xplosie motor orzaak liegramp srgwaan in YS over ophef rond spionagepoeder Voorlopig bestand in Beiroet EeidócSouoant Verdwijnen top-agent klap van jewelste voor Westduitse veiligheid Zitplaatsen achterin niet altijd veiliger Zuidafrikaanse politie beschuldigd van barbaars optreden ^GERING BESCHULDIGD VAN BEDERVEN SFEER TOPONTMOETING VERLIEST354 POND Speciaal aanbod van uw krant: 4 DAGEN LONDEN-WINDSOR ƒ395. li SIJTHOF^pS ruT Genland VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 ■Jjlok traint Hnjruik van jsche wapens' ORT Het gezagheb- ^.stduitse dagblad Frank- Igemeine schrijft dat in sioiiok 600.000 ton chemische ■""^Tt opgeslagen en dat spe- ,89 50reenheden van het War- 78.20\ worden opgeleid in het i?loPn die Het dag- )36.5oprde stukken van NA- IjMjStingendiensten, waaruit 46!4dn dat de Sovjet-Unie al 75.30| 0p grote schaal voertui- MjAceert die zijn voorzien 46'sfle drukcabines om de in- M4*70^n hesmet gebied te be- 38,30tegen chemische stoffen. Infiltrante op Rainbow Warrior werkte voor geheime dienst PARIJS Frédérique Bonlieu, de jonge vrouw die er van verdacht wordt dat zij zich heeft opgedrongen aan de be manning van de Rainbow Warrior voordat het schip vori ge maand in de haven van Auckland tot zinken werd ge bracht, blijkt een medewerker van de Franse geheime dienst te zijn. Uit zeer betrouwbare bron in Parijs is giste ren vernomen dat zij werkelijkheid Christine Huguette Ca- bon heet. Het weekblad „L'Express" heeft als eerste de ware identiteit van „Frédérique Bonlieu" onthuld. Zij heeft, naar verscheidene Franse media gemeld hebben, de geheime dienst de noodzakelijke inlichtingen verschaft voor de aanslag op het vlaggeschip van Greenpeace, dat op 10 juli in de Nieuwzeelandse haven tot zinken is gebracht. Naar uit bronnen bij de buitenlandse veiligheidsdienst (DGSE) vernomen is, was zij slechts op „een waarnemings- en bewakingsmissie". (Vervolg van de voorpagina) BONN Hoewel hij een labiele gezondheid had en wel eens te diep in het glaasje keek, stond Heinz Tiedge, het hoofd van de Westduitse contra-spionage, aangeschreven als een eerste klas spionnenvanger. Hij kende zijn dienst van a tot z. Zou hij inderdaad naar de DDR zijn gevlucht, dan is dat een klap van jewelste voor de Duitse spionnage-afweer. Een klap die zeker gevolgen zal hebben voor de organisatie van de dienst en de gebruikte methodes. Tiedge's agenten verdachten Ursula Richter, de se cretaresse van de Bond van Vluchtelingen, van spio nage. Via Richter, zo heette het, hoopte de veilig heidsdienst enkele grotere vissen uit de spionnage- -vijver te pakken te krijgen. Volgens berichten zou Tiedge afgelopen vrijdag hebben voorgesteld Richter voortaan 24 uur per dag te schaduwen. Dat karwei zou hij zelf de volgende dag, zaterdag dus, voor zijn rekening nemen. Zondag echter verdween Ursula Richter en sindsdien ontbreekt van haar elk spoor.. Bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst in Keulen was bekend dat Tiedge, vader van drie kinderen, ook grote persoonlijke problemen had sinds de dood van zijn vrouw. Dat hij zichzelf iets heeft aangedaan wordt daarom niet uitgesloten. Ook wordt er reke ning mee gehouden, dat hij een „noodsprong" naar de DDR heeft gemaakt- „Wij maken ons grote zorgen, niet alleen over zijn persoonlijk welzijn, maar ook vanwege onze binnen landse veiligheid aldus staatssecretaris Hans Neusel van binnenlandse zaken gisteravond. Hij zei dat er „tot nu toe" nog geen samenhang is geconstateerd tussen de verdwijning van de secretaresses en die van Tiedge. De verdwenen contra-spion belde maan dagmorgen naar zijn werk aat hij zich niet goed voelde, koorts had en thuis bleef. Toen zijn dienst hem 's middags probeerde te bereiken, bleek hij on vindbaar. Tot zover onze corresponent. Het Oostduitse persbu reau ADN meldde gisteren dat een Westduitse oud- -commissaris van politie, die in 1978 werd veroor deeld wegens spionage voor de DDR, het Oostduitse staatsburgerschap heeft aangevraagd. Rolf Grunert, in het verleden