0ou/ta/ni PvdA: verder op ingeslagen weg STAD OMGEVING Als het zo doorgaat terft voorlichting af' Blikseminslag zorgt voor overlast V. Regen spelbreker in Ankerpark Dode bij bedrijfsongeval Strafkorting woningdelers kost Leiden 125 mille DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 en school J/a' Open School gaat weer start. Op verschillen- laatsen in de stad kan zowel overdag als 's ids diverse cursussen \en en een keer per wordt gewerkt aan maa tschappelijk ituk. De onderwer- zeer gevarieerd: riandsEngels, reke- wereldoriën ta tie, ty- vergaderen, compu- pv en spreeken schrijf- ^•digheid. De kosten Je het hele jaar bedra- V zestig gulden, belang- enden met een mini- w n inkomen kunnen beroep doen op het He fonds van de ge- --{ nte Leiden. Voor meer rmatie kan men te lt bij het Leids Eduka- Centrum aan de Nieu- 'ijn 20b, 130701. nkercollecte Koningin Wilhelmina 'Slids houdt binnenkort ?t ifr een huis-aan-huiscol- voor de kankerbe- ling. De collecte is van \ndag 2 tot zondag 8 fember. Huis-aan-huis \dt een brochure ver- >id, waarin meer over eer en kankerbestrij- te lezen is. Woensdag Augustus en woensdag 4 imber is er na het ïaal van 8 uur in de Itijd van SOCUTERA I korte film te zien over werk van de Koningin ielmina Fonds. De 1se afdeling van het fis kan nog nieuwe col- anten gebruiken. Be estellenden kunnnen itact opnemen met de lilie Prevo, Lage Mors- 69, telefoon 761354. Mo-impressie tdrie filialen van de Jtsspaarbank Leiden Eezastraat 35, Bevrij- jgsplein 53 en Oude jn 56) zijn van maandag f augustus tot en met \jdag 13 september 40 fo- s te zien die Wim Lam- o maakte tijdens de tdse Lakenfeesten en Rijnsburgs Bloemen- io. Men kan de foto's werkdagen van negen r's ochtends tot vijf uur niddags bekijken. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDER- DORP/NOORDWIJKERHOUT Blikseminslag als gevolg van het nood weer dat gistermiddag over Nederland trok heeft in de regio voor wat overlast' gezorgd. In Alphen aan den Rijn zorg de blikseminslag in een transformator- huisje van de Nederlandse Spoorwegen voor storing in het elektrisch systeem. Daardoor gingen de spoorbomen over de Boskoopseweg naar beneden en konden niet meer omhoog. Ook de spoorbrug over De Gouwe kon niet meer open. Het duurde enige tijd voor dat de mankementen verholpen kon den worden. Ook een gedeelte van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest werd door blikseminslag getroffen. Het elek trisch systeem van de polikliniek viel uit en er ontstond een smeulend brand je, dat pas tegen zes uur werd ontdekt omdat er 's middags niemand in het getroffen gebouw aanwezig was. De brandweer van Oegstgeest was de brand binnen een kwartier meester. De schade is volgens de politie nog onbe kend. Ook sloeg de bliksem in bij een schildersbedrijf aan de Havenstraat in Noordwijkerhout. De bliksem sloeg in een 27MC-antenne die op het dak van het gebouw stond. Er ontstond een gat in de muur en een deel van de binnen muur werd weggeslagen. Er ontstond rookschade, maar geen brand. De brandweer die inderhaast toegesneld was, hoefde niet te blussen. Het schade bedrag is nog niet bekend. DADERS STEEKPARTIJ AANGEHOUDEN LEIDEN De steekpar tij die in de nacht van za terdag 10 op zondag 11 augustus plaatsvond, is met de aanhouding van drie Leidse jongens, alle drie 16 jaar oud, opgelost. Een van de jongens heeft het mes gehanteerd, de twee anderen hebben zonder steekwapen ge vochten. Een jongen werd dinsdagavond in de kraag gevat, de tweede werd dinsdagnacht door