TAFEL Een mijlpaal vol met vraagtekens Kerk onthoudt leek rechtmatige plaats lïfïül kerk wereld Turk in BRD: Bulgarije betrokken bij aanslag op paus CeUióeGouacni Stijfkoppigheid dl ei weer ai brieven /lezers ACHTERGROND Ceidóc Souiant VRIIDAG 16 AUGUSTUS 1985 PAC *EI Geen disco bij jubileum hoofdsynagoge Het Amsterdamse rabbinaat heeft een deel van de voorgeno men feestelijkheden bij de herdenking van het 350-jarig be staan van de Nederlands-Israëlietische Hoofdsynagoge verbo den. Rabbijn Barend Drukareh heeft op joodsrechtelijke gronden zijn toestemming onthouden aan een disco. Op 1 sep tember 1985 viert de joodse gemeente Amsterdam haar 350-ja- rig jubileum met een herdenkingsdienst in de van de Sefardi sche gemeente geleende Portugese synagoge. De feestelijkhe den gaan gepaard met een uitgebreid amusementsprogramma in de Amsterdamse RAI. In dit programma was ook een disco opgenomen. Rabbijn Drukareh heeft dat verboden „omdat bij een joodse gemeente geen algemene danspartij past". Foto non misbruikt voor wenskaart Zuster Candida Lund, rectrix van Rosary College in River Forest, een slaapstad van Chicago, keek wel bijzonder ver baasd toen zij kort geleden een beeltenis van zichzelf aantrof op een voor de verkoop bestemde wenskaart. Boven haar foto staat de tekst: „Je mag me best kussen". Terwijl de binnen kant van de kaart vermeldt: „Zolang je er maar geen gewoon te van maakt". De uitgever van de wenskaart heeft verklaard dat het gebruik van zuster Candida's foto op een misverstand berust. Hij had gemeend dat de zuster op de foto „geen echte religieuze" maar een fotomodel was. Hij heeft zijn veront schuldigingen aangeboden en de winst toegezegd aan de orde waartoe zuster Candida behoort. Men minacht zichzelf, als men zich niet durft tonen zoals men is. Jean-Baptiete Maaeillon KARDINAAL SIN OP EUCHARISTISCH CONGRES „Het uur voor de leek in de kerk heeft geslagen, alleen schijnt de kerk dat nog niet in de gaten te hebben". Deze uit spraak deed de aartsbis schop van Manila, kardi naal Jaime Sin, donder dag op het 43e Interna tionale eucharistisch con gres. Hij oogstte daarmee luide bij val van duizenden congres gangers. Kardinaal Sin zei dankbaar te zijn dat in 1987 een bisschoppensynode zal worden gehouden over de rol van de leek in de R.-K. Kerk. „De kerk doet zich te kort door de leken een recht matige plaats te onthouden", betoogde mgr. Sin. Tot het zover is blijft het gebouw van de kerk onaf, daar de „bij zondere gaven, talenten en ervaringen van de leken voor haar verloren gaan" De kardinaal herinnerde bis schoppen en priesters aan het feit. dat de kerk er voor de wereld is en het evangelie daarin heeft uit te dragen. Dat betekent in de voetspo ren gaan "van Christus, zodat de dienst der kerk dienst van medelijden moet zijn. De dienst van strijd voor ge rechtigheid en het zich inzet ten voor de vrede zijn slechts andere namen voor de dienst van het evangelie, betoogde kardinaal Sin, die als voor beelden van onvoorwaarde lijke toewijding bisschop Os car Romero en priester Jerzy Popieluszko noemde. Zij en alle naamlozen die hun leven gaven in de strijd om gerech tigheid behoren ertoe, ver klaarde hij. De secretaris-generaal van de Vereniging van Oostafri- kaanse bisschoppenconferen ties AMECEA, Mutiso Mbin- da, heeft een dringend appèl op het congres gedaan de jeugd niet in de kou te laten staan, „omdat die niet slechts de hoop is voor de toekomst, maar ook thans deel uit maakt van de samenleving". Deze kenner van het onder wijs uitte bittere woorden over het onbedoelde effect van het ^Afrikaanse onder wijs, dat jeugdigen met een opleiding zich losmaken uit hun ongeletterd ouderhuis, '„dat toch voor de vorming van jonge mensen van on schatbare betekenis is". Paus vergeeft moordenaar Paus Johannes Paulus heeft bij een misviering in Zaïre de in 1964 vermoorde non Anu- arite Nangapete zalig