Kohl: Spionage-schandalen blijven niet zonder gevolgen Fransen gaan vrij uit in Greenpeace-af faire Rechts in Amerika slaags over Zuid-Afriki Staalsgree! in Nigeria^ BUITENLAND CcidoeSomiwl DINSDAG 27 AUGUSTUS 1 j85 Pi Gevangenen in opstand tegen aids-gevaar BRUSSEL In de Belgische ge vangenissen grijpt de angst voor besmetting met het aids-virus om zich heen. Gisteren klommen ge detineerden in de gevangenis van de Brusselse gemeente St. Gillis op het dak van de inrichting. Zij eisten luidkeels om maatregelen tegen aids-besmetting. Het is al de tweede keer in vijf dagen dat gevangenen maatregelen tegen aids eisen. Zowel gevangenen als bewakers zijn in België bang ge worden voor besmetting, nadat in enkele inrichtingen dragers van het virus zijn gesignaleerd. Californië bang van nachtsluiper LOS ANGELES Een in de Amerikaanse staat Ca lifornië rondwarende „nachtsluiper" (Night Stalker), die 's nachts in buitenwijken van Los An geles en San Fransisco mensen in hun huizen overvalt, wordt door de politie in verband ge bracht met zeker veertien moorden. Er is inmiddels een belo ning uitgeloofd van 35.000 dollar voor de aanhouding van de nachtelijke inslui per. Russische drankfabrieken gaan mineraalwater maken MOSKOU De Russische autoriteiten hebben een prijsverhoging aangekondigd voor wodka, champagne, vruchtenwijnen en bier. Dit alles in het kader van een campagne te gen drankmisbruik, waardoor de verkoop van sterke drank al met 25 procent is afge nomen. In een interview bevestigde een minister, dat de Russische alcoholici steeds meer hun toevlucht zoeken in eau-de-co- logne en ander vocht waar alcohol of met hylalcohol in zit. Het aantal vergiftigings- gevallen is dan ook scherp gestegen. De Russische drankfabrieken zullen volgens de autoriteiten geleidelijk worden omge bouwd voor de prod uk tie van vruchtensap pen, mineraalwater, ingevroren fruit, mayonaise en azijn. VN-rapport: Israël kan kernwapens maken NEW YORK Israël is bij mach te kernbommen en kernkoppen te produceren en te lanceren. Maar er is geen bevestiging, dat het land reeds over deze wapens beschikt. Dat staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van het Instituut voor Ontwapeningsonderzoek van de Verenigde Naties. Volgens het rapport beschikt Israël in 1985 over voldoende plutoniumsplijtstof om vijftien tot twintig kernkoppen te vervaardigen. Het rapport merkt tenslotte op, dat Israël geen internationale controle op zijn nu cleaire activiteiten toestaat. Opnieuw felle gevechten in Afghanistan ISLAMABAD In het oosten van Afgha nistan zijn islamitische guerrillastrijders in felle gevechten verwikkeld met Russische troepen, uitgerust met tanks en gevechtshe likopters. Enkele duizenden Russische sol daten zouden proberen een eind te maken aan het beleg van de plaats Khost in de pro vincie Paktia bij de Pakistaanse grens. Khost is al bijna een jaar omsingeld door guerrillastrijders en is ae hele zomer aange vallen en beschoten. Het Russische offensief lijkt een voortzetting te zijn van eerdere ac ties deze zomer, waarbij geprobeerd wordt de bevoorradingsroutes van de guerrilla strijders uit Pakistan af te snijden. (Vervolg voorpagina) LAGOS De generaal zei voor de radio dat de Opperste Militaire Raad is vervangen, omdat de wensen en verlangens van het volk werden gene geerd. De bekendmaking werd herhaaldelijk uitge- Bondskanselier Kohl bij terugkeer in Bonn, waar hij op de hoogte werd gesteld van alle verwikkelingen in de recente spionage- schandalen. BONN Bondskanselier Helmut Kohl zal snel een besluit nemen over moge lijke ontslagen, als gevolg van de recente reeks spio- nageschandalen in de Bondsrepubliek. De oppo sitie in de Bondsdag wil dat de minister van bin nenlandse zaken, Frie- drich Zimmermann, de volledige verantwoorde lijkheid voor de spionage- -affaire op zich neemt en aftreedt. Zimmermann zelf denkt daar