Grootheidswaanzin aan Costa del Sol Nieuwe ziektepolis moet ƒ160,- per maand kosten Ziekenhuizen houden één miljard over jongeling jenoot respect tan felste ïgenstanders QeidóaQowumt Van der Meulen ziet eind aan werkloosheid in 1995 KLOZ: ussische televisie eert geweldige meisje" Smith BISSCHOP EN JETSET RUZIËN OVER „FEESTJES" 35PA}NENLAND/BUITENLAND DINSDAG 27 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 .ana wijst KLM- ït^dewerker uit Ghana heeft vier Europeanen, wie een KLM-medewerker, uitge- I omdat zij zich schuldig zouden heb- aïmaakt aan een „racistische en min- ide houding tegenover zwarten", ime wordt niet geduld in dit land" het ministerie van binnenlandse za- a Accra. De KLM-medewerker, Dick Hek, was tijdelijk werkzaam bij de rokeihpafdeling van KLM-tickets. :iek. jvoerder Peter Vellhumer van de. in Nederland zei dat Rijnbeek was kken omdat hij van de Ghanese au- fen 8een wei"kvergunning had ge- jsjji. Hij zei niet te geloven dat de be- reep »g'n6 van racisme daar iets mee te im 'D had. De overige Europeanen op de*n voor een Zwitsers bedrijf en voor d «"brouwerij in Accra. di. 9r Bita- Verzet vraagt verbod van SS-bijeenkomst SOEST De Stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945 in Soest heeft in een gisteren verzonden telegram aan het gemeentebestuur van het Belgi sche Steneke aangedrongen op het verbod van de jaarlijkse SS-bijeen komst in die plaats op 8 september. De voormalige SS-ers en neo-nazi's herdenken op die dag de SS-slachtofr fers van het oostfront. Secretaris S. Minco verklaarde dat de stichting hoopt dat de nieuwe burgemeester van Steneke een ander beleid zal voe ren dan zijn voorganger. Die bleef volgens Minco doof voor Nederlandse protesten in het verleden. Ook in Bel gië zelf is door organisaties van oud- -strijders en joden geprotesteerd tegen de bijeenkomst DEN HAAG CNV-voorzitter Harm van der Meulen acht het mogelijk dat de werkloosheid over tien jaar zal zijn teruggedrongen tot een aanvaardbaar niveau van rond twee tot drie procent van de beroepsbevolking, ofwel onge veer 120.000 mensen. De voorzitter van de christelijke vak centrale, die vanmorgen in Den Haag sprak op het congres „Welkom in Nederland" van Nederlanders die in het bui tenland werkzaam zijn, tekende erbij aan dat hier de wens de vader van de gedachte is: „Ik kan deze cijfers niet hard maken, maar met de inspanning van allen moet het toch kunnen. Dat zijn we verplicht aan al die werklozen". Als voorwaarden voor een forse daling van de werkloos heid in ons land noemde de CNV-voorzitter meer scholing van mensen gericht op de technologische ontwikkelingen, voortzetting van de arbeidstijdverkorting, meer groeibanen en praktijkscholing. Werknemers voelen zich bespied door camera's ROERMOND Voor de president van de rechtbank in Roermond dient vrijdag een kort geding dat de Industriebond FNV heeft aange spannen tegen de in Roermond gevestigde koeltechnische industrie KOMA. Inzet van het geding vormt de eis tot onmiddellijke verwijde ring van een gesloten tv-circuit uit een fabriek (40 werknemers) in Melick. De camera's zouden de privésfeer van de betrokken werknemers aantasten. Volgens districtsbestuurder H. Reijn- ders van de industriebond FNV maakt deze vi deo-installatie een ontoelaatbare inbreuk op de privacy van de werknemers. Voor elke dag dat de directie van KOMA in gebreke blijft vraagt de industriebond haar een dwangsom van 50.000 gulden op te leggen per overtreding. Volgens directeur Aarts van KOMA is het tv-circuit slechts bedoeld om de personeelsle den „een rationele begeleiding te geven". hervat iij ze niet 1) >robli ie 'l HAAG Het zeideirmalig GPV-Kamer- >m ee Pieter Jongeling is offiferen op 76-jarige leef- in zijn woonplaats ,.