Blauw Zwart [>p valreep angs UY S Altior debuteert met overwinning Sterke opening Roomburg Lugdunum en Roodenburg verspelen voorsprong UDO-jeugd houdt zich goed SPORTTRIBUIME Alkmania stelt teleur tegen Oranje Groen QeidöaQowuvnt MAANDAG 2 SEPTEMBER 1985 PAGINA 15 1/ASSEN AAR Er is reinig veranderd bij Hauw Zwart. Enthousias te en vechtlust voeren ok in de eerste klasse de oventoon. UVS had dat toeten weten, maar liet ich gisteren toch verras- en in een hektische slot- ase. De Leidse ploeg per- litteerde zich de luxe een estal prachtkansen te lissen en dat moet je nou hst tegen de jonkies van Hauw Zwart niet doen. )us werd de stand van 0- in de 8Se minuut alsnog mgezet in 2-1. Na bijna cht minuten extra speel- ijd, dat wel. Vat is toch het geheim van (lauw Zwart, dat uit de meest inmogelijke situaties terug- omt op een manier die aan >uitse clubs doet denken. Uit brekend verliezend coach lelby Raboen gaf het ant- roord: „Blauw Zwart doet wat 1VS nalaat. De ploeg kent zijn •kortkomingen en compen- eert die onafgebroken met instelling waar ik jaloers p ben. De spelers zijn in staat at zeer gedisciplineerd te oen en dat is des te opmerke- jker gezien hun jeugdige leef- jd. Blauw Zwart heeft boven- |ien van eerdere, vriend- de spelers van UvS alleen zijn te bedwingen door straffe mandekking. Dus die kregen ze ook. En met uitzon dering van Theo van Seggelen was niemand in staat echt uit die dekking te lopen. Blauw Zwart was veel feller en won daardoor de meeste persoonlij ke duels. Ik heb ervoor ge waarschuwd dat het een vechtploeg is, maar niemand heeft blijkbaar willen luiste ren". Trainer Chiel Jansen van Blauw Zwart was het daar mee eens, al staat bij hem vooral de ploegdiscipline voor op. „Jongeren", zei hij opmer kelijk koeltjes, „hebben de neiging in hun enthousiasme alle opdrachten te vergeten. Zeker als er pressie moet wor den gespeeld, wil iedereen naar voren rennen. Als dat ge beurt, krijgt de tegenstander zoveel ruimte dat je altijd een paar doelpunten om je oren krijgt. De jongens die er nu in staan, gemiddeld zo'n twintig jaar, kunnen die drang be heersen. Ze zijn bereid hun opdrachten uit te voeren, be reid om een tegenstander ne gentig minuten lang uit te schakelen én bereid tot het eind toe te blijven vechten". Te speels Dat is één van de redenen waarom bijvoorbeeld Ed Ruy- grok op de bank zit. Hij be hoort ondanks zijn 24 jaar nog tot het oude Blauw Zwart en is volgens Chiel Jansen te speels voor het nieuwe Blauw Zwart. Met andere woorden: hij past niet in de discipline. Een kwartier voor tijd mocht Ruy- grok evenwel invallen om „oorlog te maken", zoals dat in de wat ongelukkige voetbal terminologie heet. Ruygrok gebruikte handen en voeten, maar ook één keer heel goed zijn hoofd. Daarmee kopte hij twee minuten voor tijd een vrije trap van Marcel l'Ami in de verste hoek (1-1). De sensa tie was toen al compleet, om dat UVS de gehele wedstrijd een voorsprong had bezeten. Scheidsrechter Verbeek, die wat warrig leidde, had al in de derde minuut erg gemakkelijk naar de strafschopstip gewezen bij een confrontatie tussen de Leidse spits Hans Verkuijlen en Peter van Leeuwen. Link sachter Vermeer schoot per fect 0-1 achter de verder weer uitblinkende doelman Carlo l'Ami. Die