zerkelijke leiders èssimistisch na isprek met Botha Witte biefstuk dreigt taboe te worden in Israël -ïd. ambassade splitst ter wille h De Jonge Opnieuw van spionage verdachte Duitse secretaresse verdwenen E' Zware beschietingen in Beiroet Bouwfonds biedt u nu n hypotheekrente 30 jaar vast: 8,10/o m W J I 1 WËË WM m i m WÊÊ m TA 85 P Genland CcidócSotrwmt DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 se politie t punkers douche De politie van de havenstad Bilbao sm. i twintigtal punks ge- «n'M t te douchen, jich te 185,60 pmetten en in enkele 77I20 de haren te laten 17500 De jongelui wilden 335,00 aan feestelijkheden 6750*1 en vo'gens ^e auto- 4s!so pormden zij een ge- 132 60 Fisic0 voor de omge- 68.30 politie bood de punks 4®!io ikheldere kleren aan, 21550 ras er een' ^'e ver* 37! 10 it in de hoofdstraat te 102.00 PLO verdient jaarlijks ruim een miljard dollar NEW YORK De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft de beschik king over financiële belangen ter waarde van vijf miljard dollar, waarover jaarlijks een miljard dollar wordt verdiend Dat heeft de New York Times Magazine ge meld. Het pakket wordt beheerd door het Palestijns Nationaal Fonds en door een groep Palestijnse banken. In toenemende maten worden PLO-gelden volgens de NYT geinvesteerd in Europa en de Vere nigde Staten. Het grootste deel van de winst zou naar Fatah gaan, de organisatie van PLO-voorzitter Arafat. De greep die Arafat op de financiën van de PLO heeft, zou een van de belangrijkste redenen zijn geweest voor de opstand tegen hem in 1983, aldus het Amerikaanse magazine. Duizenden schedels gevonden in Oeganda KAMPALA Op een plaats ten noorden van Kampala, de hoofdstad van Oegenda, zijn volgens een katholieke krant op zijn minst 2.000 schedels ontdekt. Een verslag gever van de doorgaans betrouwbare krant deed de lugubere vondst in het weekeinde, toen hij het gebied bezocht onder geleide van guerrillastrijders van het nationale verzetsleger (NRA). Hii schat dat zich in het gebied wel 20.000 schedels bevinden. Ze zijn vermoedelijk afkomstig van slachtof fers van de speciale troepen die onder het bewind van ex-president Obote een ware terreur hebben uitgeoefend. Het internatio nale Rode Kruis en Amnesty International schatten dat in de vijf jaar dat Obote presi dent is geweest, meer dan 300.000 Oegande- zen door het leger zijn vermoord. Amerikaan wil uitgave Engelstalige Pravda SAINT PAUL Een Amerikaanse uitgever heeft zich bereid verklaard in zijn land een Engelstalige versie te la ten verschijnen van de Pravda, het of ficiële orgaan van de communistische partij van de Sovjet-Unie. Charles Cox (64), die 40 jaar bij een uitgeverij werk zaam is geweest, zei zijn idee ten uit voer te willen brengen wanneer hij met pensioen is. Maar eerst moet hij genoeg abonnees zien te werven, die het blad dan voor 2.500 gulden per jaar in de bus krijgen. Potentiële abonnees zijn blibliotheken, studenten en regerings organen, aldus Cox. Volgens Coxs ad vocaten kan op juridische gronden niet verboden worden de Pravda in het En gels uit te geven. VN-rapport: genocide van Armeniërs GENÈVE Turkije heeft toegegeven dat begin deze eeuw „niet te controleren wreedheden en excessen" hebben plaatsge had tegen Armeniërs. Maar een rapport van de Verenigde Naties, waarin Turkije wordt beschuldigd van bewuste volkeren moord, wijst Ankara van de hand. In het rapport wordt „de Ottomaanse massamoord op Armeniërs in 1915-16" genoemd als een van negen voorbeelden van genocide in de twintigste eeuw. Bij het onderdrukken van een opstand van de Armeniërs, die in de Eerste Wereldoorlog collaboreerden met vijanden van Turkije, zouden een miljoen Armeniërs zijn vermoord. De Armeense af scheidingsbeweging heeft de afgelopen ja ren als vergelding voor de „genocide" meer