Kleine gevangenissen heilzamer dan grote 5 nemen oef met pimtewapen Terechtstelling Moloise drie weken uitgesteld :rste fabriek in de ruimte taal nummer voor elf Soen belastingplichtigen COCA-COLA MOET RECEPT ONTHULLEN Vrijspraak voor 160 km per uur ZWERVER LIGT DAGEN DOOD OP TROTTOIR 15 AMBTENARENBONDEN: NADRUK OP VOORKOMEN MISDRIJVEN Betrouwbaar bevonden Russische krant wil zwartwerken toestaan Jong geleerd. Bovenwater «§*£eidóe Goutant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IW Uitgave Westerpers. behorende tot SijtholJ Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aul.betaling).kwarlaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrndag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties (excl.&TBTW)f 0.61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm Woensdag 21 augustus 1985, 76e jaargang no. 23276 Losse nummers f 1.00 Interview met Bhagwan in Aktua-tv op Ned. I om 22.05 uur. Om 22.35 uur tien jaar Marco Bakker. Op Ned. II om 19.35 uur film „Een goed soldaat. Op Duitsland 2 om 23.30 uur film „Die Macht der Manner". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur omstreeks 15 graden, middagtemperatuur ongeveer 20. Matige zuidwestenwind. Zon op: 06.35, onder: 20.50; hooh water Schev.: 07.37 en 20.03, laag water: 03.41 en 15.45. ^AG Elf miljoen belastingplichtigen van 15 jaar en Jijgen tussen nu en eind september een brief met infor- Jer het fiscaal nummer. Dat nummer dient om de ver- Ivan gegevens over de loonbelasting, die door werkge- ■itkeringsinstanties worden verstrekt aan de belasting- T vereenvoudigen en te versnellen. Dit heeft het minis- financien gisteren meegedeeld. lichtigen moeten het nummer aan hun werkgever of instantie doorgeven. Hebben bedrijven een geautoma- dministratie, dan kunnen zij de belastindienst vragen r van hun werknemers rechtstreeks te verstrekken, anuari is het verplicht om bij de loongegevens het fis- mer te vermelden. De belastindienst werkt al lang met lijk nummer. Iedereen die een aangiftebiljet inkom- invult heeft al een fiscaal nummer. ATLANTA Een Amerikaanse federale rechter heeft de Coca-Cola Company gelast de 99 jaar lang angstvallig geheim gehouden formule van Coke te onthullen. Het concern heeft aangekondigd zich tot het uiterste te verzetten tegen het prijsgeven van het recept voor 's werelds best verkochte frisdrank. Het gerechtelijk bevel is een uitvloeisel van een proces, dat een groep van veertig kleine bottelaars aanspan de tegen het prijsbeleid van het concern. De botte laars proberen aan te tonen dat de dranken dieet- Coke en gewone niet wezenlijk van elkaar verschil len en dus voor dezelfde prijs verkocht moeten wor den. Concernwoordvoerder Randy Donaldson ver klaarde: „Het bedrijf heeft zijn geheime formules nooit prijsgegeven en dat beleid blijft ongewijzigd". Pag. 6: .Pepsi is niets meer dan een brullende muis" TERNEUZEN Een inwoner van Sluis die moest voorkomen omdat hij met zijn auto 160 kilometer per uur had gereden op een binnenweg, is gisteren door de kantonrechter vrijgesproken. De man had op de bewuste avond veel geld bij zich. Hij voelde zich daardoor niet erg op zijn gemak toen hij merkte dat een andere auto hem op korte afstand bleef volgen. Uit angst voor beroving ging hij steeds harder rijden, tot hij met een snelheid van 160 kilometer per uur over de provinciale weg Kloosterzande-Zaanslag raasde, waar maximaal 80 kilometer mag worden ge reden. Toen de achtervolgende auto hem bij Zaan- slag inhaalde en tot stoppen dwong, merkte hij pas dat het een politiewagen was. De rechter vond het verhaal zeer aannemelijk en sprak de man vrij. Wens vervuld Voor Scott Howells uit Harry Stroke bij het Engelse Bristol ging deze week een lang gekoesterde wens in vervulling. Voor één dag mocht hij als agent in de wagen mee op pa trouille. De achter grond van deze ge beurtenis is echter uitermate triest. De politie vervulde de wens omdat de jon gen, die aan een zeldzame ziekte lijdt, volgens zijn artsen nog maar een paar maanden te leven heeft. LOS ANGELES In Los Angeles heeft een onbekende zwerver dagen lang dood op een trottoir gelegen. Zijn stoffelijk overschot raakte al in ontbin ding, terwijl voetgangers voorbij liepen en tuinlieden om hem heen de planten water gaven, aldus de politie. Mede werkers van het nabijgelegen gerechts gebouw verklaarden dat zij dachten dat de man een van de vele wino's (alcoho listen) was, die zijn roes uit lag te sla pen. Volgens