£eidóe (Bowuvnt Al zekerheid over komst kruisraketten f EG-ministers krijgen geen toezeggingen los Zoetemelk ^Overheid moet miversiteiten net rust laten Respect voor wereldkampioen Ar Joop Zoetemelk BON ROS-tv zet oop Landré an de kant FRINKING: NEDERLANDS PLAN HEEFT GEFAALD TOMATEN EN SLAVINKEN Tielenaar op Morsweg vermoord Maandag 2 september 1985, 76e jaargang no. 23286 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lotSijthof! Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoolaredacteur: I I.Hallewas.Chel redacteur: Wtm Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68. laari 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTWjï 0.61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. In AVRO's „Praatpark" praat Karei Prior vanavond om 22.15 uur, Ned. I, met Jan Blaaser. Op Ned. II om 20.10 uur film ,,A little romance" van George Roy Hill. Op Duitsland 2 om 22.40 uur film „La strada" Van Fellini. Zwaar bewolkt en geruime tijd regen, mogelijk ook onweer. In de avond van het westen uit enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur rond 14 gra den, middagtemperatuur om streeks 19 graden. Vrij krach tige zuidwestenwind. Zon op: 06.55, onder: 20.23; hoog water Schev.: 06.05 en 18.30; laag wa ter: 02.14 en 14.12. LVERSUM - Voor het ko- »nde winterseizoen heeft de lOS het middagprogramma Ie duvel heet oud" van Joop ndré opgeheven. Ondanks timistische verwachtingen eft dit programma, overwe- nd voor bejaarden, niet vol- an aan de vereiste kijkdicht- id. Dit bleef doorgaans ver te" opgedoekt. GELEERDEN VINDEN WRAK VAN TITANIC LONDEN Amerikaanse en Franse geleerden hebben bij een tot dusver geheim gehouden speurtocht 800 kilo meter ten zuiden van Newfoundland op een diepte van 4.000 meter het wrak gelokaliseerd van de Titanic. Dat meldde gisteren het Britse zondagsblad The Observer. De onzinkbaar geachte trots van de Britse White Star line was het grootste en meest luxueuze passagiersschip ter wereld, toen het in de nacht van 14 april 1912 op een ijsberg voer en met een verlies van 1.513 mensenlevens verging. De zoekactie naar het wrak is volgens de Ob server aan de gang sinds begin juli. De aan boord ver moedde kostbaarheden vormen de belangrijkste reden voor de vele, tot dusver vergeefse speurtochten naar de Titanic. Met de het schip vergingen onder anderen tien miljonairs, de De Beers-diamanten in 1912 al ettelijke miljoenen waard en een kostbare uitgave van de Ru- baiyat van Omar Khayam. Booreiland wegens storm geëvacueerd DEN HELDER Een Lynx-helikopter van de Koninklijke Marine heeft gister avond in allerijl tien personeelsleden van het Leidschendamse ingenieursbureau Fugro van het hefeiland Joost Nelis over gebracht naar het Marine-vliegkamp De Kooy bij Den Helder. Het hefeiland dreig de door de storm en de zware zijgang te kantelen. De tien medewerkers deden op 4'/2 kilometer ten westen van Den Helder proefboringen en andere proeven om de uitvoerbaarheid van een spaarbekken-re servoir (het plan-Lievense) te onderzoe ken. In de loop van de avond begon één van de vier poten onder het eiland plotse ling weg te zakken, zodat de stellage ver vaarlijk kantelde. Overigens was het hef eiland vanmorgen nog niet gekanteld. DEN HAAG Hoewel dit weekeinde het volkspetition nement van de vredesbewe ging van start is gegaan, is het nu eigenlijk al zeker dat alle 48 kruisraketten er komen. Na bijna zes jaar geaarzeld te heb ben, zal de regering, zoals de zaken nu staan, kort na 1 no vember besluiten dat ook op Nederlands grondgebied in 1988 deze atoomraketten mo gen worden geplaatst. Een ka mermeerderheid zal daarmee akkoord