Voor stoom cursussen moet ie hier niet zijn Bij Teleac is het dringen voor tv-lessen Chinees £eidóc6otncmt rrPSE VOLKSUNIVERSITEIT K EN O: —^TERGROND PAGT' ZATERDAG 17 AUGUSTUS 198S PAGINA 21 in nog eL getuil in aa 'igen"| de stj rgen in 23.0 og hoj leeft, i besta Verd ting, z jk tuil eel da )elt- f„We krijgen fnA^Sen en°rm format hebben. Daar i zijnüol nooit iets mee [rondMs je dat ontwik- werkten ze vaak de 'n tu4ingen te kunnen Mevrouw E. Ger- van de Leidse versiteit K en O Konitn Ontspanning) same opgetogen over sefrl-kkeling van veel neoDn® Z'j heeft de SU" in deover de creativi- tunnen handvaardig- jussen, zo'n ze- igusm getal. Naast die indb°, cursussen ma- de^ii taalcursussen on- agen uit van het om- p de i pakket van erenii dat in totaal een ïensc^veehonderd cur- mvat. Vorig cur- 'aren er tussen de vijfduizend deel- eleac-Behalve die cur- i, een organiseert ook lezingen en 5rzie,h. ek ge boe >egin/0 geeft K en O al zond van velerlei aard in i zijnmw naast de Leidse ilvenrg aan de Oude Vest Ook het Leids Vrij- -um aan de Bree- ^™^dt gebruikt voor het n lessen. In Rijns- ^enheim, Leiderdorp, t Katwijk en Wasse- rubri. dependances van de iond (/ersiteit. „We brei- liel vetste jaren ons pakket n... steeds verder uit, ondanks het feit dat ook wij krapper in ons geld zitten. Onze docenten kunnen gelukkig veel rege len", aldus Ij. Weber, direc teur van K en O. „Er bestaat een groeiende belangstelling voor cursussen. De toenemen de vrije tijd die mensen krij gen, speelt daar natuurlijk in mee". K en O wordt gesubsidieerd door de gemeente Leiden en probeert de tarieven laag te houden. „In principe zijn de cursussen voor iedereen te be talen. Ook geven we kosteloos les aan bijvoorbeeld werklozen en op lagere scholen", aldus mevrouw Gerbrands. Zij bena drukt dat de stichting reageert op de vraag naar cursussen. „We luisteren goed naar de suggesties die ons gedaan wor den. Als het even kan komen we daaraan tegemoet". De cursussen kunnen verdeeld worden in handvaardigheids- en creativiteitscursussen en de taalcursussen. De eerstge noemde groep omvat bijvoor beeld edelstenen slijpen, zeef drukken en stoelbekleden. Het talenprogramma biedt een veelheid aan talen, waaronder Chinees, Tsjechisch en He breeuws. Creativiteit Creativiteits- en handvaardig heidscursussen worden gege ven door mensen met een dui delijke artistieke of praktische achtergrond. „Veel opleidin gen worden gegeven door kunstenaars met een didacti sche bijscholing. Ze weten en kunnen niet alleen veel, maar ze kunnen het ook op anderen overbrengen", aldus mevrouw Gerbrands. Volgens haar werkt dat ook aanstekelijk: „Mensen raken enthousiast en willen verder. We laten de. kunstenaars ook op scholen langs gaan, waar ze kinderen ook vaak enorm enthousiast kunnen maken. De docenten moeten hier aan strenge eisen voldoen". Naar haar mening is het con tact tussen cursisten onderling een belangrijk aspect van de lessen. „Het groepsgebeuren speelt een grote rol. We heb ben kleine groepen, waardoor de mensen elkaar goed leren kennen. Je drinkt samen eens een kopje koffie in de pauze. Als mensen een aantal keren niet komen, belt de docent op om te vragen wat er aan de hand is. Cursisten trekken vaak met elkaar op. Soms blij ken er mensen met vrij ernsti ge sociale problemen te zitten. Die verwijzen we dan door naar professionele instanties", aldus mevrouw Gerbrands. Ook staan er cursussen op het programma die meer het ka rakter van een gespreksgroep hebben. Onder de noemer „maatschappelijke oriëntatie" vallen bijvoorbeeld een ge spreksgroep voor ouders van jonge kinderen en een project dat bestemd is voor vrouwen tussen veertig en zestig jaar. „Die vrouwen vallen vaak in een gat nadat de kinderen het huis uit zijn. Onder begelei ding van een vormingsleidster praten ze twaalf ochtenden met elkaar om meer inzicht te krijgen in hun eigen situatie. Ook hebben we gespreksgroe pen voor mensen die binnen kort met pensioen gaan", legt mevrouw Gerbrands uit. Zij noemt het publiek dat cur- V.l.n.r. de heer T. Weber en de dames N. Branderhorst en