dan 50 Turkse diplomaten vermoord. CHARTA '77: Gorbatsjov in Tsjechoslowakije wellicht gecensureerd WENEN De Tsiechoslowaakse organisatie voor de mensenrechten Charta '77 heeft in een verklaring ter herdenking van de Russische inval in Tsjechoslo wakije van 21 augustus 1968 gesuggereerd dat Tsje- choslowaakse autoriteiten beducht zijn voor de ont wikkelingen onder Michail Gorbatsjov en diens toe spraken censureren voor zij in Tsjechoslowakije mo gen worden gedrukt. Charta '77 herhaalde tevens een oproep aan Moskou om de Russische troepen macht in Tsjechoslowakije te verminderen, als een eerste stap naar meer vertrouwen tussen oost en west. v '|lA De vertè- «Jdigers van de be- fye christelijke jn Zuid-Afrika die ii een onderhoud 1 gehad met de kaanse president Jotha hebben zich 15 unaniem teleur- m 1getoond over de j!so tn van het ge- l De Anglicaanse ^chop van Kaap- leider van de de- Phillip Russel, zei president op geen )ndse*oor kerkelijke naar voren ge- punten was inge- 1.00 2 {2 Je ontmoeting werd so pgeroepen drastische ■2° gericht op het afschaf- 50 de apartheidspolitiek 40 i. „Alleen indien het 5 duidelijke en beteke- 90 ontwikkeling ziet, o® 'Üe apartheid en in de oo «van deling van de ■20 an er een einde van to Iten in Zuid-Afrika oo «verwacht", zo ver klaarden de vertegenwoordi gers van de kerkgenootschap pen tegenover de president, die werd bijgestaan door vijf ministers. Het gesprek op het kantoor van Botha kwam tot stand op initiatief van de ker ken. De kerkelijke delegatie be stond uit vier zwarten, vier blanken en een kleurling. De- nis Hurley, de rooms-katholie- ke aartsbisschop van Durban, zei na afloop „niets van bete kenis" te hebben meegebracht. „De twee visies op de werke-i lijkheid van de Zuidafrikaanse gemeenschap zijn zo verschil lend dat we nauwelijks met el kaar gepraat hebben", aldus Hurley. Peter Storey, het hoofd van de methodistische kerk, vroeg zich af of de presi dent de hem gebrachte bood schap wel had begrepen. In een later uitgegeven verkla ring werd gezegd dat de Zuid afrikaanse president geheel buiten de werkelijkheid in zijn land lijkt te staan. De kerkelijke leiders zeiden dat Botha oprecht de mening lijkt toegedaan dat hij bezig is met veranderingen in Zuid- -Afrika, maar ze verwierpen dit idee als geheel in tegen spraak met de opvatting die bij de zwarte meerderheid bestaat over de Afrikaner regering. De kerkelijke leiders hebben onder meer aangedrongen op de onmiddellijke afschaffing van „de meest gehate symbo len van de apartheid pasjes- wetten, onderwijssysteem voor zwarten en gedwongen ver huizingen alsmede de con trole op de vestiging van zwar ten". Ook dient er volgens de kerken een nationale vergade ring met vertegenwoordigers van alle groeperingen in het leven te worden geroepen, die zich moet beraden over de grondwet van het toekomstige Zuid-Afrika. Botha had gisteren ook een ge sprek met ds. Jerry Falwell, de leider van de „Moral Majo rity", een beweging van recht se protestanten in de Verenig de Staten. Falwell sprak zijn lof uit over Botha en sloot zich aan bij diens woorden dat de apartheid geen regeringspoli- tiek is, maar een sociale reali teit. Volgens hem is er in de VS en andere landen sprake van een grote schijnheiligheid jegens Zuid-Afrika. ehouden Belgische mogelijk CCC-terroriste -S Met de arrestatie van een jonge u de Belgische justitie erin zijn ge- lr te dringen in het milieu van de ter- t organisatie CCC (Strijdende Com- 'le Cellen). Dit valt af te leiden uit de gheidsmaatregelen die de arrestante De vrouw werd afgelopen donderdag ai aangehouden. De CCC hebben zich verant woordelijk gesteld voor een reeks aanslagen, die oktober vorig jaar begon. Als doelwit kozen zij onder meer bedrijven die voor het ministerie van defensie zouden werken en een