Lubbers: hele EG moet druk uitoefenen op Zuid-Afrika Braziliaanse militairen maakten zich uitgebreid schuldig aan martelen Indonesische vlag wapperde veertig jaar geleden voor het eerst boven Indië E^LKAR WORDT IN "BRUIK GENOMEN' ickers Franse geheime dienst verantwoordelijk voor aanslag op Greenpeace I DTE D'AZUR 'SIJTHOFR 35 PA 'ENLAND ZeidóeQowiant ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 stoi- ie correspondent Gerard Kessels) De Westduitse minister van M.oo iapsbeleid Heinz Riesenhuber is isieo /ertuigd dat de snelle kweekreac- l«oo i'^ar toc^ 'n Eebruik zal worden J7ioo l Riesenhuber zei dat gisteren na 5750 p"® 8esPre^ met minister Rei- 1570 limsen van Economische Zaken an fdrijn'and-Westfalen. De socialis- 58 30 feering van Noordrijnland-West- •6.50 iet de vergunning afgeven voor B5 bebruik nemen van de snelle jflioo )ctor. Noordrijnland-Westfalen )3.°° nu toe al zeventien deelvergun- fgegeven voor de snelle kweek reactor. De deelstaat aarzelt nu echter om dat er na het verlenen van de volgende deelvergunningen geen weg terug meer is. De belangrijkste vergunning, waar de komende weken de beslissing over valt, betreft het vullen van de reactorkern met plutonium. Noordrijnland-Westfalen zit zwaar met Kalkar in zijn maag nu duide lijk is dat de technologie van de snelle kweekreactor toch niet zo veelbelovend is als indertijd werd aangenomen. De reac tor zal niet „kweken", omdat hij minstens zoveel plutonium verbruikt als kweekt. Bovendien is aan de dure stroom van Kal kar geen behoefte. Westduitse ambassadeur in Beiroet beschoten BEIROET De Westduitse ambassadeur Antonios Eiter is gisteren ongedeerd ontsnapt toen zijn li mousine bij het oversteken van de Groene Lijn in Beiroet was beschoten door christelijke militiele den. De chauffeur van de ambassadeur, de Liba nees Zouheir Daou, werd getroffen en kwam om het leven. De beschieting vond plaats nabij een controlepost van een christelijke militie langs de demarcatielijn die Beiroet verdeelt in een moslim en een christelijk deel. De militie van de Christelijke Libanese Strijd krachten erkende in een verklaring dat op de auto van de gezant was gevuurd, omdat iemand in de wagen foto's nam van gevoelige locaties. Het op perbevel van de militie bood zijn excuses voor het incident aan en zei dat de betrokkenen zouden worden bestraft. Ruimteveer Discovery gaat onwillige kunstmaan repareren CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimte veer Discovery is in orde bevonden om op 24 augus tus te starten voor een reparatieklus aan een niet werkende kunstmaan. Het gaat om de 250 miljoen gulden kostende verbindingskunstmaan Syncom. Deze werd in april in de goede startpositie geplaatst maar weigert sindsdien alle dienst. Het euvel zit in een niet functionerende tijdschakelaar die de raket motor van de kunstmaan in werking had moeten stellen. De raketmotor dient de satelliet naar zijn voorgenomen hogere baan te stuwen. Twee ruimte vaarders van de Discovery zullen naar de Sync3m zwemmen en daar een elektronische omleiding aan brengen die de tijdschakelaar moet vervangen. Vanaf de Aarde kan dan de motor worden gestart. is lestdrift 1.30 1.50 11 cmt toe jjg izEIST De i!oo i}ift onder de Neder- !eo ii chauffeurs die op teo yn naar Soedan, is i'ooa Tnoeizame start met >!oo 3#ch, aanzienlijk toe- >.oo en. Vooral toen be- !ioo 4^erd dal nu zeker is >!oo i9t na aankomst in l'oob $eni. meteen kun- i!oo i>n rijden op wagens Britse hulporgani- (!oo 2?nd Aid. i.oo het kantoor van >!oo 2?and Duck Club in M» iielden zich nog da- ioo Jcbauffeurs en mon- i'oo <an voor een even- ■oo I!v°lgend konvooi, i.'oo 2< woordvoerster >.30 i van „tientallen ioo gingen per dag'. i.50 s haar zijn er ook al 150 3lende vraehtwa- 1^70 Sigetxnien voor een ioo Ie expeditie. ze chauffeurs en rs die zich aanmel- de Holland Duck inds0iunnen vo'sens de Afrika gaan wer- ït behoud van uit- Een en ander zou oo iP zijn met Sociale oo i*naar bij het minis- gj ^s van zo'n regeling !oo tïkend. „Dat is een 'In de gemeentelijke [30 Idiensten. Dat zijn oo kerende instanties l'oo mnemen die beslis- .10 bedrijfsvereniging !so iet vervoer, uitke- j*j 13! instantie voor loo iin*s in de ww, is .oo de hoogte van af- '2 „i met de Holland M «lub. „Als zo'n ver- had bereikt, had ,70 jtoch iets van moe- [•0® 1iten", aldus een ^eo perder. „Ik weet in !oo ral zeker dat wij ,5° 'estemming hebben 1 voor zo'n rege- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is „ronduit te leurgesteld" dat de Zuida- frikaanse regering zonder meer vasthoudt aan het apartheidsbeleid. „De rede die president Botha donderdag heeft gehou den baart mij zorgen, te meer daar de gekozen klankkleur van die toe spraak wijst op een zekere verbetenheid. Ik zie er geen enkel positief punt in", zei Lubbers gisteren na afloop van het kabi netsberaad. Hij vindt dat de tien EG-landen geza menlijk druk moeten uit oefenen op Zuid-Afrika om de politieke koers te wijzigen. Lubbers noemde het „tragisch dat de Zuidafrikaanse regering niet wil erkennen dat het in- stand houden van de apartheid geen houdbare zaak is". „Er wordt voornamelijk gewezen op anderen die het fout zien en er is geen bereidheid tot overleg", aldus Lubbers. De premier benadrukte dat Nederland al het mogelijke zal doen om in EEG-verband „op de meest effectieve wijze" Zuid-Afrika tot een andere be leid te bewegen. „Het heeft geen zin als klein land alleen sancties te treffen. Een geza menlijke Europese benadering, waarbij in stappen oplopende druk op Zuid-Afrika wordt uitgeoefend, zal veel meer ef fect hebben", aldus Lubbers. De grootste regeringspartij, het CDA, reageerde gisteren in GEVOELIGE KOERSVAL ZUIDAFRIKAANSE MUNT PRETORIA In Zuid-Afrika is bezorgd gereageerd op de rede van presiodent Botha hetgeen tot uiting kwam in een forse koersval van de rand, de Zuidafrikaanse munt. Deze zakte tot de laatste koers ooit genoteerd, 39 dollarcent, maar herstelde zich later rond 42 cent. De dag tevoren werd de rand nog genoteerd op 45 dollarcent. Het Zuidafrikaanse zakenblad Business Day riep Botha af te treden. Twee blan ke werkgeversorganisdaties toonden zich teleurgesteld over de rede van Botha. LE MONDE: PARIJS Het Franse dag blad Le Monde is er absoluut zeker van dat dat de Franse geheime dienst DGSE verant woordelijk is voor de aanslag op het Greenpeace-schip Rain bow Warrior. De militaire spe cialist van het blad conclu deert uit een onderzoek dat de bazen van de geheime dienst, admiraal Lacoste en generaal Emin van de actie op de hoog te moeten zijn geweest. Van verscheidene kanten is nu aangedrongen op het ontslag van de minister van defensie, Charles Hernu. De voorzitter van Greenpeace, David McTaggart, heeft giste ren in Amsterdam verklaard dat het schip Greenpeace op 18 augustus uit Amsterdam zal vertrekken om de missie van