ver klaard en de veroordeelde moordenaar vergiffenis ge schonken. De Zaïrese non is de eerste Afrikaanse vrouw die van Rome het predikaat zalig krijgt wegens haar marte laarschap voor de katholieke kerk en in aanmerking komt voor heiligverklaring. Bij de mis die de paus opdroeg in de open lucht voor het volkspa leis in Kinshasa waren 60.000 mensen aanwezig. Op dezelfe plaats kwamen vijf jaar gele den bij een eerder bezoek van de paus negen mensen om die in groot tumult onder de voet werden gelopen. Hoewel de paus de veroor deelde moordenaar zijn daad zei te hebben vergeven kwam het niet tot een per soonlijke onderhoud, omdat de laatste daar niet persoon lijk en rechtstreeks om had verzocht, naar een woord voerder van het Vaticaan zei. De non werd in 1964 ver moord nadat zij zich had ver- De plechtigheid ter gelegen heid van de zaligverklaring van zuster Marie-Clementine werd bijgewoond door de ou ders van de religieuse. zet tegen een poging haar te verkrachten. De moordenaar, een katholieke legerkolonel, kreeg de doodstraf, maar die werd omgezet in levenslang. President Mobutu verleende hem gratie nadat hij vijf jaar vast had gezeten. Zaïre is het land met de meeste katholieken in Afri ka. Naar schatting 45 procent van de 30,5 miljoen inwoners, onder wie ook leider Mobutu, is belijdend lid van de kerk van Rome. Een in West-Duitsland gedetineerde Turk heeft verklaard dat Bulgarije betrokken is geweest bij de aanslag op de paus van vier jaar geleden. Dit heeft Yalcin Özbey, die in Bochum vastzit, ge zegd tegen de Italiaanse rechters die de mislukte aanslag op de paus on derzoeken. Tijdens verhoren heeft Öz bey volgens Italiaanse jour nalisten gezegd dat hij deze informatie heeft van deelne mers aan de samenzwering tegen het leven van het hoofd van de rooms-katholie- ke kerk. De Turk Mehmet Ali Agca, die de aanslag pleegde en hiervoor een levenslange ge vangenisstraf uitzit in Italië, en diens landgenoot Oral Ce- lik, die voortvluchtig is, heb ben Özbey naar zijn zeggen vóór de aanslag vanuit Bul garije opgebeld. Tijdens het proces in Rome heeft Agca gezegd, dat hij Özbey toen vroeg, aan de aanslag mee te doen. Dit weigerde Özbey, maar hij stelde een andere landgenoot in zijn plaats voor. Tijdens de verhoren in Bo chum heeft Özbey gezegd dat aan de aanslag op het St. Pie tersplein vier Turken hebben meegedaan: Agca, Celik en twee anderen, wier namen hij niet .precies meer wist. Eerder heeft özbey ver klaard dat de bij het beramen van de aanslagen betrokken Bulgaren kort vóór de daad de Turken hebben „laten zit ten". Na de aanslag zouden de drie niet aangehouden Turken via Zwitserland naar Nederland zijn gevlucht, al dus özbey. ICTO probeert Geref. kerkeraden te beïnvloeden Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) heeft de kerkeraden van de Gereformeerde Ker ken een brief gestuurd over het Volkspetitionement (VP). De brief komt na een schrij ven van het deputaatschap oorlogsvraagstukken van de synode der Gereformeerde Kerken, waarin wordt ge vraagd gesprekken te houden over het kbmende volkspeti tionnement over plaatsing van kernwapens in ons land. Het ICTO verzoekt de kerke raden de hele kwestie van de kruisvluchtwapens maar bui ten de kerkmuren te houden als zijnde een praktisch-poli- tiek vraagstuk. Naar het ICTO verwacht zouden gesprekken over dit onderwerp binnen de ge meente niet leiden tot een zich werkelijk verdiepen in vredesvraagstukken, waarin christenen elkaar in hun vi sies leren verstaan en respec teren. Eerder zal dit volgens het ICTO uitmonden in een tweestrijd voor of tegen het VP. „De polarisatie die de kerken reeds verscheurt zal daardoor alleen nog erger worden", schrijft het ICTO. Bami bananvla de luxe vegetarisch De benodigheden voor twee personen zijn: 150 g tempé, 3 lepels olie, zout, knoflook, 1 ui, 1 prei, 100 g champignons, 200 g spitskool, 50 g taugé, 250 g