gaan. Dit zegt Ton Frinking, eerste woordvoerder van het CDA op vei ligheidsgebied, in een exclusief in terview met onze krant. Volgens hem heeft de Nederlandse politiek, die erop gericht was de wapenwed loop te verminderen, gefaald. „Onze tie te staan, dan nog ziet Frinking geen reden voor een koerswijziging. Hij wijst erop dat de Sovjet-Unie nu "23 SS-20-raketten heeft opgesteld, opstelling is machteloos gebleken. We moeten ons nu op één lijn stel len met onze bondgenoten. Ik heb er nu alle vrede mee, al is het na tuurlijk geen vreugdevolle constate ring". Het volkspetitionnement van het Komitee Kruisraketten Nee zal de houding van het CDA niet beïn vloeden. Ook al komen er 4 5 mil joen handtekeningen onder de peti- dus veel meer dan het aantal van 378, dat volgens het Nederlandse 1- juni-besluit van vorig jaar niet over schreden mocht worden. Frinking twijfelt niet, zoals de PvdA, aan de exactheid van de Amerikaanse tellingen van de SS- 20-raketten. Volgens hem zijn de Amerikanen heel goed in staat de Russische raketten waar te nemen en hebben zij er geen baat bij over dreven getallen te noemen. Anders lopen zij het risico hun onderhande lingspositie in Genève te verspelen, meent hij. De Russen zijn nooit zelf met aantallen gekomen. Frinking en zijn fractie zullen nog wel voorwaarden stellen aan een plaatsingsbesluit. Zo verlangt het CDA dat een aantal van de huidige zes atoomtaken van de Nederlandse krijgsmacht wordt afgestoten. Over de „beheersaspecten" van de raket ten verwacht Frinking nog deze maand een notitie van de regering. Het grote kruisrakettendebat komt volgens hem pas in het voorjaar, omdat de Kamer de discussie over het plaatsingsbesluit schriftelijk zal willen voorbereiden. Pag. 4: „Russen hebben plaatsing onvermijdelijk gemaakt" leademisch jaar geopend: 99 IDEN De overheid iet de universiteiten in belang van het onder is, het onderzoek en de erdracht van kennis it rust laten. Dit „drin- nd beroep" op regering parlement deed mr. Cath, de voorzitter het college van be ur van de Leidse uni citeit, vanmiddag in de iterskerk tijdens de ïning van het Acade- >ch Jaar. elheidscontrole ÖRDWIJK Alleen de o's die harder dan 70 kilo ter per uur reden, werden egistreerd op de Beeklaan ïoordwijk waar maar 50 ki- leter per uur mag worden eden. Ondanks het op- roeven van de norm kon politie zaterdagavond in e uur tijd 28 automobilisten bekeuring geven wegens hard rijden. De snelheden die 28 lagen tussen de 70 100 kilometer per uur. Volgens Cath hebben de uni versiteiten duidelijk aange toond te willen inspelen op maatschappelijke ontwikkelin gen. Aangezien de universitei ten in staat blijken zich aan te passen is een sterke sturing door de overheid niet alleen onnodig maar ook ongewenst, merkte hij op. De universitei ten zouden een behandeling als „beschermd wild" verdie nen. „Laat de overheid het wetenschappelijk onderwijs volgens de regels van het na tuurreservaat behandelen en niet het nest telkens weer ver storen", aldus Cath. Volgens Cath zou bij het pro ces van arbeidstijdverkorting een uitzondering gemaakt moeten worden voor het we tenschappelijk personeel. Het gaat hier om hoog gespeciali seerd personeel en hun werk kan volgens Cath vaak moei lijk door arbeidstijdverkorting worden verminderd of worden overgedragen op anderen. Pag. 2: Weg Romeinse curie onbegaanbaar; pag. 3: Wei nig ruimte voor deeltijd op Leide universiteit (ADVERTENTIE) Ike dinsdag en woensdag ebben we groente en vlees de aanbieding. tomaten, Slavinken, 100 gi391.19 IfVQrï 1290J.U.C/U ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Beatrix opent Leids congres