voorsprong leek het technisch goede, maar te zelf verzekerde en daardoor vaak nonchalante UVS moeiteloos vast te kunnen houden. Het enige dat Blauw Zwart in de strijd gooide was wat fysiek geweld, dat vaak niet op zijn plaats was. Vooral spits Rob Gras had nogal eens proble men zich te beheersen. UVS had toen gewaarschuwd moeten zijn, maar volhardde in zijn speelwijze. Zelfs een tierende Raboen kon zijn spe lers niet op andere gedachten brengen. Blauw Zwart liet in het eerste kwartier na rust zien dat het elftal zich nog al lesbehalve geslagen achtte. UVS werd naar achteren ge drukt en ook al ontstond er ei genlijk niet één echte kans. het was wel overduidelijk dat de Leidse verdediging onder druk een ramp is. Van uitver dedigen was geen sprake meer, van rust al evenmin en alleen de ballen die bij Van Seggelen terecht kwamen le verden gevaarlijke situaties op. Van hem ook kwamen de momenten die Blauw Zwart kansloos hadden moeten ma ken. Maar Van Leeuwen (drie keer). De Kruijs (twee keer) en Verkuijlen misten op soms nog geen meter van het doel of stuitten op de voortreffelij ke reacties van doelman l'Ami. Zwoegen en hopen Blauw Zwart was slechts in de 70e minuut vlakbij de gelijk maker, maar de inzet van Marcel Veeren op een trekbal van Ruud Luyken ketste tegen het been van doelman Schou ten. Omdat UVS er niet in slaagde de ontmoeting te be slissen, bleef Blauw Zwart on afgebroken zwoegen en hopen. Terecht, zoals Ruygrok vlak voor tijd tot ieders verrassing en ook wel verbijstering aan toonde. Omdat scheidsrechter Verbeek maar niet wilde af fluiten na een enkele blessure en enig tijdrekken van Leidse kant, was het duel met die ge lijkmaker nog niets eens afge lopen. En toen bleek weer die merk waardige kracht van Blauw Zwart, dat het begrip consoli deren niet wil leren. Luyken brak op rechts door, liet een voorzet door die over iedereen heen ging en waar Veeren met een hele mooie snoekduik het hoofd achter zette. De bal be landde in de verste hoek, net achter de paal en even leek het of het hele stadionnetje stil viel. Toen iedereen, en vooral de Leidse afvaardiging, besefte wat er eigenlijk was gebeurd, stonden er zo'n vijftien Wasse- naarders in een grote kluwen te dansen rond de middenstip. Na én enkele wedstrijd is al wel duidelijk dat Blauw Zwart geen bescheiden debutant hoeft te zijn. De beperkingen op vooral het technische vlak worden meer dan goed ge maakt door andere eigen schappen. Blauw Zwart-UVS heeft nog eens aangetoond dat kwaliteit niet altijd borg staat voor resutlaat. En kwaliteit gebaseerd op het verleden he lemaal niet. Van Seggelen was bij vlagen nog wel nadrukke lijk aanwezig, maar een speler als Filippo raakte gisteren te gen een aantal spelers van soms net achttien jaar geregeld in pure paniek. Zolang dat ge beurt, zal UVS zijn kampioen saspiraties nog een seizoen moeten bewaren en ligt de toe komst, wat je daar ook van mag denken, bij de ongecom pliceerde jongeren. DICK HOFLAND Blauw Zwart-UVS 2-1 (0-1): 3. Ver meer 0-1 (strafschop), 88. Ruijgrok 1- 1, 90 Veeren 2-1. Scheidsrechter: Verbeek. Toeschouwers: 800. Waar schuwingen. Van Leeuwen, Marcel l'Ami (beiden Blauw Zwart) en Weerlee (UVS). Blauw Zwart: Carlo l'Ami; Van de Berg (Mos). Van Leeuwen. Van