Gezinsproblemen drijven Leidenaar tot moord ALLER LEI(DS) Leidse studenten per Landrover naar Zambia fieidócSomcwit STAD OMGEVING Trendy groepen bij druk bezocht Werf popfestival Zoeterwoude beste kaasdorp op VEBO MAANDAG 2 SEPTEMBER 1985 PAGINA 7 •j I» Boox verliest ^)[]kort geding ;pek-, galis- LEIDEN Boekhandel Boox aan de Bree- d de-straat heeft het kort geding dat hij had aange spannen tegen de MFLS (Vereniging Medische Faculteit der Leidse Studenten) verloren. Boox listen eiste van de vereniging dat zij het contract over tien het aankopen van studieboeken door de vereni- istru- ging ten behoeve van de studenten, zou nako- en men •n de De MFLS had het contract opgezegd omdat de t ge- vereniging voor deze boeken goedkoper terecht rachtkan bij boekhandel Ginsberg. Boox bestreed dat i een de vereniging het contract had mogen opzeg- pischgen. Een vertegenwoordiger van de boekhandel amen verklaarde vrijdag tijdens de zitting dat de han- van vereni zou betekenen. Veel belangstelling voor onderwijsmarkt LEIDEN Voor de onderwijsmarkt afgelopen zaterdag in de Waag, georganiseerd door het team Leids Edukatief Centrum (LES), was veel belangstelling. Vooral de demonstratie van een computer, die in het onderwijs steeds vaker wordt gebruikt, trok veel bekijks. Op de onder wijsmarkt kon men zich laten informeren over de vele studiemogelijkheden in de stad. Niet al leen club- en buurthuizen toonden er hun pak ket aan cursussen en lessen, maar ook andere instellingen en scholen lieten hun onderwijs mogelijkheden zien. Zo kon men bijvoorbeeld kennis maken met allerlei lees-, schrijf- en re- kencursussen, taallessen voor buitenlanders, Open School, de meer algemeen vormende cur sussen en de opleidingen voor allerlei diplo ma's. Gewonde bij vechtpartij LEIDEN Een in- woner van Leiden is zaterdagavond bij een vechtpartij bij het Van der Werf- park aan het oor ge wond geraakt. De man werd hevig bloedend naar het AZL overgebracht. Hij was in zijn oor gebeten of gestoken door een lid van een Haagse motorclub die het popfestival in het park bezocht. Meisje bedreigt politie LEIDEN Een 19-jarige meisje heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een agent met een vuurwapen bedreigd. Het meisje werd betrapt bij een inbraak in een winkel in de binnenstad. De po litie zette de achtervolging in die leidde naar het Rapenburg. Daar verschanste- zij zich tegen een muur en zij hield haar handen op de rug. De vrouw riep de aanwezige agenten toe dat zij zou schieten als zij dichterbij kwamen. Ter wijl één agent zijn pistool trok en het meisje afleidde besprongen de andere agenten haar en werkte haar tegen de grond. Het meisje gooide het wapen in de gracht. Ondanks dreggen is het nog niet teruggevonden. Weer verkrachting bij Leidse Hout LEIDEN OEGSTGEEST Opnieuw is een vrouw in de buurt van de Leidse Hout verkracht. De verpleegster fietste om half zeven bij het park en werd nabij zwembad Poelmeer in Oegstgeest ge pakt door een man op een fiets. Volgens een woordvoerder van de politie was de dader vrijwel zeker ook betrokken geweest bij de twee ver krachtingen die zich eerder deze zomer in het park voor deden. De politie leidt dat uit de signalementen af. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Nadat hij zijn slachtoffer verschillende malen had gewaar schuwd uit de buurt van zijn vrouw en zijn gezin te blijven, heeft een 47- jarige Leidenaar van morgen op de Morsweg ter hoogte van de snack bar bij de Paul Kruger- straat een 45-jarige inwo ner van Tiel om het le ven gebracht. De dader kwam in 1965 als gastarbeider naar Nederland. In 1983 kon hij zijn gezin over laten komen. Al snel ontstonden huwelijksproble men en het slachtoffer ging zich daar vanaf maart 1984 steeds vaker mee bemoeien. Wat het precieze doel van de bemoeienissen van de man uit Tiel was, was de politie vanmorgen nog niet duide lijk. De dader had de indruk dat het slachtoffer een ver houding met zijn vrouw had. Of dat inderdaad zo was, wist de politie vanmorgen nog niet te vertellen. Volgens een woordvoerder bedreigde de Leidenaar de inwoner van Tiel talloze ma len en waarschuwde hij hem steeds uit de buurt van zijn gezin te blijven. De politie nam de bedreigingen zeer se rieus en verrichtte diverse huiszoekingen bij de dader. Ook de auto van de Leide naar werd daarbij onder zocht. Dat alles had echter geen resultaat. Het pistool waar vanmorgen de dodelij ke schoten mee werden afge vuurd bijvoorbeeld, werd bij deze zoekacties nog niet aan getroffen. Het slachtoffer reed vanmorgen met zijn auto op de Morsweg. De da der bracht de auto vermoede lijk met zijn fiets tot stilstand. Hoe dat gegaan is, is nog niet bekend. De politie trof de fiets vanmorgen liggend voor de auto op straat aan. De Lei denaar rukte de deur van de auto open schoot het slachtof fer van dichtbij vier pistool kogels in de borst. De inwo ner van Tiel overleed vrijwel ter plekke. Omwonenden waarschuwden de politie, die de dader even verderop aan kon houden. De man, die niet was gevlucht, verzette zich niet tegen zijn arrestatie. De 21-jarige dochter van de da der bleek bij aankomst van de politie in de auto van de slachtoffer te zitten. Waarom zij bij de man in de auto ver bleef, kon de politie vanmor gen nog niet zeggen. Het gezin van de dader kwam vorige week al eerder in het nieuws door een pro cedure bij de Raad van State. Het gezin probeerde uitzet ting uit Nederland te voorko men. Volgens de politie moe ten vrouw en kinderen uit Nederland omdat zij geen vol jaar bij de man hadden ver bleven. De Raad van State bleek het met de politie eens. Zo trof de politie de auto van het slachtoffer en de fiets van de dader vanmorgen op c weg aan. Rechtswinkel De Rechtswinkel aan de Ke telsboete rsteeg heeft het spreekuur van de afdeling wonen en werken afgeschaft. Daarvoor in de plaats is een afdeling vreemdelingenrecht opgericht die op maandag middag van één tot drie en op donderdagavond van half zeven tot half negen spreek uur houdt. Dichters De Nederlandse dichters Bart Cha bot en Casper v.d. Berg treden morgenavond vanaf half negen op bij de stichting Burcht aan de Burgsteeg 14 in Leiden. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Bejaardensoos De soos voor ouderen op de Middelweg 28 gaat morgen weer van start. Dan worden er drie films vertoond over de restauratie van de Morsc- hpoort, de openbare biblio theek en een Leidse molen. De soos begint om half drie en is toegankelijk voor ieder een van 55 jaar en ouder. Modeshow Warnecke Mode houdt mor gen een modeshow in haar zaak aan de Breestraat 151. Belangstellenden kunnen dan kennismaken met de nieuwste najaars- en winter mode. Dinsdag worden drie modeshows gegeven, om 10.30, 13.30 en 16.00 uur. Zes mannequins, maten 38 tot en met 46, laten dan voorbeel den zien uit de collectie van Warnecke. Taalcursussen Tot en met 21 september kan dagelijks van negen tot vijf en op zaterdag van negen tor twaalf bij K&O aan