de gezonken Rainbow Warrior te voltooien. Greenpeace wil onder andere de gezondheid van de mensen die in de buurt van Mururoa wonen onderzoe ken, en eventuele sporen van radioactieve straling opsporen die zijn vrijgekomen bij de zwaarste kernproef van Frankrijk tot nu toe, op 8 mei 1985. McTaggart heeft een telegram aan president Mitterand ge stuurd, waarin hij aandringt op stopzetting van de kern proeven, en waarin hij ver zoekt het protocol van het ver drag van Rarotonga te onder tekenen, waarin alle nucleaire activiteiten in de Pacific wor den verboden. Een emotionele bisschop Tutu verklaart op een persconferentie in Johannesburg dat alleen internationale druk een ramp in Zuid- Afrika kan voorkomen. soortgelijke bewoordingen. Over de mogelijke inhoud van Europese sancties wilde de premier zich niet uitlaten. Zoals bekend zal minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) binnenkort samen met zijn Italiaanse en Luxemburg se collega's naar Zuid-Afrika gaan om daar namens de gehe le EEG te protesteren tegen het apartheidsregiem en even tuele sancties aan te kondigen. „Dat zal een zware opgave zijn, maar ik denk dat de noodzaak van dit bezoek door de gebeurtenissen van de afge lopen dagen alleen maar gro ter is geworden", zei Lubbers Volgende week zullen de EG- landen proberen tot een geza menlijk beleidsstandpunt inza ke Zuid-Afrika te komen. SENATOREN GEVEN GELD VOOR HUIS MANDELA WASHINGTON Twaalf Amerikaanse senatoren hebben gisteren bij het ministerie van buitenlandse zaken een cheque van 6.000 dollar (ongeveer 20.000 gulden) afgegeven om Winnie Mandela te helpen haar door een aanslag goed deels verbrande huis weer op te bouwen. Het geld werd door de Democratische senator Howard Metzenbaum over gedragen aan onderminister van buitenlandse zaken voor Afrikaanse aangelegenheden Frank Wisner. Wisner zei dat hij het geld aan mevrouw Mandela zou laten overhandigen. Metzenbaum zei dat het geld uiting moest geven aan de per soonlijke betrokkenheid en zorg van een groot aantal leden van de Amerikaanse senaat. Het huis van Winnie Mandela werd dinsdagavond in brand gestoken. Haar echtgenoot Nelson Mandela, de leider van het Afrikaans Nationaal Congres, zit al 21 jaar in de gevan genis. De 6.000 dollar werd gegeven door vier Republikeinse en acht Democratische senatoren. TWA-toestel vertrekt uit Beiroet Het in juni gekaapte Amerikaanse vliegtuig van Trans World Airli nes dat al die tijd stond op de luchthaven van Beiroet is gisteren door drie Amerikaanse piloten naar Larnaca op Cyprus gevlogen. Het toestel zal op Cyprus een grondige inspectiebeurt onder gaan, bang als men is dat zich nog explosieven in het toestel bevinden. RAF-terroriste gezocht wegens moord op Amerikaan FRANKFORT De Duitse politie zoekt een 28-jarige vrouw die lid zou zijn van de Rote Armee Faktion in verband met de moord op een Amerikaanse soldaat vorige week. Het Bundes- kriminalamt meldde gisteren dat de 28-jarige Andrea Martina Klump hoofdverdachte is van de moord op de Amerikaanse sol daat Edward Pimental. Klump wordt al sinds december 1984 ge zocht in verband met haar lidmaatschap van de terroristische organisatie. Kort nadat Pimental dood werd aangetroffen op 8 augustus ontplofte een autobom op het terrein van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Rhein-Main bij Frankfort. (ADVERTENTIE) ;«f uw krant naar franse Riviéra: «AAGSE llE TOURINGCARREIS