|Blanken reageren opgelucht Sia bezoek EG-missie Tk heb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Pol Pot zaaide dood en verderf in Cambodja FRANKRIJK BEVESTIGT ONDST VAN TITANIC Vlamingen moeten betalen voor Waals drinkwater Juristen moeten oplossing "«Voor kwestie De Jonge vinden IDR-Ieider belooft Bonn soepeler grensverkeer Slagschip lowa nog steeds toonbeeld Amerikaanse macht Thatcher probeert image op te poetsen Buitenland CcidócSomant DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 PAGINA S 'ARIJS Het Franse staatsbedrijf voor naritiem onderzoek Ifremer heeft beves- |gd, in een gezamenlijke expeditie met de het wrak van de Titanic te hebben ge- fckaliseerd. Het luxueuze passagiersschip, lat gold als onzinkbaar, voer in 1912 op ■jn eerste tocht op een ijsberg en zonk ten loste van meer dan 1.500 mensenlevens, ifgelopen zondag werd de vondst gemeld <or de Britse krant The Observer. tolgens Ifremer is met een nieuw type Inderwaterrobot met zekerheid vastge- leld, dat het gevonden wrak dat van de litanie is. De zoekactie is geheim gehou den om clandestiene duikers, die al tien tallen jaren op zoek zijn naar het wrak, op afstand te houden. De deelnemers hebben een gedetailleerde overeenkomst opge steld hoe de goederen en kostbaarheden die eventueel uit het wrak worden ge haald moeten worden verdeeld. Of ooit aan de berging daarvan kan worden be gonnen is echter zeer de vraag. 'De nabe staanden van veel van de passagiers die in de Titanic hun graf hebben gevonden ma ken bezwaar tegen berging omdat zij dat beschouwen als een schending van hun laatste rustplaats. Als het wrak niet ge licht kan worden, wil de expeditie het door de VN laten uitroepen tot een inter nationaal onderwatermonument. Verplichte aids-test voor Duitse recruten BONN Recruten in het Westduitse leger worden met ingang van 1986 onderzocht op aids. Dat heeft het mi nisterie van defensie in Bonn be kendgemaakt. Een woordvoerder sprak van een voorzorgsmaatregel, gezien de verspreiding van de ziekte onder de bevolking. De leden van de 495.000 man sterke Westduitse krijgs macht, grotendeels dienstplichtigen, kunnen zich nu al vrijwillig op aids laten onderzoeken. In de Bondsrepu bliek zijn 250 gevallen van aids ge constateerd en 95 patiënten zijn er aan bezweken, maar niemand van hen zat in het leger. Ook in de VS zullen recruten een aids-test onder gaan. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het parlement van de Waalse deelregering heeft gisteren een voorstel goedgekeurd, waarbij de Vla mingen belasting zullen moeten gaan betalen voor water dat uit Wallonië komt. Aangezien Wallonië hoger ligt dan Vlaanderen betreft de maatregel vrijwel al het drinkwater dat Vlaanderen gebruikt, op dan van de Schelde na. Volgens Waalse berekeningen zal de maat regel de Vlamingen ongeveer 5 miljoen gulden per jaar gaan kosten. De Vlaamse berekingen zijn hoger: 75 mil joen gulden jaarlijks. De Vlamingen zullen overigens het besluit van de Waalse raad naast zich neerleggen. Er zal over de zaak op nationaal niveau nog een hartig woordje over gesproken moeten worden. Aanhangers van Solidariteit mogen niet naar Vaticaan WARSCHAU De autoriteiten in Wroclaw (Zuidwest-Polen) hebben geweigerd uitreisvisa te verlenen aan twee sympathisanten van het verboden vakverbond Solidariteit, die een pelgrimstocht wilden ma ken naar het Vaticaan. Daar zou den ze worden ontvangen door paus Johannes Paulus II. Het gaat hierbij om professor Konrad Ja- recki van de Hogeschool voor de kunsten en Lech Adamczyk, bei den inwoners van Wroclaw. De autorititeiten hebben hen „geen enkele uitleg" gegeven voor de weigering. „Giftige sigaretten een slechte grap" LONDEN De waarschuwing uit naam van het Britse Dieren bevrijdingsfront dat sigaretten zouden zijn vergiftigd met cyani de, is volgens deskundigen van de Britse politie „een slechte grap". Na een waarschuwing werden ruim twee miljoen siga retten van het merk John Player Special zijn van de plank gehaald in rond 200 belastingvrije win kels in Groot-Brittannië en Euro pa. Proeven met de bewuste siga retten hebben echter geen vergif tiging aangetoond. De fabrikant heeft instructies gegeven de blik jes met 50 sigaretten weer in de verkoop te brengen. 