voorzitter van de Westduitse politie bond, keerde niet terug van een reis naar de DDR. In een telefoongesprek heeft de oud-commissaris zijn vrouw meegedeeld dat hij in Oost-Duitsland blijft. Grunert werd in 1978 tot twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Nadat hij zijn straf had uitgezeten verstigde hij zich als privé-detective in een voorstad van Hamburg. sester Ex- 1 het Britse minis- verkeer en des- van Boeing zijn Mldh aan het onder- ^r de preciese oor- n de vliegramp, JJo 'ren op de lucht- Jg van Manchester z4o van de 137 inzit- 78 van een charter- het leven heeft 6.00 /an de 83 gewon- sjo jen er nog drie Jg istige brandwon- o'.oo iet ziekenhuis. De mochten na be- '5.00 g naar huis. 6.50 b "zoek richt zich met 6,30 Ie linker straalmotor £g»eing-737. Zeer waar- 9.85 zijn door een explo- j®g ompressiekamer van de motor stukken metaal de vleugel ingeschoten. Omdat de vleugel een grote brandstof tank is, stroomden korte tijd later brandende kerosine over het achterstuk van het vlieg tuig. Door de enorme hitte is het achterste gedeelte van het vliegtuig gedeeltelijk wegge smolten. Overigens is maar 3.700 van de 11.300 liter kero sine die het toestel aan boord had in vlammen opgegaan. Bij het onderzoek zal ook gebruik worden gemaakt van de zoge heten zwarte dozen, die uit de wrakstukken zijn geborgen. De motoren waarmee de ver ongelukte Boeing-737 was uit gerust, werden overigens al gewantrouwd door de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten. Zij gelastten vorige maand een uitgebreid onderzoek, omdat dit type de afgelopen vier jaar betrokken was bij zeven inci denten. In een hangar op het vliegveld liggen de resten van de 54 slachtoffers van de vliegramp te wachten op identificatie. LONDEN Het vliegtuigongeluk van giste ren in Manchester is aanleiding geworden om te twijfelen aan de onder vliegtuigpassagiers veelgehoorde opvatting, dat zitplaatsen in het achterste gedeelte van het vliegtuig het veili gste zouden zijn. Vrijwel alle slachtoffers za ten gisteren achterin het toestel. Daarentegen zaten de overlevenden bij de vliegramp in Japan van vorige week en bij het ongeluk in Dallas eerder deze maand juist wel in het staartstuk van het toestel. Bij sommige maat schappijen was sindsdien duidelijk meer vraag naar de achterste plaatsen. „Maar niet bij de KLM", verklaarde vanmorgen een KLM-woordvoerder. Veiligheidsfunctionaris sen zijn het er niet over eens wat de veiligste plaatsen zijn. „Statistisch-gezien is het staart- gedeelte veiliger. Maar ieder ongeluk is an ders. Wat in het ene geval de beste plaats is, kan in het ander geval fataal zijn. Het is ge woon een gok", aldus een Britse deskundige. Het vliegtuig, met 131 passa giers en zes bemanningsleden, had het Griekse eiland Korfoe als bestemming. De piloot zag kans de start af te breken en het toestel aan het einde van de startbaan tot stilstand te brengen. Op dat moment stond het achterstuk al in lichter laaie. De brandweer was bin nen enkele minuten ter plaat se. Maar het vuur verspreidde zich razendsnel door de cabi ne. Er zouden waarschijnlijk min der passagiers zijn gestorven, als het brandende wrak snel ler was ontruimd. Zelfs als maar de helft van de deuren kan worden geopend, moet ie dereen het toestel in 90 secon den kunnen verlaten. Maar de dichte, giftige rook, die zich in 45 seconden door het hele toe stel verspreidde, maakte het vooral voor de mensen achter in onmogelijk te ontsnappen. Die rook was afkomstig van de brandende stoelen. Over enke le jaren moeten alle vliegtuig- stoelen zijn gemaakt van nieuw, brandvertragend mate riaal. De verongelukte Boeing had nog oude stoelen. Overle venden zeiden dat er paniek uitbrak onder de mensen toen het vliegtuig zich vulde met rook. „Veel mensen hadden geen schijn van kans om te ontsnappen". Een functionaris van de luchthaven zei te ver moeden dat veel slachtoffers zijn gevallen door een explosie die plaatsvond toen het red dingswerk al aan de gang was. Volgens de brandweer was het mogelijk de explosie van een zuurstof fles. