Databank brengt weggelopen huisdier in paar dagen terug YS hervatten productie zenuwgas Renland/buitenland' CeidóeSoiwant :vc Levensgevaarlijke slang tussen rails jkjnet bespreekt financiële n van Rotterdam sbrkgroep wil meer Ütie -reservisten Voetbal kaartjes nu ook bij VVV DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 ihuanavangst lordtse tip ICHT Dank zij een tip van ie recherche hebben de politie ,e van de Westduitse haven- 1 delburg de op één na grootste roePiavangst gedaan in de geschie- 'sraël de Bondsrepubliek. In vier ij- (tainers. die maandagavond uit •riaanse zeeschip werden ge- politie 2500 kilo marihuana n marktwaarde van 12 mil- marken. De Dordtse politie, maanden op het spoor van handel was, heeft inmid- 'oor de Dordtenaren L. de J. J.T. (35), en de Rotterdammer j) gearresteerd. „Farm Aid" concert voor boeren in de VS CHAMPAIGN In de VS bestaat grote belangstelling voor een concert met gro te namen dat op 22 september in het stadion van de Universiteit van Illinois wordt gehouden ten bate van de nood lijdende Amerikaanse boeren. Bij de manifestatie, die in navolging van de concerten voor hongerend Afrika „Farm Aid" is gedoopt, komen onder meer B.B. King, de Beach Boys, Billy Joel en Bob Dylan op de bühne. Een op merkelijk groot aantal van de kaartjes kopers verklaarde dat de problemen van hun agrarische medemens hen ei genlijk een zorg zijn, en dat zij gewoon zin hebben in een ouderwets concert met hun jeugdidolen. Infolijn aids start maandag AMSTERDAM Het landelijk Coördinatieteam aids start maandag met telefonische informatie over de gevreesde ziekte. Deze aids-infolijn zal van maandag tot en met vrijdag van 15.00 uur tot 20.00 uur te berei ken zijn onder de nummers 020-244.244 en 020-244.245. Een aantal daarvoor getrainde vrijwilli gers zal het publiek tijdens die uren te woord staan over alle aspecten die verbonden zijn aan de ziekte aids. De Belgische regering denkt er niet over om gedeti neerden die met het aids-virus zijn besmet te isoleren of vrij te laten. De enige concessie die minister Gol aan ongeruste gedetineerden wil doen is het indivi dueel opsluiten van dragers van het virus. Overigens kunnen in het Australische Nieuw-Zuid- Wales dragers van aids boetes krijgen tot circa 11.000 gulden als zij de ziekte welbewust op een ander over dragen, met name als bloeddonor. Zoutendijk wil inzicht in rol godsdienst bij benoeming burgemeester DEN HAAG VVD-senator Zoutendijk vraagt zich af of het belijden van een bepaalde godsdienst relevant is voor het uitoefenen van het burgemeestersambt. Het Eerste Ka merlid wil in vragen aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken) weten waarom godsdienst of levensovertuiging wordt vermeld bij burgemeestersbenoemingen. De VVD-fractieleider in de senaat wijst de bewindsman in dit verband op de op handen zijnde wet op de persoonsregistra ties waarbij omtrent het gegeven godsdienst nadere en bij zondere regels worden gesteld. Zoutendijk verzoekt Riet kerk om een overzicht van aantallen burgemeesters, ge splitst op grond van het criterium godsdienst of levensover tuiging. Indien uit dat overzicht mocht blijken dat de cate gorie „geen godsdienst" behoorlijk is ondervertegenwoor digd is, moet Rietkerk maar eens aangeven hoe dat komt en hoe zich dat verhoudt met artikel 1 van de Grondwet, het anti-discriminatie-artikel dat mede slaat op vrijheid van le vensovertuiging. NIJMEGEN Een 20-jarige Nijmeegse heeft gisteren in haar woonplaats een levensgevaarlijke Zuidameri- kaanse slang gevonden tussen de spoorrails. Volgens deskundigen is een beet van het dier zonder meer do delijk. De vrouw is voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht omdat ze wat slijm van het reptiel op haar huid heeft gekregen. De Nijmeegse heeft de slang met een doekje opgepakt en in een emmertje mee naar huis genomen. Daar waarschuwde ze de politie, die aanvan kelijk ook geen raad wist met het ongeveer een meter lange dier. Een te hulp geroepen deskundige sloeg ech ter onmiddellijk groot alarm omdat het volgens hern gaat om de levensgevaarlijke „Landspunt-slang". eter Bram Peper In gesprek met staatssecretaris Ko- financiën. 