E. Gerbrands van K en O: „Het contact tussen cursisten onderling is erg belangrijk". K en O houdt op de zaterdagen 31 augustus en 14 september van 10 tot 15 uur en op maandag 2 september van 19 tot 21 uur open huis in haar gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. sussen bij K en O volgt zeer uiteenlopend. Ook de motiva tie om een opleiding te volgen verschilt. „Driekwart van de mensen die creativiteitscursus sen volgen doen dat toch voor de ontspanning. Op sommige opleidingen, zoals de compu tercursus, zitten wel mensen die het doen om verder te ko men. Die vragen dan ook een certificaat. Dat geldt ook voor modeontwerpen. Zelfs bij ademtechniek/stemvorming zitten mensen die dat vanwege hun beroep doen, zoals domi nees. We krijgen echt allerlei soorten mensen hier. Maar ze hebben allemaal gemeen dat ze ergens interesse in hebben". Taalcursussen Een andere loot aan de K en O-stam wordt gevormd door het pakket taalcursussen. In totaal worden er door K en O 25 talen onderwezen op verschillende niveaus. Vol gens mevrouw N. Brander- horst, belast met de coördina tie van de taalcursussen, is het niveau van het docentenkorps hoog. „We hebben heel veel „native speakers" onder de do centen, mensen die hun moe dertaal onderwijzen. Ze spre ken uiteraard ook heel goed Nederlands. De docenten zijn zelf allemaal razend enthou siast, doen een hoop extra. Ze regelen zelf veel dingen, zoals uitstapjes voor de cursisten naar het buitenland. De mees te docenten zitten hier ook al heel lang, vijftien of twintig bonden aan de Open Universi teit en aan de Leidse universi teit. „Ze hebben allemaal wel enige onderwijservaring. Maar bij het onderwijs op scholen zit je met het feit dat niet ieder een even gemotiveerd is. Hier ligt dat natuurlijk anders. Dat is voor docenten natuurlijk ook veel leuker. Vooral de conversatiegroepen zijn heel hechte clubjes. We hebben kleine groepen met maar heel weinig afvallers", aldus me vrouw Branderhorst. Ook de talen mogen zich in een groeiende belangstelling veweugen. „We krijgen er bij na elk cursusjaar wel een nieuwe taal bij. Met name de oosterse talen zijn de laatste ja ren erg in trek. Arabisch en Hebreeuws. Sinds kort hebben we ook een „Cambridge-cur- sus", een internationaal erken de opleiding. Die is vooral be doeld voor mensen die in hun werk met Engelse correspon dentie te maken hebben. Ver der zijn er cursussen op elk ni veau. Sommige cursisten doen het voor hun werk, anderen om zich op vakantie te kunnen redden, weer anderen omdat ze het gewoon leuk vinden. Dat maakt het ook wel eens moeilijk met al die uiteenlo pende interesses, maar dat houdt het natuurlijk ook le vendig", aldus mevrouw Bran derhorst. Elitair K en O krijgt wel eens het verwijt dat het een elitair clubje zou zijn, een eilandje met louter cultuur-geïnteres seerden. Dat verwijt wordt niet alleen door de cursussen ingegeven, maar vooral door de concerten en lezingen die K en O organiseert in onder meer de Leidse Schouwburg. Volgens Weber is dat onzin. „Voor wat betreft die concer ten: we halen zowel André van Duin naar Leiden als een Bach-concert. En de cursussen worden gevolgd door een pu bliek dat volgens mij een door snee van het Leidse is". Mevrouw Gerbrands beaamt dat: „We hebben hier gewoon mensen die erg gemotiveerd zijn. Als ie nergens zin in hebt, dan heeft K en O niets voor je. We bieden iets aan, of je daar gebruik van wilt maken moet je zelf weten. We luiste ren ook sterk naar de vragen en geluiden die we van het grote publiek ontvangen". Van concurrentie met overige onderwijsinstellingen, zoals de LOI en het volwassenenonder wijs van de Boerhaavescholen wil het drietal niet weten. We ber daarover: „De LOI heeft toch voornamelijk schriftelijke cursussen. En de mensen die hier komen doen dat vooral vanwege het persoonlijk con tact met de docent dat je hier hebt. En met Boerhaave heb ben we een goede relatie. Daar zitten toch meer de mensen die een diploma willen halen. Mensen die daar Russisch vol gen, komen hier bijvoorbeeld vaak voor literatuurlessen. De aard van de