pk maandag 16 en 23 september, 7 en 14 oktober Sn var it plezierige klimaat d goudgele strand van de Middellam •I Saint Aygull In dit sfeervolle hotel (alle zien van bad/douche, toilet) onder Ne- dmg wordt gedurende ons verblijf al- Jgochtend vertrekt de bus om acht uur uil «g en halt negen uit Rotterdam. Zowel op de |s op de terugreis wordt overnacht in Hotel Le jDe volgende dag gaat het via het fraaie jjal naar het Hotel bij Frejus Tijdens uw ver fden enkele excursies gemaakt o.m. naar Fre- jte Grimaud. Saint Tropez, en een pijpenfa- briekje te Cogoltn. alsmede twee volle dagtochten naar Grasse (bezoek parfumfabriek), St. Paul de Ven- ce, Cannes. Nice en Monaco. Eventueel kan boven dien aan een safaritocht worden deelgenomen. De pri|s van deze biizonder aantrekkelijke AQE Cóte d Azur-tour bedraagt slechts J Hï70.- op basis van een 2-persoonskamer met halt-pension logies, ontbijt, diner), echter inclusief afscheidsdiner Toeslag voor een eenpersoonskamer 75.-. Annule ringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - polis- kosten. gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5 - poliskosten. |ngen en boekingen: telefo- 8 onder no 070-190882 (van Dag t/m vrijdag van 9 tot 16 POSTBUS 16050 'KHJNC 2500 AA DEN HAAG ^UVfc/lil/ TEL 070-190882 geld-,-.-. JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Vachtig," grinnikte agent 009. die zijn orzichtig om de keukendeur stak. "Kijk 'es schattig liggen, die beste Pjotr en e Klansky. Ik herken hem wel, ondanks et op zijn gezicht. En moet je die geluk- Idrukking op hun gezichtjes toch eens dromen vast van mooie meisjes op stil- iestranden. Slaap maar lekker, jongens, •aks wakker wordt, zul je je niets herin- f" Na deze alleenspraak begaf Pond zich naar de smidse, waar hij de ivoelige B.G.D.-camera (model SP 11) phijn haalde. "En nou kan ook mooi dat Pruikje weer even af," mompelde hij. nu snel een serie foto's gemaakt van ische tekeningen." En daar ging hij van Ikeen foto. Klikweer een foto, log een foto, tot alles op de gevoelige "laat was vastgelegd.... Diezelfde middag vond er elders in het dorp een gewichtige bespreking plaats tussen burge meester van Muizenis en de commandant van de plaatselijke politie, de brigadier E. Eelkema. Diep bezorgd las de burgemeester Eelco's rap port over die langharige provo, die Rijkhuyzen onveilig maakte, en arme onschuldige voorbij gangers als Krelis en Gait Lamsbout aanviel. "Waarom blijven die provo's niet in de grote stad?" zuchtte burgemeester van Muizenis. "Wat moeten we nou?" -- "We moet'n maar èèn ding, burgemeester," antwoordde Eelco. "Dat is óptreed'n. Daad'n stell'n waar die snaak'n respect voor hebb'n. De gummistok d'r op legg'n, kruusdwars over de ribb'n." "Mis schien heb je gelijk, brigges," zei de burge meester nadenkend. "Probeer het maar eens. De orde moet tenslotte gehandhaafd blijven...." SAO PAULO In Brazi lië zijn in de jaren na de militaire coup van 1964 duizenden mensen gemar teld, gevangen gezet en verbannen. De onder drukking bereikte eind ja ren '60 begin jaren '70 een hoogtepunt, toen de Braziliaanse leiders hun eigen „vuile oorlog" tegen de stadsguerrilla voerden. Een kleine vier maanden nadat een burgerpresident in april de macht over nam van de militairen worden bijna dagelijks nieuwe onthullingen ge daan over de misdadige praktijken van de vorige regimes. Het boek „Brazilië: nooit meer" beschrijft het onder