NAVO-pij- pleiding. Sinds begin mei heeft de.CCC overi gens niet meer van zich doen spreken. Een moslim militieman probeert een vrouw te troosten die getuige was van een bomaanslag giste ren in West-Beiroet die 25 mensen doodde. BEIROET In Beiroet zijn de afgelopen nacht na de explo sies met autobommen in het weekeinde en maandag zware beschietingen uitgevoerd door christelijke en moslimmilities. De Libanese hoofdstad en om geving werd bestookt met mortieren, raketten, tanks en zware artillerie. „Beiroet ver andert in de hel", zei de staat stelevisie. De verantwoordelijkheid voor twee aanslagen in moslim Bei roet werd opgeëist door een christelijke groep die zich de zwarte brigade noemt. De bomaanslagen worden be schouwd als vergelding voor de twee zware autobommen die vorige week in het chtris- telijke Oost-Beiroet bijna hon derd slachtoffers maakten. Te gen de achtergrond van de weer fel opgelaaide strijd kon digde premier Rashid Karami aan dat de regering van „na tionale eenheid" komende, donderdag voor het eerst in vier maanden bijeen zal ko men. Hij riep de Libanezen op tot bezinning. De hoop dat het jongste Syrische initiatief de partijen tot bedaren zou bren gen is echter de bodem inge slagen. 1 i AG De Nederlandse ambassade zal volgende week v gebouw in Pretoria betrekken. De politieke en econo- Idelingen blijven echter voor onbepaalde ttijd gevestigd dbank gebouw, waar ook de van wapewnsmokkel ver- èderlander Klaas de Jonge verblijft. Dit heeft een irder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den fgedeeld. De Nederlandse regering heeft de Zuidafri- jjtoriteiten desgevraagd verzekerd dat dat De Jonge m of andere manier uit het Nedbank gebouw zal wor- bkkeld. Hij blijft voorlopig in het Nedbank gebouw tot- Bprekingen tussen beide landen een bevredigende pp- 'bben opgeleverd. „Thans" bestaat er geen uitzicht op fleide voor De Jonge, aldus de ambassadeur. Sht wordt momenteel of De Jonge niet zijn Nederlan- jheeft verloren door in vreemde staatsdienst te treden. werkte enige jaren als voorlichtingsambtenaar in Mo- „Voor Nederland" aldus de woordvoerder van buiten ken, „gaat het er in de eerste plaats om dat iemand de dse ambassade in Pretoria om bescherming heeft ge- Hij de opvang hebben in de eerste plaats humanitaire l(hgen een rol gespeeld en is nationaliteit niet van be- mjs de woordvoerder. (ADVERTENTIE) zowel voor nieuwbouw als voor bestaande panden ■1 ■1 ■1 JLWJ Stuurt u mij alle informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. Naam: I I I II I I I I II I I I I I I I 1 I I I I I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J_U I I I Adres: I I I I I I I Postende:! 1111111 Plaats: IIL I Telefoon:! MillI1111I I Ik heb wel/geen hypotheek. Opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479, 2500 XK Den Haag. RnimufnnHc I Of afgeven bij het Bouwfonds-infocentrum Den Haag, nvDOUwTO Nassauplein 13. Nederlandse Gemeemen Bescherm uzelf met de 30 Jaar RenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. E EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" BBC bevestigt doorlichten van personeel LONDEN De leiding van de BBC heeft bevestigd dat (toekomstige) werknemers worden onderzocht op hun be trouwbaarheid. Dat gebeurt al sinds 1937. Maar ontkend wordt dat de contraspionage dienst MI5 een veto heeft op aanstellingen en promoties, zo als afgelopen zondag werd ge meld door The Observer. Vol gens de BBC heeft het antece dentenonderzoek slechts be trekking op werknemers, die toegang hebben tot delicate of geheime informatie. Het ministerie van binnen landse zaken heeft verklaard, dat het de leiding van de BBC is geweest, die de inlichtingen dienst om advies heeft ge vraagd. Volgens The Observer heef,t MI5, de Britse geheime dienSt, een eigen kantoor in het gebouw van de