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie is er gisteren van beschuldigd misbruik te maken van de bevoegdheden die ze krachtens de noodtoestand heeft. Inwoners van de zwarte woonsteden zouden worden mishandeld, geslagen of zelfs verkracht. De bekende anti-apartheidsactivist, de arts Nhato Motlana zei dat hij de avond tevoren een zestienjarige meisje had be handeld dat door twee zwarte politiemannen was verkracht toen ze uit school kwam. „Het is een symptoom van de nood toestand", aldus Motlana. Motlana en twee blanke parlementsleden onder wie me- brouw helen Suzman eisten het aftreden van Botha „omdat hij zijn plichten jegens het land niet heeft vervuld". In Soweto zijn gisteren tientallen schoolkinderen opgepakt en naar het politiebureau gebracht omdat ze op straat „slen terden". Krachtens de noodtoestand kan de politie leerlingen verplichten naar school te gaan. „Soweto lijkt tegenwoordig op een concentratiekamp, zei een ouder die anoniem wenste te blijven. Zes zwarte Zuidafrikanen kwamen afgelopen nacht om het leven toen de politie het vuur opende op een stenengooiende menigte. Dat heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. De ongeregeldheden deden zich voor in de plaats Aliwal Noord in de Kaapprovincie. Mijnwerkersstaking De bond van zwarte mijnwerkers heeft gisteren op het laat ste moment een staking uitgesteld om zijn leden een nieuw loonaanbod voor te leggen. Vakbondsleider Cyril Ramaphosa verwacht echter dat de leden van de mijnwerkersbond het nieuwe aanbod zullen afwijzen en toch tot staking zullen be sluiten. Hij voorspelde dat de mijnwerkers op 1 september alsnog in staking zullen gaan.Tijdens een langdurige onder handelingsronde verbraken de mijndirecties hun eenheids front en deden verschillende aanbiedingen. Beide partijen is er veel aan gelegen een staking af te wenden uit vrees voor gewelddadoge botsingen. Vorig jaar november vielen bij een staking in de goudmijnen twintig doden. Ook de grote werk loosheid en het dreigement van de regering om trekarbeiders uit buurlanden naar huis te sturen zou de bond van een sta king kunnen afhouden. Bovendien beschikt de bond nauwe lijks over stakingskassen. De onzekerheid over de economische situatie kwam opnieuw tot uiting in een koersval van de rand, die tot de ongekende diepte van 38,4 dollarcent viel. de positie van de munt blift zwak omdat het wegvloeien van kapitaal in de huidige situa tie onvermijdelijk wordt geacht. 01.70 K-S correspondent Mare SS ck) JJJ IGTON In de 0370 anse pers en in 0M0 »appelijke kring °igbsceptisch gerea- 01.80 de beschuldiging SS regering-Reagan gjjSovjet-Unie, dat ooioo de Russische ge- üjo lienst, „Amerika- 22 Moskou bewerkt 9860 mogelijk kanker- 87*90 end chemisch 95^20 97.10 gg de VS menen dat de 95.40 t de onthulling heeft inder Amerikaanse diplomaten en burgers in de Sovjet-Unie, in geen verhou ding staat tot het gezondheids risico dat zij eventueel gelopen hebben, als de aantijging op waarheid berust. Volgens ken ners gaat. het-om oude midde len die veelvuldig gebruikt worden voor het opsporen van gestolen geld en om industrië le spionage tegen te gaan. Poli tieke waarnemers in Washing ton stellen op hun beurt vast dat het tijdstip van de onthul ling zou kunnen passen in een strategie van het Witte Huis om de oost-west-spanningen- spanningen zo hoog mogelijk op te voeren nu de topontmoe ting tussen president Reagan en diens Russische tegenvoeter Gorbatsjov in november aan staande in voorbereiding is. Het Russische persbureau Tass sprak van absurde verzinsels. Het poederincident is al het derde teken deze week dat de regering-Reagan in een stijl van confrontatie op de top met Gorbatsjov afstevent en dat zij volgens sommige waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad zelfs bewust een afzegging uit Moskou wil riskeren. Met name de aankondiging dat de VS in september in een test voor het eerst een satelliet uit de ruimte zal schieten