'RETORIA Zuid-Afrika en Nederland gaan een ge zamenlijke juridische commissie vormen die een oplos sing moet vinden inzake de mogelijke uitlevering van le Nederlandse socioloog Klaas de Jonge, die in de Ne- lerlandse ambassade in Pretoria is ondergedoken na- 'dat de Zuidafrikaanse politie hem had gearresteerd op verdenking van wapensmokkel. f Dat is gisteren in Pretoria meegedeeld na overleg tussen de Ne- [Rllerlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek en ^tijn Zuidafrikaanse ambtgenoot Botha. Botha zei dat de commissie spoedig zal worden gevormd. Wan neer de commissie bijeen zal komen is nog niet bekend. Minister van den Broek had eerder op de dag een ontmoeting piet De Jonge in het door de politie omsingelde oude gebouw 18 1 van de Nederlandse ambassade en met zijn advocate, Kathleen n48 Thatchwell. Overigens was Botha na het gesprek met Van den Broek nog van mening dat de betrekkingen tussen Nederland en JZuid-Afrika niet slechter kunnen worden dan zij nu al zijn. Wel Eoemde hij het nuttig met Van den Broek gesproken te hebben. Er gaat niets boven een persoonlijk gesprek", aldus Botha die indt dat de zaak-De Jonge volgens de regels van hyet volken recht moet worden opgelost. Beide ministers zeiden dat „me- ingsverschillen" zijn blijven bestaan en dat zij „openhartig" iet elkaar hadden gesproken, wat er op neerkomt dan men el- ;aar duidelijk de waarheid heeft gezegd. PRETORIA T- In de Zuidafrikaanse 'blanke' pers is in het algemeen met opluchting gerea geerd op de afloop van het bezoek van de drie EG-ministers aan Zuid- Afrika. Men is blij dat de Europese gemeenschap voorlopig geen sancties zal treffen. In oppositiekringen is daarentegen verontwaar digd gereageerd. Het Afri kaans nationaal congres ANC sprak een felle ver oordeling uit en zei dat door hun bezoek de mi nisters „het apartheidsre gime hebben gesteund". „Dit is verraad van de hoop van de onderdrukte meerderheid. Een arro gante afwijzing van de overheersende mening in West-Europa en de we reld die voor sancties is", aldus het ANC. Inmiddels hebben Zuidafri kaanse zakenmensen een lijst van personen opgesteld die na mens hen aan een gesprek met het ANC kan deelnemen. Het ANC is daartoe bereid en het zal binnenkort plaats hebben, waarschijnlijk in de Zambi- aanse hoofdstad Lusaka, waar het hoofdkwartier is van het ANC. De Europese commissaris Wil lie De Clercq, die deel uit maakte van de EG-missie, heeft gisteren positief gerea geerd op de verklaring van de Zuidafrikaanse regering waar in werd gesteld dat het apart- heidsbeleid niet mag leiden tot onrechtvaardigheid en onge lijkheid. Naar zijn oordeel be tekent dit de meest vergaande afzwering van het apartheids- beleid door het blanke bewind. Maar De Clercq hoopte dat het niet bij verklaringen zal blij ven en dat Pretoria nu met concrete beleidswijzigingen zal komen. Als dat niet gebeurt zijn sancties onvermijdelijk, al dus De Clercq. In een vraaggesprek met de Zuidafrikaanse televisie zei minister Botha dat Zuidafri kaanse regeringen in het ver leden te ver zijn gegaan met de apartheidswetgeving. De regering is van standpunt ver anderd wat betreft de verhou ding tussen de verschillende rassen. „We zien nu duidelijk dat we veel gemeen hebben en in plaats van ons alleen maar te concentreren op de ver schillen, concentreren we ons nu op wat we gemeen hebben. We vreesden gedomineerd te worden door elementen als Idi Amin en dat kunt U ons niet verwijten als U kijkt naar de gebeurtenissen ten noorden van onze grens." Bij heropening van de geld markt die sinds vorige week dinsdag gesloten was, vertoon de de