de Oude Vest 45 (tel. 141141worden ingeschreven voor een groot aantal talencursussen. Cursus Diensten een trum Zuid- Wesr gaat in de eerste week van september met een groot aan tal cursussen voor ouderen van start. Zo kan men zich bekwamen in tekenen, schil deren, potten bakken, bewe gen, zingen en creatieve handvaardigheid. De cursus- kosten bedragen drie gulden vijftig per maand, voor meer inlichtingen kan men terecht bij het Dienstencentrum aan het Bevrijdingsplein 60, 768711. Koffie In clubhuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerk- choorsteeg 15 kan men weer vijf ochtenden in de week, van maandag tot en met vrij dag van negen tot twaalf uur. terecht op het zogenaamde koffie-B-uurtje. Onder het genot van een kopje koffie kan men er een spelletje doen. INBREKERS SLAAN TOE ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag huisgehouden in Alphen. Drie wonin gen aan Bremstraat en Wikkestraat kregen ongewenst bezoek, dat zich steeds toegang verschafte door een bovenlicht te force ren. De buit omvatte videorecorders, geluidsapparatuur, een kleurentelevisie, fototoestel, giropas met cheques, traveller che ques ter waarde van duizenden guldens, paspoorten, een rijbe wijs en contant geld. Ook werd aangifte gedaan van een inbraak in een flatwoning aan de Acaciastraat in Alphen die in augustus gepleegd moet zijn. De bewoners kwamen terug van vakantie en constateerden dat er geluidsapparatuur, sieraden en waardepa pieren met een totale waarde van 17.000 gulden verdwenen wa ren. De inbrekers waren ook hier via een bovenraam binnenko- >f zij jond-LEIDEN Popminnend ;r de Leiden kon afgelopen za- i deterdag eindelijk weer eens s ,!n"aan haar trekken komen "kan*11 Sleutelstad. In het tech-Van der Werfpark werd dienamelijk het vierde Werf- vordtpopfestival gehouden. Het "P inweer was nu eens geen ;00Rspelbreker en de optre dende bands konden zich Verheugen in flinke pu blieke belangstelling. De sfeer was zoals vanouds gemoedelijk. Er bereikten de Leidse politie nauwe lijks klachten over ge luidsoverlast. Ondanks het mooie weer, de flinke belangstelling en het kwalitatief redelijk hoge peil van de optredende 1 groepen, bleef de sfeer vrij mat. Van een feestelijke tuinparty, zoals dat in voorgaande jaren wel het geval was, was dit jaar geen sprake. Misschien kwam dit door de keuze van de op tredende groepen. Allemaal nogal trendy, maar niet echt voor veel mensen interessant. Het was dan ook niet bijzonder verrassend dat bij een dergelij ke programmering van cult- groepen, dehobby-band van muziekkrant Oor zich durfde te presenteren. Gezien de nog al rommelig gebrachte muziek van Rosemary's Baby zou men kunnen vermoeden dat alleen de verbintenis rtiet het toon aangevende muziekblad al voldoende aanleiding was hen in dit wellicht te vroege stadi um, te contracteren. Meest opvallende en verras sende groep bij het Van der Werfpopfestival was 'Kiem' uit Rotterdam. Het slagwerk, dat uit roestige scheepsonder- delen bestaat, zorgde voor een zeer aparte sound. Maar ook de scheurende saxofoon hield de muziek goed levendig. Aan levendigheid ontbrak het soms bij Coka, maar ook de groep Weekend at Waikiki kon na enkele nummers niet echt meer boeien. De aangekondig de klapper van de avond 'Me and the heat' zorgde tenminste nog wel voor wat leven in de brouwerij. De groep speelde geïnspireerd waarbij zanger Tom Mega voor een theatrale performance zorgde. Het was alleen jammer dat sommige nummers wat erg