de Ploeg. Marcel l'Ami; Luyken, Bakker (Ruijgrok), Olyslagers; Gr Voorna UVS: Schouten; Orsagen, Jansen, Fi lippo. Vermeer, Weerlee. Neuteboom, Van Seggelen. Van Leeuwen; Ver kuijlen, De Kruijs. ZDELOFARENDSVEEN - Kort voor tijd deelde erde klasse debutant Al- ïor de genadeslag uit en tadelde het hoger inge- phatte DOSR met een ijnlijke nederlaag op: 1-2. Bezien de veldverhouding pen pt pal na rust was deze tre litkomst nogal verbazend. *Je)OSR was tot dan de be- fere ploeg geweest, met ju. lame in de combinatie, en Hie |ad de score geopend. »r Haar in plaats van het sle tarwei af te maken, was iet Altior dat zich op- Jjp jichtte en uiteindelijk de ze- [olie buit pakte, ige )e trainer van de Roelofa- tu_ endsveense ploeg, Wim van es- Jarskamp, wilde er achteraf en (een doekjes om winden: „Na lat wij scoorden, was het heel riest met het totale team. Zo lanjecht en met zo weinig bezie ler- jng heb ik DOSR al heel lang deuet meer zien spelen. Het ïndraarom is voor mij een raad- dag el. Werd er te vroeg gedacht in jat we de winst wel binnen ellipuden slepen? Hoe dan ook, 12k kan het niet echt vatten". aalf)e verheugde nieuwe leids- i ophan van de Langeraarse win- laars. Frank van Dam, con- oenjudeerde sober: „De ploeg nd-|eeft de oefencampagne prima he-ifgewerkt. Vandaag waren r» aantal spelers in de wed- ijdopening toch gespannen vond ik dat DOSR niet iorm goed, maar toch beter ;elde. Na de treffer van hen Altior echter bepaald niet sweken. Met een verheu- ?nd resultaat." t aanvankelijk betere spel in DOSR resulteerde niet in te veel panklare kansen, 'el testte spits Richard Wes- lman, veelal in rommelige ituaties, met goede schoten de Spelmoment uit het door Altior met 2-1 gewonnen duel van DOSR. stuwende werk van de alom tegenwoordige middenvelder Richard van der Meer in de vervolg. Toch gaf de Roelofa- afronding zelden het beoogde rendsveense thuisploeg door beter gegroepeerd te spelen de toon aan, mede doordat de be zoekers grossierden in balver lies. En dat terwijl Altior toch van plan was om niet het hoofd te verliezen en waar no dig koeltjes op balbezit te spe len. Al met al genoot het pu bliek voor de pauze nauwelijks van de doorgaans povere ver toning. Nog maar een minuutje terug uit de kleedkamer brak DOSR dan toch de score open. Ri chard van der Meer zond de bal vanuit een vrije trap hoog het doelgebied in, Richard Wesselman kopte naar Fred Mol, die het leer met een fraaie boog in de uiterste doel- hoek knikte: 1-0. De vreugde van de thuisploeg werd spoe dig getemperd. De Langeraar se middenvelder Hans de Har- tog trok van rechts voor, René van de Hoorn kopte door en Frans de Boer pegelde van dichtbij snoeihard in: 1-1. Het spelbeeld werd nu veel even wichtiger. Het centrale verde digingsduo van Altior (John Bader/Gerrit van Tol) diri geerde de ploeg nu overtui gend, maar kwam bij enkele DOSR-kansen maar net goed weg. Aan de andere kant lukte het met name de meermalen doorbrekende Henk Bader niet om de aanval af te ron den. Dezelfde Bader had toch een flink aandeel in de Altior- zege. Van de rechtervleugel trok hij strak en laag voor op Hans de Hartog, die dankbaar inknalde: 1-2. LEJO BUCK Scoreverloop: 46. Mol 1-0; 53. De Boer 1-1; 88. De Hartog 1-2. DOSR: Dobbe, Van Emmerik, Van Ruiten, Ron Loos, Van Klink, Erwin Loos, Van der Meer, Mol, Hogen- boom, Wesselman, Rietbroek. Altior Pieterse, Oostdam, Van Tol, John Bader, Otto, De Hartog, René van de Hoorn, Ouwerkerk, Henk Ba der, Cees Bader (Louis van de Hoorn), Frans de Boer. LEIDEN In de zondagafdeling vonden op de eerste speeldag pen echte verrassingen plaats, of het moet het 1-1 gelijkspel an degradant Alkmania tegen Oranje Groen zijn. De overige itslagen voldeden min of meer aan de verwachtingen. ilkmania moest zelfs een achterstand goedmaken, nadat Bert Ridder voor Oranje Groen had gescoord. Rob Bouwmeester irgde er echter voor, dat de blauwhemden alsnog één ount kten. tweede degradant, Meerburg, won overtuigend met 4-1 van ~idse Boys. Rini van Veen vond tweemaal het Leidse doel, |ené Meyer en Werner Pilanen beiden éénmaal, ickers '69 klopte VNL met 2-0. Carlo van Muiden scoorde Iverwege de eerste helft 1-0, Hein Visser bepaalde de eind- ind in de laatste minuut op 2-0. >k Stompwijkse Boys scoorde viermaal, waar VN A twee keffers tegenover stelde. De winnende doelpunten kwamen van *heo van de Bos (tweemaal), Wim van Benthum en Wim Lui- i, terwijl Ronald Zandvliet de tegenscore verzorgde. C won knap met 0-1 van Bernardus. Janus van der Linden toot raak voor de Leidenaars. LEIDEN De dit week einde gestarte hockey- competitie begon goed voor Forescate. Heren en dames wonnen. Bij de he ren waren er ook zeges voor Noordwijk en Room burg. Roomburg versloeg Dopie met 4-1. De vernieuwde voor hoede van Roomburg presteer de goed, Bas Koning opende de score, Harald van Duin zor- de voor 2-1 en de teruggekeer de Kees Wendt schoot num mer drie en vier in de touwen. Ondanks de grote cijfers was het verschil tussen Roomburg en Dopie niet zo groot. Een in- dividualistiescher Dopie miste met een strafbal halverwege de tweede helft een goede kans op een tweede gelijkma ker, hetgeen niet onverdiend geweest zou zijn. Forescate kende een moeizame voorbe reiding op de competitie en speelde dan ook nog wat on wennig. Tegenstander Cartou che opende de score, maar in de tweede helft hadden de Voorschotenaren hun draai voldoende gevonden om tot een overwinning te komen. Hans Riemens en Jelmer Sier- sema sleepten de 2-1 uit het vuur. Alecto verloor onnodig met 1-0 van VCL. De Leider dorpers hadden gedurende de gehele wedtsrijd een over wicht op de Hagenaars, maar kwamen niet tot scoren. VCL deed dat wel drie minuten voor tijd in een van hun schaarse uitvallen. Noordwijk boekte een 3-1 zege op HLC. De teruggekeerde Peter Jan Rubingh verzilverde de eerste strafcorner, Noud Hekkens zijn tweede strafbal. HLC maakte nog wel de aansluit- treffer, maar het goed spelen de Noordwijk liep via Eric Verdoorn nog verdiend uit naar 3-1. Nieuwkoop speelde met 1-1 gelijk tegen Gouda. Alphen verloor met 2-0 bij Rijswijk. Catwijck boekte een 3-0 thuisnederlaag tegen Wad- dinxveen. Noordwijk (dames) verloor met 1-0 bij Spirit. Een verdedi gingsfoutje bezorgde Noord wijk voor de rust deze achter stand. In de tweede helft was Noordwijk duidelijk sterker dan zijn Roterdamse tegen stander, maar wist echter niet tot scoren te komen. Room burg kampte op Zoetermeer met dezelfde kwaal. Van de vele kansen rondde alleen An- net de