rand gisteren een scherp herstel. Het herstel is groten deels toe te schrijven aan de centrale bank die een koers voor de rand vaststelde die op de vrije markt niet gehaald zou worden. De staking van zwarte mijnwerkers bij een aantal Zuidafrikaanse goud en kolenmijnen krijgt steeds minder steun. Duizenden ar beiders gingen vandaag weer aan het werk. Rond Kaapstad was het gisteren opnieuw on rustig. Inmiddels heeft gouverneur De Koek van de Zuidafrikaan se centrale bank zijn gesprek ken in New York met ban kiers om tot een herschikking van leningen te komen afge broken. De opschorting van de betalingen met ingang van gis teren treft Nederlandse baken overigens niet of nauwelijks. Sinds tien jaar zijn al geen le ningen meer verstrekt door Nederlandse banken aan Zuid- Afrika. BONN De Westduitse rege- verslechtérde inter-Duitse be ring verwacht^ dat de toezeg- trekkingen. ging van de Oostduitse leider E Erich Honecker de reisbeper kingen voor Oostduitsers te versoepelen, tot een verbete- .ring zal leiden van de door de recente spionage-schandalen Honecker-zegde het afgelopen weekeinde toe, dat Oostduit- serS die ooms, tantes, neven of nichten in de Bondsrepubliek hebben, in de toekomst hun familieleden mogen bezoeken. In het verleden mochten DDR-burgers alleen eerste graads familieleden in West- -Duitsland bezoeken. De Westduitse regering heeft een met de hand geschreven brief ontvangen van de over gelopen chef van de contra spionage Hans-Joachim Tied- ge. Toedge laat in de brief we ten dat hij geen contact wil hebben met een vertegen woordiger van de Westduitse regering. „Ik ben vanwege een voor mij uitzichtloze persoon lijke situatie maar uit vrije wil en op grond van mijn eigen beslissing naar de DDR uitge weken", aldus Tiedge. 11 In Japan wordt elk jaar herdacht dat een zware aardbeving op 1 september 1923 vrijwel geheel Tokio met de grond gelijk maakte. Rond deze datum worden op veel plaatsen oefeningen gehou den, waarbij miljoenen mensen worden getraind in „overlevingstechnieken" bij aardbevingen. Zo ook in Kawaguchi, een stad. ten noorden van Tokio. Beschermd door kletsnatte lakens zochten de deelnemers hun weg tussen de vlammen. Na aardbevingen ontstaan vaak grote branden, vooral door gesprongen gasbuizen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1073) Toen Eelko Eelkema de smidse binnen liep, scharrelde smidje „Pjotr" Verholen daar juist met een kist rond. Dat was de opbergkist van de KNAP-mutator en het zal dus wel nie mand verbazen, dat er een angstige uitdrukking verscheen op het gelaat van de boze Nicolago- niër. „Wat moet je hier nou weer, pottekijker?" beet hij de veldwachter toe. „Ik heb ernstige klacht'n, Verhool'n", antwoordde de koddebeier plechtig. „De politie heeft moet'n ingrijp'n en dat zal voor jou ook kwalijke gevolg'n hebb'n". Ziezo, dacht Eelco. Daar kan Verholen het voor lopig me©' doen.Maar de smid zelf, of liever Pjotr Nogrottr, die schrok zich zeven apen en acht hoedjes. „Oei.we zijn door de mand gevallen.de politie weet alles.dacht hij. Hij werd beurtelings bleek en rood van schrik en stond te tollen op zijn benen, wat door Eelco Eelkema met genoegen waargenomen werd. Toen deed de veldwachter er nog een schepje boven op. „We kond'n dit niet langer toestaan, Verhool'n", vervolgde hij. „Kijk 'es, we hadd'n al lang in de gaat'n, dat je met een geheimzinni ge uutvinding bezig was. Maar toen kreeg jij een sluwe spion op je dak, die de kunst precies wou afkijk'n. Die provo uut de stad, weet je. Die heeft zich hier onder valse voorwens'ls binn'n- gedrong'n. Vanavond is ie weer in het dorp an't knokk'n geweest. Daar moest ik maatreeg'ls teeg'n neem'n, Verhool'n. Ik heb hem opge- sloot'n onder de toor'n en in de boei'n ge- slaag'n. Je zult het voorlopig zonder leerjonge moet'n doen, Verhool'n.