drukkingsapparaat dat werd opgezet om de „subversieven" te bestrijgen. Het werk is inzo- verre uniek dat het niet is ge baseerd op verklaringen van ooggetuigen en slachtoffers, maar op gegevens uit officiële dossiers van politieke proces sen, die onder de elkaar opvol gende regimes werden ge voerd. In het boek worden 707 processen beschreven, waarbij tussen 1964 en 1979 bijna 8000 mensen waren betrokken en tijdens welke er 1800 aan klachten wegens marteling werden ingediend. In een groot aantal gevallen is de ge martelde overleden. „Ik geloof dat het werk uniek is en het bewijsmateriaal onaanvecht baar, omdat men kan aanne men dat wat de militairen voor publicatie in de gerechte lijke dossiers goedkeurden door hen als waar werd be schouwd", aldus James Wright, een dominee die heeft meegeholpen bij het samen stellen van het boek. Hij wijst erop dat de klachten werden ingediend terwijl de slachtof fers nog steeds vastzaten. In het boek worden de namen genoemd van 365 personen die om politieke redenen zijn ver dwenen. Naar aanleiding van de publicatie van het boek is een beweging opgericht van verwanten van vermisten. „Als onze zoons dood zijn, moeten de schuldigen worden gestraft.", aldus een woord voerder van de beweging. Hoe het ook zij, een proces tegen de Braziliaanse militairen, zoals dat nu in Argentinië plaats vindt, is voorlopig uitgesloten door de algemene amnestiewet die in 1979 door de vorige pre sident, Joao Figuereido, werd ingevoerd. Krachtens deze wet kunnen leden van de veilig heidsdiensten die misdaden en politieke misdrijven begingen in het kader van de guerrilla- bestrijding niet worden ver volgd. DEN HAAG Indonesië viert vandaag 40 jaar on afhankelijkheid. Op 17 augustus 1945, twee da gen na de Japanse capitu latie, riepen in Djakarta de latere president en vi ce-president Soekarno en Mohammad Hatta de on afhankelijkheid van In donesië uit. Pas vier jaar later na moeizame onder handelingen droeg Ne derland de soevereiniteit' De plechtigheid voor het huis van Soekarno duurde kort, maar de nationalisten hadden er lang op moeten wachten. Radicale jongeren hadden lie ver nog eerder de onafhanke lijkheid afgekondigd. Soekar no en Hatta wilden daar niet aan, zoals Soekarno zelf zei, „uit vrees voor geweld van zich verzettende Japanse mi litairen". Toen op 8 maart 1942 het Ne derlandse gezag week voor de binnenvallende Japanse troe pen, viel in feite het doek voor Nederlands-Indië. De nationalisten zagen in de nieuwe machthebbers een in strument om hun doel een vrij Indonesië te verwe zenlijken. Ofschoon zeker niet allemaal van harte, werkten Aantrekkelijk Japan „gebruikte" mensen als Soekarno om in de gunst van de Indonesische bevolking te komen. Indonesië was voor Tokio aantrekkelijk als win gewest: grondstoffen en. ar beidskrachten had het land te over. De aspiraties van de na tionalisten werden op de koop toe aanvaard, ofschoon zij herhaaldelijk werden teleur gesteld. Japan wilde slechts mondjesmaat Indonesiërs po litieke zeggenschap geven, al dus stellen verschillende his torici. Toch werden steeds meer In donesiërs in het bestuurlijk apparaat opgenomen, en er kwam een Indonesisch vrij willigersleger, de PETA. De voortdurende verslechtering van de militaire toestand in Zuidoost-Azië en de Pacific dwong de Japanners tot meer inschikkelijkheid. Op 7 au gustus 1945 werd een „Comité ter voorbereiding van Indone- sië's