jRuzie bij aankomst ivan ballonvaarders De nieuwe loten liggen klaar. Wrat het misschien ein delijk'n echte auto. CeidócSoutant KONINKLIJK HUIS Minister rekent op steun VVD/CDA in kerncentraledebat Te veel kinderen in pleeggezinnen M 3ENRY REMMERS SNOERT LUCHTSCHIPBREUKELINGEN DE MOND Dierenbescherming wil meer bevoegdheden Kennis vrouwen over de pil is gebrekkig inig ruimte voor deeltijd op Leidse Universiteit Spookrijder te snel voor politie INA BINNENLAND MAANDAG 2 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 akkoord met plan Rotterdamse haven ZOETERMEER/ ROTTER DAM Het Algemeen Werk loosheids Fonds (AWF) is in principe bereid extra financië le middelen beschikbaar te stellen om de sociale proble men in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven op te lossen. Dit staat in een ontwer- p-advies aan minister De Ko ning over het werkgelegen- heidsakkoord voor de Rotter damse stukgoedsector. Het akkoord houdt onder meer in dat werknemers die overcompleet zijn, niet zullen worden ontslagen maar tijde lijk voor zeventig procent door het AWF en voor dertig pro cent door de werkgevers be taald worden. Hetzelfde is het geval voor werknemers die door een faillissement van een bedrijf op straat dreigen te ko men. Het AWF waarschuwt minis ter De Koning voor een moge lijke olievlekwerking van het Rotterdamse akkoord. Uitbrei ding van de vergoedingsrege ling naar andere havens en andere bedrijfssectoren kan redelijkerwijs nu niet meer worden tegengehouden. De Rotterdamse stukgoedsec tor telt momenteel circa 4.000 werknemers, van wie de helft werkzaam is bij de SHB en de andere helft bij de individuele bedrijven in dienst 3 september De koningin en prins Claus brengen een bezoek aan het Centre Européen de Recherches Nuclèaires te Genève, waar de Neder landse Nobelprijswinnaar Simon van der Meer werk zaam is. Kamerlid Van Weezei teleurgesteld over lage plaats op CDA-lijst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA- kamerlid Hans Gualthérie van Weezei is teleurge steld over de opmerkelijke 48e plaats die hij inneemt op de zaterdag gepubli ceerde CDA-kandidaten- lijst voor de komende Ka merverkiezingen. Ook de CDA-kamerleden Couprie, Van der Toorn en De Kwaadsteniet (bekend als „dissidenten") en Van Muiden en Paulis (beiden rechtervleugel) zijn op (waarschijnlijk) onverkies bare plaatsen terechtgeko men. Voor de Vara-radio zei Gualthérie van Weezei za- terdag dat het besluitvor mingsproces rond de kan didatenlijst moeilijk te doorgronden is. Zijn lage plaats weet hij aan zijn CHU-afkomst. „De CHU heeft binnen het CDA al tijd al relatief weinig ze tels gehad", aldus Van Weezel. De kandidatenlijst draagt overigens een voorlopig karakter omdat het ver sterkte partijbestuur, aan gevuld met extra regionale vertegenwoordigers, op za terdag 7 september een de finitieve advieslijst zal vaststellen. De uitslag van de definitieve samenstel ling van de kandidatenlijst zal pas begin januari be kend zijn. De lijst zal worden aange voerd door premier Lub bers, met op de vier plaat sen achter zich respectie velijk fractieleider De Vries en de bewindslieden De Koning, Van den Broek en Deetman. Minis ter van defensie De Ruiter en staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezond heid hebben zich niet be schikbaar gesteld voor het kamerlidmaatschap. Op verkiesbare plaatsen staan betrekkelijk veel vrouwe lijke nieuwelingen. D'66 nu op winst )EN HAAG* Zouden er nu Ka nerverkiezingen worden gehou- ien, dan zou D'66 kunnen rekenen >p zeven zetels, één meer dan nu n de Kamer. Vergeleken met eer- 'XI 'er onderzoek is er voor de Demo- raten zelfs een winst van vijf ze- els. Volgens een zaterdag