Derde net in1987 van start r: naie Joekes hoopt op „fans" voor behoud kamerzetel SBB Radeloosheid aan de Rijn ^zoeken ook Boesak l.d. WATER SS' Kabinet komt met standpunt euthanasie DIREKTSERVICE [^-ministers VOORALSNOG DOOR UITBREIDING STERRECLAME DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 1985, 76e jaargang no. 23285 HET WEER Af en toe zon en waarschijn lijk tot de avond toe droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Zuidwestelijke wind, matig, kracht 4, aan de kust later mogelijk krachtig, 6. Zon op: 06.52; onder: 20.27. Schev. hoog water: 5.01 en 17.38; laag water: 1.05 en 13.12^ uur. Zaterdag 31 augustus TV-TIPS Zaterdag: Klasgenoten met beroemde artiest op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 23.45 uur nachtfilm „De grote slag". Zondag: The Young Ones op Ned. I om 20.05 uur. Op Ned. II om 12.00 uur Capitool met Brugsma over euthanasie. Qowva/nt Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthof.' Pers. Apothekeredi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacleur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excL5%"BTW) I 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Lc in burger nemen de kisten in beslag. Haagse politie onderschept partij hasj DEN HAAG De Haagse politie heeft gister avond om negen uur voor een woning aan de Van Speijkstraat in Den Haag vier houten kis ten met hasj onderschept. De kisten, waarin meer dan honderd kilo hasj in machines ver stopt zat, waren eerder deze week per schip uit India in de Rotterdamse haven aangekomen. De douane ontdekte de hasj bij een routine controle. De kisten moesten blijkens de vracht brief bij de genoemde woning worden afgele verd. Op het bewuste adres heeft de politie een 41-jarige en een 37-jarige Hagenaar aangehou den. De verdachten, van wie de oudste impor teur zegt te zijn en de jongste als handelaar zijn brood zou verdienen, waren vannacht nog niet door de politie gehoord. Derde bombardement olie-eiland Kharg MANAMA Irak heeft gisteren be kendgemaakt dat opnieuw een bombar dement is uitgevoerd op het Iraanse olie-eiland Kharg. Er zouden twaalf bommen van elk vijfhonderd kilo op het eiland waren gegooid om de herstel werkzaamheden na het vorige bombar dement te blokkeren. Het was de derde keer in twee weken dat Bagdad melding maakte van een aanval op Kharg. Iran reageerde niet op de melding. Alleen het semi-officiële dagblad Keyhan al-A- rabi zei in een hoofdartikel dat de aan val de moeite van het reageren niet waard was. Via de terminals op Kharg wordt negentig procent van de Iraanse olie geexeporteerd. Hengelaar overleeft stroomstoot van hoogspanningskabel APELDOORN Een 47-jarige hengelaar uit Apeldoorn heeft gisteren een stroomstoot van een hoogspanningskabel doorstaan. De man had zijn hengel uitgeworpen in een kweekvij ver, waarbij het snoer de hoogspanningsleiding raakte. In bewusteloze toestand werd hij naar een ziekenhuis gebracht. Volgens de Apel- doornse politie zal hij waarschijnlijk geen na delige gevolgen aan het ongeluk overhouden. Het feit dat zijn glasfiberhengel slechts voor een deel uit stroomgeleidend materiaal bestaat heeft volgens de politie vermoedelijk zijn le ven gered. Hij kreeg hierdoor niet de volle stroomstoot. Op de hoogspanningskabels in Apeldoorn staat 1.500 volt. De spionagekoorts heeft West-Duitsland in zijn ban. Als John le Carré, de wereldberoemde schrijver van spionage verhalen, in Bonn was gebleven, had hij zijn vingers kun nen aflikken. Want wat er zich dezer dagen in de hoofd stad van de Bondsrepubliek afspeelt overtreft de stoutste fantasie. Niet alleen secretaresses bleken spionnen van Oost-Duitsland; zelfs de hoogste baas van de contraspiona ge, Hans Joachim Tiedge, bleek zijn alomvattende kennis aan de vijand te verkopen. De radeloosheid aan de Rijn vandaag op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: Sovjet-Unie tracht Af- ghaans verzet tevergeefs in bloed te smoren Nederlandse truckers kunnen flink aan de slag in Soedan. Angst voor aids verspreidt zich sneller dan het virus. Lobbyen: „Doodnormale en zeer noodzakelijke activi teit". Herhaling voor lang niet iedere soldaat weggelegd. Bergen werk voor binnenlandse hulpdienst gestrande automobilisten. Russen zijn de gastarbeiders van Letland. Het voerplekkie van de hengelaar. .PSTAD Minister Van 3roek en zijn Luxemburg- Italiaanse collega's van •nlandse zaken hebben aag waarschijnlijk in fctad een ontmoeting met i Boesak. Deze leider van Jnited Democratie Front werd dinsdag gearres- 1 omdat hij had opgeroe- pt een door de autori- (ADVERTENTIE) RUIME EN S fi EXCLUSIEVE S JQKOLLEKTIE ientere prijzen 01 r W i krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur, za- is tussen 14.00 en 15.00, nnummer 071-122248 krant wordt nog dezelf- rond nabezorgd. (ADVERTENTIE) fanmiddag na 17.00 uur DE NIEUWE WOONINFO IS UIT! M0 Neem mee uit de wooninfobox haast de huizenetalage bij ons ndgkantoor of bel even. Sifon Beukering Makelaardij «Ml Zonnebloem 72 LHA 4 r0iMm 071-214521 UdN\ p^ÉHIHiH teiten verboden demonstra tie voor vrijlating van Nelson Mandela. De drie ministers spreken vandaag eerst met president Pieter Botha en mo gelijk ook met leden van de niet-officiele, zwarte, opposi tie. De al 23 jaar gevangen zit tende leider van het ANC Nel son Mandela mag het drietal echter niet mogen bezoeken. Minister van den Broek had aan het einde van de eerste dag nog niet de illusie dat de kwestie De*Jonge op zeer kor te termijn zou kunnen worden opgelost. Zuidafrikaanse kran ten hebben dat volgens hem ten onrechte gesuggereerd. De Luxemburgse voorzitter van de troika, minister van buiten landse zaken Jacques Poos, en zijn Italiaanse collega Giulio Andreotti, keren zondagavond terug naar Europa. Van den Broèk heeft zijn vertrek uitge steld tot maandagavond, om nog één dag met zijn Zuidafri kaanse ambtgenoot Roelof Botha te proberen tot een op lossing van de kwestie De Jon ge te komen. De wrakstukken van de uitgebrande auto's worden opgetakeld. DEN HAAG Minister- -president Lubbers ver wacht, dat het kabinet nog voor 1 oktober komt met een „voorlopige ba lans" over het euthanasie- -vraagstuk. Hij zei dat gis teren na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Met zijn mededeling reageerde de premier op de wens van de VVD-fractievoorzitter Nijpels, die eèn spoedige wettelijke re geling van het vraagstuk wil. Lubbers noemde de materie op zichzelf belangrijk genoeg om tot een wettelijke regeling te komen. De vraag, of het kabi net zelf met een wetsontwerp komt, dan wel daartoe het ini tiatief aan de Tweede Kamer overlaat zal voor 1 oktober worden beantwoord. Nijpels verklaarde gisteravond in het Brabantse Haaren dat de VVD de euthanasie-kwestie voor de verkiezingen van mei 1986 wenst te regelen. Vóór 1 oktober dient het kabinet te laten weten of het van plan is met een wetsontwerp te ko men. Als dat niet gebeurt is het aan de kamer om zelf stap pen te ondernemen. De VVD verkiest in dat geval met de PvdA en D'66 in zee te gaan en het initiatief-voorstel van D'66 te ondertekenen, zij het in een wat aangepaste versie. Nijpels stelde niets te voelen voor plannen om het euthana sievraagstuk over de verkie zingen heen te tillen. Gisteren werd ook bekend dat minister Korthals Altes van Justitie op 5 september met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst gaat praten over euthanasie. De KNMG, die om dit gesprek heeft ge vraagd, zal daarbij pleiten voor zodanige procedures voor en na euthanasie, dat euthana sie controleerbaar is. Volgens haar dient daar uit een oog punt van rechtszekerheid te genover te staan, dat artsen die aan de zorgvuldigheidsei sen hebben voldaan, redelij kerwijze mogen verwachten dat van rechtsvervolging wordt afgezien. Dertig doden bij Franse treinramp PARIJS Bij een ernstig spoorwegongeluk op de lijn Parijs-Toulouse zijn kort na middernacht ten minste dertig mensen om het leven geko men en enkele honderden ge wond. De volle reizigerstrein ontspoorde ter hoogte van Ar- genton-sur-Creuse, waarna een tegemoetkomende trein op de wrakstukken inreed. Eerder was er op de weg bij Artenay een enorm verkeers ongeluk gebeurd, waarbij ne gen mensen om het leven kwamen en elf gewond raak ten. larkvanNoach" I Bernhard bladert door het nieuwste boek van Rien Poortvliet, „De ark van Noach", dat hij tren in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp kreeg aangeboden. Poortvliet licht de inhoud toe. p mevrouw Poortvliet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD'er Theo Joekes (61), die als lid van de RSV-en- quêtecommissie in fronta le botsing kwam met zijn fractieleider Nijpels, hoopt dat zijn „fans" hem in de Tweede Kamer zullen kunnen houden. Nu zijn eigen afdeling (Den Haag) hem onverkiesbaar wil stellen, volgens Joekes vanwe ge zijn houding in de RSV-- kwestie, moet hij het hebben van steun in andere afdelin gen. De vele adhesiebetuigin gen. die hij nog dagelijks ont vangt, geven hem de overtui ging dat het zinvol is te vech ten voor zijn positie, zegt hij in een interview met deze krant. De ongeveer 650 afdelingen van de VVD komen tussen 1 en 16 september bijeen om al lemaal een eigen kandidaten lijst op te stellen voor de Ka merverkiezingen van mei vol gend jaar. Leden, die Joekes in de Kamer willen behouden, kunnen hem daar voordragen voor