Dit is een droom J Sourant r WIELERWERELD IN HEMD GEZET Cruijff geeft falen Ajax toe Bellof 79e dode onder rijders Grand Prix 71 '2Z Krajicek wint op Waldeck Koeman W zegt al voor oranjeteam Gisbers naar ploeg Schuiten JOOP ZOETEMELK NA VEROVEREN WERELDTITEL: Van olympische titel tot wereldkampioen v MAANDAG 2 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 CHAMPK* Stefan Bellof SPA/FRANCOR- CHAMPS De auto sport heeft gisteren opnieuw een slachtof fer geëist en opnieuw betrof het een West- duitse coureur. Na Rolf Stommelen (1983 in Riverside, VSt) en Manfred Winkelhock (drie weken geleden in Mosport, Can) raas de de 27-jarige Stefan Bellof op het circuit van Francorchamps de dood in. Hij was de 79e Grand Prix-rijder die na de oorlog in de au tosport het leven liet. De coureur uit Giessen raakte bij een wilde in- haalpoging de wagen van de Belg Jacky Ickx en boorde zich vervolgens met een vaart van bijna 250 kilometer per uur recht in de vangrail. Vol gens de artsen was hij op slag dood. De race werd veertig minuten geneutra liseerd en vervolgens her vat. De organisatoren staakten de wedstrijd, met Wollek/Baldi aan de lei ding. definitief toen het overlijden van Bellof be kend werd gemaakt. Jackie Ickx kwam er met de schrik van af, al klaag de hij later over pijn in de nek en werd hij uit voor zorg naar een ziekenhuis in Brussel gebracht. Twee doktoren pasten op de onheilsplek nog wel hartmassage toe bij Bellof, maar alle hulp kwam te laat. De Westduitser kon pas na twintig minuten uit het wrak van zijn Porsche worden bevrijd. Volgens ooggetuigen had Bellof bij die snelheid en zo'n bot sing geen schijn van kans het er levend vanaf te brengen. Temeer, omdat op een halve meter achter de afscheiding een beton nen muur stond, een ver gelijkbare situatie met de plek waar enkele weken geleden Winkelhock het leven liet. Bellof begon in de auto- rensport op 16-jarige leef tijd en leerde het vak in de formule 2 en 3. In 1984 werd hij wereldkampioen uithoudingsrijden. Dit jaar kwam hij voor Tyrell uit in de formule 1. Morgenuren In de morgenuren waren de toeschouwers op het supersnelle circuit in de Ardennen al opgeschrikt door een ernstig ongeluk. De Belgische Formule 3-coureur Eric Bachelart, die enkele w^ken geleden op Zolder nog een race won, kwam in botsing met een concurrent en vloog met hoge snelheid over de vangrail heen. Hij liep een zware hersenschudding op en verscheidene botbreu ken. Pas s'avonds was het levensgevaar geweken. De Britse formule 1-piloot Jo nathan Palmer kwam er bij zijn ongeluk van vrij dag met een lichte hersen schudding en een gebro ken been nog genadig vanaf. Getty schenkt cricket club zeven miljoen LONDEN De Amerikaanse olie-mag naat John Paul Getty II heeft anderhalf miljoen pond sterling (6,7 miljoen gulden) geschonken voor de bouw van een nieuwe tribune op de Lord's, het beroemde cricket- stadion van Londen. De bijdrage van Ge tty is goed voor eenderde van de bouwkos ten van de tribune op het 200 jaar oude veld van Maryelbone Cricket Club (MCC). Volgens een woordvoerder van MCC ziet Getty cricket als kunst. Eerder dit jaar werd in Londen levende Getty al de groot ste weldoener van de Britse kunstwereld. De National Gallery ontving toen een gift van 50 miljoen pond (225 miljoen gulden). Atleet overlijdt na hartverlamming OSLO Een Noorse at leet, wiens identiteit niet is bekend gemaakt, is za terdag overleden aan de gevolgen van een hart verlamming. De 23-jarige loper zakte tijdens de halve marathon van Oslo plotseling in elkaar. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis hebben artsen tevergeefs gepro beerd hem het leven te redden. GRONINGEN Vrije verdediger Ronald Koeman van Ajax is wegens een blessure niet beschikbaar voor de woensdagavond in Heerenveen te spelen vriendschappelijke in terland tussen Nederland en Bulgarije. In Groningen verliet Koeman na 25 minuten het veld wegens een voetblessure. Na over leg tussen de medische staf van Ajax en de in Groningen aanwezige bondscoach Leo Beenhakker, is besloten Koeman niet te se lecteren. De plaats van de geblesseerde Ro nald Koeman wordt ingenomen door Dick Schoenaker, middenvelder van FC Twente. MONTELLO Jan