Het Natal-plan, Zuid-Afrika's hoop voor de toekomst? Sporen Greenpeace-affaire lopen nu ook naar Elysée PD maakte zich ook schuldig aan illegale financiering |>gs- ladigers waar Dën Haag een aperitiefje drinkt. Staking rond oprichting Solidariteit herdacht Duits ziekenfonds wil isolatie aids-patiënt issALISTEN VERLIEZEN AUREOOL VAN ONSCHULD Bouterse: Suriname zal Chin A Sen geen haar krenken pagIëNLAND QeidteQowumt DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 MCI IT SCHADELIJK J^VROEGGEBORENEN Fel licht kan mogelijk schade fi aan de ogen van couveusekinde- i de conclusie van een onderzoek in ^nhuizen in Washington, waarvan (ten ziin gepubliceerd in het New ^tojournal of Medicine. De verlichting Se-afdelingen is de afgelopen jaren 187,«fer geworden, om het artsen en ver- gemakkelijker te maken hun pa- 174!® onderzoeken. Bij hun onderzoek 33®.4 de artsen een groep babies van |a$uveuses waren afgeschermd door 46JH zoals in zonnebrillen wordt ge- jMt de situatie van babies die in ge- 6aiveuses lagen. Vooral onder hele "jderen bleek het verschil opmerke- 2i3;J>eschermde couveuses werden 50% 34!bndoeningen geconstateerd. Zware bomaanslag in Oost-Beiroet Een Libanese vrouw wordt weggeleid van de plaats in Oost-Beiroet waar gisteren als gevolg van een afschuwelij ke bomaanslag vijf tien mensen het le ven verloren. De ontploffing, veroor zaakt door een met 150 kilo explosieven geladen auto, ver woestte een zeven verdiepingen hoog gebouw. Honderd twintig mensen raakten gewond. Doorbraak bij onderzoek naar leverkanker in VS BALTIMORE Onderzoekers van het John Hopkins ziekenhuis in het Ameri kaanse Baltimore zeggen een door braak te hebben bereikt in de bestrij ding van primaire leverkanker met ra dioactieve isotopen. Dr. Stanley Order van de afdeling radiologie van het Hopkins ziekenhuis zei dat de behande ling bij 48 procent van 104 patiënten had geleid tot een verkleining van de levertumor. Alle patiënten hadden tu mors die te groot waren om operatief te verwijderen. Volgens de onderzoekers is er nog nader onderzoek nodig, waar bij ook gekeken zal worden of de be handelingsmethode voor andere soor ten kanker gebruikt zal kunnen wor den. Vietnam draagt resten soldaten over aan VS MANILA In de Filipijnse hoofd stad Manila is gisteren een C-130 transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht aangekomen met aan boord de stoffelijke resten van 26 Amerikaanse militairen, die tij dens de oorlog in Vietnam zijn ge dood. De kisten waren eerder die dag tijdens een korte plechtigheid in Hanoi aan de VS overgedragen: In Vietnam worden nog meer dan 1.700 Amerikaanse militairen vermist, van wie de meesten zijn gesneuveld. Een Amerikaanse delegatie vertrekt vol gende maand naar Hanoi voor be sprekingen over de vermiste militai- RODE LEGER SPEELDE INVAL IN TURKIJE LONDEN De Sovjet-Unie heeft in juli tijdens manoeuvres in het zuiden van het land een inval in Turkije gesimu leerd, aldus het tijdschrift Jane's Defen ce Weekly in Londen. De gezamelijke land- en luchtoefening weerspiegelde volgens het blad de jongste Russische doctrine. Zij demonstreerde diepe offen sieven en bevatte een aanval op vooruit geschoven vijandelijke hoofdkwartieren, gevolgd door een snelle opmars over bergachtig terrein. NAVO-deskundigen zijn overigens van mening dat de Russi sche strijdkrachten niet in de eerste plaats op Turkije staan gericht. Hun hoofdopdracht zou kunnen zijn het door stoten naar de olievoorraden van de westelijke wereld rond de Golf. eden bezoek van jlatie ^sone Japanse Onder fel pro- i «47h verschillende l^eeft de Japanse 'oso Nakasone van- i iij officieel bezoek aan een gedenk- «pr Japanse geval- i 2«|de Tweede We- 1^g. Het is vandaag «geertig jaar gele- iwapan de capitula- Sje. Nakasone leg- jjjpans bij de Yasu- rl, de gedenk- de Japanse ge- j g maar ook de i 6iaar de Japanse Isdadigers wor- rd. in de oorlog luite- rlcoir keizerlijke marine, QSBlboit een geheim van *it hij een nationalist ft de Yasukuni-tem- i 27«ker bezocht. Maar iwjwam hij uitdrukke- gemier. Het was het 1 -ciële bezoek aan de een Japanse pre- i aapan is een verhitte ^josgebarsten, of Na- i jermee de in de 1 verankerde schei- kerk en staat over- 3tikel 20 van de Ja- ™ndwet verbiedt de i i3neuze activiteiten. 