Bonnie „24 VDR DE STEM VAN STREISAND. IK ZOU AAN EEN STUK DOORZINGEN ÏMakreel w vangen anafhet 3 strand ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1985 ken, want dat houdt geen mens uit. Het is namelijk nuttig tot de heu pen in het zilte nat te waden en dat heeft tot gevolg dat er bij het wer pen niet optimaal kracht gezet kan worden. Een wat zware zoetwater- hengel, waarmee een flinke zwiep gegeven kan worden, is beter. Zet er een lijn op die een stootje kan velen, maar die tegelijk zo licht is, dat er een eind mee geworpen kan worden. U zult vermoedelijk dan wel uitkomen op 24/00. En dan? Dan is er een scala van mogelijkhe den. Ik raad als eenvoudig en over het algemeen doeltreffend aan: Een zware Stabilo-dobber of Buldo-fusee (waarschijnlijk in alle kustplaatsen te koop en net zal de kop niet kosten). Onder „zwaar" versta ik 50 75 gram. De fabri kanten van bovengenoemde twee dobbermerken vermelden helaas niet het gewicht op hun produk- tenHet zou een kleine moeite zijn het ons wat gemakkelijker te maken. Neem niet iets dat lichter is dan 50 gram; Een loodje van een gram of tien; Een veren lijn met drie en niet meer veren. Liefst bont ge kleurde, die beter zijn dan witte. Die liinen met veren zijn 's zomers overal langs de kust te koop. te zien zijn, loopt u tot de heupen de zee in en gooit zo ver mogelijk. Daarna draait u pompend binnen. Langzaam, langzaam, langzaam! Waarom staan zoveel lieden zo ner veus en snel te draaien? Het is geen haastkarweitje! Geef die vis de kans te jagen en bedenk dat de veer een zwemmend visje moet voorstellen. Welnu, kleine visjes schieten niet met een snelheid van 60 kilometer per uur door het zilte nat. De aanbeet van een makreel is een klap. Niet minder dan dat. Rrróng! En hangen. Zeg maar in 99,9 pro cent van de gevallen, 't Zijn dol drieste rovers. Pakken er een paar tegelijk de veren, dan raad ik moed, beleid en behendigheid aan en ik hoop dat de lijn niet oud en der dagen zat is, want een mak reel laat zich niet zonder meer pak ken; hij vecht tot het einde. Onder de Stabilo-dobber kan ook een onderlijn worden gehangen met een of meer haken waaraan het aas wordt bevestigd. Een zee- pier is af te raden. Makreel bijt er wel in maar je dét is het niet. Een stripje makreel is prima, een stripje geep evenzeer. Garnaal wil ook wel, maar zet ze goed op de haak, want ze moeten tegen een eind wegslingeren kunnen. Met een zware spinner of een fikse lepel is het ook zeer wel te doen. Ik heb mensen bezig gezien die een le pel (bijvoorbeeld de voor dit werk erg geschikte zevengrams Toby) aan een korte onderlijn aan een Stabilo-dobber hingen, en waarach tig, het lukte. Waarom ook niet? Een schoonheids- of elegantieprijs verdient een dergelijke vismethode misschien niet, maar zij is effectief en daar gaat het toch maar om. Het is niet gezegd dat u makreel vangt hoor! Maar als u meeuwen ziet vallen nabij de kust en u kunt daar met een worp in de buurt ko men, dan durf ik wel bijna een aanbeet te garanderen. Lang duurt het echter niet; de school trekt ver der, soms evenwijdig aan de kust (loop mee met de zich verplaatsen de meeuwen), soms verder weg van de kust. Vergeet het dan maar weerTot straks, misschien ko men ze terug. Het is denkbaar dat u tussendoor andere vissoorten vangt. Geep bij voorbeeld. Of, als het water heel hard stroomt, fint. Danwel zeld zaam hoor zeebaars. Over die laatste vis gesproken: probeer eens, op een dag dat de vloed tegen de avond opkomt, met een grove spin ner of een lepel de diepe muien („binnenzeetjes") vlak laqgs jde kant te bevissen. U zoudt de eerste niet zijn die daar een zeebaars laat sneven zelfs zeeforel wordt daar wel op deze manier gepakt Ik