11 DAM Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken .troblemen rond de financiële positie van de gemeente J" op korte termijn in het kabinet aan de orde stellen, "iteii er heeft deze toezef?6'ng gisteren gedaan in een be- »n rf>verleg met een Rotterdamse delegatie onder leiding -. ^meester Peper. Rietkerk staat volgens zijn woordvoer- ™teeds afwijzend tegenover de financiële eisen van de maar wil eerst het kabinet raadplegen alvorens in af- volharden. voor gehr du^AAG Hoewel de politievakbonden ernstige n ssn hebben tegen vrijwilligerswerk bij de politie, ït aantal reservisten bij de gemeentelijke korp- t minstens duizend worden uigebreid. Dit be- interdepartementale werkgroep tTReservepoli- jen gisteren aan de Tweede Kamer uitgebracht iet6! kij de rijkspolitie kan h'et aantal vrijwilli- 2.600) belangrijk verhoogd worden, aldus de ;P- |roep ziet voor de reservisten een rol'weggelegd als voor politiemensen die bijvoorbeeld voor ME-taken i hun normale werk worden onttrokken. De taken rvisten mogen uitoefenen dienen, zo adviseert de duidelijk in een bestuursmaatregel omschreven te m de bezwaren bij met name de politiebonden weg te irf°et duidelijk worden gemaakt dat uitbreiding van de en>htie geenszins ten koste zal gaan van de sterkte van t lic&pskorps. Volgens het rapport moeten de reservisten no#enter worden benoemd in hogere politierangen. Overi- Leot de Algemene Inspectie van het Korps Rijkspolitie te- va° reservisten in hogere rangen protest aange» n pt doeté van deze wensen zal geld vergen: per jaar voor de maximaal bijna vier miljoen gulden, te- miljoen op de begroting voor dit jaar. Bij de rijkspolitie kosten oplopen van 1,8 miljoen dit jaar tot 2,2 mil- biedt wapenstilstand '"^hze correspondent van der Voort) ONA In een ver- ommuniqué heeft de afscheidingsbewe- i-Militar voor de al keer een wapenstil- rgeboden, in ruil voor ivan politieke onder- jen over de toekomst enland. eggen van de wapens r de ETA tot nu toe ^bppeld aan het eind- een dergelijke Het document jn met de toenemen- an relijh— de de geruchten in Baskenland over geheime gesprekken tus sen de ETA en vertegenwoor digers van de Spaanse staat. Het meest opmerkelijke van het document is dat de wapen stilstand ditmaal niet wordt aangeboden als einddoel van onderhandeling, maar in ruil voor het begin daarvan. De weg van de politieke pacifica tie van Baskenland wordt ove rigens ook met steeds grotere hardnekkigheid geëist door alle nationalistische partijen in Baskenland, die samen zo'n driekwart van alle zetels be kleden in het gewestelijke par lement. ALKMAAR Zonder er zelf veel erg in te heb ben, lopen sinds kort ruim duizend honden en katten in Nederland rond met een unicum. Ze dragen aan hun halsband een penning mee van de Centrale Huisdieren Re gistratie, een onlangs op gerichte organisatie die de gegevens over dier en baas in een computer bij houdt. Als alles werkt volgens het plan van ini tiatiefnemer C. Sandee (65) uit Alkmaar, hoeven die duizend „geluksvo gels" als ze van huis weglopen nooit langer dan een dag of wat door hun baasje gemist te worden. „Een soort ge lukspenning" noemt de heer C. Sandee zijn uit vinding dan ook. Sandee verontschuldigt zich er voor dat tot nu toe slechts duizend huisdiereigenaren zich hebben aangemeld met adres en