lang werden uitgesponnen. LEIDEN/EINDHOVEN Over een hobbelige, bar slech te, stoffige weg, midden in de Afrikaanse jungle, sukkelt ki lometer na kilometer een in middels al aardig aangedane Landrover. De inzittenden, drie Leidse studenten, maken het goed en de reis van Neder land naar het dorp Sesheke in Zambia verloopt voorspoedig. Dat is tenminste de strekking van het tot dusver laatste be richt dat nu ruim een week geleden de in Nederland achtergebleven familie en kennissen van het drietal van uit Afrika bereikte. Pas bij het arriveren van de volgende brief zal blijken of de reis de afgelopen week ook zonder ongelukken verliep. De drie Leidenaars, Hans Berg (23 jaar oud, student medicij nen), Chiel Vijverberg (20. stu dent medicijnen) en Luc Smid (25, student rechten), zijn al in juni vanuit Nederland ver trokken voor hun reis naar het dorp in Zambia. In de loop van deze maand hopen ze op de plaats van bestemming aan te komen. Niet louter een ple zierreis zoals het drietal tij dens de maandenlange voor bereidingen vaak sceptisch kreeg te horen maar een poging een ontwikkelingspro ject in Zambia daadwerkelijk te ondersteunen. De in Neder land gekochte Landrover is bedoeld voor de in het dorpje Sesheke werkzame Neder landse arts Bots. Het dorpje ligt in het uiterste westen van Zambia en Bots wilde al jaren lang een goed transportmiddel. De auto moet met name een aantal hulpposten van het kleine ziekenhuis van Bots be ter bereikbaar maken. Animator „Grote animator van het pro ject is Hans Berg", vertelt één van de Leidse huisgenoten van de drie studenten. Berg bracht de benodigde 50 mille voor de aanschaf van de auto, de reis en ook nog wat medische ap paratuur bij elkaar en Hans Berg is ook degene, die het idee opperde om een Landro ver naar Zambia te brengen en daar af te staan ten behoe ve van een ontwikkelingspro ject. De vader van Hans Berg, de in Eindhoven woonachtige J.J. Berg, is bij de voorbereidingen van het project betrokken ge weest. „Hans is tot de reis ge komen omdat een zusje van mij al vijf of zes keer een auto naar Afrika heeft gebracht", vertelt pa Berg. „Hans heeft toen gezegd: „Wat mijn tante kan, kan ik ook", en is op zoek gegaan naar mogelijkheden om de benodigde financiën bij elkaar te brengen. Het idee is al in het voorjaar van 1984 ge boren en in al die maanden daarna heeft Hans uitgezocht wat de meest goedkope manier is om met de Landrover in Afrika te komen en hij heeft de benodigde financiën bij el kaar gebracht. Hij heeft daar bij echt enorme tegenslagen gehad. Mensen die toezeggin gen deden en die, als het erop aan kwam, niet nakwamen. Dat was echt heel vervelend". Grootste probleem in het afge lopen jaar was het bij elkaar brengen van het geld. Hans Berg ontmoette wantrouwen over zijn bedoelingen („zo'n jonge jongen wordt niet se rieus genomen", zegt zijn va der) maar Hans kreeg uitein delijk toch voor elkaar dat Terre des Hommes en de Wil de Ganzen een flink gedeelte van de 50.000 gulden op tafel legden. De rest werd gespon sord door een aantal bedrijven en ook de vader van Hans gaf een bijdrage. Een goede hulp bij het inzamelên van het geld bleek het oprichten van een stichting. „Een stichting straalt blijkbaar vertrouwen uit, want toen ging het beter. Vooral toen Hans erin slaagde de rec tor magnificus van de Leidse universiteit en ik geloof ook de burgemeester van Leiden zijn stichting bij mogelijke geldgevers te laten aanbeve len, kwam er meer schot in de