mie, selderij, ketjap, djahé, 1 ei, 5 g margarine, halve citroen; Vz liter melk, 1 ei. 30 g suiker, 15 g maizena, half pakje vanillesuiker, 1 ba naan, marasquin naar smaak, 3 bitterkoekjes. Snijd de tempé in blokjes en bak die in de olie goudbruin. Schep de tempé op een bord en strooi er zout over. Fruit in het overgebleven vet de geperste knoflook met de kleingesneden ui goudgeel. Voeg vervolgens stukjes prei, gehalveerde champignons en reepjes kool toe. Bak deze groenten al omscheppend een paar minuten mee en doe er dan een paar lepels water bij. Sluit de pan en smoor het mengsel tien mi nuten. Was de taugé en haal er zoveel mogelijk de groene dopjes uit. Kook de mie gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Voeg de taugé toe aan de gesmoorde groenten en warm het mengsel, onder ge regeld omscheppen, nog een paar minuten door. Bak dan de tempé, de uitgelekte mie en de fijngeknipte selderij mee tot ze warm zijn. Schep de massa voorzichtig om tij dens dat warm bakken en doe er naar smaak ketjap, zout en djahé bij. Bak van het ei een omelet, snijd deze in reepjes èn gar neer er de bami mee. Leg ook parten citroen op de schaal. Zet de helft van de melk op. roer het ei schuimig met de suiker en maak er maizena en weinig koude melk een papje van. Schenk daar wat hete melk bij, doe het meng sel in de pan en laat de vla al roerend even koken. Voeg van het vuur de rest van de koude melk en vanillesuiker toe. Snijd de banaan in plak jes, druppel en marasquin op en leg er vervolgens de vla op. Garneer met verkruimel de bitterkoekjes. JEANNE DE START VAN HET BASISONDERWIJS: jjjSg Jüf DEN HAAG Als maan dag de poorten van de scholen in Zuid-Holland weer open gaan, zijn de namen lagere school en kleuterschool verdwenen. De meesters, kleuteijuffen en schoolhoofden keren terug in een andere ge daante: als leraren, lera ressen en directeuren. Net als in het voortgezet on derwijs en andere „grote scholen".. De „uk" van vier jaar gaat na de grote vakantie niet langer naar het speelse voorportaal van de lagere school, maar zal met onzekere pasjes over de drempel van de machtige „ba sisschool" heen stappen. Net als zijn twee jaar oudere zusje, die anders aan de lagere school toe was geweest. De prille kleuters zullen zich nau welijks realiseren dat ze min stens zeven jaar bezig zullen zijn in wat zo deftig de „onon derbroken leergang" gaat he ten. De samensmelting van lager en kleuteronderwijs tot basis onderwijs is verreweg de meest omvangrijke vernieu wingsoperatie uit de geschie denis van ons onderwijsstelsel. Nimmer waren zoveel Neder landers betrokken bij een on derwijsvernieuwing, die (zeker op papier) tot ingrijpende ver anderingen zal leiden. Ander half miljoen kinderen en nog meer ouders zal de samenvoe ging van 8000 kleuter- en 8.700 lagere scholen tot 8.300 basis scholen direct aangaan, even als de 70.000 onderwijskrach ten. Aan de voorbereiding van de basisschool is jarenlang ge werkt, alvorens definitief tot invoering werd besloten. Een deel van de scholen heeft som mige vernieuwingen al eerder kunnen doorvoeren, veel an dere zijn daar echter nog niet eens aan toe. Al met al zijn er nogal wat veranderingen door te voeren, alvorens met recht van een basisschool kan wor den gesproken. Drempel In de Wet op het Basisonder wijs lezen we dat de basis school beoogt de drempel tus sen kleuter- en lager onder wijs weg te halen. Belangrijke doelstelling van het basison derwijs is voorts dat de ont wikkeling van het kind cen traal zal staan en niet de leer stof. Het traditionele lesgeven, met de meester of juf voor de klas moet plaatsmaken voor de individuele aanpak. Veel indi viduele aandacht voor' de „leersituatie" van elke leer ling: de een is nu eenmaal sneller met rekenen en de an der krijgt de taal gemakkelij ker onder de knie. Kinderen van dezelfde leeftijd hoeven niet langer allemaal op het