door de vanrros gepresenteerd verkiezingson- ieierzoek, uitgevoerd door de Ne- 1(j lerlandse Stichting voor Statistiek, :ouden de regeringspartijen CDA VVD in zetelaantallen dalen: i,het CDA van 45 naar 44 zetels en ie VVD van 36 naar 28 zetels. De tëe'vdA zou van 47 naar 54 zetels tijgen. Winst ook voor de PPR twee zetels), het GPV (één zetel) :n PSP (eveneens één zetel). LEI-ONDERZOEK: Veel boeren en tuinders hebben nevenactiviteiten DEN HAAG Voor veel boeren en tuinders vormen niet-agra- rische activiteiten een belangrijke bron van inkomsten. De meeste neven-activiteiten zijn te vinden op kleinere land- en tuinbouwbedrijven als welkome aanvulling op het te kleine in komen uit de agrarische produktie. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut in het Zuidhollandse stadsrandgebied de Haaglanden. In dit gebied, gelegen tussen Den Haag, Rotterdam en Leiden, had ongeveer een kwart van alle boeren en tuinders een inkomen uit niet-agrarische activi teiten. Het gaat daarbij om uiteenlopende zaken: van de verkoop van enige eieren tot een complete winkel of tuincentrum, van het stallen van één paard tot een volledig geoutilleerde manege, van één caravanplaats tot een camping en van een paar uur werken bij een andere boer of tuinder tot een volledige baan buiten de agrarische sector. DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken verwacht weinig problemen bij het kerncentrale- debat dat morgen in de Kamer wordt gehouden. Voor de Avro-radio zei de bewindsman gisteren dat hij er op re kent dat de Tweede Kamerfracties van VVD en CDA hem in zijn beleid inzake de kerncentrales zullen steu nen. De Kamer zal dan met de minister praten over de afspraken die de minister al over de locatie Moerdijk voor de bouw van een kerncentrale gemaakt zou hebben. Vraag is daarbij of de linkse oppositie steun krijgt voor het verwijt dat Van Aardenne al toezeggingen heeft ge daan aan Moerdijk. In een reactie op de woede van de Noord-Oostpolder zei Van Aardenne dat hij niets terug neemt van zijn opmerking in de Kamer dat deze gemeen te een kerncentrale niet absoluut afwijst. DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden van Volks gezondheid heeft de colleges van Gedeputeerde Staten laten weten dat er dit jaar een te groot aantal kinderen in pleegge zinnen is geplaatst en dat dit aantal moet worden terugge bracht. Er is al 43 miljoen gulden aan plaatsing besteed, ze ven miljoen gulden meer dan was begroot. De voorzitter van de Tweede-Kamercommissie voor het jeugdwelzijn, het D'66-kamerlid Mik, heeft inmiddels een spoedberaad van de commissie met Van d?r Reijden en staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie aangevraagd. Er zijn dit jaar 4.400 kinderen in pleeggezinnen geplaatst, terwijl dit aantal maar 3.740 mocht bedragen. Mik wijst er op dat het regeringsbeleid er juist op was gericht om kinderen zoveel mogelijk uit tehuizen te halen en in pleeggezinnen te plaatsen. Prins Bernhard heropent Jaarbeurs UTRECHT Prins Bernhard heeft gisterochtend in Utrecht door het in werking stellen van een lichtspel met laser stralen het gerenoveerde Beat- rixgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geo pend. De prins is al sinds 1937 koninklijk commissaris van de Jaarbeurs. Het gebouw, dat in 1970 in gebruik is genomen, omvat een groot vergader- en congrescentrum en het huis vest ook de trademart, de per manente beurs van tien detail handelsbranches. DEN HAAG Toonaange vende organisaties op het ge bied van dierenbescherming willen een grotere bevoegd heid voor het controleren en beschermen van het welzijn van dieren. Bij misstanden willen de organisaties zelfstan dig kunnen ingrijpen en voor