echter an ders over. Intussen blijft de spionage- -koorts de Duitse hoofdstad beheersen. De 50-jarige secre taresse Margarete Hoeke uit de staf van de Duitse president Richard von Weizsacker, die het afgelopen weekeinde werd gearresteerd, heeft waarschijn lijk belangrijker materiaal aan de DDR doorgegeven dan haar gevluchte collega's Sonja Lu- neburg en Ursula Richter. De ongehuwde vrouw was secre taresse van het hoofd van de afdeling buitenlandse zaken en defensie van Von Weizsac- kers bureau. Hoeke heeft ver trouwelijke informatie van Duitse ambassades in het bui tenland onder ogen gehad. Op haar bureau belandden ook de notulen van de gesprekken van de president met buiten landse politici. Margarete Hoe ke, die ook onder president Carstens deze functie bekleed de, had twee weken geleden in Kopenhagen een ontmoeting met een agent van de veilig heidsdienst van de -DDR. Zij had al jarenlang contact met de man. De vrouw werd al ge ruime tijd door de Binnen landse Veiligheidsdienst in de gaten werd gehouden. Ze werd aangehouden, omdat gevreesd werd dat zij door Tiedge ge waarschuwd zou kunnen wor den. Hans Joachim Tiedge, hoofd van de contra-spionnage van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, liep vorige week over naar de DDR. De Duitse regering weet overi gens nog steeds niet, of en hoe lang Tiedge voor de DDR spionneerde. Er wordt nog steeds rekening mee gehou den, dat de man in een plotse linge opwelling naar de DDR is gereisd om ginds een nieuw bestaan op te bouwen. Bonn probeert dan ook uit alle macht via de Oostberlijnse ad vocaat Vogel een persoonlijk gesprek met Tiedge te krijgen. Vogel treedt namens partijlei der Erich Honecker op in hu manitaire kwesties. Tot nu toe hebben de pogingen van Bonn nog geen succes gehad. In Keulen stelt de politie een onderzoek in naar de dood van de vrouw van Hans-Joachim Tiedge, de naar de DDR ge vluchte topman van de West- duitse contraspionage. Aanlei ding daartoe zijn berichten in dagbladen, waarin buren zeg gen niet te geloven dat me vrouw Tiedge in 1982 bij een ongeluk in haar badkamer om het leven is gekomen, zoals de officiële lezing luidt. Volgens Tiedge's buren heeft de man zijn vrouw tijdens een ruzie met spaghettischaal op het hoofd geslagen. De krant Bild meldde gisteren dat de veiligheidsdiensten on derzoeken hebben ingesteld naar een twaalftal secretares ses bij regeringsinstanties en partijbureaus. De door de staat gecontroleer de Oostduitse media blijven in hun reacties op de vlucht van Tiedge terughoudend. In de in Oost-Berlijn verkrijgbare kranten was maandag niet één regel aan de zaak gewijd. Evenals in voorgaande weken werd wel veel aandacht be steed aan de werkloosheid in de Bondsrepubliek. Westerse waarnemers menen dat de Oostduitse autoriteiten een kli maatverslechtering zoveel mo gelijk willen vermijden. Noch tans wordt gespeculeerd, dat Hans Joachim Tiedge op een later tijdstip alsnog als verkon diger van de vrede aan den volke zal worden gepresen teerd. Iets dergelijks is ook op 8 maart 1979 gebeurd, toen de 40-jarige N A VO-mede werk ster Ursel Lorenzen voor de Oostduitse televisie relaas deed van de onmenselijkheid en oorlogsvoorbereidingen van het westerse bondgenootschap. zonden op alle f^' ties, onderbrokerDpa klassieke muziek, jvo ikk< Het is niet duidelijk derdeel van het Nir leger de staatsgreep PS11 pleegd. De naam komt niet voor op dern, lijst van leden van irb ste Militaire Raad voorgezeten door Bu^a generaal, die zei tei namens de strijdkracj dat de machtsoverni a gepleegd vanwege h[ tempo van de hervoi onder Buhari. Hij zei regering Buhari niet lj schuld van alle problei het land in de schoei*^ de regering Shagari kt ven. Nigeria, ooit door olievoorraden een voorspoed op het i Afrikaanse continent? de dalende olieprijs schuld geraakt. Verif de tanende economie] lopen jaren geplaagd keerd management