zaak". Met gepaste trots spreekt Berg over het initiatief en de reis van zijn zoon („Zijn lef heeft ons verbaasd. Het is toch ge weldig als zo'n jongen van net 23 een dergelijke klus op zich neemt. Dat joch heeft het toch allemaal maar voor elkaar ge bracht") maar uit zijn 'relaas blijkt ook dat Hans in de toe vallige omstandigheid ver keerde dat door zijn familie en door kennissen van zijn fami lie de nodige steun kon wor den geboden. Op de eerste plaats was daar de tante die de reis al een aantal malen had ondernomen en zo de nodige ervaring had opgedaan, maar ook kennissen en de vader Mombassa Twijfels had Berg ook over het project van zijn zoon („je houdt je hart vast als je be denkt wat er allemaal kan ge beuren en ik heb me ook wel afgevraagd of ze wel tegen al les zijn opgewassen") maar uit eindelijk kwam het toch tot de aanschaf van de Landrover en het vertrek naar Afrika. De twee reisgenoten werden on der meer uitgezocht op hun technische kennis van auto's en de reis kon beginnen. Tege lijkertijd met zijn tante in een tweede Landrover vertrokken de drie heren. De auto's wer den verscheept naar de haven plaats Mombassa in Kenya en zelf reisden ze per vliegtuig via Brussel, en Egypte dat bleek de goedkoopste manier te zijn naar Kenya. Boven dien wilden de drie niet via Zuid-Afrika maar door „zwar te" Afrikaanse landen trek ken. In Mombassa wachtte de eerste teleurstelling. Het schip had vertraging opgelopen en kwam pas op 14 juli met de Landrovers in de havenstad aan. Uiteindelijk kon de reis van vier- a vijfduizend kilometer over de Afrikaanse wegen voor zover al sprake is van wegen beginnen. Vanuit Kenya, door Tanzania en Ma lawi naar Zambia. De drie stu denten in de ene wagen en de tante van Hans Berg in de an- ZIEKENHUIS NEDERLANDSE ARTS KRUGT EINDELIJK GOED VERVOER dere. „Ze zijn al gauw uit el kaar gegaan", aldus vader Berg, „omdat de jongens veel meer tijd voor de reis hebben. Ze hebben geen strikt tijdsche ma. Hun tante is inmiddels op de plaats van bestemming ge arriveerd". Volgens vader Berg voorloopt de reis voorspoedig. „We krij gen regelmatig brieven. Ze worden vaak in allerlei dorp jes zeer gastvrij ontvangen. Grote problemen hebben zich nog niet voorgedaan. Eén keer werd vanuit de bosjes met een grote kei een ruitje van de Landrover ingegooid. Ze pro beren je zo te laten stoppen en als je dan pech hebt, roven ze je hele wagen leeg". Herhaling De drie studenten denken voor 1 oktober op de plaats van bestemming te zijn. Hans Berg blijft dan in elk geval tot eind december in het dorpje Sesheke om de arts Bots nog een aantal weken te assisteren. Pas eind dit jaar komt hij als alles volgens plan verloopt weer thuis. De vader van Hans heeft zich er al op ingesteld dat een herhaling van de on derneming zeker niet uitgeslo ten is: „Hans heeft van een oom een video-installatie mee gekregen óm onderweg opna men te maken. Hij wil er per se geen eenmalig gebeuren van maken. Die opnamen wil hij gebruiken om de reis een vervolg te geven, want zo'n Landrover is bij intensief ge bruik zo versleten". MARCEL GELAUFF L.EIDEN Voor de 49ste fokvee- mestvee- an- ïex zuiveltentoonstelling, die traditiegetrouw ervai" Leidse Groenoordhallen wordt gehouden, srnaaf35 weer veel belangstelling. Ondanks het feit 2 biefat ^ron^ge vaste inzenders verstek lieten 1£j dé3311, zij moesten het mooie weer benutten om 0j rJe tot dan toe natte oogst binnen te halen, was lpen<re tentoonstelling groter dan vorig jaar. Er wa- en maar liefst 160 roodbont koeien, 175 zwart- »nt, 100 schapen, 125 dwerggeiten, 140 melk- ens ziften. 