__Biersfoort overleden. j rant I hem is een van de Rst markante na-oor- e politici heenge- i. Evenals Marcus ker en Maarten ikel was Jongeling 1LMS)j man die door zeer ie Exi#n werd bewonderd "EAGFi het respect genoot 1 zelfs zijn felste te- istanders. ivaj jaar lang, van 1963 1977 heeft Jongeling het Tlrtueformeerd Politiek Ver- 00nd in de Tweede Kamer Hegen woord igd. Tot 1972 hij de eerste en enige GPV'er in het parlement. Daarna werd hij terzijde ge staan door dr. A. J. Ver- brugh. Tijdens zijn Kamer lidmaatschap bleef Jongeling overigens actief werkzaam in het beroep dat hij sinds 1937 al uitoefende, dat van journa list. Gedurende het grootste deel van zijn journalistieke loopbaan (van 1948 tot 1974) was hij hoofdredacteur van het Gereformeerd Gezins blad, dat later Nederlands Dagblad is gaan heten. Ook genoot Jongeling bekendheid door een aantal jeugdboeken, die hij schreef onder het pseudoniem Piet Prins. Voor al zijn serie „Snuf de hond" behaalde grote oplagen. On der eigen naam schreef hij een aantal boeken over poli tieke en kerkelijke onder werpen. Als Kamerlid viel Jongeling vooral op door zijn heldere Piet Jongeling, karakteristiek kamerlid en journalist. betoogtrant, zijn kennis van zaken op vele terreinen, zijn ontwapenende eerlijkheid en bescheidenheid en tevens door de manier waarop hij in debatten getuigenis placht af te leggen van zijn geloof, waarbij de opgeheven vinger zelden ontbrak. Hoewel hij al lang geen onderwijzer meer was werd hij in de Kamer vaak „de schoolmeester" ge noemd. Bij zijn politieke te genstanders riep hij overi gens maar zelden felle reac ties op. Als dit wèl gebeurde ging de discussie vaak over het apartheidssysteem in Zuid-Afrika, dat Jongeling in grote lijnen verdedigde. On der Papoea's en Zuidmoluk- kers genoot Jongeling een grote populariteit omdat hij veelvuldig in woord en ge schrift heeft geijverd voor de onafhankelijkheid van voor malig Nederlands Nieuw Guinea en Ambon. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als vol gend jaar de vrijwillige ziekenfondsverzekering wordt opgeheven, zoals staatssecretaris Van der Reijden wil, krijgen de 800.000 vrijwillig verze kerden bij hun overstap naar de particuliere ziek tekostenverzekeraars een „standaardpolis" aangebo den voor 160,- per maand. Dit heeft de organisatie van ziektekostenverzekeraars, het KLOZ, gisteren meegedeeld. Voor de eerste twee kinderen geldt een premie van ƒ80,- ex tra en de overige kinderen kunnen gratis worden mee verzekerd. De standaardpolis zal in grote lijnen gelijk zijn aan het ziekenfondspakket. Tandartskosten zullen echter slechts voor kinderen tot ne gentien jaar worden vergoed en de kosten van fysiotherapie en logopedie worden aan een maximum-vergoeding gebon den. Het KLOZ ziet niets in het berekenen van een pre mie, afhankelijk van het inko men. Men acht een dergelijk systeem onuitvoerbaar. Als sommige mensen hun premie niet kunnen betalen, moet de politiek maar met een soort subsidiestelsel over de brug komen, meent het KLOZ. Overigens verwacht het KLOZ dat de Tweede Kamer de premie van 160,- per maand te hoog zal vinden. In dat geval zal men bereid zijn de premie te verlagen tot 140,-, maar dan moeten alle overige particulier verzeker den drie procent méér premie gaan