Vries een voorzet goed af. Met uitvallen kwam Zoe termeer echter tot drie treffers en 3-1 winst. De ionge Alecto ploeg haalde een i 1 gelijkspel in en tegen Rijswijk, 1-1. Technisch waren de jonge Lei derdorpers zeer goed, maar de hardheid van de tweede klasse is nog even wennen. Correlien van Buuren tekende voor de Alecto treffer. Forescate pak te Cartouche met 3-2. Wille- mijn van Woensel, Jasmijn Noordberg en Karen Wassink zorgde voor een ruime 3-0 voorsprong. Vlak voor tijd kwam Cartouche nog terug tot 3-2, maar bracht de twee pun ten niet meer in gevaar. Gou da remiseerde met Catwijck, 1-1. Nieuwkoop, debuterend in de tweede klasse, verloor met 3-2 van Groen Geel. LEIDEN Lange tijd heeft het ernaar uitgezien, dat de Leidse degradanten Lugdunum en Rooden burg hun eerste wedstrijd in de tweede klasse in winst zouden omzetten. Tegen respectievelijk RKAVV en Den Hoorn moesten beide ploegen echter een 2-0 voorsprong uit handen geven om op 2-2 te eindigen. Ook SJC kende een voortvarende start. Na 2-0 ging de winst evenwel toch naar de run- ner-up van vorige jaar, Verburch: 4-3. Een gelijk spel was ook weggelegd voor het nog zeker niet in topvorm verkerende Al- phense Boys. Het werd te gen Westlandia 0-0. Roodenburg Den Hoorn 2-2 (1-0) Met „nieuwelingen" Henny Koet en Richard Klein en de jeugdige Marcel van der Valk in de gelederen kwam Rood enburg sterk uit de startblok ken, wat resulteerde in het vroege openingsdoelpunt van Ronald Janssen. De Leidena- ren bleven goed in de wed strijd en even na rust leek Arno Lancel de strijd te beslis sen. Een in dezelfde minuut gerealiseerde tegentreffer bracht de spanning echter weer volledig terug. Den Hoorn, dat vanuit een gesloten verdediging speelde en zich gezien de twee snelle spitsen veelvuldig van de lange pass bediende, profiteerde tien mi nuten voor tijd van een misre kening van Hans Koree: 2-2. RKAW - Lugdunum 2-2 (0- 1) Na twee doelpunten van Jan van der Reyden leek degra dant Lugdunum op rozen te zitten op de prachtige grasmat in Leidschendam. RKAVV- middenvelder Hans Kwetters vergalde alle Leidse pret evenwel door het daarna ver kregen overwicht van de gast heren in twee treffers tot ui ting te brengen. De trainer van de Leidenaren, Clement Koster, weet de ineenstorting van zijn brigade aan de oner varenheid van zijn formatie: „We speelden met zeven jon gens van onder de twintig. Dan kan je zoiets verwachten. Desondanks blijf ik vertrou wen hebben in de jongelin gen." Alphense Boys - Westlandia 04) Het probleem van trainer Jan van Daal wie in het Alphense doel te posteren, werd vlak voor de wedstrijd door voor gisteren verkozen Arie Tolle naar opgelost. De lange doel wachter ging bij het inspelen door zijn enkel, zodat Rob Plu (ex-FC Den Haag) zijn plaats onder de lat mocht innnemen. Een ander dilemma voor Van Daal, namelijk wat doe ik met Jan Verwoerd, is in zoverre opgelost, dat Paul Bahlmann „in verband met werkzaamhe den (trainerschap bij Rijns- burgse Boys)" heeft besloten de pijp aan Maarten te geven. Bahlmann speelde daarom te gen Westlandia zijn laatste wedstrijd in het standaard- shirt van de Boys. Verwoerd zal hoogstwaarschijnlijk laatste man gaan spelen. Mede door al deze problemen kwamen de Alphenaren niet tot hun