1 1Stpel worden onder twee Japanse „oor- 1 D«rs" geëerd: Hideki 1»oki Hirota. Omdat i Jaanse generaal Ma- afgezien van een i i( van keizer Hirohi- 1 de twee premiers in 17!ise ogen altijd gegol- Japanse hoofdschul- de „Grote Oostazia- log" en voor de tal- elijkheden, waaraan jjrs zich in de oorlog sfiuldig gemaakt. In bw«en zij in Tokio sa- 10J"ijf anderen ter dood ioad en geëxecuteerd, joj» het bezoek aan de onderdeel van de ioi van Nakasone, om I kracht van Japan ioen. De Japanse pre- {j^eeft zijn bezoek om- i kmiIs „de laatste rege- igiaoorlogse rekenin- DURBAN Het is heel toepasselijk dat president Botha zijn toespraak voor de Nasionale partij zal houden in Durban, de commerciële hoofdstad van de provincie Natal. Hoewel zijn speech de hoog opgeschroefde ver wachtingen omtrent de hervormingen waarschijn lijk niet waar zal maken, zullen zijn woorden onge twijfeld hun uitwerking hebben op een van de meest intrigerende politie ke discussies in Zuid-Afri- ka van dit moment: het „Natal-plan". Het is heel goed mogelijk dat Botha op het plan ingaat. Drie jaar lang debatteren de politici in deze provincie al over het geesteskind van een speciale commissie, die in 1980 door Zoeloe-leider Buthelezi werd opgericht en onder zijn leden diverse illustere Zuida- frikaanse figuren mag reke nen, zóals goudkonning Harry Oppenheimer en afgevaardig den van diverse organisaties, van de Vereniging voor suik- kerrietproducenten tot de on derwijzersbond van Natal en de universiteit van Stellen- bosch. De commissie-Buthelezi bracht in 1982 een 1000 "bladzijden tel lend rapport uit met daarin een voorstel gebaseerd op een overvloed aan gege vens voor het samenvoegen van het Kwazoeloe-thuisland en de „blanke" provincie Na- tal, waardoor er binnen Zuid- Afrika een nieuwe, niet-racia- le, politieke eenheid zou ont staan. Dit gebied zou dan be stuurd moeten worden door een gezamenlijke bestuurs commissie, die aanvankelijk zou bestaan uit een gelijk aan tal vertegenwoordigers uit de regering van Kwazoeloe en uit het provinciale bestuur van Natal. Later zou er op multi- raciale en multi-culturele basis een bestuur benoemd worden door de eerste minister, geko zen door een wetgevend li chaam. Volgens de opstellers van het plan zou het Natal-plan een goed voorbeeld vormen voor de rest van Zuid-Afrika en mogelijk ook in andere gebie den toegepast kunnen worden. In Natal zelf is het voorstel door de blanke Engelstalige Zuidafrikanen positief ontvan gen. Afgewezen De Zuidafrikaanse regering schoof de Natal-optie na publi catie zonder meer terzijde. Nu president Botha echter ver twijfelde pogingen onder neemt een hervormingspakket te vinden dat hem uit de hui dige crisis moet redden, dringt vooral de Engelstalige ge meenschap er steeds meer bij Pretoria op aan het voorstel opnieuw in overweging te ne men. Politici in Natal beweren dat het voorstel juist voor deze provincie bijzonder geschikt is: vanwege de bijzondere band die er bestaat tussen de kolo nisten en hun voormalige vij anden, de Zoeloes; vanwege de ommogelijkheid van een effec tief zelfbestuur van Kwazoeloe zelf (het thuis„land" bestaat immers uit 44 aparte woonge bieden, die over de lengte en breedte van de provincie ver spreid liggen) en vanwege Zoeloeleider Buthelezi's per soonlijkheid. Tot vorige week hoorde ook het ontbreken van geweld in de zwarte woónwij- ken van Natal in dit rijtje thuis. Hoewel er sindsdien in Durban hevige onlusten zijn uitgebroken, ziin de verschil len met bijvoorbeeld de Trans vaal en de Kaapprovincie wel degelijk aanwezig, voorname lijk in de (gematigde) persoon van Buthelezi en zijn machtige Zoeloe-beweging Inkatha. Dit jaar vierde deze Zoeloe-organi satie haar tiende verjaardag. Inkatha zegt de grootste zwar te politieke organisatie van het land te zijn, met meer dan één miljoen leden. In theorie kan iedereen lid worden, maar al les welbeschouwd