betalen. Volgens het KLOZ zullen naar schatting ongeveer 550.000 ex-vrijwillig verzekerden van de stan daardpolis gebruik maken. De overigen zullen een duurdere polis nemen. Men gaat ervan uit dat veel vrijwillig verze kerden indien mogelijk zullen overstappen naar een ziekte kostenverzekeraar die met hun ziekenfonds samenwerkt, onder meer door het voeren van een gezamenlijke admini stratie. De verzekeringsmaat schappijen die op deze manier veel ex-vrijwillig verzekerden erbij krijgen (iets wat finan cieel niet zo voordelig is omdat de meesten de laagste polis zullen kiezen) krijgen van de andere maatschappijen een fi nanciële vergoeding. In de Tweede Kamer hield de commissie voor Volksgezond heid gisteren een hoorzitting over de plannen van staatsse cretaris Van der Reijden. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ), de vak bonden FNV en CNV en ver tegenwoordigers van de huis artsen, specialisten en tandart sen verklaarden zich tegen de opheffing van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. De VNZ verwijt de particuliere ziektekostenverzekeraars dat zij bij het opstellen van hun standaardpolis een veel te op timistische berekening hebben gemaakt. Volgens de zieken fondsen zullen de ex-vrijwillig verzekerden een stuk duurder uitkomen. Het KLOZ bestreed dit echter bij hoog en bij laag. De Kamercommissie heeft nu beide partijen gevraagd nog eens een gedetailleerde nieu we berekening te maken. Uit de vergadering bleek tevens, dat jongeren bij de ziektekos tenverzekeringen meer premie moeten gaan betalen. De KLOZ wil de reducties voor deze groep met een laag ziek terisico beperken, evenals de extra toeslagen voor ouderen. Ontspanning Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en secretaris generaal Lemstra van WVC hijsen gezamenlijk het grootzeil in de binnenhaven van Monnickendam. Daar ging gisteren een „ontspannings zeiltocht" van start voor Haagse politici. Vandaag zijn ook een aantal Tweede kamerleden op het IJsselmeer in touw. UTRECHT De ziekenhuizen houden over 1984 en 1985 ongeveer één miljard gulden over van de hun toe gekende budgetten. Dat zegt althans de directeur van de organisatie van particuliere ziektekostenverzeke raars KLOZ, drs. R. Scheerens. Volgens de Ziekenhuis raad echter slaat het bedrag nergens op en staat het juiste bedrag nog niet vast. Er zijn achthonderd instellingen en zelfs een gemiddelde reserve van één miljoen per instelling zou niet onverantwoord hoog ziin, aldus de NZR-woord voerder. „De meeste instellingen zullen die reserves de komende jaren hard nodig hebben om de gevolgen van de komende bezuinigingen enigszins te matigen". De totale kosten van de ziekenhuizen liggen boven de 20 miljard. Volgens de KLOZ zijn de ziekenhuizen zo zuinig geworden, dat de kosten lager uitvallen dan bij het vaststellen van de budget ten was aangenomen. Het aantal opnamen en de gemiddelde verpleegduur gaan bij voorbeeld sneller omlaag dan was ver wacht. Het KLOZ vindt dat voor zover de inkomsten van de ziekenhuizen onder de vastgestelde budgetten blijven, ze vol gens het huidige systeem moeten worden aangevuld via een verhoging van de tarieven. Die zou al per septemeber moeten ingaan. glSl SOU De Russische televisie [gisteren uitgebreid bericht over de van Samantha Smith, het 13-jarige jkaanse meisje dat in 1983 op uit- ig van partijleider Andropov een bracht aan de Sovjet-Unie. e dagelijkse actualiteitenrubriek e de televisie beelden van de reis imantha Smith in 1983. De com- tor