wou maar zeggen: ook qp bet strand hengels bij de hand huiden deze maand. A. C. VAN DER VET q EMERT De topo- e van de vaderland- f showbusiness heeft Bonnie, Cornelia rvgeboren Swart nau- Ks nog geheimen. ,mppieken in dit beloof- duind onder een hemel af ion kerende sterren is waallichten zijn door m'! in de afgelopen v3en jaren beklom- Aja In evenzovele ^donkere dalen c k ze met haar stoete- n h|n verschoten tophits gedwaald en koorts- siie gezocht naar een fjjappingsroute die i. iht zou leiden naar 'fïVe triomfen. »St 1 in ndtarrière is tot nu toe een KJOpg geweest waarin sof en a Bplkaar afwisselden met de- itgjiwingende regelmaat die de ■enplging der seizoenen ken- porZe is bejubeld en verguisd, a H»el ingeprezen en kapotge- •ecL'n. Het ene moment stond ze ges ijle top en kon ze de gren- p haar ambities slechts ver- dei Dan leek de wereld een h tel ijk, voorgek rompen ld. Died met prooien die voor igiijjpen lagen. Genietend van datpmbenemende uitzicht tui- even later reddeloos langs 28]flanken in de krochten van h|etelheid. waireool van onsterfelijkheid, ouizich indertijd met de door g vfkozen schuilnaam St. Clair op»angemeten, zweeft niette- iarog steeds duidelijk boven deioofd. Ze heeft gewaagd en e <plen gewonnen, gewaagd en ig, aaien verloren. Haar toe- wo#iet er echter zonnig uit. ns5>ekoorlijke Betuwedorp Op een wacht ze met haar man en getfr Albert Hol de momenten rop haar altijd stralende aan- eid op braderieën en in indlten, op carnavalspartijen en vaierrondes door de organisato- ngend wordt gewenst. „Zo'n (er per week. Maar nooit an twee op een avond. An- ïstqrd ik gek". In datzelfde Op- zet ze gedane zaken die nemen nog maar eens htelijk op een rij. i is niet geboren in Amster- Dals in vele reportages abu- k gemeld wordt. Ze heeft er le jaren gewoond, wat nog ftg te merken is geweest aan lalgebruik dat ze onbekom- truidde met een grofmazig is accent. >ok de reden waarom ze vele enfitsluitend Engels repertoire gezongen. „Ik heb nu een- sn gloeiende hekel aan al die enceslige tongvallen", bekent Is je zonodig een lied in je ei- Iai wilt zingen, zul je toch poeten zorgen dat je Alge- Beschaafd Nederlands L Dat vind ik een voorwaar- lang daar bij mij hoorbaar 1 en ander aan mankeerde, met een grote boog om het andse lied heen gelopen. Dat uwens ook vele andere zan- i zangeressen sieren. Alleen jndré Hazes wil ik een uit ing maken. Zijn accent is na- - functioneel. Dat hoort bij frformance. André is duide- «pns vak een geval apart". fie fader en moeder komen bei- ;een schippersfamilie. Het is ?t verwonderlijk, dat ik op »t geboren ben. Die lag in de van Rozenburg aan de Nieu- terweg, waar mijn vader 35 Meden werkte aan de dijken, x nip was van mijn oma, die i nnie had genoemd. Dat ge- tenminste. Maar helemaal aen ik er niet van. Ik kan yen mijn moeder in Amster- oord bellen. Die zal het on- eld weten". iter: „Hallo mams. Met Bon- Jee t jij hoe die boot heette op geboren ben Ik dacht jnie. Jij ook? Wat zeg je? g je Weet ik veel. Hij wil weten. Dag mam", dus. „Zo heet mijn oude- imlf \J I- «JL <JL JL» in i ■'J Een tijdje geleden heb ik uit de doeken gedaan dat er in de tweede helft van de zomer best eens een paar makrelen vanaf het strand te vangen zijn. Want als het zeewater wat warmer wordt trekt de zeebliek (jonge haring) in gro te scholen dichter naar de kust en de makrelen, die hun schijnbaar onverzadigbare magen vullen met deze vissen, trekken er achteraan. Dót de zeebliek er is, is te zien aan de grote aantallen meeuwen en sterns die krijsend in het wa ter plonzen om hun rantsoen in de wacht te slepen. De natuur zet je altijd weer voor verrassingen, want na de goeddeels verregende en veel te koude