de rechter een proces kunnen voeren zonder tussenkomst van politie en officier van jus titie. Deze wens heeft de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren neerge legd in een alternatieve wet voor het welzijn van dieren. De Vereniging biedt haar wetsvoorstel 5 september aan de Eerste en Tweede Kamer aan. Zij heeft zelf een wet ge maakt uit teleurstelling over het in mei verschenen wets ontwerp van staatssecretaris Ploeg. Volgens de Dierenbe scherming blijkt uit het werk stuk van de bewindsman dat hij niet bereid is het welzijn van dieren wezenlijk te verbe teren. De dierenbescherming wil het gebruik van dieren voor wed strijden, tentoonstellingen en keuringen aan banden leggen. Verder een verbod voor nieu we evenementen zoals var kensraces en gansslaan, even als voor het opzettelijk achter laten van dieren (de hond aan de boom). „Schone technologie is schone schijn'" AMSTERDAM Het schone technologiebeleid van de overheid is slechts schone schijn. De doelstelling om vervuiling bij de bron te bestrijden is nagenoeg verlaten. Economische argumen ten wegen bij de beoordeling van projecten vaak zwaarder dan milieu-overwegingen. Bovendien komt subsidie vooral terecht bij grote en niet bij kleine en middelgrote bedrijven. Dat stelt de Vereniging Milieudefensie (MD) in het septembernummer van haar maandblad. Schone technologie betekent volgens MD een schoon produktieproces waarbij geen milieugevaarlijke stoffen vrijkomen en waarbij zinnige produkten het resultaat zijn. UTRECHT In de nabije toe komst zullen nog maar twee anti-conceptiemethoden van belang zijn: de pil voor jonge ren en sterilisatie voor paren boven dertig jaar. Drs. J. van der Vurst stelt dit in zijn proefschrift „Anti-conceptie in Vlaanderen". De Belgische onderzoeker heeft bij Vlaamse vrouwen kennis en gebruik van anti- -conceptie onderzocht. Een op de vier vrouwen weet niet dat de kans op zwangerschap het grootst is midden tussen twee menstruaties in. Volgens Van der Vurst gaat ontbrekende kennis over vruchtbaarheid en anti-con ceptie samen met het gebruik van onbetrouwbare methoden. Dit verband is het sterkst bij vrouwen met een geringe op leiding. De kennis over werking en sa menstelling van de pil, waar van de vrouwen overigens de betrouwbaarheid, het gemak en de morele aanvaardbaar heid gunstig beoordelen, blijkt gebrekkig. Er bestaan duidelij ke twijfels over de veiligheid van de pil voor de gezondheid. Die twijfels groeien naarmate men ouder is, sterker confes sioneel en minder recente pi- lervaring heeft. Weliswaar gaan steeds meer jonge hoog geschoolde vrouwen de pil ge bruiken, maar deze methode wordt steeds sneller weer ver laten. De vrouwen beschouwen het gebruik van het condoom als een vrij onbetrouwbare me thode. De vrouwen tussen de 20 en 40 jaar vinden het con doom storend voor het sexueel contact. AWF schoorvoetend (Vervolg van de voorpagina) REIDEN Op de Leidse Uni- ersteit zijn de mogelijkheden Neioor invoering van deeltijd p "'^rijwel uitgeput. Volgens oorzitter mr. K.J. Cath van et college van bestuur van de i Iniversiteit, is deeltijd in het J erleden al optimaal inge- oerd. Ook voor arbeidstijd- erkorting ziet Cath weinig 1 ïogelijkheden. „Dat zou er in i it geval op neerkomen dat {ven hard of zelfs harder ge- 'erkt moet worden voor min- 'er salaris. Bovendien wordt (et nog moeilijker gekwalifi- 1 eerd personeel aan te trek- J en". l'rof. dr. A.A.H. Kassenaar zei anmiddag bij zijn afscheid als lector magnificus van de Leid- {e universiteit hij heeft die unctie zes jaar uitgeoefend en 'ordt opgevolgd door prof. dr. j.J.M. Beenakker dat het «ollege van bestuur van de j niversiteit daadkrachtiger. ]0u moeten optreden. Het col- ïge zou daar nu te weinig mo- elijkheden voor hebben. 