zijn familie naar het poli tiebureau gebracht en de derde meldde zich giste ren zelf bij twee agenten. De jongens hebben een volledige bekentenis af gelegd. De drie verklaarden dat zij op een brommer over de Maresingel reden en dat hun weg werd ge kruist door twee voet gangers. Een van deze twee wandelaars zou een slaande beweging hebben gemaakt en het drietal voelde zich daardoor be dreigd. De drie jongens namen het initiatief en gingen achter de twee mannen aan. In de Prins Frederikstraat werd werd een 21-jarige Delf tenaar twee keer en een 25-jarige Leidenaar zes keer met een groot zak mes gestoken. Met de Delftenaar gaat het goed, de Leidenaar is door de kritieke fase heen. De eigenaar van het mes zegt dat hij zijn steekwapen in het water van de Haven heeft ge gooid. Na de steekpartij gingen de drie jongens op zoek naar een plek waar ze nog een hapje konden eten. Twee van de drie zijn al eerder met de politie in aanraking geweest. Commedia deWarte in Imperium LEIDEN De Leidse theatergroep Commedia di Latte speelt vrijdag 16 en zaterdag 17 augustus het stuk „Van den Kiep Carmèn", dat is gebaseerd op het beroemde epos „Van den Vos Reinaer- de". Deze commedia dell'arte-voorstel- lingen vinden plaats in Microtheater Imperium aan de Oude Vest 33e en be ginnen om half negen. In een Comme dia deH'arte-stuk is sprake van een sce nario, maar de spelers kunnen ook naar hartelust improviseren. De in Ita lië in de zestiende eeuw geboren com media raakte omstreeks 1700 in verval. Sinds 1920 is er weer belangstelling voor deze theatervorm. Plafond in brand LEIDEN De 31-ja rige bewoner van een pand aan de Eerste Binnenvestgracht stak gisteravond om kwart voor tien bij het lassen van waterleidingbui zen het plafond van zijn huis in brand. Door de grote hitte vatte isolatiemateriaal vlam. De man heeft het vuur grotendeels zelf geblust, de brand weer heeft dit karwei afgemaakt. LEIDEN Leiden wacht, als het aan de PvdA ligt, geen grote veranderingen na de ge meenteraadsverkiezin gen van 1986. In het gis termiddag gepresenteer de ontwerp-verkiezings- programma 1986-1990 gaan de socialisten uit van een voortzetting van het beleid zoals dat de afgelopen jaren door de grootste fractie binnen het college van B en W is gevoerd. „Er is geen sprake van een breuk met het tot dusver ge voerde beleid. Dat is ook niet nodig gezien de resultaten die de afgelopen jaren zijn geboekt", aldus afdelings voorzitter J. Wiersma. De so cialisten willen ook de ko mende vier jaar weer de na druk leggen op zaken als deeltijdarbeid, het minderhe denbeleid, de werkgelegen heid, de stadsvernieuwing, kinderopvang, voorrang voor voetgangers en fietsers en openbaar vervoer. De PvdA stelt zich in het ontwerp-ver- kiezingsprogramma de le- denvergadering moet er eind september nog over oordelen ten doel een en ander te verwezenlijken door net zo als nu op basis van een colle geprogramma met zoveel mogelijk wethouders deel te nemen aan het college van B en W. Uitbreiding van de ta ken van de burgemeester zoals Goekoop regelmatig heeft gevraagd wordt ook nu weer afgewezen. Volgens de socialisten mogen de gemeentelijke belastingen de komende vier jaar niet meer stijgen dan trendmatig. Het aandeel van de huurders zou helemaal niet verhoogd mogen worden. Meer moge lijkheden tot kwijtschelding van belastingen wil de PvdA niet scheppen. Er zou een emancipatieraad ingesteld moeten worden die „op plaatselijke niveau zo func tioneert als de emancipatie- raad dat landelijk doet", al dus de PvdA. De