BBC. Deze affaire betekent een nieuwe klap voor de status van de BBC als onafhankelijk om roep. Twee weken terug staak ten de journalisten van de Britse omroepen, nadat de re gering een BBC-documentaire van het scherm had geweerd. BONN In Bonn is een twee de van spionage verdachte se cretaresse verdwenen, zo heeft het federale parket in Karls ruhe bekendgemaakt. Eerst verdween de privé-secretares- se van minister van economi sche zaken Martin Bange- mann, Sonja Lüneburg. Nu is niets meer vernomen van Ilse Ursula Richter (52), die in 1964 uit de DDR emigreerde en twaalf jaar secretaresse was bij de Westduitse Bond der ver drevenen uit Oost-Europa. Als de verdenkingen van spio nage in de twee gevallen waar blijken te zijn, zou de affaire zeer lastig kunnen worden voor de christen-liberale rege ring van bondskanselier Hel mut Kohl, zo meent men in Bonn. De Bond der verdrevenen be hartigt de belangen van de mensen die na de oorlog wer den verdreven uit gebieden, die nu tot Oost-Europa beho ren. In de boeken van de orga nisatie komen persoonlijke ge gevens voor van veel promi nente Duitsers, onder wie veel politici die in het Oostblok' worden beschouwd als revan- chisten en revisionisten, in verband met hun opvattingen over de huidige Westduitse grenzen. In de woning van Richter zijn volgens de autoriteiten gege vens gevonden, die erop dui den dat zij voor een inlichtin gendienst werkt(e). De vrouw had vrijdag gezegd een week vrij te nemen voor medische behandeling bij een specialist in Hamburg. Daar is zij nooit aangekomen. Volgens eenzelf de scenario verdween de 60-ja- rige Sonja Lüneburg. Hoewel er officieel geen verband be staat tussen de twee verdwij ningen, hebben de twee vrou wen er zo te zien beiden voor gekozen plotseling de benen te nemen. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Is een varkensfokker in Israël te vergelijken met een stratenmaker op zee of een burgemeester van een afgebrand dorp? Afgaande op de Bijbel wel. In Leviticus staat dat God, sprekend via Mozes, de Joden heeft laten weten dat varkens onrein zijn. „Hun vlees zult Gij niet eten en hun aas zult Gij niet aanraken". Maar de praktijk is anders. Binnen de grenzen van de moderne Joodse staat wor den jaarlijks zo'n honderd duizend biggen opgekweekt voor een vroegtijdige dood in het slachthuis. Een deel van het vlees is bestemd voor de export. Maar het meeste verdwijnt in de gul zige magen van meer dan een miljoen Israëliërs. Een kwart van de bevol king eet dus varkensvlees, al of niet met een schuldge voel. Het bestaan van die zondige gewoonte'wordt ge camoufleerd met een eufe mistisch woordgebruik dat er zijn mag. Zo eet de Israë liër geen varkenscotelet, maar een „witte biefstuk". En in de hamburgers die hij in de talrijke eethuisjes in Jeruzalem en Tel Aviv kan kopen is naast gemalen koe ook gehakt „wit vlees" ver werkt. Maar ook aan produkten waaraan het rabbinaat het predikaat „kosjer" heeft verleend zit soms een hypo criet luchtje. Koop bijvoor beeld eens in een Israëli sche supermarkt een zak kraakverse borrelnootjes „met barbecue-smaak". Op het eerste gezicht niets aan de hand. Maar, zo vraag je je af, hoe smaakt in vredes naam barbecue? Het gaat er immers maar om wat er op het rooster heeft liggen bra den. Kippebout? Runderge hakt? Wel nee, „barbecue" betekent hier gewoon: met hamsmaak. Hulde aan de chemische industrie. Niet alleen de kopers van borrelhapjes, maar ook de Israëlische autoriteiten be dienen zich graag van oog kleppen als het gaat om het leven en sterven van de varkens. Het ministerie van Landbouw verwerkt alleen de slacht van reine dieren in zijn statistieken. Het aan tal van honderdduizend in Israël gefokte zwijnen is een schatting van dr. Dan Ratner, die aan het hoofd staat van een experimenteel varkensfokstation