juni maand en na een eerste helft van juli die ook niet steeds briljant ge noemd kon worden, had ik gedacht dat het wel heel laat in het seizoen zou worden alvorens de makreel dicht genoeg onder de wal zou ko men om door kantvissers belaagd te worden. Temeer omdat ik van kapiteins van hengelaarsschepen hoorde dat op zee de makreel moei- liiker dan in andere jaren aan het kleed te komen was. Tegen alle daardoor gewekte verwachtingen „Ik heb gehoord dat het met een fikse lepel ook kan, maar ik heb nog niks gevangen". in werden langs de Zeeuwse stran den al in de laatste tien dagen van juli door badgasten vanaf het strand makrelen gevangen. Gezegd moet worden dat de Duitse badgasten althans in Zeeland actie ver zijn dan de Nederlandse. Bij heel wat strandhokjes, windscher men en tentjes waar oosterburen zich horizontaal ophouden, staan makreelstokken en er behoeven maar een paar meeuwen boven zee te krijsen of menige Teutoon ver heft zich, vat de hengel en waadt het kustwater in om met verre worpen de makreel te belagen. Zo als gezegd: in de tweede helft van augustus is het heel gewoon dat je dan ook makreel vangt. Maar dit jaar waren ze er bar vroeg. Voor deze manier van makreel vangen zijn helemaal geen speciale zeespullen nodig; het is zelfs af te raden met een zware pook te wer- re zusje ook", zegt ze. „ïn onze jeugd deden we alles samen. Op Koninginnedag stonden we midden op straat luidkeels duetten te zin gen. Als we daarna met de pet wa ren rondgegaan, konden we op de kermis weer een paar keer extra in de botsautootjes en in de zweefmo len. Fennie heeft een hoge stem, die heel goed combineert met mijn hese geluid. Als we samen waren doorgegaan zouden we nu waar schijnlijk een veelgevraagd duo zijn. Zoiets als Maywood. Of The Sissies". „Ik ben mij er heel goed van be wust dat ik een beperkte stem heb met weinig mogelijkheden. In de hogere toonsoorten laat ik het ge garandeerd afweten. En mooie, lange uithalen zijn er bij mij ook niet bij. Dat is natuurlijk een han dicap. Maar er is voor een Neder landse zangeres toch heel goed mee te leven en te werken. Zolang je je repertoire zorgvuldig uitkiest is er niets aan de hand. Waarmee ik niet wil zeggen dat ik Barbara Streisand niet hevig benijd om haar goddelij ke talent. Ik zou voor 24 uur haar stem willen lenen. Reken er op dat ik dan aan een stuk door zou zint gen". Emanuelle Aan de andere kant van de kamer rinkelt de telefoon. Ze sprint naar het toestel, pakt de hoorn en roept verrast: „Ben je d'r nu alweer mam Wat zeg je Heb je mijn ge boortebewijs gevonden. Dat vind ik een ijzersterke. Oh, dus niet de Fennie, maar de Emanuelle. Ik zal het aan meneer doorgeven. Dag mam". De Emanuelle dus. Terug in de le ren fauteuil zegt ze:„Moeder Swart is mijn grootste fan. Ik verdenk haar er van dat ze het liefst mijn manager zou zijn. Ze heeft niks te gen Albert hoor. Maar ze zou graag persoonlijk mijn loopbaan willen bedisselen". „Door haar ben ik trouwens zange res geworden. Ze heeft me overdui delijk het vak ingepraat. Ik was daar te verlegen voor. En te dro merig. Ik had op vakantie een Duitse jongen leren kennen. En aan hem wijdde ik me vanaf dat moment met heel mijn ziel en za ligheid. Ik sloot me op in mijn ka mer, sloeg wat droeve accoorden uit mijn gitaar, keek uit het raam en dacht met onpeilbare triestheid aan Walther die zich daar ver in Duitsland waarschijnlijk niet eens meer mijn naam herinnerde". „Moeder Swart keek dat getob een tijdje aan en dacht toen: „Het gaat niet goed met de kleine meid. Er moet dringend iets gebeuren". Toe vallig had ze in de krant een ad vertentie gezien waarin een zange res werd gevraagd voor een trio. Daar heeft ze namens mij