- Het was Pjotr No grottr als of ze een hele vuurwerkfabriek in zijn hoofd afstaken. „Is.is Ka. .Kareltje Kn. .Knet ter een sp. .spion.stamelde hij zacht en geteisterd zocht hij steun tegen zijn werk bank. BANGKOK Pol Pot, van wie gisteren is meege deeld dat hij is afgetreden als hoofd van de militaire tak van de Rode Khmer, wordt algemeen be schouwd als de drijvende kracht achter de wrede revolutie, die tussen 1975 en 1979 dood en verderf zaaide in Cambodja. Sommige waarnemers be schouwen zijn terugtreden als een eerste stap op weg naar vredesoverleg tussen Vietnam en de anti-communistische coalitie onder leiding van prins Norodom Sihanouk. Maar anderen zijn sceptischer. Naar hun mening zijn de be richten bedoeld om de naam van de Rode Khmer te verbe teren. De Rode Khmer heeft een bloedige reputatie. Nadat zij in april 1975 de macht in Cam bodja hadden overgenomen, voerden de Rode Khmers in het hele land op grote schaal zuiveringen door. Iedereen die had gestudeerd of contacten had onderhouden met het Westen was verdacht. De in woners van de steden werden massaal naar het platteland getransporteerd. In vier jaar veranderde de Rode Khmer het land van een graanschuur in één groot kerkhof. Volgens zeer voorzichtige schattingen kwamen er in deze periode 300.000 Kampucheanen om het leven, maar er zijn ook aantal len van drie miljoen doden ge noemd: Over deze periode werd vorig jaar de veel be kroonde film „The Killing Fields" gemaakt. Het bewind van Pol Pot werd in 1979 door de Vietnamezen verjaagd. Sindsdien voeren de Rode Khmers samen met an dere verzetsgroepen, waaron der die van prins Sihanoek, een guerrilla tegen de door Vietnam gesteunde regering. Pol Pot. Over Pol Pot zelf is weinig be kend. Hij heeft zich vrijwel nooit in het openbaar ver toond. Prins Norodom Siha noek, die er geen geheim van maakt dat hij weinig met Pol Pot op heeft, verklaarde eens dat de Rode-Khmerleider met zijn ronde gezicht en bril wel over „een zeker charisma" be schikt. Pol Pot, in 1925 geboren, kreeg voor het eerst bekend heid onder de naam Saloth Sar, de leider van het commu nistische verzet tegen Siha noek in de jaren '60. Later richtte hij de Rode Khmer op. In 1970, toen prins Sihanoek aan de kant werd geschoven door generaal Lon Nol, leef den ongeveer 700.000 Cambod- janen (ongeveer een tiende van de bevolking) onder com munistisch bewind. In 1973 vormden de Rode Khmers „volkscommunes" in voor hen veilige gebieden. Later wer den in het hele land coöpera ties opgezet waarbij elke coöp eratie „een kleine collectieve leefgemeenschap was, een to taal nieuwe vorm van samen leving, waarbij alle vormen van culturele en sociale ver schillen waren opgeheven", al dus Pol Pot. De lowa, een slagschip van superlatieven. NORFOLK In 1943 werd zij in gebruik geno men, de toenmalige trots van de Amerikaanse ma rine. Maar ook vandaag de dag is de „USS lowa" een slagschip van super latieven. En zij is interes sant genoeg om nu nog de belangstelling van Moskou te wekken. Bij de oefening „Ocean Safa ri", die momenteel in de Atlantische Oceaan plaatsvindt, liet het mo derne Russische spiona- geschip „Balzam" drie vliegdekschepen links liggen om in het kielzog van de lowa te komen. Het angstaanjagende 40,6 centimeter geschut is het doeltreffendste ter wereld. De twaalfhonderd kilo zware granaten hebben een bereik van 37 kilometer, waarmee de lowa, zelfs in het raket- tentijdperk, nog steeds „een grote knuppel" is, zoals presi dent Harry Truman het schip ooit noemde. Overal waar de lowa verschijnt, is zij het toonbeeld van de macht van de Verenigde Staten. De lowa is uitstekend ge schikt voor het uitvoeren van de zogenoemde 'kanon- neerbootdiplomatie'. Niet voor niets werd het schip in 1984 naar de Caribische Zee gestuurd. De Sandinisten in Nicaragua zouden die bood schap wel begrijpen, zo hoop te Washington. De lowa heeft al heel wat prominente gasten aan boord gehad. De hoogste bezoeker en passagier was president Franklin D. Roosevelt, die in 1943 met het toen splinter nieuwe slagschip de reis