gemeente moet ook via Omroep Rijn land voorlichting gaan ge ven. De politie zou een actiever vervolgingsbeleid ten aan zien van discriminatie moe ten voeren en zich ook bezig moeten houden met het op sporen van milieudelicten. De werkgelegenheid en huis vesting van etnische en cul turele minderheden moet verbeterd worden, aldus het programma. De PvdA wil meer onderne mers een kans geven een be drijf te beginnen via de zog- heten bedrijfsverzamelgebou wen. De PvdA stelt zich op nieuw op het standpunt dat de cafés om één uur dicht moeten en in het weekend om twee uur. Een sluitings tijd van drie uur 's nachts, zo als nu in een aantal gevallen is bepaald, dan wel een ver dere versoepeling zoals burgemeester C. Goekoop van plan is wordt afgewe zen. Uitbreiding van het aan tal woonboten wordt toege staan. Ten aanzien van het verkeer wordt in het programma ge zegd dat de Breestraat op za terdag voor auto's moeten worden afgesloten. Op marktdagen moet de markt helemaal autovrij worden ge maakt, aldus de socialisten. Het plaatsen van nog meer verkeerslichten wordt afge wezen. Versmalling van we gen zou de verkeersveilig heid meer bevorderen. Net zoals in de binnenstad zou ook in Vreewijk betaald par keren moeten worden inge steld. Het programma onder streept nog eens uitspraken van wethouder J. Peters van verkeer dat de bouw van een parkeergarage op het Dries- senplein een goede zaak kan zijn. Uitgangspunt blijft voor de socialisten dat parkeren de gemeenschap geen geld mag kosten en dat door de gemeente geen financiële bij drage wordt gegeven aan de bouw van parkeergarages. De gemeente zou elk jaar een culturele week moeten hou den en een jaarlijkse cultuur prijs moeten instellen om de Leidse kunstenaars te stimu leren. Bovendien zou er een podiumoverleg moeten ko men tussen Stadsgehoorzaal, Schouwburg, LAK-Theater en LVC om een betere af stemming van de voorstellin gen en een effectiever ge bruik van de verschillende zalen te realiseren. Het Vrouwenhuis aan de Hooigracht functioneert vol gens de PvdA dusdanig slecht dat omgezien zou moe ten worden naar een veel kleinere huisvesting voor de groepen die ervan gebruik maken. Opheffen van het Vrouwenhuis gaat de PvdA te ver. De eerste druppels werden stoer genegeerd, maar toen het beginnende regenbuitje zich meer en meer ontwikkelde tot een echte bui, hielden spelers van kindertheater Klapsigaar en de jeugdige toeschouwers het gistermiddag om tien voor drie voor gezien. Het hemelwater maakte overigens geen definitief einde aan de voorstelling, want het gezelschap verliet het Ankerpark met gezwinde spoed en zette koers naar het tijdelijke Volkshuis in de Groenesteeg. Daar konden de kinderen verder genieten van de avonturen van de familie Pirowitz. LISSE De 35-jarige vrachtwagenchauffeur L. Bras uit Lisserbroek is gistermiddag overleden na een be drijfsongeval. Het ongeluk gebeurde op het terrein van een transportbedrijf aan de Achterweg in Lisse. Het slachtoffer stond op het bedrijfsterrein zijn beurt af te wachten bij de benzinepomp. Hij parkeerde zijn vrachtwagen en stapte uit om een praatje te maken met de chauffeur die vóór hem tankte. Hij was echter vergeten zijn voertuig op de handrem te zetten, zodat de wagen het enigszins hellende terrein af kwam rollen. Het slachtoffer trachtte een aanrij ding met de voor hem geparkeerde wagen te vermijden door tussen de beide voertuigen te springen en raakte vervolgens met zijn hoofd beklemd tussen de wagens. Hij was op slag dood. IDEN De eerste ver