Gisbers, tot voor kort ploegleider van Kwantum, gaat naar de nieuwe formatie van Roy Schuiten. De Eindhovenaar wordt op genomen in de technische staf, die verder wordt gevormd door Piet Lie- bregts en Schuiten zelf. Gisbers, die de taak van organisator en coordina tor krijgt, leidde jarenlang een ama- teurploeg. Vorig jaar werd hij ploeg leider van de formatie, waarin Jan Raas toen nog actief was. Begin juni werd Gisbers op een zijspoor gezet. Raas, die wegens een slepende rug» blessure een streep onder zijn actieve carrière moest zetten, volgde hem op. DEN HAAG Nationaal [jeugdtenniskampioen Richard Krajicek (14) is gisteren na een (spannende finale winnaar ge- vorden van het herenenkel- jspel B op park Waldeck. In het open toernooi in Kijkduin klopte hij Ben de Jel met 1-6, 7-5, 6-3. Een goede overwin ning, aangezien veteraan De [Jel dit seizoen al vier B-toer- op zijn naam heeft ge- SBBSBBI MONTELLO „Geef die man een standbeeld!" Teun van Vliet wees naar Joop Zoetemelk, die even verderop bedolven werd onder een giganti sche mensenmassa. In het Italiaanse Montello, waar iedereen rekende op een thuiszege van Mo- ser of Argentin, had de 38-jarige zo juist afgere kend met alle critici. Wereldkampioen, wie had nog op Joop Zoete melk gerekend? Gebo gen over zijn fiets, sprak hij: „Ik heb gewonnen, dank zij de ploeg. We hebben met z'n allen hard gewerkt. Niemand heeft verzaakt. Ik heb de beloning daarvoor ge kregen. Ik ben blij, maar ik geloof dat ik het alle maal nog niet besef". De nieuwe wereldkampioen stond wat onwennig het tumult rondom hem te aanschouwen. De man, die alles meemaakte in zijn carrière, had nooit meer gehoopt op een we reldtitel. „Ik geloof dat dit mooier is dan het winnen van de Tour r„ de France. Daar werk je drie weken lang naar toe, zoiets zie je aankomen. Op deze leeftijd wereldkampioen worden is toch een droom. Daar mag je vooraf niet in geloven. Ik geloof het eigen lijk nog niet'zei de als altijd zeer bescheiden Zoetemelk. „Ja, ik was sterk, maar we gingen met een hele goede groep de finale in. Er is niets afgesproken met Gerard Veldscholten en Johan van der Velde. We begrepen alle drie wel, dat we moesten aanvallen. Johan en Gerard hebben het geprobeerd en ik ben ook gewoon blijven de marreren. Opeens zat ik in de goede ontsnapping. Ik be greep het zelf ook niet, maar op het moment dat ik vijftig meter voorsprong had, besef te ik wel dat ik nergens meer op moest wachten. Achter mij stopten Johan en Gerard alles af. Gos, wat hebben we sterk gereden. Ik geloof niet dat het geluk is, deze titel, al zou ik zonder ploeggenoten nergens zijn geweest. Eerst heeft Jacques Hanegraaff mij weer teruggebracht na een valpartij, terwijl in de finale de hulp helemaal grandioos landse wereldkampioen na hemzelf. „Wat die man alle maal voor de wielersport ge daan heeft, is niet te beschrij ven. Ze hebben geprobeerd hem kapot te krijgen, hij neeft fikse morele tikken ge kregen, maar hij zet hier ie dereen te kakken. Joop weet precies hoe je als sportman wraak moet nemen. Een fan tastisch sportman. Ik ben erg blij dat ik dit mocht meema ken als ploegleider. Ja, we hebben vooraf over de tac tiek gesproken, maar met Joop hoef je dat eigenlijk niet. Hij weet zelf wel wat goed of slecht is". Het was in Montello fraai om te zien hoe drie paar oranje armen naar boven staken toen Joop Zoetemelk de fi nishlijn passeerde. Drie ren ners met verschillende spon- sorbelangen waren echt blij met de Nederlandse zege. Jo han van der Velde: „Ik ben vooral blij voor Joop. Na tuurlijk had ik zelf graag ge wonnen, maar hij verdient deze titel ten volle. Ik heb in de finale graag voor hem ge werkt. In het eerste gedeelte deed Joop zijn werk ook voor mij. Ik gun het hem van har te, vooral ook omdat hij nog steeds zoveel voor de wieler sport betekent". Ook Gerard Veldscholten was content met Zoetemelks gouden race. De Tukker, die in de slotfase verschillende keren de aanval koos, ging dan ook juichend als veer tiende over de finish. „Ik was goed vandaag, dus heb ik ge werkt. Kijk, als ze mij laten gaan, win ik misschien, maar zo is het ook prima opgelost". TREVISO De meest op- merkelijke overwinningen uit de laatste vijftien jaar van de carrière van wereld kampioen Joop Zoetemelk zijn: Ronde van Frankrijk: 1980 (tweede in 70. 