zelfde niveau te leren en krij gen evenmin klasgewijs proef werkbombardementen voorge schoteld. Officieel heet het dat hiermee „het leerstofjaarklas- sensysteem" wordt doorbro ken, maar dat onsterlijke woord moeten we maar snel weer vergeten. Ook wat „leergebieden" be treft gaat er nogal wat veran deren: niet alleen de gangbare kennis en vaardigheden maar ook het zich leren uiten, leren samenwerken en creatief bezig zijn wordt de kinderen aange leerd. Dat vakgebied gaat „so ciale redzaamheid" heten. In de hoogste leerjaren zal vanaf volgend jaar ook de Engelse taal op het lesrooster staan. De inkapseling van de kleu terschool betekent dat de eer ste jaren van de basisschool voornamelijk gericht zullen zijn op spel en spelenderwijs leren. Het is niet de bedoeling dat met de invoering van de basisschool ook het „inpom pen" van kennis naar een vroegere leeftijd wordt ver schoven. Dat gebeurt overi gens wel met de leerplicht, die wordt vervroegd naar het vijf de levensjaar. Zij het dat het kind tien uur per week mag „verzuimen". Het basisonderwijs dient ten slotte nóg een nobel streven: de zorgverbreding, hetgeen in houdt dat ook kinderen die wat moeilijker kunnen leren zich in de basisschool kunnen handhaven. Een deel van de kinderen, die nu op het spe ciaal onderwijs zijn aangewe zen (zoals bijvoorbeeld gehan dicapten), moet in het basison- Noodkreten derwijs kunnen worden opge vangen. functioneren van hun basis- het basis onderwijs met slechts school worden aangesproken. geringe extra middelen op po ten worden gezet; Geen rozengeur Hiervóór is in het kort ge schetst hoe de basisschool in de meest ideale vorm zal moe ten gaan functioneren. Dat ideale beeld schetst ook de Te- leac-cursus over het basison derwijs, die gretig aftrek blijkt te vinden onder ouders van toekomstige basisschoolgan- gers. Dat zou weieens tot het misverstand kunnen leiden dat het vanaf augustus een en al rozengeur en maneschijn zal zijn, als de schoolpoorten weer van het slot gaan. zHelaas is eerder het tegendeel het geval. Het in nogal jui chende taal gestelde persbe richt van O W (zo van: er zijn nog wat kleine pro bleempjes, maar met z'n allen krijgen we het wel voor el kaar) vormt een schril contrast met de talloze noodkreten die vanuit de onderwijswereld zijn geslaakt. Terwijl de Teleac-cursus en voorlichtingsspotjes de ouders lekker maken met de presen tatie van de ideale basisschool, hebben vele onderwijsgeven den op voorlichtingsavonden het ouderlijk enthousiasme al moeten temperen met de me dedeling dat het nog heel wat jaartjes kan gaan duren alvo rens hun school een basis school in optima forma zal zijn. Overigens zijn minister Deetman en staatssecretaris Van Leijenhorst het daar ge heel mee eens: de scholen krij gen tien tot vijftien jaar de tijd om zich om te vormen. De onderwijsgevenden vrezen niettemin dat de ouders hun kinderen in augustus met te hoog gespannen verwachtin gen naar de kersverse basis school zullen sturen. Niet de bewindslieden, maar zij zullen immers door de ouders op het Het ministerie van Onderwijs constateert nogal lichtvoetig dat er „rond de invoering nog wel wat technische kwesties moeten worden opgelost", maar dat de basisschool onder wijskundig al geheel in kan nen en kruiken is. Daarmee wordt toch wat al te gemakke lijk het oor de gesloten voor de vele noodkreten, die de afgelo pen maanden vanuit verschil lende kanten van het onder wijs te horen waren. Om er eens enkele te noemen: veel scholen kampen met gebrekkige huisvesting, die al lerminst beantwoordt aan de huisvestingseisen van een mo derne basisschool; de bonden vrezen dat er een te zware wissel wordt getrok ken op de onderwijsgevenden, ook al omdat in veel gevallen de groepen (klassen) groter worden in plaats van kleiner. De scholen krijgen volstrekt onvoldoende mogelijkheden om de idealen van de basis scholen feitelijk vorm