is Inkatha een zuivere Zoeloe-organisatie. In politiek opzicht staat de be weging tussen aan de ene kant het Verenigd Democratisch Front, haar voornaamste bin nenlandse rivaal, en het ver bannen ANC, en aan de ande re kant de overige regeringen en leiders van de thuislanden. Inkatha zegt zich te distantië ren van het ANC en het UDF, omdat deze organisaties een gewelddadige politiek bedrij ven; Kwazoeloe verschilt van de andere thuislanden door haar weigering water bij de wijn te doen wat betreft het afschaffen van de apartheid en door het feit dat Kwazoeloe een rol in een nationale Zuida frikaanse regering wil spelen. Copyright The Guardian (ADVERTENTIE) In "Le Bar" of in de lounge met gezellige muziek. Een Crest Hotel Lange Voorhout 54-56 Tel.: 070-46.95.53 In Gdansk Is gisteren het feit herdacht dat vijf jaar geleden op de Leninwerf de staking begon die op 31 augustus 1980 zou leiden tot de oprichting van de vrije vakbond Solidariteit, die tot eind 1981 legaal mocht functioneren. Solidariteitsleider Lech Walesa legde na afloop van zijn werk (hij is daar electricien) een krans en zong met een honderdtal aanhangers het Poolse volkslied. De politie die in groten getale in de havenstad aan de Oostzee was samengetrokken, hield zich afzijdig. BONN Een Westduits ziekenfonds heeft aange drongen op isolatie van mensen die aan aids lij den, om te voorkomen dat zij deze ziekte op an deren overbrengen. „De rechten van de individu moeten wijken voor het gemeenschappelijk be lang", aldus een woord voerder van het zieken fonds. Aids-patiënten moeten volgens hem in quaran taine worden geplaatst „zoals vroeger gebeurde bij tb-patiënten". Als er niets wordt gedaan, zal er in West-Duitsland over enkele jaren een ware aids-epidemie zijn. „Dat gaat miljarden kos ten, met als gevolg dat de ziekenfondspremies dras tisch verhoogd zullen moeten worden", aldus het ziekenfonds. Dit Duitse geluid staat in schril contrast met het besluit van de gemeente raad van Los Angeles, die met algemene stem men een verordening heeft goedgekeurd die discriminatie van men sen met aids strafbaar stelt. Werkgevers die aids-patiënten ontslaan, weigeren een baan te ge ven of hen isoleren, kun nen veroordeeld worden tot maximaal 6 maanden gevangenisstraf of 1.000 dollar boete. Ook ver huurders die aids-patiën ten een woning weigeren of de huur opzeggen lo pen het risico in de ge vangenis te komen. (Van onze correspondent) PARIJS De harde be wijzen ontbreken nog. Maar uit de golf van pu bliciteit over de Franse betrokkenheid bij de aan slag op het Greenpeace- schip Rainbow Warrior, komt steeds sterker het vermoeden naar voren dat zelfs naaste adviseurs van president Mitterrand be trokken zijn geweest bij of tenminste geweten heb ben van de voorbereiding voor de aanslag. Het staat inmiddels vrijwel vast, dat de Franse buiten landse inlichtingen- en con- traspionnagedienst DGSE ver antwoordelijk is voor de aan slag. Voor de uitvoering zou de DGSE een tiental huurlingen hebben aangetrokken, voor ren te schuiven van extreem rechtse elementen, die het be wind in Parijs zouden hebben willen destabiliseren. Intussen stuurt de Franse pers over de aanslag de meest wilde verhalen de wereld in: van een actie van Nieuwzeelandse agenten tot en met een aanslag van de KGB; alle varianten hebben inmiddels de revue ge passeerd. Toch lijkt er ook eni ge lijn in de kluwen van hypo thesen te zitten. De doorgaans goed geïnformeerde Canard Enchainé en ook serieuze bla den als L'Evenement du jeudi, l'Express en Le Nouvel Obser- vateur twijfelen in hun laatste edities niet aan de betrokken heid van de DGSE. Vast staat, dat het zogenaamde Zwitserse toeristenechtpaar Turenge in werkelijkheid Fransen zijn, en de rang heb ben van kapitein en majoor bij de DGSE. Beiden zijn specia- het geval de actie zou misluk- listen in commando-acties en ken. In dat geval zou men de getraind in onderwater-ge- schuld in de schoenen probe- vechten. De Turenge's zullen op 4 november in Auckland (Nieuw-Zeeland) terecht moe ten staan wegens „het plaatsen van bommen en moord". Er