71, 76, 78, 79 en 82). Ronde van Spanje: 1979 Nederlands wegkampioenschap: 1971 en 1973. Parijs - Nice: 74. 75 en 79. Ronde van Nederland: 75 Ronde van de Haute-Var: 73, 79, Ronde van Romandie: 74 Blois-Chavllle: 77,79 Tirreno-Adriatico: 1985 Catalaanse week: 1974. Andere overwinningen uit dit seizoen zijn een ritzege in vijfde etappe van de Tirreno - Adriati- co, Veenendaal-Veenendaal en de criteriums van Voerendaal, Maastricht en 's-Heerenhoek. Diep respect „Ik heb diep respect voor Joop", aldus ploegleider Jan Raas, zelf wereldkampioen in 1979 in Valkenburg en nu be geleider van de eerste Neder- Geen Tour Veel later, toen alle drukte rond Joop Zoetemelk wat was weggeëbd, keek good- gold-Joop nog even naar het volgende seizoen. In de re genboogtrui zal hij dan zijn criteriums fietsen, misschien nog de klassiekers doen en wellicht nog twee étappe- koersen. „Nee, geen Tour de France meer", sprak de man, die Nederland de enige, maar tevens belangrijkste medaille van deze wereldtitelstrijd be zorgde. „Ik geloof dat we binnenkort maar eens het programma moeten bespre ken. Ik denk dat het beter is dat ik me beperk tot koersen die ik zelf kan uitzoeken. De jongeren moeten de rest dan doen. Ik moet overigens be strijden dat mijn overwin ning vandaag een deklasse ring voor de jongeren zou in houden. Juist zij hebben er mede voor gezorgd, dat Ne derland weer een wereld kampioen heeft. Ze hadden ook zelf kunnen winnen, zp- als sommigen van hen ooit ook de Tour tot een goed ein de zullen kunnen brengen". GERHARD NIJBOER MONTELLO Joop Zoetemelk heeft hon derdduizenden Italiaanse tifosi een geweldige op doffer verkocht. Hij zette tevens zijn medevluch ters Greg Lemond, Mo reno Argentin, Claudio Corti en Stephen Roche in hun hemd in een titel strijd, die één van de spannendste aller tijden genoemd mag worden. In de beginfase offerde Hen- nie Kuiper zich helemaal op voor de vaderlandse belan gen, die eigenlijk moesten zorgen dat Johan van der Velde en Adrie van der Poel een goede uitgangspositie zouden krijgen in de finale. De 34-jarige renner uit Putte reed rondenlang op kop van het peloton om twee vluch ters, Joachim Schlaphoff en Kim Eriksen, terug te halen. Toen dat was gebeurd, de marreerde Kuiper enkele malen vlak achter elkaar, zo doende de Italianen handen vol werk bezorgend. Maarten Ducrot, Johan Lammerts en Jacques Hanegraaff vervolg den de werkzaamheden van Kuiper, die door een valpartij- werd teruggeworpen en later afstapte. Halverwege de 265 kilometer lange koers koos Teun van Vliet de aanval. Hij kreeg Charlie Mottet mee, en hield dus de benen stil, maar meteen demarreerde Ducrot. Èr ontstond eep kopgroep van zes renners, die maxi maal een minuut voorsprong nam. Nadat een valpartij Joop Zoetemelk en Giuseppe Saronni op achterstand had gezet, waardoor Jacques Ha negraaff met zijn laatste re serves Zoetemelk weer terug moest brengen, stapten ach tereenvolgens Nico Verhoe ven, Hanegraaff en Ducrot af. Hun werk was gedaan. Even leek het erop dat het wereldkampioenschap snel beslist zou worden toen een nieuwe valpartij zes renners aan de leiding bracht. Na mens Nederland was kopman Johan van der Velde verte genwoordigd, terwijl Italië Bombini en Frankrijk Ar- naud mee hadden. De groep pakte drie minuten voor sprong, maar onder aanvoe ring van de Belgen en Ame rikanen kwam er weer een hergroepering op 30 kilome ter van de finish. Zinderend Dat was meteen het sein voor een zinderende finale, waar in vrijwel alle naties hun beste mensen lieten aanval len. Achtereenvolgens More no Argentin, Greg Lemond, Gerard Veldscholten, Step hen Roche, Claudio Corti en Jürgen Marcussen probeer den de beslissing te forceren. Niemand kwam verder dan een voorsprong van maxi maal 100 meter, maar achter aan het peloton werden de renners één voor één gelost. Er bleven slechts 14 kansheb bers over, onder wie de Ne derlanders Zoetemelk, Veld scholten en Van der Velde. Met nog één ronde van vijf kilometer te gaan sprong Joop Zoetemelk op de venij nige klim uit de groep. Greg Lemond attaqueerde en sleurde de hele groep