te ge ven, menen de onderwijsva korganisaties; de eerste jaren zal de nieu we basisschool moeten worden gedragen door vluchtig bijge schoolde onderwijzers, onder wijzeressen en kleuterleid sters, afkomstig van de tradi- tonele pedagogische academies en opleidingen voor kleuter- leid(st)ers. De pedagogische academies voor het basison derwijs leveren pas over drie jaar hun eerste afgestudeerden en die zullen grotendeels niet eens een baan kunnen vinden; in pedagogische kringen wordt gevreesd dat het kleute ronderwijs door het lager on derwijs wordt overvleugeld en dat de verworvenheden van het kleuteronderwijs langzaam maar zeker zullen verdwiinen. onder invoeld van de immer voortgaande bezuinigingen moeten de veranderingen in Rimpels Het bovenstaande klachtenlijs tje is niet compleet, maar geeft voldoende aan dat het basison derwijs niet zonder plooien en rimpels van start zal gaan. Bij de scholen blijft het bovendien circulaires van het ministerie regenen, de een nog onbegrij pelijker dan de ander. Met al die vernieuwingen zullen vooral de oudere onderwijsge venden minder ingenomen zijn. Zij moeten, met misschien nog vijf of tien jaar voor de boeg, nog eens een nieuw tijd perk in het onderwijs inluiden en meehelpen opbouwen. Daarbij komt nog dat lang niet alle scholen in een even goede uitgangspositie verkeren: vooral de oudere scholen in de grote steden verkeren in het nadeel, vergeleken met bij voorbeeld de scholen ir nieuwbouwwijken met een moderne huisvesting, waar la gere en kleuterschool reeds onder één dak zijn onderge bracht. Minister Deetman heeft ook openlijk toegegeven dat de ene school het vernieuwingsproces over meer jaren zal moeten uitstrijken dan de ander. Het risico daarvan is wel, dat er in het basisonderwijs een tweede ling gaat ontstaan tussen „mo derne" en „achtergestelde" ba sisscholen. De conclusie mag zijn dat deze mijlpaal in de onderwijshisto- rie nogal wat vraagtekens be vat. Zelfs de scholen durven nauwelijks te voorspellen hoe het de komende jaren zal ver lopen. Zeker is dat voor vele scholen de invoering van het basisonderwijs voorlopig niet veel meer dan het verhangen van de naambordjes zal bete kenen. De ideale basisschool van Teleac zal de eerste jaren zeker geen regel, maar eerder hoge uitzondering zijn. FRANS WEERTS 1um f hliif Na het aanhoren van de toespraak van Botha reist j welk besef de blanke leiders in feite hebben van de digheden waaronder de zwarten leven en wat hen vooral als Botha spreekt over betaalde communistisch* toren die als de voornaamste veroorzakers van he worden aangezien. Eens te meer blijkt dat de blank buiten de werkelijkheid staan of deze werkelijkheid len zien. Als ware struisvogels steken zij hun ko zand. olg De blanke Zuidafrikaanders hebben hun naam eei pig volk te zijn gisteren weer alle eer aangedaan welhaast provocerend militante wijze heeft preside |en v de handschoen opgepakt die zijn tegenstanders in bipité buitenland hem hadden toegeworpen. De ingesla ^alle van geleidelijke hervormingen zal niet worden ver dus Botha. Nieuwe veranderingen zullen niet wori dwongen door het geweld dat zich nu in Zuidafrika woonsteden manifesteert. Integendeel, het blanke, heidsbewind zal er alles aan doen het geweld dat i heeft in de zwarte woonsteden met tegengeweld te J* Q gen. Dit moge onder meer blijken uit het feit dat i voering van de noodtoestand er nu een avondklok i: is ingesteld om opstandige zwarten onder de duim te De vastberadenheid van Botha verbergt het feij Zuidafrikaanse regering in het geheel niet weet hoer/f toekomst verder te werk zal gaan bij de grondwettf richting van Zuid-Afrika als multiraciale samenlèti^G opbergen van de zwarten in de thuislanden is in fej, hu helling gezet met Botha's erkenning dat de thuislajdie de hun opgedrongen onafhankelijkheid niet willen vr woon deel zullen blijven uitmaken van Zuid-Afrikaind