de politie komt het vaker voor dat een zwerver urenlang dood op straat ligt, zonder dat voorbijgangers zich om hem bekommeren. eerste commerciële fabriek in de ruimte eruit zien. In 1989 is het zover. "INGTON Space ■ies, een bedrijf in heeft gisteren van perikaanse ruimte- ireau NASA toe- ng gekregen om de commerciële fa- n de ruimte te bou- •k zal totaal geauto matiseerd zijn De president van Space Industries, Max Fa- get, zei dat de installatie naar verwachting in 1989 door een ruimteveer op zijn plaats zal worden gebracht De fabriek zal worden verhuurd aan fa brikanten van farmaceutica, elektronische v kristallen en metalendie alleen in een ruimte zonder zwaartekracht gemaakt kunnen worden. De installatie zal ofwel vrij in de ruimte komen te zweven en twee of drie keer per jaar door astronauten worden bezocht, of als een module worden ge bouwd die kan worden vastge maakt aan het ruimtestation dat ,de Verenigde Staten in 1994 hoopt te lanceren. Faget schat dat de bouw van de in stallatie tussen de 250 en 500 miljoen dollar zal vergen. i k BARBARA De Verenigde Staten beproeven 1 kort hun eerste anti-satellietwapen „in een stra it de Russen in te halen en hen te overreden een d te sluiten over anti-satellietsystemen". Dit et tijdelijke Witte Huis in Santa Barbara in Cali- esident Reagan momenteel verblijft, be- een geheim gehouden tijdstip zal een van het type F-15 een raket afschie- atmosfeer een oude Amerikaanse sa- treffen. zei dat de Sovjet-Unie langs diplomatieke weg op de gebracht van het besluit van de president om de test dat wel de killer satellite wordt genoemd, door Ook belangrijke leden van het Congres, dat nu zomer- I houdt, zijn op de hoogte gebracht. Het anti-satellietsys- '"'••"••AT bestaat uit een raket die door een F 15-jager hoog in »feer wordt afgeschoten. De raket verlaat de dampkring etigt een op geringe hoogte vliegende satelliet. Speakes 'iet systeem dit jaar driemaal zal worden getest en dat teen kernwapens zullen worden gebruikt. De eerste test f jen gericht op een oude satelliet die niet meer wordt ge- rikaanse regering stelt al lange tijd dat de Sovjet-Unie l over het enige anti-satellietsysteem ter wereld, maar y lis de kritiek in het Congres op het testen van een der- steem niet verminderd. Het systeem dat de Sovjet-Unie primitief en door zich terughoudend op te stellen zou de M middel van onderhandelingen een wapenwedloop op Jd kunnen voorkomen, menen de tegenstanders. Volgens vormt het Russische anti-satellietwapen een bedreiging (ADVERTENTIE) DALING HYPOTHEEKRENTE De rente van de RPS Hypotheken en isnu vanaf: Rente 2 jaar vast: 7,0% (7,34%) Rente 5 jaar vast: 7,5% (7,87%) Rente 7 jaar vast: 7,7% De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de RPS Hypotheken? Bel 020 - 591 8011 of haal de fol ders op het postkantoor. f postgiro rijkspostspaarbank aus kijkt met belangstelling naar het uniform van een Grenadier uit de mobilisatie-tijd. 5 bracht gisteren een bezoek aan het Historisch Museum Garde Grenadiers Jagers in Daar werd hij wegwijs gemaakt door luitenant-generaal Berghuis (rechts). ZOETERMEER Be strijding van de werk loosheid, meer aandacht bij de leerkrachten voor hun opvoedende taak en veel kleinschaliger gevangenissen moeten een halt toeroepen aan de stijgende criminali teit. Een politiek die uitgaat van meer cellen in grootschalige inrich tingen, meer. controle en beveiliging, meer politie en uitbreiding van de rechterlijke macht heeft onvoldoen de succes. Dat schrijven de ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO in een reactie op de nota „Samenleving en Cri minaliteit" van het mi nisterie van Justitie. De vakbonden schetsen in hun reactie „Om de kwali teit van het criminaliteits- beleid" voorwaarden voor betere werkomstandighe den voor het personeel in de diverse overvolle peni- tentaire inrichtingen. Bezui nigingen hebben voor on vrede, onveiligheid en hoog ziekteverzuim onder de be waarders gezorgd, waardoor het werken vanuit een rela tie met de gevangene onder zware druk is komen te staan. De bonden vragen zich af of het wel gezond is personeel te werven voor een dienstverband tot aan de pensionering. Er is be hoefte aan carrièreplanning binnen het justitie-apparaat. De bonden pleiten voor kleine, regionale inrichtin gen met een meer open re gime, die beter beheersbaar zijn en waar de persooonlij- ke aandacht en zorg voor de delinquent kan worden her steld. Voor zeer langgestraf ten moeten