ei les omvattende corruaf Buhari greep de mach' belofte een grote schi te zullen houden opt veaus en de economie gang te zullen brengeu, vestigde berichten diP" tijd circuleerden zeidetrm had ingegrepen om ee; P greep door jonge offic,er€ voorkomen. INFORMATIE OVER FILMS THEATER RECREATIE EXRPn EN EEN COMPLETE AGF1 h< PARIJS „Speciaal voor onderwatergevechten ge trainde commando's stuur je niet naar Nieuw-Zee- land om foto's te maken. De conclusies die in het rapport-Tricot worden ge trokken, zijn schandalig. Men neemt de Fransen kennelijk voor imbecie len", zo reageerde Alain Madelin van dfe Franse oppositie-partij UDF giste ren geërgerd op de open baring van ht zogeheten rapport-Tricot. Zoals kon worden verwacht heeft het gisteren geopenbaar de, 29 pagina's tellende onder zoek van de Gaullistische staatsraad Tricot in Frankrijk voor een hoop opwinding ge zorgd. De oppositie, inclusief de communisten, neemt er geen genoegen mee en be schuldigt de Franse regering ervan haar verantwoordelijk heden te willen ontlopen. „Met een nietszeggend, vaag rapport wil men deze zaak in de doof pot stoppen", aldus een lid van de Franse oppositie. Slechts weinigen delen de overtuiging van Tricot dat de DGSE in deze affaire 'onschuldig' is. Al leen de Franse socialisten lij ken vrede met de uitkomsten, die de Franse regering en ook de persoonlijke entourage van president Mitterrand volledig witwassen. Socialisten-voor- man Jean Poperen twijfelde niet aan de integriteit van Bernard Tricot. Vragen Toch roept de rapportage van Tricot meer vragen op dan zij beantwoordt. Volkomen in het duister tast de speciale onder zoeker over de vraag wie de Rainbow Warrior dan wel zou kunnen hebben opgeblazen en de reden daarvan. Evenmin gaat hij in op de rol die infil- trante Christine Cabon, een DGSE-agente, heeft gespeeld. Tricot heeft „voorzover ik nu kan overzien" de stellige over tuiging dat vanuit Parijs nim mer de order is gegeven de Greenpeace-activisten harder aan te pakken. Diverse Franse ministers en chefs van DGSE en andere overheidsdiensten hebben hem dat verzekerd. Wel was er een opdracht van minister Hernu van Defensie om de 'surveillance-activitei ten' van de DGSE in Nieuw- -Zeeland te intensiveren. Het valse echtpaar Turenge (alias DGSE-commandant Alaih Ma- fart en DGSE-kapitein Domi nique Prieur) was met die mis sie naar Auckland vertrokken. Net als de drie mysterieuze op varenden van het verdwenen zeiljacht Ouvea (wier identiteit door Tricot is onthuld als zijn de de DGSE-onderofficieren Roland Verge, Gerald Andries en J.M. Bartelo) die zich in de Bernard Tricot buurt van de Rainbow War rior bevonden, moesten die in formatie vergaren over de door Greenpeace te volgen sta- tegie bij manifestaties rond de atol Mururoa tegen de Franse kernproeven aldaar. In tegen stelling tot wat Nieuwzeeland- se getuigen zouden hebben be weerd, is er volgens Tricot geen enkel contact geweest tussen de Turenges en de be manning van de Ouvea. Bernard Tricot benadrukt in zijn rapport dat het gebruik van geweld tegen de Greenpe- ace-demonstranten nimmer is overwogen. Van een misver stand kan geen sprake zijn, want alle betrokkenen gaven hem een exacte omschrijving van hun vreedzame missie. De opperbevelhebber van het Franse leger en ook het De fensie-minister Hernu hebben hun orders uitsluitend monde ling gegeven. Volgens Tricot heeft de DGSE haar missie correct uitgevoerd. Maar op vallend is dat de Tricot in zijn rapport veelvuldig gebruik maakt van de term „voorzover ik het nu kan overzien." Meteen na de presentatie van het rapport hebben de DGSE- -agenten Verge, Andries en Bartelo, tegen wie Nieuw Zee land een internationaal arres tatie-bevel heeft uitgevaar digd, zich gemeld bij de Parijse politie. Omdat hun niets ten laste kon worden gelegd, zijn ze op vrije voeten gesteld. Vandaag zal de Franse pre mier Fabius over de