wordt ook rekening mee ge houden, dat zij het schip alleen moesten observeren. De huur lingen zouden de bommen hebben geplaast. Opvallend is dat de twee worden verdedigd door één van de beste (en duurste) advocatenbureaus van Nieuw-Zeeland. De reke ning wordt betaald door een onbekende weldoener uit Pa rijs, die waarschijnlijk ook de aanvraag zal hebben gedaan voor de twee abonnementen op Le Monde voor het vastge houden echtpaar. Onafhankelijk onderzoek van de grote Franse weekbladen heeft het spoor van de aanslag inmiddels zelfs doen leiden naar het Elysée, het werkpa leis van president Mitterrand. De reacties van het Elysée op die beschuldigingen zijn opval lend terughoudend. Alleen het populaire radio- en televisie blad VSD, dat enkele gene raals en hooggeplaatste advi seurs met naam en toenaam noemt, kan rekenen op een proces wegens smaad. Le Ca nard Enchainé noch de andere weekbladen zullen hun artike len in de rechtszaal moeten verantwoorden. Alles wat zich hier in Frank rijk journalist noemt, maakt nu jacht op de bemanning van het zeiljacht Ouvea, dat onder verdachte omstandigheden vanuit Auckland is verdwenen en sindsdien spoorloos. Gesug gereerd is, dat de opvarenden van het jacht de bommen heb ben geplaatst. Zij zouden mid den op zee zijn opgepikt en hun jacht hebben laten zinken. Het was al langer bekend dat Greenpeace in Franse leger- kringen niet geliefd was. Be paald hinderlijk vond men de acties tegen de Franse kern proeven in de Stille Zuidzee. Maar met de aanslag in de ha ven van Auckland, hebben de Fransen vooral zichzelf schade toegebracht 94 correspondent Ge- ®Jrd Kessels) 9s- Het ziet errtaar j^e Duitse sociaal- <*en veel zwaarder 9tn zijn bij het 3 rond de illegale JJianciering dan 9e werd aangeno- Uitie gaat momen- g de SPD een be- ruim 6 miljoen ij5r de fiscus ver- i"'*"kaand heeft. Het justitiële onderzoek is het zoveelste hoofdstuk in een schandaal rond de illegale fi nanciering van politieke par tijen waaraan maar geen einde wil komen. Voor de SPD zijn de nieuwe feiten een klap van jewelste. In tegenstelling tot de christen-democratische CDU en de liberale FDP die tot hun nek in het schandaal steken, was de SPD tot nu toe slechts opgevallen door tamelijk on schuldig kruimelwerk. Het waren ook de socialisten die samen met de Groenen steeds aandrongen op algehele ophel dering van het schandaal. De justitie heeft nu echter aanwij zingen dat ook de SPD, net als de CDU en FDP, miljoenen marken in de partijkas heeft gekregen, die op illegale wijze aan de belastingdienst voorbij- gesluisd werden. Daarmee is de SPD zijn aureool van on schuld kwijtgeraakt. Het betreft hier ruim 6 miljoen die door het Duitse bedrijfsle ven op tafel werden gflegd voor de verkiezingscampagne in 1980 van de ook in indus triële kringen populaire kan selier Helmut Schmidt. De be drijven maakten hun bijdrage niet rechtstreeks over naar de partijkas maar naar de Frie- drich Ebert Stichting. Deze stichting is nauw verwant met de SPD en heeft een erken ning van algemeen belang. Dit predikaat maakte het de gulle gevers mogelijk hun bijdrage van de belasting af te trekken. De Friedrich Ebert Stichting stortte het geld vervolgens op de Zwitserse rekening van een Israëlische Stichting, waarmee de Duitse socialisten nauwe betrekkingen onderhielden. Als laatste stap werd het „schoongewassen" geld in con tanten uit Zwitserland gehaald en in de partijkas van de SPD gestopt. Centrale figuren in deze operatie: de socialistische bankier Walter Hesselbach en de in 1983 overleden vroegere SPD-penningmeester Alfred Nau. Hoewel het wat wrang klinkt beste dienst die hij de partij heeft bewezen. Nau heeft zijn geheimen mee het graf in ge nomen. De vroegere penning meester, die had meegemaakt hoe de Nazi's de partijkas in Duitsland geplunderd hadden, verzamelde in volstrekte ge heimhouding zijn bijdrage. Zelfs naaste medewerkers en vrienden hadden er geen idee van waar Nau de enveloppen met duizenden marken van daan haalde die hij voor de partij verzamelde. De kans is groot dat veel geld via de Frie drich Ebert