(Renault verkoopt i Versailles. Reagan speelde rol in heksenjacht met tegenzin rros Bach-feest opent net stralend Magnificat Zomer en Evelein winnen in Hazerswoude ^fsT TIENDE TAPTOE GROOT SUCCES Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/213341. Steid&zQowuvnt rouisseprijs 1985 >r Fred Meijer TOINE HORVERS ZOEKTSTEMMEN I 0 :c< ■RENAULT 18 VERSAILLES" Minister De Ruiter weigert te getuigen DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 PAGINA 17 n het >e eeijlDAM De Pisuisse-prijs 1985 is toegekend /erzal4-jarige Fred Meijer uit Amsterdam. Meijer i pLab prijs voor het totaal van de programma's hij afgelopen jaar heeft meegewerkt, zowel ?n<*efcn als solistisch. De Pisuisse-prijs wordt jaar- le lOUfcreikt aan een leerling van de Kleinkunsta- "et| die naar het oordeel van de docenten de ikaaikaterprestatie(s) van het seizoen heeft gele der I prijs komt voort uit een een nalatenschap deityCarelsen. Fred Meijer werkte tijdens zijn Judiejaar mee aan drie programma's op de ns «V Ook was hij actief in een kleuterprogram- terpje groep „Wederzijds Momenteel is hij be-. IU?" het maken van een cabaretprogramma met 1 lb. dat begin volgend jaar wordt uitgevoerd. DEN HAAG De Tilburgse kunstenaar Toine Horvers zal op 26 september in het Gemeentemuseum een 24 uur durende ode brengen aan de schepper van het gebouw, de bekende architect Berlage. Horvers doet dat door middel van een bewegings-ge luidssculptuur, waarvoor hij de hulp nodig heeft van een groot aantal vrijwilligers. Het gaat om 288 mensen, die verdeeld in groep jes gedurende steeds een uur hun stem aan het project van de kunstenaar moeten le nen. Aan de vrijwilligers worden geen mu zikale, technische of artistieke eisen ge steld. Mensen die aan dit „Etmaal voor Ber lage" willen deelnemen kunnen zich vóór 13 september opgeven bij Horvers, op tele foonnummer 013 359223. Actrice Ruth Gordon overleden MASSACHUSETTS De Amerikaanse actrice en film ster Ruth Gordon is op 88-jarige leeftijd overleden in haar woning op het vakantie-eiland Martha's Vineyard. Ze overleed aan een beroerte. Ruth Gordon werd vooral bekend door de rol van de buurvrouw in de film „Rose mary's Baby", waarvoor zij een Oscar ontving. Toen ze deze rol speelde was ze al 72. De carrière van Ruth Gor don, die op 30 oktober 1896 geboren was in de Ameri kaanse staat Massachusetts, begon in het tijdperk van de stomme film en liep tot in de jaren '80. Haar eerste rol als actrice speelde ze in 1915, toen ze meespeelde in Maude Addams produktie „Peter Pan". Internationale faam verwierf Ruth Gordon zich als „Maude" in de film „Harold en Maude", waarin ze als oudere vrouw vriend schap sluit met een jongeman die met zelfmoordplannen rondloopt. Samen met haar tweede man, Garson Kanin, schreef ze verscheidene toneelstukken en scenario's voor speelfilms, zoals de rolprenten „Adam's Rib" en "Pat and Mike" met in de hoofdrollen Katherine Hep burn en Spencer Tracy. BREDA De tiende Nationale Taptoe Breda is volgens de organisa toren een groot succes. De voorstellingen tot en met komende zater dag zijn alle uitverkocht. Volgens het bestuur van de stichting Natio nale Taptoe is het bezettingspercentage van de tribunes dit jaar 99 procent. Afgelopen maandag heeft prins Claus de Taptoe bezocht. Vanavond zal een groot aantal ambassadeurs acte de présence geven. Burgemeester drs. F. Fey van Breda heeft jongstleden maandag ge weigerd de taptoe te bezoeken, omdat hij het niet