opleidingen ver schilt gewoon. Als je een stoomcursus wilt, dan hoef je bij ons niet aan te kloppen". PAUL VAN DER BIJL Nu China zijn grenzen heeft geopend voor de wereld, staat men te drin gen om dit land te bezoe ken. Dat mag afgeleid worden uit de grote inte resse waarop Teleac stuit te toen zij een cursus Chi nees aankondigde, inclu sief een kijk op de cultuur van dit land. De cursus krijgt de titel „Ni hao", wat „Hoe maakt u het?" betekent. Met deze uiting van toenadering werden de cursusleiders inmiddels al aangesproken door dui zenden belangstellenden. De tv-academie Teleac kwam er bij navraag achter, dat in ons land veel nakomelingen huizen van Chinezen, die de taal van hun voorvaderen niet meer machtig zijn en hem graag willen leren. Voorts telt ons land nogal wat beoefena ren van de acupunctuur. Zij willen de oorsprong en wer king van deze oorspronkelijk Chinese geneeswijze achterha len door middel van de kennis van de cultuur van dat land. Niet minder speelt in dit ver band een rol dat China nog al tijd wordt beschouwd als een groot geheimzinnig land. Het mysterie, dat eeuwen geleden ontstond na het bouwen van de muur langs de grenzen, hoopt men nu te ontsluieren. De cursus begint op dinsdag 4 februari en geeft gelijk al een uitleg van de karakters in het Chinese schrift. Ni betekent jij en hao is goed. Jij goed? Ook wordt uitgelegd, dat de Chine se geschreven karakters wer ken als een soort verkeersbor den, waarbij een uitspraak hoort. De cursus is geschreven door twee Chinezen, te weten Han Yunhong en Hu Shaoxi, die vertrouwd zijn met de be- ginnersproblematiek en veel werk maken van de schrifte lijke begeleiding. Teleac presenteert de komen de winter weer een heel pak ket cursussen, waarover onder telefoonnummer 030-956911 alle informatie verkregen kan worden. Onder de titel „Su permachten" kan men via de buis kennis nemen van de ge schiedenis van Amerika, ter wijl men zich via „Follow through" kan bekwamen in het Engels. Over deze taal ge sproken, Teleac speelt in op de verplichte Engelse lessen in het basisonderwijs en biedt een cursus die daartoe leer krachten opleidt. In deze cur sus wordt overigens samenge werkt met de Nederlandse Onderwijs Televisie en met de SLO, de Stichting Leerplan Ontwikkeling. Van de vakantiecursus Frans „Bonjour tout le monde" heb ben veel vakantiegangers deze zomer waarschijnlijk plezier gehad, terwijl de knutselaars met cassettes het nodige opge stoken moeten hebben van de audio- en videolessen. Literatuur „De Nederlandse literatuur na 1830" gold als een paradepaard van Teleac. Deze cursus werd samen met de BRT opgezet en trok steeds meer cursisten. Mensen die meer wilden we ten over de ontwikkeling van de letteren in de laatste ander halve eeuw, waarvan de huidi ge literatuur een voortvloeisel is. Weinig gebieden ontsnappen aan de aandacht van Teleac, waar het gaat om het aanrei ken of aanvullen van de nodi ge kennis. Zo zijn er lessen voor beginners en gevorder den in grafische technieken, plantenverzorging, beter leren lezen en schrijven. Er is een educatief discussieprogramma waarin de kunst van het con verseren wordt bijgebracht. Verder zijn er cursussen in het klussen in huis, de computer, sociale verzekering, biotechno logie, leermoeilijkheden, kind en basisschool, het eigen be drijf en het leren improviseren op basis van jazz. Daarvoor moet niet alleen de leerstof aangedragen worden, maar ook dienen er studiebegelei ders te worden gezocht die via de tv en radio hun leerlingen met afstandsbediening weten te bereiken. Dit vraagt een ei gen educatieve systematiek omdat het ontbreekt aan di recte reacties en de leraar niet onmiddellijk kan vaststellen wie al of niet moeite heeft met de stof. Naast Teleac weert ook de RVU (Radio Volksuniversiteit, ook op tv) zich danig met cur sussen. Zoals in deze weken de lessen over babyverzorging onder het motto dat de baby ook al een mens is. Verder kan men bij de RVU terecht voor inspiratiebronnen van kunstenaars, en in „Allemans veren" voor de invloed van de tv op de kijker, want „Tussen slapen en