onafhankelijkheid" ge vormd onder leiding van Soe karno en Hatta. De volgende morgen werden zij naar het Japanse hoofdkwartier in Djakarta ontboden. Ze kregen te horen dat zij naar Vietnam zouden worden gevlogen voor overleg met maarschalk Te- rautji, de commandant van de Japanse strijdkrachten in Zuidoost-Azië. Die ontving hen op 11 augustus met de mededeling dat het nu hele maal aan hen lag om vast te stellen, wanneer Indonesië onafhankelijk zou worden. Op de terugweg naar Indone sië kwam de Indonesische de legatie tot het besef, dat het wel eens sneller zou kunnen zijn afgelopen met de Japan ners dan was verwacht. De atoomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki, waarvan zij lang onkundig waren gebleven, en het feit dat de Sovjets Japan de oorlog hadden verklaard en Mantsjoerije waren bin nengevallen, waren een teken aan de wand. Bij hun terugkeer in Djakarta op de 14de werden Soekarno en Hatta op het vliegveld ont vangen door een enthousiaste menigte. Tot hen zei Soekar no: „Indien ik vroeger heb ge zegd dat Indonesië onafhan kelijk zou zijn voordat de mais vrucht zal dragen, nu kan ik U verzekeren, dat In donesië onafhankelijk zal zijn voordat de mais bloeit". Revolutie Op de avond van de 15e au gustus, de dag van de Japanse capitulatie, kreeg Soekarno bezoek van enkele radicale jongeren, de zogenoemde pe- moeda's, die wilden dat hij onmiddellijk voor de radio een vrij Indonesië zou uitroe pen, „anders zal er morgen op grote schaal gemoord en bloed vergoten worden". Soekarno antwoordde volgens Hatta: „Hier is mijn hals. Sleur mij naar die hoek en ontneem mij deze avond nog het leven. Je hoeft niet tot morgen te wachten". In de nacht van 15 op 16 au gustus werd Soekarno ont voerd door enkele pemoeda's. Er zou de volgende dag een revolutie in Djakarta uitbre ken en het was beter als hij buiten het gewoel bleef. Met vrouw en kind werd Soekar no, en in een andere auto Hatta, naar Rengasdenklok ten oosten van Djakarta ge bracht. Daar kwamen in de loop van de dag helemaal geen berich ten over een opstand in Dja karta binnen en om zes uur 's avonds arriveerde een func tionaris, Soebardjo, om na mens het Japanse militaire bestuur (Goenseikan) naar Soekarno en Hatta te infor meren. Die keerden met hem terug naar de hoofdstad waar zij direct naar het Japanse hoofdkwartier gingen. De Japanse kolonel Nishi- moera weigerde mee te wer ken aan het uitroepen van de onafhankelijkheid omdat krachtens de capitulatie iede re verstoring van de status quo door de Japanners moest worden belet. Maar Nishimoe- ra liet doorschemeren dat hij wel een oogje dicht wilde doen. Rood-witte vlag In de eropvolgende nacht stelde een groep onafhanke lijkheidsstrijders de proclama tietekst op. Op 17 augustus om 10 uur 's morgens werd die door Soekarno voor zijn huis voorgelezen: „Wij, het Indo nesische volk, verklaren hier bij de onafhankelijkheid van Indonesië. De machtsover dracht en andere kwesties zullen ordelijk en in de kortst mogelijke tijd worden gere geld". De Indonesische vlag, die Soekarno's vrouw uit een stuk rode en witte stof had gemaakt, werd gehesen en het Indonesische volkslied „Indo nesia Raya" werd gezongen. Een dag later werden Soekar no en Hatta benoemd tot pre sident en vice-president. Het zou tot 27 december 1949 du ren voordat de Nederlanders officieel de soevereiniteit overdroegen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5