wordt als een aanwijzing beschouwd dat het Witte Huis er niet op uit is Reagans ontmoeting met Gorbatsjov te laten resulteren in meer ontspanning tussen de grootmachten. Ook de toespraak die deze week is afgestoken door Ame- rika's nationale veiligheidsad viseur Robert McFarlane (de belangrijkste architekt van Reagans buitenlandse poli tiek), wordt in de Amerikaan se media als „passend in de nieuwe confrontatie-strategie" uitgelegd. McFarlane zei o.m. dat het Russische optreden in Cuba, Lybië en Afganistan „praktisch garandeert dat elk klein, stapje vooruit dat we zouden kunnen maken, iets geisoleerds zal zijn en moeilijk in stand te houden, als het te voren al niet van beide kanten is uitgehold". Microwave Terwijl iedereen in de VS het erover eens is dat het gebruik van chemicaliën om diploma ten en hun contacten te kun nen volgen, onaanvaardbaar is en een krachtig protest recht vaardigt, betwijfelen de mees te waarnemers of het dramati sche besluit nodig was om ogenblikkelijk een team Ame rikaanse artsen naar de Russi sche hoofdstad te sturen. Prof. Bruce Ames, bekend om zijn „Ames-test" waarin de kan kerverwekkendheid van che mische stoffen wordt gemeten, zei over het product in kwestie nitro-phenylpentadine dat „een kopje koffie eerder kanker zal veroorzaken dan wat van dat poeder op je huid". Het spul zou met name op de sturen van Amerikaanse auto's in Moskou en Leningrad zijn aangebracht. Restanten ervan op de huid en op objec ten kunnen zichtbaar worden gemaakt door ultraviolet licht of contact met andere chemi sche substanties. Walter Rowe, hoogleraar in de chemie aan de Washington University verklaart:"Na de affaire van de gele regen hecht ik niet veel geloof meer aan de chemische deskundig heid van de Amerikaanse re gering". Geruime tijd geleden stelde Washington vast dat de Russen vergif uitstrooien bo ven vijandig terrein in Zuid- oost-Azië, maar de verdachte gele regen bleek een natuur lijk produkt van bijen te zijn. De VS hebben de Sovjets al vaak beschuldigd van onaan vaardbare spionagepraktijken jegens de Amerikaanse ambas sade in Moskou. In 1960 werd afluisterapparatuur aangetrof fen in een houtsnede die door de Russische regering aan de Amerikaanse ambassadeur was geschonken en die zes jaar lang gesprekken binnen de ambassade zou hebben opge vangen. In de jaren zestig en zeventig werd de Amerikaanse ambas sade in Moskou voortdurend bestookt met microgolven om te kunnen zien en horen wai zich in het gebouw afspeelde. Tweeduizend Amerikanen die in die periode langere tijd in de ambassade hebben gewerkt, zijn op nadelige gezondheid seffecten van de „microwave" onderzocht, maar er is niets verontrustends gevonden. Overigens gaven de Ameri kaanse opsporingsdiensten FBI en CIA gisteren toe dat ook zij gebruik maken van chemische sporen. „Maar nooit ■om mensen te markeren, al leen waardevolle voorwerpen of bij voorbeeld bankbiljetten. En alleen met een samenstel ling die geen enkel kankerrisi co inhoudt", aldus een woord voerder. 93.00 De Brit Roley Mclnt-yre is door "-30 ïss recordboek aangewezen als afval- it jaar. De man is in anderhalf jaar kilo lichter geworden. De 33-jarige uit Noord-Ierland woog 262 kilo IS Q|'loren kreeg, dat hij nog vijf jaar te _**fils hij zijn biertjes niet liet staan. Op een dag bleef hij vastzitten in de draaideur van een stadion en dat was het moment om radicaal te gaan vermageren. Zijn heupwijdte was 1,95 meter en zijn borstomvang 1,87 meter. Gisteren was zijn gewicht bij een openbare weegpartij in een Londens hotel gedaald tot 85,6 kilo. ME VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Dwarsligger was een zeer ervaren 128 Hje al jaren bij het spoor werkte. Hij 3® ^r op de grote stoomlocomotieven 19somdat hij nog nooit fouten had ge- Ijn werk, hadden ze hem nu zo'n mo- 29irische loc toevertrouwd. Maar dat lal niet zo erg naar zijn zin, want Ri- 50 leer een jongen van de gloeiende «1 h de sissende stoom. Hij had het niet 2ip zijn electrische loc en het verwon- 32 idan