tering van Gedeputeer- Staten van Zeeland jft hij al bijgewoond, ar dat weerhoudt hem fiiet van over Leiden te ten alsof hij er nog k niet vertrokken is. kan ook moeilijk an- 5 na 21 jaar. Mr. J.C. ïeveldt, hoofd van de actie voorlichting van Leiden, stapt omdat hij dezelfde "e bij de provincie ind heeft aanvaard. Lelieveldt, nu 55 jaar zet die stap om een redenen. Over de verhaalt hij in de half it gegroeide tuin van woning aan de Rijns- gerweg minder uitge- i id en voorzichtiger dan 1 r de andere. „Ik ga j met VUT, ik krijg NBr nieuwe bazen en «r moet je toch een rètje rekening mee hou- 0 legt Lelieveldt uit. i nadrukkelijk, na een g en kritisch verhaal (r (politiek) Leiden: ^et is heus niet allemaal nde hoor. Ik heb in den met veel plezier rerkt en veel bereikt. rja, na 21 jaar wil je eens wat anders en ny kan dat nog". nieuwe functie heeft in elk al voor de nodige prakti- e problemen gezorgd. Zijn 'e zoons mogen de overgang ir Zeeland dan min of meer ben aanvaard, beweert hun er („alles wat ze hier doen, ,6ridaar toch ook", klinkt het t en krachtig) maar zijn s blijkt vooralsnog onver- 'pbaar. Pendelen naar Mid- ziet hij niet zitten en voorlopige oplossing is een öerhuisje in Zeeland uit de gekomen. Bewonersbrieven „Hoe het allemaal zover kon komen, een zomerhuisje in Zeeland?", herhaalt hij de vraag bedachtzaam en gaat vervolgens terug naar de jaren zestig om een verhaal af te ste ken, dat hij al talloze malen gehouden moet hebben: „Ik trad in 1964 bij de gemeente Leiden in dienst. Een afdeling voorlichting was er nog niet en ik moest helemaal alleen aan de slag. Van voorlichting kwam toen nog niet veel te recht, omdat ik me noodge dwongen met representatie moest bezighouden. Officiële openingen organiseren en zo. Ik ben hetzelfde jaar begon nen met'bewonersbrieven stu ren. Gewoon de mensen ver tellen dat we hun straat voor een paar maanden zouden gaan opbreken, dat leek me wel aardig. De techneuten rie pen natuurlijk dat ik ze ontzet tend voor de voeten liep door de mensen al die informatie te geven, maar het tegenoverge stelde is het geval. Zo kweek je begrip voor wat je doet". „Wat je toen ook wel kon ver geten was dat een journalist, zelf ambtenaren lastig viel, al was het maar om te vragen wanneer die weg nou eindelijk eens klaar was. Alles moest via de voorlichter (bij veel vooral kleine gemeenten, maar ook bij ministeries is dat nog steeds zo) en die voorlich ter moest eerst aan de wethou der vragen of hij wat mocht zeggen. Ik was ook journalist in eigen huis. Ik liep alle afde lingen af en keek of ze niet met iets bezig waren dat leuk voor de krant zou kunnen zijn". van toevallige contacten, amb tenaren werden meer aan spreekbaar. Er kwamen cur sussen voor ambtenaren op het gebied van de communicatie en in de jaren zeventig deed de inspraak zijn intrede. Tot wanhoop van Lelieveldt zo nu en dan: „Als je als over heid iets tegen wilt houden dan moet je het in de inspraak geven. De woonwagens zijn daar een goed voorbeeld van. Al die kleine gemeenten, die -er nog nooit van gehoord heb ben gaan opeens aan inspraak doen als er een paar woonwa gens op hun grondgebied moe ten komen. Dan komen de te genstanders vanzelf te voor schijn en kan een gemeente zich daar op beroepen". Lelieveldt in voorlichters- land veelal omschreven als één van de uitvinders van de openbaarheid vielen in 1974 de schellen de ogen, zoals hij het zelf uitdrukt. „Toen heb ben we in de hal van het Stad huis een informatiebalie ge plaatst, wat een veel beter contact