over de oceaan aflegde op weg naar de conferentie van Te heran. In de cabine van de kapitein werd voor Roosevelt een rechthoekige badkuip geïnstalleerd, iets dat nog niet eerder was voorgekomen in de geschiedenis van de Amerikaanse marine. Die badkuip staat er nog steeds en wordt nu gebruikt door de huidige kapitein, Gerald Gneckow. De lowa, 58.000 brutoregis- terton metend, is in elk op- zièht uniek en wordt door de Amerikaanse marine als een schip beschouwd dat overle vingskansen heeft. Daar zor gen alleen al de 45,7 centime ter dikke pantserplaten voor. De bepantsering van de ge schutskoepels is zelfs 48,2 centimeter. Het schip is 271 meter lang en kan met zijn 32,9 meter net door het Pana ma-kanaal. De hoogte van het schip, ruim 62 meter, komt overeen met een ge bouw van 18 verdiepingen. Het schip heeft een maxi mum snelheid van 30 kno pen, ruim 50 kilometer, per uur. Met de 9,5 miljoen liter brandstof die in de tanks kan worden opgeslagen is de lowa in staat zonder te bun keren twee derde van de om trek van de aarde af te leg gen. In 1949 werd de lowa uit de vaart genomen, maar twee jaar later weer van stal ge haald om tijdens de Korea- -oorlog als vlaggeschip van de Zevende vloot te dienen. In 1958 werd het schip op nieuw uit de vaart genomen, totdat minister van marine Hohn Lehman in 1981 op dracht gaf het slagschip te moderniseren. Kosten: bijna anderhalf miljard gulden. Vorig jaar koos de lowa weer zee. De lowa kreeg tijdens zijn jongste opknapbeurt negen stuks 40,6 centimeter en 20 stuks 12,7 centimeter geschut en verder 32 Tomahawk kruisraketten en 16 Harpoon raketten. Zelfs de modernste raket tegen doelen op zee, de Franse Exocet-raket, kan de lowa maar weinig schade toebrengen. Dat zou een re dens geweest kunnen zijn voor de Amerikaanse marine om nog drie schepen van de Iowa-klasse te reactiveren. De „New Jersey" kruist al weer over de zeeën, de „Mis souri" moet in 1986 volgen, en de „Wisconsin" een jaar later. De investeringen lonen zich blijkbaar. Bij goed on derhoud gaan de schepen nog 25 jaar mee, zo zegt de kapi tein van de lowa. LONDEN In een po ging haar tanende popula riteit weer op te krikken en met het oog op de verkiezingen in 1988 een nieuw image te ver werven als bestrijdster van de werkloosheid, heeft de Britse premier Margaret Thatcher ingrij pende wijzigingen aange kondigd in de samenstel ling van haar kabinet. De belangrijkste verschuivin gen hebben betrekking op de ministeries van werkgelegen heid, handel en industrie, mi lieu, Noordierse zaken en bin nenlandse zaken, terwijl te vens een nieuwe voorzitter van de Conservatieve partij is benoemd. Die laatste functie wordt voortaan bekleed door Norman Tebbit, tot gisteren minister van handel en indus trie. Hij is een verbeten con servatief en het brein achter de wetten, waarmee de rege- ring-Thatcher geprobeerd heeft de vakbonden op de knieën te dwingen. Tebbit wordt beschouwd als een toe komstige opvolger van That cher. Hij wordt op Handel en Industrie opgevolgd door mi nister van binnenlandse zaken Brittan, een verschuiving die INGRIJPENDE WIJZIGINGEN BRITSE REGERING door veel commentatoren wordt gezien als een degrada tie. Binnenlandse Zaken is vanouds een van de belang rijkste ministeries. Premier Thatcher verklaarde dat de regeringswijziging dui delijk moest maken, dat haar regering meer nadruk gaat leggen op ondernemen en werkgelegenheid. De belang rijkste reden voor de wijzigin gen lijkt echter de slechte re sultaten van de regering-That- cher in de opiniepeilingen. De Conservatieven staan nu, na Labour en de coalitie van Li beralen en Sociaal-democraa- ten, op de derde plaats. (ADVERTENTIE) Een Persoonlijke Lening-bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f 20.000,-, dan is dat 60 x f 440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met BANK De NMB denkt met u mee. 1 ons praten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5