eens was met de plaats die hem protocollair op het erepodium was toebedacht. Hij vond dat hij als burgemeester van Breda naast de prins had moeten zitten. De organisatoren hielden echter voet bij stuk omdat op het mi litaire KMA-terrein de gouverneur van de KMA protocollair de gast heer was en na hem de voorzitter van het stichtingsbestuur van de Nationale Taptoe. Gemeentebedrijven vrijdag gesloten LEIDERDORP De dienst gemeentebedrijven van de ge meente Leiderdorp is vrijdag gesloten. Dit in verband met het uitgaansdagje van het per soneel. Wie iets wil afspreken of regelen met de binnen dienst op het gemeentehuis of de buitendienst op de gemeen- tewerf moet hiervoor eer» an dere dag uitzoeken. Overigens werkt de vuilnisophaaldienst gewoon door. Voor noodgeval len blijft de gemeentewerf aan de Simon Smitweg 9 bereik baar. tel. 411365. dse ^"Vtcart Trot Bach Muzifest npioqtgan. Elly Ameling, «op lat ito Harris, alt, Chriatof Pri- □laatlaoor, Ruud van dar Maar. da Vriaa, hobo, Omroap- Ito Kamarorkaat. Dirigent: rr V- niet dankbaar dat een van de omroepen, in dit os, nu eens niet >rs rjam of Utrecht voor ^fch-feest heeft uitgeko- 1 ^r het Scheveningse eater. Te veel goede artistiek gebied gaan ^"'Sfcrdig immers de neus voorbij. Maar nu ,/^het Gevers Deynoot- igedoopt in Bach-plein 1 Prlei smakelijke Bachse s!n gisteravond barstte ^^Sfest in het Circusthea- 1 30net waarlijk stralend- g ^h-muziek. Hoe innig en gelukkig zong Elly Ameling de Cantate „Ich bin vergnügt mit meinem GlUcke" uit 1731/32, wellicht bestemd voor Frau Anna Mag- dalena Bach: een heerlijk stuk muziek vol met subtiele illu stratieve motiefjes, door Elly Ameling hartverwarmend voorgedragen. Bach is heus niet altijd streng en ernstig... Beeldschoon was het, ook in het samengaan van de zeld zaam mooie sopraanstem met hobo (Han de Vries) en solovi ool. Dirigent Kenneth Montgome ry liet ons al dadelijk in het openingsstuk, de Mis in G (BWV 236), alleen bestaande uit Kyrie en Gloria, kennis maken met zijn lichte, bijna dansante aanpak. Wel legde hij mijns inziens soms wat te sterk nadruk op de verticale lijnen, waardoor in snelle tem pi h^t voortreffelijke omroep koor de versieringen bijna staccato moest zingen. Wel licht kwam dit ook door de op stelling van koor en Radio Ka merorkest vóór het neergela ten brandscherm. Hoe het ook zij, de klank ging nu tenminste niet de toneeltoren, maar de zaal in. Overigens geen opper beste Bach, deze mis, waar voor Bach uitsluitend gedeel ten uit vroegere cantates ge bruikte zonder zich zelfs om de aanpassingen van de nieu we nu Latijnse tekst te bekommeren. Dat leidde soms tot moeilijke situaties, zoals in de basaria Gratias agimus. Het slot kwam met het stra lende Magnificat (1723). Het laatste koor met de schitteren de orgelmatige stuwing Gloria Patri, en het dan als een los brandend vuurwerk omhoog schietend Sicus erat zal niet Elly Ameling, goed op dreef op het Bach-muzifest in Scheve- ningen. licht vergeten worden. Behal ve Elly Ameling werkten als solisten mee Hilda Harris, alt, Christof Pragardien, tenor, die Blochwitz verving, en Ruud van der Meer, bas. NOES KOKEE WASHINGTON De vak bondsman die vijf maal tot voorzitter van de acteurs- bond werd gekozen in de ja ren veertig was ooit infor mant voor de FBI. Zijn naam: Ronald Reagan. De toekomstige president van de VS werd in 1943 toen hij be zig was aan een film voor het leger voor het eerst door de FBI geïnterviewd over een