135 pony's en 170 jonge koeien voor de lucati(?emesterÖ. gezamenlijk toch goed voor zo'n an:„U®0 dieren. De keuringen, die vanaf kwart over lit h'e£en begonnen, duurden nagenoeg de hele Is mo^btond en hadden uiteraard de meeste belang- >L ^telling. Als winnaars kwamen uit de bus: Fok- mpio^®®* C.A.G. de Groot uit Zoetermeer, kampioen nestDnRe dieren; A. Jansen uit Woudenberg, kam- twijfM°en jonge koe met de beste uier; G. Kromwijk 2 mei}!1 Nieuwenbrug aan de Rijn, kampioen oudere uitste'*eren; L Koster uit Amstelveen, kampioen ou- ;n ve!ere ^oe met de beste uier; beste bedrijfsgroep: Koster. Zwartbond: firma W. Kromhout en jor b(°nen uit Voorhout, kampioen jongere dieren enpar'n kampioen jonge koe met de beste uier; C.J ,kelij/erduYn uit Alphen aan den Rijn. kampioen oudere dieren; P.N. van Stalen uit Alphen aan den Rijn. kampioen oudere dieren met de beste uier; beste bedrijfsgroep: C. Verduyn. Melkgei- ten: V.P. Koppenol uit Zevenhuizen, kampioen toggenburger; C.D. Voorhorst uit Leiden, kam pioen bonte geiten; J.G.M. Turk uit Zoeterwou de, kampioen witte geiten en kampioen pro- duktieklasse. Dwerggeiten: Th. van Dijk uit Maasdijk, kampioen jonge bok, dagkampioen- bok, kampioen jeugdgeit en dagkampioengeit oudere geiten; J. Boon uit 's Gravenzande, kampioen oudere bok; Jac. Hoogendoorn uit Nieuwerkerk aan de IJssel, kampioen geitlam, gebroeders Van der Meer uit Honselersdijk, kampioen jongere geiten, mevrouw F.G. van Nederpelt, kampioen oudere geiten. Mestvee: Duineveld/Van Saase uit Lisse, algemeen kam pioen vrouwelijk vee; G.J. van Leeuwen uit Oud Ade. algempen kampioen manlijk vee; P.C.A. Broos B.V. uit Breda, algemeen kam pioen vrouwelijk vee voor de slachterij; Duine veld/Van Saasse uit Lisse, algemeen kampioen manlijk vee voor de slacht; A. Vugts uit Dies- sen, kampioen jeugdvee; mevrouw Koot-On derwater uit Hoogmade, jeugdkampioen man lijk vee en kampioen groepen manlijk vee; Vugts uit Diesse, kampioen groepen vrouwelijk vee. Maar niet alleen de beestenboel genoot belang stelling ook voor de kazen had men traditiege trouw veel interesse. Het koele weer van de af gelopen zomer had een gunstige invloed gehad op de kwaliteit van de kazen. Kwaliteitsgebre ken als gevolg van te hoge temperaturen wer den dan nu ook haast niet waargenomen. Ge steld kan worden dat het peil van de boeren kaas in en rond de Rijnstreek heeft weten mee tf groeien in de steeds stijgende eisen van de tijd. Als beste Leidse kaas werd door de jury die van de heer J.Th. W. Versteegen uit Zoeter woude aangemerkt. Tweede werd de heer J.P. Hoogeveen uit Hazerswoude en derde werd J.F.M. van Leeuwen uit Zoeterwoude. In de ca tegorie Baby Goudse kwam de heer J.P. van der Poel uit Oud Ade uit de bus. Tweede werd J. Pennings en derde was mevrouw C.M. van der Heuvel uit Bodegraven. In de categorie Goudse kazen van 2 1/2 tot 12 kilo werd de heer A.W. Paardekooper uit Zoeterwoude de winnaar. Tweede was H.J.M. Hartveld uit Ter Aar en derde werd J.T.H. van der Geest uit Oud Ade. In de klasse Goudse kazen boven de 12 kilo werd C.J. van Duivenvoorden uit Rijp- wetering de beste gevonden, daarna kwam de de maatschap Verkleij uit Alphen aan den Rijn en J.A.M. Verkleij uit Leiderdorp. Het beste kaasdorp uit de r^jo werd Zoeterwoude. Een van de tentoongestelde dieren op de VEBO

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7