met het publiek tot ge volg had. We kregen veel be ter in de gaten waar de men sen om vragen. Hoe noodzake lijk die balie was, blijkt wel uit het grote aantal mensen dat er elk dag gebruikt van maakt. Daaruit is ook het Instituut Burgerraadslieden ontstaan. Het was zo vaak crisisinter ventie in de hal van het Stad huis dat ik Joop Kamphuis (di recteur van de Stichting Wel zijn) heb gebeld. Samen heb ben we gekeken wat we daar aan konden doen. Ik vind het Instituut Burgerraadslieden één van mijn belangrijkste er fenissen". GEMEENTE- VOORLICHTER LELIEVELDT KEERTLEIDEN DE RUG TOE „Het ambtelijk apparaat is in Leiden steeds verder gegroeid, terwijl het aantal voorlichters van vier is verminderd tot drie. Ik kan zo mijn werk niet goed meer doen, er moet van alles blijven liggen. Dat is één van de redenen dat ik heb gezegd, Bordewijk (de wethouder die voorlichting in zijn portefeuille heeft), zo is het niet leuk meer, ik ga naar Zeeland". Inspraak Monoloog In de jaren daarna vooral van 1970 tot 1974 met de op komst van de progressieve partijen verenigd in het PAK werd het Stadhuis bij stuk jes en beetjes toegankelijker. Commissievergaderingen wer den openbaar, journalisten werden minder afhankelijk Lelieveldt noemt in een lange, nauwelijks te stuiten monoloog 1980 een belangrijk jaar en vertelt waarom hij het in Lei den voor gezien houdt: „Reces sie, bezuinigingen, alles moest minder. Ik kan mijn werk bij voorlichtig niet goed meer doen. Dat is de belangrijkste oorzaak van mijn vertrek „Tweede reden: de overheid gaat sinds een paar jaar de boer op. De gemeente ver koopt zichzelf. Men doet te genwoordig aan public rela tions, aan promotie, bedrijven worden geworven. Prima hoor, maar de politici vertel len er niet bij wat ze nou pre cies van voorlichting willen. In de Tweede Kamer weten specialisten tot twee cijfers achter de komma uit te reke nen hoe het met de voordeur delers zit, maar niemand denkt na over voorlichting, terwijl voorlichters het de mensen maar weer allemaal moeten uitleggen. Als dat zo doorgaat, als de politiek blijft weigeren over voorlichting en communicatie na te denken dan sterft voorlichting nog een keer af. Dat ontmoedigt toch veel te veel als je nooit eens een beetje respons krijgt van de politiek. Overigens, voor lichting heeft een rotnaam, maar net zoals er geen politi cus is, is er ook geen journalist die een poot voor voorlichters uitsteekt. Journalisten realise ren zich nog steeds niet hoe voorlichters hun nek in eigen huis uitsteken en in het verle den hebben uitgestoken om in formatie op tafel te krijgen en het zo te organiseren dat die informatiestroom op gang blijft. Dat alles op tijd overal komt, dat de handel open is gegaan en toegankelijk is ge worden". „Geen aandacht van de poli tiek dus, zei ik. Dat is een lan delijk verschijnsel hoor, dat is niet alleen in Leiden zo. Wat krijg je dus? Mensen die den ken dat voorlichters alleen nog maar aan promotie doen en die andere ideële poot waar voorlichting op steunt (burgers doorverwijzen, op weg helpen, behulpzaam zijn, een degelijke informatiestroom op gang hou den) hebben afgezaagd. Wat krijg je nog meer door die houding van de politiek? Rot zooi, troep. Onduidelijkheid naar buiten. Afdelingen die langs elkaar heen werken en niet meer van elkaar weten wat ze doen. De directie eco nomische zaken in Leiden werft bedrijven, maar hoe en wat, ik hoor daar nooit wat van. Het zou toch aardig zijn als dat zo nu en dan wel zou gebeuren. Dan kunnen we misschien van alles