telefoonnummer. Het liefst zou hij de gegevens van alle 1,8 miljoen katten en 1,3 miljoen honden in zijn da tabank herbergen. De Cen trale Huisdieren Registratie houdt namelijk een compu terbestand bij, waarmee de baasjes van zoekgeraakte huisdieren sneller kunnen worden teruggevonden. Per jaar lopen er tienduizenden dieren bij hun baas weg en een bijna even zo groot aan tal komt ergens anders aanlo pen. Waar het dier vandaan komt is vaak een raadsel en niet zelden worden baas en hond nooit meer met elkaar verenigd. De dierenopvang centra in ons land hebben de handen vol aan deze dieren. Het leed van baas en huisdier en de problematiek van de overvolle asiels hebben San dee tot het oprichten van de databank gebracht. „Hoe vaak lees je het niet in advertenties: „Poukie is-weg gelopen" of „We missen onze hond Bobbie zo". Weken en maanden zitten de eigenaren dan vol smart op de terug keer van hun huisvriendje te wachten. Daar moeten we wat aan doen", vindt Sandee. Telefoon Als Poukie en Bobbie een penning van de databank hadden gedragen, zouden ze nu niet in het asiel, maar ge woon thuis zitten, redeneert Sandee. Volgens hem werkt het systeem van de centrale registratie het best als iedere huisdierenbezitter de tele- Als deze twee zielepo- ten toen ze van huis wegliepen een penning van de Cen trale Huisdie ren Registra tie hadden gedragen, zouden ze nu weer gewoon bij het baasje thuis zitten. foon zou grijpen om zich op te geven. In het plan van de Alkmaarder krijgen alle Bo- rissen, Hectors, Fifi's, Mimi's en de Witjes, Gijsjes, Bolletjes en Minoutjes een penning. Daarop staat het telefoon nummer van de databank en het registratienummer van. het dier. Mocht Kazan weglo pen en iemand vindt hem, dan wordt de databank ge beld, waar men dan aan de hand van het registratienum mer binnen enkele seconden kan zien wie de eigenaar is. Het leggen van het contact tussen vinder en rechtmatige eigenaar is dan snel gebeurd. Penning en inschrijfgeld kos ten eenmalig vijf gulden en een abonnement op de Cen trale kost per jaar eenzelfde bedrag. Sandee heeft ooit als vrijwil liger op een dierenambulance gewerkt en ondervonden dat van negen van de tien aange reden honden en katten de eigenaar niet (direkt) bekend is. „In zo'n geval stuurt de dierenarts de rekening van het oplappen van het dier naar de mensen van de die renambulance, die er dan voor opdraaien. Als na ver loop van tijd de eigenaar nog steeds niet is gevonden, komt het dier in een asiel terecht. Wie z'n hond of kat daar weer uit wil krijgen, betaalt 65 gulden voor de onkosten. Onnodig leed en onnodige kosten", vindt Sandee. Koel bewaard Hij haalt het voorbeeld aan van iemand die met een die rencrematorium al regelin gen had getroffen voor de crematie van zijn reeds be jaarde hond als die mocht ko men te overlijden. „Tragisch was dat. De hond werd op een kwade dag aangereden en overleed daarbij. Niemand wist van wie het arme beestje was. In zo'n geval wordt het stoffelijk overschot van de hond door de instanties veer tien dagen gekoeld bewaard voordat het, zoals het heel koud heet „de destructie in gaat". Dat gebeurde bij deze hond door een vernietigings- bedrijf en toen de eigenaar maanden later ervan hoorde, was hij er kapot van. Hij had een waardig eind voor zijn hondje willen verzorgen", zegt Sandee. Het is één van de argumen ten die hij heeft om stug door te gaan met het binnenhalen van gegevens van honde- en kattebezitters. Een ander ar gument zóu geldzucht kun nen zijn. Immers, als alle die- renbezitters zich zouden aan melden, levert dat alleen al aan inschrijvingen vijftien miljoen gulden op. Sandee wijst de suggestie wat veront waardigd van de hand. „Op dit moment gaat al het geld van de duizend abonnemen ten