affaire- -Greenpeace een verklaring afleggen. De door de premier aan het begin van Tricots on derzoek aangekondigde sanc ties kunnen achterwege blij ven. Schuldigen heeft men in Frankrijk immers niet kunnen vinden. Bernard Tricot heeft weinigen met zijn rapportage kunnen overtuigen. Zijn rapport laat zich lezen als een zeer per soonlijk verslag, waarin ner gens werkelijk bewijs voor de onschuld van de Franse gehei me dienst DGSE wordt gele verd. De onderzoeker baseert zijn conclusies veelal op in drukken, die de betrokkenen op hem maakten. Hij wilde echter niet uitsluiten dat hij door de DGSE was misbruikt. Verder onderzoek in deze zaak lijkt hem wel jjewenst. I SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1067) „Ik moet meteen kolonel Plimmp inlich ten," dacht Sjeems Pond. „Dit is belangrijk nieuws. Maar thuis opbellen is te gevaarlijk. Ik zal naar het dorpscafé gaan." Met forse tred wandelde hij naar „Het Wapen van Rijkhuyzen" en wierp de deur open. Maar Gait Lamsbout op zijn brommer was daar natuurlijk veel eerder aangekomen en die had het hele verhaal al in geuren en kleuren aan Krelis en Thijm Vetjes verteld. Hij had zichzelf daarbij een indrukwek kende heldenrol toebedeeld en snoefde: „Ik mos die vliegenier nog uut z'n brandende vlieg- tuug halen. Maar die stadse provo was de schuld. Och kiek 'es an, daar komt-ie net bin nen!" -- „Dan zullen we die indringer even mooi mores leren," grijnsde Thijm Vetjes, die een be ruchte vechtersbaas was. „Weg wezen, jij! Voor jou is hier geen plaats!" -- „Pak hem, Thijm," grinnikte Krelis, maar Thijm pakte niks, want Sjeems Pond was kort van stof en als een zweepslag zo snel. „Het spijt me, mannen," zei hij. „Ik doe het liever niet, maar als het niet an ders kan..." -- En WHAM.., PATS...KLITS.., KLATS! Daar was het gevecht al in volle gang. Tafels vlogen omver, biervaten versplinterden en glaswerk vloog aan diggels. En dit alles blij- baar tot groot vermaak van de bejaarde notaris Trubbelmans. „Zet hem op, jongens!" kraaide deze. „Ik heb hier in jaren niet zo gelachen!" -- Eilaas, er viel weinig meer op te zetten, want nu trad er iemand binnen, die het gezag vertegen woordigde en van plan was de orde streng te gaan handhaven. Hij maakte korte metten en richtte onmiddellijk een zware dienstrevolver op Sjeems Pond. „Hand'n omhoog, provo!" bul derde hij. „Ik moet opbellen!" brulde de spin nijdige agent 009. Maar de veldwachter was on verbiddelijk. „Jij mot je hand'n omhoog steek'n. Nou is het eens en voor altied uut!" zei hij strijdlustig. Sjeems Pond had dus weinig keus Oegandees vredesoverleg in Nairobi NAIROBI In de Keniase hoofdstad Nairobi zijn gisteren de onderhandelingen begon nen tussen de nieuwe militaire machthebbers van Oeganda en de leiders van de grootste re bellengroepering, het Natio naal Verzetsleger (NRA). Deelneming van de NRA aan de regering is van essentieel belang voor de vorming van een enigszins stabiel bewind in Oeganda, dat jarenlang is ver scheurd door burgeroorlog. Volgens Westerse diplomaten zijn de kansen op succes ver beterd door het ontslag van premier Paulo Muwanga, die nauw verbonden was met het bewind van de afgezette presi dent Milton Obote. Uit Oegan da komen intussen berichten dat NRA-eenheden oprukken naar de hoofdstad Kampala. 197' Zoonvai gearrest«i Trevor TutUgf, jarige zoon j j, schop Itege Tutu wordt hi litiemensen J leid uit i rechtsgeboi hij met leerlingen school mi komen w< boycotten lessen uit tegen de stand en hi optreden Afrika's woonwijken] werd weri de zitting teerd omd< gescholden blanke po^ Zijn vader de trots te zijn zoon spreekt je. is dat in ejjSrJ schilderachti m£ ik moet zegül ik trots b dat is nou i Zuid-Afrika als je zwart ngs u (Van onze correspondent) WASHINGTON Bin nen de regerende Repu blikeinse Partij in de VS is sedert geruime tijd spra ke van een heftig conflict over de te