zei: „Velen van u, kameraden, dit meisje herkennen. Het is moei- geloven dat de stem van dit ge- [e Amerikaanse meisje niet meer uk inken. Zij heeft met eigen ogen kunnen zien dat het Russische volk op recht in vrede wil leven en een kernoor log wil voorkomen". Vervolgens werd gemeld hoe het toestel met Samantha en haar vader zondagavond neerstortte. Zij waren op de terugweg naar huis na acht dagen filmen voor een nieuwe Ameri kaanse tv-serie, Lime Street, waarin Sa mantha naast onder anderen Robert Wagner speelde. Wagner, in de serie de vader van Samantha, verklaarde: „Zij was een bijzonder meisje. We sloten haar in ons hart vanaf het moment dat de de set opkwam". SKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" Samantha Smith, zoals zij een week geleden werd gefotografeerd tijdens de opnamen voor de tv-serie. Staatsraad Van der Hoeven eervol ontslag DEN HAAG Aan mr. J. van der Hoeven (69) is op eigen verzoek met ingang van 1 september eervol ontslag verleend als staatsraad in buitengewo ne dienst. Dat heeft het ministerie van binnenr landse zaken gisteren meegedeeld. Van der Hoeven was van 1973 tot 1982 lid van de Raad van State en werd in 1982 lid in buitengewone dienst. Hij was de eerste voorzitter van de in 1976 opgerichte afdeling Ad ministratieve Rechtspraak (de zogenoemde Arob) bij de Raad en heeft een belangrijke rol gespeeld in de eerste periode van deze nieuwe afdeling, al dus een woordvoerder van dit hoogste adviescollege van de regering. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De in ternationale jetset aan de Spaanse Costa del Sol is nog steeds kwaad op de bisschop van Malaga, omdat deze kerkvader kritiek heeft geuit op de verspillende braspartijen die iedere nacht in Mar- bella worden georgani seerd. Onder leiding van Don Jaime de Mora de roemruchte broer van de Belgische konin gin Fabiola heeft het gegriefde gezelschap van playboys, filmsterren en onvoorstelbaar rijke multimiljonairs de tegen aanval ingezet. De jetset van Marbella be grijpt de bisschop niet. Weet de bisschop niet, dat de luxueuse levensstijl van de jetset juist een enorme stimu lans is voor het toerisme in de streek? Is de kerkvader soms vergeten dat de steen rijke Arabier Kashoggi er in zijn eentje voor zorgt, dat honderden families dagelijks in hun levensonderhoud kunnen voorzien? De jetset is juist een grote zege voor de streek en een krachtige mo tor voor de plaatselijke ont wikkeling. Helemaal niets De pleitbezorger van het ver ontwaardigde gezelschap playboys en multimiljonairs is niemand minder dan Don Jaime de Mora, de broer van de Belgische koningin. Tegen het bescheiden salaris van ruim 7000 gulden in de maand plus de nodige extra onkostenvergoedingen, is hij de persoonlijke woordvoer der van de multimiljonair Adnam Kashoggi. „De bis schop kan beter zijn mond houden, want de reizen van de paus zijn heel wat duurder dan de feestjes die Kashoggi geeft", aldus Don Jaime. De reactie van mgr. Buxarrais van Malaga, 55 jaar geleden geboren in een straatarm Ca talaans gezip: „Dat van de paus heeft er helemaal niets mee te maken. Van mij mag iedereen genieterv Maar wij kunnen het niet goedkeuren dat sommige mensen zo vre selijk veel geld hebben en anderen helemaal niets. En als je dan bovendien ook nog hoort dat die Kashoggi zijn geld verdient met wapen transporten, dan word ik he lemaal niet goed. Drinken ze hier soms het bloed van de Afrikanen en de Arabieren?" Volgens mgr. Ramon Buxar rais is het een groot schan daal dat