in de Ne- gev. De meeste Israëlische var kens slijten hun korte leven verder naar het Noorden. De varkensteeltwet, date rend uit 1962, staat het fok ken alleen toe in gebieden waar overwegend christen- Arabieren wonen. In Op- per-Galilea bijvoorbeeld, waar een aantal kibboetsen zich hebben toegelegd op de varkensteelt. Vlak bij Naza reth herbergt de kibboets Mizra de grootste en mo dernste varkensvleesindus trie van het land. Een prachtig bedrijf, want nog niet lang geleden kregen ze een „gouden ster" van de „Raad voor een mooi Is raël". Een prijs vóór goede hygiëne en een aangename werksfeer. In die aangena me omgeving bereiden de kibboetsleden iedere maand zo'n 150 ton varkensvlee- sprodukten. Volgens mana ger Eyal is de kwaliteit zo goed dat het bedrijf een flink deel van zijn produk- tie kan verkopen in tradi tionele varkensvleeslanden als Duitsland, Denemarken en Zwitersland. Het aantal consumenten in Israël schat Eyal op meer dan een mil joen. Wetsverbod Maar er dreigt gevaar. Voor kibboets Mizra, waar de vleesindustrie voor zestig procent van het inkomen zorgt. Voor de kibboetsen waar de varkens worden gefokt. Voor de slachthui zen in Nazareth en Ibellin, waar de beul toeslaat En ook voor die Israëlische Jo den, die in zonde de witte lekkernij consumeren. Twee voorstellen tot wets wijziging wachten op goed keuring door de Knesseth, het Israëlische parlement De indieners zijn religieuze afgevaardigden van Agoe- dat Jisrael en de Arbeiders partij. Als zij hun zin krij gen, en daar ziet het naar uit, zal binnenkort het fok ken van varkens in heel Is raël verboden zijn, dus ook in Opper-Galilea. Boven dien zal in de nieuwe opzet de verkoop van „wit vlees" alleen zijn toegestaan in een paar gebieden met een overwegend christelijke be volking. De kibboetsen in het Noor den zullen dus hun „zwijne rij" moeten staken. Het par lement wil het zo. Bij de stemming na de eerste van de voorgeschreven drie le zingen van de wijzigings voorstellen bleken alle 31 aanwezige Likoed-afge- vaardigden voor. Van de aanwezige socialisten stem den er 13 vóór de voorstel len en 8 verklaarden zich er tegen. Bij de kleine partijen gold: rechts voor, links te gen. Moet de staat Israël de reli gieuze spijswetten aan ie dereen opleggen, dus ook aan mensen die zonder ge wetensbezwaar varkens vlees eten? Volgens de reli gieuze parlementsleden heeft God, via Mozes, die spijswetten verordend voor alle Joden, zonder uitzonde ring, of ze dat nu op prijs stellen of niet. Liberale af gevaardigden als Sjoelamit Aloni van de Beweging voor Burgerrechten stellen daar tegenover dat het al of niet nuttigen van varkens vlees een zaak is van per soonlijke vrijheid. Naast morele overwegingen spelen natuurlijk ook de vertrouwde politieke argu menten een rol. De Likoed noch de Arbeiderspartij kan het zich veroorloven vijan den te maken in het reli gieuze kamp, in verband met mogelijke politieke sa menwerking in de toe komst. Aloni bracht tijdens het eer ste parlementsdebat naast zijn morele argumenten ook een praktisch punt ter tafeL Het gevolg kan zijn, voor spelde Aloni grimmig, dat er „zwarte patrouilleszul len worden gevormd ter na leving van de wet. Daarmee doelde ze op groepen ortho doxe Joden, met zwarte hoeden en jassen, die blik semacties zouden uitvoeren tegen verdachte slagerijen. Producenten en verkopers van varkensvleesprodukten aan Israël zijn er in ieder geval van overtuigd dat er na de in werking treding van de nieuwe wet een zwarte markt zal ontstaan voor het „witte vlees". De hygiënische omstandighe den waaronder het vlees wordt bereid en bewaard zullen er niet beter op wor den. Maar de vraag zal blij ven, want de geest van de Israëlische consument mag dan gewillig zijn, zijn vlees is zwak.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5