weer op aan promotiema teriaal, secretariaatskosten, de computerprogrammeur en van alles en nog wat", zegt de Alkmaarder. Accountants „Zodra er geld overblijft stor ten we dat op een rekening, daar komen we niet aan. Dat geld wordt in de gaten ge houden door accountants, daar kunnen de mensen ze ker van zijn. De rente op dit fonds gaan we besteden aan diervriendelijke organisaties. Nieuwe dierenambulances bijvoorbeeld, of een aanvul ling op de huisvesting van een zeehondenopvangcen trum. We hebben leuke plan nen", verzekert Sandee. Intussen bemant de gepensio neerde Alkmaarder zijn data bank goeddeels zelf. De com puter is bij de hand, de capa citeit van honderd megabytes is voorlopig genoeg voor de gegevens van één miljoen dieren. In de avonduren staat er een bandopnameapparaat aan. Het telefoonnummer van de Centrale Huisdieren Registratie is 072610850. ARJEN VAN DER SAR Ingezakt dak Een uitslaande brand heeft gisteren een verf- en behangwinkel- centrum in Arnhem volledig in de as gelegd. Het dak van het complex zakte daarbij volledig in elkaar. De omliggende bedrij ven liepen door de brand rook-, water- en glasschade op. De totale schade zou ongeveer een miljoen gulden bedragen. cd^E EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" AMSTERDAM Vanaf van daag is het mogelijk kaartjes vóór voetbalwedstrijden te ko pen bij het VVV. De 130 be- spreekbureau's van deze stich ting berekenen daarvoor 10% kosten met een maximum van tien gulden voor negen perso nen. De voetbalbond (KNVB) heeft de clubs geadviseerd ge bruik te maken van deze rege ling, in de hoop dat daardoor meer mensen naar het voet ballen zullen gaan. De reser veringen. kunnen telefonisch worden gedaan. Het eerste duel waarvoor de VVV deze nieuwe service verleent is Ne- derland-Bulgarije. Deze oefen wedstrijd wordt op 4 septem ber gespeeld in Heerenveen. (Van onze correspondent Mare De Koninck) WASHINGTON Opval lend weinig ophef bege leidt het Amerikaanse voornemen binnenkort de productie te hervatten van nieuwe chemische wa pens, die speciaal zijn be doeld voor het Europese slagveld. Toch zouden de Europeanen hierin volop aanleiding kunnen vinden tot opwinding. De VS heeft bijvoorbeeld afge zien van een aanvankelijk voornemen, de Europese NAVO-landen medebe slissingsrecht te geven in de vraag of er weer ze nuwgasgranaten en -bom men moeten worden ver vaardigd en zo ja, waar en hoe het spul dient opge slagen. Officieel is er nog geen Ameri kaans besluit om de aanmaak van gifwapens opnieuw te be ginnen. Maar het Congres is eenstemmig. Naar verwach ting zal het op 16 september definitief het groene licht ge ven en kan de reeds door het Pentagon gebouwde chemi sche fabriek in Pine Bluff, in de deelstaat Arkansas, de pro ductie starten. De VS produceren sinds zes tien jaar geen chemische wa pens meer. President Nixon stopte in 1969 de aanmaak „als stap naar verdere ontspaning tussen Oost en West". Maar de bestaande voorraden chemi sche wapens in de VS en Eu ropa raken verouderd. Omdat de Sovjet-Unie nieuwe chemi sche wapens is blijven maken én om de Russen „een prikkel te geven" tot een internatio naal verbod, willen de VS nu zelf ook nieuwe wapens ma ken. Politieke analysten in Was hington noemen de recente gang van zaken rond het ze nuwgas de grootste politieke overwinning van het Penta gon sedert jaren. Nog pas een half jaar geleden leken de pleidooien vor chemische wa pens van minister van defen sie Weinberger en de legerlei ding te stuiten op een weiger achtig Congres. Niet minder dan 155 Congresleden zijn het afgelopen voorjaar door het ministerie v&n defensie „ge- briefd" met het doel hun ver zet te breken. Het succes daarvan was aan vankelijk nog beperkt. Met een kleine meerderheid van