er iedere nacht op nieuw weer dergelijke bras partijen worden georgani seerd, terwijl tegelijkertijd een aanzienlijk deel van de bevolking in de streek is die pe armoede is gehuld. Lang niet iedereen is het met de bisschop eens. De leider van de socialistische vakbond UGT van Malaga vindt dat de bisschop zijn boekje ruim schoots tebuiten is gegaan. „Dit soort feestjes wordt in alle vakantieoorden gehou den. Ik zou willen dat er nog veel meer Arabische sjeiks met hun dollars hier naar toe kwamen. Dan hadden we tenminste weer wat werk". Feestje Multimiljonair Kashoggi is de grootste doorn in het oog van de bisschop. De hele discussie begon dan ook na een ver jaardagsfeestje, dat de steen rijke wapenhandelaar enkele weken geleden met veel bombarie had georganiseerd. De kleine, besnorde Arabier (50) had speciaal voor de ge legenheid in de tuin naast zijn paleis in een recordtijd van 133 dagen een luxueus paviljoen gebouwd. Ruim vierhonderd gasten uit alle uithoeken van de wereld wa ren op het feestje aanwezig, onder wie de filmster Brook Shields, zangeres Shirley Bassey, Sean Connery en de Argentijnse multimiljonair Carlos Perdomo, eigenaar van het grootste zeiljacht ter wereld bezit. Kashoggi had voor al zijn gasten in Marbel- la een luxueus hotel gereser veerd. De ingang naar het paviljoen werd opgesierd door ruiters die waren ge kleed in de stijl van de Mid deleeuwen, toen Zuid-Spanje* nog triomfantelijk door de Moren werd bezet. De gastheer liet blijken dat hij geen last heeft van valse bescheidenheid. Zo lagen overal jongste nummers van het jetset-tijdschrift „Lea ders", met op de voorpagina een grijzend portret van de jarige arabier. „De grootste van de wereld", aldus de bij behorende tekst. Voor wie toch nog mocht'twijfelen aan de belangrijkheid van de gastheer, hingen er duizen den ballonnen met „Worlds Greatest". Een tiental buitenlandse koks bijgestaan door hon derden keukenknechtjes waren zeven volle dagen in de weer met het voorberei den van de 25 schotels van het diner. Een verjaardag staart, die was overdekt met kostbare edelstenen, werd nonchalant onder de vier honderd aanwezigen ver deeld. Kashoggi zelf was in de wolken toen hij als cadeau een leeuwewelp kreeg. Tot slot van het grote feest zong Shirley Bassey nog eens wel gemeend „Happy Birthday" en tracteerde Kashoggi zijn gasten op een videofilm, waarin de hoogtepunten van zijn leven uitvoerig werden belicht. Men zag onder ande re zijn diners met Henry Kis singer en Richard Nixon en zelfs een ontmoeting met de paus. Wapenhandel Een van de meest belangrijke aspecten van het leven van Kashoggi kwam in die recla mefilm niet helemaal uit de verf: de manier waarop de Arabier zijn onmetelijke for tuin heeft verdiend. De Spaanse pers heeft dat hiaat opgevuld. Adnam Kashoggi werd vijftig jaar geleden geboren in Saoe- die-Arabië, als zoon van een van de lijfartsen van Ibn Saud, de stichter van Saoe- die-Arabië. Zijn vader stuur de hem naar een universiteit in Noord-Amerika. De jonge' Adnam was zeer ambitieus en bezeten van het idee om zo snel mogelijk multimiljo nair te worden. Jarenlang heeft hij als bemiddelaar bij wapentransacties royaal de kost verdiend. In 1982 sloeg hij de grootste slag van zijn leven. Door zijn bemiddeling verkocht de Spaanse staat een partij wapens en voertui gen aan Egypte ter waarde van 2,2, miljard gulden. Kas hoggi streek in een klap een bemiddelingsgeld op van maar liefst 75 miljoen dollar.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5