur en ook de leden van J LWH zelf deden een flinke lit in de zak. Het interieur, bouwtekeningen en het rei|gebruik is allemaal ei- ontwerp van een klein >j«b,binnen de LWH. Ze- 6(i-vrijwillers hebben er •der bijna vier maanden ke dag keihard in gewerkt lm 42 om het zo mooi te maken als het nu is geworden. Ook door deze zelfwerkzaamheid werd nog veel geld uitgespaard. Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe pand vertellen de bestuursleden Marcel Smits, Evelien Beentjes en Maxim Bezembinder iets over de opkomst van de LWH. „Op de golven van de demo cratiseringsbeweging van de jaren '60 ontstond in 1968 de LSWH (Leidse Studenten Werkgroep Homofilie). Korte tijd later werd deze naam ver anderd in de Leidse Werk groep Homosexualiteit. In het begin organiseerde de LWH voornamelijk integratiefees ten. De gedachte van de ho mobeweging was toen vooral om door integratie ook een maatschappelijke acceptatie te bewerkstelligen. Die integra tiefeesten werden toen in Au- gustinus en Pardoeza gehou den. Onderdak kreeg de LWH het eerst in het Leids Vrijetijds Centrum, toen nog Kreatief geheten. Na een omweg via Troef, kreeg de LWH in 1974 pas echt een eigen ruimte tot naar beschikking in een pand aan de Nieuwe Rijn, waar ook de NVSH en het Vrouwencafé gevestigd \fraren. In 1980 werd een oud schoolgebouw aan de Caeciliastraat betrokken", al dus Evelien Beentjes. In dit parid maakte de LWH een explosieve groei mee. Wa ren er in 1980 nog slechts 30 vrijwilligers die zich actief met de Leidse Werkgroep bemoei den, tegenwoordig zijn dat er zeker zo'n 200. Ook het aantal bezoekers steeg. Op de Nieuwe Rijn bezochten amper 40 men sen de soos en thema-avonden, terwijl er nu toch bijna zo'n 500 mensen wekelijks de LWH bezoekt. Naast de LWH is er verder nog de LVL (Lesbische Vrouwen Leiden) die erg ac tief is. Aan de bijeenkomsten, die doorgaans alleen voor vrouwen toegankelijk zijn, ne men thans zo'n 100 vrouwen deel. De LWH en de LVL vor men samen de C.O.C afdeling Leiden. Maar niet alleen de belangstelling nam toe vooral ook de activiteiten die de LWH en LVL organiseerde groeiden. Marcel Smits: „Er zijn nu allerlei groepen vrij willigers, die zorg dragen voor bepaalde activiteiten van de LWH. Zo is er de introduktie- groep, die mensen opvangt en informatie verstrekt. Er is de gespreksgroep, de themagroep. In de voorlichtingsgroep zitten zo n 30 mannen en vrouwen die op scholen, opleidingen en in buurt- en clubhuizen infor matie verstekken over de ho mobeweging. Ook organiseert de LWH nu al vier jaar het Roze Lentefestival. Dan is er nog de groep kerk en homo sexualiteit, die voorlichting geeft aan kerkraden en paro chieraden. De bar, de balie en het zakelijke deel wordt ook door vrijwilligers gerund". Om goed in te spelen op allerlei ontwikkelingen in de maat schappij heeft de LWH inmid dels haar takenpakket nog meer uitgebreid. Zo heeft de LWH een AIDS-platform op gericht, dat over dit thema voorlichting geeft. „In samen werking met bijvoorbeeld de bloedbank, huisartsen en maatschappelijk werkers wil dit platform komen tot een ge meenschappelijke aids-cam- pagne. Goede voorlichting en onderzoeksmogelijkheden zou den eventuele paniekreaktie's en het ontstaan van een zon debok kunnen voorkomen", stelt Marcel. Verder is nieuw de oprichting van een meld lijn. „Hiermee willen we een eigen meldpunt creëren van agressieve uitingen tegen ho mo's. Dit gebeurt nog steeds en door de oprichting van zo'n meldlijn hopen we een beetje achter de omvang van het pro bleem te komen. Dit project gaat in het najaar van start. Homosexuelen die ergens agressief of onheus zijn beje gend of merken dat ze gedis crimineerd worden kunnen dit voortaan melden op zondaga vond. Hiervoor wordt nog een speciaal telefoonnummer be kend gemaakt". Maxim: „Sinds kort hebben we nu ook een jongerengroep de Pink Puppies, die gaat 15 september draaien. Zo'n jongerengroep was eigenlijk wel nodig want de gemiddelde leeftijd bij de LWH is nu zo tussen de 25 en 40 jaar. En als je 16 jaar of ou der bent dan is dat wel een verschil. Door die nieuwe groep kunnen ze meer met leeftijdgenoten omgaan en ook de specifieke problemen van die leeftijd, zoals school en ou ders met elkaar bespreken". „Nieuw dit jaar is verder het benaderen van de Leidse zus tersteden Oxford en Krefeld. De LWH wil de homobewe ging in die plaatsen gaan steu nen. We zijn daar dit jaar mee begonnen. In Krefeld is een kleine homobeweging, die je zou kunnen vergelijken met onze situatie van tien jaar ge leden. Ze kunnen daar nog niet erg aktief zijn, omdat de mentaliteit ten opzichte van de homosexuelen nog wel anders is dan hier. De LWH wil hen gaan helpen. Zo zullen we een aktie ondersteunen in Bam- bergen, dat ligt vlak bij Kre feld, waar een man