stemmen sprak het Huis van Afgevaardigden onlangs uit dat de productie van chemi sche wapens alleen mag wor den hervat, indien de Europe se NAVO-landen er tevoren mee instemmen dat de projec tielen op hun grondgebied worden opgeslagen. Het Huis redeneerde dat het immers ook het Europees terrein is, waarop die wapens onver hoopt zullen worden ingezet en dat de Europeanen er dus mede over moeten beslissen. Dat was niet naar de zin van de Amerikaanse legerleiding, die weer hevige onrust in Eu ropa voorzag, net zoals rond de plaatsing van kernraketten. Daarop volgde de stemming in de Senaat, en die bleek het in meerderheid eens met de Pen- tagon-stelling dat Westeuropa uitnodigen tot medeverant woordelijkheid gelijk staat aan een uitnodiging tot rebellie binnen de NAVO. Wanneer Huis van Afgevaar digden en Senaat verschillen de beslissing inzake eenzelfde onderwerp nemen, gebiedt de Amerikaanse grondwet dat een gezamenlijke commissie het geschil moet overbruggen. Dat compromis is intussen uit- fewerkt en komt op 16 septem- er in stemming. Consultatie Het stelt dat de productie van chemische wapens geen ge meenschappelijk NAVO-be- sluit, maar een zelfstandig Amerikaans besluit behoeft en dat de Amerikaanse president alleen „in overleg met de geal lieerden" een plaatsingsplan voor de wapens moet uitwer ken. De „consultatie" van de andere NAVO-landen is na drukkelijk niet bindend voor de VS. Die bepaling is opmer kelijk, omdat tot dusver bin nen de NAVO alleen inzake kernwapens sprake is van een eenzijdige Amerikaanse ver antwoordelijkheid en voor het overige sprake is van een bondgenootschap van gelijk waardige landen, die gemeen schappelijk beslissen over het N A V O-verdedigingsarsenaal en de strategie. Overigens worden de projec tielen in vredestijd niet voor zien van het dodelijke gas. Er worden twee verschillende gassen geproduceerd, die elk op zichzelf niet giftig zijn. De flessen met het spul worden op grote afstand van elkaar be waard en alleen bij oorlogs dreiging bij elkaar in een gra naat of bom gestopt Na afvu ring vermengen beide gassen zich tot een dodelijke combi natie. Officieel zegt het Pentagon „geen plannen" te hebben de nieuwe chemische wapens in West-Europa op te slaan. „Het maakt niet veel uit of het ma teriaal wel of niet in Europa komt te liggen. We kunnen het veilig in de VS opslaan en naar het front vliegen in tijd van crisis", aldus een Defen sie-woordvoerder in Washing ton. Maar John Kester, een medewerker in president Rea- gans „Chemical Warfare Re- view Commission", meent dat „plaatsing van een aantal gif wapens in Centraal-Europa de voorkeur verdient". Ongeschikt De nieuwe projectielen zullen in twee soorten beschikbaar komen: In vliegtuigbommen (de „Bigeye"-bom die een groot gebied dagenlang ontoe gankelijk kan maken) en in granaten die met een 155mm houwitzer-kanon (waarover ook de Nederlandse Land macht beschikt) kunnen wor den afgevuurd, waarna het gif slechts twintig minuten nodig heeft om zijn werk te doen en de eigen troepen zonder ge vaar kunnen binnentrekken. Critici in de VS menen dat beide wapentypes strategisch riskant en achterhaald zijn. De granaat, omdat die voor te korte afstand is bedoeld en de bom, omdat het vliegtuig eerst door de vijandelijk luchtaf weer moet. Maar het grootste bezwaar van ook militaire autoriteiten is dat de nieuwe wapens niet in de open lucht getest kunnen worden, als gevolg van een wettelijk verbod daartoe in de VS. Voor een opheffing van dat verbod is zeker geen Con gres-meerderheid te vinden. Het zou volgens een Pentagon- -zegsman „zonder weerga in de militaire geschiedenis zijn, dat troepen van een wapen worden voorzien dat nooit is getest".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5