"Vrees voor [neer geweld a toespraak otha öfee Nieuwe autokopert! "T> Twijfels over vernietiging van olie-eiland Kharg DE KEER BON weer ikoper Lagere rente pept economie op Bewoners bejaardentehuis bij brand geëvacueerd Karima weer tegen haar wil in Marokko Het Motorhuis Uitbrander van rechter helpt niet De boom in 'EeidoeSouta/rit (Bomcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 16 augustus 1985, 76e jaargang no. 23272 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoi! Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut .betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,8f 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Zuid-Afrika en Winnie Man dela, de betrokkenheid van de Franse regering bij de Green- peace-aanslag en een overle vingstocht naar de Wadden in „Hier en nu" op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 23.30 uur nachtfilm „Het mes". Op Duitsland 2 om 23.55 uur film „Mordgeschichten". HET WEER Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Miniumtempe- ratuur omstreeks 14 graden,- middagtemperatuur ongeveer 19 graden, vanaf zondag war mer. Matige zuidwestenwind. Zon op: 06.28, onder: 21.00; hoog water Schev.: 04.21 en 16.56, laag water: 12.37. DAM Voor de ;eer deze week gaan neprijzen omlaag als de dalende dollar- ïterdag worden super Ble benzine twee cent »r De meest voorko- •rijzen aan de zelf- zijn dan 183,00 cent t en 177,00 cent voor benzine. Diesel, huis- petroleum en lpg veranderd. Joan en Bette alspoppen De Amerikaanse filmster ren Joan Crawford en Bette Davis spelen sinds kort de hoofdrol in de show The enchanted dolls", (De betoverde po pen) in New York. Dat wil zeggen, niet zijzelf, maar poppen die van hen zijn gemaakt. De poppen, ge maakt door de Ameri kaan Robert Hendrick- son, zullen na afloop van de reeks voorstellingen worden verkocht. Prijs: 10.000 dollar, ruim 31.000 gulden. AMSTERDAM De Neder- landsche Bank heeft haar ren tetarieven met een half pro cent verlaagd. De bank heeft hiertoe besloten met het oog op de rente-ontwikkeling in binnen- en buitenland en de situatie op de valutamarkt. President-directeur Duisen- berg sluit niet uit dat de rente, die sinds vijftien jaar niet zo laag is geweest, over niet al te lange tijd nog verder omlaag landse economie en verwacht dat het bedrijfsleven nu eerder tot investeringen zal overgaan. Sinds vandaag geldt voor het wisseldisconto een tarief van 5 procent, voor het promessedis conto van 6 procent en voor de voorschotrente van 5,5 pro cent. Sinds de verhoging van de of ficiële tarieven eind januari zijn de verhoudingen en ver wachtingen op de valutamarkt gewijzigd, aldus DNB. De ver andering kwam tot uitdruk king in een versterkte markt positie van de gulden in het Europees Monetair Stelsel (EMS). Die positie stelde de bank de afgelopen maanden in staat door middel van haar geld marktoperaties en devieze- naankopen een geleidelijke rentedaling te bevorderen. In financiële kringen is giste ren lauw gereageerd op de maatregel. Al enige tijd was verwacht dat dit zou gebeuren en toen West-Duitsland tot een verlaging besloot kon Neder land niet achterblijven, aldus reacties. Computer contra spijbelaars HAARLEM Leerlingen van de Spaarne- scholengemeenschap in Haarlem die onge merkt een dagje van school weg willen blij ven, moeten voortaan op hun hoede zijn. De school heeft een speciaal „spijbel-com- puterprogramma" ontwikkeld, waardoor via éen druk op de knop alle gegevens over het verzuim van een bepaalde leerling op gevraagd kunnen worden. Het is de bedoe ling dat iedere leraar bij het begin van de les een kaart invult met daarop de namen van de afwezige leerlingen en de reden van het verzuim. Die gegevens worden vervol gens in de computer ingevoerd. Volgens een woordvoerder van de school wordt spij- belgedrag met de computer eerder gesigna leerd, waarna de school kan ingrijpen. "9 (orti P-1 DHANNESBURG r is alom negatief ge- ïageerd op de rede van e Zuidafrikaanse pre- dent Botha. Zwarte ""riders in Zuid-Afrika rezen dat er nog meer èweld zal ontstaan. In et Amerikaanse Con- res gaan nu stemmen p om economische ancties onverwijld te iten doorgaan, •e