len voor hen andere regelingen moeten komen. Wpn r zijn, maakte hij in het geheel niet duidelijk. je^ul BOTHA'S toespraak gaf niet in de eerste plaats zofeft z 4 ï.icht' on itfld' van racisme, als wel van een afzichtelijke en keiharde vorm van eigenbelang. Iets dat overigens,>cht' men wel te bedenken, als legitiem beginsel van polj elders overal opgeld doet. De blanken willen slecht! sies doen als daarmee hun eigen positie niet op het sL^*" te staan. Het gaat er hen domweg om te houden ben om zo de wat zij noemen „nationale zelfmoord",cht, komen. De geschiedenis van de Afrikaanders bewij opperbest uit de voeten kunnen in benarde omstancjffeu Nu koestert president Botha de gevaarlijke illusie dP in zijn Nasionale Partij nog steeds souverein kunnend- hoe het verder moet met Zuid-Afrika. Vooralsnog gaer^ er van uit dat het onweer gewoon zal overgaan en 4den zijn Nasionale Partij dan alsnog op het door hen aar naa tempo en op de door hen gedicteerde voorwaardeijd vi komst van de zwarten kunnen bepalen. De kloof ejng weid tussen blank en zwart is echter nog nooit zo 1°^ weest als nu. Een wel zeer verontrustend toekomst ge tief. al f i n Perioden met zon DE BILT (KNMI) Een de- pressie boven de Britse eilan den. die nu al enige tijd wissel vallig weer veroorzaakt, trekt weg naar Zuid-Scandinavië. Zaterdag dan deze depressie nog aanleiding geven tot een enkele bui. maar zondag trekt een uitloper van een hoge- drukgebied boven het europe- se vasteland over Nederland, zodat het vrijwel overal droog blijft. Een volgende oceaande pressie arriveert zondag bij de Schotse westkust. Voor de de pressie uit stroomt tamelijk warme lucht naar het noor den. Deze lucht bereikt ook ons land, zodat het in het bin nenland een zomerse dag wordt. Maandag trekt het kou front van de oceaandepressie over het land. Daarbij kunnen zich enkele regen- of onweers buien voordoen. Na het voor bijtrekken van het koufront gaat de wind, die zondag nog zuidelijk was, terug naar zuid west. Vooruitzichten voor diverse Europese landen: Britse eilanden: Wisselend be wolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur van 15 graden aan de schotse noordkust tot 24 graden in zuidoost-Enge- land. Zuid-Scandinavië: Zondag pe rioden met zon, maandag en kele regen en onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Frankrijk: Zondag toenemen de bewolking, maandag ge volgd door enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur van 20 graden m0 kanaalkust tot 31 grafie de Middellandse-Zeekjer land Spanje, Portugal: Zc^ve] warm tot zeer warm. Wl va Italië: Zonnig, maai^ji, plaatselijk onweer. temperatuur ongevee^t den. pvei org; Alpengebied: Zonnig Middagtemperatuur vjjka, 30 graden. jitia aslu Joegoslavië, Grie Zonnig en 'warm y z, warm. ie Iger Weer Ma*'^ Amsterdam zw.bew. 23 |rtir Deelen h.bew 23 Eelde onbew. 22 Eindhoven I bew 23j^j Den Helder h.bew 22 Bordeaux zw.bew. Brussel niet onts Dublin l.bew. Frankfort zw.bew. Genève h.bew. Helsinki zw.bew. Innsbruck onbew. Klagenfurt onbew Kopen hager Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten 31 Augustus Veertig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog mist de Residentie nog steeds een Wilhelminamonument. Steden als bijvoorbeeld Rotterdam en Amsterdam hebben al vele ja ren monumenten ter herinne ring aan Koningin Wi-^£ en de bevrijding. Dat es* je-Hofstad nog steeds*"?' DÜjft is het gevolg A veel geknoei van zogP kunstenaars en van f 1 heid van het gemeend H en de regering. Terw! 1 en keuze inmiddels ds lijk zijn bepaald, is er mm tijstip waarop de or" moet gebeuren nog r kend. Jammer genoe™"" niet de bedoeling he ment te plaatsen op I tenhof, dat nu zo mo worden. Wat zou 1 prachtig zijn geweest i augustus, de geboorte Koningin Wilhelmina, nument veertig ja. bevrijding zou kunr den onthuld?! P. den

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2