advocaten Koningin Beatrix heeft vanmor gen een international congres van advocaten in de Leidse Pieterskerk officieel geopend. Zij kwam tegen tien uur bij de kerk aan en werd ontvangen door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, en de burgemeester van Leiden, C. Goekoop. De 6- jarige Justine Briët, kleindoch ter van de president van de In ternationale Unie van Advoca ten die het congres organi seert, bood bloemen aan. LEIDEN Een 45-jarige inwoner van Tiel is van morgen om half acht om het leven gekomen bij een schietpartij op de Mors weg. De man werd getrof fen door vier schoten uit een pistool, die werden af gevuurd door een 47-jarige Leidenaar. De dader is ter plekke aangehouden en heeft de moord bekend. Hij verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen uit wraak en en uit jaloezie. Het slachtoffer zou zich veel te veel met het gezin van de dader bemoeid hebben. Zowel de dader als zijn slachtoffer zijn af komstig uit Marokko. De eerste werd door de politie al enige tijd in de gaten gehouden omdat hij de uit Tiel afkomstige man al een aantal malen had be dreigd. In zijn woning was reeds enkele malen huis zoeking verricht. Pag 7: Gezinsproblemen drijven Leidenaar tot moord Joop Zoetemelk is zichtbaar content met zijn wereldtitel. Naast hem Greg Lemond (links) Moreno Argentin, die tweede en derde werden. Beierende kerkklokken en wapperende vlaggen in Rijpwetering TMA MONTELLO RIJPWE TERING Verbazing, verwondering, maar vooral diep respect was er gisteren in het Itali aanse Montello voor Joop Zoetemelk. De 38- jarige godfather van de wielersport sleepte hoogstpersoonlijk de we reldtitel in de wacht. „Hoe is het mogelijk?", vroeg iedereen. „Ik weet het allemaal niet meer mensen", antwoordde Zoetemelk. „Ik heb er zelf nooit in geloofd en ik geloof het nu nog niet". De in Frankrijk wonende, maar in het oer-Hollandse Rijpwetering geboren en ge togen Zoetemelk had even daarvoor op schitterende wijze gewonnen en daardoor honderdduizenden Italiaanse tifosi een geweldige opdoffer verkocht. Joop Zoetemelk wordt aan staande zaterdagavond rond acht uur in Rijpwetering feestelijk onthaald en in een verlichte boot rondgevaren, waarna iedereen hem kan feliciteren in het dorpshuis. Dit alles gebeurt volgens het draaiboek van vijf jaar gele den, toen Zoetemelk als win naar van de Tour de France werd gehuldigd. Onmiddel lijk na het bekend worden van het wereldkampioen schap van de profwielrenner beierden gisteren in Rijpwe tering de feestklokken van de pas gerestaureerde R.K. Kerk een kwartier lang. Vlaggen werden uitgehan gen en bij de drogisterij van neef Cees Zoetemelk werd een levensgroot spandoek gehangen met de tekst „Joop, cum laude". FC Den Bosch nieuwe koploper DEN HAAG FC Den Bosch is momenteel de verrassende koploper van de eredivisie. De formatie van trainer Rinus Israel kwam mede op kop door de uitzege van 3-0 op debu tant Heraecles. Directe concurrent Feyenoord staat ook op acht punten, maar won in de Rotterdamse Kuip veel minder overtuigend (1-0) van NEC. De andere concurrent PSV won wel royaal, met 4-0 van FC Twente. Ajax is voorlopig geheel uit de kopgroep verdwenen. FC Groningen hield de Amsterdammers onder de duim: 2-L Ajacied Ronald Koeman, die na een kwartier uitvieL bleek zo ernstig geblesseerd, dat hij zich terug moest trekken uit de selectie van Beenhakker voor de wedstrijd tegen Bulga rije. FC Den Haag werd de enige Nederlandse profclub zonder puntverlies. De Haagse ploeg won de uitwedstrijd tegen Tri star met 2-1. Remco Boere was weer matchwinnaar. Verder onder meer in sporttribune Bellof 79e dode formule I