mee. Veldscholten begreep ook dat er maar één kans op de zege was. Aanvallen en zodoende de concurrentie afmatten. De Oldenzaler sprong weg, ver volgens kwam Lemond weer bij, terwijl ook Stephen Ro che aansluiting vond. Bij elkaar Ook de Italianen stelden alles in het werk op de groep bij elkaar te houden. „We wisten dat we in dat geval kansloos waren", aldus Joop Zoete melk. „We moesten dus kort blijven aanvallen". Zijn der de demarrage, op drie kilo meter van de finish, bracht het onverwachte succes. Ach ter Joop Zoetemelk sprintte Greg Lemond naar de twee de plaats, terwijl de Italiaan se favoriet Moreno Argentin genoegen moest nemen met de derde plek. GERHARD NIJBOER GRONINGEN Door een taxatiefout van doel man Stanley Menzo heeft Ajax de eerste nederlaag in een uitwedstrijd opge lopen. Halverwege de tweede helft wilde de ver der uitblinkende doelman de bal naar de vrijstaande Mtihren gooien, maar hij had niet in de gaten dat Van den Berg in de buurt stond. Via diens intercep tie kwam Houtman in bal bezit. De aanvalsleider van FC Groningen benut te het buitenkansje dank baar en produceerde met een hard schot zijn vierde treffer in dit seizoen(2-l). Dat het verlies, de tweede in vijf dagen, voor de landskam pioen overigens terecht was, gaf ook technisch directeur Cruijff volmondig toe. „We hebben misschien vijf minuten gedomineerd. Ajax heeft de klasse wel, maar het kwam er niet uit. Ik ben vooral teleur gesteld over het aantal uitge speelde kansen. We hebben geen moment ons eigen spelle tje kunnen spelen en veel te veel persoonlijke duels verlo ren". Cruijff had na de nederlaag te gen PSV één wijziging toege past. De jeugdige Rijnink moest in de defensie plaats maken voor routinier Spelbos, die tijdens zijn eerste optreden in de competitie een goede in druk maakte tegen Houtman. Trainer Berger van de thuis club had ook conclusies ge trokken uit het verlies tegen Fortuna Sittard en liet Bakker en Söllner buiten de ploeg ten gunste van De Koek en Roos- sien. Open vizier FC Groningen was Ajax met open vizier tegemoet getreden en hanteerde hetzelfde con cept als de Amsterdamse ploeg. Vrije verdediger Van Tiggelen functioneerde veelal als extra middenvelder. Mede door zijn uitstekende optreden slaagden de Groningers erin om de aanvalsopzet van Ajax in een vroegtijdig stadium te ontregelen. Bovendien kreeg de Amsterdamse ploeg al snel een tegenvaller te verwerken, omdat Koeman zich wegens een blessure moest laten ver vangen door Rijnink met als gevolg verschillende positie wijzigingen. De Groningers bleken voor de pauze al in staat om Ajax partij te bieden, maar in het van spanning overlopende treffen bleven uitgespeelde kansen lange tijd uit. Die kwamen pas in de slotfase tot stand. Scheidsrechter Keizer weiger de de thuisclub een strafschop toe te kennen na hands van Van Basten en Houtman joeg de bal met een volley over het doel. Kort voor de rust sloeg Ajax toe. Doelman Storm (ex-Ajax), kon de bal niet onder contröle krijgen na een uithaal van De Wit en Vanenburg was ter plekke om de klus af te ron den. Enige minuten later leek FC Groningen op gelijke hoog te te komen, maar uit de vrije trap van Houtman belandde de bal via de vuisten van Men zo en de lat weer in het veld. Toch kwam FC Groningen in de tweede helft snel langszij. Huizingh passeerde Silooy en Menzo en schoof de bal ver volgens in het lege doel De thuisclub heerste daarna en trodfde Ajax vrijwel voortdu rend in de man-tegen-man ge vechten af. De Groningers kregen ook volop kansen de score op te voeren, maar er moest een black-out van Men zo aan te pas komen om tot de winnende treffer te komen. Vanenburg 0-1, 47. Huizingh 1-1, Houtman 2-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Van Basten (Ajax). FC Groningen: Storm; Mason, De Wolf. Van Tiggelen, Verkuyl; Van Dijk. Huizingh. Van den Berg (Söllner), Roosslen (Bakker); De Koek, Hout man. Ajax: Menzo; Silooy, Spelbos, Koe man (Rijnink), Ophof (Bosman); Van 't Schip, Rijkaard. Mühren; Vanenburg, Van Basten. De Wit. in- tin iet Stanley Menzo is een toonbeeld van ellende na de fout, die FC G.-oningen een doelpunt en de zege opleverde.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11