^Pretoria schort betalingen op Machinist verantwoordelijk voor treinramp Gorbats jov noemt betrekkingen met YS „explosief" buitenland Qdd^eowuwtMAANDAG 2 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 Deel mijnwerkers negeert stakingsoproep Geen vrachtwagens meer naar Soedan Astronauten repareren kunstmaan Fabrikant haalt twee miljoen sigaretten terug LONDEN British American Tobacco Company heeft het afge lopen weekeinde twee miljoen sigaretten uit de verkoop genomen jin verband met een dreigement van het „Dierenbevrijdings front", dat verklaarde sigaretten met cyanide te hebben vergif tigd. Een woordvoerder van de onderneming sprak van een „voorzorgsmaatregel", waarbij het alleen gaat om sigaretten van het merk „John Player Special" die in belastingvrije winkels op jkt mluchthavens worden v ocht in blikjes van vier maal 50 stuks, i de alOok op Schiphol zijn d sigaretten uit de handel genomen, /an cjDe zaak kwam aan hev -n toen iemand die op het Londense er mjvliegveld Gattwick de b*../uste sigaretten had gekocht, in een jblikje een briefde vond met de tekst: „Deze sigaretten kunnen cy- lanide bevatten'. Cyaniden zijn zware ademhalingsvergiften. Het jbriefje was ondertekend met „The animal liberation front" (het ^Dierenbevrijdingsfront), een onduidelijke beweging, die zich in •®"ervhet verleden verantwoordelijk heeft gesteld voor overvallen op dat «boerderijen en onderzoekingscentra om dieren te bevrijden. n s3 MOGELIJK ENGELS-IERS AKKOORD INZAKE ULSTER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Volgens de Britse zondagskranten bestaat de kans, dat de Ierse kwestie nog dit jaar opgelost raakt. Wat door praktisch alle buitenlandse waarnemers onmogelijk wordt geacht, zal gebeuren op grond van een nieuwe Engels-Ierse overeenkomst, waaraan ambte naren van Londen en Dublin momenteel de laatste hand leggen. De kranten voorspelden gisteren voor de maand oktober een topontmoe ting in Dublin. Bij die gelegenheid zouden de premiers Thatcher en Fitzgerald van Groot Brittannië en Ierland hun goedkeuring hechten aan een vredesplan voor Ulster, dat zou steunen op nauwe samen werking tussen de Republiek en het Verenigd Koninkrijk. Dublin zou medezeggenschap krijgen in het bestuur over Ulster. Dat Londen en Dublin een dergelijk plan in de maak hadden, was al sinds gerui me tijd geen staatsgeheim meer. Thatcher en Fitzgerald zijn erop ge brand, de kwestie Noord-Ierland op vreedzame wijze uit de wereld te helpen nog voor hun huidige ambtsperiode voorbij is. De protestantse leiders Paisley en Molyneaux hebben vorige week bij Thatcher ge dreigd dat de plannen leiden tot een burgeroorlog. Israël onderschept schip met Palestijnen TEL AVIV De Israëlische heeft voor de Zuidlibanese kust op nieuw een schip onderschept met Pale stijnse guerrillastrijders, die een aanval hadden willen uitvoeren in Israël, ver klaarde een Israëlische militaire woordvoerder gisteravond. De Pale stijnse guerrillastrijders behoorden vol gens hem tot een speciale eenheid van El-Fatah. Verleden weekeinde onder schepte de Israëlische marine eveneens een schip met Palestijnen, die acties zouden hebben beraaifid in het noorden van Israël. In Sidon (Zuid-Libanon) werd zaterdag een naaste medewerker van PLO-leider Arafat vermoord. De afgelopen weken zijn nu zes Arafat-ge trouwe Palestijnen vermoord. Bonn en DDR proberen schade spionage-schandaal te beperken LEIPZIG West- en Oost-Duitland doen veel moeite, de schade die de re cente spionage-schandalen in de Bonds republiek de Duits-Duitse-betrekkingen zouden kunnen berokkenen, zoveel mo gelijk te beperken. Bij een ontmoeting tussen de Oostduitse leider Erich Honecker en de Beierse premier Strauss is slechts zijdelings over de affaire gesproken. Strauss noemde het politieke nonsens om de betrekkin gen tussen beide landen afhankelijk te maken van de spionage-zaak. De Oost duitse regering heeft tot nu toe zorgvul dig vermeden veel ophef te maken over de affaire. Het weekblad Der Spiegel meldde giste ren dat minister van binnenlandse za ken Friedrich Zimmermann al enige maanden op de hoogte was van chaos bij de