Eriksen beslist voor Feyenoord Record voor Elly van Hulst Tweede schaakmatch Karpov-Kasparov in teken van haat Blauw Zwart op valreep langs UVS SVLV en Randstad Sport doelpuntloos Quick Boys laat nieuwe gezicht nog niet zien Frans Grimbergen verliezer af. JOHANNESBURG De EG-delegatie van minis ters van buitenlandse za ken hebben tijdens hun bezoek aan Zuid-Afrika geen concrete aanwijzin gen gekregen voor op sta pel staande hervormin gen. Hun voornemen be sprekingen te voeren met tegenstanders van het blanke bewind is maar ten dele geslaagd. Zo ging het bezoek aan de ge vangen zittende dominee Boe sak ging niet door.„Hii is geen toeristische attractie aldus minister Botha van buiten landse zaken. De leiding van het grootste oppositiefront, het UDF, weigerde te praten met de ministers. De overheersende indruk die de ministers tijdens hun be zoek hebben opgedaan, is het in brede kringen van blank en zwart bestaande gevoel dat er spoedig fundamentele veran deringen moeten komen. De Luxemburgse delegatievoorzit- te^Poos verklaarde dat sanc ties onvermijdelijk zijn indien er geen veranderingen komen. De EG is het in zijn geheel overigens niet eens over sanc ties jegens Zuid-Afrika. Minis ter Botha waarschuwde voor de „rampzalige gevolgen" van zo'n boycot voor de zwarten. Een woordvoerder van presi dent Pieter Botha zei na een langdurig onderhoud met de ministers in zijn residentie za terdag in Pretoria dat de rege ring actief hervormingen na streeft op basis van een uit gangspunt van geven en ne men. De regering had verder duidelijk gemaakt dat zij apartheid verwerpt, als dat de overheersing van de ene groep over de andere inhoudt of on rechtvaardigheid en ongelijk heid. Minister van buitenland se zaken Roelof Botha noemde het bezoek nuttig ondanks de eerdere twijfels. Minister Van den Broek over legt vandaag over de vastge houden socioloog De Jonge, Pagina 5: Zuid-Afrika schort betalingen op Deel mijnwerkers negeert stakingsoproep Vermiste surfer spoelt aan na 19 uur peddelen DEN HAAG De Westduitse surfer, naar wie marine en po litie zaterdagnacht met twee helikopters en een redding boot vergeefs hebben gezocht, is gistermiddag op zijn plank op het eiland Vlieland aange spoeld. De 40-jarige Norbert Pfafflein uit Neurenberg heeft op zijn plank ruim negentien uur in de Noordzee rondge dobberd. Het water was zeer koud en 's nachts was er in het gebied waar Pfafflein stuur loos ronddreef, sprake van windkracht acht. De man kwam in de problemen door dat zijn mast afbrak. De surfer heeft zo'n dertig kilometer peddelend afgelegd. Hij oriën teerde zich daarbij op lichtjes. Pfafflein had geluk, want hij had de stroom mee. De dren keling is licht-onderkoeld, maar verder gaat het goed met hem. Overigens was hij niet de enige surfer die in de proble men, kwam. sportweekeinde was Joop Zoetemelk Terwijl iedereen dacht, dat 'ie voor een ander bezig was de weg naar de wereldtitel te effenen, pakte hij hem »lf. Een uiterst spannend slot dus van de strijd om het wereldkampioenschap in het Iüaan9e Giavera del Montello. Een groot succes voor deze 38-jarige wielrenner, die met drie seconden voorsprong op de als tweede aankomende Lemond de eindstreep haalde. Een prestatie op die leeftijd! De Leidse Courant is de vijfenzeventig allang gepasseerd, blijft in de sport nog dagelijks haantje de voorste. Na twee weken proberen heeft die bant het ook bij u gewonnen. i De Leidse Courant wil ik bot 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: «ouranl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. m%T£eidóe (Soutont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1