ook geenszins dat deze plotse- J5 iweigerde. „Daar heb je de doffe el- 106 mopperde hij. „Hij doet het niet 4®) stroom op de rijdraad soms uitge- zijn de dodemans-zekeringetjes Iten. Met mijn goeie, ouwe stoomloc 2" gebeurd...." Rinus Dwarsligger was Zijn trein stond stil en het zag er naar voorlopig ook zo blijven zou. Geteis terd stapte hij uit om zijn trein eens wat beter te bekijken. Maar kijken helpt zo weinig in zo'n ge val... „Het gaat goed," grinnikte Pjotr No- grottr achter zijn bosje. „De tweede proef is ook geslaagd. Welk kunstje kunnen we nü nog eens uithalen met deze bovenste beste knap- mutator?" En hij had de woorden nog niet uit de mond of een licht motorgeronk deed hem opkijken. „Een sportvliegtuigje!" giechelde hij verheugd, „wat zal dét vliegertje opkijken, als hij bemerkt, dat het helemaal niet zo veilig is daar boven in de lucht." En zo ging het precies. Een wurgende angst greep de koene vlieger naar de keel. toen hij plotseling bemerkte dat zijn metertjes even enkele zeer ongebruikelijke bokkesprongen maakten. Toen viel de motor uit, en wat de vlieger ook deed, hij sloeg niet meer aan. Een noodlanding was misschien het enige, dat nog redding kon brengen reis met extra excursies Vertrek donderdag 19 september en 17 oktober a.s. Londen de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardigheden Oude tradities handhaven zich naast moderne attracties en maken deze wereldstad tot een aantrekkelijk reisdoel Aangezien er in Engeland veel te zien is hebben wi| onze reis tot vier dagen uitgebreid Donderdag vertrekken wij per luxe touringcar uit Den Haag/Rotterdam naar Londen Aldaar wordt gelogeerd m het bekende Queens Hotel. Vrijdagmorgen rijden we naar het sfeervolle Windsor Hier is gelegenheid om de expositie Royalty Empire alsmede het bekende Windsor Castle, het verblijf van de Engelse koninklijke familie, te bezichtigen, 's Middags rijden we naar Londen terug en kunt u naar eigen wens gezellig wat winkelen of één van de fraaie musea bezoe ken 's Avonds wordt de musical „Evita" in het bekende Prince Edward Theatre bijgewoond. Zaterdagmorgen rijden we weer naar de city en kan men datgene bezoeken waar men op vrijdag niet aan toe is gekomen In de middag wordt een bezoek ge bracht aan Westminster Abbey, St. Pauls Cathedral en de Tower of Londen met de kroonjuwelen, 's Avonds staat een sfeervolle avond sightseeing tour onder lei ding van een Nederlands sprekende aidste) door Lon- ƒ395. In de reissom zijn behalve het vervoer e mede begrepen de beide sightseeing tours, de gids op z. terdagmiddag alsmede de entree voor de musical. Toeslag 1-persoonskamer 75 - per persoon Annuleringsverzekering 3 vj% van de reissom 6.- polis- kosten. Gecombineerde reisverzekering 10 - per persoon 5 -poliskosten Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of persoonlijk in onze vesti ging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). •j postbus 16050 2500 aa den haag tel 070-190882 BEIROET De elkaar bestrijdende partijen in de Libanese burgeroorlog hebben gisteravond een bestand in acht genomen. Dit gebeurde overigens uren nadat het- Libanese kabinet een staakt-het-vu- ren onder toezicht van Sy rische waarnemers had aangekondigd. De vertegenwoordigers van de milities beloofden geen zware wapens meer te ge bruiken en maatregelen te nemen om de spanning langs de confrontatielijnen te ver minderen. Een paar uur voor het staakt-het-vuren in acnt werd genomen, vielen echter nog negen doden. Premier Karami verklaarde na de kabinetsvergadering onder president gemayel dat de regering zal aandringen oop stationering van Syri sche waarnemers in heel Beiroet en niet aleen langs de groene lijn die het chhris- telijke van het islamitische stadsdeel scheidt. Syrië stuurde twee maanden overi gens slechts zes militaire waarnemers naar Beiroet en de verdenking rust dan ook op Syrië of het werkelijk be reid als scheidsrechter op te treden tussen de strijdende partijen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5