van nazi-symphatieën ver dachte collega. Op het hoog tepunt van de vrees voor de Rode Dreiging, die Holly wood in 1947 in haar greep hield en uiteindelijk leidde tot het op de zwarte lijst zet ten van een aantal acteurs, nam de FBI nog enkele ma len contact op met T Reagan en zijn eerste vrouw, Jane Wyman, gaven FBI agenten de namen door van acteurs die volgens hen lid waren van organisaties in Hollywood, die toendertijd leurden met Stalinistische leuzen. Reagan zelf had enige bijeenkomsten van dit soort bijgewoond, totdat hij besefte dat er wat vreemds mee aan de hand was. De onthulling over het FBI- verleden van de president heeft de Amerikaanse media niet kunnen schokken. Die hadden meer aandacht voor het feit dat de president voor het eerst sinds zijn kanker- operatie op 13 juli weer te paard zat. Een voordvoerder van het Witte Huis zei over de FBI- onthullingen dat de rol van de president „zeer klein" was geweest. Hij bevestigde ook dat Reagan in die tijd terecht lof oogstte voor zijn stand punt tegen de heksenjacht op communisten door het comité voor on-Amerikaanse activi teiten van het Huis van Af gevaardigden in tegenstel ling tot Richard Nixon, die het comité en de heksenjacht gebruikte voor zijn verkie zing tot senator in 1950 en het vice-presidentschap in 1952. In Lou Cannons gezagheb bende biografie over Reagan wordt verhaald hoe Reagan, op dat moment nog een De mocraat, op 22 oktober 1947 voor het comité getuigde dat communisten een ontwrich tende invloed hadden en dat hij hun filosofie en hun on eerlijke praktijke haatte. „Maar tegelijkertijd wil ik als staatsburger niet dat ons land uit angst of haat voor deze groep het op een akkoordje zal gooien met onze democra tische principes en deze in gevaar zal brengen door angst en haat. Ik geloof nog altijd dat democratie het ant woord is", aldus Reagan, in de voor hem zo gebruikelijke kromme zinnen. Dit was een tamelijk moedige uitspraak voor die tijd, die ook in de FBI-dossiers ver meld staat. Volgens deze dos siers heeft Reagan ook tegen een FBI-man gezegd: „Ver wachten ze van ons dat we een klein eigen FBI-tje gaan vormen en beslissen wie een Communist is en wie niet?" Hij was tegen het opstellen van een zwarte lijst, maar nam er niet officieel stelling tegen. Reagan zelf heeft over deze periode gezegd: „Te zeg gen dat ik naïief was is nog zacht uitgedrukt" Nieuws uit Frankrijk: Ie Strakke striping Verchroomde portierhandgrepea Rubber stootlijsten met chroomstrip opzij. Aërodynamische wieldoppen type 'Saturne'. Richtingaanwijzer op voorspatbord. 5 jaar plaatwerkgarantie. Hazerswoude-Dorp De achtste Jaarmarktronde van Hazerswoude-Dorp, zoals altijd goed georganiseerd door de Leidse Wielervereniging Swift samenwerking met de plaatselijke winkeliersvereni ging Mico, leverde gisteravond overwinningen op voor lief hebber Pieter Evelein (Swift) veteraan Ko Zomer (Scher- merhorn). De beslissing in de liefheb- berskoers vond al de eerste ronde plaats, toen Swiftrenner Piet Kralt uit het peloton ont snapte. De Rijnsburger kreeg binnen enkele ronden gezel schap van vijf renners: zijn clubgenoten Adrie Kruger. Jan van den Tooren en Pieter Evelein, en Mare den Hoed en Edwin Overmeer van Ahoy'. Nadat Kralt was afgevallen door een lekke band en Van den Tooren zijn vluchtgenoten door maagkramp had moeten laten gaan, bleven de overige vier koplopers tot de eind sprint bij elkaar. Evelein bleek in de laatste meters over de snelste