combine ren, samenwerken, doublures voorkomen. Externe betrek kingen organiseert ook van al les. Vooral burgemeester Goe koop is daar zeer actief met het verkopen van Leiden, ter wijl hij het volgens zijn porte feuille niet eens m^g. Iedereen gaat maar 'zijn gang op een manier die hem goeddunkt. En de politiek stuurt niet, doet niks". Tam-tam Blijft de vraag hoe het verder moet. Ambtelijk wordt daar in Lei den op hoog niveau aan ge werkt, weet Lelieveldt. „Mis schien verliest de Directie Voorlichting zijn zelfstandig heid en wordt alles op één hoop geveegd. Dat is een kwestie van een schemaatje te kenen. Ik zie geen bezwaar in het verloren gaan van die zelf standigheid van voorlichting als die nieuwe grote directie dan maar wordt gecoördineerd door iemand met een getraind oog voor communicatie-tech nieken. Men dient te beseffen dat voor het promoten van een stad hele andere communica tie-technieken nodig zijn dan voor de meer traditionele, ideële voorlichting. Ik zou als voorlichter best tam-tam wil len maken voor Leiden. Daar is niks vies aan als je maar blijft beseffen dat je er ook voor de individuele burger bent". MARCEL GELAUFF LEIDEN De strafkor ting waarmee Leiden wordt bedreigd wegens het niet tijdig uitvoeren van de woningdelersrege- ling, kan de gemeente maximaal 125.000 gulden kosten. Die verwachting sprak een woordvoerder van de Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) van morgen uit. Staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken kondigde gisteren aan dat twaalf grote gemeenten, waaronder Lei den, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam mogelijk een lagere vergoeding van het rijk krij gen voor het betalen van bij standsuitkeringen, omdat zij de bijstandskorting voor „wo ningdelers" niet volledig of niet tijdig hebben toegepast. Op 1 juni trad de regeling voor woningdelers in werking. Van die datum af moest de bij standsuitkering van mensen die met meer personen een huishouding vormden worden verlaagd. De rijksconsulenten van het ministerie van Sociale Zaken hebben onlangs vastge steld dat de sociale diensten in twaalf plaatsen de voordeur- delersregeling niet per 1 juni hebben uitgevoerd. In enkele gemeenten wordt de regeling nog helemaal niet of slechts ten dele toegepast. In Leiden is de regeling per 1 augustus van kracht geworden. Gewoonlijk betalen de ge meenten 10 procent van de bij standsuitkeringen zelf, De rest van het geld declareren zij bij het rijk. De Leidse GSD heeft zo'n 6.000 cliënten waarvan zo'n 17 procent wordt getrof fen door de woningdelersrege- ling. Mocht het ministerie voor al deze gevallen de vergoeding aan de GSD over de maanden juni en juli volledig inhouden, dan kan dat oplopen tot 125.000 gulden. „Dat bedrag is een schatting. We weten nog niet precies om hoeveel cliën ten het gaat", aldus de GSD. De GSD noemt de aangekon digde korting volstrekt onte recht: „Pas in april van dit jaar hadden we volledige ze kerheid over de inwerkingtre ding van de woningdelersrege- ling. Eerder invoeren dan we nu doen, kon gewoon niet. We hebben ruim 6.000 cliënten en bij allen moest onderzocht worden of ze voor de woning- delersregeling in aanmerking komen. Sommige cliënten wa ren bovendoen op vakantie én de computerprogramma's moesten worden aangepast". Wethouder F. Kuijers zal vol gende week een gesprek heb ben met de rijksconsulent over de mogelijke korting. Daarna zal de staatssecretaris een defi nitief besluit nemen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9