een ge rechtelijke procedure tegen zijn werkgever heeft aange- spannan. De man had via een advertentie in een krant daar geprobeerd een homogroep op te richten. Toen zijn werkge ver dat ter ore kwam, verbood hij de andere werknemers nog met de man in contact te tre den. De LWH wil deze man nu helpen. Verder willen we dat de gemeente Leiden hier over een standpunt inneemt en dat kenbaar maakt aan haar zustergemeente in Duits land. Tenslotte houdt de LWH zich ook bezig met het ge meentelijk beleid wat betreft de anti-discriminatienota. Na de grote homodemonstratie in 1983 in Leiden is het nieu we gebouw aan de Lange gracht de tweede bereikte mijlpaal voor de LWH. Maar de LWH is vastberaden er nog meer te behalen. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN Binnen de af deling van de PvdA wordt getwijfeld of het instituut meerderheidscollege nog langer in stand gehouden moet worden. Het meer derheidscollege, een colle ge waaraan slechts enkele partijen deelnemen (in Leiden zijn dat de PvdA en VVD), is bedoeld om de politieke verschillen tussen de partijen aan de burger duidelijk te ma ken. De PvdA is sinds het begin van de jaren zeventig uit ge weest op het verwerven van een machtspositie in een meer derheidscollege. De laatste ja ren zijn de diverse politieke partijen in het Leidse bestel steeds meer naar elkaar toege groeid, zo wordt binnen de PvdA geconstateerd. Daarom zou er, volgens een deel van de socialistische achterban, geen reden zijn het meerder heidscollege in stand te hou den. Dan zou beter gekozen kunnen worden voor het af spiegelingscollege waaraan alle partijen kunnen deelne men. Uit de partij is bovendien kritiek geuit op de fractie van de PvdA in de gemeenteraad die te weinig openheid be tracht en te veel op een machtspositie in de Leidse po litiek uit zou zijn. De discussie is ontstaan nadat de fractie van de PvdA haar jaarverslag uitbracht. In dit verslag schrijft de fractie on der meer tevreden te zijn over de samenwerking met de VVD. „Aanvankelijk hadden we twijfels of met de liberalen een door ons gewenst ver keersbeleid gevoerd kon wor den, maar deze zijn gaandeweg verdwenen", schrijft de fractie in haar jaarverslag. De PvdA-fractie constateert bovendien dat zij momenteel de spil is waarom de Leidse politiek draait. Het maakt voor het beleid volgens de fractie niet veel uit met wie de PvdA in het college zit. „Met het CDA of met een progressief college was er vermoedelijk geen ander beleid gevoerd", concludeert de fractie: „De sterkte van de PvdA lijkt be- palender voor het beleid dan de keuze van een coalitiepart ner". verslag controleert is niet bijster gelukkig met deze hou ding van de fractie. Het PEK leest in het fractieverslag „dat er eigenlijk weinig grote be- leidsverschillen tussen de par tijen in de Leidse gemeente raad bestaan". Het PEK vraagt zich dan ook af of dit gegeven voortzetting van een meerderheidscollege nog wel rechtvaardigt. Wan neer verschillen niet langer bestaan, is er geen rederi waarom niet alle partijen aan het college zouden deelnemen, concludeert de PEK: „In dat geval is het toch beter dat alle partijen deel uitmaken van het dagelijks bestuur zodat een zo'n breed mogelijk draagvlak voor de besluiten geschapen kan worden". De PEK vindt dat de kwaliteit van het bestuur weliswaar is toegenomen maar dat de open heid van het college daar ern stig onder te lijden heeft ge had. Dezelfde kritiek werd de afgelopen maanden ook door de oppositiepartijen geuit. Zij menen dat zij in een te laat stadium bij de besluitvorming betrokken worden. De PEK is het op dit punt met hen eens. Continuïteit en kwaliteit van het bestuur waren in 1982 voor de PvdA de belangrijkste redenen om voor voortzetting van de samenwerking met de VVD te kiezen. Door deze toe nemende professionalisering „bestaat de kans dat democra tische waarden naar de achter grond worden gedrongen", al dus 'de PEK. Zij dringt aan op meer openheid van de fractie en het college. Draagvlak De Program Evaluatie Kom missie (PEK) van de PvdA een commissie die het fractie- PvdA: meer vrouwen in de gemeenteraad LEIDEN Het bestuur van de PvdA-afdeling Lei den vindt dat er meer vrou wen in de gemeenteraad moeten komen. De PvdA- fractie bestaat momenteel voor 38 procent uit vrou wen (5 van de 13). Dat moet 50 procent worden, vindt het bestuur. Bij het opstel len van de kandidatenlijst zal daar rekening mee wor den gehouden. Overigens bedraagt het percentage vrouwen in de gemeente raad nog geen 25 procent. Van de 39 leden behoren er slechts 9 tot de vrouwelijke sexe. De PvdA heeft de meeste vrouwen binnen de gelederen, de VVD twee en het CDA slechts één. De ne gende vrouw is afkomstig uit de fractie van de PSP.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11