'olgens Kassenaar zouden de eschikbare gelden binnen de niversiteit meer op grond an inhoudelijke en kwalita- ieve overwegingen verdeeld loeten worden dan nu het ge- al is. „Historische groei" zou ïinder een rol moeten spelen. Kassenaar wees er op dat er nog zeer veel onduidelijkhe den bestaan ten aanzien van de zogeheten tweede fase in het wetenschappelijk onder wijs. Kassenaar kraakte verder eni ge kritische noten over de Pasqual Miss-Holland De 20-jarige Pasqual Sommers uit Maastricht is zaterdag in Am sterdam tot Miss-Holland gekozen. Lachend poseert zij hier met Mandy Jacobs uit Brunssum (I), die tweede werd, en Caroline Veltkamp uit Den lip," nummer drie. FRIEMELS Leidse universiteitsraad. De raad zou veel te veel de nei ging hebben alle beleidsvoor bereiding nog eens dunnetjes over te doen. Volgens de scheidende rector magnificus zijn de verkiezingen voor de raad zijn uitgelopen op een farce, omdat het aantal stu denten dat zich beschikbaar stelt, tot een minimum is ge daald. De universiteitsraad zou zich meer met inhoudelijke en minder met procedurele zaken bezig moeten houden. Professor dr. J. Dirken, rector magnificus van de Technische Hogeschool Delft schetste een technische universiteit van overmorgen, in het besef dat een keerpunt is bereikt. Het nieuwe instituut, aldus Dir ken, kent een selectieve wer ving en begeleiding van stu denten. In de eerste fase kun nen vier types einddiploma's behaald worden: drs. techni sche wetenschappen, sector ir., ir. oude stijl, en ir. specialist. Aan deze technische universi teit van de toekomst zouden verschillende hoogwaardige onderzoeksinstituten verbon den moeten worden. Prof.dr. M. van Hof van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam onderstreepte het betoog voor een grotere zelfstandig heid van de Leidse bestuurs voorzitter mr. Cath. Van Hof: „De universiteit is heel wel in staat zelf verantwoordelijk heid te nemen voor de kwali teit van het wetenschappelijk onderwijs". Inspectie van de Rijksoverheid in de vorm van visitatiecommissies vond Van Hof „geenszins nodig". ADVERTENTIE JEW YORK Wat een over- B.80 fcvingsfeest vol spannende .«verhalen beloofde te worden iep zaterdagmiddag in de ha moden van New York uit op een bijeenkomst met er jcheldwoorden en dodelijke lcj flikken. De drie Nederlandse «allonvaarders die na hun vorige week maandag, de Atlantische Oceaan op iet nipperte zijn gered en nu belangstellende Neder- indse en Amerikaanse jour- ilisten werden opgewacht atuqan de kade in New York, ble- vrijwel absoluut reekverbod opgelegd te heb- n gekregen. Geen relaas dus er wat er fout ging, geen voord over hoe ze in een ruwe Wijee aan boord van een contai- e bulerschip „The Evergreet" ran Iverden getakeld, geen kik ad rijver de vraag of zij het nog zuiden keer gaan proberen. Mediavertegenwoordigers kre- jen uiteenlopende en veelal verklaringen te nsd4>ren over wie nu eigenlijk de vermoeide helden de l|ond snoerde. Henk Brink rif, kapitein van de neerge- itorte Flying Dutchman, ver en blaarde dat de Nederlandse f o(uchtvaartautoriteiten hen als tonrïiemanningsleden van de bal- ïperaon het zwiigen hadden opge- nd logd zolang net officiële onder- tusseftek naar de toedracht van het niet was afgesloten, enry Remmers, bekende Ne- erlandse TV-persoonlijkheid, ivens voorzitter van de stich- Transatlantische Ballon- rt, tevens manager-director Evert Louwman (I) en het echtpaar Brink (r) lachen nog vriendelijk naar de fotograaf, maar even later zal de stemming toch omslaan. In het midden: kapitein H. Wang van het schip „Evergreet", dat de ballonvaarders zaterdag in