contraspionage-afdeling van de bin nenlandse veiligheidsdienst BfV, waar de overgelopen Tiedge werkte. Volgens Der Spiegel heeft Zimmermann ook niet willen weten wat er allemaal gaan de was in de onder zijn verantwoorde lijkheid staande veiligheidsdiensten. De secretaresse van het Westduitse mi nisterie van economische zaken, die ruim drie weken geleden verdween, heeft volgens Bild am Sonntag niet voor Oost-Duitsland maar voor de Sovjet-U nie gespioneerd. ik vo<j endee twestjPRETORIA Zuid-Afri- met «ka betaalt de komende en. ^vier maanden niets af van /er zijn buitenlandse schuld, zo heeft president Botha ak°va£*steren meegedeeld. Het id heeft een buiten- .andse schuld van onge- gronjveer 17 miljard dollar. Op niet. ten persconferentie ver jaarde minister Barend ndpuL du Plessis van financiën dat er in de komende vier maanden nog wel rente mag worden betaald over leningen. Volgens du Plessis is een zoda nige hoeveelheid afbetalingen gevraagd, dat aan deze verzoe ken niet meer kan worden voldaan. Pretoria gaat een des kundige bankier aanstellen die zal onderhandelen met de schuldeisers, aan wie zou moe ten worden betaald in de ko mende vier maanden. Verder kondigde de Plessis een dub bele koers aan voor de rand. Er komt een zogenoemde fi nanciële rand, die moet wor den gebruikt door buitenlan ders op de effectenbeurs van Johannesburg. Financiële des kundigen verwachtten dat de rand, die afgelopen dinsdag een dieptepunt van 35,45 Ame rikaanse dollarcent bereikte, zich zouden herstellen als de wisselmarkten vandaag weer zouden opengaan. Du Plessis onderstreepte dat „deze maatregel geen beta lingsstop is". „Dat is voor lan den die hun schulden niet kunnen terugbetalen. Wij kunnen onze schulden terug betalen. Dit is een opschorting om afbetaling van de schulden te kunnen herschikken", aldus de bewindsman. „Wij zijn niet bankroet. De basis van onze economie is in goede conditie". De crisis die een van de rijkste landen ter wereld treft, komt voort uit het teruglopende ver trouwen in het Zuidafrikaanse systeem nu het verzet tegen de apartheid in hevigheid toe neemt. ertrouwen lanken n apartheid lerhafl wankelt LONDEN Het vertrouwen de Zuidafrikaanse blan- in de apartheid lijkt te kan kelen. Het Britse blad Sunday Times heeft een opi niepeiling in Zuid-Afrika la- en houden waaruit naar vo- en kwam dat slechts 36 pro- i de 500 ondervraagde Klanken met het systeem van ;assenscheiding tevreden is, -erwijl 63 procent van mening 3)leek dat het binnen tien jaar net de apartheid gedaan zal lijn. Drie op elke tien blanken geloofden dat het waarschijn lijk op een burgeroorlog zal Jïitd raaien. Het onderzoek werd gehouden na de op 15 iugustus gehouden rede van •resident Botha van wie werd kerwacht dat hij vérgaande kervormingen zou afkondigen. TWEE BLANKEN VERMOORD DOOR ZWARTEN JOHANNESBURG Bij de zwarte woonwijk Dun can Village bij Oos-Lon den zijn zaterdag twee blanken gedood en twee anderen ernstig gewond door een menigte zwarten die terugkeerden van de begrafenis van 18 slacht offers van de onrust in Zuid-Afrika. Dit heeft de politie zondag bekendge maakt. De menigte hield de auto van de vier blanken aan op de weg van Duncan Village naar Mdantsane, een naburige woonwijk in het zwarte thuis land Ciskei. Het viertal werd met messen gestoken, waar door een van hen om het le ven kwam. Een tweede die ge wond was geraakt, overleed toen de auto in brand werd ge stoken. De twee anderen In de zwarte en gekleurde wij ken van Kaapstad was het za terdag weer rustig na de drie dagen van bloedige ongere geldheden die aan minstens 29 mensen het leven hebben ge kost. Op de eerste dag van de mijn werkersstaking in Zuid-Afri ka, zijn gisteren negen gewon den gevallen. De politie arres teerde 21 mensen, zo is uit welingelichte bron vernomen. De zwarte mijnwerkersbond NUM had met ingang van gis teravond een staking afgekon digd in twee kolenmijnen en vijf goudmijnen. Volgens twee mijnbouwondernemingen leg den de mijnwerkers de sta kingsoproep echter voor het merendeel naast zich neer. De gewonden vielen zondag onder andere bij de Beatrix- mijn in Oranjevrijstaat, een