sterk ste spel en moest tegen de bij- na-degradant van vorig jaar een punt ingeleverd worden. Verburch - SJC 4-3 (0-2) Ook in Noordwijk waren er strubbelingen met de opstel ling. In tegenstelling tot zijn Alphense collega had de nieu we trainer Jan Faas echter niet teveel maar juist te weinig goede spelers. Vandaar ook dat voor de competitie grote druk is uitgeoefend op Ben en Joop van der Zalm, Peter Marijnen en Maarten Plug om van hun besluit om te stoppen af te stappen. Uiteindelijk zijn de eerste drie over de streep ge trokken, waardoor een verge leken met vorig seizoen vrij wel ongewijzigd team op het Haagse veld verscheen. Een team dat zo goed speelde, dat door treffers van Jos Alders en Ruud Alkemade (penalty) met een verdiende voorsprong gerust kon worden. Na de thee waren de bordjes geheel ver hangen. Verburch profiteerde gretig van individuele fouten van SJC-ers en scoorde vier doelpunten op rij. Ben van der Zalm maakte nog de aanslui tende treffer, maar echte aan sluiting kreeg men niet. LEIDEN Maar liefst acht doelpunten waren te aanschouwen bij het duel tussen LFC en HVV. Daar de Leidenaren na een 3-2 voorsprong aan het knoei en sloegen, startten de ka naries het seizoen in de derde klasse A met een nederlaag: 3-5. In Oegst- geest lijkt de nieuwe trai ner Cor Nieuwenhuizen de jeugd goed ingepast te hebben. Sterk spelend haalde UDO tegen VELO een zeer verdiende 2-2 binnen. In de derde klasse C ging het de Noordena ren in hun competitiestart tegen SMV niet naar den vleze: 1-3. LFC - HVV 3-5 (1-2) Eerste gewin is kattegespin, moeten de Leidenaren hebben gedacht toen een 0-2 achter stand door Nico van Dam (2x) en Peter Gijsman in een 3-2 voorsprong was omgezet. Een voorsprong die volkomen te recht was, daar LFC ijverig te werk was gegaan. Jeugdige onervarenheid was er onder andere de oorzaak van dat dat Haagse kattegespin toch een daalder waard bleek. Toen ook nog Hans de Kruif en Nico van As met blessures het veld moesten ruimen, was de Leid se weerstand volledig gebro ken. UDO - VELO 2-2 (1-0) Cor Nieuwenhuizen was na na afloop van de wedstrijd een te vreden man. De van Gouda afkomstige trainer kon dat ook zijn, omdat de jeugdige nieu welingen zich goed staande hadden gehouden. Zij Ger- tJan en Nico van Rijn, Her man van der Broek en Wilbert Vink hadden de moeilijke taak de Witteman-broers te doen vergeten. Met name de 19-jarige Nico van Rijn kweet zich uitstekend van zijn taak. Twee doelpunten en verschil lende goede acties getuigden van aanwezig talent. Nieuwen huizen is verstandig genoeg om niet nu al te juichen, want „het seizoen is nog erg lang". NSV'46 - SMV 1-3 ((H)) Pas in de 65e minuut kon men in Noorden het eerste competi tie-doelpunt bejubelen. Arjan van Koert was ervoor verant woordelijk dat de Noordena ren het eerste woord hadden. Het was ook meteen het laat ste. Geklungel in de verdedi ging deed NSV de das om. Eerst blunderde Riny van Koert door een tegenstander tussen hem en keeper Peter de Jong over het hoofd te zien. Vervolgens ging Frank Lelie veld in de fout door het leer achter De Jong te deponeren. Een slotoffensief bracht niet de gehoopte gelijkmaker, maar een derde Rotterdamse treffer

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15