voeren politiek jegens Zuid-Afrika. De Amerikaanse media spre ken van een „conservatie ve stammenqprlog", die zich onder meer afspeelt tussen enerzijds een groep adviseurs van president Reagan en aan de andere kant een aantal rebelse Republikeinen in het Congres. De twist ver klaart de tegenstrijdighe den in de Amerikaanse houding tegenover het blanke minderheidsre giem in Pretoria en zorgt ervoor dat nog altijd niet is beslist of het Witte Huis nu wel of niet economi sche sancties zal afkondi gen om Zuid-Afrika te dwingen tot afschaffing van rassenscheiding. De scheuring binnen „rechts" Amerika kondigde zich begin van dit jaar al aan toen 35 Re publikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden een brief schreven aan de Zuida- frikaanse ambassadeur in Washington. In die brief ver oordeelden de conservatieve politici (partijgenoten van pre sident Reagan) het apartheids systeem in krachtige termen en verzekerden ze de Zuidafri- kaanse gezant dat er op geen verdere steun vanuit de VS kan worden gerekend voor in standhouding van dat stelsel. „Er bestaat in de VS geen ver deeldheid over onze benade ring van de apartheid. Alle Amerikanen vinden die weer zinwekkend", aldus de 35. Leider van de groep parle mentariërs was en is de jeug dig ogende Jack Kemp, een man die zich in 1988 kandidaat wil stellen voor het Ameri kaans presidentschap en die vanwege zijn dynamiek en „Kennedy-achtig" voorkomen lang niet kansloos wordt ge acht. Ondanks toenemende druk vanuit het Witte Huis, bleef Kemp afgelopen vooijaar op zijn „pro-sancties"-standpunt staan tijdens het debat in het Huis van Afgevaardigden over Zuid Afrika. De 49-jarige neo- -conservatief zag kans het overgrote deel van zijn fractie genoten mee te krijgen en het Huis stemde met 380 tegen 48 stemmen voor economische strafmaatregelen jegens het blanke minderheidsregiem in Pretoria. Volgende week komt het Con gres terug van vakantie en moet de Senaat beslissen in hoeverre ze het Huis wil vol gen. De verwachting is tot nog toe dat ook de Senaat in meer derheid voor sancties zal zijn. zodat het daarna aan president Reagan is daarover al dan niet zijn veto uit te spreken. Die hele parlementaire dwangpro- cedure is nodig omdat Reagan niet uit zichzelf sancties wilde afkondigen, doch bij zijn poli tiek van „constructief engage ment" wil blijven. Verdedigers binnen het Witte Huis van die politiek van sa menwerking met de regering- -Botha, zien in dat een presi dentieel veto de verdeeldheid in de Republikeinse partij op pijnlijke wijze zou dramatise ren. Ze zijn daarom een „last minute"-campagne begonnen om de rebelse Congresleden weer in het gareel te brengen en de Amerikaanse publieke opinie te mobiliseren tegen sancties. De omstreden reis van de ex treem rechtse Amerikaanse tv-predikant ds. Jerry Falwell vorige week naar Zuid Afrika, blijkt te zijn gemaakt na rechtstreeks vooroverleg tussen Falwell en Reagans ad- dit viseur Buchanan. De die leider is van de t joen leden tellende org^p „de Morele Meerd« kwam terug uit Zuid met de aankondiging een miljoen dollar wilbw in een actie ter voorp'' van sancties jegens Zui ka. Linda Chavez, van van het „bureau 1 laties met de bevolkinj het Witte Huis - nig ook een vooraai staflid van de presidl heeft als taak groepen^ gen sancties zijn te Het advies luidt in g ken dat de anti-sancti^ ging moet benadrukk^.it tegen apartheid te zijn: voor de dialoog en gelei^ verandering die de rb. Botha zou willen. Voorü^ beklemtoond dat revolr=== Zuid Afrika dat rijke 1^ der het politieke gezag j Sovjet Unie zou brenge^w President Reagan schiL tussen een ongemaj^'y compromis achter de I houden: wel een veto sancties-eis van he^" gres, maar „eigen presiK le" (en dus geringere) regelen" die de blank] Afrikanen duidelijk maken dat de VS na£ einde aan de apartheid P

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4