Anglicaanse bisschop Tutu, die de afgelopen tijd herhaaldelijk in de bres is gesprongen om al te hard geweld van zwarten te voorkomen, liet weten dat de rede er alleen maar toe zal leiden dat de zwarte Zuidafrikanen wanhopig zullen worden. Interventie van de internationale ge meenschap is hu onze laat ste hoop, aldus Tutu. Dominee C F. Beyers Nau- dé, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, meende dat Botha Botha tijdens zijn rede de kans heeft gemist in een ogenblik van crisis te reage ren als een echte staatsman. Hij verwachtte dat de meer derheid van de Zuidafri kaanse bevolking woedend en teleurgesteld zal reage ren. Zoeloeleider Buthelezi zei dat Botha niet de stout moedige daad heeft gesteld die de situatie vereist. Regeringskringen in Preto ria zeiden dat Botha voor het thuisfront niet de in druk had willen wekken dat hij zwichtte voor bui tenlandse druk. Daarom zou w. Een zwarte chauffeur kijkt toe terwijl inwoners van Soweto een vrachtwagen in brand steken. Kort daarna zou de Zuidafrikaanse politie een uitgaansverbod afkondigen in Soweto. zijn rede, die binnen en bui ten Zuid-Afrika met span ning tegemoet werd gezien, niet hebben beantwoord aan de internationale ver wachtingen. Volgens deze zegslieden heeft Botha de afgelopen dagen, naarmate de internationale pressie toenam, zijn ontwerp-tekst tot vier maal toe herzien. De minst negatieve reactie kwam nog uit de Verenigde Staten. Volgens nationale veiligheidsadviseur McFar- lane had president Botha een belangrijke rede gehou den. Hij sprak de hoop uit dat Botha door zijn belofte van het aanbieden van ge- meenschappelkijk burger schap aan alle inwoners van Zuid-Afrika een eind wil maken aan de apartheid. Een woordvoerder van de zwarte verzetsbeweging ANC zei dat de apartheid wordt voortgezet en dat dit betekent dat ook de strijd tegen de apartheid wordt voortgezet. De Zuidafrikaanse politie heeft in Soweto de noodtoe stand verscherpt door het Actie tot boycot Zuidafrikaans fruit DEN HAAG Het Komitee Zuidelijk Afrika gaat begin september veilingen en grootwinkelbedrijven aanschrijven en hen vragen geen vruchten uit Zuid-Afrika meer te ver handelen. Het comité wil een einde maken aan de import in Nederland van sinaasappelen, pruimen, ananas, appels en druiven uit Zuid-Afrika. Aanleiding tot de actie is een rapport van de internationale arbeidsorganisatie ILO waaruit zou blijken dat op Zuidafrikaanse boerderijen op grote schaal kinderarbeid (vanaf vijf jaar) voorkomt. de politie opnieuw slachtof fers onder de zwarte bevol king. Pagina 5: Rede Botha instellen van een uitgaans verbod tussen tien uur 's avondfs en vier uur 's mor gens. Gisteren vielen er overigens in gevechten met brand bleef op de vierde etage van het bejaardentehuis een ravage achter. tid€llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|^ Birma-dagboeken Wim Kan worden gepubliceerd AMSTERDAM De Arbeiderspers pu bliceert volgend jaar maart de dagboe ken die Wim Kan schreef in de tijd dat hij in Japanse gevangenschap verbleef en onder meer aan de Birma-spoorweg =5 werkte. Wim Kan, die september 1983 overleed, maakte aantekeningen in schriften, die hij in blikken verborg en in de grond verstopte. Hoewel Kan der tien keer naar een ander kamp verhuis de, slaagde hij erin de aantekeningen te behouden. Ook, toen hij aan de beruchte spoorweg werkte. In welke vorm de dag boeken worden gepubliceerd, is nog niet E bekend. E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli DEVENTER Zestig bewoners van het bejaardentehuis Huma- nitas in Deventer moesten gisteren bij een brand worden geëva cueerd. De vierde etage van het tehuis brandde gedeeltelijk uit. Hierin waren diverse diensten gehuisvest, zoals de telefooncen trale, archief en interne alarminstallatie. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar andere etages. Er is volgens een woordvoerder van het tehuis geen paniek uit gebroken toen de brand ontdekt werd. Aangezien de liften wa ren uitgevallen, moesten de bewoners via het trappenhuis het gebouw verlaten. Sommigen werden met rolstoel en al van de trap gedragen. De bejaarden zijn ondergebracht in de verzor gingsvleugel van het Humanitas-complex in Deventer. De brand is volgens de brandweer waarschijnlijk ontstaan door laswerkzaamheden. Onbekend is nog voor hoeveel geld schade is aangericht. De brand in het verzorgingshuis kwam op het mo ment dat de Deventer brandweer nog volop aan het nablussen was bij een andere brand die een opslagloods verwoestte. Bij die brand ging voor tien miljoen gulden aan goederen in vlammen op. Ook ruim twintig woonhuizen liepen aanzienlijke <schade op. BEIROET Er bestaan grote twijfels over de juistheid van het bericht uit Irak, dat een „vernietigende actie" is uitge voerd tegen het Iraanse olie eiland Kharg in het noorden van de Golf. Irak maakte gis teren triomfantelijk bekend dat het olie-laadstation bij een luchtactie zou zijn vernietigd. Uit de omgeving van Kharg is echter alleen een aanval ge meld op een Noorse tanker. Deskundigen wijzen er op, dat de Iraniërs een sterke verdedi gingslinie rond Kharg hebben gelegd. De olieterminal op het eiland is van levensbelang voor de Iraanse economie. Het nu aangevallen Noorse schip is de 145e tanker, die door de Iraakse luchtmacht bestookt werd. Iran van zijn kant heeft gisteren gemeld dat het zeker 500 Iraakse soldaten heeft ge dood of gewond bij een offen sief in de centrale sector van het front. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll ko in mei dit jaar. Karima kwam toen uiteindelijk terug naar Nederland door een actie van haar klasgenoten. De va der werd uit de ouderlijke macht ontzet. Op 10 juli nam hij Karima en de rest van zijn gezin opnieuw mee naar Ma rokko, onder het mom van een vakantie. Maar in een brief aan zijn neef in Nederland heeft de vader inmiddels laten weten dat de familie, inclusief Karima, niet meer terug komt naar hun huis in Amersfoort. Al jaren bestaan er grote pro blemen tussen Karima en haar Marokkaanse vader. Karima woont al twaalf jaar in Amers foort en houdt er moderne op vattingen op na. Haar vader wil echter dat zij zich meer naar de Marokkaanse normen en waarden gedraagt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll AMERSFOORT De officier van Justitie in Utrecht ziet geen mogelijkheid om de va der van Karima Ouchan te dwingen terug te komen naar Nederland. Tegen de man was proces-verbaal opgemaakt voor de ontvoering van zijn 16-jarige dochter naar Marok- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) vraag eerst naar onze inruilprijzen ansaehesee vendel laan 80, Lelden. TfcL 071 - 76 9313. DEN HAAG Het „berispin- genbeleid" van justitie heeft geen enkel effect bij jeugdige delinquenten, zo blijkt uit een onderzoek van het Weten schappelijk Onderzoek en Do cumentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie. Als een vergrijp te groot is om af te doen met seponeren maar te gering voor berechting, neemt justitie soms zijn toe vlucht tot een uitbrander door de rechter. Volgens het WODC kan de aandacht beter geconcentreerd worden op be geleiding van de jeugdige de linquenten: dat heeft namelijk wel invloed op het crimineel JAKARTA Een dorpsbewoner in het zui den van Sumatra in In donesië, die sinds negen tien maanden in de top van een kokosnootboom zit om aan zijn schuldei sers te ontkomen, wei gert nog steeds naar be neden te komen. „Ik klim niet eerder naar be neden dan nadat ik god delijke inspiratie heb op gedaan", aldus de man, die met zijn houding tot wijd in de omtrek be wondering heeft afge dwongen. De man doodt de tijd met het zingen van Javaanse balladen en het verstrekken van persoonlijke adviezen en lotto-voorspellingen aan zijn sympathisanten op de grond, die hem in ruil eten en drinken toewer pen. ADVERTENTIE BOEKHANDEL LEIDEN-LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. regenboog op naderende regen, 's avonds gaat het meer om een wegtrekkende bui. Maar hoe reageert de boer in tijden, dat hij juist om regen verlegen zit? Hij houdt dagelijks zijn oog op de Leidse Courant gericht, met zijn steeds weer actuele weerbericht. En wie die krant leest tot 's avonds laat, die net zo blijde ter ruste gaat. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidae Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1