Stichting waarvan Nau lange tijd bestuurslid was, naar de SPD vloeide. Gezien de werkwijze van Nau, die in het begin van elk jaar zijn oude agenda vernietigde, lijkt het uiterst twijfelachtig of de Justitie nog ooit het definitie ve bewijs van malafide prak tijken zal kunnen leveren. On getwijfeld zal Hesselbach, net als andere SPD-prominenten, proberen zich te verstoppen achter de overleden penning meester. De liberalen hebben al geroe pen om een parlementaire on derzoekscommissie. De SPD heeft prompt laten weten daar geen bezwaar tegen te hebben, mits ook de verwante stichtin gen van andere partijen wor den onderzocht. Dit zal de ani mo waarschijnlijk wel vermin deren. Overigens hebben de Duitse politieke partijen geen malafide omweg meer nodig om aan geld te komen. Bedra gen van bedrijven aan partijen zijn nu fiscaal aftrekbaar. '|E VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1.34 I Brug te water De Belgische Justitie stelt een onderzoek in naar de explosie, die gistermorgen een brug over het Albert- kanaal bij Luik deed instorten. Een aanslag wordt niet geheel uit gesloten. De stalen binten van de brug bleken niet bestand tegen de hitte die vrij kwam bij de explosie van de gasleiding die over de brug loopt. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan, maar de ravage is groot. Het Albertkanaal zal niet voor maandag weer bevaarbaar zijn. Als er sprake is van een aanslag hebben de daders zich waar schijnlijk vergist in hun doelwit. Over een andere brug in de streek rond Luik loopt een.NAVO-pijpleiding. DEN HAAG/PARAMA RIBO De autoriteiten in Paramaribo hebben be schuldigingen in de Ne derlandse media tegenge sproken, dat Suriname moordcommando's heeft uitgerust om oud-presi dent Chin A Sen te ver moorden. Legerleider Bouterse zei dat Suriname er geen behoefte aan heeft om Chin A Sen ook maar één haar te krenken. „Chin A Sen vormt voor ons geen enkel gevaar of bedrei ging", aldus Bouterse, die er aan toevoegde dat het al zielig genoeg is om in het buitenland te zitten en met weemoed aan huis terug te denken. Hij ver onderstelde, dat Chin A Sen een doelwit zou zijn voor 4de Amerikaanse CIA, van wie Chin A Sen volgens Bouterse geld heeft aangenomen. De Nederlandse ambassadeur Van Houten werd gisteren op het ministerie van buitenland se zaken in Paramaribo ontbo den om een nota in ontvangst te nemen. Naar aanleiding van de berichten over de moord commando's wordt Den Haag gevraagd „het een en ander op schrift te stellen". Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag merkte echter op, dat de Nederlandse regering in het algemeen niet verantwoor delijk is voor wat er in de kranten wordt geschreven. met het bekende BGD-soespoeler. Een bepaal de hoeveelheid ervan liet hij in de fles vallen, waar het bliksemsnel oploste in de dubbelge- brande Koetsier. De drank was dus al gauw weer even helder als voorheen. „En nou de kurk er weer op," grinnikte Sjeems. „En wel zó, dat baas Pjotr straks niet ziet, dat er mooi geknoeid is met zijn Koetsier. Hij zal er verder ook niet veel van merken, want soespoeier is smakeloos en laat geen nadelige gevolgen na." Nog geen vijf minuten later was agent 009 ai weer op weg naar de smidse, waar een boze Pjotr Verholen hem al stond op te wachten. „Je bent wel een beetje lang weg gebleven, hè?" zei hij snijdend. - „Dat komt zó, baas," antwoordde 009. „Ik heb ruzie gehad onderweg. Twee kerels vielen me aan, maar ik heb ze goed op hun kop gegeven." de rest," grinnikte Sjeems Pond. de brug van de Gravendrechtse het eenzame Rijkhuyzer Bos bin- ik wel een mooi stil plekje om drankje voor baas Pjotr te gaan hij. „Een speciale BGD- van „soespoeier". Eén is voldoende om minstens twee soezen in een diepe, gezonde een bankje tussen het struweel be- Pond nu met zijn voorbereidingen, zal dan blijken met welke handige de geheime agenten van de BGD Want eerst begon Sjeems een ichtig, met zorg en.... onzicht- Vervolgens schroefde hij de linkerschoen, zodat er een holle werd, die helemaal gevuld was

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5