uit veiligheidso verwegingen landelijk eni ge inrichtingen beschikbaar zijn. Preventie In zijn algemeenheid wijzen de ambtenarenbonden erop dat criminaliteitsbestrijding samenhangt met bestrijding van de (jeugd)werkloosheid. De relatie werkloosheid misdrijf is volgens hen vol doende aangetoond. Een sa menleving waarin luxe en welvaart en leven op de rand van het bestaansmini mum naast elkaar bestaan, leidt tot vervreemding en negatieve gevoelens. Het aantal onvoorwaardelij ke vrijheidstraffen kan ook worden beperkt door de drugsverslaving uit de cri minele sfeer te halen. De verslaving verdwijnt niet door detentie. Sterker: er komen meer junks uit de cel dan er in ingaan. Dit maakt vrijheidsstraf totaal zinloos. Dwangbehandeling moet echter mogelijk zijn. Hetzelfde geldt voor het al coholprobleem. In het onderwijs zouden de leerkrachten meer aandacht moeten schenken aan hun opvoedende taak. De amb tenarenbonden constateren een achteruitgang in alge meen maatschappelijke kennis. Dat voor de wel vaart en de sociale zeker heid vele duizenden zich dagelijks moeten inzetten wordt niet ervaren. De vak bonden wijzen op de nood zakelijke norrbhandhaving via opvoeders, scholen, maar ook de media. ■HESP Een vrouw uit Soweto laat haar hand zien met daarop een inktstempel. Zij was door controlerende blanke politie-eenheden die gisteren zwarte woonsteden als Soweto en Diepkloof uitkamden, be trouwbaar bevonden om ongehinderd de blokkades van de politie te passeren. Voor een verslag over Zuid-Afrika zie pagina 7. JOHANNESBURG Het Zuidafrikaanse Hooggerechts hof heeft gisteravond de te rechtstelling van Benjamin Moloise met drie weken uitge steld. Moloise zou vanmorgen worden opgehangen wegens de moord op een politieman. Rechter C.F. Eloff nam de be slissing nog ge^n 12 uur voor Moloise terechtgesteld zou worden. Het verboden Afri kaans Nationaal Congres heeft toegegeven dat het opdracht had gegeven tot de moord op de zwarte onderofficier Philip- pus Selepe op 7 november 1982, maar zegt dat daarvoor de verkeerde man is veroor deeld. De rechter gaf advoca ten drie weken de tijd om bij president P.W. Botha een ver zoek in te dienen voor herope ning van de zaak, omdat er nieuw bewijsmateriaal zou zijn dat Moloise onschuldig is. Tal rijke instellingen hadden de laatste dagen gepleit voor gra tie voor Moloise. MOSKOU Zwartwerkers verdienen in de Sovjet-Unie jaarlijks miljarden roebels met verschillende vormen van dienstverlening en het wordt tijd dat de regering daar een graantje van gaat meepikken. Ook al betekent dat, dat de enige vorm van particulier ondernemerschap in de Sovjet- Unie een wettig aanzien krijgt. Dat heeft het regeringsdag blad Izvestia gisteren geschreven. Het binnen of buiten of ficiële werktijd zwart geld verdienen is volstrekt in strijd met de heersende leer in de Sovjet-Unie, die bepaalt dat iedereen zijn talenten tegen vastgestelde beloning ten dien ste van de staat moet stellen. Illegale particuliere bedrijfjes zijn echter een algemeen verschijnsel. Met boetes en cel straffen heeft de regering geprobeerd daar een eind aan te maken, maar Izvestia erkent nu dat die maatregelen geen effect hebben gehad. Als een bepaalde vorm van zwart werken wordt gelegaliseerd, wordt iedereen daar beter van, aldus het blad. FRANKFURT Een 43-jarige man en zijn 21-jarige zoon zijn in Frankfurt tot celstraffen veroordeeld wegens een bankover val, waarbij zij in februari 90.000 mark buit maakten. De vader, die al tweemaal eerder wegens overvallen was veroordeeld, kreeg negen jaar en negen maanden, terwijl de zoon vijfjaar en drie maanden kreeg. Tijdens het proces had de vader verklaard dat hij zijn zoon slechts had willen laten zien, dat misdaad niet loont. De zoon heeft nu begrepen wat hij bedoelde. >er ligt er nog op de bodem van het Kanaal. Het zit in het wrak van een in 1918 gezonken Frans vrachtschip. Het was ooit twaalfhonderd ton, maar al eerder is men erin geslaagd een deel van dat koper te bergen. Zondag lukte dat op geen stukken na, want... het wrak bleek ging het waaien en werden de golven zo hoog, dat het duiken moest worden opgegeven. Tot eind september heeft men de tijd het nog eens te proberen. De Leidse Courant mag iedereen ook proberen, veertien dagen lang. En wat blijkt? Die krant slaagt er zelfs elke dag in van alles boven water te halen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineenorx Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1