op ge schreven. Zo kwam ik in 1966 groen als gras bij de Topsy's. „Ik werkte in die tijd als typiste voor een uitzendbureau en trok elke avond met die twee andere dames het land in om op bruiloften en partijen de bekende zoetsappige liedjes te zingen. Het was natuur lijk op het truttige af. Maar in mijn ogen was het geweldig wat we de den". „Dat zei ik ook tegen Peter Koele- wijn, die ik een jaar later ontmoette tijdens een vakantie in Zeeland. Hij trad daar op en vroeg tussen de be drijven door: „Wie van jullie kan goed zingen?". Ik stak meteen mijn vinger op. „Ik meneer Koelewijn. Ik zit bij de Topsy's. En overal heb ben we succes' „Koelewijn was miin idool. Ik keek huizenhoog tegen hem op en vond hem het absolute einde. Maar dat vond Koelewijn kennelijk niet van de Topsy's. Ik hoorde in elk geval niets meer van hem. „Ho vader", dacht ik, „zo gemakkelijk raak je me niet kwijt. Je hebt je telefoon nummer gegeven. En reken er op dat ik daar dankbaar misbruik van zal maken". „Ik heb hem zeker een half jaar lang met grote regelmaat gebeld. Totdat hij tenslotte van mijn gezeur af wilde zijn en riep: „Stuur maar een bandje. Dan hoor ik wel wat je kunt en niet kunt". „Nu zit je er aan vast", dacht ik. Ik zong nog diezelfde dag een bandje vol met een nummer van Sandy Shaw. De tekst van „It takes too" had ik uit de Tuney Tunes geknipt. Met opzet had ik het nummer heel langzaam en sexy gezongen. En dat hielp. Een dag of wat later belde Koelewijn en riep enthousiast: „In eens weet ik waar je voor geknipt ben. Met die hese stem ben je de ideale vertolkster van het zwoele lied. Ik ga een sexy zangeres van je maken". „Ik vond het al lang best. Alles wat hij voorstelde was in mijn ogen pri ma. En dat ben ik daarna twaalf jaar blijven vinden. De eerste solo single die hij met mij maakte was „Tame me tiger", die meteen de hitparade inschoot. Sexy Bonnie was een feit. Terwijl ik in werke lijkheid nog steeds niet wist waar Abraham de mosterd vandaan had gehaald". „Peter is en blijft een chaotische man. Maar in die twaalf jaar heb ik hem blindelings vertrouwd. Ach teraf gezien is dat mijn carrière mensen wil irriteren of kwetsen. Het ligt niet in mijn aard rellen te schoppen". „In 1979 raakte ik in een stroom versnelling van ellendige toestan den. Eerst kreeg ik een miskraam en pal daar bovenop ontstond een zakelijk meningsverschil met Koe lewijn dat leidde tot een definitieve breuk. Op dat moment stortte mijn kleine wereld in elkaar. Alsof dat niet genoeg was kregen we ook nog de belastingambtenaren van de FIOD op bezoek die ons grandioos pakte voor twee ton. Ik duikelde in een groot zwart gat, kreeg last van hyperventilatie en dacht werkelijk dat ik gek werd". Eb en vloed „Dat is dus duidelijk niet gebeurd. Gelukkig komt na een periode van eb altijd weer de vloed opzetten. Het heeft wel een paar jaar ge duurd voordat ik was opgekrab beld. Maar tenslotte is het me ge lukt de draad weer op te nemen. Ik kreeg daarbij steun van vele men sen onder wie Roy Beltman en Cor Aaftink, die met hun produktie- maatschappij Corduroy zorgden voor nieuwe successen. Het Song festivallied „Pierrot" was daarvan het eerste. Daarna volgden „Bon nie, kom je buiten spelen" en de Nederlandse vertaling van „The Rose", dat Bette Midler zo grandi oos heeft vertolkt". „Ik bewonder Bette Midler in hoge mate. Ik vind het geweldig wat ze durft en zou graag in de nabije toe komst iets dergelijks gaan doen op waarschijnlijk niet ten goede geko men. Ik leunde te zwaar op die ene man en vergat met mijn eigen suc ces mee te groeien. Er kwamen hits als „I won't stand between them". En op het Wereld Pop Festival in Tokio in 1971 kreeg ik prompt de „Award for the most