New York aan wal bracht. ins International („verkoop in en steun aan visuele com- iunicatie"), vertelt dat het de Tzekeringsmensen zijn die Woedend r en publiciteit wensen. En iperiok heeft volgens Remmers de i hjfederlandse luchtmachtarts dem die telefonisch contact heeft gehad met de drenkelingen tij dens hun scheepsreis naar tie VS, absolute rust en „geen persconferentie" voorgeschre ven. Maar Barbara Ienines, die voor de scheepvaartmaat schappij Evergreen (welke on der meer het containerschip The Evergreet in de vaart heeft) de contacten met de pers onderhoudt, loopt zicht baar woedend rond. Die Rem mers heeft hen verboden om te praten. Hij wil hun verhaal verkopen. Het verhaal blijkt al verkocht. Remmers bevestigt tenslotte dat hij de exclusieve rechten op het relaas van Henk Brink (42), zijn uit Stiphout afkomsti ge vrouw Evelien Schlösser (30), en een vriend Evert Louwman (43), aan Tros-tv heeft gegund. Ten overstaan van de drenke lingen vliegen er niet mis te verstane scheldwoorden over de New Yorkse kade naar het hoofd van Remmers. Voordat het dappere drietal aan de oversteek tussen Canada en Europa begon, had hij de aan dacht van alle kranten en om roepen gevraagd voor de reis van de ballonvaarders. Maar de ontknoping van hun avon tuur blijkt nu exclusief voor één van de klanten van Reco. Terwijl Henk, Evelien en Evert op de foto gaan met de Taiwannese kapitein H.C. Wang en hun directe redder officier Lew King Kong, mag ballongezagvoerder Henk al leen vertellen: „The Evergreet heeft het tenminste wel ge haald. We zijn ontzettend blij dat dit schip ons gered heeft onder zeer moeilijke omstan digheden met acht meter hoge golven". Op de vraag naar de toedracht van de neerstorting zegt Rem mers alleen: „Meer niet, Henk!". Evelien, de enige aan wie geen doodsangst en ver moeidheid valt af te lezen, haalt de schouders op als de pers wil weten of ze er nog eens aan zal beginnen. „Ik heb geen idee", kan ze nog zeggen terwijl ze al door Remmers wordt weggeleid. Schiphol Ook bij de aankomst zondag op Schiphol slaagde Remmers er wonderwel in de drie bal lonvaarders buiten het bereik van de toegestroomde journa listen te houden. „Ze willen de pers niet te woord staan", be zwoer Remmers, terwijl elders Henk Brink en zijn vrouw Evelien en de Wassenaarder Evert Louwman in een taxi geloodst werden. De capsule, aldus Remmers, blijft voorlo pig nog in Amerika. Waarom? Remmers, kribbig: „Totdat de verzekeringsmaatschappijen het eens zijn over de kosten van de berging. Meer zeg ik niet". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pol Van een tientje tot het half miljoea Die kans mag u niét missen Adressen van loten- verkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-477294/477484 Méér kans in de Staatsloterij. -♦< PURMEREND De 34-jarige J.B. uit Amsterdam heeft van morgen automobilisten rond Purmerend in rep en roer ge bracht door zo'n 50 kilometer met zeer hoge snelheid op de verkeerde rijbaan te rijden. De rijkspolitie kreeg de spookrij der bij Purmerend in het vi zier en zette, eveneens op de verkeerde rijbaan, de achter volging in. B. reed echter zo hard dat de politie hem al snel uit het oog verloor. De spook rijder kon pas bij Zaanstad door een blokkade van dwars over de weg geplaatste politie auto's tpt stoppen worden ge dwongen. B. verkeerde onder invloed van drugs. Vrouwenkampen Prinses Juliana heeft zaterdag een krans gelegd ter nagedachte nis aan de Nederlandse slachtoffers-in de Japanse vrouwenkam pen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De kranslegging was een hoogtepunt van een speciale herdenkingsdienst in Arnhem.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3