mijn waar overigens nog niet wordt gestaakt. Veiligheids functionarissen van de mijn maakten met rubber kogels en traangas een einde aan een bij eenkomst. Daarbij vielen ze ven gewonden. De NUM ver klaarde dat de mijnwerkers te horen hadden gekregen dat ze onder bedreiging met een ge weer naar hun werk gebracht zouden worden als ze een sym pathie-staking zouden houden. De mijneigenaren spraken deze beschuldiging tegen. De twee andere gewonden vielen in Kloof, een goudmijn, waar stakers postten. Naar uit welingelichte bron is verno men trad de politie op tegen circa 300 postende mijnwer kers. Er vielen twee gewonden en 21 mensen werden gearres teerd. De „Gold Fields Mining Com pany", eigenaar van drie mij nen waar gestaakt wordt, ver klaarde dat er bij Kloof in Transvaal hier en daar gepost werd. De meesten van de 30.000 mijnwerkers waren in de mijn afgedaald, aldus deze maatschappij. De NUM ver klaarde zondagavond dat er communicatieproblemen wa ren en dat het daardoor moei lijk was te beoordelen hoe groot de steun is voor de sta king. Uit vakbondsbronnen werd vernomen dat het er op lijkt dat niet alle leden de sta kingsoproep volgen. De Zuidafrikaanse regering overweegt vergaande maatre gelen tegen de binnenlandse en de buitenlandse pers. Het kabinet zal daar woensdag be sluiten over nemen. De maat regelen behelzen het niet meer toelaten van buitenlandse journalisten, het opstellen van een lijst van journalisten die toegang krijgen tot officiële in formatie en het beperken van bezoeken aan door rellen ge troffen woonwijken. Pol Pot weg als leider Rode Khmer BANGKOK Pol Pot, de vroegere premier van Kampu chea, is vervangen als hoofd van de militaire organisatie van de Rode Khmer. De 60-ja- rige Pol Pot „is teruggetreden" en opgevolgd door Son Sen, de minister van defensie in de Kampucheaanse schaduwrege- ring van prins Norodom Siha nouk. De geheimzinnige Pol Pot wordt algemeen be schouwd als de man die ver antwoordelijk is voor de moord op naar schatting drie miljoen mensen in de Jaren, dat hij het in het Zuidoostazia- tische land voor het zeggen had. Herdenking In verscheidene Poolse steden is het afgelopen weekeinde tij dens kerkdiensten herdacht, dat vijf jaar geleden de Ak koorden van Gdansk werden ondertekend tussen het vrije vakverbond Solidariteit en de Poolse regering. Lech Walesa, de leider van het nu verboden vakverbond, bezgcht in de ha venstad Gdansk twee missen waar de priesters tot'vrijlating van de politieke gevangenen opriepen (foto). Onregelmatig heden zijn niet gemeld, maar de Poolse oproerpolitie was in groten getale aanwezig. In Wroclaw werden drie activisten die een krans probeerden te leggen, door de politie opge pakt. pan je rouwt m dood van |onge torero 4ADRID Duizenden Span aarden hebben het afgelopen veekeinde de laatste eer be- aan José Cubero Yiyo", een 21-jarige torero lie vrijdag door de stier ge lood werd kort voordat deze lood neerviel. Yiyo gold als opkomende ster in de are- De televisie bracht het iws van zijn overlijden in il haar nieuwsprogramma's als erste onderwerp. Zaterdag verd een programma over aids vervangen voor een 30 ninuten durende reportage iver het laatste gevecht van ubero. Yiyo was ingevallen een gewonde collega, i hij dacht het dier te heb- bedwongen, trof de stier met de linkerhoorn in de lartstreek. „Deze stier heeft nij gedood", waren de laatste /oorden van Yiyo tot zijn hel- Onenigheid tussen truckers en Band Aid ZEIST De truckersvereniging Holland Duck Club, die een transport van vrachtwagens naar Soedan heeft georganiseerd, wil bij een eventuele herhaling van de expeditie alleen nog maar chauffeurs en onderdelen maar geen wagens meer naar het Afrikaanse land sturen. Aanleiding tot dit besluit is waarschijnlijk de slechte conditie van zeventien Nederlandse vrachtwagens, die bovendien niet of nauwelijks geschikt zijn voor het zware werk in Soedan. Die slechte toestand van de vrachtwagens is ook een van de oor zaken van de onenigheid tussen de Britse hulporganisatie Band Aid en de truckers. Band Aid, dat onder meer het transport van de vrachtwagens vanuit Italië