outstanding artist". Ga d'r op je twintigste maar aan staan". In een deuk Daarna kwam de periode „Unit Gloria". Bonnie ging voor de ver andering op de rock 'n roll toer. En ook dat lukte. „Clap your hands and stamp your feet. Swing it out boys en girls. Vooral de eerste twee jaren, toen Robert Long nog bij de groep zat, was elk optreden een da verend feest. Ik was nog steeds het verlegen meisje dat op het toneel stond te schutteren als er niet ge zongen moest worden. Geen woord kwam dan meer over mijn lippen. Vandaar dat ik bewonderend keek en luisterde naar Long die de mooiste verhalen ter plekke ver zon. Hij was altijd op zijn best als het publiek lauw reageerde op onze muziek. Ze gingen spontaan door het lint of verlieten voortijdig de zaal om een pilsje te pakken. Als Robert dat merkte trok hij alle re gisters open. Dan lagen wij achter nem in een deuk en stierven we spontaan de heldendood. Van Ro bert heb ik in die tijd geleerd, hoe ik me waar moest maken op het to neel. Daar zal ik hem eeuwig dank baar voor blijven". „Als ik terugdenk aan die periode heb ik het gevoel dat ik zit te kij ken naar een film met iemand an ders in de hoofdrol. Terwijl die popster van Unit Gloria wel dege lijk Bonnie St. Clair was, die overal in Europa werd toegejuicht. Waar we verschenen stond de limousine met chauffeur klaar. Waar we op traden verdrongen duizenden uit zinnige fans zich rondom het podi um en werden mensen aan de lo pende band op brancards afge voerd. Natuurlijk kon dat niet eeu wig voortduren. Ook succes is nu eenmaal aan tijd gebonden. En na een hoogtepunt in je leven volgt doorgaans automatisch een diepte punt. Daar hoef je zelf niets voor te doen. Dat is hetzelfde als met een avondje stappen. Je lacht en drinkt op een leven vol lol. De volgende dag is alleen de kater overgeble ven". Rampjaar „Mijn rampjaar was 1979. Ik had daarvoor nog op aanraden van Koelewijn de smartlap „Dokter Bernhard" opgenomen. Het bleek weliswaar een leuke hit te zijn, maar door de pers en een groot deel van het Nederlandse publiek werd de plaat weggehoond en neergesabeld. Er werd gesugge reerd dat het een ontoelaatbare persiflage was op de Zuidafrikaan- se hartchirurg Barnard. Maar ik zweer dat die associatie bij mij geen moment heeft meegespeeld. Ik vond die verdachtmakingen ver schrikkelijk. Ik ben geen type, dat Geduld „Het heeft lang geduurd. Achttien jaar om precies te zijn. Maar nu ben ik zo ver, dat ik me een volwassen zangeres durf te noemen. Dat merk ie ook als je naar mijn nieuwe elpee luistert. Die beschouw ik als een brug naar een volgende en beslis sende fase in mijn leven waarin ik alleen nog dingen zal doen, die ik zelf al zolang wil". „De vraag is: aanvaardt het publiek zo'n verandering? Bette Midler is toch bijna even oud als ik. Maar op het podium lijkt ze royaal vijftig. Daarom wordt van haar veel zo niet alles geaccepteerd. Bij mij ligt dat anders. Ik blijf in de ogen'van het publiek dat zorgeloze zangeres je van „Pierrot" en ,3onnie, kom je buiten spelen". Misschien moet ik nog eens tien jaar geduld op brengen voordat ik de stap kan wa gen". LEO THURING het toneel. Ik droom al lang van een eigen theatershow met een groot orkest, met prima teksten en goeie songs. Ik ben alleen bang dat de genadeloze stijl van Bette Midler niet bij mij past. Ik blijf vooralsnog de leuke, aardige, sympathieke Bonnie die voor elk doel te boeken is. Als ik me dezelfde krachttermen permitteer als Midler en met een fles whisky in mijn hand over het toneel ga slierten, wordt dat van mij niet gepikt. Ik zal het allemaal wat kuiser moeten aanpakken. Meer in de stijl van Martine Bijl".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17