een verkiesbare plaats. De afdelingslijsten gaan naar de 19 Kamercentrales van de VVD, die op 12 oktober hun eigen lijsten opstellen. Deze lij sten, die worden samenge smolten tot de „Modderman- lijst", dienen als basis voor de advieslijst. die het hoofdbe stuur zal opstellen. Het zijn de Verkiezingsraad en de Alge mene Vergadering, die op res pectievelijk 14 december en 1 februari de laatste hand leggen aan de VVD-lijst. Joekes, die in juni 1963 voor het eerst in de Tweede Kamer werd gekozen, weet nog niet of hij gebruik zal maken van zijn recht de Algemene Verga dering toe te spreken. Cornelis Berkhouwer, die vooral be kend werd als vice-voorzitter van het Europarlement, wist ooit op deze manier toch nog op een verkiesbare plaats te komen. „Ik hoop dat het (voor mij) niet nodig is," zegt Joekes. Pagina 5: „Ik hoef me niet zwijgend te laten onthoof den" AUTOMOBILIST RIJDT POLITIERUITER OMVER AMSTERDAM Een ruiter van de Amsterdamse politie is gis teren in de hoofdstad vrij ernstig gewond geraakt aan zijn hoofd nadat hij het aan de stok had gekregen met een automobilist, die enkele keren op paard en berijder inreed. De automobilist is la ter op de dag aangehouden. De politieman reed met een collega ruiter op het Museumplein, toen zij door een automobilist attent werden gemaakt op de „las tige Amsterdammer". De agent ging met zijn paard voor diens auto staan, maar de man begon te rijden en raakte het paard. De ruiter galoppeerde vervolgens naast de auto: paard en berijder kwamen ten val toen de auto met opzet en plotseling uitweek. Sri Lanka geeft toe aan Tamils NEW DELHI De regering van Sri Lanka is bereid de Ta- mil-minderheid een eind tege moet te komen in hun eis voor autonomie. Dat zou zijn ge beurd onder druk van India en met name van premier Ra jiv Gandhi, die een bemidde lende rol speelt in het bloedige conflict. Gisteren werden nog eens ruim 3500 Tamils gearres teerd in de Indische deelstaat Tamil Nadu na protestacties tegen de uitwijzing van twee Tamil-leiders. Duizenden pro testerende Tamils versperden treinen de doorgang en blok keerden spoorwegstations in heel Tamil Nadu. (ADVERTENTIE) Leusden krijgt geen Willem Ruysstraat. Willem Ruys zou daar niet wakker van liggen, want deze maritieme grootheid heeft zijn naam al aan heel wat andere objecten geleend, zoals destijds zelfs aan een zeekasteel. Anders ligt dat misschien met Willem Ruis, de populaire tv-presentator, die er nu de oorzaak van is dat Leusden die straatnaam niet krijgt De raadsleden van Leusden vonden dat Willem Ruysstraat te veel associaties met de quizmaster zou oproepen. Het wordt nuStorkstraat. Namen van kranten kunnen soms ook erg veel op elkaar lijken, maar probeert u het maar eens twee weken gratis er is maar een Leids dagblad dat Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mT CeicLc Soutont )EN HAAG Het der- Ie televisienet zal naar ierwachting medio '87 'an start gaan en voor- llsnog via extra recla- pe-inkomsten worden jefinancierd. Daarvoor is (ekozen voor de invoe ring van zogenaamde jwevende, niet journaal- -gebonden reclameblok ken. Dit is gisteren door minister-president Lub bers na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. Volgens Lubbers heeft het kabinet zich daarmee bij de wens van de Tweede Kamer neergelegd om te komen tot invoering van een derde net. „Je moet je verlies nemen", aldus Lubbers. In een brief die gisteren door minister Brinkman van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur aan de voorzitter van de Tweede Kamer is verzonden, wordt echter ruimte openge laten voor een beroep op de omroepbijdragen als de recla me-inkomsten niet voldoen de mochten blijken. Een eventuele verhoging van de omroepbijdrage ter financie ring van het derde net zal echter eerst door de Kamer moeten worden besproken, aldus Lubbers. Wat betreft de bezwaren van de uitgevers tegen de uitbrei ding van televisiereclame zei Lubbers dat niet is vast ko men te staan dat die uitbrei ding op televisie wel zo „me chanisch verbonden" is aan een derving van inkomsten bij kranten en tijdschriften. Bovendien wordt zo wellicht voorkomen dat te veel recla megelden weglekken naar het buitenland. Wat betreft de invulling van het derde net wordt uitge gaan van de formule NOS plus de zendgemachtigden zonder leden. „Hoewel het te ver gaat óm te zeggen dat dit net uitsluitend bedoeld is voor een verzameling van minderheden, zal het accent wel in die richting worden gelegd," aldus Lubbers. „Zendgemachtigden die drei gen fijngemalen te worden in de strijd om ledentallen en kijkcijfers zullen zeker plaats krijgen."

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1