benen te beschikken. Hij won voor Edwin Over meer, Adrie Kruger en Mare den Hoed. Piet Kralt bleek nog sterk genoeg om de spurt van het kleine peloton te win nen voor nog twee Swiftren- ners: Adrie van Diemen en Henk Rusman. De veteranenkoers werd be slist in een massaspurt. Het pe loton hield er zo'n hoog tempo op na, dat het bijna onmogelijk was een geslaagde vluchtpo ging te ondernemen. De ren ners die dit toch probeerden, verkregen niet meer dan een geringe voorsprong, die snel weer teniet werd gedaan door het peloton. De groep begon dan ook com pleet aan de laatste ronde. Oud-nationaal kampioen Jan van der Horst offerde zich daarin op. Bekend met de ge varen van een massale aan komst, zette hij zich de laatste 1600 meter op kop, om hierna ook nog de sprint aan te trek ken. Slechts één renner bleek in staat de Haarlemmer nog te passeren: de bekende sprinter Ko Zomer, die zich onderweg erg rustig had gehouden. Zo mer na afloop: „Terwijl bij voorbeeld John Martin zich kapot reed voor de leidersprijs. heb ik mij zitten sparen. Mei succes..." Achter Zomer (Schermerhorn) en Van der Horst (De Kam pioen Haarlem) kwam Arie Jongejan (Ahoy') als derde over de streep. Eerste Swift renner was Jan Zwaan, die een sterke wedstrijd op de vierde plaats besloot. Zijri clubgenoten Arie Ravensber- gen en Joop Wolvers werden respectievelijk vijfde en vijf tiende. In 1990 voor 400 miljard aan Japanse elektronica TOKIO De produktie van de Japanse elektronica-indus- trie zal tot en met 1990 groeien met gemiddeld 12,6% per jaar, evenveel als in de afgelopen tien jaar. In een rapport wordt de waarde van de produktie van elektronica in 1990 ge schat op 30.8 biljoen yen, 403 miljard gulden. In de prognose van vijf jaar geleden werd dat bedrag pas voor 1996 geraamd. De produktie van computers zal jaarlijks groeien met 13,8%. Voor huiscomputers wordt zelfs een gemiddeld percenta ge van 20,3 opgegeven. Zoals Louis Quatorze zich des tijds even buiten Parijs een aardig optrekje liet aanmeten, 10*.Iee^ Renault haar dix-huit (18) i jjlgekleed. te B En als u zich de geschiedenis- W sen nog kunt herinneren dan weet Ï^Mt dat inhoudt Pure luxe. Hoe vor- S3ijk dat uitpakt ziet u hierboven. Vele plussen op een auto die ^zich al bijzonder plezierig is "jlerust Een ruime wagen met hele cn Serijeigenschappen Comfort Zuinigheid. En veiüg- Ziedaar, de Renault 18Versailles. iogePr 'n prijs die doet vermoeden dat het 'n 'basis' auto betreft. Bovendien krijgen nü 500 kopers van een Renaultl8GTL Sedan Versailles daar nog eens bovenop 'n zonnedak en een radio-cassettespeler. Gratis! Waarmee de zogenaamde 'snelle beslisser' maar liefst f 1.350,- extra verdient Mocht u wat meer in de lengte denken, dan is er ook voor u 'n heus paleis op wielen Renaultl8Versailles Stationcar. Van hetzelfde laken 'n pak. Met als extra-extra., 'n wiswasinstallaüe op de achterruit! (GTL/GTD Stationcar) Renault zou vanzelfsprekend Renault niet zijn wanneer zij geen re kening houdt met de dieselgroep. Welnu, wilt u graag dieselen maar ook heel graag zo'n Versailles, dan hoeft u niet te dubben. Voor u staat de Renault 18 Versailles Diesel in de showroom te pronken Al met al genoeg redenen om vandaag morgen vinden wij ook goed, even langs te komen Want, zoals Louis Quatorze al zei: Laat u nadrukkelijk zien wan neer u zich verplaatst'. Beter uitgerust va f 24375,-. Incl. BTW Aflevenngskosten f405.