waken" gebeurt ook het nodige. Hiervoor heeft de RVU een psycholoog ingescha keld. Onderwijs-tv De Nederlandse Onderwijs Te levisie is de laatste tien jaar uitgegroeid tot een miljoenen bedrijf, dat steeds meer kijkers aan zich bindt. Volgens de NOT kwam de groei pas echt op gang toen eind 1970 bij Ko ninklijk Besluit werd bepaald dat scholen voor lager en bui tengewoon onderwijs op over heidskosten een televisietoes tel konden aanschaffen. Het pakket dat wordt geboden is omvangrijk. Het varieert van het leren omgaan met prentenboeken voor kleuters tot een taaiserie voor de mid den- en bovenbouw van mavo, havo en vwo. Dit alles in over leg met de overige organisaties werkzaam op dit gebied. In de loop der jaren hebben heel veel leerkrachten onder vonden dat televisie een heel indringend medium is. Televi siebeelden blijven vaak beter hangen dan een tekst in een boekje. Een onderzoek heeft geleerd dat leerlingen liever naar de televisie kijken dan een encyclopedie of een boek raadplegen. Ze zeggen: „Tele visie is veel actueler. Het is echt en toont beelden van nu", aldus de NOT. Veel leerkrachten maken dan ook gebruik van het weekjour- naal van de Schooltelevisie omdat er zoveel in wordt uit gelegd. Anders dan in bijvoor beeld het „Jeugdjournaal" of het „Journaal" van acht uur krijgen de leerlingen een stuk je historie te zien en uitleg bij het onderwerp, waardoor ze de materie beter begrijpen. Televisie wordt al lang niet meer gezien als een magisch medium. Gebleken is dat kleu ters van nu meer uren voor de televisie doorbrengen dan kleuters uit 1965. Het eerste wat ze kunnen lezen is de tele visiegids. De videorecorder heeft het aantal scholen dat gebruik maakt van de NOT vergroot. Het biedt namelijk de moge lijkheid de „kijklessen" in het lesrooster in te passen. Dan hoef je dus niet op maandag morgen elf uur te kijken naar iets waar je als leraar pas over een maand met de klas aan toe bent. Een ander voordeel is dat de school een eigen video theek kan opbouwen, waaruit eindeloos geput kan worden. Volgens de laatste cijfers- be schikt 65 procent van de lage re scholen over een videore corder en ligt het percentage in het lager beroepsonderwijs rond de 81 procent. De NOT levert echter niet al leen de beelden maar ook het schriftelijke lesmateriaal, dit tot grote ergernis van de edu catieve uitgevers in ons land, die er een zware concurrent bijkregen. Speciaal hiervoor heeft de NOT een uitgeverij in het leven geroepen waar en kele miljoenen guldens in om gaan. De scholen betalen die miljoenen terug door het les materiaal te bestellen. Aanbod Het aanbod in lesprogramma's wordt voor een groot deel be paald door de aangesloten scholen. Kees Schippers, direc teur programmazaken van de NOT, vat het als volgt samen: „We willen in grote lijnen brengen wat de scholen vra gen. Voor tachtig procent wordt in die behoefte voor zien. De overige twintig pro cent gebruiken we om op actu ele zaken in te spelen". Tussen het nieuwe lesmateri aal dat in het seizoen 1985- 1986 wordt vertoond, bevindt zich de serie „Dan ben ik bang", die kleuters in drie af leveringen wil leren omgaan met angst. Het programma „Prentenboekjes" leert de leerling kijken. Voor de oudste kleuters is er de tiendelige reeks „Wakko en Wokko" waarin de wereld wordt ver kend. Voor het lager onderwijs bestaan de nieuwe lessen uit „Nieuws uit de natuur", „Boe ken die boeien", „Muziek in de tent", „Kijk, als je tekent zie je meer" en „Kinderen en echt scheiding", waarin wordt ge zocht naar oplossingen voor de problemen die kinderen kun nen ondervinden bij een schei ding. Voor mavo, havo en vwo be horen de „Bondsrepubliek Duitsland" en „Sovjet-Unie 1917-1953" tot de nieuwe se ries, die speciaal werden ver vaardigd voor de examenklas sen. Voor de midden- en bo venbouw van mavo, havo en vwo is er een serie „Taalfigu ren". Deze programma's wor den gepresenteerd- door het duo Frisse Jongens en hande len over bijvoorbeeld de func tie en het effect bij verschil lende vormen van taalgebruik. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21