naar Soedan verzorgt, heeft in middels het vertrouwen in de truckers opgezegd. Ook het ver blijf van de Nederlandse chauffeurs zou niet langer noodzakelijk zijn. De Stichting Oecumenische Hulpverlening, voor wie de wagens bestemd waren, heeft het aanbod inmiddels afgewezen. De Holland Duck Club beschuldigt op zijn beurt Band Aid er van, lichtzinnig om te gaan met het geld dat tijdens de grote popconcerten is ingezameld. De organsiatie zegt verder, dat een door Band Aid aangeschaft wagenpark alleen dank zij de inzet van de Nederlandse chauffeurs rijklaar is gemaakt. Treinbestuurder Jean-Yves Brlsset verbergt zijn hoofd in zijn handen bij aankomst op het politiebureau, waar hij verantwoor delijk werd gesteld voor de treinramp van zaterdag. Derde treinongeluk in twee maanden in Frankrijk CHATEAUROUX De bestuurder van de Franse trein die zaterdagochtend ontspoorde bij het station van Argenton sur Creuse, waarbij 42 passagiers om het leven kwamen, zal worden vervolgd wegens dood door schuld. Het was het derde grote treinonge luk in Frankrijk in nau welijks twee maanden tijd. De regering in Parijs heeft een onderzoek ge last naar de veiligheids methoden en -systemen die bij de spoorwegen worden gebruikt. „Drie ongelukken in twee maanden is te veel", aldus minister van verkeer Au- roux. De 37-jarige machinist van de verongelukte trein, Jean Yves Brisset, heeft toegegeven dat hij veel te hard heeft gereden op een traject, waar in ver band met werkzaamheden een maximumsnelheid van 30 ki lometer per uur gold. Naar zijn zeggen heeft hij de waarschu wingsborden niet goed gele zen. Toen hij zich zijn vergis sing realiseerde, probeerde hij nog te stoppen, maar het was al te laat. Enkele minuten la ter ontspoorde de trein, waar- 'na een uit tegenovergestelde richting komende posttrein op de ontspoorde wagons inreed. In de afgelopen twee maanden zijn bij drie treinongelukken in Frankrijk in totaal 82 men sen omgekomen. Twee van de ongevallen zouden het gevolg zijn geweest van menselijke fouten. Een functionaris van de Franse spoorwegen SNCF verklaarde gisteren dat het be drijf onderzoekt, hoe de veilig heid van het treinverkeer en de alertheid van het personeel verbeterd kunnen worden. Onder de slachtoffers bevin- I den zich wel buitenlanders, maar voor zover bekend geen Nederlanders. Muiterij leger tegen Khadaffy verijdeld KAIRO Er is zaterdag een ernstige muiterij uitgebroken in het Libische leger, zo meldt vandaag het Egyptische dagblad „Al Ahram". Aanleiding daartoe was de opdracht van kolonel Kha daffy om buurland Tunesië binnen te vallen, aldus het blad, dat geen enkele bron noemt voor zijn bericht. Volgens „Al Ahram" hadden de muiters geweigerd gehoor te geven aan de opdracht van Khadaffy en probeerden zij in plaats daarvan de Libische leider af te zetten. De „speciale troepen" van Khadaffy hebben deze poging verhinderd. APE CANAVERAL Twee itronauten van het Ameri- aanse ruimteveer Discovery ebben het afgelopen week- inde tijdens twee uitstapjes in e ruimte de defecte verbin dingssatelliet Syncom-3 gere- motor van de kunstmaan te pareerd en opnieuw in een' ontsteken, om haar naar hoger baan om de aarde gebracht, sferen te stuwen, zal blijken of Wanneer over twee maanden het werk van de ruimtevaar- vanaf de aarde een signaal ders James van Hof ten en Bill wordt gegeven om de raket- Fisher is gelukt. >MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1072) Sjeems 009 Pond, alias Jopie de Bietel, at intussen in zijn sombere, kille cel onder de erktoren. Hij kon zich nauwelijks verroeren, rant veldwachter Eelkema had hem stevig vast- elegd aan een dikke voetboei. Agent 009 had ich nu ontdaan van zijn bietelpruikje en rookte lelaten zijn laatste sigaretje. „Dat houdt het longergevoel tenminste een beetje weg", grom- le hij. „Zal mij trouwens benieuwen of ik hier log iets te eten krijg.