- Wijzigingen voorbehouden. Lagere winst voor Pakhoed ROTTERDAM Pakhoed heeft over de eerste helft van dit jaar een nettowinst 16,6 miljoen) geboekt die lager is dan die over dezèlfde periode vorig jaar (f 18,3 miljoen), maar de directie verwacht toch dat de winst over heel die van vorig jaar zal overtreffen. De omzet steeg van 873,6 miljoen in het eer ste halfjaar van 1984 tot 938,7 over dezelfde periode dit jaar. Zoon voor Hall en Jagger Mevrouw Jerry Hall, die al jaren voornamelijk bekendheid geniet als vriendin van popsterren, toont hier op een archieffoto de Amerikaanse TV-kijkers een foto van haar eerstgeborene uit haar relatie met Rolling Stones-zanger Mick Jagger. Gisteren schonk Jerry Hall het leven aan haar tweede kind, een jongen, die volgens de eerste berichten sprekend op vader Jagger lijkt. IN SITEWACHT-ZAAK DEN HAAG Minister de Ruiter (defensie) heeft gisteren geen gehoor gegeven aan de oproep van drie dienstplichti ge militairen om als getuige te verschijnen in hun hoger be- roep-zaak voor het Hoog Mili tair Gerechtshof in Den Haag. Het drietal weigerde vorig jaar wachtdiensten (sitewacht) te vervullen bij een opslagplaats voor atoomwapens. De bewindsman was gedag vaard om voor het HMG te verklaren of er in militaire complexen, die door sitewach ters worden bewaakt, ook werkelijk kernwapens liggen opgeslagen. Nadat eenmaal duidelijk was dat De Ruiter noch diens juridisch vertegen woordiger zouden komen op dagen, trokken de soldaten hun eis zonder verder com mentaar in. Ook legden zij zich neer bij het feit dat de president van het HMG niet wilde ingaan op hun verzoek de militaire rechters van zijn eigen college te wraken, omdat dezen in de kwestie partijdig zouden zijn. Het dienstplichtige trio werd op 5 februari door de Krijgs raad tot drie weken Nieuwer- sluis veroordeeld. De advo caat-fiscaal vroeg gisteren be vestiging van dit vonnis. De soldaten verklaarden zichzelf schuldig te achten aan „sa menspanning tot volkenmoord en misdrijven tegen de vrede" als zij wel sitewacht hadden gedaan. Gewonde na botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST Een auto mobilist uit Voorhout is van nacht gewond geraakt na een botsing in de Haarlemmer- straatweg. Het ongeluk ge beurde vermoedelijk doordat een tegemoetkomende auto een bocht te ruim nam. Het slachtoffer die daarvan schrok remde plotseling, raak te vervolgens in een slip en kwam tegen een boom tot stil stand. Hij liep een hoofdwond en een arm uit de kom op en is naar het Academisch zieken huis in Leiden gebracht. Fietser (14) gewond NOORDWIJKERHOUT Een 14-jarige jongen uit De Zilk is gistermiddag gewond geraakt nadat hij >u botsing was gekomen met een vracht wagen. He.t voertuig, dat be stuurd werd door een 30-jarige man uit Aalten, passeerde op de Leidsevaart een groepje fietsers. Het slachtoffer week tijdens de inhaalmanoeuvre iets naar links uit, waardoor hij door de vrachtwagen werd geraakt. Hij is met een schedelbasis- fractuur overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Lei den. Schilder valt van trap LEIDEN Een 61-jarige Lei- denaar is gistermorgen met een gebroken pink, rugletsel en schaafwonden naar het Di- aconessenhuis overgebracht nadat hij van een ladder was gevallen. De man, die schilderwerk zaamheden aan het kerkge bouw van het Apostolisch Ge nootschap aan de Sumatra- straat verrichtte, maakte een val van vijf meter. De ladder waar de man op stond, schoof plotseling weg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17