- Maar het gemeente bestuur van Rijkhuyzen was niet van plan zijn evangenen te laten verhongeren, want ziet, aar rammelden de sleutels in het slot en trad ■elco binnen met een homp tarwebrood en een roes verse melk. Maar nauwelijks had de kod- lebeier een blik op zijn gevangene geworpen of lij bleef verbijsterd staan. „Wat benn'n dót nou reer voor stadse grapp'n?" riep hij bars uit. Waar benn'n je lange haar'n?" - „Het was lechts een pruikje, veldwachter", zuchtte 009. Het spijt me dat alles zo gelopen is, maar nu jkt mij toch het moment gekomen, dat ik U recies moet inlichten. Ik moet U echter drin- end om geheimhouding verzoeken. Mijn ware ftam is Sjeems Pond. Ik ben agerti van de Bij zonder Geheime Dienst en ik was hier in Rijk huyzen een vreemd zaakje op het spoor.- Vol ongeloof keek Eelco zijn gevangene aan en een smalend lachje gleed over zijn gelaat. „Agent van de Geheime Dienst? En een vreemd zaakje hier in Rijkhuyz'n? Man, laat je niet uut- lach'n!" riep hij uit. „Jij hebt te veel dlkketieve- boekies geleez'n, knaapie! En as je nou denkt dat je mij daarmee in de knip kunt neem'n, moet je toch een mooi beetje vroeger opstaan! Nee jochie, ik zal d'r jou nog een porzes-vam- baal biegeev'n, want het is verbood'n aan man- spersoon'n van beiderlei kunne In vermomming met een lange pruuk op de oop'nbare weg te loop'n!" - „Maar man, er hangen misschien mensenlevens van af!" brulde Sjeems Pond spinnijdig. „Bel dan tenminste kolonel Plimmp voor me op!" - „Ik zal percies doen wat er ge daan moet word'n", antwoordde Eelco Eelke ma, en hij ging meteen op weg naar de smidse van zijn goede vriend Verholen. Krijgshaftig liep hij door de donkere straatjes met in zijn hand het gummiknuppeltje, waarmee hij al zo veel moeilijke zaakjes tqt een goede oplossing had gebracht. Voorbode van orkaan Elena Pierre Kennedy, bewoner van geëvacueerd, toen bekend een woonboot in Tampa in de werd dat de eigenlijke orkaan Amerikaanse staat Florida, koers had gezet naar de kust kwam gisteren kijken naar de van Florida, waar meer dan schade die de voorboden van een miljoen mensen hun hui- de orkaan Elena aan zijn wo- zen hebben moeten verlaten. ning hebben aangericht. Later Volgens de Amerikaanse weer- gekost, op de dag werd hij opnieuw dienst is de kracht van de or kaan nog verder toegenomen. Gisteren werden windsnelhe den gemeten van meer dan 200 kilometer per uur. In Ja pan heeft een orkaan aan ze ker vijftien mensen het leven NEW YORK Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft in een interview met het Amerikaanse weekblad Time gezegd dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten „explosief" zijn. Hij verklaarde toch „hooggespannen verwachtingen" te hebben van zijn komende ontmoeting met president Reagan, al le verde hij kritiek op de houding die Washington aan- meent voor de topconferentie. In het vraaggesprek met Time, het eerste dat hij had met een westers blad waarschuwde Gorbatsjov dat Reagans „Star War- s"-programma de ontwapeningsbesprekingen bedreigt Hij noemde de Amerikaans/Russische betrekkingen „hoogst gecom pliceerd en erg gespannen". „Ik zou zelfs zo ver willen gaan om te zeggen dat zij explosief zijn". De relatie wordt „voortdurend slechter, de wapenwedloop gaat door en de oorlogsdreiging neemt niet af". De Sovjetleider voegde er aan toe dat de topontmoeting met Reagan kan leiden tot betere banden en vermindering van de spanning, al deelt Washington volgens hem deze mening niet De Amerikaanse benadering van de top noemde Gorbatsjov een „scenario van druk, vart. pogingen om ons in de hoek te drijven en het aan ons toeschrijven van iedere doodzonde". „Het ziet er naar uit dat het toneel wordt klaargemaakt voor een wedstrijd tussen politieke supergladiatoren, die als enige gedachte hebben hoe zij de tegenstander een slag moeten toebrengen. Het lijkt alsof zelfs de kleinste voortgang uitsluitend afhangt van conces sies van de Sovjet-Unie, concessies op alle gebieden", aldus Gor batsjov. Hij wees de Amerikaanse beschuldiging van de hand dat het re cente Sovjetvoorstel tot een stop op kernproeven slechts propa ganda zou zijn. „Wij hebben kernexplosies stopgezet De Ameri kanen zouden revanche kunnen nemen door hetzelfde te doen. Zou iemand schade ondervinden van concurrentie in dergelijke stelde de Sovjetleider.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5